Cjrocn ^warL-jJexelin het hart-, Tussen zestig arbeiders werkt één Texels meisje Aanleg riolering te Oosterend goedgekeurd Vandaag Concours Hippique Van duinenrij tot havencomplex Het westelijk havenhoofd nadert voltooiing Ontboezeming mm m rnmmz Vergadering van de raad Raadsleden accepteren gemeente begroting met tekort van f326.383.-- ATERDAG 22 JULI 1961 EXELSE 74e JAARGANG No. 7576 COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij ten Burg, Texel - Postbus 11 Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Er wordt hard gewerkt aan het Homtje. Het westelijk havenhoofd ver- Joont zich nu geheel boven water. De Ifgelopen week is men begonnen aan liet oostelijk havenhoofd en als dat ge leed is zal spoedig de bestaande zeedijk korden weggehaald. Er heerst daar aan let Homt je een grote bedrijvigheid en Be arbeiders van de aannemerscombina- lie Van Oord - Texel weten van wanten, he vorderingen zijn dagelijks te zien. Als men een bezoek brengt aan het lens zo rustige Horntje, dan gaat er wel kat om in het hart van een Texelaar. j kunnen ons levendig indenken wat lie bekende Texelaar vrijdagmiddag lacht toen hij daar met zijn vrouw een lezoek bracht aan de havenwerken. |Iaar al ben je geen geboren Texelaar, moet eerlijk bekennen dat daar iets ?er groots wordt gewrocht. Er wordt lewerkt met een snelheid die wij op ïexel nog weinig hebben aangetroffen. I De vorderingen aan het westelijk ha- lenhoofd zijn enorm. Een geweldige hei- ■nachine van de firma Volkers - beton, lliedrecht, is reeds enige dagen aan het lerk. Het stoomblok van deze 32 meter loge heimachine heeft een gewicht van II ton. Als dit blok op de profielplanken leerkomt willen deze de diepte wel in. J Ook de arbeiders hebben hinder van let slechte weer. Door de harde wind Kan de heimachine niet regelmatig wer- I De eerste grote stalen damwand hordt de grond in gewerkt. Deze zware Whine kan alleen werken met hoog krater, zodat de werkzaamheden met j groter snelheid zouden plaats vin- len als men de gehele dag door kon |rerken. De stalen profielplaten die de {rond in gaan zijn ongeveer IOVï meter lang. De top van het westelijk haven- loof d is bereikt Honderden auto's nd zijn er heen gereden en ook de leileem van achter Den Hoorn wordt er |ij tonnen verwerkt. Men moet dit havenhoofd nu nog 3Vs Jneter ophogen, maar daar weten de Inorme grijpers wel raad mee. 1 Steenzetters zijn reeds druk bezig het lieuwe havenhoofd te bekleden en als Itraks de vakmensen daar hun mooie Irbeid gereed hebben, zal de afwerking leschieden. Er is reeds een asfalt- Tnachine op het werkterrein gearriveerd deze eenmaal gaat draaien dan kunnen heel wat metertjes dijk worden |edekt. Reeds zijn arbeiders begonnen met de lanleg van het oostelijk havenhoofd en deze eenmaal zover is als het Westelijk hoofd, dan kan de bestaande Jeedijk, waarlangs zovele Texelaars ge handeld hebben, verdwijnen. Dat ver kwijnen van die bestaande dijk zal niet Jolang meer duren. Tijdens ons laatste ïezoek aan het Horntje zagen wij reeds |o'n geweldige grijper de stenen uit de dijk halen. Deze stenen worden weer voor de nieuwe dijken gebruikt. Op het puntje van het nieuwe haven hoofd is men hemelsbreed niet ver van Den Helder verwijderd. Het havenhoofd ligt ongeveer 125 meter in zee en een schip trok dicht langs de heimachine, zodat je. als je op de kop van het ha venhoofd staat, de gedachten hebt dat je zo naar Den Helder kan tippelen. Zestig mannen en één vrouw De heer Weijdt van Rijkswaterstaat vertelde ons dat er momenteel zo'n zestig, arbeiders aan het werk zijn Tus sen al deze mannen is een meisje. Het Texelse meisje, Tine Beumkes, heeft het daar, dicht bij huis. best naar de zin. De dagen vliegen om en het is een zeer levendige werkkring. Als enige vrouw volgt zij de vorderingen van zeer nabij en deze jonge Texelse heeft zin in haar werk. Van de zestig arbeiders besturen er minstens vijfentwintig een machine. Hetzij een trekker, een bulldozer, een zandauto, of wat voor machine ook. De