Cjroen <2wartsjexels in het Avondvierdaagse enorm succes 'tsnèi J DOE MEEff Hedenavond concert in Den Burg Hoaderden wandelaars gisteravond gestart in de Wezentuiu Waarom pony-ruitersport - TOENSDAG 5 JULI 1961 74e JAARGANG No. 7571 TEXELSE» COURANT Hjitgove N.V. v.h. Lanqeveld de Rooi) I J Verschijnt woensdags en zaterdags itgave N.V. v.h. Lanqeveld <S de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdnikkerij )nn Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm We mogen gerust schrijven dat de xelse avondvierdaagse een succes is leworden, aannemende dat het aantal litvallers beperkt blijft. Gisteravond fas het een geroezemoes in de Wezen- i en vertrokken reeds om half zeven fce eerste tippelaars Vol goede moed [ad men de startkaart afgehaald aan de sa en deze laten aftekenen bij de tartcommissie. Zelfs de Koninklijke Luchtmacht neemt deel Het aantal deelnemers is enorm. Meer lan zeshonderd wandelaars hadden ich reeds tevoren gemeld en ook bij de tart verschenen nog liefhebbers. Vro- ijke groepen uit alle delen van het liland nemen aan de avondvierdaagse kei. De route was op de wegen aange- «even met pijlen. Hieronder nog de oute voor woensdag-, donderdag- en Tijdagavond. Woensdagavond 5 juli: Driehuizen, |)e Westen. Kleur der pijlen: groen. ffezentuin, Parkstraat, Weverstraat, 't Jroentje, Keesomlaan, Elemert doorlo pen tot de Pontweg, rechtsaf. Na onge ler 500 meter linksaf richting Drie- ïuizen (langs het Boysveld). Bij Drie- luizen rechtsaf naar de Westerweg. Bij ,0p Ruimte" linksaf, Bakkeweg richting Bos en Duin. Daarna rechtsaf (Rozen- iijk), Smitsweg (bij wed. Smit), Wester- Weg, tweede weg linksaf langs „De Lelie" naar de Pontweg. Rechtsaf langs He KVC-jeugdherberg, Gasthuisstraat, pe Zes, Kogerstraat, Stenenplaats, Bin- henburg, Groeneplaats, Parkstraat, We zen tuin. Donderdagavond 6 juli: De Waal. |Kleur der pijlen; rose. iWezentuin, Parkstraat, Weverstraat, fculianastraat, Wilhelminalaan, Haller- weg linksaf naar de Mars, vervolgens Idoor Tienhoven, onder De Waal langs, |daarna door De Waal, terug Bomendijk (rechtsaf), bij de Ruitersplaats rechtsaf Haar Meiertebos, Kogerweg (rechtsaf jichting Pontweg), Pontweg, bij de vier sprong linksaf naar Buitenlust, Koger- ptraat enz. naar Wezentuin. Vrijdag 7 juli: Gerritsland en Dennen iKleur der pijlen: blauw. wezentuin, Parkstraat (linksaf), Wever straat, Stenenplaats, Waalderstraat, witte Kruislaan (rechtsaf), Kogerstraat, Kogerweg langs Sarasani, linksaf, langs |de Strooppot naar de Pontweg en dan Gerritsland in. Vervolgens de Dennen m Texels Museum. Ongeveer 100 meter koor het museum linksaf. Men volge .VéG :hta ti tof r, os \"t oosj m f WÖ echt :dac' eklö stam ou i g ir vit ;t tl ve. wad ar w t jai pis d id! )U and* oor est BOERENLEENBANK NADERT VOLTOOIING Het bankgebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank nadert haar voltooiing. De naam, of liever namen, Coöperatieve Boerenleenbank en Raiffeisenbank, zijn op het gebouw aangebracht. De bovenverdieping is gereed en blij kens een advertentie is de kassier ver huisd. Nog even en de gehele inventaris ul naar de Groeneplaats overgaan. Maar van deze gebeurtenis zal zeker melding worden gemaakt. DOE MEE - WIN EEN TV HAAST U! Aanstaande donderdag, 's avonds om 3 uur trekking prijswinnaar van het tweede TV-toestel. Levert Uw envelop- Pon vóór die avond om 6 uur in bij de hekende adressen. Uw enveloppe is een bouwsteen voor het nieuwe museum. dan het autopad tot aan de Rozendijk. Vervolgens linksaf de Duinweg op tot de Pontweg. Via de Pontweg naar de KVC-jeugdherberg. Vervolgens gaan we, begeleid door muziek de volgende route langs: Pont weg, Gasthuisstraat, De Zes, Koger straat, Stenenplaats, Hogerstraat, Mo lenstraat, Zwaanstraat, Warmoesstraat, Weverstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, Wezentuin. Hier wordt door de heer .T. M. de Vries, jeugd- en recreatieleider, een kort slot woord gesproken, waarna door één der korpsen een taptoe zal worden verzorgd. Vooral de laatste avond verwacht de organisatie dat er veel belangstelling zal zijn van de zijde der niet-tippelaars. De wandelaars zullen een korte rond gang langs de rusthuizen maken, zodat ook daar van dit gebeuren kan worden genoten. