Cjrocn c2warL- Jexels in het harL, Hoe staat het met de bloembollen op Texel Demonstratie bloemschikken Nu nog bij moeder in de wei en straks De heer Joh. Zijm veertig dienstjaren bij de Shell A vond vierdaagse •- mms WOENSDAG 21 JUNI 1961 XELSE 74e JAARGANG No. 7567 COURANT Jitqave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Nog even en de tijd van bollenpellen en afleveren is op het eiland weer voor velen het onderwerp van de dag. Hoe staat het met de bollen, zo hebben wij de heer H. Bruijn gevraagd. Hieronder treft U een overzicht van de stand van de bolgewassen. De heer Bruijn geeft als deskundige zijn mening: Nog slechts twee maanden geleden stonden de bollen in bloei, genoten hon derdduizenden, waaronder ontelbare buitenlanders, van de kleurenpracht in de bollenstreek en bezochten 600.000 mensen die tuin van unieke schoonheid, de Keukenhof. De Keukenhof, dat grandioze recla meobject van de Nederlandse bloembol lenexporteurs, een staalkaart van het geen zij ten verkoop kunnen aanbieden. Na vier weken bloeitijd was. alles voorbij, werden de hyacinthen, tulpen en narcissen „gekopt" en konden de bollen beginnen te groeien. Want de kweker plant in de herfst de bol niet om de bloem maar om de bol de gelegenheid te geven zich te ver meerderen, zulks in tegenstelling met de bloemkweker die bollen plant om de bloemen te kunnen snijden. Twee drie maanden na de bloei zijn de bollen volgroeid en breekt de rooi tijd aan. Dan wordt er door kwekers en expor teurs weer dag en nacht gewerkt om de bollen gereed te maken voor export, waarna deze voor een bedrag van meer dan 200 miljoen gulden naar bijna alle landen ter wereld worden verzonden. Ook op Texel, waar ongeveer 150 ha. met bloembollen worden beteeld, is het van half juli tot half augustus 'n drukte van belang. In die 4 weken tijd worden er tien duizenden kisten, manden en zakken met het, om zijn prima kwaliteit zo gevraagde product, naar de exporteurs en veilingen in de bollenstreek verzon den. Dan worden de bollen gerooid, dan komt het resultaat van een jaar hard werken boven de grond. En vooral dit jaar zijn de kwekers nieuwsgierig hoe hun oogst zal zijn. Vooral dit jaar omdat er afgelopen herfst zulke enorme watermassa's over de pas geplante bollen werden uitge stort. Welke kweker herinnert zich niet die nacht van zaterdag op zondag begin december, toen aan de stromende regen geen einde scheen te komen. Die nacht zijn er zeer veel bollen ten onder gegaan en hadden we op Texel geen ruilverkavelingswerkzaamheden TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 19 juni 1961: 1 paard 900, 1 koe 950; 1385 lammeren 6095, 6 nuchtere kalveren 4080; 7 schapen 80130; 25 biggen 5065. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 21 juni a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. gehad, de ramp zou zeer zeker niet te overzien zijn geweest. Gezien deze enorme regenval valt de waterschade op Texel wel mee. Zeker, enkele kwekers zijn zeer gedupeerd doordat ze bijna alles hebben verloren, maar naar schatting bedraagt dit toch niet meer dan 10% van de totale op pervlakte van 150 ha. Verder kan 30% rekenen op een matige tot goede oogst, terwijl 60% zeker van goed tot best genoemd mag worden. Wat het prijsverloop betreft kunnen we, wat de tulpen en narcissen aan gaan, tevreden zijn. Dank zij de uitzon derlijke kwaliteit van de Texelse bollen kunnen deze tegen goed lonende prijzen worden afgezet. De prijs der gele crocussen ligt min der gunstig doordat we nog steeds meer telen dan de export kan opnemen. Mogelijk komt hier in de naaste toe komst verandering in omdat, gezien liet thans veel voorkomend aaltjesziek, de teelt van crocussen, vooral voor niet- vakmensen, een moeilijke en riskante onderneming dreigt te worden. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, graag een bescheiden plaatsje in uw blad naar aanleiding van het ingezonden stuk van „Insider". Met verbazing „Insider" heb ik Uw anoniem geschrijf gelezen. U noemt zich insider, maar als U dat werkelijk was, had U beter op de hoogte kunnen zijn met de gang van zaken, of anders nog even gevraagd bij het Sportraadbestuur, daar het alle verenigingen bekend was wat er gedaan moest worden door de verenigingen zelf. Insiders schrijven zo niet, dat doen alleen outsiders. Ondergetekende maakt geen deel uit van het Sportraadbestuur. U, mijnheer de redacteur, hartelijk dank voor de plaatsruimte. A. A. Westdorp S.V. TEXEL-AJAX 10—0 In de radiogids van de VARA van deze week is een cartoon afgedrukt van de heer Tielemans. Het is geplaatst naast de toto-voorspellenlingen en Texel wint maar liefst met 100 van Ajax. We moeten er wel bij vertellen dat het doel van Bertus voor de helft was afgesloten. Afgezien van de wed strijd is een dergelijke prent een goede reclame voor „Het Gouden Boltje". De avondvierdaagse wordt eerstdaags gehouden, Dies tippelen nu reeds de jongen en ouden, Alleen of getweeën, maar ook wel met trossen Langs allerlei wegen, door duinen en bossen. Hen ieder kan mee doen, geen standsverschil is er, De dominee, dokter, de veearts, de visser, De klerk, de pastoor en de telegrafist, De timmermansknecht en de stenotypist. De baas van de T.E.S.O., die reeds vele malen Het vierdaagsekruis met veel eer mocht behalen Zal zeker wel zorgen dat ook zijn bemanning Zich geven zal aan deze kuitkrachtinspanning. Maar ook onze geest'lijke stand op het eiland, Die onlangs nog voetbalde over een weiland, Komt zeker ook straks weer heel goed uit de hoek. Zij het niet in toga maar in korte broek, Zo trekken ze nu elke avond naar buiten, De dames en heren met blotende kuiten. Het ene paar bruin als de huid van een hinde, Het andere blank als twee melkflessen, vrinden. Hier dun en daar dik, deze mager, die mollig, Hier talhout, daar spek, of ballonnig of bollig. Maar dat geeft deez' sport juist zijn fleur en zijn kleur, En wie daèrop let is een zurige zeur. Succes taaie tipp'laars alvast bij dit trainen, Gooi achter de zorgen en vóóruit de benen, Niets is er gezonder dan op sandalen Of kissies lang velden en wegen te dwalen, Nog eventjes volhouden, dames en heren, Nog even de benen met kuirenvet smeren, Dan roept ge, terwijl uw gezicht er van straalt: "Hoera! voor de stapsport, ik heb het gehèald! Huib de Rijmelaar P s. En wie het niet haalde, kijkt nochtans niet zuur, Die heeft toch genoten van Texels natuur. Vanavond kunnen dames van Den Hoorn en omgeving een demonstratie bijwonen van bloemschikken. De af- X gelopen maanden zijn er bloemschikcursussen gehou den te Oudeschild en Oos- terend. Te Oosterend waren 21 dames, die met genoegen de lessen van mej. A. E Hj Wachter hebben bijgewoond en te Oudeschild waren de H dames niet minder enthou- III siast. Mej. Wachter is lerares van de Huishoudelijke Voor lichting ten plattelande. Het is wonderlijk hoe deze dame eenvoudige veldbloemen rangschikt zodat men een prachtig boeket krijgt. Niet alleen veldbloemen worden verwerkt; heeft U bloemen in eigen tuin, dan raden wij U aan deze heden avond mee te nemen naar De Waldhoorn. Deze demonstratie is voor dames, die de leeftijd van 20 jaar hebben bereikt. Wij