scraeper is dag en nacht aan het werk en de vorderingen die dit monster maakt zijn enorm. Binnenkort zal er nog zo'n monster-machine, zij het iets kleiner dan de scraeper, die thans aan het werk is, aan het werk gaan bij de toekomstige haven. Het is ook nodig, want de tijd gaat door en het blijft nog steeds de bedoeling, dat volgend jaar juni „De Dageraad" zal aanleggen in de nieuwe haven aan het Horntje. HEDENMIDDAG TV-OPNAMEN OP DE SPEELWEIDE TE DEN BURG Tijdens het Concours-Hippique, dat vandaag plaats vindt op de speelweide te Den Burg zullen TV-opnamen wor den gemaakt. Ook zal een boerenbruiloft op oude wagens worden opgenomen. Dit is in enkele maanden de derde TV-opname op het eiland. PROCESSEN-VERBAAL WATERLEIDING Naar wij vernemen is tegen een aan tal eigenaren van woningen op Texel proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet hebben van een aansluiting op het waterleidingnet van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland (P.W.N.) Moge dit tot voorbeeld strekken voor diegenen, die tot dusver geen aanstalten hebben gemaakt om de op hen rustende verplichting na te komen. In de gemeentelijke bouwverordening staat dat de eigenaar verplicht is zijn woning aan te sluiten op het waterlei dingnet van het P.W.N. „indien enig deel van de woning niet meer dan 40 meter verwijderd is van een hoofdbuis van de waterleiding of van de as van de weg, waarin ter plaatse een zodanige hoofdbuis aanwezig is. We hebben deze week weer zat, Van regen en van wind gehad, Teveel om te beschrijven. Ik sta als een verdronken poes, Onder de open hemeldouche Gewoonweg te verstijven. Mijn dophoed lekt gelijk een goot, M'n overjas heeft watersnood, Het sijpelt uit mijn mouwen. Mijn prachtige no iron-boord, Die pleegde plots'ling zel(le)fmoord, Kon het niet langer hou-en. Ik voel mij een geknakte blom, De broekspijpen die kleven om Mijn welgevormde kuiten. De sokken soppen aan mijn voet, Het waterpeil staat boven vloed, Mijn schoenen zijn als schuiten. Mijn neus die lekt, ik kuch en hoest, Ik nies en snuit en snuif en proest Dank zij de griepbaccillen. Ik ril gelijk een juffershond, Slik drop en pepermunt bij 't pond, Drink slempmelk en kamillen. O land van Rijn en Waal en Maas, Van mosterd, boter, melk en kaas, Van bollen en van haring, Er komt, hoezeer het mij ook smart, Uit mijn verkilde, koude hart Geen and're openbaring! Huib de Rijmelaar. FLINKE BELANGSTELLING VOOR VOLLEYBALWEDSTRIJDEN Voor de volleybalwedstrijden, die dinsdagavond op het voetbalveld van De Koog werden gehouden, bestond flinke belangstelling. Er waren vier velden nodig, omdat er tien teams verschenen. Zestig volley ballers bezorgden het talrijke publiek een aangename avond. Een Utrechtse ploeg gaf de overige spelers een aardig lesje Ook de wedstrijd, die gespeeld werd door de trekkers van de KVC- Jeugdherberg" en de trekkers van „Panorama" was spannend. De talrijke supporters, die uit de jeugdherbergen waren meegekomen, zorgden voor de nodige overwinningskreten. Het ligt in de bedoeling om iedere dinsdagavond dergelijke wedstrijden te houden te De Koog. Misschien dat er nog wat heren van het onderwijs zijn, of andere Texelaars bekend met de spelregels, die willen assisteren met fluiten. Een ieder, die wil helpen of wil deel nemen aan de wedstrijden kan nummer 2473 Den Burg bellen. Dit is het num mer van de recreatieleider Stichting Cultureel Werk Texel. AMATEURSAVOND TE OOSTEREND Reeds eerder vermeldden wij dat in Oosterend een amateursavond georga niseerd zou worden. Dit wordt nu wer kelijkheid en deze amateursavond is vastgesteld op zaterdag 5 augustus a.s., 's avonds 8 uur in de Muzieknis. Er is al een grote deelname van amateurs, die deze avond hun beste beentje voor zullen zetten. Er kunnen nog enkele deelnemers bij en die kunnen zich tot en met zaterdag 29 juli opgeven bij de heren Jb. Visman, Peperstraat, tel. 325, en P. Riemens, Kotterstraat. Het wordt een aardig programma en de Oosteren- der feestcommissie, die deze avond