Eén week modekoningin TEXEL s t ree kontwi kkel mg Rijvi S Vo tw ne EEN FRANSE STEM OVER ONZE SCHAPEN Naar aanleiding van het artikel over het Friese schaap, dat wij zaterdag 10 juni plaatsten, werd in „De Spiegel" de volgende reactie van een importeur in Frankrijk geplaatst: Met zeer grote aandacht en interesse las ik Uw artikel over het Friese schaap en de Nederlandse schapenteelt in het algemeen. Als het werkelijk zo is, dat Nederland v.w.b. de schapenexport op Frankrijk aangewezen is, dan is onze schapenteelt inderdaad in groot gevaar. Het is de hoogste tijd, dat hier de volle aandacht aan besteed wordt. Inderdaad is Frankrijk een land, dat abnormaal grote hoeveelheden schapen vlees consumeert. Doch laten wij goed verstaan „vlees" en geen vet. Als men bij de slager een kg. lamscoteletten haalt, betaalt men daar al gauw 10 NF (ruim ƒ8,per kilogram voor, doch dan wordt het vet er eerst zeer zorg vuldig afgesneden. En dit vet brengt de slager niet meer dan 0,40 NF of 32 cent per kg. op. Het vindt zijn weg hoofd zakelijk in de zeepindustrie. Ik zou u voorbeelden met name kun nen noemen van Nederlandse boeren, die minachtend op de Franse schaapjes neerzagen in den beginne. Vol trots im porteerden zij onze Texelaars. De sla gers wilden niet happen; de dieren wa ren veel te vet. De lammeren dat ging nog als het moest, maar de oude schapen zelf, zijn hier praktisch onverkoopbaar. Dit is ook het grote gevaar met onze export. Juist de onregelmatige afname heeft hierin mede zijn oorzaak. Als er op een moment op de eigen markt vol doende aanvoer is, wordt de invoer stop gezet omdat men de eigen schaapjes nog steeds ver boven de vanuit Nederland geïmporteerde prefereert. Ook worden ze nog beter betaald. Een tweede oor zaak van stopzetting is vaak als er in Nederland epidemieën van mond- en klauwzeer of rotkreupel optreden. Ik hoop dat voor velen door dit Spie- gelartikel de ogen geopend mogen wor den. Ja, het is zelfs een Nationaal be lang. De argumenten door die Terschel- linger boer naar voren gebracht, bevat ten stuk voor stuk de waarheid en tonen de werkelijkheid. En met hem zeg ik de redachtie van De Spiegel hartelijk dank dat vele duizenden dit thans onder ogen krijgen. Landbouw-, veeteelt- en zuivei- deskundigen, schaam u niet gevolg te geven aan hun laatste uitroep in dit artikel: „Het kan nog net!", want inder daad, het kan nog. Maar dan moet er direct handelend opgetreden worden. Wil men onze beroemde Texelaar hand haven, dan moet men ander afzetgebied voor hem zien te vinden, want in Frank rijk gaat het op alle gebied mis met hem. En wil men onze grote afzet in Frankrijk handhaven of trachten nog te verbeteren door regelmatiger afname, dan liggen er inderdaad bij de zo goed als afgedankte heide- en Friese schapen veel groter mogelijkheden. Ik wil niet beweren dat ons oude heideschaap het ideaal is, doch zijn vleesproduktie zal ongetwijfeld 10 x boven de Texelaar voor de export naar Frankrijk geprefe reerd worden, hoewel zijn gewicht veel lager ligt. En ook de produktiekosten per kg. werkelijk vlees zullen in Ne derland nog wel lager liggen dan bij de Texelaar het geval is Op de schamelste gronden en de armoedigste streken ge dijt dit ras, hetwelk van andere rassen (en zeker van de Texelaar) niet gezegd kan worden. Ook voor het oude Frieée melkschaap geloof ik dat er nog goede kansen liggen hier in Frankrijk. Ik zou zelfs zover willen gaan de Terschellinger deze te garanderen, indien de twee volgende punten wetenschappelijk zijn vastge steld: 1. Zal het Friese schaap, bij eventuele aankoop voor kruising met de melk- schapen rond de Middellandse Zee, overgebracht van het rijke koele kli maat naar het warme klimaat en de arme gronden, zich geheel kunnen ac climatiseren? 