Cjrocn ^Zwartsjexels in het harL. binnenkort uitbreiding Consultatiebureau van Het Witte Kruis Texel" I School met de Bijbel te Oosterend bestaat 75 jaar mnl. of vrl. kracht S.V. Texel „Pupillen Beverwijk te gast waren in ad axe ling [qcrve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j ran In Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 OENSDAG 14 JUNI 1961 fEXELSE 74e JAARGANG No, 7565 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm 5eja ge ïeng ia De vergadering van „Het Witte Kruis :xel" vrijdagavond in hotel „De Lin- boom", werd ook dit maal weer door n gering aantal leden bezocht. Met een speciaal woord van welkom t de verpleegsters opende de heer P. nbï «msterboer deze voorjaarsvergade- lat Er staan, aldus de voorzitter, be- ngrijke dingen te gebeuren. Wij wor- d genoodzaakt de gebouwen uit te :n^5 eiden. Het bestuur vroeg hiervoor achtiging aan de leden voor het aan- erw an van een lening van maximaal 50.000,—. De secretaris, de heer H. K. Remmers, s hierna de notulen en het jaarverslag.- Het bezoek aan het badhuis wordt der jaar minder. De mogelijkheid is et uitgesloten, dat steeds meer wonin- in worden voorzien van een douche, lardoor werd Het Witte Kruis ge- zigi vongen het badhuis op donderdag te uiten. Het badhuis genoot de volgende ilangstelling in 1960: 'del ,wt< B<x 1959 7846 1959 2002 1959 425 1959 150 1959 10424 38 douches volwassenen, 74 douches kinderen, 3 kuipbaden volwassenen 0 kuipbaden kinderen 'StAtaal 9945 baden r Ji Dit is een gemiddelde van 191 per P eek, in 1959 200 per week. In het bureau werden de volgende ttingen gehouden: uigelingenbureau 41 zittingen, 1521 ■oti nsulten, aantal nieuw ingeschrevenen '6, leuterbureau 26 zittingen, 863 con- ilten, aantal nw. ingeschrevenen 229; heumabureau: 12 zittingen, 216 con- ilten, aantal nw. ingeschrevenen 34; laa jui ee; Aantal behandelingen in het bureau: imt KG-apparaat 565; hoogtezon 84 en rva Iterapparaat 75. Dat de verpleegsters van Het Witte Iruis een pluim verkregen van het istuur kunnen wij begrijpen als wij ex^xlerstaande staat bezien. Aantal huisbezoeken: verpleegbezoe- 5183, bij 406 patiënten. Zuigelingen- vdl >rg voor hulp en voorlichting: 795 be- ïot leken. Het aantal in zorg gehad heb- ;nde zuigelingen; 625. Kleuterzorg: bezoeken, aantal kleuters 808. bc-bestrijding 157 bezoeken. In zorg 'ihad hebbende gezinnen 42. Thuis ku- inde patiënten 3; in sanatoria opgeno men 2 patiënten. heumabestrijding 87 bezoeken, in zorg ïhad 30 patiënten. Ziekenvervoer: De zusters werden 21 maal ingeschakeld bij ziekenvervoer. werd 22 maal laatste hulp verleend, werd 9 keer EHBO verleend. Uitgeleende verplegingsartikelen: Den 'urg 717 artikelen; Oosterend 246 arti- elen; De Cocksdorp 108 artikelen. De penningmeester, de heer Melissen, oog esprak hierna de resultatenrekening en alans per 31 december 1960. Hieruit bjkt dat het badhuis een nadelig xploitatiesaldo heeft van ƒ1.629,67. td Betaalde functies Tijdens de behandeling van de balans ?erd door een der aanwezige leden de Taag gesteld of het waar is dat de se cretaris, penningmeester en de admini strateur voor hun werkzaamheden wor den betaald. In welke vergadering is dat vastgesteld en hoeveel bedragen de sa larissen?, zo wilde vragensteller gaarne weten. Voorzitter Beemsterboer antwoordde hierop, dat dit is vastgesteld tijdens een der ledenvergaderingen, in ieder geval komt dit met het opmaken van de be groting steeds ter tafel. Deze begroting wordt door de leden aanvaard. De ge noemde functionarissen, aldus de voor zitter, ontvangen 800,ƒ500,en 800,—, totaal dus ƒ2100,—. De heer Remmers was van mening, dat het niet te lang meer zal duren, of men wordt gedwongen een vaste admi nistrateur aan te stellen. De werkzaam heden zijn dusdanig uitgebreid, dat het haast ondoenlijk is voor een secretaris en een penningmeester deze functies te vervullen. De vragensteller vond het principieel onjuist, dat van een dergelijke vereni ging bestuursfuncties werden gehono reerd. De heer Remmers