9 rocn /wa in het karL, Volgend jaar Texelse H 2 m Vlootshow Laatste ronde O* d&fas (DedMh. ■- ^é<- -sa WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7587 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De Wferinger vloot maakt zicb gereed voor de vlootshow. Ruim honderd schepen zullen de baven van Den Oever uitstonien en bet publiek laten weten dat er niets gaat boven verse zeevis. „Het is de reclame die het 'm doet". Foto Cces Vermeulen Wij hebben ons wel eens afgevraagd waarom Texel geen vlootshow heeft. Harlingen, Wicringen, IJmuiden, al deze vissersplaatsen houden jaarlijks en kele vlootdagen. Tijdens die dagen kan het publick genieten van diverse at tracties en in de meeste gevallen het zeebanket proeven. En daar gaat het toch om. De producten moeten uiteindelijk aan de man komen. Een bekend gezegde is: „Reclame betaalt zich zelf". Dit gezegde hoorden wij maandag in Den Oever. De voorzitter van de vereniging D.E.T.V. Wieringen, de heer J. Bakker, lanceerde deze woorden tijdens een conferentie over de „Waddenzee als visse- rijgebied" en de a.s. vlootshow in Den Oever. Voor deze conferentie hadden wij een uitnodiging ontvangen van het gemeen tebestuur van Wieringen en het was burgemeester C. J. Schellinger (een goede bekende van het eiland Texel) die in hotel „Wiron" een welkomstwoord sprak namens het gemeentebestuur en de visserijvereniging D.E.T.V. Burgemeester Schellinger sprak, na het programma van de Vlootshow in zijn gemeente te hebben toegelicht over het onderwerp: „Waddenzee als visserij- gebied". Hij deed dit met slechts enkele woorden en wij beluisterden daar in, dat Wieringen rustig afwacht wie de strijd °m de „Zeeuwen" zal winnen. Aan de ene kant ligt Harlingen die graag ziet dat daar de mosselverwaterplaatsen ko men en aan de andere zijde is het Den Oever. Burgemeester Schellinger was van mening dat de Zeeuwen niet zonder meer verkassen. Men verlaat nu een maal niet gaarne als visser zijn geboor tegrond. De mosselvisserij zal toch er gens anders moeten worden onderge bracht gezien de veranderingen in Zee land en volgens spreker gaat het dus om Den Oever en Harlingen. Als Texe laar viel het ons op dat Texel in deze geen rol schijnt te spelen en in een der onderbrekingen tijdens de conferentie hebben wij de vraag gesteld aan één der deskundigen in Noordholland: „Zijn er geen Texelaars, die de mosselvisserij ter hand willen nemen?" Wij kregen het antwoord dat men op het eiland Texel misschien wel een beetje teveel op het paardje „toerisme" aan het rijden is en dat de overige be- staansbronnen de laatste jaren zijn ver geten. De visserij in het algemeen op ons eiland is stukken minder dan in Wieringen al had onze zegsman veel waardering voor de Oosterender vissers. Wat is de toekomst van Oudeschild? Deze vraag hebben wij ook gesteld daar in het rustige Den Oever. Den Oever dat over enkele dagen duizenden mensen hoopt te ontvangen om „de vloot" te bewonderen. Het moet gezegd: Deze vloot is te bewonderen. „Oudeschild? Ach, men moet dit dorp durven laten varen. Er worden meer dere plaatsen in ons land „rustige" woonkernen, zonder meer. Waarom met alle geweld hier een industrie naar toe trekken. Heeft Texel geen vreemdelin genindustrie genoeg. De Haukes (een plaatsje op Wieringen) is ook „rusten de" geworden. Men wil in Wieringen niet zeggen dat dit een dood dorp is, men trekt vanuit deze plaats naar de vloot die in Den Oever ligt". Burgemeester Schellinger vertelde dat er reeds 12 Zeeuwse gezinnen woonach tig zijn in Harlingen en twee in Den Oever. Dat Harlingen meer Zeeuwen trekt, komt, zo had spreker gehoord, omdat in Harlingen meerdere kerkge nootschappen zijn. In Den Oever zijn ook kerkgenootschappen te vinden die het ware woord brengen. Dit memoreer de spreker als lidmaat van een der Pro testantse kerken. En als men de kerk- Maandag hebben wtf een bezoek gebracht aan Den Oever, de haven van Wieringen. Wieringen is nauw verbonden met Texel, vooral als er gesproken wordt over de visserij. In tegenwoordigheid van