Cjroen ^warL-Jéxels in het Oude traditie in ere hersteld Willen is kunnen joco-burgemeester C. H. Roeper arriveerde op vliegveld Vlijt in een nieuw Jodel-toestel was het devies van de Texelse wandelaars 'OENSDAG 12 JULI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7573 COURANT Itgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij m Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren!. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Loco-burgemeester C. H. Roeper arriveert met een nieuw Jodel-toestel op 'liegveld Vlijt. Als vertegenwoordiger van de gemeente Texel heeft de heer \oeper de officiële openingsvlucht Schiphol-Texel meegemaakt. Zaterdag is, in betrekkelijke stilte, een oude traditie in ere hersteld. De ver- linding Texel-Vasteland is ook door de lucht weer mogelijk. Door samen werking van de N.V. TESO met Sinberg Luchtvaartbedrijf N.V. kan men nu edere zaterdag van Texel naar Schiphol v.v. De overige dagen van de week al het nieuwe Jodel Mousquetaire toestel dienst doen om rondvluchten boven iet eiland te verzorgen. Loco-burgemeester C. H. Roeper arriveerde, met enige andere autoriteiten, aterdagmorgen om half elf op het vliegveld „Vlijt" in polder Eicrland. Dc leer Roeper had buitengewoon genoten van de reis door het luchtruim. „Je ziet Pexel dan eens anders, maar het is schitterend", aldus de heer Roeper. In het restaurant van het Vliegveld- itation „Vlijt" waren diverse genodig- len bijeen. Toen het toestel naderde rok men naar buiten om de officiële [asten te verwelkomen. Onder de geno- ligden waren de commissarissen van de Y.V. TESO, de heren Bakker, Rab en Was, de directeur de heer P. Sibinga luider, de adjunct-directeur, de heer C. de Gorter, wethouder Hin, adj. lulmans, de heer Beekman, piloot van ie N.V. Sinberg, de heer Bruin, verte- [enwoordiger van de KLM, en vele inderen. Het nieuwe Jodel-toestel arriveerde eilig op het eiland en het duurde niet lang of de drie inzittenden verschenen op het vliegveld. Op bovenstaande foto tiet men hoe loco-burgemeester C. H. >eper het toestel verlaat. Voor hem L waren uitgestapt de burgemeester van p de Haarlemmermeer, Mr. v.d. Willigen I en Mr. Gaarlandt, secretaris van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, a De heer Gaarlandt is geboren Texelaar. Zijn vader was indertijd burgemeester Jvan Texel. Als piloot tijdens deze officiële tocht fungeerde de directeur van het lucht vaartbedrijf, de heer Th. Sinnige, die ook in het hotel de aanwezigen verwel- jfj komde. Voortvarende directeur De heer G. Bakker sprak hierna en kele inleidende woorden voor de direc teur van de N.V. TESO, de heer P. Sibinga Mulder. Het verheugde de heer Bakker, dat een oude traditie thans weer in ere was hersteld, zei het dan op bescheiden basis. Deze herstelling heeft 22 jaar op zich laten wachten. De N.V. TESO is dankbaar dat zij thans een schakel kan zijn in deze verbinding. Het contact dat gelegd is tussen N.V. Sinberg en TESO is tot stand gekomen door onze voortvarende jonge directeur. Onze jonge directeur is geen onbekende in de luchtvaart en ik hoop, aldus de heer Bakker, dat deze nieuwe verbin ding in een behoefte zal voorzien tot heil van beide N.V.'s. De heer Sibinga Mulder, die hierna het woord voerde, sprak dat de ver binding er niet alleen was voor plezier, maar dat door de totstandkoming van de luchtverbinding ook het ziekenver- voer per vliegtuig weer mogelijk was. In het nieuwe toestel is een brancard aanwezig en het ziekenvervoer kan overdag nu ook per vliegtuig plaats vinden. Loco-burgemeester Roeper sprak na mens het gemeentebestuur woorden van dank Ook hij vond het onbegrijpelijk dat het herstel van de luchtverbinding zolang heeft geduurd. Wij hopen, aldus de heer Roeper, dat de combinatie Sin- berg-TESO zal blijven bestaan. Ik heb Persoonlijk ervaren hoe mooi het eiland is vanuit de lucht. Hetswas in 1907, dat op het eiland de eerste vliegdemonstratie werd gehou den, zo vervolgde de heer Roeper, tij dens een landbouwdag en die demon stratie kon doorgang vinden omdat er geen wind was. In 1928 werden de eerste stappen genomen voor een vlieg veld en het werd 1933 voordat „Vlijt" door 't gemeentebestuur werd gekocht. Loco-burgemeester Roeper memoreert 'erder het verloop van het Texelse