Cjroen <2wartsjexels in het harL, Altijd liever IVO ROL Onwetendheid bij hotel- en pensionhouders op Texel s t ree kontwi kkel mg Er is een tekort van f 326.383.-- Stram en Rheumatisch? Pracht handen Hamea-Gelei Begroting 1962 gemeente Texel Dan zeker van frisse mond en witte tanden ZATERDAG 24 JUNI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7568 Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Er was voor de buitengewone verga dering van de Texelse Horecabedrijven, die vorige week dinsdagmiddag in hotel Bos en Duin werd gehouden, maar wei nig belangstelling. De heer E. Breeuwer, die als voorzitter fungeerde, schreef dit toe aan de tijd van het jaar. Vele hotel- en pensionhouders zijn in juni reeds druk bezet. Wat er behandeld werd, is evenwel voor iedere hotel-, café-, restaurant- en pensionhouder van groot belang. Er waren afgevaardigden ter vergadering aanwezig van de Economische Controle Dienst, Kamer van Koophandel en van het Bedrijfschap Horeca. Namens de Economische Controle Dienst sprak de heer A. Zagt een kort inleidend woord. Hij memoreerde dat de Economische Controle Dienst ook wel 'bereid is voorlichtend te werken, maar men moet echter niet vergeten dat de voorschriften er ZIJN en dus moeten worden nagekomen, onafhankelijk van de voorlichting, met als stok achter de deur dat er bekeuringen kunnen volgen. De heer Zagt had ontdekt, dat er bij de Texelaars een grote onwetendheid heerst ten aanzien van de voorschriften en de vergunningen, die gesteld zijn voor de uitoefening van een horeca bedrijf. Na dit korte woord, dat de oren van de aanwezigen reeds gespitst had, sprak namens het Bedrijfschap Horeca de heer J. B. M. Schregel. Het bedrijfschap Horeca is een or gaan, waarbij een ieder die een Horeca bedrijf exploiteert ingeschreven behoort te zijn, dus een bewijs van inschrijving bij genoemd bedrijfschap hebben ver kregen. Bij pensions is deze inschrij vingsplicht er zodra men 5 gasten ver deeld over 2 kamers (of meer) kan op nemen. Op het eijand zijn nog tientallen bedrijven die logies verstrekken zonder een enkel geldig papier. De economische controledienst (we zouden kunnen schrijven: politie) is regelmatig op pad en een ieder die niet aan de voorschrif ten voldoet, kan derhalve controle ver wachten. Er zijn er reeds enkelen be zocht en het opmerkelijke was, dat de eigenaren, die reeds een bezoek hebben gehad ter vergadering aanwezig waren. De heer Schregel stipte de belangrijkste punten aan, die wij hieronder zullen laten volgen. 1. Inschrijvingsverordening. Elk bedrijf dient zich aan te melden ter registratie. Anders gezegd: Elk be drijf dat in horeca-sector werkzaam is dient ingeschreven te zijn, zonder dat men hieraan wordt herinnerd. De in schrijving is verplicht. Elk Horecabe drijf valt onder deze verordening. Is men b.v. enige jaren geleden be gonnen met het houden van gasten en men heeft hiervoor nimmer een inschrij ving aangevraagd, dan is het niet uitge sloten dat een navordering voor de jaarlijkse bijdragen sedert de aanvang der exploitatie, volgt, voor de periode dat het bedrijfschap bestaat. 2. Hotelprijsaanduiding. In ieder hotel of pension dient in ka mers, die aan gasten worden verhuurd, een prijskaart aanwezig te zijn. Daarop dient te staan wat de prijs is van logies met ontbijt; volledig pension etc. Bij het bedrijfschap Horeca (Konin ginnegracht 58, Den Haag) behoren lijs ten te worden aangevraagd waarop ver meld moet worden de prijzen die in het bedrijf worden gevraagd. Deze lijsten moeten in duplo worden ingevuld en opgestuurd naar het bedrijfschap. Daar na ontvangt U een exemplaar retour en dat dient in het bedrijf op de plaats waar de gasten worden ontvangen aan wezig te zijn. De gast moet ook, zodra hij zijn kamer betreedt, kunnen zien wat het gaat kosten. s 