Groen '/wartrjexels in het harL, tijd om een I tijd om een I tijd om een ROYAL I ROYAL I ROYAL te rollen! I te rollen! I te rollen! iistorisch moment voor Texel n het Waalder Dorpshuis werd de nieuwe jeugd- en recreatieleider, de heer J. M. de Vries begroet TOENSDAG 7 JUNI 1961 T E X E LS E® COURANT LTI fitgcrve N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerij >en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Dui ge: ïpn 74e JAARGANG No. 7563 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Vrijdagavond hebben bestuursleden van organisaties, aangesloten bij het Cen tal Jeugd Overleg Texel, met jeugdleiders en -leidsters, de heer J. M. de een hartelijk welkom toegeroepen. De heer De Vries is zijn werkzaamheden op het eiland begonnen op 1 juni. et was verheugend, dat vele Texelaars, die in het verenigingsleven een werk- ,am aandeel hebben, van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt bij de be- roeting van de nieuwe jeugd- en rccreatielcider op Texel aanwezig te zijn. Dominee Waardenburg sprak, als voorzitter van het C.J.O.T., van een histo- isch moment voor Texel, nu de aanstelling van de consulent werkelijkheid is eworden. In „De Wielewaal" te De Waal waren rijdagavond, van alle hoeken van het iland, de jeugdleiders en -leidsters ge- omen om kennis te maken met de be- oemde jeugd- en recreatieleider, de eer J. M. de Vries. De heer De Vries was voor zijn be- ei oeming hier op het eiland werkzaam Amsterdam, verbonden aan de Stich- Jeugdhonken. Dat de functie in Neêrlands hoofd- tad niet te vergelijken is met een deel de werkzaamheden op het eiland is ieder bekend. Vooral de werkzaam- eden in de zomermaanden van de pas enoemde consulent zijn nog moeilijk te inschrijven. Dat werd onder meer dui- elijk uit de begroetingswoorden van de eer De Vries tijdens de vergadering. Namens het C.J.O.T. werd een wei- om gesproken door de voorzitter, ds. faardenburg. Ds. Waardenburg sprak van een his- poed )nsch moment op Texel. Het verheug- e hem, dat practisch alle jeugdvereni- ingen vertegenwoordigd waren. „Het ..J.O.T.", aldus de voorzitter, „zijnde jü en overkoepelend orgaan van vereni gingen, is verheugd de recreatieconsu- ;nt in haar midden te mogen ontvan- Wat U direct moogt weten is, dat kaa en ieder van ons bereid is Uw werk i steunen". Ds. Waardenburg lichtte ierna het werk van het C.J.O.T. aan *rek e heer De Vries toe. Spreker had niet teite e indruk dat iedere Texelaar, na 4 •rentaar arbeid van het C.J.O.T., deze orga- ,rl(( isatie kent. Ook jeugdleiders op het iland zijn nog niet volledig thuis in de rganisatie Wij zijn met onze persoon- jke prestaties, aldus de voorzitter, als istuursleden van het C.J.O.T., niet in lat alles te onderzoeken en iedere 'ereniging te leren kennen. Een levend intact was niet mogelijk. U kunt, zo »rak ds. Waardenburg tot de heer De 'ries, door Uw positie in het C.J.O.T., it overkoepelend orgaan meer laten ïven. Waar men elkaar zal leren ken- zal men ook waardering voor el- lar krijgen. Wat er naast het bestaan- le clubwerk op Texel gedaan kan wor- hangt van U af". De voorzitter van het C.J.O.T. ein- ;de zijn begroetingswoorden met: ij moeten met elkaar trachten de !Ugd van Texel en van buiten Texel te grijpen. Dat onze bezieling voor het ïugdwerk ook bij de jeugd, die in de •mer het eiland bezoekt, contact 'inde". ?sta kon kom nj 'lat! vent tsmi hrift le it ure Vo Wat doet men op het ogenblik? ang andei infoi De heer J. M. de Vries sprak hierna hoog 'ver zijn plannen in zomer en