het gemeente bestuur en bestuursleden van de visserij vereniging D.E.T.V. hebben wij de plan nen gehoord aangaande de a.s. vlootshow in Den Oever en iets over de „problemen van de Waddenzee als visserügebied". In dit en het volgende nummer zullen wij iets daarvan vermelden. In het eerste artikel speciaal over de as. vloot show, het tweede over de Visafslag in Den Oever, over Wieringen in het alge meen en over de mosselcultuur in de Waddenzee. genootschappen wil uitbreiden dan is daar alle gelegenheid voor. Dat kan geen belemmering zijn voor de Zeeu wen om zich in Den Oever te vestigen. Het blijft vast staan, zo bracht burge meester Schellinger naar voren, dat de zee nabij Den Oever beter is te gebrui ken om de mosselen te verwateren dan nabij Harlingen. Hierna sprak hij over het verleden van Wieringen dat in de tijden van on ze voorvaderen nauw verbonden was aan Texel. Dat een burgemeester zijn eigen plaats lief heeft werd ons duide lijk in zijn welkomstwoord. Meermalen heeft burgemeester Schellinger gezegd: Dat de Wieringer vloot er mag zijn. En wij willen dit geenszins bekampen. Texelse vlootshow? Achter deze woorden moeten wij (voorlopig) een vraagteken plaatsen. Toen wij de uitnodiging voor genoemde conferentie ontvingen, dachten wij aan een mogelijke Texelse show. Onze vloot, en wij mogen dit zeggen zonder ons daarbij hard op de borst te slaan, mag er toch óók zijn. De laatste jaren zijn er diverse kotters bij gekomen die alle kritiek kunnen doorstaan. En waarom heeft Texel nooit de stappen onderno men om zich in het openbaar te tonen? 'Is het goed om steeds bescheiden te zijn? Wij geloven van niet. Wat wij daar in Wieringen hebben „bewonderd" dat kan toch ook in onze Texelse haven. Als straks de TESO uit de haven van Oude schild is verdwenen, is de Oudeschilder haven voor een vlootshow een unieke plaats. Wij hebben deze vraag gesteld aan burgemeester De Koning. Ook deze was van mening dat Texel zeker een vloot show kan organiseren. Als de eendracht onder de vissers te vinden is, waarom dan niet eens geprobeerd, zo was het oordeel van onze eerste burger. Maar hij voegde er an toe geen visser te zijn. Daarom hebben wij de voorzitter van de Texelse D.E.T.V. vereniging gebeld, de heer J. Th. Boom van Oudeschild. „Glad voor" was zijn antwoord. „Per soonlijk wil ik dit gaarne eens tijdens een vergadering ter tafel brengen", zo vertelde de heer Boom. Wie weet wat de Texelse vissers dus nog eens uit de grond stampen. Als zij een bezoek aan de vlootshow in Den Oever brengen zullen zij zeker inspiratie ontvangen. De tentoonstellingstent, die daar is opgesteld, toont visser en niet- visser een schat van artikelen. De vlootshow in Den Oever Een trotse Wieringer vloot, feestelijk gepavoiseerd, ligt zaterdag 2 en zondag 3 september in de haven van Den Oever. Dit ter gelegenheid van de visserijdagen 1961. De Wieringer vissersvloot bestond aan het begin van deze eeuw uit enkel kleine houten aken, die voornamelijk op zeewier visten. Met de aanleg van de Afsluitdijk verdween, geheel onvoor zien, het wier. De vissers moesten nood gedwongen naar nieuwe mogelijkheden van bestaan zoeken. Deze vonden zij in het IJsselmeer, maar vooral in de kleine kustvisserij en op de Waddenzee. De vloot groeide in aantal, de schepen wer den groter en kregen krachtiger moto ren. In 1960 is Den Oever, de haven die wij vanaf Texel kunnen zien, ge worden tot een der grootste aanvoerha- vens van garnalen in Nederland. De Wieringer vloot kan er nog best zijn. Meer dan honderd schepen zullen maandag 4 september de haven van Den Oever uitvaren voor een vlootshow, grootse manifestatie van hetgeen de Wieringer vissersbevolking tot stand bracht. Ook de Zeeuwse mosselvissers, die nauw met het noorden verbonden zijn, nemen hieraan deel. In een wijde boog zullen de schepen langs de noord kust van het voormalige eiland Wierin gen varen. Van dit schouwspel, hoogte punt van de visserijdagen, zal ieder vanaf de dijk en de haventerreinen kun nen genieten. Daarnaast nodigen de Wieringer en