3. Gewezen werd op de Verordening ulasinhoud gedistilleerd. De borrelin- noud is op 35 cc. gefixeerd. Wil men een borrel van 40 cc. schenken, dan moet men dit aan het bedrijfschap me dedelen. Uitvoerig stond spreker stil bij het Vestigingsbesluit Horecabedrijven 1958. vestigingsaanvragen en aanvragen om Hoe dan toch een6 gn bloedzuiverende kuur. ®ot Eruschen Salts. ^1 tientallen jaren was Kruschen over e hele wereld redder in de nood, in mzenden gevallen van Rheumatische *]n. Dat komt omdat 't principe waar- 'P Kruschep werkt, de oorzaak van de Jaal aantast en verdrijft, reumatische Pijnen vinden veelal hun °rzaak in de vertraagde werking van e bloedzuiverende organen. Juist die °men door Kruschens zes minerale outen weer op gang. 't Bloed gaat weer feller stromen en wordt gezuiverd van ks wat nu de pijn verwekt. Probeer ^ns met Kruschen! een zg. ontheffing moeten worden aan gevraagd bij de Kamer van Koophandel Alkmaar. Een ander punt dat de aandacht van de hotel- en caféhouders had was het punt van de prijsaanduiding in eet waren- en drankverstrekkende inrich tingen, hetgeen werd toegelicht door de heer Zagt van de Economische Controle Dienst. Bij iedere zaal, waar men iets kan drinken of eten dient een duidelijk zichtbare prijslijst bij elke toegangsdeur te zijn aangebracht, zodat de adspirant bezoeker van buitenaf zich zelfstandig kan overtuigen wat het gaat kosten als hij een kopje koffie gaat gebruiken of een uitsmijter naar binnen wil werken. De prijzen moeten ook in het betreffen de gebouw duidelijk zichtbaar worden aangebracht, hetzij op de tafeltjes of aan de wand. Ook deze verordening is op het eiland zo goed als onbekend, maar zaakvoer ders dienen er rekening mee te houden dat de controle hierop aanstaande is. Vestigingswet Op dit punt werd nog nader ingegaan. Als men een Horeca-bedrijf wil gaan opbouwen, hoe klein dan ook, is men verplicht hiervoor een vestigingsver gunning aan te vragen, enkele uitzon deringen daargelaten. Een ieder wordt geacht wel eens van de Kamer van Koophandel te hebben gehoord. Bij ge noemde Kamer zal men alle gewenste inlichtingen verstrekken, zodat men zich bij vestiging niet als men over vak bekwaamheid beschikt zonder papie ren behoeft te zitten. In dit verband werd de vraag gesteld hoe het dan mogelijk was, dat in de kantine van het Sociaal Toerisme aan het Loodsmansduin koffietafels worden verzorgd. De heren van de Economische Controle Dienst wisten niet precies hoe dat daar was geregeld, maar het ver krijgt de nodige aandacht van de Dienst. Tevens werd gevraagd of het met moglijk was dat een der instanties een vouwblad uitgeeft, waarop alle richt lijnen voor de horeca-bedrijven zijn aangegeven. Hierop kwam een wel zeer nuchter antwoord; „Iedere Nederlander is geacht de wet te kennen". Die wet is overigens geen peuleschilletje, maar niettemin het bestuderen waard. Wij hopen dat wij onze lezers met de punten die hierboven zijn aangestipt „gewaar schuwd" hebben. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 22 juni 1961 Geboren: Robert Martin, zv. Jan W. Bakker en Petronella Mosk; Anita, dv. Roel Eijgelaar en Juliana Vrieling; Agatha Maria, dv, Hendricus M. van Heerwaarde en Neeltje Huisman, Ondertrouwd: Gerrit Stolk en Caro lina Maria van Leeuwen; Gerard Poulus Eelman en Maria Godefrida Kooij. INGEKOMEN PERSONEN Bernardus A. Michels, van Doorn, Mariniersweg 7 naar Parkstraat 1, Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 juni op om 4.20 uur en gaat onder om 21.04 uur; 28 juni op om 4.22 uur en onder om 21.04 uur. Maan: 28 juni V.M.; 5 juli 4.33 uur. Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 juni 3.59 en 16.27; 25 juni 5.12 en 17.42; 26 juni 6.24 en 18.51; 27 juni 7.25 en 19.50; 28 juni 8.19 en 20.43; 29 juni 9.10 en 21.29; 30 juni 9.58 en 22.13; 1 juli 10.46 en 22.55. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. OOK DE EXCURSIE VOOR VEEHOUDERS GAAT NIET DOOR In tegenstelling tot het bericht van woensdag j.l., waarin werd vermeld, dat men zich nog tot maandag a.s. kon opgeven voor de excursie op 5 juli moe ten wij thans mededelen, dat ook deze excursie geen doorgang kan vinden. Er blijkt hiervoor onvoldoende belangstel ling te zijn. Ook in het verleden hebben wij meer malen ervaren, dat voor deze vorm van voorlichting want dit kan het zijn op ons eiland weinig belangstelling bestaat. We menen dit te moeten be treuren, maar de leiten zijn niet anders. GESLAAGD Aan het Lyceum te Den Helder slaagden voor het diploma 5-jarige HBS-B de heer H. Bakker, Den Hoorn, en voor het diploma 5-jarige HBS-A, de heren Th. Backer Azn., Oudeschild, en F. Plantinga, Den Burg. EXAMEN KLEUTERLEIDSTER Mej. A. van Groningen deed deze week met gunstig gevolg examen aan de Chr. Opleidingsschool voor kleuter leidsters te Utrecht. INGEBROKEN OP DE TEXELSE BOOT Oudeschild Zondag bleek dat onbe voegden zich toegang hadden verschaft tot het buffet van de Texelse boot en zich daar te goed hadden gedaan aan chocoladerepen en cider. De daders, een drietal jeugdige Oude schilders, waren spoedig gevonden. GESLAAGD Aan de Helderse Kweekschool hebben met goed gevolg examen gedaan de Texelaars, de heren G. J. Zoetelief, M. O. Veldstra en A. E. R. Reij, allen te Den Burg. BALLONNENWEDSTRIJD BRENGT DIKWIJLS NOG LAAT VERRASSINGEN Levensmiddelenbednjf C. de Jong te Oosterend heeft bij de opening van de geheel vernieuwde winkel een ballon nenwedstrijd georganiseerd. Na enige tijd werd de balans opgemaakt en vielen de prijzen op ballonnen, die in de om gevingen van de Oostzee, Kiel, Hanno ver en Sleeswijk-Holstein terecht waren gekomen Buiten verwachting is deze week nog een late inzending gekomen van achter het IJzeren Gordijn. De ballon van Kees Timmer, Schoolstraat, Oosterend, heeft het nl. gepresteerd om terecht te komen in in Kolobrzeg Kniewskiego in Polen Een hele prestaties dus, welke de heer De Jong beloonde met een verrassing voor Kees. HANDELSREGISTER In Handelsbelangen lezen wij onder nieuwe inschrijvingen: Pension Duinoord", Texel, De Koog, Boodtlaan. Pensionbedrijf. E,: Wed. F. Ipenburg-Zondervan OOSTERENDERS WILLEN EEN ALGEMEEN GEMENGD ZANGKOOR In Oosterend zijn op het ogenblik verschillende zanglustigen, die streven naar een heroprichting van de vroeger bestaande zangvereniging „Nieuw Le ven". Dit betekent dat men zeer graag een gemengd koor op wil richten voor dames en heren. Om dit te bereiken wil men eens praten met de verschillende zangliefhebbers. Dit zal a.s. dinsdag avond om 8 uur bij Jn. Dijt plaats moe ten vinden. Het is dus begrijpelijk dat men op deze avond een goede opkomst verwacht van dames zowel aLs heren I zangliefhebbers, om zodoende in Ooster end weer een gemengde zangvereniging op te kunnen richten. VERTROKKEN PERSONEN Petrus Vroone (en gezin) van Den Burg, Hollewal 16 naar Dieren, Am bachtstraat 57. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen J. DORRESTIJN, tel. 2455 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) - 250 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) Met vakantie: Zr. Rietveld, De Cocks dorp, van 24 juni t.m. 16 juli. De gemeentebegroting voor 1962 is gereed. Het tekort van de ontwerpbegro ting is 326.383,—. Het tekort wordt meer in plaats van minder, want vorig jaar werd een ontwerpbegroting gemaakt met een tekort van ƒ310.433,Dat een belangrijk deel van genoemd tekort voor rekening is van het toerisme is iedere Texelaar duidelijk. Tonnen moeten worden uitgegeven om het de va kantieganger zo aangenaam en gerieflijk mogelijk te maken. Jammer is het dat de centrale overheid dit (als nog) niet wil inzien. Deze week Is