Boerderij „Lucrosa" tot de grond afgebrand Een Texelse arts: v doe v/e -Aqetsnet ROEMEE// Voetgangzang T.V. het enige culturele evenement op het eiland 80 ton hooi een prooi der vlammen §9? Boerderij „Lucrosa" in Het Noor den, is vrijdagmorgen tot de grond toe afgebrand. Een hevige zuidwes tenwind wakkerde het vuur zo aan dat de Texelse brandweer geen wa ter behoefde te geven. De boerderij was niet bewoond. Vermoedelijk is de oorzaak hooibroei. De eigenaar, de heer J. Smit, is woonachtig in Zevenhuizen. Vrijdagmorgen om ongeveer 9 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een hevige brand in Het Noorden. In de oude boerderij „Lucrosa" is ver moedelijk door hooibroei brand ont staan. De zoons van de heer Smit waren juist naar huis gegaan om een „koppie". Toen zij thuis waren ontdekte de heer Smit rookwolken nabij zijn plaats. On middellijk werd toen de brandweer op geroepen en deze was met groot mate riaal spoedig aanwezig. De slangen wer den wel uitgerold maar water is er niet gegeven. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat redden was uitge*- sloten. „Lucrosa" werd gebouwd m 1910, maar bevond zich in niet te beste staat. De familie Smit is woonachtig in Zeven huizen en de plaats was reeds enige tijd onbewoond. „Lucrosa" of „Vooruitgang is ons streven" was in 1910 eigendom van de heren K. en J. Vlaming, die op deze onwillige grond het toch waagde een plaats te bouwen. Het was een boer derij van het Groninger type. De dak goten waren laag bij de grond en toen de voormuur eenmaal was omgevallen, had de bemanning van de Oosterender brandweer geen moeite om ook de zij muren omver te trekken. Kippenschuren liepen gevaar De kippenschuren van de heer Roo- zendaal, aan de andere zijde van het weggedeelte liepen wel gevaar door de overslaande vonken. De sterke wind wakkerde het vuur zo aan dat de von ken her en der over de weg vlogen. Veel VANAVOND RONDE VAN ZUIDEMA Traditiegetrouw wordt hedenavond de ronde van Zuidema gereden. In het hoge noorden zullen de renners aan de start verschijnen. De start is om 7 uur nabij hotel De Hoop in de Dorpsstraat te De Cocksdorp. OPBRENGST ANJERCOLLECTE 1959 1960 1961 Den Burg 156,98 165,78 129,56 Den Hoorn 46,24 43,39 24,11 Oudeschild 43,39 48.97 25,73 De Koog 30,76 29,75 55,78 De Cocksdorp en Eierland 66,78 63,09 65,03 Oosterend 66,57 46,90 51,01 De Waal 14,95 19,34 19,32 Oost 15,06 Totaal 425,67 417,22 385,60 WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 5 augustus Oudeschild, 't Skiltje, Braderie t.b.v. de kerkrestauratie, geopend van 15-17 uur en van 19.30-22 uur. Den Burg, Wezentuin, 19.30 uur, Pop pentheater voor kinderen „De ver dwenen koningsdochter". 20.30 uur Lampionoptocht m.m.v. Kon. Texels Fanfarekorps. De Cocksdorp, 19 uur, Ronde van Zui dema". Oosterend, Muzieknis, 20 uur, Ama teursavond t.b.v. het bejaardenwerk. Maandag 7 augustus Den Burg, 10.30 uur Wezentuin, Pop pentheater voor kinderen. Den Burg, Casino, 20 uur Vrije klaver- jasdrive. De Koog, Brink, 19.30 uur, Luchtacro- batiek „Bernardo". Dinsdag 8 augustus De Koog, Brink, 19.30 uur, Luchtacro- batiek „Bernardo". De Koog, Sportveld, 19 uur, Volleybal toernooi. Den Hoorn, Strijd om de man en de vrouw. Woensdag 9 augustus Den Burg, „Texel", bridge-drive. De Koog, Brink, 19.30 uur, Luchtacro- batiek „Bernardo". Den Hoorn, Loodsmansduin, Kantine, USIS-filmavond. Donderdag 10 augustus Den Burg, Wezentuin, Concert koren en korpsen. De Koog, 9.30 uur, Kinderstrandfeest, kinderspelen, lampionoptocht. De Koog, 21.30 uur, Openluchtfilmpro gramma USIS-filmdienst. Vrijdag 11 augustus Den Hoorn, 20.00 uur, Demonstratie Waddenruiters. Den Burg, 19.30 uur, Wezentuin, Lucht- acrobatiek Bernardo. Zaterdag 12 augustus Den Burg, 19.30 uur, Wezentuin, Lucht- acrobatiek Bernardo. Oosterend, Sportveld, Spuitbalwedstrijd middenstand-boeren. vonken