Met „De Dageraad" een nachtelijke tocht rond het eiland V De invasie der eilandvaarders wmmm m m maHtsae-i r - Strandjutter- strandvonder MORGENAVOND EERSTE CONCERT IN DEN BURG De muziek nis in de Wezen tuin is dit seizoen nog maar weinig in gebruik ge weest. Doordat het zomerprogramma van de V.V.V.-Texel is vervallen, is er voor de nis weinig animo. Morgenavond echter zullen Texelse zangers hun liederen laten horen. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps zal hieraan medewerken. Het geheel staat onder leiding van de heer C. Rijf, direc teur van genoemd korps. ZONDAG STRANDTELLING? Het is nog steeds niet gelukt de ge plande strandtelling te houden. Steeds is de weersgesteldheid zo dat men er van af ziet. Thans deelt Rijkswaterstaat mee, dat de strandtelling langs de kust van Zuid- en Noordholland zal plaats vinden op zondag 13 augustus a.s. BIJ VERSTEK ƒ250,— De Oudeschilder Noordzeevisser, de heer D. K., is gelijk de eis door de eco nomische politierechter te Haarlem bij verstek veroordeeld tot ƒ250,boete subs. 25 dagen. Deze visser had een net in gebruik waarvan de maaswijdte te klein was. De wettelijk voorgeschreven maat is 681/* mm. UITSTEKEND GESLAAGDE AMATEURSAVOND TE OOSTEREND Pluvius was zaterdagavond Oosterend goed gezind, zodat zeer velen hebben genoten van de amateursavond met de vele medewerkenden. Als we goed ge teld hebben waren er 24 personen, die hun beste beentje hebben voorgezet. De hele avond stond in het teken van de lichte muze, op een kleine uitzonde ring na. Een ieder kreeg een dankbaar applaus voor zijn prestatie. Om alle medewerkers speciaal te vermelden is, zoals ook de voorzitter van de feestcommissie, de heer Jb. Vis- man, heeft gezegd niet nodig, maar wij willen toch graag vermelden, dat wij het bespelen van een orgel met twee ingebouwde accordeons door de heer L. Beijert en zijn zoon Fedde iets zeer aparts vonden. Ook de heer Lex Harrien, een vakantieganger, als imita tor bracht een aardig repertoire. De gehele muzikale groep: fam. Beijert en de Teenager Kids oogstten zeer veel bijval. De tijd vloog om en tot slot werden alle deelnemers bedankt voor hun me dewerking aan deze avond, die, gezien het succes, beslist nog eens herhaald zal worden. Ook dan rekent men weer op de amateurs en de belangstelling van het publiek. Vooral omdat de baten van deze avonden voor de bejaardentocht zijn bestemd. GROTE PUZZELTOCHT TEXELS MUSEUM „Moeten ze veel meer doen", was de eerste reactie die we optekenden, toen we donderdagavond binnenstapten bij hotel „Bos en Duin". „Reuze gezellig", klonk het vervolgens, „maar pittig moeilijk hoor!" U begrijpt het al, de grote Museum- puzzeltocht was een succes geworden. De stemming was zeer geanimeerd daar in de Dennen. Om ongeveer kwart over zeven werd bij het museum het start sein gegeven, waarop de stoet langzaam in beweging kwam. Er waren 82 voer tuigen en 60 wandelaars. De laatsten liepen eerst een gedeelte van het prach tige Natuurpad, waarvan later werd afgeweken om bij „Bos en Duin" terecht te komen. Onderweg waren er 25 vra gen op te lossen, die in moeilijkheid nogal uiteenliepen. Dezelfde vragen werden gesteld aan de gemotoriseerden. Dezen gingen via de mooiste gedeelten van Texel ook naar Bos en Duin. De laatste deelnemers kwamen pas binnen toen het al behoorlijk donkerde. Met de zaklamp in de hand werden de problemen opgelost. Ieder was zeer vol daan en in spanning wachtte men op de jury, die ergens in een achterkamertje in ijltempo de zaak becijferde. Onder 't genot van gastheer Vroom's voortreffe lijke kopje koffie werd zelfs