Puzzelen t.b.v. Texels Museum Het groeiseizoen 196 was tot nu toe zeer gunstig voor de Texelse landbouwers De jaren waarop wij wachten Het Texels Museum staat (gelukkig) niet alleen in de belangstelling bij de Texelaars. Diverse gasten hebben zich deze zomer reeds gemeld als lid van de Museumvereniging. Een trouw Texel-bezoeker, de heer W. A. Prins uit Utrecht, heeft ten bate van het Museum een puzzel gemaakt. De heer Prins, die reeds veertien jaar op het eiland zijn vakantie doorbrengt, heeft voorgaande jaren steeds puzzel- tochten georganiseerd voor het Museum. Aan deze puzzeltochten werd door tal rijke gasten en Texelaars deelgenomen. Ook aan bijgaande puzzel, die ditmaal op papier staat kan groot en klein deel nemen. -•-.aiÜiüÉÜ De puzzel moet op normale wijze worden opgelost. Het inzenden kan als volgt geschieden. Nadat de rebus is opgelost stopt U deze in een actie-enveloppe voor de nieuwbouw Texels Museum. Op deze enveloppe zijn nummers aangebracht en één van deze nummers streept U door. U schrijft Uw naam en adres op de en veloppe, U mag de enveloppe niet dichtplakken en dan.... stopt U dit hele geval in een blanco enveloppe en stuurt deze op aan de redactie van de Texelse Courant, postbus 11, Den Burg. Op deze wijze heeft U een dubbele kans. De eerste prijs voor een goede oplos sing is een fototoestel Agfa Clack; tweede prijs: een nieuwe Texel-gids. Tevens heeft U kans een TV te win nen, want de actie-enveloppe van het museum wordt door ons in de bus ge daan. Inzending van de puzzel kan geschie den tot en met 14 augustus 1961. De uitslag wordt gepubliceerd in de krant van woensdag 16 augustus a.s. Hier volgt de puzzel: Vogelnamen: de letters zijn door elkaar geschud. A. Sismuhu; B. Laurins; C. Vesoglij; D. Tangros. HORIZONTAAL: 2. Een vis; 4. Nu niet; 6. Vod; 7. Verv. verl. tijd liggen; 9. Baai van Texel; 11. Liefdes-uiting; 13. Paard met bruinrode of geelbruine haren; 14. Vogelnaam; 16. Gedeelte van de zee langs het strand, of diepte tussen zandbanken; 18. Ver klaring onder aanroeping van God; 19. Gebaar; 21. Meisjesnaam; 23. Niet aan deze zijde, maar aan zijde; 24. Datgene wat in de mens denkt, voelt en wil, als onstoffelijke zelfstandigheid; 25 Mep; 27. Buik (Fr.); 28. Op (Fr.); 29. Met de aarde verbonden; 31. Wie zoekt zal34. Richtingslijnen voor het doen van peilingen op rivier; 36. Vindt men op het kampeerterrein; 37. Of dergelijke (afk.); 38. Pers. vnw.; 39. Treuzelen; 41. Bloeiwijze; 42. Zangnoot; 43. Gewicht (afk.); 44. Hol vaatwerk; 46. Behoeftig; 47. Een vereniging die hun belangen behartigd; 51. Niet daar aan maar; 55. Zandheuvel; 57. Beroep; 59. Kijk (Eng.); 60. Het is een komen en62. Plezier; 64. Oproer; 65. Hondennaam; 66. Als 67 vertikaal; 68. Voorzetsel; 69. Modder; 70. Huisdier; 71. Is (Fr.); 73. Wat men beslist hebben wil; 74. Vaatwerk; 75. Meisjesnaam; 76. Waarmede men vist; 77. Waarmede men vissen kan vangen; 78. Speelgoed; 80. Bijwoord; 81. Klaar; 82. En dergelijke (afk.); 83. Jij (Fr.); 84. Schaakterm; 85. Verdiept gedeelte in muur; 88. H2O; 92. Onderdeel van paardetuig; 93. Iemand die alleen zingt of speelt; 97. Als 89 vertikaal; 98. Lidwoord; 99. Vogelnaam; 102. Vloeistof om haren te wassen, te parfumeren; 105. Feest met draaimolens etc.; 106. Verhoogde stoep met zitjes waar men iets kan gebruiken; 107. Vogel met een kuif; 109. Vogel naam; 110. Indien; 111. Lomp; 113. Pas; 114. Tennisterm; 115. Held; 116. Te zijner tijd (afk.); 117. Touw tot een oog gedraaid; 119. Laag gedeelte tussen de duinen; 120. Een el minder dan ziel; 121. Armoedig huis; 123. Moederloos lam (Texels); 124. Deksel; 126. Metaal; 