Zuid-Afrika een toekomst voor jongemannen V Reisclub Vrij en Blij drie dagen op stap De jaren waarop wij wachten U REIST s t ree kontwi kke 11 ng 5? Woensdag 26 juli vertrokken 45 leden voor een driedaagse trip Nederland- België-Luxemburg. In Den Helder, waar een luxe tou ringcar van de firma Van Konings- brugge zou staan was het wel een te genvaller, dat het een oude bus was. Na eerst bij de firma te hebben ge protesteerd, werd de reis aanvaard naar de eerste pleisterplaats bloemenveiling Aalsmeer. Terwijl we onder leiding van een gids een rondgang maakten door de veiling en genoten van de schitterende collecties bloemen en planten, was het bestuur bezig te zoeken naar een ander vervoermiddel. Er werd contact opge nomen met de bekende busonderneming Maarsse en Kroon, maar daar was alles in dienst. Deze belde een bevriende re latie en dat slaagde. Van Aalsmeer ging het via Schiphol naar Amstelveen, waar de koffie werd gebruikt. Om 11 uur waren we in Amsterdam en daar was het winkelen, want om 1 uur was een touringcar beschikbaar van de firma „Van de Meij". Met de Mokummer Gerrit begon ons tweede gedeelte van de reis naar de sprookjestuin Efteling in Kaatsheuvel. Het was er geweldig, meer helaas regen. Vandaar via de grote autowegen door naar Maastricht, waar in hotel „Neuf ette Commerce" een prima diner klaar stond. Verder hadden we een vrije avond. De volgende morgen een pracht ont bijt en daarna ging het naar Travaux in de Ardennen. Wat is dat een mooi landschap, maar als landbouw- en vee- teeltgebied nog lang niet modern. Als het hooiland op Texel zo was, dan zou Van Groningen al twee maanden lang gewezen hebben op vroeg maaien. Dan weer door bossen, heide en zo maar klimmend en dalend ging het door naar de grens van Luxemburg. Bij Ettelbruck ging het weer over de grens en nu wa ren we in Luxemburg. Gerrit had al gezegd nu krijgen we mooie wegen en dat was zo, geweldig gewoon. Wat is dat een mooie tocht, dan langs een ravijn, dan weer een dal en zo maar door. Het verste punt van de reis was de stad Luxembourg. De zetel van de ver schillende organisaties en van de rege ring van het Groot-Hertogdom, met een oud en een nieuw gedeelte en met el kaar verbonden door diverse bruggen, waaronder de beroemde „Pont Adol- phe", een pracht brug met een schoon uitzicht. Na wat souvenirs te hebben gekocht met Belgisch geld, ging het weer terug naar Maastricht, maar nu langs de hoofdweg naar Luik. Om 9 uur waren we weer in het hotel terug en met een reuze honger werd aangetast en nog lang nagepraat over de lange en mooie dag. De derde dag werd met regen gestort, maar al gauw, toen we noordelijker kwamen, brak de zon door en werd het beter. In Sittard werd gestopt voor Limburgse vlaaien en toen weer door op weg naar Nijmegen. Dat ging niet zo vlot, want we kwamen in de Vierdaagse terecht. Daar er zoveel auto's enz. tus sen zaten, werd het verkeer omgelegd BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: v. Texel: 5.20 10.40 15.40 v. Den Helder: 6.30 12.00 17.00 6.25 12.10§ 17.15 8.15 13.20§ 18.40 Zon- en alg. erkende chr. v. Texel: 8.55 16.00 10.15 17.15 7.40 13.10 18.15 9.10 14.20 19.30 feestdagen: 10.40 11.40 17.00 18.25 9.30 14.30 11.00 16.00 7.40 14.00 20.30 v. Den Helder: 9.10 15.00 21.30 is van 1 juli tot en met 26 aug. 1961 alleen op zaterdag. 