dat wach ten een feest! De jury liet de deelnemers echter niet lang in het onzekere. Om ongeveer kwart voor tien kon de heer Mantje reeds de uitslag aan zijn talrijke gehoor meedelen. Alvorens dit te doen, zei hij zeer verrast en verheugd te zijn over het feit, dat zoveel mensen aan deze tocht hadden deelgenomen. De in- schrijfprijs was laag gehouden om dit te bevorderen en het was geslaagd. Het museum zou echter het museum niet zijn als zij hier geen kans rook om „er een slaajte uit te slaan". Spreker wekte iedere aanwezige op om minstens 4 en veloppen te kopen, waarmee een aantal dames rondging. Hierna werd de win naar bekend gemaakt. De heer C. Kok, Westermient, had van een totaal van 25 punten er 221/* verzameld. Hij was iedereen de baas geweest. Uit handen van de heer Drijver ontving hij een boekenbon ter waarde van ƒ10,Ap plaus voor de winnaar, applaus voor de sprekers. Men bleef toen nog gezellig wat na- keuvelen. Vanaf deze plaats wenst het bestuur nog de dank over te brengen aan alle mensen, die zo spontaan hun medewer king hebben verleend aan deze tocht. Alle posten waren goed bezet en ner gens werd een wanklank gehoord. Rest ons nog te vermelden, dat de verkoop van de loten nogal tegenviel, maar dat was dan ook de enige mineur klank in deze avond vol majeur. Vrijdagavond om 7 uur start wederom een daverende museum-puzzeltocht. U doet natuurlijk weer mee! Auto-, motor en brommerrijders en wandelaars wacht weer een prettige tocht. Neemt U een potlood of ballpoint mee? ÉL"* -v,~, «wüjasf -t- - ze» v -«i.-- -SwA si „De Dageraad" zal maandagnacht een tocht maken rond het eiland Texel. Voor deze bijzondere vaart kan men plaatskaarten halen bij de V.V.V.-kantoren op het eiland. Een zeer bekend radio-gezelschap heeft medewerking toegezegd. Het wordt voor Texelaars en gasten een tocht om nooit te vergeten. IJs en weder dienende zal het vlaggeschip van de N.V. T.E.S.O. „De Dageraad" maandagavond een tocht maken rond het eiland. Voor deze tocht bestaat reeds flinke be langstelling. De opbrengst is ten bate van de Nieuwbouwactie Texels Museum. Maandagmorgen kwam bij vier Texe laars (marktklanten, die voorlopig op de achtergrond willen blijven) het idee naar voren: „Wat kunnen wij eens doen". Het plan werd gemaakt; Een tocht met een geïllumineerde boot van de TESO rond het eiland ten bate van het Texels Museum. Na een gesprek met de TESO-directie werden de verdere plannen besproken. Wat moet er gebeuren op het schip. Op het autodek van „De Dageraad" zal gedanst kunnen worden. Een bekend radio-medewerker, die zondag een ge weldige reclame heeft gemaakt voor ons museum, werd gevraagd voor een exclusief gezelschap te zorgen. Helaas kunnen wij bij het afdrukken van deze editie niet vertellen welk gezelschap er zal zijn. Zaterdag volgt een volledig programma. Het ligt in de bedoeling om ongeveer half tien uit de haven van Oudeschild te vertrekken. De kapitein, die baas blijft in eigen huis, zal naar gelang de weersgesteldheid is, de route bepalen. Bij minder gunstig weer is het uitge sloten het Eierlandse Gat door te sto men, maar dan zal vermoedelijk langs het Koger strand worden gevaren. De reis duurt plm 4 uur. Het schip zal rijkelijk worden versierd en het is nu al bekend dat het niet toegestaan is in trui of korte broek aan boord te ver schijnen. Onderzocht wordt nog de mogelijkheid om een bus te laten rijden vanaf de dorpen. Het al of niet doorgaan hangt van diverse factoren af. In de eerste plaats het weer. Is het weer zeer slecht dan kan (helaas) de tocht niet doorgaan. Dit zal worden bekend gemaakt bij de V.V.V.