a i 9- roen /wa in het harL, Judo en Jiu Jitsu I 1 Pilpeinzerij J NT eker Tel. van: V wo mfiets d e, JStert WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7585 COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm In juli van dit jaar schreven wij: „Deze winter Judo op Texel?". Zo hier én daar wordt nu al gepolst of dit vraag teken omgezet wordt in een uitroepte ken. Sommige denken dat je een judo club even vlot uit de grond stamt als een viswedstrijd. Voor het oprichten van een Judo-vereniging komt meer kijken. Daar is eerst een geschikt oefenlokaal voor nodig. Het is bekend dat de ge meente Texel geen overschot heeft aan „goede" lokalen. En voor de Judosport is een goed lokaal noodzakelijk. Daarbij komt het punt van de leermeester. Mis schien dat hier een mogelijkheid is met de mensen van „Dun Hong" uit Den Helder. Er wordt binnenkort „gepraat". En de resultaten van dit gesprek wach ten wij af. Vele jongelui op Texel den ken dat je Judo zo maar even in een wintertje onder de knie krijgt. Dat is echter lang niet het geval. In bijgaand artikel schrijft de heer G. Bekebrede, le dan, van de Judoclub „Dun Hong" uit Den Helder iets over Judo en Jiu Jitsu. De, van oorsprong Japanse, sport Judo is de laatste jaren één van de po pulairste sporten van ons land gewor den. Vooral in de afgelopen vijf jaar zijn de sportscholen en judoklubs als paddestoelen uit de grond gerezen en in de grote steden is het animo voor deze prachtige sport reeds zo groot, dat som mige klubs er een ledenstop voor de jeugd hebben moeten instellen, wegens gebrek aan ruimte. Toch heerst er nog steeds veel onbegrip over het judo als sport en over het Jiu Jitsu. Het Judo is voortgekomen uit de Japanse kunst van zelfverdediging het Jui Jitsu. De grondlegger van deze nieuwe sport Judo prof. Jigoro Kano, ging uit van het principe, dat het geen zin heeft om een tegenstander met kracht te verslaan. Hij wees hierbij op het volgende voor beeld: „In de winter, als het zwaar sneeuwt bezwijken de takken van de kersebomen, terwijl de dunne zwakke takjes van de wilg meebuigen, zodat de zware last er afglijdt". De vertaling van het woord Judo is dan ook: „meegeven om te overwinnen" of „de zachte weg". Het Jiu Jitsu verschilt met het Judo hierin, dat het vnl. verdedigend is, ter wijl Judo aanvallend is. Jiu Jitsu is dan ook geen wedstrijdsport, doch slechts een wetenschap, men kan wel zeggen een keiharde wetenschap, want de per soon, die het Jiu Jitsu goed beheerst, zal gemakkelijk een sterkere en zwaar dere tegenstander in een minimum van tijd buiten gevecht stellen. Hij of zij zal er echter altijd aan denken hem te BEhandelen en niet te Mishandelen. Tegenwoordig is het meestal zo, dat men het Jiu Jitsu beoefend naast Judo. Het Judo echter is een wedstrijd sport bij uitstek, waarbij het aan komt op snel reageren, lenigheid, verstand en doorzettingsvermogen, doch niet op pure kracht. Bij Judo is het niet de sterkste, die over wint, doch diegene met de meeste techniek en snelheid. Ook het Judo is een prachtige en afdoende vorm van zelfverdediging, doch dient men te zien als een apart facet van deze sport. Hoofdzaak is het Judo als sport, die het zelfvertrouwen ver sterkt en die U leert lichaam en geest te beheersen. Iets over de structuur van het Judo Als een leek op judogebied een partij judo ziet schrikt hij altijd van de hoge vallen en de klappen op de mat, die daarmee gepaard gaan, die de judoka maken en hij verwonderd zich er over dat deze na zo'n val weer gewoon op staan en verder gaan, alsof er niets ge beurd is. Het eerste wat men echter Jeert, zodra men op een judoklub gaat Is juist dit vallen, want zonder dit zou bet onmoglijk zijn de judoworpen uit te oefenen. Het valbreken bij Judo is ge baseerd op het zg. „afslaan", hetgeen wil zeggen, met de gestrekte arm