2. Zal bij een hogere melkpruduktie de kwaliteit van de Ruquefort dezelfde blijven, daar de werkelijke „Roquefort- schapen" niet veel meer melk leveren dan de helft van het Friese schaap? In dien deze twee punten positief kunnen beantwoord worden en men er in Ne derland weer in slaagt een officieel stamboek met melklijsten van het Friese schaap op de proppen te komen, kan ik u verzekeren dat er grote ex portmogelijkheden zijn. Al mogen deze kruisingsplannen dan een beetje opti mistisch klinken vooral als we terug zien op vroegere experimenten, toch moeten wij daar niet van terugschrik ken. Juist uit vroegere ervaringen heb ben wij kunnen leren, hoe we thans kunnen handelen Volgens mij is het evengoed mogelijk het Friese schaap in de contreien langs de Middellandse Zee te acclimatiseren, als dit het geval is ge weest met Friese Stamboekvee. Ook hier zijn in den beginne grote moeilijk heden mee geweest. In de loop van de jaren is het echter gebleken, dat een geleidelijke overgang vee! succes ople verde. Nakomelingen van reproducteurs uit wat meer noordelijke gebieden hier te lande deden het veel beter en thans is men reeds zo vc-i dat de Fries-Hol landse koe rustig 2 x per dag te midden van de andere Franse rassen, van en naar de stallen wandelt om gemolken te worden. En met trots toont u de zuider ling tussen zijn koeien zijn Frisonne (dikwijls zijn het er niet meer dan één of twee) die hem de hoogste melkpro- duktie opleveren Ja, de naam Frisonne heeft een weerklank als nergens anders ter wereld. Maar voor de gemiddelde Franse boer liggen de prijzen voor dit rund vee te hoog, ondanks dat iedere stamboekvaars of koe zonder invoer rechten geïmporteerd kan worden. En waarom kan het Friese schaap niet dezelfde weg volgen als de koe? We weten thans zo'n beetje hoe we het moe ten aanleggen en misschien horen we in de toekomst nog wel eens hoe het Friese Waar de branding buldert, de golven stukslaan op de kust, het witte schuim der kuiven Texels stranden kust, waar de Mientergronden geuren van de hei en de dartele lammeren dansen in de wei. Déar heeft mijn wieg gestaan, op 't landje, omspoeld door de zee. Daar zong 'k mijn eerste lied, Mijn Moeder zong het mee. Daar speelde de wind door m'n haren, daar raasde de noordwesterstorm; ik sleet er mijn jeugd en mijn jaren op 't Boltje, Optima Form'. En nu na zestig jaren zing ik nog steeds dit refrein: „Wat voel ik me toch gelukkig, een kind van een eiland te zijn!" Oosterend 1961. Marie Eelman. Demeest voorkpmende oorzaken van onqe. vallen door nchttngsverandenrvg: zijn i onachtzaam heidbijhetaf- Jy> slaan nI inks Mib niet op het ach. teropkomend verkeer letten geen nchting aangeven „snijden"! i*rvvering vcOieer melkschaap zijn weg naar Frankrijk heeft gevonden. Dank zij deze Spiegel- reportage en ook dank zij de Terschel linger boer die hiertoe aanleiding gaf. Het zal van Franse zijde niet ontbreken aan belangstelling. M. van Zandwijk, importeur Tournan-en-Brie, Frankrijk. A V\T1 LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 69. In Meeuwenoord was het opeens een drukte van belang, toen men van het massabezoek hoorde. Iedereen was be nieuwd wat de verrassing