127. Scheuten, jonge takken; 129. dwaas. VERTIKAAL: 1. Voegwoord; 2. Buffet voor dranken (Eng.); 3. Ogenblik; 4. Bosje haar; 5. Recht stuk vaarwater; 6. Niet vast; 8. Vlakgom; 9. Niet ouderwets; 10. Ge bouw in de dennen; 12. Zoetstof; 13. Langs de huizen verkopen; 14. Vogel naam; 15. Vier letters waarvan de eerste en de laatste 2 afk. zijn; 17. Dui ker om water in te laten bijv. in polder; 18. Stuk land en water waar wilde een den worden gevangen; 19. Gouverneur- generaal (afk.); 20. Coördinerend voeg woord (Fr.); 22. Eerste letter van het alfabet; 23. Vogelnaam Jan van 26. Jong; 27. Deel van vis; 30. 3e naam val mnl. lidw. p.); 31. Niet dichtbij; 32. Een gedeelte van vaat-afwas; 33. Beletten; 35. Deel van menselijk lichaam; 36. Niet wild; 38. Als 19; 40. Zuster; 41. Drijvende woning; 45. Geen kruis maar een (muz. term); 46. Plaatsnaam; 48. Ouder (D.); 49. Deel van het lichaam; 50. In orde; 52. Land bouwwerktuig; 53. Korting op de be paalde prijs, rand om de voet van een gebouw; 54. Gevoel van vrees; 56. Raamvormige opening in deur of muur; 57. Nuttige dieren op de boerderij; 58. Verv. van kennen; 61. Hoofddeksel; 63. Stuk hout; 67. Onbekende; 68. Geluid van ezel; 72. Vat; 74 Kraai; 75a. In het jaar onzes Heren (afk.); 77. Niet droog; 79. Bloem; 84. Rond bolletje (geneesmiddel); 86. Muzieknoot (zang); 87. Egyptische god van dood en plantengroei; 89. Spil; 90. En dergelijke (afk.); 91. Oorlogs schip voor begeleiding konvooien; 92. Nogeens; 94. Uit een loterij; 95. Idem; 96. Soort duif; 99. Zandverstuiving nabij Ommen (Ov.); 100. Ambachtsman; 101. Niet thuis; 103. Stukje tot slot van een uitvoering; 104. Geluid van duiven; 105. BRIDGEN Aan de derde drive, gehouden in hotel „De Lindeboom-Texel" werd deel genomen door 12 paar gasten, waaron der 1 Zwitserse gast. De uitslag was als volgt: A.: 1. Blom-Kalweg 2. Ockhuizen-Buys 3. Echtpaar Wiersma 4. Raven-Hooijberg 5. Echtpaar Driessen 6. Echtpaar Arkema 7. Echtpaar Van Rooijen 52V2 pnt. 5OV2 pnt. 46 pnt. 45 pnt. 43 pnt. 35 pnt. 34V2 pnt. 8. Koopman-Schoonmaanden 29V2 pnt. B.: 1. Echtpaar Enuma 63 pnt. 2. Niesing-v. Rietschoten 61 pnt. 3. Bruin-Mantje 59 pnt. 4. Echtpaar v.d. Weij 57V2 pnt. 5. Luijckx-Wessels 56V2 pnt. 6. v. Sambeek-Lardelie (Zw.) 53l/i pnt. 7. Dam-Dros 5OV2 pnt. 8. Dijkman-Fledderus 49V2 pnt. 9. Echtpaar Wansink 46V2 pnt. 10. Bakker-Huizinga 43 pnt. De volgende drive wordt gehouden op woensdag 9 augustus. Echter niet te De Koog, zoals bekend gemaakt is, doch weer in hotel „De Lindeboom- Texel" te Den Burg, aanvang 8 uur. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: v. Texel: 5.20 6.25 10.40 12.10§ 15 40 17.15 v. Den Helder: 6.30 8.15 12.00 13.20§ 17.00 18.40 Zon- en alg. erkende chr. Texel: 8.55 16.00 7.40 13.10 18.15 9.10 14.20 19.30 feestdagen: 10.40 11.40 17.00 18.25 9.30 14.30 11.00 16.00 10.15 17.15 12.00 13.00 18.15 19.30 7.40 14.00 20.30 v. Den Helder: 9.10 15.00 21.30 is van 1 juli tot en met 26 aug. 1961 alleen op zaterdag. Levendig, vol beweging; 107. Hoofd deksel; 108. Proleet (afk.); 111. Behoort tot de dameskleding (afk.); 112. Stoom schip (afk.); 118. Zangnoot; 120. Geeft warmte en verlangen ernaar; 122. Waarin duiven wonen; 123. Lust; 125. Niet intelligent; 126. Damespaard met een bepaalde gang; 128. Hoeveelheid. Enige tijd geleden wezen we er op, dat het voorjaar 1961 speciaal voor de grasgroei zeer gunstig was. Alle Texelse veehouders waren het er over eens, dat een zo royale grasgroei maar zelden voorkomt. Nu de maand augustus al begonnen is kunnen we vaststellen, dat deze gun stige omstandigheden vrijwel de hele zomer voortgeduurd hebben. Zelfs de