12.00 13.00 18.15 19.30 en kwamen we terecht in Berg en Dal. Daarna volgden we de grote weg Utrecht-Amsterdam en zo verder Hem- brug-Den Helder. Om 6 uur volgde het afscheidsdiner in „Formosa" en dat was ook prima. De voorzitter dankte tot besluit nog de directie van „Formosa" en de chauf feur, die tevens nog een enveloppe ont ving en wenste de leden nog wel thuis. Het laatste woord was aan de heer Van de Kerkhof, die namens alle leden het bestuur bedankte voor de drie pret tige dagen. J. Barhorst, Oudeschild FILMNIEUWS Maandag- en dinsdagavond: „TEENAGER SCHLAGER PARADE" Een film, die bij de jeugd zeker een goed onthaal zal vinden, dat is „Teen ager Schlager Parade". Wie van schlagers houdt krijgt in deze film beslist wel het volle pond, want de gehele inhoud is er juist op in gesteld om zoveel mogelijk populaire songs te kunnen inlassen. Het verhaal op zichzelf is vrij simpel en komt neer op het samengaan van twee zakenlieden die elkander eerst jarenlang niet kon den luchten of zien. Het speelt zich gro tendeels af in de „Phonobar", een soort winkel met een lange toonbank waarop bont gekleurde grammofoonhoezen, een espressomachine en koptelefoons een zeldzaam stilleven vormen. Daarboven hangt een ouderwetse grammofoontoe ter die als lamp gebruikt wordt. In de loop van het verhaal krijgt men zowel voor als achter de bar tal van bekende en onbekende gezichten te zien. Namen van medewerkers zijn o.m. Max Greger, het Hazy-Osterwald-Sex- tet, de Nilsen-Brothers, Bil Ramsey, Jimmy Makulis, Billy Mo, Dany Mann, Laurie London, de kleine Gitte uit Ko penhagen en vele anderen. Nederlands nieuws O.a.: Waterskieën met een record- sprong; Knetterende skelters; Breda en Oss ontvangen de koningin; Een unieke koper tentoonstelling; De vierdaagse van Nijmegen. Wereldnieuws O.a.: Bloedvergieten om Bizerta; Kik vorsmannen als geschiedvorsers; West- Berlijn: toeneming van de vluchtelin genstroom; Belgisch Koninklijk Paar bij défilé; Tweede Amerikaanse ruimte vaarder; Voor zonovergoten stranden. BOERDERIJBRANDEN IN JUNI In de maand juni 1961 zijn in Neder land 25 boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Vier van deze branden kwamen voor in Groningen; één in Friesland; drie in Drente, drie in Overijssel; vijf in Gel derland; één in Noord-Holland, één in Zuid-Holland; zes in Noord-Brabant en één in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 1.663.940,Eén van deze branden werd veroorzaakt door vonken van een benzinemotor van hooitransporteur op hooi; één door het warmlopen van de ventilator van de hooikoeler; één door een gordijn tegen gaskomfoor; drie door het spelen met vuur; twee door bliksem inslag; twee door kortsluiting; één door defect aan wasfornuis; twee door hooi- broei; één door lekke butagasfles, ter wijl in elf gevallen de oorzaak onbe kend bleef. Bij deze branden kwamen 65 koeien en kalveren, 88 varkens en biggen en 500 stuks pluimvee om. DINGEN OM AAN TE DENKEN Op percelen bouwland, die deze week „bloot" komen kunt U met succes nog een gewas stoppelknollen verbouwen. Herinnert U het zich nog wel hoe vorig jaar diverse veehouders tot na Nieuw jaar stoppelknollen konden voeren en hoe enthousiast ze daar in 't algemeen over waren. Het is gewenst om graanpercelen, waarop stoppelknollen komen een be werking van minstens 10 cm. diep te geven. En vergeet vooral de stikstof niet. Na graan moet dit wel plm. 400 kg. kalkammonsalpeter per ha. zijn. De percelen bouwland, die vrij komen kunt U eventueel deze hele maand ook een bestemming als blijvend grasland of kunstweide geven. Inzaai van grasland in de maand augustus is vrijwel altijd een succes. Maar gebruik hiervoor geen percelen, die U als bouwland kwijt wil, omdat ze „onder de kweek zitten". Daar moet eerst iets aan gedaan worden. En vergeet ook niet, dat U om echt goed grasland te krijgen beginnen moet met een goed mengsel. In veel gevallen vol doen ook voor kunstweiden, die drie of vier jaar blijven liggen de mengsels voor blijvend grasland beter dan de zgn. kortdurende