zou zijn. Men stelde grote tafels op en het ontvangst comité werd bij elkaar getrommeld door des burgemeesters secretaris Wil liams. (Kennen jullie hem nog?) En net, toen alles in gereedheid gebracht was, arriveerde de stoet op het marktplein van Meeuwenoord. De muziek zweeg, toen de burgemeester het podium be steeg. Iedereen werd stil. De burge meester keek rond en kuchte: „Burgers, U bent welkom in onze stad. Wat brengt U ons voor verrassing?" Na deze woor den kwamen Jonas en Lappie uit de menigte tevoorschijn. Jonas hield het beeldje omhoog en sprak: „Burgemees ter, ik hoop dat we U ditmaal wel kun nen verrassen met onze vondst". Het verhaal, dat toen volgde, over de manier, waarop Jonas het beeld terug gevonden had ging alle fantastische per ken te buiten. Iedereen was met stom heid geslagen. De bevolking van Meeu wenoord over de moed van Jonas en de anderen over zijn opschepperij KIJK OOK EENS VERDER DAN UW EIGEN BEDRIJF Zoals vorige week reeds werd aange kondigd willen wij binnenkort de eerste excursies naar de vaste wal houden. Per abuis deelden we toen mee, dat de excursies met de grasboeren op 6 juli zou worden gehouden. Dit moet 5 juli zijn. De excursie met de akkerbouwers, die wij op 30 juni willen houden vermeld als eerste punt een bezoek aan het aardappelrassenproefveld bij de heer Wessels te Koegras. U kunt hier kennis maken met diverse nieuwe rassen. Vervolgens gaat de reis naar de N.A.K.-boerderij in de Wieringermeer. Hier worden een aantal rassenproeven van verschillende gewassen bekeken. We noemen granen, aardappelen, vlas en erwten. De bewaring en droging van het graan op de boerderij staat in het mid delpunt van de belangstelling. Ook dit zal op een nog nader te bepalen bedrijf worden bekeken. De besparing van arbeid bij de ver bouw van bieten is een onderwerp, dat de belangstelling heeft van iedere bie- tenteler. Op de „Oostwaardhoeve" wordt dit jaar een proef genomen met het mechanisch bietendunnen. In hoe verre men daarin geslaagd is zullen we eveneens op 30 juni bekijken. Al met al een programma, dat de belangstelling van iedere akkerbouwer moet hebben. Wie mee wil en we hopen, dat het er velen zijn moet zich uiterlijk maandag 19 juni opgeven bij één van de assistenten van de voor lichtingsdienst. Het ligt in de bedoeling om met de boot van 9.30 uur van Texel te vertrekken. De terugreis met de boot van 17.00 uur uit Den Helder. Zoals reeds eerder werd vermeld komt een gedeelte van de reiskosten voor rekening van de kas van de Streekontwikkeling. Over de excursie, die op 5 juli wordt gehouden, vindt U mededelingen in het - volgende nummer. JONGE KERK-BIJEENKOMST Den Burg Donderdagavond komen jonge leden van de Hervormde gemeen te Den Burg bijeen Deze maandelijkse boeenkomst vindt plaats bij C. Duinker, Molenstraat „IN HET WITTE PAARD" Toneelgroep „Het Masker" heeft een nieuw stuk in studie genomen. „Het Witte Paard" zal een jubileumstuk wor den, daar de vereniging de komende winter haar 15-jarig bestaan zal vieren. TEXELSE BOYS-NIEUWS Woensdagavodn om 7.30 uur speelt op het Texel-veld een proefelftal van Boys 1 tegen een combinatie van Texel. Don derdagavond op dezelfde tijd een sa menstelling van Boys 2, ook tegen een combinatie van Texel. Deze wedstrijd is ook op het Texel-veld. BOERDERIJBRANDEN IN APRIL In de maand april 1961 zijn vijftien boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar bescha digd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen, twee