maand juli, die bekend staat als een periode, waarin het met de groei van het gras vaak fout zit, heeft zich dit jaar van een goede kant laten zien. Op vrij wel alle bedrijven is een overvloed van gras en dit heeft tot gevolg, dat men hier en daar weer met het inkuilen van gras is begonnen. Het bovenstaande is wel zeer speciaal DE ROTKREUPEL IS DIT JAAR BEPERKT Uit de gegevens van de Veeartsenij- kundige Dienst over rotkreupel bij schapen blijkt, dat het aantal gevallen in de eerste zes maanden van 1961 iets hoger lag dan in het eerste half jaar van 1960, maar belangrijk lager dan in de eerste helft van 1959. In de eerste helft van 1959 kwam op l°/o van de bedrijven met schapen rot kreupel voor, in 1961 slechts op 0,4% van deze bedrijven. Het aantal gevallen van rotkreupel bedroeg in de eerste zes maanden van 1959 312 stuks, in de eerste helft van 1961 slechts 100. Deze vermindering is in alle provincies waar te nemen. van toepassing voor de bedrijven, wa het niet gebleven is bij een paar zakj stikstof in de voorjaarsmaanden. Weli waar profiteren ook de bedrijven, wa de stikstofzak „te hoog hangt" van l gunstige weer, maar men kan dit 1 goed uitbuiten als daarnaast een standig gebruik wordt gemaakt van a mogelijkheden, die het strooien stikstof geeft. Ook de zomer van 1960 gaf over algemeen voldoende gras. Toch zijn weersomstandigheden van deze zoiti voor de veehouderijbedrijven tot nu verre te verkiezen boven die van vors jaar, omdat de boeren deze zomer vens de gelegenheid kregen om gras, dat gegroeid is voor het groots gedeelte om te zetten in goed winte voeder. Vorige zomer mankeerde nog wel iets aan. Ook het weidegrj kan dit jaar veel beter benut worde omdat de regenval niet zo overvloed is, dat een groot gedeelte van het door vertrapping verloren gaat. Ook voor de akkerbouwbedrijven h gesproken worden van een goed groe seizoen. De stand van de granen is vw het grootste gedeelte zeer goed. To: zijn we er niet helemaal gerust op, deze gunstige stand ook tot uiting komen in een grote opbrengst, komt ons voor, dat de korrel wat de fijne kant is, wat naar wij mene een gevolg zou kunnen zijn van weinige zonuren. Regen op tijd is belangrijk, maar zonder zon redden het zeker ook niet. H, 201 De stand van de aardappelen hit! eveneens een goede belofte voor de brengst in. Nu met het rooien van h: pootgoed is begonnen blijkt, dat naa percelen met een zeer hoge opbrengst we hoorden berichten over opbrengste van 30 ton per ha. toch ook percele voorkomen waar de opbrengst te we sen overlaat. Dit is speciaal het ge\i op die bedrijven, waar de structuur vi de grond als gevolg van de slechte we ter te wensen overliet. toe; De suikerbieten staan er goed voö mi Het is echter nog te vroeg nu reeds oordeel over de opbrengst te geven, kan worden geconstateerd, dat roajvad vergelingsziekte optreedt dan vorig jaa env Deze ziekte kan een belangrijke verb kinc ging op de opbrengst geven, vooral de ziekte vroeg optreedt. gen beri m kan den koo: Het gewas, dat de laatste jaren ons eiland vaste voet begint te krijgi nl. het stoppelknollenzaad zal het a dit jaar ook wel weer doen. De eers percelen zijn gedorst en de opbrengst zo, dat we mogen aannemen, dat animo voor het telen van dit gewas ons eiland wel zal blijven bestaan. K is zeker niet zo, dat de bruto-opbreng ^ing van dit gewas in de buurt ligt van dl van pootgoed of suikerbieten. Aantrel kelijke kanten zijn echter de weinH arbeid, een vrij grote oogstzekerheid een gegarandeerde kilogramprijs. met Zonder te vergeten, dat we „g« troj[ hoera kunnen roepen voor we over brug zijn" menen we toch wel te mogf zeggen, dat de Texelse boeren alle n den hebben om tot nu toe dankbaar zijn voor wat zomer 1961 ons biedt. 