vliegveld. In 1937 kwam de eerste ver binding tot stand en in ons archief lezen wij dat het toen pastoor Brinkman was, die de eerste betalende passagier was. Een enkel reisje naar Schiphol kon men maken voor ƒ5,wilde men ook terug dan nam men een retour voor ƒ9, Burgemeester Roeper sprak woorden van dank tot Mr. Van Willigen, burge meester van Haarlemmermeer, voor een boekwerk dat hij had ontvangen en wenste N.V. TESO en N.V. Sinberg alle goeds voor de toekomst. Hierna werd door de aanwezigen het nieuwe toestel bewonderd, en bleef men in gezellige sfeer nog geruime tijd bijeen. Naast de regelmatige zaterdagsdienst op Schiphol is het ook mogelijk op charterbasis naar Schiphol te vliegen. Op het eiland kunnen plaatsbewijzert worden verkregen bij de N.V. TESO en op Schiphol bij het bureau van Martins Aircharter, dat voor Sinberg N.V de belangen behartigt. KOELKASTEN WORDEN NU OOK OP TEXEL GEBOUWD Product honderden guldens goedkoper Op Texel kan men soms voor wonder lijke situaties komen te staan. Zaterdag morgen waren wij tegenwoordig bij de officiële opening van de vliegdienst Texel-Schiphol en door diverse perso nen werd gezegd, dat het prettig was, dat de verbinding Texel-Vasteland weer vlotter mogelijk is. Maandagmiddag waren wij een ogen blik in het bedrijf van Boons Zuivel handel en daar werd door de heer P. Schoorl gezegd: „Het vasteland wordt uitgeschakeld". Zowel het één als het ander is in eigen verband verheugend. De gebroeders Schoorl hebben dezer dagen de eerste zelf gebouwde koelkast afgeleverd. Het is een geslaagd produkt en de eigenaar de heer H. Boon is met de eerste Texelse koelkast zeer inge nomen. De heer P. Schoorl, de man van de koeling, vertelde ons dat er in zijn bedrijf kasten worden gemaakt zo als Koning Klant het hebben wil. De kast, die in de zuivelhandel is geplaatst heeft een inhoud van 1000 liter. Niet alleen het koelingapparaat werd op Texel gefabriceerd, ook de kast zelf is een Texels produkt. De heer Joh. Bakker, timmerman van Den Hoorn, heeft een keurige kast gemaakt, die vol doet aan alle eisen. In samenwerking met de heer P. Schoorl heeft deze vak man iets moois gemaakt. De Texelse kast is honderden guldens goedkoper en op onze vraag aan de heer Schoorl hoe dat mogelijk is, kwam het antwoord: Wij schakelen de tussen handel geheel uit en het produkt heeft dezelfde garantie als andere koelkasten. De isolering is niet meer van kurk, zoals bij de meeste kasten het geval is. De heer Schoorl heeft hiervoor een nieuw modern produkt gebruikt, dat zeer doelmatig is. De firma Schoorl is het enige bedrijf boven Amsterdam dat koelkasten bouwt en ook de reparatie in eigen hand heeft. De animo voor de Texelse koelkast is reeds behoorlijk. Diverse bestellingen zijn reeds geboekt en het ziet er naar uit dat de Texelse koelkastenfabrikant een nieuwe industrie in het leven heeft geroepen. ONDANKS LUCHTLIJN BOOTVERBINDING ONMISBAAR Dat de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming onmisbaar is, is zater dagmorgen weer duidelijk uitgekomen. Gasten, die genodigd waren de opening van de luchtlijn Texel-Schiphol v.v. bij te wonen, waren niet allen in de ge legenheid per vliegtuig op Texel te arriveren. Deze genodigden hadden echter ge dacht zonder vervoerbewijs het Mars diep over te steken. Dat lukte niet, want een TESO-conducteur gaat niet af op mooie praat en derhalve waren de genodigden genoodzaakt een re tourbiljetje te gaan halen. Na de officiële opening in het vlieg veldhotel in Eierland was het niemand minder dan de directeur van de N.V. TESO, die met een woord van veront schuldiging de fl,80 terugbetaalde. ,,De bootverbinding is gebleken on misbaar te zijn", aldus de heer Sibinga Mulder. GESLAAGD De heer W M. v.d. Vis slaagde aan de middelbare bosbouw- en cultuurtech nische school van de Ned. Heide Mij. te Arnhem voor de bosbouwkundige afde ling. Den Burg Mevr. Marijke de Lussa- net de la Sablonière-Beumkes behaalde 3 juli het STIVAS-diploma zelfstandig schoonheidsspecialiste. Voor de eerste maal werden vorige week diploma's uitgereikt aan de ge slaagde leerlingen van de Stichting voor Vakopleiding en examens in het bak kersbedrijf te Den Helder. Voor de tweejarige opleiding praktijk en theorie slaagden de Texelaars