in Friesland, drie in Overijssel, drie in Gelderland, één in Noord-Holland; drie in Noord-Brabant en één in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op ƒ613.435,Eén van deze branden werd veroorzaakt door spelen met vuur, drie door vuile resp. lekke schoorstenen; één door defecte elektrische leiding; één door kortsluiting, terwijl in negen ge vallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen twee paarden, vijftien stuks rundvee, zeventig varkens en 23.680 stuks pluimvee om. GOED NIEUWS VAN St JEROEN De Zwanenpatrouille van de St. Jeroen-verken- ners, is afgelopen week end naar Alkmaar ge weest. Daar werd deel genomen aan districts wedstrijden van vaardig- heidswerken. De Texelse groep kwam als nummer 1 uit de bus. Eén van de opdrachten was een lid van de club langs de leuning van een brug laten zakken, hem daar een beker water laten scheppen en hem dan weer droog naar boven halen. Dat een dergeliijke opgave niet een twee D drie kon worden uitgevoerd laat zich begrijpen. Maar de Texelse verkenners wisten zich keurig te redden. A.s. zaterdag en zondag mogen zij 3 dus aan de Diocesane (provinciale) wed strijden deelnemen. Hiervan mogen de nummers 1 en 2 naar de landelijke wed strijden. Dat ze hun best zullen doen betwijfelt wel niemand. I. ROTKREUPEL BIJ SCHAPEN as ve va va de heer D. Rempt Er zijn weer verschillende besmette bedrijven in Noordholland en alle da gen komen er nieuwe bij. Neem voorzorgsmaatregelen en voor-1 al de besmette bedrijven van voorheen f dienen dit te doen! 1. Controleer van tijd tot tijd de klauw tjes en snij de overtollige hoorn weg. I In sleten en scheuren kan zich ge-1 makkelijk smetstof nestelen. Schapen die nog niet kreupelen, kunnen smetstofdragers zijn. Con troleer dus alle schapen, klauwtje voor klauwtje. Tijdens het scheren hebt U daarvoor alle tijd en gelegen heid. 2. Geef regelmatig een voetbad. (Liefst ééns per week). Gebruik daarvoor een voergoot met aan weerskanten een hek en in de goot een 21/2°/o creoline-oplossing (1 liter creoline op 40 liter water). Laat de dieren hier een paar minuten in staan en zorg dat er zoveel vloeistof in de goot staat dat de klauwtjes tot de kroonrand onder komen te staan. Inplaats van een voergoot kunt U ook met weinig kosten een betonnen plaats met opstaande randen laten aanbrengen. Dan kunt U meer dieren tegelijk baden. 3. Wanneer U Uw dieren niet ver trouwt, doe dan direct aangifte op het gemeentehuis! Rotkreupel is een besmettelijke ziek te en volgens de Veewet aangifte- plichtig. Verkoop intussen geen ogenschijnlijk gezonde dieren. Dit is strafbaar, want door verkoop bevordert U del verspreiding van de ziekte Boven dien berokkent U Uw bedrijfsge- noten grote schade en ongerief. 4. Wanneer U schapen of lammeren koopt, houdt ze dan tenminste 14 dagen bij Uw eigen schapen vandaan en controleer ze „klauwtje klauwtje". 5. De Gezondheidsdienst voor Dieren bereid, voor zover de tijd het toelaat, de aangetaste koppels te behandelen. Wij berekenen daarvoor een tege moetkoming in onze kosten 0,50 per lam of schaap, ongeacht het aantal behandelingen. Gezondheidsdienst voor Dieren Noordholland, D. REMPT, Directeur. op 4-i C. I c J weg 175 of ri fiets Pepf Li la I zatei uur Den De L Oost Eierl FEUILLETON 28. Henriëtte hoorde niet meer. Ze be greep, dat Nancy met open mond aan de telefoon bleef staan, zich afvragend hoe haar werkgeefster zo snel op de hoogte kon zijn van haar escapade. Dan hoorde ze