or ganiseert, verwacht een groot aantal bezoekers, speciaal omdat deze avond t.b.v. de jaarlijkse bejaardentocht is. Tvervl bedï ze tel werf wasl mis, r deedl ïaar f Donderdagmiddag waren, ondanks de trieste stemming van de toeristen vóór het raadhuis, de raadsleden binnen het oude gebouw in een goede stemming. De voorzitter van de raad, burgemeester C. De Koning, deelde mee dat goed keuring was ontvangen voor de aanleg riolering en zuiveringsinstallatie te Oos terend. Dit is inderdaad een zeer heugelijke mededeling, daar men weet dat de riolering te Oosterend veel te wensen overlaat. Tevens werd goedgekeurd de aanleg van parkeerruimte aan de Elemert, zodat volgend jaar, als de nieuwe bootverbinding tot stand is gekomen, de autobussen vanaf de Elemert zullen vertrekken. De verbreding van de Boodtlaan te De Koog zal ook binnenkort plaats vinden. Dit werd door de voorzitter van de raad aan het begin van de vergadering medegedeeld en hierdoor heerste er een zeer prettige sfeer tussen de oude muren van het raadhuis. De gemeentebegroting werd na enig heen en weer gepraat onveranderd goedgekeurd. Veertien raadsleden hebben donder dagmiddag de gemeentebegroting in be spreking gebracht. Mevrouw Koning- Bruin was door ziekte verhinderd. De voorzitter opende deze „zomer vergadering met een kort woord van welkom en hoopte op een zeer vlotte en prettige bespreking. Over de vlotheid mogen wij zeker iets vermelden. Het lijvige boekdeel dat „gemeentebegro ting" heet, werd in een tijdsbestek van een uur door de raadsleden aanvaard. Slechts een enkele opmerking werd ge maakt over het groeiende tekort: 326.383,—. Voordat deze begroting in bespreking kwam werden er door de voorzitter, burgemeester C. De Koning, diverse mededelingen gedaan over gestelde vra gen door de raadsleden in vorige ver gaderingen. Er zijn, aldus de voorzitter, enkele processen-verbaal uitgereikt aan perso nen, die tot nog toe hun perceel niet aangesloten hebben op de waterleiding. Voorts zullen om de lantaarnpalen op de Groeneplaats betonnen ringen wor den geplaatst met bloemen, zodat, deze palen waarschijnlijk een langer leven zijn beschoren. Vragen over bollencultuur werden eveneens door de voorzitter beant woord. Ook hier is kartering mogelijk. Mevrouw Koning-Bruin heeft in een vorige vergadering gevraagd naar het gebruik van 't sportveld te Oudeschild. Dit sportveld wordt niet verpacht, zodat beplanting in bescheiden vorm niet uit gesloten is. Na deze minder belangrijke medede lingen kwam de voorzitter tot het hoog tepunt van de vergadering, namelijk: goedkeuring aanleg riolering te Oos terend. Het is geen gewoonte dat er in de raadzaal geapplaudiseerd wordt, maar we kunnen ons voorstellen dat het Oosterender raadslid bereid was 'n daverend handgeklap in te zetten. De heer Daalder heeft dit niet gedaan, daar hij niet alleen raadslid is voor Ooster end, maar voor de gehele gemeente. Toch was het te begrijpen dat de heer Daalder aan het eind van de vergade ring zijn dank uitsprak aan B. en W. voor het vele werk voor verwezenlijking van de riolering te Oosterend. Ook de zuiveringsinstallatie, die nauw verbonden is aan een goede riolering, is goedgekeurd. In september zal men met de werkzaamheden beginnen. Voorts werd door G.S. goedgekeurd de aanleg van een parkeerplaats aan de Elemert te Den Burg Als in juni 1962 de haven aan het Horntje in ge bruik kan worden genomen, zullen de bussen van de N.V. TESO nabij het kantoor van genoemde N.V. standplaats hebben. De verbreding van de Boodtlaan mag eveneens doorgang vinden. Minder prettig was het te horen, dat de enige sollicitant voor de school voor ULO zich teruggetrokken heeft. 