de begroting 1962 ver zonden aan de leden van de raad onzer gemeente. Zij hebben tot 20 juli gele genheid deze te bestuderen en die tijd is zeker nodig, want het is wederom een lijvig boekdeel. Voor de eerste maal is er een aparte samenvatting bijgemaakt zodat bestudering van de begroting iets is vereenvoudigd. De begrotingsverga dering is ruim een maand eerder dan vorig jaar, zodat verwacht mag worden dat, in tegenstelling tot 1960, alle raads leden deze belangrijke vergadering zul len bijwonen. Ook voor het komende jaar kampen onze vroede vaderen met een ernstig tekort. Er is in deze begroting rekening gehouden met de gevolgen van de finan ciële verhouding Rijk-Gemeente. Het investeringsprogramma is even eens in een apart geschrift verschenen. Dat programma is voor een groot deel herhaling van voorgaande jaren. Wij willen hiermee niet zeggen dat er de laatste jaren niets is gedaan, denk maar aan de moderne scholen van ons eiland, dat is o.a. een duidelijk bewijs van ge meente-activiteit. De wegen, die prac- tisch over het gehele eiland worden aangelegd, natuurlijk is op dit punt nog veel meer nodig, maar dan gaat de toeristensector al weer meespreken. In tegenstelling tot voorgaande jaren is thans in de oorspronkelijke begroting geen rekening gehouden met de lasten, die voortvloeien uit de nieuwe kapi taalsuitgaven. In de ontwerp-begroting zoals deze nu wordt aangeboden zijn dus enerzijds opgenomen de tot de ge wone dienst behorende uitgaven en in komsten en anderzijds de lasten die verband houden met de tot dusverre goedgekeurde kapitaalsinvesteringen. Hiermede wordt bereikt, dat de begro ting een zuiver beeld geeft van de hui dige financiële situatie van de gemeente en van de financiële mogelijkheden voor de toekomst. Het begrotingsbeeld wordt dus nu niet meer beïnvloed door de ge volgen van een reeks van kapitaalsuit gaven, die nog steeds niet werden goed gekeurd en daardoor van jaar tot jaar naar een volgende dienst werden over gebracht Op duidelijke wijze blijkt nu ook, dat voor de nieuwe kapitaalsuitgaven, voor zover zij een nieuwe last voor de ge meente betekenen, geen dekking aan wezig is. Immers de begroting vertoont reeds een tekort van 82.598,waarbij zij aangetekend, dat B. en W. zich tot de noodzakelijkste uitgaven hebben be perkt en de inkomsten zo hoog mogelijk hebben opgevoerd. Ondanks dit alge mene begrotingsbeleid, zyn de beschik bare dekkingsmiddelen niet toereikend om zelfs maar de gewone dienst sluitend te maken, laat staan de lasten van de nieuwe kapitaalsuitgaven op te vangen. Hieruit blijkt o.i. zonneklaar, dat het strikt noodzakelijk is, dat de centrale overheid aan onze gemeente de helpen de hand biedt ter compensatie van de bijzondere lasten die voortvloeien uit het toeristische karakter van de ge meente. De vele en omvangrijke ge wone- en kapitaalsuitgaven die de ge meente hierdoor moet doen, leggen zulke zware lasten op haar budget, dat de begroting totaal uit zijn evenwicht wordt geslagen. Berekeningen hebben aangetoond dat de oorspronkelijke begroting per saldo dus na aftrek van de inkomsten met een bedrag van ongeveer ƒ238.500,— wordt belast met z.g. toeristische uitgaven. Weliswaar zal met enkele van derge lijke uitgaven rekening zijn gehouden bij de vaststelling van het basisbedrag van de algemene uitkering uit het Ge meentefonds, doch lang niet in een juiste verhouding. In het verleden hebben B. en W. her haaldelijk de betreffende instanties op deze onjuiste kostenverdeling gewezen. Zij hopen, dat de voortdurende pogingen om de centrale overheid hiervan te overtuigen met resultaat zullen worden bekroond. In de begroting is rekening gehouden met de gevolgen van de nieuwe finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, zoals deze materie is gere geld in het reeds door de