een zuchtend en benepen, „Ja made moiselle, dag mademoiselle", waarna de verbinding verbroken werd. Peinzend ging Henriëtte terug naar de hal. Ze kon het vele en goede nieuws nog niet geheel overzien. Het was dui delijk, dat Nancy, door haar bezoek aan de show te Amsterdam en de aankopen aldaar, de pennen in beweging had ge bracht. Ze was uiterst nieuwsgierig hoe een en ander zich had toegedragen. Wat een geluk, dat alles zich zo ten goede had gekeerd. Ja, er ging niet boven een goede pers. Enkele waarderende kran tenberichten waren voldoende om de mensen aan te trekken, als vliegen door de stroop. Heerlijk, dat zou hard werken worden, zonder pietluttige zorgen over betalingen en wat al niet meer. De da mes Schuursma als cliënten betekende in wezen, dat het einddoel was bereikt. Haar naam zou nu bekendheid krijgen, tot in de hoogste kringen. Uitbrediing? Ja, het zou nodig zijn, maar ze zou het ook in de hoogte kunnen zoeken, een étage erbij. Als Raymond erin kon sla gen, de zaak ernaast te kopen, dan gin gen zij een mooie toekomst tegemoet. Tegenover Raymond trachtte ze haar zegevierende toon te temperen, maar ze kon onmogelijk geheel haar vreugde over de goede gang van zaken in haar modehuis, voor hem verbergen. Ze zag, hoe het hem moeite kostte, haar vreug de te delen, maar hij deed er eerlijk zijn best voor. In zijn hart voelde hij zich al weer achteruitgeschoven. Het beste nieuws voor hem bewaarde ze voor het laatst. Toen ze de boodschap van de naast gelegen winkel overbracht, zag ze de felle begeerte in zijn ogen komen en ze verweet zichzelf, dat ze nooit eerder iets van dit grote verlangen had geweten. Het zou in de toekomst nodig zijn, voor zijn zaken even grote belangstelling te tonen, als voor de hare. Zij herhaalde Nancy's opmerking, be treffende zijn stille wens en hij zei ver rast. „Hoe is het mogelijk, dat haar dat is opgevallen. Ik kan mij niet herinne ren, dat ik iets speciaals gezegd heb, waaruit zij deze conclusie kon trekken. Met een gezicht, alsof duizenden kilo's van hem afvielen, zei hij dankbaar. „Het is een duizendpoot, die Nancy, dat is ze" Dan zal ze bij de volgende show schoenen te kort komen", lachte Hen riëtte. Raymond lachte mee en ze kon den zich de tijd niet herinneren, dat ze elkaar zo begrijpend en onbezorgd in de ogen hadden gekeken. Hans gaat zijn vakantie opnemen Hans was de dag na de show niet laat opgestaan. Na uren wakker liggen, had hij zich voorgenomen een dagenlange autotocht te maken, naar vele vreemde plaatsen, om afleiding te zoeken voor de hartepijn, die hem kwelde. Eerst nam hij het besluit niet dezelfde wagen te nemen, waarmee hij in Nancy's gezel schap naar de show was gereden, maar na enig gepieker begreep hij, dat hij daarmee de gedachten aan Nancy toch niet uit zijn hoofd kon bannen. Waarom dus niet de wagen genomen, die hem het prettigst in de hand lag. Monsieur Bernhard was nog niet op het kantoor aanwezig en Hans had een keurige lijst achtergelaten van de be stellingen, welke Nancy had geplaatst. Daarbij had hij een briefje gedaan, waarin hij vermelde, welke plannen hij had en welke auto hij tot zijn beschik king nam. Met een gevoel, of hij alle schepen achter zich verbrandde, nam hij achter het stuur plaats en reed de stad uit. Het was het begin van een rit, zig-zag door België, Frankrijk, Zwitserland en Italië. Afwisselend was hij alleen of reed hij met lifters in zijn gezelschap. Ergens in een klein .plaatsje in Frank rijk was hij