mengsels. Op diverse percelen grasland zagen we dit jaar weer veel te veel „stekels" prijken. Het is wel eens moeilijk om in verband met het gebruik van het gras land het juiste moment van bespuiting te vinden. In de maand augustus kan dit nog uitstekend gebeuren. Het ziet er naar uit, dat we een groeizame periode krijgen en dit is voor een succesvolle bespuiting van stekels zeer belangrijk. Of U volgend jaar een goed gewas pootaardappelen zult krijgen wordt voor een deel nu al bepaald. De bewaring van het pootgoed vraagt vanaf de eer ste dag de aandacht. In dit opzicht is er zeker nog wel iets te verbeteren. Het is voldoende bewezen, dat bewaring in luchtgekoelde ruimten een goede be waarmethode kan worden genoemd. Als U hiervoor op eigen bedrijf geen gele genheid hebt, treedt dan in contact met anderen, die dit voor U kunnen doen. Het is ons dit jaar weer extra opge vallen, dat goed bewaard pootgoed in het voorjaar zo maar een dag of tien eerder aan de gang is. En het resultaat daarvan blijkt duidelijk in de opbrengst. Het is de afgelopen maanden duide lijk gebleken, dat speciaal de structuur van de zwaardere gronden veel geleden heeft van de natte herfst en winter. In deze percelen kwamen in de gewassen veel afwijkende plekken voor. Het is zaak daar deze herfst aandacht aan te besteden. We denken hierbij speciaal aan de stoppelbewerking. Ik heb wel eens de indruk, dat wij die stoppelbewerking niet meer zo belangrijk vinden als onze ouders en grootouders. Voor de zware gronden is het echter nog steeds een belangrijk middel om een vervallen structuur te herstellen. En zo ooit, dan is er op 't moment reden om aan herstel van de structuur te denken. U weet de gang van zaken toch? De eerste keer zo ondiep mogelijk ploegen. Daarna weer een paar centimeter die per. En als de herfst meewerkt mag U de grond daarna gerust nog een keer bewerken. In één van de landbouwbladen las ik het advies om de zwaardere gronden deze herfst zo mogelijk al in oktober op wintervoer te ploegen. C. v. Gr. Dikwijls vragen ouders zich af: wat gaat mijn jongen worden? En net zo dikwijls vraagt een jongeman zichzelf of iemand anders: wat zou nu voor mij het beste zijn? Waarin is een goede toekomst weggelegd? Zeker vooral in Nederland zal die vraag nogal veel gesteld worden, want kansen voor zelfstandigheid zijn gering. Een Nederlander was in het algemeen nooit bang om te emigreren en worden kansen van slagen dan ook dikwijls be sproken. Laat ik beginnen te zeggen, dat de kansen van slagen en succes in Zuid- Afrika vele zijn, maar als iemand schrijft over Zuid-Afrika, wordt er on middellijk gedacht en gesproken over rassenbeleid, apartheid enz. Daar is zeker nog nooit zoveel over geschreven als de laatste tijd. Maar laat al de kwes ties er buiten, wij schrijven over moge lijkheden voor jonge mensen. Als oud-Nederlander wil ik net de nadruk leggen op een belangrijk punt, nl. dat ons land de laatste tien jaar sneller en beter ontwikkelde als bijv. gedurende de tien jaar, die aan de laat ste tien jaar vooraf gingen. Hier kan ik spreken met gezag, want ik zag Zuid- Afrika groeien en Zuid-Afrika groeit nog en wel in zo een mate, dat er grote mogelijkheden zijn voor Hollandse jon gemannen, die willen werken en stu deren om zodoende een goed bestaan voor zichzelf te veroveren en ook een aanwinst te zijn voor een land. Dit maar net als een introductie voor wat ik wil zeggen. Als iemand die in 1935 in Zuid-Afrika kwam, mag ik vandaag zeggen, dat ik sinds 1940 werk aan de toekomst van vele jonge mannen in het bouwbedrijf, als een leidende fi guur in de opleiding van jonge mensen. Het bouwbedrijf, wat het tweede grootste industriële bedrijf