ne men aan dat er voor deze avond flinke belangstelling bestaat. De vervaardigde „.pronkstukken" zullen onder de aanwezige dames worden verloot. VOORLICHTINGSAVOND VOOR VOLKSTUINDERS Vrijdagavond j.l. heeft Volkstuinver eniging „De Konijnenberg" weer een voorlichtingsavond gehouden. Er was jammergenoeg weinig belangstelling voor de heer De Lange van het Ministe rie van Landbouw, afd. voorlichting. De voorlichting stond in het teken van het klein fruitgewas, waarvoor Texel ge schikte grond blijkt te bezitten. Alle soorten passeren de revue en al lijkt het zeer eenvoudig volgens de heer De Lange toch zijn er nog heel wat puntjes, waarmede men rekening moet houden. Het is niet zonder meer het planten, maar bemesting, snoeien en ziektebe strijding zijn zeer voorname punten om goede resultaten te kunnen bereiken. Er was deze avond ook nog een twee de spreker, de heer Malon, secretaris van het Alg. Verbond van Volkstuin ders, die een kort propagandistisch woord sprak over de vele voordelen, die er zijn verbonden aan het lidmaatschap. In Nederland zijn 168 verenigingen, die hier al ten volle van profiteren. Er werden verschillende vragen ge steld, welke een bevredigend antwoord kregen. Door het bestuur en aanwezige leden wordt het wel betreurd, dat de belang stelling zo gering was, maar de aanwe zigen zijn op deze avond toch weer rij ker geworden aan kennis. Het bestuur van Volkstuinvereniging „De Konijnen berg" streeft naar zo groot mogelijke voorlichting, waarin zij met deze avon den ten volle zal slagen. Op het land achter de speelweide loopt moeder Toby en haar kind rustig te grazen. Zij weet van de transactie niets af. En toch is haar kind geen ge woon kind. Het is wel is waar geen veu len met twee staarten, of vijf poten of een ander afwijkends iets, maar toch is het anders dan anders. Nu nog bij moe der in de wei en straksmisschien bij U in de tuin. Die kans bestaat, want het prachtige veulen dat op de foto bij moeder staat is aangekocht door de Paardensportvereniging. Dus ook U kunt de gelukkige winnaar worden van dit prachtige veulen. De Paardensport vereniging heeft een loterij op touw gezet voor het opknappen van de oude wagens en eventuele tekorten van het concours. De lotenverkoop is in volle gang en het aantal voorradige loten is reeds beperkt. 2500 loten is ook geen aantal voor zo'n pracht prijs. Moeder Toby, Gelders type, (stam boeknummer 24046) is een dochter van Vader Luitenant en moeder Nedisura. De vader van het veulen is Ursinus. De kleine zelf is nog naamloos, maar daar zal de toekomstige eigenaar wel raad op weten. De fokker, de heer H. Zijm, Warmoes straat, Den Burg, zal tijdens het a.s. concours moeder en kind aan de keur meesters tonen. Wie weet loopt het par mantige dier straks bij U in de tuin. Den Hoorn In de knusse huiskamer van de heer Joh. Zijm te Den Hoorn was maandagmorgen een klein gezelschap bijeen. De heer en mevroouw Zijm, de heer Wout. vertegenwoordiger van de Shell, en de heer J. C. Rab, depothouder van de Shell op het eiland, en in een nederig hoekje zat Uw verslaggever. „Praat in de Tesselaar nou niet van de heer Zijm", zo werd ons even tussen REISVERENIGING OOSTEREND BEZOCHT DIT JAAR ROTTERDAM EN DEN HAAG Ook dit jaar heeft Reisvereniging Oosterend twee mooie reisdagen mogen beleven, waarbij het weer zich ook van een prachtige kant heeft laten zien In Leiden werd eerst even opgestoken voor een „lekker bakkie", om vervolgens naar Rotterdam te rijden. Hier werd het Bouwcentrum bezocht, waar ook de koffiemaaltijd werd genuttigd. De mid dag werd benut