winter, n, zie stelde de vraag: „Wat doet men op iet ogenblik". Op het laatste gehouden a /eekend van het C.J.O.T., dat gehouden 'erd in jeugdherberg Panorama, was zeke 'e heer De Vries aanwezig en reeds lië ge °en heeft hij met enkele jeugdleiders lig t fan het eiland kennis gemaakt. In de tomende weken hoopt hij de diverse lei- je o! Iers en leidsters van verenigingen te 1 ha 'ezoeken. De heer De Vries had daar allee to opmerking gehoord: „Ik heb een leu- rwier [e groep, maar nu komen er jongens it Raj Ito steeds de rust verstoren, maar ge- ee ukkig weet ik ze steeds weg te werken" lereik Met deze methode, aldus de heer De >or ee 'hes, wordt er iets gekweekt. Wat doet nen hierna voor de jongens die weg lenen' 'estuurd worden? De clubs zullen zich je d noeten aanpassen. Wat doen wij met t?" 'ie jongens die niet op de club passen? ij no deze jongens hebben recht op ver ban! 'nigmgsleven. Er wordt wel eens ge- Komefl :egd, zo vervolgde de nieuwe jeugdcon- Nancj iutont in zijn „praatje" van een uur, dat lig ns jeugd zich niet laat organiseren. Aan e wet 'eze uitdrukking zijn wij als jeugd- n ver eiders schuldig, omdat veel te vroeg de k nac 'eur voor dergelijke jongens dichtvalt. 0p d ^en moet in de gaten houden dat een ranteJ er is voor een ieder. Wij moeten ook ii tosnoods naast de club een groep vor- g was nen van „Buitenbeentjes". Ook U moet et hel to jeugd op dat bewuste pleintje in Den gr eni| *urg in de gaten houden. Nu. *to plannen voor het winterwerk wer- ton hierna onder de loep genomen, •preker dacht dat het mogelijk moest [gd) ^jn door een gesprek met diverse lei- lers uitbouw van clubwerk mogelijk te maken. Diverse technieken voor het clubwerk werden besproken. Van verschillende mogelijkheden voor handenarbeid zal in het najaar een sten- ciltje worden gemaakt. Voorts kon de heer De Vries niet precies zeggen wat er zal gaan gebeuren. Dat ligt voor een groot deel aan de mogelijkheden die aanwezig zijn. Schaap met vijf poten Hierna werd het werk in de zomer maanden door de jeugd- en recreatie leider besproken. Hij kondigde dit zelf aan als de werkzaamheden van een schaap met vijf poten. Reeds jaren komen op Uw eiland de kampeerders, zo begon de heer De Vries. Vele ouders waren van mening, dat hun kinderen op het eiland goed onderdak verkregen. Nadat er vorig jaar verschillende zaken gepasseerd zijn, die de goede naam in opspraak hebben gebracht, denken ouders er anders over. Men leest kranten Het gevolg is dat er nu ouders zijn die zeggen, dat hun kinderen niet meer naar Texel mogen. „Wij allen hebben een taak", aldus de heer De Vries, „te zorgen dat die ouders zich niet meer bezorgd behoeven te maken". Spreker was er van overtuigd dat iets groeit zoals men wil dat het zal groeien. Iets waar je voor 100°/o achterstaat, kan je werkelijk kleur geven. Een zomerprogramma was niet te omlijnen. De heer De Vries deed wel een dringend beroep op de aanwe zigen om zoveel mogelijk mee te werken aan verschillende activitei ten, om de naam van Texel hoog te houden. Wat doet de V.V.V.? De recreatieleider vroeg zich af wat de V.V.V. doet voor haar gasten. Hij wist van een oude dame in De Koog, die jaarlijks de strandfeesten organiseert. Hij betreurde het dat er in De Koog geen gebouw aanwezig is waar ongeveer 1000 personen in ondergebracht kunnen worden. Dat is iets wat nodig is. Als het stortregent is de jeugd aangewezen op de eigen, kleine tent. Wordt het dan droog, dan zal de jeugd zich met nieuwe energie ontplooien. De Expohal, die in