bleef van me ning, dat de getroffen regeling voor de vereniging de meest efficiënte was. Een vaste kracht zal het „Witte Kruis" aan zienlijk meer kosten. Nadat hierover uitvoerig was ge sproken, besprak de voorzitter de nieu we statuten. De vereniging zal voortaan de naam „Het Witte Kruis Texel" dra gen. Door enkele leden werd bezwaar gemaakt tegen artikel 6, dat vaststelt dat 10°/o van de leden gemachtigd is een vergadering bijeen te roepen. Na een gehouden stemming werd dit terug gebracht op 2%. De heer P. Beemsterboer deelde tijdens de vergadering mee, dat Het Witte Kruis over diverse zuurstof cilinders beschikt. In de auto's van de zusters zijn steeds cilinders aan wezig. Ook in de wijkgebouwen treft men zuurstofcilinders aan, zo dat er tijdens verdrinkingsgevallcn steeds een beroep op het Witte Kruis kan worden gedaan. Het is goed dat iedere Texelaar weet dat deze apparaten er zijn en waar ze zijn te vinden. Verbouwing consultatiebureau Aan de hand van schetsontwerpen van architect C. R. Alkema besprak men hierna de uitbouwplannen van Het Witte Kruis. Deze uitbreiding is nodig, omdat er voor verschillende bureaus geen ruimte meer is. Het tbc-onderzoek vindt nu plaats in dezelfde omgeving waar baby's worden onderzocht. Het Witte Kruis vindt het beter dat deze bureaus gescheiden zijn. Er zal een verbinding worden gemaakt van het bestaande wijkgebouw naar het consul tatiebureau. In deze nieuwe vleugel zal worden ondergebracht een onderzoekkamer voor t.b.c., röntgentoestel, donkere ka mer, werkgelegenheid, wachtkamer etc. Het bestuur vroeg aan de leden machti ging voor het aangaan van een lening tot maximaal ƒ60.000,voor gebouw en inrichting. De heer Beemsterboer hoopte, dat verwezenlijking ten goede zou komen aan de Texelse gezondheid in het algemeen. Voorlichting Tijdens de rondvraag werd gevraagd of het mogelijk is de Texelse bevolking CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 14 juni (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 12 juni 1961 1365 lammeren 6080; 3 zeugen 400 450; 8 schapen 80130; 11 biggen 60 75; 10 nuchtere kalveren 40110. BEZOEK DELTAWERKEN De firma Drijver is vrijdag met de werknemers een dagje uit geweest. Er werd o.a. een bezoek gebracht aan de Deltawerken. Het was voor directie en personeel een geslaagde dag. GIFTEN WITTE KRUIS De Cocksdorp: O 5,E. 1,25; R. 2,50; v.d. W. 2,50; v. E. 2,50; v. S. 2,50; v.d. W. 2,50. Den Burg: D. 1,de B. 2,50; v. B. 2,50; L. 2,50; D. 2,50; C. 2,50; v.d. W. 2,50; S. 1,50; B. 1,50; L. 2,50; S. 2,50; D. 2,50. De Koog: B. 2,50; Z. 2,50; H. 2,50. Oudeschild; B. 2,50; B. 2,50; K. 2,50; B. 2,50. De Waal: R. 1,50. Oosterend: Padvinders: 20,54. BEGRAFENISKLEDING VERENIGING DE COCKSDORP - EIERLAND Men schrijft ons: De begrafeniskledingsvereniging heeft, nu ze bijna twee jaar beslaat, wel bewezen dat ze in een behoefte voor ziet. De gemeenschap Den Hoorn is, met ingang van 1 april j.l. toegetreden met een aantal van 150 leden. Dit is prac- tisch 100°/o van het aantal gezinnen al daar, een prachtig resultaat. In De Cocksdorp en Eierland zijn nog een klein aantal gezinnen geen lid van de vereniging. Gaarne zouden we aan hen willen vragen zich als lid op te geven. Het bestuur vraagt dit in uw eigen belang daar de volgende bepaling van kracht is. Een gezin dat langer dan 3 maanden in één van de vereniging aangesloten wijken woont en geen lid is van de ver eniging, heeft bij een sterfgeval geen recht op gratis beschikbaarstelling van de kleding bij de uitvaart. Men kan zich dan nog wel als lid op geven tegen betaling van contributie over de tijd dat men al woonachtig is in de aangesloten wijk. gerekend vanaf de oprichting van de vereniging. De kosten van het vervoer der kleding zijn dan eveneens voor hun rekening. De contri butie is ƒ2,50 per jaar per gezin en wordt in de maand oktober geïnd. Men kan zich als lid opgeven voor De Cocksdorp en Eierland bij: mevr. De Graaf, C 65, J. J. Westdorp, F. Geense, Eierland, mevr. Langeveld, E 80, en rnevr. Paagman, E 