in Zuid- Afrika is, heeft veel voor jongens die nog voor het leven staan en die zich een positie trachten te veroveren in een grote maatschappij. En nu wil ik mij als eerste bepalen bij de tijd van voorbe reiding. Om te beginnen: in ons land is er een opleidingstijd van vijf jaar, een opleiding welke gedeeltelijk bestaat in praktisch werken in het bedrijf en een gedeelte wat afgestaan wordt aan stu deren, om zodoende niet alleen prak tisch te kunnen werken, maar ook theo retisch bekwaam te zijn en dus een mogelijkheid te scheppen voor verdere ontwikkeling. De tijd voor studie wordt gedeeltelijk overdag gegeven en verder 's avonds. Studietijd en schoolgelden worden door de werkgevers betaald. Als we nu schrijven over betaling, willen we voor hen die geïnteresseerd zijn een opsomming geven; le jaar R 9.00 :(1 R is ong. ƒ5, ioor p 1 o nn ie jaar ti y.uu 2e jaar R 12.00 3e jaar R 15. 4e jaar R 17.50 5e jaar R 20. rustiger en prettiger als u voor uw bootovertocht of treinreis vooraf plaatsbewijzen baalt bij de V.V.V. Ofschoon de opleiding door het Ar- beidsdepartement vastgelegd is voor een periode van 5 jaar, is er de moge lijkheid om reeds na 4 jaar praktisch theoretisch examen af te leggen. Slaagt de kandidaat, dan vervalt het 5e jaar ontvangt hij volle betaling, wat pl. R 34.00 bedraagt. Ik mag er bijvoegen, dat er de laatste jaren een geweldige verbetering is vakantietoelage (die thans drie volle weken is), medische voorziening in ge val van ziekte, ongeval enz. Pensioenschema's en toepassing ervan worden geregeld verbeterd, toelagen voor gereedschap toegekend. Ik meen, dat Zuid-Afrika met trots kan zeggen, dat goede voorzieningen gemaakt zijn en steeds verbeteren in het bouwbedrijf als geheel. En nu kom ik bij een ander voornaam punt. Als de toestand in Nederland nog is als 25 jaar geleden, is de mogelijkheid om zelfstandig te werken gering. In Zuid-Afrika is de mogelijkheid hiertoe groot. Laat ik het zo mogen stellen een voorbeeld noemen. Jan wordt leer ling timmerman en slaagt na 4 of jaar. Hij is nu volslagen vakman, werkt nog één of twee jaar en ontwikkelt zich in die tijd nog meer, vooral theoretisch, en wordt nu uitvoerder. Voor een voor man of uitvoerder is geen vastgesteld loon of salaris, maar R 40.tot R 50, kan verwacht worden. Na enige jaren besluit Jan om zelfstandig te gaan werken. De mogelijkheid is er. In afgelopen 25 jaar heb ik persoonlijk de opkomst en ontwikkeling van zulke personen gezien. Ik was zelf één van hen. En ik kan met vrijmoedigheid zeggen, dat er in Zuid-Afrika niets of niemand is die een persoon kan terug houden om voor zichzelf te beginnen De grootste bedrijven van vandaag handen van velen, die begonnen zijn de onderste sport van de ladder: leerling in het bouwbedrijf. Mensen, die vandaag leiding hebben in grote bedrijven of voor zichzelf bedrijf stichtten. Het bouwbedrijf Zuid-Afrika groeit en bloeit, ondanks tegenstand en afbrekende kritiek op he: land. Zolang een bedrijf groeit en bloeit is er ontwikkeling, niet alleen voor ge vestigde personen, maar zeer zeker ook voor jonge mensen, die nog een keuze moeten maken. Ik wil een beroep doen op Hollandse jongens om voor zichzelf uit te maken of Zuid-Afrika dan werkelijk zo slecht is door apartheid of rassenbeleid. Hoe het dan mogelijk dat er een geweldige vooruitgang is in de ontwikkeling van het land en dat er een toekomst is voor jonge mensen. Ik meen te kunnen vol staan met wat ik schreef. Ik nodig nie mand uit om te komen, want de prak tijk heeft geleerd, dat bij niet-s! van de emigratie, de schuld ervan wordt geweten aan hem of haar die aandrong op emigreren. Tot besluit: de grenzen van Zuid- Afrika