0 emo belo den In verk v toen t weg C. v. Gr. FEUILLETON 12. Henny kleedde zich zorgvuldig aan. Ze zag er in haar blauwgrijze mantel pakje elegant en aantrekkelijk uit. Wat poeder op haar neusje, de lippen iets aangezet, zo bekeek ze kritisch haar spiegelbeeld. Was het haar aan te zien, dat ze zo kort geleden een desillusie had beleefd? Ze hoopte van niet. Een klein beetje zelfvertrouwen had ze hard nodig. Ruim anderhalf uur kon ze in de langzaam schommelende tram over haar toestand nadenken. Niettemin veran derde zij haar plannen niet en stapte ze moedig op het adres af, dat ze in de advertentie gelezen had. Het huis stond aan de rand van de stad, met rondom een grote en goedver zorgde tuin. Vlak bij het huis was een jonge, slanke vrouw bezig een paar ro zenstruiken langs de muur te leiden. Henny zag dat ze, als bescherming tegen de doornen, handschoenen droeg. Ze vroeg zich af, welke functie deze vrouw in dit huis zou bekleden. Bij de aan komst van Henny, draaide zij zich glim lachend naar haar toe en vroeg of ze Henny van dienst kon zijn. Enigszins beschroomd antwoordde Henny, dat ze op de advertentie kwam, waarin voor enige weken een kinder verzorgster werd gevraagd. Even leek het, alsof de jonge vrouw in lachen zou uitbarsten, doch dan het verwachtingsvolle gezichtje van Henny ziende, hield ze zich met .moeite in en vroeg, wanneer Henny de advertentie gelezen had? Op datzelfde moment had Henny even het gevoel, alsof haar hart stil stond. Dan werd ze vuurrood, want ook zonder nadere uitleg had ze plotseling begrepen dat ze een kapitale blunder had begaan, door niet naar de datum van de krant te kijken. Ze had de krant zo maar uit de kast gehaald, en wie weet van hoe lang geleden deze geweest was. „U bedoelt", stamelde ze, terwijl de ander nog geen woord ter verduidelij king had gezegd. „Juist, dat bedoel ik", zei de vrouw, met een nauw bedwongen lach, „we zijn al weer terug". Henny wilde zich omdraaien. Ze kon het niet helpen dat de tranen haar in de ogen sprongen. Natuurlijk, voor een buitenstaander was het om te gillen van de lach, zo'n stommiteit, maar voor haar was het, om door de grond te gaan van schaamte. Een mooi begin, als je zo graag op eigen benen wilt staan. Diepe teleurstelling stond dan ook op haar ge zicht te lezen, en de jonge vrouw kreeg op slag medelijden met dat verdrietige figuurtje. Ze vond het meisje erg sym pathiek en pijnigde haar hersens om een andere oplossing te vinden. Plotseling meende ze iets te weten en gehaast vroeg ze aan Henny, of ze mis schien thee met haar zou willen drinken. Henny aarzelde. Haar eerste opwel ling was, om zich zo vlug mogelijk uit de voeten te maken. Maar de weg terug was lang en ze had dorst. Misschien kon ze ook via deze aardige dame iets an ders bereiken. Haar voornemen om een andere betrekking te zoeken gaf ze immers niet op. Binnen stelde de vrouw Henny al heel vlug op haar gemak. Ongedwongen vertelde zij wat een mooie reis ze met haar echtgenoot gemaakt had. Bijna ongemerkt bracht ze het gesprek op Henny zelf. Voordat Henny het goed besefte, had ze eerlijk de voornaamste beweegredenen verteld, welke haar noopte, om van betrekking te veran deren. Plotseling sprong Henny op. „Neemt u me niet kwalijk?" zei ze gehaast, „maar ik neem zo maar uw kostbare tijd in beslag. Ik moet nu heus gaan". De jonge vrouw maakte een afwe rende beweging. „Nee, blijf nog even. Ik denk de laatste minuten steeds aan mijn broer, die heel ernstig ziek is. Hij is de laatste tijd zo onrustig, omdat