kwamen op de kippenschuur, waarin zich ongeveer 3000 kippen be vonden. Gelukkig waren de dieren nog niet aan de leg, zodat de schade voor de heer Roozendaal niet groot is. De brandweer bewaakte de kippen schuren, zodat erger werd voorkomen. Veel hooi verloren In de oude boerderij bevond zich al leen hooi. Woensdag nog hadden de zoons van de heer Smit een vracht hooi binnengebracht. Naar schatting was 80 ton hooi in de schuur gebracht. Deze 80 ton zijn alle verloren. De boerderij brandde tot de grond toe af. Machinerieën waren niet aanwezig, alleen een kleine bietensnijder ging ver loren. Het pand was verzekerd. Toch bete kent dit een enorme schade voor de heer Smit. Bedrijfsgebouwen zijn onmisbaar. Het is een vreemd gezicht als men honderden vlammen ziet krioelen en de brandweer staat werkeloos toe te zien. Er is in het geheel geen water gegeven. De Oosterender brandweer is tot in de namiddag bezig geweest met toezicht. Het hooi is later uiteen getrokken. Onder de talrijke aanwezigen troffen wij ook burgemeester C. de Koning. zweefVieger maakte NOODLANDING Woensdagmorgen heeft de nog jeug dige zweefvlieger Henk van Deuveren een kleine noodlanding gemaakt in Waalenburg. Nabij hoeve „De Arend" daalde de vogel neer. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en het toestel werd niet beschadigd. In de middaguren was de PH 179 weer in de lucht. FILMAVOND IN DEN HOORN In het dorpshuis „De Waldhoorn" zal kapelaan Suydgeest maandagavond 7 augustus enkele filmpjes vertonen over de Waddeneilanden en Noorwegen en hierbij ook een korte lezing houden. Dit belooft een interessante avond te wor den. Aanvang 8 uur. DEZE WEEK EEN T.V. NAAR DE KOOG Deze week gaat het TV-toestel, dat uitgeloot is voor de meuwbouw-actie Texels Museum naar De Koog. De jeug dige Ina Winter, Vogelmient 17, werd de gelukkige winnares met slagzin nummer zeventien. Het aantal inzendingen was weer ge stegen. Toch zijn de bussen nog nooit vol geweest. Misschien dat de komende week alle Texelaars een enveloppe (25 cent) zullen kopen. U kent het doel: Nieuwbouw Texels Museum in de eerste plaats en in de tweede plaats een nieuw bassin voor de zeehondjes. WEER OF GEEN WEER TEXEL VOOR DE RADIO Vrijdag is de heer Bert Garthof op het eiland geweest. In de uitzending van zondagmorgen a.s. in „Weer of geen weer" zal Texel in het middelpunt sthan. Of het weer de heer Garthof heeft aangestaan tijdens zijn bezoek op ons eiland weten we niet. Er was in ieder geval een stevig briesje. De heer Gart hof heeft diverse personen op het eiland gesproken en het is de moeite waard zondagmorgen half negen af te stem men op de V.A.R.A. MET ZES MAN NAAR TEXEL „DE INVASIE DER EILANDVAARDERS" Onder bovenstaande titel is in „Else vier" van deze week het wel en wee beschreven van ons eiland. Niet minder dan vier pagina's zijn in dit blad aan het eiland gewijd. De teke naar Cees Bantzinger heeft de verha len op een prachtige wijze verlucht. De schrijvers hebben het hele eiland door kruist. Oudeschild werd bezocht, maar ook Oosterend en De Koog. In een vol gend nummer zullen wij enkele ge deelten overnemen. INGEKOMEN PERSONEN Reinardus van Heerwaarden (en ge zin) van Ndola, Rhodesia naar H 109; Berendina van Lenten, van Alkmaar, Korenbloemstr. 24 naai E 58a; Leendert N. Saai, van Amsterdam, a.b. Pollux, Oosterdokskade naar C 79; Henrica W. J. Rutten van Amsterdam, van 't Hoff- laan 13 naar C 117; Johannes P. Beers, van Leusden, Dodeweg 6 naar Molen straat 30, Den Burg; Klazina A, van der Strüijs, van Heiloo, Holleweg 32 naar Den Burg, Reijer Keijerstr. 12; Johan v.d. Kerkhof, van Zaandam, Rus tenburg 83 naar Den Burg, Kogerstraat 11; Catharina J. M. Bruggeman van Den Helder, Kanaalweg 59 naar B 147. Zo wordt dan per 1 november Ook de voetganger erkend, Want die stumper staat tot heden Als loslopend wild bekend. Want er zijn maar weinig heren In het huidige verkeer, Die met hen rekening houden. 