staan open, de mogelijkheden zijn er volop om een toekomst scheppen. JAN ZIJLSTRA, oud-president van de Pretoria Meesterbouers-Assosiasie. (Uit „Nieuws uit Zuid-Afrika"). ZA' Jitc B' D*o D< ,Vli heid inge de g kans ente D( weel die 1 Sinb mini Nc de v De t nabi. uitge het runn gers ,Dor tract To dat Jode tien slote dat U ki eilan Deze zich een dan prijs Da tract staat Ar Dorn dat r Ou De ,50; De BURi Gel Smid nardi retha Z< De 5.20 i augus 20.03 Ma Ho< au 22.28; 10.55 17 ai 12.10; Aai der h FEUILLETON 13. Stil lag ze te luisteren, jawel hoor, daar waren weer de sluipende voetstap pen. Zou het tante Eliza zijn, die haar rekenschap kwam vragen, over de ver meende flirtpartij, met de door haar toegeëigende componist? Of kwam een der dames controleren of ze wel in bed lag? Ze had al meer horen vertellen, dat de moeder zich strikt aan de tien uur bedtijd hield, en dat de oude mensen elkaar soms als kinderen verraadden, als het enige minuten over tijd gewor den was. Speciaal tante Eliza en haar componist moesten heel erg op hun tel len passen. De jaloersheid der andere dames stond hen niet toe, om ook maar enige minuten over de vastgestelde tijd op eikaars kamer te keuvelen. Weer kwamen de stappen dichterbij. Het was nu toch niet leuk meer. Hoe dapper juffrouw Koos je ook was en hoe ze zich ook inprentte, dat er niets ergs kon gebeuren, ze kon er niets aan doen, dat haar hart tot in haar keel bonsde en ze bijna geen adem durfde te halen. Plotseling schoot haar te binnen, dat boven haar bed een trekschakelaar was aangebracht. „Eén van die gemakken, die zo door oude mensen op prijs wordt gesteld", had ze spottend opgemerkt, toen ze de eerste dag het koord met de kwast gewaar werd. Nu greep ze er gretig naar, en kliker was licht. Verbaasd schoot ze overeind. Midden in de kamer, met een zaklantaarn in de hand, stond Untever. Juist knipte ook hij zijn licht aan. Een beetje dwaas ke ken ze elkaar aan. Hij slaapwandelt na tuurlijk, dacht ze eerst, met een zucht van verlichting. Maar nee, mijnheer Untever had iets op zijn hart en had schijnbaar het nachtelijk uur uitgekozen om niet gestoord te worden. „Alsjeblieft, mijnheer Untever", zei juffrouw Koosje gedecideerd, „kies een ander bezoekuur uit en verdwijn. Dit is te gek". Bijna wilde ze er aan toevoegen, breng mijn naam niet in opspraak, maar dat vond ze op haar leeftijd toch wel een beetje aanstellerig klinken. Niette min vond ze het maar een onbehaaglijke situatie. Mijnheer Untever nam ongevraagd een stoel en ging daarop breeduit zitten met een air, of hij er voorlopig niet aan dacht om te vertrekken. Een moment dacht juffrouw Koosje er aan, om het belletje voor noodge vallen te gebruiken, maar dan zou de zuster boven komen. De andere licht- slapende mensen zouden het geloop op de gang horen, en onrustig worden. Morgen zou ze het verhaal van de dag zijn. Nee, ze moest maar liever probe ren, om de man met een zacht lijntje, tot andere gedachten te brengen. „Wat wenst u?" vroeg ze kort. „Ik wil u spreken over een belangrijke zaak", zei mijnheer Untever met een gewichtige klank in zijn stem. „O", kreunde juffrouw Koosje on hoorbaar, nu zul je het hebben. Het verwachte verzoek om voor beul te spelen, met een vrijwillig slachtoffer. Het zou griezelig zijn, als ik maar ge loofde in de ernst van de vraag. Mijnheer Untever stak van wal. Om standig vertelde hij van de voor hem droeve gebeurtenis, toen hij zich zo in het karakter van zijn huishoudster had vergist. Hij hechtte nu geen enkele waarde meer aan het leven, hij wilde maar dood zijn. Terwijl hij sprak, kwam bij juffrouw Koosje de gedachte op, om nu eens anders te reageren, dan blijk baar de vorige