hij nog graag, met behulp van een typiste, een manuscript uitgewerkt wil zien. Hij noemt het zijn nalatenschap aan de wereld. Weet je, zijn uiterlijk ziet er niet zo hopeloos uit, maar de dokters geven hem hoogstens nog enkele maanden. Iemand, die begrip heeft voor zijn toe stand en zijn ongeduldige momenten wil verdragen, zou hem een zeer grote dienst kunnen bewijzen. Wat denkt U, zal ik het hem vragen? Hij bewoont hier de achterkant van het huis. In zijn eigen huis liet de verzorging nog wel eens te wensen over, daar hij door de grote rei zen, die hij maakte, telkens van perso neel wisselde". Henny's hart sprong op. Als ze nu hier in dit vriendelijke huis met deze prettige dame, toch eens zou slagen, dat zou een hele opluchting betekenen. Ze moest er niet aan denken om onver richter zake weer in het kleine stadje terug te komen. De vrouw was opgestaan, en vroeg Henny even geduld te hebben. Tamelijk vlug kwam ze weer terug en wenkte Henny lachend met haar vinger. Henny verwonderde zich over het feit, dat ze zo vlug met deze vreemde vrouw op vriendschappelijke voét stond. Als haar broer uit hetzelfde hout ge sneden was, dan moest het wel goed gaan. Opgewekt volgde ze de bewoonster door de lange gang, en kwam daarna in een ruime, zonnige tuinkamer. Links voor een der deuren zag ze een hoofd, met warrig donker krulhaar, boven de ligstoel uitkomen. Dichterbij gekomen zag ze dat dit nog jeugdig mannenhoofd bij een lichaam hoorde, dat aan de stoel gekluisterd scheen. Wel richtte de man zich enigszins op, maar ze moest op hem toegaan, om hem haar hand toe te ste ken. Twee open, donkere ogen, dezelfde als van de jonge vrouw, keken haar on derzoekend aan. Dit onderzoek scheen mee te vallen, want er verscheen een aarzelende glimlach om zijn mond. Een heel prettige stem heette haar welkom en met grote verwondering constateerde Henny enige tijd later, dat ze ook met deze jonge man in een ver trouwelijk gesprek gewikkeld was. Pas later, toen ze al een afspraak had ge- rege pen. maakt, om de daarop volgende wed houc met haar werkzaamheden te beginne zjjn drong het tot haar door, dat ze hek staai maal op haar intuïtie had vertrouwde de t zich al had verbonden, nog voor ze vrij pers of ze in goed gezelschap terecht kwss Dan verweet ze zich haar egoïstisch gedachte, want ook die mensen hadde fcara haar immers zonder meer aanvaard. had ze het adres en het telefoonnumitë leger van notaris Greedel ppgegeven, dod Na terwijl zij bij hen was, hadden ze da« nog geen gebruik van gemaakt. Met nieuwe moed bezield, blü» Henny de toekomst in. Wel vrees dezec vele treurige momenten, die ze daaru dat huis zou beleven, als ze bedacht, te 100 die knappe en vriendelijke jongemans al ten dode was opgeschreven. Het wj eigenlijk niet te geloven. Ze verlang het nu al intens dat de dokters zich vergtf seiun zouden hebben. Voor ze die avond is niei bed stapte, kwam ze tot haar verbad teel tot de conclusie, dat ze vandaag de ft- *ktie Or haar Bij heer f dachte aan Hank al met minder P" kunn verdragen kon Niettemin kropen toch nog enkele onwillige tranen ov& haar wangen, aleer de slaap zich nacht over haar ontfermde. HOOFDSTUK IX. Nachtelijk bezoek Juffrouw Koosje had al enige ur0 geslapen, toen ze wakker werd, met onbehaaglijke gevoel, dat er iemand haar kamer was. In een flits schoot I door haar heen, dat ze de deur van ha*1 kamer niet op slot had gedaan. Wie z®1 hedei Wi, ders lorge geval Daniel met up mui naa geaaan. wie 21 ook verwachten dat dit in een rusthuis Hoi 3 aug 20.33: en 21 nodig was. (Wordt vervolgd) der h

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4