dagenlang gebleven, omdat het uiterlijk van een serveerstertje hem aan Nancy herinnerde. Maar juist de tijd, die hij nam om hen te vergelijken, bezorgde hem de een na de andere te leurstelling. Zijn humeur werd er niet beter van en nog voor zijn vakantie ten einde was, reeds dé wagen de grote binnenplaats van het kantoorgebouw weer op. Uiteindelijk was hij tot het be sluit gekomen, dat alleen hard werken het medicijn voor zijn kwaal zou zijn. Hij trof toevallig monsieur Bernhard aan, die hem in een stralend humeur verwelkomde. „Kijk eens aan, ons suc cesnummer", lachte hij. „Man, weet je wel, welk een deining je hebt veroor zaakt, met al de foto's in de krant. Ik geloof zeker, dat men je een plaatsje bij de film gaat aanbieden". „Spaar me alle verwikkelingen van de bewuste show", weerde Hans ver veeld af. Wat drommel, nu kwam hij werken om alle narigheid te vergeten en de eerste woorden, die hij te horen kreeg, moesten juist over de momenten gaan, waarvoor hij vergetelheid zocht. „Al goed, al goed, beste jongen", zei monsieur Bernhard, wuivend met zijn hand. „Alleen weet ik, dat ik een prima kracht op mijn kantoor heb zitten, die in staat is elke opdracht tot een goed einde te brengen. Je zult het aan je salaris merken, jongeman. Maar houd rekening met nieuwe mogelijkheden. Het kan zijn, dat ik dit soort werk meer van je ga vragen. Jouw gezelschap schijnt inspirerend te werken". „Daarover zal ik eerst eens moeten nadenken", zei Hans zonder enig en thousiasme. „Kom nu, kom nu, je hebt het er als begeleider van de leuke, kleine, maar zo bijdehande vertegenwoordigster van mademoiselle Henriëtte, zo wonderlijk goed afgebracht. Hans, die lusteloos op de hoek van zijn bureau was gaan zitten tenslotte was zijn vakantie nog niet om sprong kaarsrecht overeind. „Wat zegt u daar De vertegenwoordigster hoewat „Neemaar", monsieur Bernhard sloeg schaterlachend met zijn vlakke hand op het bureau. „Heeft zij dat niet aan verteld? Dan is ze nog geraffineerder, dan ik al dacht, een buitengewoon inte ressant persoontjehahaha. „Geraffineerd", deed Hans veront waardigd. „Ze was zo kinderlijk on schuldig als een pasgeboren lammetje" „Ja, vertel mij wat", zei monsieur Bernhard met een veelbetekenend knip oogje. „Ze zag kans om de dame; Schuursma voorgoed aan zich te bin den. Ze deed net, alsof er allerlei be zwaren waren, waardoor ze geen op drachten van hen kon aanvaarden. Dal was juist de enige manier om de in druk te wekken, dat men al zeer be voorrecht was, als mademoiselle Hen riëtte voor hen wilde werken. Mevrouff Schuursma heeft letterlijk staan sme ken, als klant aanvaard te worden". „Toch blijf ik volhouden, dat haaf houding niet geposeerd was", hielc Hans koppig aan. Zij zal zo haar reder wel hebben gehad voor dit optreden Overigens ben ik blij voor haar me' dit succes". Allicht, allicht. Bovendien delen wij mee in de publieke belangstelling. Waar het modehuis Henriëtte werd genoemd stond ook onze naam. Onze plaats Nederland is verzekerd. Maxcel kan tevreden zijn. Waarschijnlijk komt hei tot oprichting van een filiaal en e# zekere mijnheer Voorland, kan daar eei belangrijke plaats bezetten. We kunnen dat bij voorbaat wel eens gaan bespre ken. Heb je nu tijd?" Ki Dame U woen na D Vrijdag spreek i Lange in het dam A ieder i: Met dat vat in bedr Gebi t Laat: Land Zaterdaj 9 uur b C Ze C. Sn J. Dijt B. v. d M va biedt jaar raanihec eenkoms Oudesch

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 6