't Is het tegendeel veeleer. Heus, je houdt wel eens je hart vast By het oversteken, dat Jong en oud willen proberen, Met of zonder zebrapad. Autorijders, fietsers, brozems. Jakkeren aan één stuk door. Of een ander daarbij sneuvelt Interesseert hen heel niet, hoor! 't Is geen wonder dat zeer velen Met een hartkwaal zijn behept Als je ziet hoe of de mens zich Over onze straten rept. Als je wacht tot alles vrij is En je waagt daarop de sprong, Stuift plots weer een gek de hoek om Met onnodig veel gebrom. Daarom valt het toe te juichen Dat men nu van hogerhand Hier een einde aan gaat maken In ons hele vaderland. 'k Weet wel dat het op ons eiland Niet zo gaat als in de stad, Maar als ik de Tessiaar doorlees, Dan gebeurt er nogal wat. En nu is het maar te hopen Dat de heil'ge Hermandad Straks de teugels maar heel strak houdt En de overtreders vat. Dan eerst wordt er goed beantwoord Aan het doel dat wordt gesteld. Anders worden nóg meer doden Daagiijks in de krant vermeld. Huib de Rijmelaar. VANAVOND LAMPIONOPTOCHT Vanavond wordt te Den Burg een lampionoptocht gehouden. Om half ne gen kunnen de kinderen zich verzame len «n de Wezentuin. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps zal aan deze op tocht vooraf gaan. SPUITVOETBAL BRENGT ƒ674,— OP De Koog Teneinde de belangstel ling van gasten en dorpsgenoten aan te wakkeren werd vóór de grote match een rondgang door De Koog gemaakt. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps, geheel compleet, maakte een mars, en daarachter de brandspuit, waarop de spelers, schilderachtig uitgedost in allerlei houdingen, een plaats hadden gevonden. De rondgang had succes, want na aankomst op het terrein van de voetbalvereniging De Koog hadden zich honderden toeschouwers langs de lijn geschaard. De bal werd aan het rollen gebracht en de straalpijpen gin gen open, onder groot gejuich. Bij de spelers was de belangstelling voor de Rodekruisverzorger duidelijk, waar schijnlijk een gevolg van de flessen in diens koffer. Een vreemdeing, die zich in het strijdgewoel ging mengen, werd na enkele vergeefse pogingen gevangen en uitgebreid voor de spuit gehouden. Een der spelers, die het met een be slissing van de scheidsrechter niet eens was, ging bij de doelwachter een emmer water halen om die over deze functio naris met bolhoed heen te werpen. Tegen de druk van de waterleiding in zijn er enkele doelpunten gemaakt; maar daar ging het eigenlijk niet om. Het doel was geld in het laadje te krij gen voor het uniformfonds van het fanfarecorps. Het publiek heeft genoten, ook doordat het deel, wat zich dicht bij de doelen bevond, zelf z'n natje kreeg. Het einde kwam veel te vroeg met enkele pittige marsen van het fanfare korps. De opbrengst van deze spuitwedstrijd was 674,Hiervan is ook een deel afgestaan voor het Texels Museum. ONDER DE POMP Wót kenne die seumerfeugels toch sléépe op Tessel, hè? Ja, dót sit in de lucht! Hèèw jee dót skóóne blónde meike nog sien fón de week na de fillem? Ninnet, dót hèèw ik niet? Nou, die wós fón plón in 't hüs wéér ze werkt te bèèd te gaan, maar d'r medesléépster hoót de deur op slot deen en wós niet wakker te brónde. Wót het ze toen deen, een nóódbèèd maakt? Welninnet, ze is richting De Wéél kórt. Hèèw jee 'm sundag ók nog seen op de kerremis bee de péérdestól? Wie bedoel je, d'r waare d'r zóó'n boêl? Nou, die món die in de raad zit en de kerremis ófskaft het. Ja món, ouwe liefde roest niet In het nummer van woensdag j.l. hebben wij reeds gemeld dat voor de enquête van de T.V. veel belangstelling bestond. De formulieren, die wij voor deze enquête hadden ontvangen waren snel verdwenen. Jammer was het dat deze formulieren niet allemaal op tijd bij de heer Avis in Den Helder aanwezig waren. Elf formulieren zijn gebruikt. De heer Avis