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 juli 0.48 en 13.28; 6 juli 1.37 en 14.26; 7 juli 2.49 en 15.40; 8 juli 4.12 en 17.01. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Was U zo welwillend, geachte redac tie, mijn vorig stukje op te nemen, nu dubbele dank dat ik weer van Uw ko lommen gebruik mag maken, wetend dat „de Tesselaar" door alle Tesselaars gelezen wordt. Schreef ik de vorige keer pony-club in oprichting, nu kunnen wij schrijven de ponyclub is gestart met 5 leden onder de deskundige leiding van mevr. M. van Maldegem-Bennet, „Jachtlust", Eier- land, een enthousiast oud-ruiterkame- raadske (ruiteruitdrukking) van de Rij- vereniging „Hollands Noorden" te Ju- lianadorp. Iedere week heeft ze de reis uit Eier- land er voor over om aan Den Burg les te geven. (Nieuwe leden zijn hartelijk welkom). In de eerste plaats is het de bedoeling de kinderen te leren hoe ze met hun paardje om moeten gaan. Jammer ge noeg wordt het door berijder en door gebruiker in land- en tuinbouw vaak verkeerd gebruikt. Pas als de pony een kameraad is geworden en met liefde wordt behandeld, zullen de ruitertjes echt van hun rij diertje genieten. Tevens zullen de kinderen (door de lessen) al vroeg leren zich te beheersen, want met kwaad worden bereiken ze bij een paard het tegendeel van wat ze verlangen. Een gehoorzaam, goed aan de teugel gaand paard of paardje, krijgt men allen met geduld en tact. Toch zal hun wil over die van het paard moeten zegevieren. De wilskracht van de jeugd wordt er zeer door versterkt. Ze leren hun geest en hun spieren goed en te juister tijd gebruiken, b.v. ruiters met een gebogen hoofd of hou ding zal je nimmer zien. De kinderen krijgen meer liefde voor de dieren, omdat ze deze leren kennen en ver trouwen. Meer liefde voor de natuur, omdat ze er meer in vertoeven en om dat ze er met een kalm gangetje door heen gaan. Door hun sport ontvangen ze zeer veel terug. Wist U dat in Nederland, dat voor de oorlog practisch geen pony's bezat, het aantal zo snel is gegroeid, dat er nu drie pony-stambopken zijn? Er zou veel te vertellen zijn, maar de ruimte laat het niet toe. Maar vindt U het niet een pracht gezicht dat fier en kwiek voortdravend paardje met een jongen of meisje stralend van levenslust op zijn rug? Het is mooi. Daarom zul len wij ook proberen, dat zij met de Waddenruiters straks in het openbaar optreden en kleine demonstraties geven. Ouders, ik hoop dat U in overweging neemt of Uw kind mits hij er liefde voor heeft, straks ook zo'n edel diertje mag bezitten. Kunnen wij U ergens mee helpen, dan zullen alle bestuursleden der Wadden- ruiters dat gaarne doen. Ponybezitters, op U doen wij een beroep ze voor de lessen in bruikleen te geven. U helpt een ideaal van een jon gen of meisje vervullen en U krijgt een handelbaar paardje terug. Aris van Boven hartelijk dank voor je hulp. Nogmaals U dankend, redactie, J. Agter. UITVERKOOP VEVROEGD De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier heeft de aanvangsdatum van de eerst volgende uitverkoop- of opruimingspe riode in afwijking van het door de staatssecretaris van economische zaken daartoe bepaalde vervroegd en vastge steld op vrijdag 14 juli 1961. Krachtens de Uitverkopenwet 1957 mag deze halfjaarlijkse opruiming aan vangen op zaterdag 15 juli a.s. In ver band met het vreemdelingenverkeer en mede in aanmerking genomen de ver anderde koopgewoonten is, zowel uit plaatselijke als uit daarmede samen hangende regionale omstandigheden, een vervroeging van de periode met één dag en verschuiving derhalve naar de vrijdag gewenst. Daar de opruimingsperiode krachtens de wettelijke bepalingen 19 dagen mag duren zal de laatste dag van de oprui ming nu dus vallen op dinsdag 1 augus tus 1961. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar wijst er uitdrukkelijk op dat deze vervroeging dus slechts voor haar district geldt. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 3 juli 1961: 462 lammeren 6090; 11 schapen 80 110; 37 biggen 5585; 5 nuchtere kal veren 60120. WEEKAGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 5 juli Den Burg, Ned. Herv. kerk, 8 uur con cert door Noordhollands Philharmonisch Orkest m.m.v. Iman Soeteman, hoorn. Vrijdag 7 juli Den Burg, Wezentuin, 20.30-21 uur Bin nenkomst deelnemers Avondvierdaagse Zaterdag 8 juli Oosterend, Muzieknis, 7.30 uur Gym- nastiekdemonstratie. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 5 juli (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur; GESLAAGD Voor het diploma kraamverzorgster slaagden de dames A. Hoogewoning en J. Kiewiet. Zij werden opgeleid door het Kraamcentrum Den Helder. AMATEURAVOND TE OOSTEREND? De feestcommissie van Oosterend heeft het voornemen om in het laatst van deze maand een amateursavond te organiseren. Of dit doorgang zal vinden is natuurlijk een vraag en hangt geheel af van de deelname van de amateurs; d.w.z. als de amateurs in de kleinkunst die denken iets behoorlijks te kunnen brengen zich beschikbaar stellen. Om dat een dergelijke avond toch nog even voorbereiding vraagt, verzoekt men de amateurs zich op te geven bij de heer Jb. Visman, Peperstraat, Oosterend, tel. 335, of de heer P. Riemens, Kotterstraat, O os terend. Dus amateurs als U iets goeds heeft, is er nu gelegenheid om voor het publiek te verschijnen en Uw kunnen te tonen. Geeft U op en Oosterend heeft binnen kort een amateursavond, waarin voor elk wat wils te zien en te beluisteren valt. BIJBEL- EN SPREEKUUR B1BEL- UND SPRECHSTUNDE U wordt hartelijk uitgenodigd voor een bijbeluur, vanavond 8 uur in de kerkekamer van de kerk aan de vijver (achterom). Sie sind herzlich eingeladen für eine Bibelstunde, heute abend 8 Uhr in einem Gemach der Kirche am Teich (bitte um die Ecke gehen). Wie de marktdominee persoonlijk wil spreken, kan om 9.30 uur terecht op dezelfde plaats. WELKOM OP TEXEL Zondagavond arriveerde de heer C. Huisman, Den Burg, op het eiland, na een verblijf te Nieuw Guinea. Een auto, waarop een groot bord was geplaatst met „Welkom" haalde hem van de boot. Deze wagen werd door meerdere auto's gevolgd, waarin diverse verkenners zich hadden genesteld. „VERONICA GESTRAND" De heer A. van Liere, die reeds ge ruime tijd met zijn rijdende ijs- en patates-wagen over Texel trekt, is ge strand te De Koog. In de voormalige zaak van Dros' Magazijn heeft hij za terdagavond een ijssalon annex patates- fritesbednjf geopend. De zaak heeft een ware gedaante verwisseling ondergaan en het was er vanaf de opening gezellig druk. GEEN INTERESSE? De bezitter van het SUS-lotnummer B 122175, dat op Texel is gekocht, kan eigenaar worden van een pracht TV- toestel. De bezitter kan het lot opsturen aan „SUS acht" Rotterdam. CHR. MANNENKOOR BEHAALDE EERSTE PRIJS Het Christelijk Mannenkoor van Oos terend, directeur de heer C. Bremer, heeft vrijdag deelgenomen aan het con cours van de Ring Noordholland van de Kon. Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen, dat gehouden werd op de Camping „Land uit Zee" te Wieringerwerf. Veertien verenigingen namen aan dit concours deel en voordat men begon werd een wijdingsdienst gehouden in de Gereformeerde kerk aldaar. De jury bestond uit de heren J. Broer, Nuntspeet, J. Roeland, Almelo, en Y. Visser, Franeker. Het Chr. Mannenkoor van Oosterend zong in de eerste afdeling en behaalde met 336 punten een eerste prijs. Vanavond zal in de Nederlands Her vormde kerk te Den Burg een concert worden gegeven door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder auspiciën van de Kunstkring Texel. Dit concert, dat wordt geleid door Marinus Adam, begint om 8 uur. Solo-hoornist is de heer Iman Soeteman. Hieronder een toe lichting op de uit te voeren werken. HAYDN: L'isola 'disabitata In de 18e eeuw had vrijwel ieder vorstendom in Duitsland en Oostenrijk zijn eigen hof-orkest en dikwijls ook zijn eigen opera. Haydn was kapelmees ter aan het hof van de grafelijke familie Esterhazy, die haar residentie had in Eisenstadt, de hoofdstad van Burgen- land. Deze functie bracht met zich mee, dat Haydn veel composities maakte voor het hoforkest dat hij zelf dirigeerde. Hieraan danken wij het grootste deel van zijn ruim 100 symfonieën. Voor feestelijke ontvangsten aan hof Ester hazy heeft Haydn ook verschillende opera's geschreven, het meest in Ita liaanse stijl. De meeste van deze opera's werden later vrijwel niet meer opge voerd. De opera „L'isola disabitata" werd in 1779 in Eisenstadt gespeeld. De ouverture begint met een langzame in leiding en gaat dan over in een zeer le vendig tempo (allegro assai). Het werkje staat mineur, doch het wordt kort voor het slot onderbroken door een allegretto in majeur. VIVALDI: Concerto grosso in d kl. t. Op 3 nr. 11 „L'estro armonico" In het concerto grosso, welke vorm in het laatst van de 17e eeuw ontstond, bestaat het uitvoerend ensemble eigen lijk uit twee groepen. De eerste groep noemt men het Concertino en deze wordt gevormd door de solo-instrumen ten. De tweede groep is de eigenlijke orkestgroep. In Italië wordt de eerste groep gewoon lijk gevormd door twee violen en een violoncel, die daarin dus als solisten optreden; in Frankrijk waren dit ge woonlijk twee hobo's en een fagot. Een bepaald programma ligt aan deze con- certi niet ten grondslag. De concerti grossi van Vivaldi kunnen wedijveren met de Brandenburgse concerten van Bach. Deze muziek, die ons zo ontheft van de aardse zorgen, wordt in de con certzalen helaas te weinig gespeeld. MOZART: Hoornconcert nr. 3 in Es gr. t, KV 447 De 4 hoornconcerten, die Mozart schreef, zijn bijzonder mooi. Het eerste concert, gecomponeerd in 1782, staat in D gr. t., de andere drie in Es gr. t. Met een fijn gevoel voor klank werd het romantisch karakter van de hoorn ge bruikt. Bij het zoeken naar melodieën ontstonden uit de reeks natuurtonen als vanzelf jachtfanfares en echo-effecten. Iman Soeteman Men moet wel bedenken, dat in Mozart's tijd de ventielhoorn nog niet bestond, waarmede later geheel nieuwe klank combinaties konden worden bereikt. De mogelijkheden van de oude waldhoorn waren slechts beperkt. Mozart heeft er echter het uiterste aan melodie uitge haald. De solist Iman Soeteman werd in 1935 te Amsterdam geboren. Op 18-ja- rige leeftijd werd hij tot eerste hoornist benoemd bij het Amsterdams Kunst- maandorkest. Zijn voorliefde voor oude muziek (Bach, Vivaldi) bracht hem er toe zich te specialiseren in het bespelen van de Bachhoorn. Als solist trad hij o.a. op met het Kunstmaandorkest en het Radiokamerorkest. Hij speelde met het Nederlands Kamerorkest o.a. op het Edinburgh Festival, in Athene en Mi laan. Sinds sept. 1958 is hij eerste