-bureaus in de verschillende dor pen. Men kan zich van hedenavond tot en met zaterdagavond 9 uur opgeven voor deelname bij de V.V.V.-kantoren. De 9? 99 In het laatste nummer van Elseviers Weekblad is enorme aandacht besteed aan ons eiland. Vier volle pagina's over het wel en wee van de eilandbewoners. Michel van der Plas schrijft in zijn hoofdartikel over „Texel op de twee sprong". Hij heeft met diverse Texe laars gesproken, ook met onze eerste burger, burgemeester C. de Koning. De schrijver van het artikel geeft een overzicht van het verleden. In 1889 kwamen de eerste gasten naar ons eiland. Dat er toen slechts enkelen waren die ons eiland ontdekten is be kend. Na 1945 is de ontwikkeling van het toerisme stormachtig geweest. De bevolking is de laatste weken meer dan verdubbeld. De veilige uitloop, waarover in het Waddenrapport 1959 wordt ge schreven is bijna bereikt. Over de ontwikkeling van De Koog is burgemeester De Koning kort en bondig geweest tegen de verslaggevers van Elsevier. Hij heeft onder meer ge zegd, dat de klok niet kan worden te ruggedraaid De pensiongast, die voor heen de stilte en de rust zocht in De Koog, zal het elders moeten zoeken en het kunnen vinden in een van de andere centra. Aan zijn behoefte om gemakkelijk de zee te kunnen bereiken zal op korte termijn voldaan moeten worden. Meer naar het zuiden, paal 17, wordt thans reeds een weg aangelegd. Ook heeft onze eerste burger gespro ken over het probleem Oudeschild. Hij heeft daarbij gezegd, dat de gemeente Texel arm is „arm als de mieren". Hieronder plaatsen wij een artikel van de heer F. van der Molen, dat even eens in Elseviers Weekblad is versche- Jan Schaatsenberg is strandjutter van beroep. Dit dateert bepaald niet van vandaag of gisteren. Hij doet het al zeventig jaar, begon op zijn negende en loopt dus nu braaf naar de tachtig. Waarschijnlijk is hij de oudste, meest ervaren strandjutter van Nederland. Hij is een stevig gebouwde, indruk wekkende, tabakpruimende man met polsen als paaltjes. Lang, heel lang ge leden, omstreeks 1918, heeft hij een week de Spaanse griep gehad maar daarmee is dan tegelijk zijn hele ziekte beeld getekend. Hij hoort niet al te goed meer, maar dat hebben vele oude mensen met hem gemeen. Zijn gezicht lijkt op dat van Ernest Hemingway maar dan zonder baard. Schaatsenberg woont met zijn 74- jarige vrouw in een piepklein, houten huisje, proper tot en met. Het staat aan de ingang van de Slufter, dat merk waardigste en meest indrukwekkende landschap van het Texelse eiland. Bij hoge vloed dringt de zee door de bui tenste duinenrij naar binnen. Hun huisje doet 6.35 per week. „Wij hebben ge lukkig geen cent schuld", zegt mevrouw Schaatsenberg. „Ik zou me anders diep ongelukkig voelen". Het echtpaar leeft van de A.O.W. en van wat het aange spoelde hout en andere dingen op brengen. Iedere nacht staat Schaatsenberg om een uur of drie op. Dan eet hij een paar boterhammen. Hij kan ieder uur van de dag en van de nacht wel eten. Dat doet hij dan meestal ook. Vervolgens trekt hij door het hoge duin met zijn fiets van drie en een halve gulden naar het strand, dat nog een flink eind weg is. Dan blijft hij uren lang weg. Zelden komt hij met lege handen terug. In zijn methode van werken zit lijn. Nooit wijkt hij van zijn programma af. Wanneer hij thuis komt, doet hij eerst zijn zware laarzen uit. Dan wast hij mi nutenlang de handen alsof hij de sporen wil wegwissen. Zijn vrouw schenkt de thee in. Daarna steekt hij een verse pruim in de mond en gaat er eens be- hagelijk voor zitten. Duizenden schepen zijn in de