heeft deze antwoorden voorgelegd aan de technisch hoofdamb tenaar van de PTT, de heer R. E. M. Baudet. Reeds eerder hebben Texelaars een klacht ingediend bij de P.T.T., maar deze klacht is nooit op het juiste adres gekomen. Wij raden onze lezers-TV-bezitters aan, indien zij een slecht beeld hebben, hiervan melding te maken aan de heer Avis, Den Helder. Deze zal de klachten opnemen en doorsturen naar PTT. Texel Hoewel de TV-kijkers op het eiland Texel eerst op maandag 31 juli 1961 konden deelnemen aan de actie tot ver betering van de TV-ontvangst in de kop van Noord-Holland en Texel wer den op 1 augustus om 18.00 uur reeds 11 van de 25 aan de Texelse Courant toegezonden formulieren terugontvan gen. Uit de 11 ontvangen formulieren bleek o.a.: Antenne: Lopik/Smilde/Huisduinen: 1 Smilde/Huisduinen: 1 Huisduinen: 9 Ook hier geldt ellende en ergernis voor 9 van de 11 TV-kijkkastbezitters als Huisduinen uitvalt. Quo vadis? Hoe ontvangt men op Texel het beeld: i(naar de toestand né 19 juni 1961) Lopik: in één woord „slecht" Smilde: „slecht" hevig sneeuwend Huisduinen: „slecht", „wisselend" en „zelden ongestoord". Het is zeer te begrijpen, dat de kijkers op Texel nog een slechtere ontvangst hebben. Immers het eiland ligt weer verder weg van de zenders en vergeet vooral het Marsdiep niet. Ik ben geen meteoroloog, zo schrijft ons de heer Avis, maar heb wel gemerkt, dat de bliksem en donderbuien steeds voor lange tijd tussen Den Helder en Texel blijven schommelen. Er moet tussen het vasteland en Texel boven het water dus een bepaalde luchtstroming (sto ring) zijn. Gedurende deze donderbuien zou ik niet graag voor een Texel-TV- toestel willen zitten. Hoe men het beeld via Huisduinen nu vindt: Slecht tot redelijk. Af en toe goed. Is men tevreden over het ontvangen signaal via Huisduinen: Het beeld is sedert 19 juni 1961 ver beterd, maar ook nu nog kan het beeld slechts van „slecht" tot „redelijk" worden gewaardeerd. Hoe vaak kijkt men per week naar TV: Journaal: allemaal. 7 dagen p. week: 10 van de 11 inzenders. Minder dan 7 dagen: 1 inzender (80%) Welke waarde de televisie heeft voor de bezitter en zijn gezin: a. Levensbehoefte. b. Ontspanning. c. De televisie biedt de TV-kijkers op Texel belangrijke mogelijkheden. Voor bezoek aan schouwburgen, concerten enz. is het voor hen die op Texel wonen zeer beperkt. In dat opzicht biedt de TV een uitkomst en wordt daar dan ook zeer gewaardeerd. d. een Texelse arts schreef: „Practisch het enige culturele evenement wat hier (op Texel) mogelijk is". Of men het eens is met de klacht via de televisie geuit op 10 juni 1961: 100% met „Ja", „Jawel voor 100%" of „Volkomen". Andere wensen ten aanzien van de televisie-ontvangst a. de zinnen onder de film gaarne wat duidelijker. b. zeer belangrijk, waar men in Den Helder niet op geattendeerd heeft: De ontvangst is vooral als de zon nog niet weg is, slecht. Dus ook overdag goede ontvangst gewenst. c. ook als in Den Helder de mogelijk heid tot overschakelen naar een ander LICHTSCHIP TEXEL WORDT VOORZIEN VAN RADAR Het lichtschip „Texel", dat momenteel in de haven van Den Helder ligt voor zijn tweejaarlijkse onderhoudsbeurt, zal bij wijze van proef worden uitgerust met radar. Het is het eerste Nederlandse licht schip dat radar aan boord zal krijgen. Als de proef slaagt, en als dus blijkt dat de installatie nut heeft, zullen ook de andere Nederlandse lichtschepen radar krijgen. De Duitse lichtschepen zijn reeds alle maal met radar uitgerust en daar is ge bleken dat men er in de praktijk wel degelijk nut en gemak van heeft. Men hoopt dat de „Texel" over twee maan den weer gereed is. programma, bijvoorbeeld te bereik door invoering van een „Televisie-4 tributie" (zoals de thans besl radio-distributie), d. ook op Texel geldt het parool: wensen een betere en ongestoon televisie-ontvangst". Vervolgens