hoor nist bij het N.Ph.O. DEBUSSY; Prélude a l'après-midi d'un faune Het orkestwei^c, dat Debussy compo neerde als muzikale inleiding tot het herdersdicht „L'après-midi d'un faune" van de dichter Stéphane Mallarmé, zou men het eerste voldragen meesterwerk van het muzikale impressionisme kun nen noemen. Het stuk werd geschreven in 1892. Hoewel het voor zijn tijd zeer modern was had het bij zijn eerste uit voering in 1894 zoveel succes, dat de dirigent het moest herhalen. Deze waar dering een grote zeldzaamheid bij zulk een oorspronkelijk werk heeft zich tot op heden gehandhaafd. Debussy legt in zijn Prélude de staat yan zalige loomheid vast van de Faun, die zich op een helling van Etna koestert in de zon. De componist verklaarde over de compositie: „De. muziek van deze pré lude is een zeer vrije illustratie van het gedicht. Zij wil er geenszins een samen vatting van geven. Het zijn veeleer de opvolgende omgevingen, waarin zich de wensen en de dromen van de Faun in de hitte vande namiddag bewegen. Dan, moe van de jacht op angstige nymphen geeft hij zich over aan een bedwelmende slaap, vol eindelijk verwerkelijkte dro men, waarin hij de gehele natuur vol komen bezit". Bij de analyse van Debussy's kunst is de verwantschap met Oosterse muziek misschien van het meeste belang. Loom blaast een verre fluit een mijmerende wijs, zo laat alleen een Oosterling zijn melodieën wiegelen om twee steunpun ten. De harp golft enkele glissandi, af gewisseld door trage signalen van de hoorns. Weer de meditatie van de fluit, nu boven het gegons van de zacht tro- molerende strijkers. De andere hout blazers mengen zich lyrischer in het landelijke concert, waarin de fluit de hoofdtoon blijft voeren, totdat de hobo een levendiger liedje aanheft, dat de violen als aandringende minnaars over nemen. In het middendeel is Debussuy melo disch een nazaat van Massenet, na en kele maten hoort men deze lyriek met gamelan-effecten. (Op de wereldten toonstelling in 1889 maakte de Javaanse gamelan veel indruk op Debussy). Een hobomotief stoeit als een Satyr met nymphengedartel van de hout blazers en de strijkers, weer de ver traagde inzet uit het begin van de pré lude, weer de Satyr en de nymphen en eerst wanneer de cymbales antiques hun fijne klank laten horen komt de lome middagstemming van de aanvang voor goed terug, die zich in verre verschieten verliest. SAINT-SAËNS: Symfonie nr. 2 in a kl. t. Op. 55 Saint-Saëns 2de symfonie werd ge componeerd in 1859, doch in druk ver scheen ze eerst in 1878. Het is eigenlijk een symfonietta, daar ze zeer bescheiden is van afmetingen, terwijl de bezetting de zgn. „klassieke" van Haydn's laatste symfonieën is. Het is een bekoorlijke evenwichtige compositie, die in het bij zonder door haar vorm, haar vriende lijke welluidendheid en haar élégance frappeert, een eenvoudige doorzichtige partituur zonder problemen. Het eerste deel bestaat uit een kort Allegro marcato, voornamelijk beheerst door dalende en stijgende tertsengangen, die in het vervolg thematische beteke nis krijgen en een gefugeerd Allegro appassionato. Het idyllische Allegro in E gr. t. herinnert met zijn hoofdthema enigszins aan een melodie uit Valerius (Wilt heden nu treden); het is een keu rig kabinetstukje. Tegen het einde daar van treedt in de houtblazers een episode op, die kort voor het einde der finale opnieuw verschijnt. Het scherzo, dat merkwaardig is door het ontbreken der reprise is formeel verbonden met het laatste deel, doordat dit als tweede the ma een motief uit het Trio van het Scherzo heeft. Deze finale draagt het karakter van een tarentella en bekroont op gelukkige wijze dit kleine meester werk.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1