loop van de eeuwen op de Texelse kust ge strand en tienduizenden zeelieden ver loren er het leven. Een stranding in vroeger tijden was rampzalig. De op roof beluste kustbevolking dacht slechts aan het bergen van de aangespoelde goederen. De overheid zorgde er met haar ordonnanties voor zelf ook niet te kort te komen. Men kan er in oude schrifturen over lezen: „De rooverijen, excessen en onbehoorlijkheden van ge strande goederen gepleegd, zijn thans ten top gereesen en bij ons slimmer dan bij veele woeste Volkeren". Eerst in 1769 kwamen er voorschriften: „Nie mand sal bij nagt of tijden van storm met krielen, sakken of sloopen, mits gaders met bijlen, saagen, hamers of diergelijke instrumenten langs het strand mogen loopen, op poene van arbitrale correctie". Zij die op buit uit waren zouden „sonder verschoon ge- geeselt, gebrandmerckt en voor al hun leven verbannen worden". Het is al lang geleden dat er mooie, kostbare dingetjes aanspoelden. De schepen zijn solide tegenwoordig en de goeie, oude tijd is voorbij. Schaatsen berg heeft nog eens duizend liter wijn in vaten op het strand gevonden. Hij bleef niet lang alleen. Sommigen kwa men met „de blommengieter" en velen met melkbussen. Anderen weer kwamen met een slang aandragen om het goede prijs van deze vaart, die een wonderlijk sprookje zal gaan worden, is bepaald op ƒ12,50. Denk wel dat de baten zijn voor de nieuwbouw Texels Museum. Wij verwachten een enorme deel name, vooral van de zijde van de gasten. Het aantal beschikbare plaatsen is ech ter gering. Texelaars, wijst Uw gasten op deze unieke attractie en bespreek tijdig Uw plaats. Tijdens deze unieke tocht zal aan boord een nummer paardrennen worden verzorgd ^n het bekende Bingo-spel' worden gespeeld. STRANDFEEST TE DEN HOORN Den Hoorn Bij goed weer wordt donderdagmiddag op het strand bij paal 9 strandfeest gehouden, aanvang half twee, terwijl 's avonds, met mede werking van D.E.K., strijd om de man en de vrouw voor de jeugd wordt ge geven. Hierna vertrekt de lampionop tocht, waarmee de jeugd het strandfeest besluit. Nu maar hopen op mooi weer. KEURCOLLECTIE DIA'S Den Hoorn In „De Waldhoorn" heeft kapelaan Suidgeest maandagavond de aanwezigen een zeer goede avond bezorgd met schittende opnamen over de Waddeneilanden en Noorwegen. vocht in de keel over te hevelen. Om de vaten heen vormde zich alras een slag veld van beschonken lieden. „Het was prima wijn", zegt Schaatsenberg, „zo koop je ze in de cafés niet!" De oude Texelse strandjutter kent het gebied waar hij dagelijks opereert, als zijn broekzak. Ook weet hij dat er plot seling drijfzand kan zijn waar „je zo tot je nek aan toe inzit". Hij is wel eens een hele dag bezig geweest om een paard en wagen er uit te halen. Schaatsenberg past op zijn lichaam. „Ik ben zuinig op mijn onderhoud", zegt hij, „hoogstens een sigaar maar niet drinken en uitgaan ook niet". School heeft hij niet gehad. Er bestond toen nog geen leerplichtwet. „Maar ik kan best rekenen", zegt hij, ze zullen me geen halve cent tekort geven". Aan een paar uur slaap heeft Schaat senberg voldoende. „Als ik om negen uur naar bed ga, zit ik om elf uur al weer aan mijn sneetjes brood. En dan kom ik er om een uur of twee, drie weer uit om wat te eten. En dan duurt het niet lang meer of ik moet naar het strand. Ik ben wel eens om twee uur naar het strand gegaan. Er lag mooi spul. Eerst twaalf uur later kwam ik weer op mijn honk terug. Mijn buik deed pijn van de honger". Strandjutters mogen van het strand al het hout meenemen dat zij maar wil len. Als het maar geen nieuw hout is. Wanneer er „een