een Jag op de mat geven, op het moment dat het lichaam hiermee in aanraking bomt, zodat de schok, die anders zou ontstaan, wordt opgeheven. Judo be oefent men op een judomat, die kan bestaan uit schuimrubber of uit de ori ginele Japanse tatamies. Tatamies zijn biezen matten, die op een bepaalde ma- nier gevlochten zijn. Over deze biezen batten of schuimrubber spant men een ^il, opdat men niet in een plooi van de mat komt met de voet. Judotechnieken In het Judo onderscheidt men drie technieken, n.l. die van het staande werk, die van het grondwerk en de aParte categorie van de sutemies, ook wel offerworpen genoemd, die uitge voerd worden, terwijl de aanvaller zelf naar de grond gaat. In het staande werk kent men de zg. heup-, been-, schouder en armworpen, die resp. met genoemde lichaamsdelen worden uitgevoerd. De worp wordt uitgevoerd, nadat men eerst de tegenstander uit balans heeft gebracht. Balansverstoring kan in elke richting worden uitgevoerd, bv. naar voren, opzij, naar achteren. Hieruit ko men dan automatisch de worpen voort en bij een goede balansverstoring vergt het plaatsen van de worp dan ook in het geheel geen kracht. In het grondgevecht kent men de armklemmen, wurgingen en houdgrepen. Dit mag dan al gevaar lijk klinken, het is het in het geheel niet want zodra de tegenstander voelt, dat een wurging of armklem goed zit, zal hij dadelijk afkloppen, hetgeen betekent dat hij opgeeft. Zodra hij dit doet laat de aanvaller hem meteen los. Bij een houdgreep probeert men de tegenstan der 30 sec. aan de grond te houden. Een grondgevecht kan bv. ontstaan door dat een worp half lukt of mislukt. Groeten, kleding en graden Voordat judoka's met elkaar gaan vechten of trainen, brengen ze elkaar de judogroet. Deze groet brengt de dank baarheid tot uitdrukking, voor het feit dat de partner bereid is te gaan oefe nen of te vechten en tevens licht er eer bied voor de tegenstander in opgesloten. Een judoka kan nl. niets beginnen zonder partner. De kleding van de judo beoefenaar bestaat uit een stevige door gestikte kimono, zonder knopen, zakken, e.d., die bijeengehouden wordt door een judoband, die verschillend van kleur kan zijn. Een beginner in de judosport, die nog geen valbreken kan, draagt de witte band met rode slip. Zodra hij het vallen voldoende beheerst, wordt hij ge- gradueert tot witte band. Zo heeft men de banden, (hoe donkerder van kleur, hoe meer men moet presteren): wit, oranje, groen, blauw, bruin en zwart Deze zwarte band is de leraarsgraad, dus wanneer men deze behaald, hetgeen niet gemakkelijk is, kan men les gaan geven. In deze zwarte band kent men nog 12 dangraden, die zeer moeilijk te behalen zijn. Wanneer men de zwarte band haalt is men le dan. De hoogste dangraadhouders in Nederland zijn: Dr. G. F. M. Schutte (5e dan), A. Gee- sink (5e dan) en M. van Nieuwenhuizen (5e dan). Tevens zijn nog in Nederland Choi in Do :(5e dan), bondstrainer van de Nederlandse Judo Assosiatie (waarbij de Helderse Judoklub „Dun Hong" is aangesloten) en H. Michigami (7e dan)» bondstrainer van de N.J.J.B. In Japan zijn enige 10e dans, bv. Mifune. Ook de grondlegger van het Judo, Prof. Jigoro Kano (1860 - 1938) was 10e dan en te vens was hij 12 dan honoris causa. Van de 6e t/m 8e dan draagt men een rood- wit-geblokte band. Hierboven draagt men een rode band. Judoklub „Dun Hong" De grote judoklub „Dun Hong" te Den Helder met haar ongeveer 200 le den is het voorbeeld van een bloeiende Amateursklub. Zij wordt getraind door een 3e dan, de heer Post en is tevens in het bezit van nog 6 zwarte bandhouders, allen le dan. Ook heeft deze klub nog een aantal bruine bandhouders, die zeer binnenkort examen hopen te doen voor de zwarte band. Deze resultaten zijn echter het resultaat van acht jaar zwoegen, want de naam van een klub en een goed judo- peil, zoals „Dun Hong" dat heeft, ver krijgt men niet zomaar. Het is te hopen, dat er ook op Texel binnenkort gelegenheid zal zyn om een Judoklub op te richten, opdat ook de Texelaars met deze zo mooie sport in aanraking komen en er van kunnen profiteren. „Dun Hong" zal hieraan zeer zeker medewerking willen geven. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden 23 augustus 1961 worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 23 augustus Den Burg, Texel, 8 uur Bridgedrive Donderdag 24 augustus Den Burg, Wezentuin, 8 uur concert gezamenlijke Texelse koren mmv het Koninklijk Texels Fanfarekorps Vrijdag 25 augustus Oosterend, Demonstratie Wadden- ruiters DS. G. H. WOLFENSBERGER ERNSTIG GEWOND Den Hoorn. Dominee G. H. Wolfens- berger, predikant bij de Nederlandse Hervormde Gemeente te Den Hoorn, is vorige week zeer ernstig gewond. Hij is tijdens een klimtocht iq een ravijn ge stort. Dominee Wolfensberger was met een Jonge Kerk-kamp in Tirol toen hij tij dens een der tochten in de bergen kwam te vallen. Hij stortte vijftien meter naar beneden en is zeer ernstig gewond aan de rug en benen. Dominee Wolfensberger stond bij de gids, waarmee hij op pad was, bekend als een goed bergbeklimmer. Hoe het ongeval precies heeft plaats gevonden is niet bekend. De predikant werd opgenomen in een ziekenhuis te Schawz. Doktoren hebben verklaard dat er geen levensgevaar is maar dat het drie a vier maanden zal duren voordat hij, naar men hoopt, ge nezen kan worden verklaard. KAPELAAN SUIDGEEST GAAT TEXEL VERLATEN Kapelaan J. Suidgeest, Den Burg, gaat ons eiland verlaten. Na 4 jaar op Texels bodem te hebben gearbeid zal hij deze week „Amsterdammer" worden. De Vincentiusparochie in Amsterdam-West wordt zijn nieuwe standplaats. Morgenavond zullen vele parochianen afscheid van hem nemen. De neomist J. Stam uit Velzen-Noord is in zijn plaats benoemd. NAAR GRONINGEN Maandag a.s. gaat de drumband van de Gidsenband naar Groningen. Zij zul len daar deelnemen aan de feesten ter gelegenheid van „Groningen Ontzet". Met de eerste boot wordt vertrokken en met de laatste verbinding hoopt men Texel weer te bereiken. Het eerste contact voor deze demonstra tie werd gelegd te Soestdijk, waar de Band dit jaar heeft gedefileerd. HIJ ZOEKT DE ZON OP Onze plaatsgenoot en medewerker, Harry de Graaf zal zaterdag 2 septem ber a.s. vertrekken naar Nederlands Nieuw Guinea. In zijn militaire status zal hij daar gedurende één jaar moe ten blijven. De reis maakt hij per DC 8 van de KLM via de Noordpool. De voorlopige standplaats is het eiland Biak, dat ongeveer zo groot is als de provincie Noordholland. Binnenkort zal hij ons wat tekst en fotomateriaal toe zenden waardoor de lezers kennis kun nen nemen van zijn belevenissen. Bij zijn vertrek groet hij langs deze weg alle vrienden en bekenden op Texel in de hoop hen volgend jaar weer in goede gezondheid terug te In het Newyorkse tijdschrift voor geneeskunde is melding gemaakt van een experiment met een nieuw geneesmiddel, deanol, dat bij meer dan de helft van vier honderd kinderen het intelligen- tie-quotient (IQ) en hun opmer kingsgave had verhoogd. Dat is weer een stapje verder Op de weg der wetenschap. Straks worden de allerdomsten Door die pil knapper dan knap. En als één pil niet wil helpen. Dan neem je er twee of drie. Moog'lijk word je met tien pillen Dan meteen reeds een genie. Als men zo nog even doktert. En die kans kan toch bestaan, Dan kan men aanstonds de scholen Zonder wroeging sluiten gaan. 't Werk van honderd onderwijzers Doet één pilledraaier dan. Je hoeft enkel maar te slikken En 't vernuft dat waait je an. 't Was te wensen dat men ook eens Wat verstandspillen uitvond En die naar de heren leiders Van diverse landen zond. Want met alle knappe koppen Die er in de wereld zijn Ziet men maar weinig verstandigs Op het politiek terrein. 