Hilversum is gebouwd, had op Texel moeten staan, zo vervolgde de heer De Vries. Toch werden er enige voorlopige plannen opgemaakt en aan medewer king zal het in ieder geval met ont breken, want verschillenden in de zaal waren er van overtuigd, dat er veel moet veranderen. De Texelse verenigingen, zo vervolgde spreker, kunnen in de zomermaanden gastheer zijn. Met elkaar is het moge lijk een plan te maken, dat ook bij de gasten in de smaak zal vallen. Wij moe ten proberen een gebouw te krijgen, waar wij werkelijk de jeugd bezig kun nen houden. De ervaringen van deze zomer zullen tevens een richtlijn zijn voor de volgende zomer. De toeristen EXCURSIES NAAR DE „OVERKANT" Op het programma van de Streekont- wikkelingscmomissie „Texel" komt ook het punt excursies voor. En ook met dit punt is het als met alle activiteiten van de Commissie, nl. dat het de be doeling is de Texelse boerenbevolking op de hoogte te brengen van nieuwe ontwikkelingen in de bedrijfsvoering. Nu is het zeker niet zo, dat er voor de meeste landbouwers en hun vrouwen op Texel zelf niets meer te leren valt. We zijn er van overtuigd, dat in zeer veel gevallen nog iets kan worden op gestoken op het bedrijf van Uw Texelse collega's. Daarnaast is het echter van groot belang kennis te nemen van de bedrijfsvoring en de ervaringen daar mee op de bedrijven van collega's aan „de overkant". Ook al zijn grondsoort en omstandigheden daar vaak anders dan op Uw eigen Texelse bedrijf toch is er ook veel gemeenschappelijks. Wel is de Commissie van mening, dat het gezien de gevarieerdheid van de be drijven op ons eiland nodig is in ieder geval twee excursies te houden. De eerste, die gehouden wordt op 30 juni a.s. is speciaal bedoeld voor de akker bouwers. De objecten zullen dan vooral liggen op het gebied van rassenkeuze, ziektebestrijding, en bewaring van land- bouwprodukten. De excursie voor de veehouders volgt dan op 6 juli. Er zal een bezoek worden gebracht aan bedrij ven, waar op het gebied van de voeder winning en conservering goede resulta ten zijn bereikt. In beide gevallen zal ook aandacht worden geschonken aan arbeidsbesparende methoden door me chanisatie en rationalisatie. De kosten, die aan deze excursies zijn verbonden zullen voor een gedeelte worden betaald uit de kas van de Streekontwikkeling. Iedere Texelaar, die belangstelling heeft voor akkerbouw en veehouderij kan aan deze trips deel nemen. We zullen het op prijs stellen de opgaven voor deelname zo spoedig mo gelijk te ontvangen, opdat een meer omlijnd plan kan worden vastgesteld. Opgave bij de assistenten J. M. Witte en J. Nieuwenhuis en o.g. C. v. Gr. moeten blijven zeggen: „Op Texel is het rustig". Nadat er door de aanwezigen nog diverse vragen waren gesteld op de in leiding van de heer De Vries, werd er een korte pauze gehouden. In de keurige zaal van De Wielewaal was door mej. Veenstra, verbonden aan de Streekontwikkeling Texel, een ex positie opgesteld. Deze expositie bracht voor vele aanwezige leiders en leidsters nieuwe ideeën naar voren. Het tentoon gestelde was afgestaan door het Lande lijk Voorlichtingscentrum voor ouders en opvoeders. Diverse met de hand ge maakte voorwerpen werden door mej. Veenstra besproken. Aan het eind van de avond werd be sloten om ook in het komende winter seizoen weer enige cursussen te houden voor leiders en één voor de jeugd zelf. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 juni (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. ZO DE OUDEN ZONGEN, PIEPEN DE JONGEN Een oude waarheid, die een echt stukje volkswijsheid inhoudt. Als die jongens niet naar het voorbeeld van de ouden hun stemmetjes probeerden, zou den ze nooit aan het zingen in volle schoonheid toekomen. Als het kind al niet vroeg bij zijn spel de ouderen imi teerde, zou het in het leven tamelijk linkshandig komen te staan. Wij praten dan niet eens over het navolgen op geestelijk en moreel gebied, het goede voorbeeld van thuis is hier van wel zeer groot belang. Het kind is gaarne tot helpen bereid, misschien is helpen wel een natuurlijke drang, zonder welke een samenleving niet mogelijk is. Laat ons dan het kind helpen bij die drang, laat ons die drang leiden, om het kind vroeg te leren, ver antwoord te helpen, helpen op de juiste wijze, daar waar het nodig is, binnen de grenzen van eigen kracht. Dat heeft grote pedagogische waarde. Hier ontmoeten wij het Jeugd Rode Kruis, dat de kinderlijke drang weet op te vangen en in goede banen weet te leiden. Het J.R.K. is een tak van de wereldomspannende organisatie, die zich ten doel stelt leed te voorkomen of te verzachten, ongeacht welk criterium danook. Hier ligt voor de gezonde kin derlijke drang een ruim veld open. Via school, jeugdorganisatie nooit recht streeks laat het Jeugd Rode Kruis het kind deelnemen aan acties gericht op lenigen van nood of het opfleuren van het leven van anderen. Om jeug dige invaliden een prettige vakantie week te bereiden, worden diverse mate rialen ingezameld die door hun grote hoeveelheid een stevige steun voor de vakantiekas van het Dunanthuis te Zeist betekenen. Tegen het eind van het jaar worden briefkaarten bij duizenden getekend en verzonden aan ziekenhui zen, hospitalen en sanatoria, voorname lijk aan mensen die eenzaam zijn. Plak boeken worden samengesteld en verzon den naar de jeugd in allerlei landen, waarop dan weer een aardige reactie volgt. Reeds vroeg wordt de jeugd in zicht bijgebracht in eerste hulp en het in acht nemen van gezonde leefregels. Van groot belang is het onderricht in de inhoud en de geest van de Verdragen van Genève, een helaas dringend nodige kennis in een wereld die voor onaange name verrassingen kan komen te staan. Het Rode Kruis reikt over alle door mensen opgeworpen slagbomen heen, het Jeugd Rode Kruis kent geen belem meringen om de jeugd in welk land ook te bereiken en de opgroeiende generatie reeds irroeg te leren, in de ander die hulp nodig heeft, de naaste te zien. Steunt daarom het Nederlandsche Roodc Kruis en daarmede het werk on der de jeugd. Vorig jaar augustus werd bijgaande foto in de Texelaar geplaatst. Het was een vakantie- beeld van de jeugd, die zich op het eiland ver veelt. Tijdens de be groetingsavond van 't C.J.O.T., waar kennis werd gemaakt met de nieuwe benoemde jeugd- en recreatielei der, werd het zomer- werk besproken. Wij kunnen de vraag stel len: „Is in een derge lijk beeld verandering te brengen?" De heer De Vries was van me ning, dat met aller medewerking wijziging uitgesloten. in en dergelijke situatie niet is ANJERLOTERIJ „EEN OP TIEN" Grootste loterij ooit in Nederland gehouden Vorige maand is de verkoop begon nen van Anjerloten „Eén-op-Tien". Deze loterij wordt gehouden door het Prins Bernhard Fonds (steun voor cultureel werk) en verkrijgt een bijzonder accent door de vijftigste verjaardag van Prins Bernhard. Het is de grootste loterij, die ooit in Nederland is gehouden. Immers, 150.000 prijzen met een gezamenlijke waarde van ƒ415.905,zullen op de dag van de trekking, 27 juni a.s., hun weg vin den