met een rondvaart door de havens, een bezoek aan de Euromast en Diergaarde Blijdorp, waarna in Hotel De Klanderij" gedineerd werd en wie zou er na zo'n voortreffelijke dag de tafel geen eer aandoen? De tweede dag werd Den Haag en Scheveningen met een bezoek vereert en de Ridderzaal en het Vredespaleis bewonderd. Via Scheveningen, waar de pier nog even werd bewonderd, ging het naar het Zeeaquarium. De morgen werd besloten met een koffiemaaltijd in res taurant „Den Hout". Tot slot van dit samenzijn was er een rokertje van Sigarenmagazijn „De Luifel" met een toepasselijk woord, terwijl ook verschil lende nieuwe leden hun dank betuigden voor de goede verzorging deze beide dagen genoten. Er restte nog enkele uren voor de terugtocht naar Texel. Deze werden be nut om te winkelen, terwijl ook een be zoek aan het Zeiss Planetarium werd gebracht. Toen moest het op Den Helder af en leken twee dagen erg kort, maar de genoeglijke herinnering hieraan zal be slist van langere duur zijn. LAM MET HORENS Maandag heeft de heer Joh. Bakker, Driehuizerweg, een lam op de markt gebracht met twee horens. Bij een bok treft men dit normaal aan, maar dit lam was dan ook een bezienswaardig heid op de markt. Het dier heeft in tussen een andere eigenaar gekregen. alle waarderende woorden medegedeeld, „maar schrijf gerust „Hansie-Fransie", dan weet tenminste iedere Texelaar wie je bedoelt. Want er zijn meer Zijmen, maar er is maar één Hansie-Fransie". Wij weten wel dat we in Den Hoorn niet behoeven te vragen waar de heer Zijm woont, want dan kijkt iedereen je vreemd aan. Maar noem je daar zijn ,,roep"-naam, dan zal groot en klein je in Den Hoorn het adres mededelen. Dat was dus de eerste mededeling voor de pers. De heer Woud sprak namens de Shell woorden van erkentelijkheid voor de veertig jaar trouwe dienst, die de heer Zijm er op heeft zitten. Na die veertig jaar is hij nog met van plan zijn olie zaakje van de hand te doen. „Nee", zo zei de bespraakte Hoornder, „eerst de boerderij maar aan de kant, dan kan ik nog wat jaren met de olie doorgaan". „Een persoon als U", aldus de heer Woud, „is een belangrijke schakel in het bedrijf van de Shell. Het is een schakel waar men op kan bouwen. U heeft in al die jaren zo'n slordige 200 ton olie aan de man gebracht, en dat betekent ook voor de Shell heel wat". Ook de heer Rab sprak woorden van waardering voor deze actieve medewer ker. En toen de heer Rab met de heer Zijm aan de praat kwam, werden er heel wat verhalen uit het verleden naar voren gehaald Daarbij kwam voorop te staan, dat beide heren steeds het devies voeren; „Klant is koning". De heer Zijm is jaren met de oliekar de polder inge trokken en heeft tot aan het Horntje de bewoners van olie voorzien. De heer Zijm (of liever Hansie-Fran sie) is een begrip geworden voor groot en klein en dat niet alleen in Den Hoorn en Omgeving, maar ook tot De Cocks- dorp. Enkele weken geleden kwam deze actieve Hoornder bij de heer Rutten in De Eendracht en daar werd hij zonder meer met deze naam aangesproken met wist niet beter. Deze naam is dan ook geen belediging voor de krasse 67- jarige jubilaris en hij hoopt dan ook nog vele litertjes olie aan de man te bren gen. In zijn woning hangt sinds maandag een nieuw schilderij tussen alle familie portretten in. Het is een Texels land schap, duin en strand en in de verte een meeuw. Wij hopen, dat de heer en mevrouw Zijm nog vele jaren met ge noegen dit jubileumgeschenk mogen be kijken. Mevr. Zijm werd met een bloemen mand verrast.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1