K. J. Dros, Oosterend, P. W. Ie Noble, Den Burg, en A. Eelman. Deze leerlingen ontvingen met de heer J. C Witte te vens het getuigschrift van de school avondonderwijs. BINNENKORT GROTE HENGELWEDSTRIJD AAN DE DIJK Een grote hengelwedstrijd aan de dijk nabij Ceres is thans in voorbereiding. De recreatieleider op het eiland heeft enkele personen bereid gevonden de organisatie ter hand te nemen. Waarschijnlijk zal over veertien da gen (op een zaterdag) nabij Oudeschild een hengelwedstrijd worden gehouden. Deze wedstrijd heeft naast het vissen nog een ander doel, namelijk de actie Texels Museum. De baten van deze wedstrijd zullen worden bestemd voor de nieuwbouw-actie. Het ligt in de be doeling de gevangen vis maandags op de markt bij opbod te gaan verkopen. De belangstelling voor deze eer ste hengelwedstrijd zal ongetwijfeld zeer groot zijn. Op het eiland zelf zijn reeds honderden visliefhebbers en ook onder de vakantiegangers zijn er tientallen, die gewapend met vismateriaal Texel bereiken en daar hun geluk beproeven aan de dijk of aan het strand. De heer Dogger (super elite pieren, en dat zegt genoeg) is bereid gevonden mee te werken aan de voorbereiding. Adressen voor aanmelding deelname zullen nader worden bekend gemaakt, maar men kan nu reeds zorgen de spul len gereed te hebben. We zien Hans Post, verwoed henge laar, al staan met zijn gevangen buit. Hoe de prijzen zullen worden toegekend zullen we binnenkort bekend maken. GESLAAGDEN EN BEVORDERDEN TECHNISCHE SCHOOL DEN HELDER De volgende Texelse leerlingen be haalden een getuigschrift: Machine-bankwerken, 3-jarige cursus: W. T. van Sambeek, J. Kiljan, P. J. Commandeur. Timmeren, 3-jarige cursus: N. C. J. Bakker, W. J. J. Bügel, C. M. Dros, C. Koopman, N. Mechielsen en J. Moens. Motorrijtuigherstellen, 4-jange cursus: H. J. Donker, J. Duinker, A. C. Eelman, G J. Kuip en G. de Wal. Elektrotechniek, 4-jarige cursus: J. W. Ie Noble. Bevorderd naar de 3e klassen: (Uit de 2e klas alg. metaalbewerking) E. Kleinhuis, B. R. Boersma, D. Bakker, F. Boon, D. C. H. Kievit, R. Kikkert, C. van Leeuwen, H. Siepel, F. Witte, en B. P. Nieboer. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas scheepmaken: J. Kikkert en W. J. M Peters. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas timmeren; A, Halsema, N. J Koomen, J. Koorn en A. M. Witte. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas schilderen: F. H. van Heerwaarden, J. P. A. Ran en A J. D. Visser. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse automonteurs: J. J. Gieles, J. Nijboer en J. J. M. Timmer. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse elektriciënsM C. H. de Maesschalck. Bevorderd naar de 2e klassen uit de voorbereidende klas: J. L. Borgman, C. F. M. Buisman, H. J. Flier, H. C. Giezen, J P. Jaspers, C Koopman, G Kuik, R. P. Kuiper, A. de Ridder, C. Riemens, A. Smit, C. Stammes, C. v.d. Star, H Tjonk, D. Vinke, D. v.d. Vis, H. R. Westerlaken, P. Witvliet, J. Zoe telief, T. J. Zijm, P. N. Witte. Een wel zeer vrolijke groep vormden de gymverenigingen onder leiding van de heer Keizer. In het park, vlak voor de start van de laatste avond, hebben zij een moment voor onze fotograaf geposeerd. Ook zij hebben de vier avonden geen bezemwagen nodig gehad. VRIJDAGAVOND heerste er een enorme drukte in de straten van Den Burg. Dit beperkte zich niet tot enkele straten van de kom, maar tot en met het einde van de Gasthuisstraat en de Pontweg was het een geroezemoes en heerste een gezellige stemming. De tfeelnemers aan de avondvierdaagse werden op grandioze wijze ingehaald. Honderden kijkers hadden bloemen voor de wan delaars meegenomen en om ongeveer 8 uur verschenen de eerste tippelaars bij de KVC-jeugdherberg, voorzien van een keurig boeket. De Texelse avondvierdaagse is een goed geslaagd evenement geworden. Niet alleen wat betreft deelname maar ook de laatste avond was er enorme belang stelling van niet-wandelaars. Vier muziekkorpsen en de drumband van de gidsen verleende medewerking, zodat de tocht naar de Wezentuin wel zeer feestelijk was. Nog nimmer hebben wij zo'n samenwerking meegemaakt. Overal waar de wandelaars met de muzikanten voorbij kwamen ging een gejuich op en ook de bewoners van de rusthuizen genoten zichtbaar. Bij de KVC-jeugdherberg, een