't Lijken soms wel kleine kind'ren, Pest je mij dan pest ik jou. Ik ga gauw m'n poortje sluiten Dan sta jij fijn in de kou Ja, de mens zoekt het steeds verder En steeds hoger, vriendenschaar, Maar of het ons meer geluk brengt, Dat betwijfel ik toch maar. Huib de Rijmelaar VANAVOND LAMPIONOPTOCHT TE DE COCKSDORP Het zal dan toch gaan gebeuren. Van avond een lampionoptocht te De Cocks dorp. Reeds diverse malen hebben wij melding gemaakt van deze optocht, maar steeds moest het worden uitge steld. Als de weergoden vanavond mee werken zal de Synclair Band een rond gang maken door het dorp. Natuurlijk verwacht het WV-bestuur vele kinde ren met lampions. HET EILAND ROND Zondag hebben twee Texelse dames een wandeling gemaakt rond het eiland. Hanny Commandeur van „Marico" en Thea Witte van Den Burg zijn zondag morgen om 3 uur gestart op het strand van De Koog. Vol goede moed zijn ze in alle vroegte richting De Cocksdorp gemarcheerd. Bij het krieken van de dag (het was toen schitterend weer) kwamen ze in het hoge noorden aan. De bagage die zij bij zich hadden was gering. Op een stok droegen zij een tas waarin zich proviand bevond. Hanny droeg voorts een erfstuk van haar grootvader dat later op de dag prima van pas kwam. De paraplui uit het ver leden heeft vooral in de middaguren nog al dienst gedaan. Om twee uur ontmoeten wij deze pret tige tippelaars aan Oudeschild. Daar werd even een „kennis" uitgezwaaid en daarna vertrok het stel over de dijk richting Den Hoorn. Zij hoopten deze wandeling om ongeveer 8 uur te beeindigen. In Oudeschild wa ren ze nog vol goede moed en we heb ben de dames dan ook verder een ple zierige tocht gewenst. Mischien is het iets om volgend jaar een eiland-wandeling (afgerond 65 km.) te organiseren voor gast en Texelaar? Wij laten dit gaarne aan de recreatie leider over. TEXELSE MARKT Den Burg. Deze week werd aange voerd: 125 lammeren 5580; 20 schapen 80120; 1 koe 9501200; 2 pinken 400—500; 17 biggen 60—75. VERTROKKEN PERSONEN G. Krol van De Koog, Badweg 2, naar Oostdongeradeel Ee C 155; H. Kooijman v Den Burg, Witte Kruislaan 7 naar Bergen, Elzenlaan 2; W. v.d. Me ij de van Den Burg, Schilderend 93 naar Amsterdam, Hudsonstraat 121 hs; J. M. Kuijper van Den Burg, Molen straat 4 naar Heemskerk, Kerklaan 7a; M. Blom van C 94 naar Arnhem, Margrietstraat 25; C. C. Brouwer ev Endeman, van Oosterend, Peperstraat 5 naar Groenlo, Rembrandstraat 22; J\ Westerhof van B 107 Den Burg naar Achtkarspelen, Surhuizum, Meiwei 52; J. Maat van Schilderend 110 naar Alk maar, Westerweg 174; J. P. van der Gulik van W 27 naar Alkmaar, Stal poortstraat 612; C. A. Raaijmakers van Elemert 14 naar Rotterdam, Blokland straat 108a. DS. D. E. BOEKE TACHTIG JAAR Ds. D. E. Boeke uit Haarlem, eervol ontslagen predikant van de Nederlands Hervormde Kerk en oud-sekretaris Bin nenland van het Nederlands Bijbelge nootschap, heeft heden de leeftijd van de zeer sterken bereikt Ds. Boeke werd op 23 augustus 1881 te Alkmaar, waar zijn vader toen direk- teur van de rijks h.b.s. was, geboren. Hij bezocht eerst de h.b.s. in zijn ge boortestad, deed daarna staatsexamen gymnasium B. en A. en studeerde ver volgens theologie aan de rijksuniversi teit te Utrecht en ook nog een semester aan de universiteit van Berlijn. Nadat de heer Boeke in 1907 door het provin ciaal kerkbestuur van Noordbrabant en Limburg was toegelaten tot de evan geliebediening in de Nederlandse Her vormde Kerk werd hij op 5 april van het daaropvolgend jaar (1908) door wij len ds. G. Mansvelt, toennog predikant te Amsterdam, bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Eyer- land op Texel. In deze, zijn eerste ge meente werdt hem in verband met zijn benoeming tot evangelisatie-predikant van de vereniging „Inwendige Zending in Noordholland" met als standplaats