Tweede Ka mer der Staten Generaal aangenomen wetsontwerp. Daar de uitkeringen volgens de nieu we regeling per saldo een vermindering van de beschikbare middelen opleveren, zal een garantie-uitkering worden ont vangen. Het bedrag van deze uitkering is becijferd op ƒ195.245,—. Dit bedrag zal gedurende de jaren 1960 tot en met 1965 worden ontvangen, waarna gedu rende vijf jaren telkens een korting van 20% zal worden toegepast Opgemerkt wordt, dat de uitkeringen volgens de nieuwe financiële verhouding voor dit dienstjaar nog gebaseerd zijn op voor lopige cijfers en globale berekeningen. Er dienen nog allerlei uitvoeringsvoor schriften te worden vastgesteld, zonder welke het haast niet mogelijk is een preciese raming van de uitkeringen te doen. Met het inmiddels aan de Staten Ge neraal aangeboden wetsontwerp tot vaststelling van nieuwe voorschriften omtrent de uitkeringen voor de wegen is nog geen rekening gehouden. Welke financiële gevolgen aanneming van dit of een eventueel gewijzigd wetsontwerp heeft, is thans nog niet te overzien. Hoewel dus de nieuwe financiële ver houdingsregeling geen uitzicht biedt ten aanzien van de verbetering van de fi nanciële positie van de gemeente, heb ben B. en W. het niettemin aangedurfd de Raad een begroting voor 1962 met de daarbijbehorende kapitaalsuitgaven ter vaststelling aan te bieden. B. en W. zijn er vast van overtuigd, dat de in de begroting opgenomen uitgaven van de gewone en de kapitaalsdienst nood zakelijk zijn voor de verdere ontwikke ling van de gemeente en voor het hand haven van haar belangrijke positie als nationaal en internationaal toeristen centrum. Zelfs dienen alle zeilen te wor den bijgezet om een dreigende achter stand te voorkomen. Zo schrijven B. en W. aan de leden van de raad. Ook heeft het college van B. en W. zich laten -lei den door de overweging, dat door de uiterst zware lasten, verband houdende met de snelle ontwikkeling van het toe risme, de voorzieningen die in de eerste plaats bestemd zijn voor de eigen be volking, zoals de aanleg van rioleringen, de verbetering van straten, de bouw van scholen, e.d., tot de onmogelijkheid zijn gaan behoren. Dit vinden B en W. bepaald onjuist! Het totale investeringsprogramma zo als dit voor het jaar 1962 wordt ge raamd, bedraagt 3 438.775,—, verdeeld als volgt: aanleg rioleringen en rioolwaterzuive ringsinstallaties 374.200,— aanleg en verbetering van wegen en parkeerterreinen 968.875, aanleg en verbetering van rijwiel paden 309.090,— verbetering dorpsstraten en aanleg van trottoirs 241.450,— bouw van scholen en voorzieningen aan gebouwen 961.100,— gereedmaken van terreinen voor de woningbouw 383.000,— diverse andere voorzieningen 201.060,— Totaal ƒ3.438.775,— Opgemerkt wordt, dat in laatstge noemd bedrag een groot aantal inves teringen is opgenomen, die reeds in de begrotingen van 1961 en voorgaande jaren waren geraamd, nl. tot een bedrag van 1.789.125,Minder dan de helft van het aantal investeringen wordt dus in 1962 voor het eerst geraamd. Bedraagt het tekort van de oor spronkelijke begroting 82.598, voor de nieuwe kapitaalsuitgaven is bovendien nog een bedrag op de gewone dienst nodig van 243.785,- waarvan ƒ48.497,tot de toeris tische uitgaven moeten worden ge rekend. Het tekort aan algemene dekkingsmiddelen bedraagt derhal ve 82.598,vermeerderd met 243.785,— is 326.383,—. Van de totale begroting heeft 286.997,betrekking op het toe risme. MARKTPREEK Ds. De Lange staat ook maandag weer met zijn stand op de markt. Om 11 uur zal hij een toespraak houden met als onderwerp: „Indien Ik nu een vader ben, waar is de eerbied voor Mij?" l(Mal. 1, 6). CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 juni a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Gocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1