naar evenzovele gelukkige prijs winnaars. De naam van de loterij „Eén-op-Tien" vertelt reeds, dat op iedere tien loten één prijs valt. Het systeem van de loterij is voor Nederland geheel nieuw. Nieuw systeem Met de Anjerloterij „Eén-op-Tien" wordt in Nederland een geheel nieuw systeem van loterij geïntroduceerd. Dit in het buitenland zo populaire systeem berust in hoofdzaak op een vereenvou diging van de trekking en publikatie van de winnende lotnummers. Op 27 juni a.s. zal notaris Mr. F. A. de Gelder via de radio een getal van zes cijfers bekend maken. Met dit getal van zes cijfers kan iedere bezitter van een Anjerlot direct vaststellen of zijn lot een winnend lot is. Komt het getrok ken getal van zes cijfers namelijk ge heel overeen met het lotnummer, dan wint men een hoofdprijs van ƒ25.000, in de vorm van een woonhuis of goe deren. Wanneer de laatste vijf cijfers van het lotnummer juist zijn, dan ont vangt men een prijs van 2500,De laatste vier cijfers goed op het lot be tekenen een draagbaar radiotoestel. De laatste drie cijfers goed geeft als prijs een elektrische koffiemolen. De laatste twee cijfers goed zijn een unieke gram mofoonplaat „de plaat van de Prins" waard en indien het laatste cijfer van het lot overeenstemt met het laatste cij fer van het door de notaris bekendge maakte getal dan kan de bezitter recht streeks naar de boekhandel stappen en een pocketboek uitzoeken. Door het unieke systeem en de grote kans op een prijs is nu reeds gebleken, dat Anjerloten „Eén-op-Tien" zich in een grote belangstelling van de zijde van het publiek mogen verheugen. Wij zouden onze lezers willen opwek ken ook het Prins Bernhard Fonds te steunen door met spoed een Anjerlot te kopen. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 5 juni 1961 2044 lammeren 6085; 2 koeien 800 1000; 2 osjes 450550; 19 schapen 80— 130; 14 nuchtere kalveren 60110; 16 biggen 6075. GESLAAGD Theo Bakker, „Havenzicht", Oude schild, Wim Bruin, Oudeschild, Jan Bruin Jzn., De Koog, en Frits Lange veld, Den Burg, behaalden aan de bak kersvakschool te Groningen het diplo ma restaurant-kok. GIDSENBAND OP PAD Donderdag, 15 juni a.s., zal de Gid- senband van de Margaretha Sinclair- groep medewerking verlenen aan de avondvierdaagse te Den Helder. De wandelaars zullen de laatste avond op het Julianaplein door diverse korpsen worden begroeit. De band heeft reeds vorige jaren ook haar medewerking ver leent aan deze vierdaagse. We zouden het kunnen noemen de generale repe titie voor de Texelse avondvierdaagse. TOCH BELOOND Maandagmiddag kwamen de voetbal lende kapelaans, predikanten en onder wijzers bijeen in de Landbouwhuishoud- school. De wedstrijd, die vorige week werd gespeeld tegen ambtenaren van de gemeente kwam weer ter tafel. Uit het gesprek viel op te maken, dat men gaarne bereid is nog eens achter het leer aan te rennen, want er moet toch uiteindelijk gelegenheid worden gege ven revanche te nemen. Deze besloten bijeenkomst was echter niet belegd om daar over te babbelen. De directrice, mej. Droog, van de huis houdschool had beloofd dat de winnende partij een taart zou ontvangen. Daat punten niet alleen waren gemaakt dooi heren van het onderwijs, maar ook door kapelaan en predikant, verschener er twee taarten op tafel. In een opperbeste stemming zijn de kunststukken van de huishoudschoo weggewerkt. De ambtenaren kunnen wi aanraden een volgende wedstrijd alle op alles te zetten, want de beloning i de moeite waard.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1