48 Voor Den Hoorn bij: J. Boon, Dorps straat 79 en K. Tjepkema, Prins Hen drikpolder H 29. Het bestuur van ge noemde vereniging. te laten onderzoeken op kanker. Regel matig wordt de bevolking onderzocht op t.b.c. en het zou zeer op zijn plaats zijn als dit ook gebeurde voor kanker. De heer Beemsterboer verleende voor het beantwoorden van deze vraag het woord aan de heer H. Schalkwijk, vice- voorzitter. Dokter Schalkwijk vertelde, dat het onmogelijk is de bevolking hier op te onderzoeken. Iedere maand zou dan bloed moeten worden onderzocht van elke Texelaar. Wel achtte dokter Schalkwijk het gewenst, dat de bevol king een goede voorlichting ontvangt. Het is noodzakelijk, dat een ieder weet wat de eerste symtomen zijn van deze ziekte, zodat men vroeg genoeg een arts kan raadplegen. Het Witte Kruis zal onderzoeken of het verspreiden van een verantwoorde brochure uitvoerbaar is. r/a övd - fe Het bestaande wijkgebouw ziet men ^ks op de foto en rechts het consul tatiebureau. Daartussen de nieuwe afde- 'g. In het midden twee deuren. De garage van de zusters is komen te ver vallen en is nu geprojecteerd in het wijkgebouw. De toegang tot het badhuis zal in de Witte Kruis-laan komen. Door deze uitbreiding is het mogelijk dat de heren doktoren allen op verantwoorde wijze hun werkzaamheden kunnen ver richten. KINDERUITSTAPJE BUURTVERENIGING Een van de weinige overgebleven buurtverenigingen is die van de Schoon- oordsingel-Witte Kruislaan-Kogestraat. Zaterdagmiddag was de vereniging wederom actief. Met een Jan Plezier werd met de kinderen een tochtje ge maakt. In de dennen werden diverse spelen gedaan. Voldaan keerde de jeugd 's avonds huiswaarts. DADERS ONBEKEND De fa. Van Wessem is druk bezig met de afwerking van het pand, dat in de Parkstraat wordt gebouwd voor de firma Zegel. De bouw nadert zijn vol tooiing. Jammer is het, dat de aannemer op het laatste moment nog gedwongen werd het nieuwe pand van een hek werk te voorzien. Vorige week hebben TEXELSE kinderen (die we eigenlijk geen kinderen meer kunnen noemen) dusdanige vernielingen aangericht dat een dergelijk hekwerk noodzakelijk werd. Er werd een plafond vernield en het materiaal van de stucadoor werd her en der tegen de muren gesmeten. Daders hebben zich tot nog toe niet voor de aanzienlijke schade gemeld. Misschien is het mogelijk dat ouders en omwonenden er meer van weten? Bakker's Ijzerhandel vraagt voor debiteuren administratie een Ook die straks eindexamen ulo of H.B.S. doen, kunnen solliciteren Zaterdags vrij. DRUMBAND NAAR CONCOURS Morgenavond zal de drumband van de Margaretha Sinclair-groep, zoals wij reeds eerder hebben gemeld, werken bij het inhalen van de wandelaars, die deel nemen aan de avondvierdaagse te Den Helder. Zondag gaat de band naar Uitgeest om aldaar deel te nemen aan het con cours. Veel succes gewenst. Deze maand zal het 75 "v 'jaar geleden zijn dat de .ischool met de Bijbel te jOosterend in gebruik werd genomen j Natuurlijk zal dit jubi leum niet ongemerkt voorbij (gaan Er zal een herden kingsdienst worden gehou- Iden in de Hervormde kerk. [Er is sinds 1886 wel het een |en ander veranderd en daar zal ongetwijfeld over wor- iden gesproken. KLUCHT VAN DE WEEK Donderdagavond (morgen) om 19.30 uur zal er een voetbalmatch plaats vin den ophet sportveld achter het S.V. Texel-terrein, tussen de bouwvakkers van de fa's Duin en Bakker en de geza menlijke bakkers van Den Burg. De heer Roberti, pottenbakker, zal het doel verdedigen, bakker Timmer zal als back eveneens verdedigen, bakker Schulte de aanval opbouwen en bakker Snik de doelpunten maken. Gratis entree, doch neem iets mee voor het Rode Kruis. SPORTWEEKEND OPSTERLAND (Ingezonden) In het verslag van woensdag 7 juni over het sportweekend met Opsterland was ook een artikeltje gewijd aan het spel van GDS. Bij het lezen van dat bericht krijgt men de indruk dat GDS er weinig van terecht heeft gebracht. Dit is echter geenszins het geval. De meisjes hebben verloren. Als er echter een setstand wordt