uitverkorenen hadden gedaan. Resoluut stapte ze uit bed en deed haar peignoir aan. „U heeft groot gelijk, mijnheer Untever, dit is geen leven. Hoe zullen we het vonnis vol trekken?" Ze deed of ze de grote, ver schrikte ogen van de heer Untever niet opmerkte. „U betaalt mij driehonderd gulden, zegt u?" ging juffrouw Koosje hardvochtig verder. „Wanneer betaalt u mij die uit? Ik kan het geld goed ge bruiken". „Als.... als.... het werk gebeurd is", hakkelde hij en keek rond alsof hij naar een uitweg zocht. „Dat is niet mogelijk", herinnerde juffrouw Koosje hem, „als je dood bent, kun je niet meer uitbetalen. Ik geef u daarop echt geen crediet". Mijnheer Untever begon te kijken, of hij met een geestelijk gestoorde in dezelfde kamer was opgesloten. Hij deed een laatste wanhopige poging, om zijn verhaal en zijn figuur te redden, en her haalde koppig, „en toch wil ik dood". „Natuurlijk, beste man, op mij kun je rekenen, hoewel ik afbetaling voor zo'n belangrijke zaak niet leuk vind. Laten we afspreken, dat, zodra u het geld heeft, u mij even een seintje geeft. Ik zal intussen nadenken over een ma nier, waarop u op de meest geruisloze wijze kunt verdwijnen". Na deze barre uitspraak scheen me neer Untever alleen nog maar te ver langen, om geruisloos uit de kamer te kunnen vertrekken. Zo'n bloeddorstig wezen als juffrouw Koosje bleek te zijn, had hij nog nooit meegemaakt. Stel je voor, dat mens scheen er behagen in te scheppen om hem naar de andere wereld te helpen. Dan kon zij goede sier maken van zijn driehonderd gulden. Hij zag haar aan komen. Van dat geld kon hij beter zelf nog eens een lekker sigaartje roken. Het beste was, om nooit meer in haar nabij heid over doodgaan te spreken. Want heus, ze was in staat, om je zonder blikken of blozen een kopje kleiner te maken. Wie zou er dan voor zijn kana riepietje zorgen en voor zijn geranium-, stekken? Het leven leek, zo met de dood in het aangezicht, ineens een heel stuk aantrekkelijker. Nog steeds beduusd en wat angstig, nam hij afscheid van juffrouw Koosje, die hem nogmaals verzekerde, dat hij altijd op haar kon rekenen. Ze deed hem tot de deur van haar kamer uit geleide, terwijl ze het vaste voornemen maakte, om de deur nu altijd op slot te doen. Op de gang klonk een lichte kreet. Mijnheer Untever had de laatste stap uit haar kamer, als een soort sprongetje uit de gevaarlijke zóne gemaakt, en botste tegen tante Eliza op. Deze, altijd lichtslapende dame, was wakker geworden van het gemompel in juffrouw Koosjes kamer. Ze had dade lijk aan een mogelijk verlies van haar componist gedacht. Tante Eliza, had w wat onrustig gedraal, de stoute schoe nen aangetrokken en was de gang op gelopen om zekerheid te krijgen. Han denwringend had ze voor de deur ge staan, toen daar plotseling mijnheer Untever, met een sprong naar de vei ligheid, tegen haar opbotste. Ze kon een verschrikte kreet niet voldoende onderdrukken. Bij het maan licht, dat door de grote ramen in de gang stroomde, zag ze dat het mijnhere Untever was. Ze slaakte nu een ver rukt gilletje van blijdschpa en in haar spontane opluchting, omhelsde ze mijn heer Untever. Een droog kuchje maakte een ontijdig einde aan de omhelzing. Ook de heer Kleijberg was wakker geworden, en kwam eens kijken, wat al dat gestom mel op de gang betekende. Hij was juist getuige van het warme gebaar van tante Eliza, en daarom kuchte hij beledigd. Voor de derde keer klonk een kreet van tante Eliza over de gang, nu een van grote ontsteltenis, en ze stormde de heer Kleijberg achterna. Deze had met een harde klap de deur van zijn kamer achter zich dicht geslagen. (Wordt vervolgd) Ml

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4