1 sep tember zullen er aan deze school drie vakatures zijn. B. en W. hopen dat er een oplossing zal worden gevonden. Er worden regelmatig oproepingen ge plaatst De woningen spelen hierin ook een rol, aldus de voorzitter. Als hoofd van de o.l. school te Oude schild wörd benoemd, nadat aan de heer P. Kleve eervol ontslag was ver leend, de heer J. Visser. Hij was de enige kandidaat voor deze post. Hierna kwamen de diverse begrotin gen aan de orde. De heer Keijser merkte voor de be handeling op dat de commissie, die de begroting voor de raadszitting heeft be studeerd en daarover rapport heeft uit gebracht, het nodig oordeelt dat voor de bestudering van de begroting het: of door een grotere commissie wordt ge daan of dat men er meerdere avonden aan besteedt. Dit laatste achtte de voor zitter juister dan een grotere commissie samen te stellen. De begroting van gemeentewerken, begroting sociale dienst en de gemeente begroting werden dit jaar onderzocht door de heren P. Smit, S. Keijser, S. van der Vis, J. Daalder en A. Dtos. Enkele opmerkingen aangaande de ge meentebegroting hadden zij aan het college van B. en W. gedaan. Het merendeel van de commissie was van oordeel dat de behandeling van de gemeentebegroting in de maand juli minder geschikt is. Vele raadsleden hebben dan in hun bedrijf drukke be zigheden en derhalve geen gelegenheid de begroting te bestuderen. Zij hebben dan ook gevraagd de begroting wel in de maand juni gereed te maken, maar de raadsvergadering waarin deze be groting wordt behandeld te houden in begin september. B. en W. hebben daar op geantwoord zoveel mogelijk met deze wens rekening te houden. Voorts had de commissie een aanmer king gemaakt over een post gemeente reiniging. Ten einde de kosten van de faecaliënophaaldienst te beperken en zo snel mogelijk tot een algehele opheffing van die dienst te komen, geeft de com missie in overweging om op die plaat sen, waar de mogelijkheid tot aanslui ting aan de riolering aanwezig is, één jaar na een daartoe te richten aan schrijving de ophaaldienst ter plaatse niet meer te laten rondgaan. (Zie vervolg pagina 2) TER OVERDENKING: VANUIT DE HOOGTE Het zijn niet alleen verslaggevers, die Tessel eens vanuit de hoogte willen be zien, er zijn zelfs geestelijken, die hun inspiratie hoger zoeken. En inderdaad: het is bijzonder fraai: Tessel in dinkey- toys Wat we bij het opstijgen een kapi tale boerderij noemden, is nu een be lachelijk boetje, zodat je je verwondert, als je er beneden een trotse boer voor ziet staan. En die twee huisjes, die van boven zo liefelijk en vredig daar lagen, blijken bij terugkomst twee loopgraven voor burenruzies. En wat bij het op stijgen de geweldige uitgestrekte lande rijen van meneer X waren, dat is nu niet meer dan een volkstuintje. Wat een contrasten! En toen ik zo onder de vleugels door zat te turen, dacht ik opeens: wat zal de goede God vaak om ons meelij wekkend lachen. Om in menselijke ter men te blijven spreken: wat zal in Gods oog alles enorm klein en klein burgerlijk zijn. Op zo'n duizelingwek kende goddelijke hoogte vallen alle menselijke verhoudingen weg. Je kunt echt niet zien, of iemand een vuile werkoverall draagt of dat hij in een keurig costuum zijn actetas zwierig han teert. Vanaf goddelijke hoogte zijn alle mensen precies gelijk. Je kunt echt niet zien, of daar nu een dure mercedes rijdt of een eenvoudig tweedehands wagen tje: vanaf goddelijke hoogte zijn alle auto's precies gelijk. Voor God zijn die onbeduidende verschillen, waarop we ons zo gaarne laten voorstaan, van geen belang. God ziet alleen, dat daar een mens gaat. Vlieg er eens uit, om alles zuiverder te zien, om de kleinheid en de betrek kelijkheid van alles weer eens te zien. En dan is het niet belangrijk met welke maatschappij U vliegt. Het gaat immers om het uitzicht naar Boven T. volgdll Een overzicht van de werkzaamheden aan het westelijk havenhoofd. De hoge masten, die de lucht insteken zijn de geleiders van een heimachine. Deze machine heeft de eerste stalen damwand de zeebodem ingewerkt en geweldige bulldozers hebben het zand er tegenaangedrukt De steenzetters hebben de dijk bijna gereed en straks zal de asfalt- atachine zijn werk gaan verrichten. Met de werkzaamheden aan het oostelijk havenhoofd in een begin gemaakt.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1