bereikt van 1416 zou ondergetekende niet aan zwakke tegenstand willen denken. Dan kan men zelfs met 21 erger verliezen dan met 3—0. De jongens hebben het er helemaal niet slecht afgebracht. Het was hun eerste wedstrijd, zoals terecht werd op gemerkt. De uitslag was echter 23 in plaats van 03. (Opsterland had zater dagavond verloren en kwam nu geladen tussen de lijnen). Voorwaar dus geen slecht resultaat. Het is jammer dat de redactie zo slecht was ingelicht, want daardoor kunnen scheve voorstellingen worden gewekt. Over de organisatie zouden we ook nog even iets willen zeggen. Deze be rustte bij de sportraad. Een ieder ver keerde in de veronderstelling dat deze de zaal zou openen, de ballen zou geven en voor een scheidsrechter zou zorgen. Daar er niemand verscheen nam men zelf de leiding. Kwart voor drie was het voor men kon beginnen. Precies een week later vernam men, dat iedere ver eniging zijn eigen activiteiten moet verzorgen bij deze gelegenheden. Voor G.D.S., de redactie en de sport raad een wens: Volgende keer beter. Insider. De Welpen, tegenwoordig pupillen ge heten, waren op tegenbezoek bij Bever wijk. Vrijdag met de laatste boot ver trokken we van Texel en bereikten ca. 8 uur onze bestemming. Dit was al de derde keer dat deze uitwisseling plaats vond, waardoor een flink aantal jongens al op bekend terrein kwamen. De stem ming zat er goed in het weer was prachtig. Ze werden allemaal goed verzorgd. Zaterdag werd onder prachtig weer en onder de bijzonder prettige leiding van de heer Grapendaal een bustocht gemaakt naar Amsterdam. Tijdens de rit ontpopten èn de chauffeur (Ome Arie) èn de leider zich als goede ar tiesten. Vooraf hadden de jongens zich voorzien van een grote fles gazeuse, waarvan lekker werd gelebberd. In Amsterdam maakten we een rondvaart door de haven en de grachten, wat al tijd een interessante tocht is. We reden nog rond over Haarlem. Bij Halfweg moest noodzakelijk worden gestopt vanwege de gazeuse. Het oponthoud werd in een speeltuin afgewerkt. Het is een heel prettige trip geworden. 's Middags werden in een lokaal van een speeltuinvereniging films vertoond met o.a. de dikke en de dunne. 's Avonds een voetbalwedstrijd bijge woond, zodat het dagprogramma wel volledig was verzorgd. Zondagmorgen: regen en regen. Het programma van het „Cornelis v.d Veen"-toernooi leek weggespoeld te worden. Na een vertraging van plm. een half uur werd na de Vlaggenparade ge start met Beverwijk-Texel 00. Texel- Zaandijk 00; Kennemers-Texel 00; Arsenal-Texel 01; Texel-Onze Gezel len 02. Met onze 5 punten bleven we onder de maat. Wat sterkte betreft zou den we er nog wel 2 hebben kunnen winnen. Onze B'tjes in poule C kwamen er niet zo goed af: Beverwijk b-Texel b 00; Texel b-Zaandijk b 01; Texel b- De Kennemers b 00; Texel b-Onze Gazellen b 02; Arsenal b-Texel b 00, zodat b slechts 3 punten verzamelde. De beker werd door ZVV gewonnen. De vele regens vermochten niet de geest te verstoren. Kletsnat en een spiegelglad veld en later door de plassen werd het niet eenvoudig, maar het ging door en is desondanks het toernooi weer volledig geslaagd. Voor onze jongens waren 't weer on vergetelijke dagen. De hartelijke ont vangst en prima verzorging stemmen ons tot grote dankbaarheid, waarvan we bij het afscheid nog even mochten getuigen. De reis verliep ook nu uitstekend en we brachten alle jongens weer voldaan thuis. Naast onze dank aan Beverwijk dan ken we de leiders, de heren Van Zeijlen, Pansier en Ten Cate, terwijl ook D.D. dit gaarne onderstreept. Andere sportgebeurtenissen zijn ons nog niet bekend. We herinneren de leden en junioren er aan dat a.s. vrijdag de jaarvergade ring wordt gehouden, aanvang 8.15 uur in Hotel De Graaf". Het is eigenlijk on nodig er bij U op aan te dringen om deze vergadering te bezoeken; immers elk lid dat zijn plichten kent, is aan wezig en het is van belang dat we sa men alle vraagstukken bespreken en besluiten nemen. Tot vrijdagavond dus.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1