heeft de heer Avis ve ons kort samengevat de punten die in bespreking heeft gehad met de hi Baudet van de PTT. Hij schrijft ons: Bij de bespreking waar, op verza van de heer Baudet, de pers niet vt tegenwoordigd was, kwamen de gende punten aan het licht. it dat men in Den Haag niet beter w, dan dat de frequentiewisselaar op vuurtoren „slechts" 2 x was uitgevall- Het „af en toe" uitvallen van het be? moet worden beschouwd als een gewa storing. it dat het uitvallen van het beeld wone storing dus sic!) het result* kan zijn van verschillende oorzaken. it dat bij gemelde storingen navra werd gedaan bij TV-handelaren in Al maar en Den Helder, doch dat deze vï geen of geen noemenswaardige ston. meldden. it Uit Texel eens een storingsmeid: is binnengekomen welke door 6 roj sen was ondertekend. Uit een telefoni gesprek met enkelen van de ondertei naars bleek, dat men geen klachten h over het ontvangen beeld en van storing afwist. it Uit Den Helder nimmer een klai betreffende „zenderstoring" werd ct vangen. Men diende een verschil ten ken tussen „zenderstoring" en storing veroorzaakt door bijvoorbeeld ondei delijke bougies. it dat men de klachten vermeld in kranten wel ziet maar niet in behan: ling neemt. it dat men in Den Helder niet op steunzender kan rekenen, aanger zelfs het versterken van werkingsvl niet mogelijk is. Men is gebonden a de voor de televisie-uitzendingen palende voorschriften. Wij hopen dat dit onderhoud zalt dragen tot een goede TV-ontvangst. AMATEURSAVOND TE OOSTERE! Vanavond om 8 uur precies zullen de muzieknis te Oosterend amate hun beste beentje voorzetten. Er is t grote deelname dus een uitgebreid p gramma en daarom verzoekt men deelnemers om kwart voor acht wezig te zijn. Deze avond, door de fe« commissie georganiseerd, is speciaal 1 stemd voor de zo welbekende bejt dentocht. Vandaar dat er een entreegf van 0,50 voor de ouderen en ƒ0. voor de kinderen wordt gevraagd. V: dit bedrag ziet en hoort men een trekkelijk programma, waarin twee a aantrekkelijke programmapunten voi komen, nl. de heer L. Beijert en zoon, die hun orgel bespelen, waarin heer Beijert zelf twee harmonica's hs ingebouwd. De tweede attractie is onverwachte gastspeler, de heer L Harrien, een imitator van binnen- buitenlandse artiesten. Het programma is met zorg san gesteld. Moge velen deze avond be* ken en zodoende hun steun geven i de bejaardentocht. STERKE ARM VERSTERKT Woensdag is het korps van de Riji politie Texel wederom uitgebreid Den Burg is een tweede opperwal meester geplaatst. Het is de heer N Vrouwe, die zijn brigadierschap gemeentepolitie te Venlo heeft verf seld voor het „opper"-schap op eiland. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds Froentjes Collecte voor het Jan Ligtharthié De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Extra collecte voor de eredienst Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur ds. Wolfensbefi Donderdagavond 8 uur samenzang de kerk van Den Hoorn. De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur ds. Klijnsma 20.00 uur ds. Beerthuis, jeugddien* De Waal 11.00 uur ds. Waardenburg 20.00 uur Jeugddienst met C.JN Oosterend 10 uur ds. Beerthuis Extra collecte kerkeraadsktf Oudeschild 11 uur Eerw. heer Schreit DUITSE DIENST Den Burg 8.45 uur ds. H. Herfkens uit Oberhausen, in de Herv. h De Koog 21.15 uur ds. H. Herfkens in de Ned. Herv. kerk GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 19.30 uur ds. De Oosterend 10.00 en 19.30 uur ds. P. Schraveno GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur ds. C. Sï GEREFORMEERDE GEMEEN® Oosterend 10 en 3 uur Dienst in Gebouw voor Chr Belangen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Van Bilderb# De Koog 19.30 uur ds. Van Bilderb# Oosterend 10 uur da. Reinhold Den Hoorn 10 uur br. H. Kossen

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 2