plaats die zich bijzonder goed leende voor de opstelling van de wandelaars, werden de medailles uitgereikt en iedere tippe laar trok met de versierselen op de borst Den Burg-binnen. De Wezentuin was bijna te klein. De mensenmassa stond van de muzieknis tot aan het eind van het park. In de nis werd het woord gevoerd door de pas benoemde jeugd- en recrea tieleider, de heer J. H. de Vries. Deze memoreerde even de initiatiefnemers, de heren kapelaans Suidgeest en Tuin, die met vele anderen de avondvier daagse hebben voorbereid. „Willen is kunnen" zo sprak de heer De Vries tot de deelnemers en dat was ook zo, want er zijn maar enkele uit vallers geweest. Jong en oud hebben de veertig kilometer moedig gelopen. Het was voor de meeste deelnemers de eer ste maal dat er deelgenomen werd aan een avondvierdaagse Dit jaar waren er 750 deelnemers en wij twijfelen er niet aan of het komende jaar zal de animo nog groter zijn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 juli (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. CONSULTATIEBUREAU VOOR RHEUMABESTRIJDING De spreekuren op iedere tweede vrijdag van de maand in het Witte Kruis-gebouw te Den Burg, zullen in juli en augustus gehouden worden van 12 - 16 uur. S.V. TEXEL Texel 1 heeft een lastige wedstrijd tegen de Rest van Texel, op de Sportdag te De Koog gewonnen met 32. Het was aan te zien dat beide ploegen belust waren op de overwinning. A.s. vrijdagavond vergadert de afd. Handbal in Hotel De Graaf. In verband met een belangrijke reorganisatie wor den alle leden verwacht. Dus nogmaals allemaal present, het is in je eigen be lang en in dat van de gehele vereniging. De voor zaterdag aangekondigde wel penwedstrijd Texel-ZDH werd naar maandag verschoven na een onderling regelen. De eindstand zal nu a.s. zater dag kunnen volgen. Donderdagavond half acht Texel comb.-De Mok. Hedenavond natuurlijk trainen èn allemaal. De eerste muziekvereniging, die bij de KVC-jeugdherberg vertrok, was DEK van Den Hoorn, waarna achtereen volgens Excelsior van Oosterend, de drumband van de gidsen en VIOS aan traden en ook achter deze verenigingen stelden honderden wandelaars zich op. Het Koninklijk Texels Fanfare vertrok als laatste van de Pontweg en toen dit korps het park bereikte was er werke lijk geen plaats meer beschikbaar. Het park was veranderd in een mensenzee. Dit korps stelde zich op voor de nis en verzorgde, na de vlotte woorden van de heer De Vries en het uitreiken van de groepsmedailles een keurige taptoe De heren en dames, die deze avond vierdaagse op het eiland hebben voor bereid verdienen alle lof en wij ver trouwen er op dat men de wandelsport op Texel al meer en meer zal gaan be oefenen. Voldaan trokken de wandelaars, voorzien van medaille naar huis, allen met dezelfde overtuiging: volgend jaar tippel ik weer mee. TRIP NAAR OOSTELIJK FLEVOLAND De Vereniging van Oudleerlingen van de Lagere Landbouwschool organi seert op donderdag 27 juli een gezellige trip naar Oostelijk Flevoland. Een ieder, die deze tocht wil meemaken (ƒ15,per persoon met inbegrip diner) kan zich opgeven bij de adressen, die in de ad vertentie zijn vermeld De jonge boeren van het eiland zullen zeker deze pracht kans niet voorbij laten gaan. POSTZEGELNIEUWS Maandagavond 17 juli 1961 zal nog maals een ruilbeurs worden gehouden, echter voor deze keer in het Dorpshuis. De deelnemers aan de zichtzending wor den dringend verzocht hun uitname uit deze zending voor of op deze avond te betalen. Tevens worden de leden in de gelegenheid gesteld de contributie voor het komende seizoen te voldoen. GESLAAGD Oudeschild Ko Oostra slaagde te Amsterdam voor het diploma-schilders- gezel. WIE HEEFT? Enkele jeugdige deelnemers aan de avondvierdaagse hebben de verdiende medaille verloren. Misschien zijn deze inmiddels gevonden? De vinder kan deze bezorgen aan de R.-K. Pastorie of bij de redactie van de Texelse Courant. BEEN GEBROKEN Zaterdagmiddag heeft de heer A. Ellen van Oudeschild te Den Burg zijn been gebroken. De heer Ellen reed met zijn bromfiets door de Warmoesstraat toen hij nabij het pand van de firma Lunter enige auto's wilde passeren. Hij kwam met zijn brommer te vallen met het gevolg dat hij zijn been brak.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1