Schagen, met ingang van 1 juli 1916 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus verleend. Op 16 september 1924 werd de jubilaris benoemd tot se- kretaris Binnenland van het Nederlands Bijbelgenootschap. Deze functie heeft ds. Boeke vervuld tot september 1946, toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd eervol ontslag met pensioen werd ver leend. Tijdens zijn ambtsbediening op Texel werden daar door ds. Boeke te Eyerland en te De Cockdorp een paar evangelisa tiegebouwtjes gesticht en te Schagen werkte hij mee aan de stichting van „Bethel", een gebouw voor Christelijke Belangen. AANRIJDING SCHILDERWEG Vrijdag, in de namiddag is een perso nenauto in botsing gekomen met een bromfiets op het Schilderend. Vanuit de Weverstraat kwam een Opel, deze reed richting de boot. Bij het doodlo pende straatje tegenover de Juliana- straat was een andere wagen doende er achteruit in te rijden. De personenwa gen die op weg was naar de boot haalde om naar links en wilde passeren. Vanaf Oudeschild kwam een bromfiets aan bestuurd door de her D. de Vries uit Oudeschild, deze zag wel de auto die het slag wilde inrijden maar had geen erg in de wagen die richting de haven reed. Het gevolg was dat de brommer met een smak tegen de voorzijde van de auto kwam. De bestuurder liep enke le hoofdwonden op en zijn bromfiets werd flink beschadigd. Een der inzittenden van de wagen (stratenmakers uit Wieringen) kwam met zijn hoofd door het voorruit. Het glas werd verbrijzeld, maar de inzit tende liep slechts enkele schrammen op. De politie heeft proces verbaal opge maakt. BONTE AVOND Den Hoorn. In het Dorpshuis „De Waldhoorn" was het zaterdagavond een gezellige drukte, de zaal was stampvol. Evenals vorige jaar organiseerde de Evangelische jeugd uit Essen, die voor het derde jaar hun zomerkamp hebben opgeslagen in het Herv. jeugdgebouw „Ons Huis", een bonte avond, waarvoor ze alle jeugd uitnodigde. Het is een zeer goed georganiseerde avond geworden, met een prima sfeer. Ook de Hoornder jeugd toonde hun kunnen op de planken. Deze Duitse jongelui kunnen uitstekend zingen en toonden dit ook in de zang diensten die donderdags in de kerk worden gehouden. Zij hadden ingestu deerd „Hollands vlag je bent mijn glorie", wat zij ook op de bonte avond uitstekend naar voren bfachten. Tante Pietje die voor hen dagelijks het eten verzorgd werd uitgenodigd bij hen op toneel te verschijnen. De heer Giethoorn sloot de avond en wees op de prettig» sfeer in het Dorpshuis. ZONDAG HENGELWEDSTRIJD Zondag zal dan de tweede hengel- wedstrijd worden gehouden. Ditmaal zal men de strijd aanbinden op het Hoorn- derslag. Er wordt 's middags om half drie gestart. Er zijn reeds vele Texelaars die regel matig aan het strand vissen en daarom is ditmaal besloten een wedstrijd aan het strand te houden. Er is in ieder geval ruimte genoeg. Liefhebbers kunnen nu reeds kaarten afhalen in de diverse dorpen. De hen gelsportzaken J. P. Stam en D. Witte te Den Burg, R. Daalder te De Koog, C. J. Visman, De Cocksdorp en de heer Klomp te Oudeschild zijn bereid gevon den de kaartverkoop ter hand te nemen. Voor 1 gulden kan men aan deze wed strijd deelnemen. De prijzen zijn ook ditmaal weer om t« watertanden. Molens en hengels etc., alles is weer te verdienen. Wie zal ditmaal de zwaarste vi§ boven water halen? BRIDGEN Uitslag van de 4e zomerdrive gehou den in hotel „De Lindeboom-Texel" 1 Bakker - Veenema 67 pt. 2 v. Rijn Walhout 66x/a pt. 3 Dam - Dros 61 pt. 4 Brücher - Gieze 57V* pt. 5 Bakker - Huizinga 56 pt. 6 A. v. Sambeek - Fledderua 53V« pt. 7 Luyckx - Wessels 50 pt. 8 Bruin - Mantje 46 pt. 9 Echtp. Wilmink 431/» pt. 10 Mej. Hattuma - Kok 39 pt. De volgende drive wordt gehouden hedenavond 8 uur in hotel „De Linde boom-Texel", Den Burg.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1