paar spiekers" inzit ten, is het oud hout. Zaken van waarde ONPLEZIERIGE TOEGANG TOT OOSTERENDER FEESTTERREIN Vele bezoekers van de Amateurs avond te Oosterend zijn na afloop schuifelend naar huis gegaan. In het begin van de avond was het daglicht nog aanwezig en kon men de in de Oranjestraat liggende rioleringsobsta kels vermijden. Dit was op het latere uur in de toch al schaars verlichte Oranjestraat niet plezierig. Het zou be slist geen overbodige luxe zijn als deze omgeving door verschillende lichtpun ten gemarkeerd zou worden. Dit zou door vele ouderen of slecht ter been zijnde mensen toegejuicht worden. Een avondbezoek aan de muzieknis levert voor hen bezwaren op, terwijl een ver lichte entree voor het ontspanningster rein van Oosterend altijd een uitnodigend gebaar betekent. Een tip dus voor de hiervoor bestemde instanties. „FIJNPROEVERSBROOD" Zaterdag werd ons een pakje over handigd waarop stond geschreven. „Fijnproeversbrood". De heer C. Schulte is gestart met het bakken van speciaal brood in papier. Het deeg gaat in het papier en het bakken geschiedt met het papier er om heen. Als het brood ge reed is, behoeft het niet meer te worden ingepakt. Daarom staat er ook op „Na het bakken niet meer aangeraakt". Het is een keurige vinding en de gas ten zullen er zeker een dankbaar ge bruik van maken. De smaak is prima en wij wensen de heer Schulte met zijn vinding veel succes. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 9 augustus Den Burg, „Texel", bridge-drive. De Koog, Brink, 19.30 uur, Luchtacro- batiek „Bernardo". Den Hoorn, Loodsmansduin, Kantine, USIS-filmavond. Donderdag 10 augustus Den Burg, Wezentuin, Concert koren en korpsen. De Koog, 9.30 uur, Kinderstrandfeest, kinderspelen, lampionoptocht. De Koog, 21.30 uur, Openluchtfilmpro gramma USIS-filmdienst. Vrijdag 11 augustus Den Hoorn, 20.00 uur, Demonstratie Waddenruiters. Den Burg, 19.30 uur, Wezentuin, Lucht- acrobatiek Bernardo. Zaterdag 12 augustus Den Burg, 19.30 uur, Wezentuin, Lucht- acrobatiek Bernardo. Oosterend, Sportveld, Spuitbalwedstrijd middenstand-boeren. ZANGDIENST TE DE KOOG Hedenavond om half negen wordt er in de Ned. Herv. kerk te De Koog weer een zangdienst gehouden. Iedereen is welkom. moeten echter worden aangegeven bij de strandvonder. Even buiten De Cocksdorp woont strandvonder-boer Jacob Reuvers in de mooie hoeve „Weltevreden". Deze boom van een zwartbesnorde man is 62 jaar oud. Als jongen van zestien trok hij al met zijn vader eveneens strandvon der, veldwachter en jachtopziener - op uit. Reuvers is van mening dat er in de strandvonderij danig de klad zit. „Er spoelt weinig meer van waarde aan. De schepen van tegenwoordig zijn van zeer stevige makelij en het zijn vooral de weerberichten, die tijdig laten weten dat er storm op til is". De tijd is allang voorbij dat Reuvers met zes, zeven wagens reed om de aangespoelde spullen van het strand te halen. Dat was de gouden tijd voor jutters en stropers. „Alleen dominees en pastoors" zegt Reuvers met een glim lach, „deden hier niet aan mee. De rest allemaal". Reuvers weet over het drijfzand van de Slufter mee te praten. „Je kunt er in de Slufter nooit op aan", zegt hij. „De ene dag drijfzand en 24 uur later is het op dezelfde plek zo hard als een kei". Op Texel en speciaal in De Cocksdorp is Jacob Reuvers een gaarne geziene figuur. Men weet dat hij eerlijk en rechtvaardig is. In jutterskringen vreest men hem. Hij gaat voor niemand uit de weg. F. van der Molen '(Uit Elseviers Weekblad). Copyri0hl P 6 Copenhage

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 2