Zeeuwse vissers allen uit de tocht van ongeveer lVt uur mee te maken. Een unieke gelegenheid om mee te varen op deze snelle en met de meest moderne hulpmiddelen uitgeruste sche pen, waarvan enkele duizenden kunnen profiteren. Een unieke gebeurtenis is zeker, dat AAN DE INWONERS VAN DE P.H. POLDER, DE WESTEN EN DEN HOORN Den Hoorn, augustus 1961 Het fanfarecorps D.E.K. heeft het plan opgevat om in Den Hoorn een meisjesdrumband op te richten. De meisjes van Den Hoorn hebben hun be langstelling hiervoor al getoond: niet minder dan 25 meisjes hebben zich reeds aangemeld om straks de grote of kleine trom te roeren. Wat zou een drumband niet een pracht bezit zijn voor Den Hoorn, maar daar is geld voor nodig! U begrijpt, dat als een drumband haar ritmische geluiden wil laten horen er in de eerste plaats instrumenten no dig zijn en instrumenten kosten geld, om eerlijk te zeggen, tamelijk veel geld! Langs deze weg hopen wij alle mensen uit de Westen, de Prins en Den Hoorn te bereiken met een verzoek of zij allen willen helpen om het genoemde plan te verwezenlijken. Dit epistel is dus eigen lijk niet anders dan een verzoek om geld zij het, dat wij beschroomd bij U aankloppen. Wij willen u er nog wel op wijzen op welke manier de drum band een eigen plaats in onze genoege- lijke samenleving hoopt in te nemen. De drumband zal naast het korps D.E.K. medewerking kunnen verlenen aan de traditionele dorpsfeesten en er zijn nog vele andere activiteiten op te noemen waar een drumband een goed figuur kan slaan. En denkt U eens aan het toerisme: een goede drumband zal de faam van Den Hoorn nog meer doen stijgen. Kortom, het bestuur van D.E.K. acht het verantwoord om tot de oprichting van een drumband over te gaan! De Hoornder burgerij en alle mensen, die bij Den Hoorn behoren, kunnen nu toch niet achterblijven en daarom wordt er een beroep gedaan op Uw aller me dewerking om dit plan te doen slagen. De volgende week hopen we bij U langs te komen om Uw milde gaven in ontvangst te nemen. Met belangstelling zien wij Uw steun tegemoet en spreken bij voorbaat onze dank aan U uit. D.E.K. spant zich in om het plan te doen slagen, de meisjes staan te popelen om te gaan trommelen, aan U is het laatste woord!! Het Bestuur. de Noord- en Zuidhollandsche Redding Maatschappij, overal ter wereld bekend en beroemd, met vier reddingboten Den Oever gaat bezoeken. Een bekende fir ma zal laten zien hoe reddingsvlotten bij schipbreuk gebruikt worden. Even interessant belooft de demonstratie van de Koninklijke Marine met kikvorsman nen in de buitenhaven te worden. Snelle boten, 2025 km. per uur varend, vis sen daarbij deze mannen uit het water op. Na afloop van de vlootshow is er gelegenheid in de feestelijk versierde visafslag de heerlijke producten van de zee te proeven. Hoe de garnalen gepeld worden zullen Volendamse en Arnemui- dense pelsters laten zien. 's Avonds ligt de vloot in werkverlichting in de haven. Een taptoe en fakkeloptocht zullen het feestprogramma besluiten. Nog veel meer is er te zien en te ge nieten op de visserijdagen te Den Oever. Het programma wordt ingezet met een vlaggenparade op H.M. Soemba, waar aan medewerken de matrozenkapel Wil lemsoord en een tamboercorps. Deze kruiser, uit actieve dienst genomen, maakte op 6 juni 1944 nog de D.-Day mee en wordt thans gebruikt als onder komen voor de opleiding van duikers en kikvorsmannen. Bij de werkhaven, vroeger gebruikt bij de aanleg van de Afsluitdijk, zal een tent verrijzen, waar in een zeer interessante tentoonstelling wordt ondergebracht, gewijd aan de visserij. Vooraanstaande bedrijven zul len hier grote motoren, schroeven, radio-, echolood- en radarinstallaties, olieproducten en netten exposeren. Daarnaast is er een uitgebreide fototen toonstelling over de Wieringer visserij. Medewerking Gidsenband Aan de feestelijkheden in Wieringen wordt ook medewerking verleend door de meisjesdrumband van de Margaretha Sinclair-groep. Zondag zullen zij naar Wieringen oversteken en daar laten zien dat Texel toch ook wat presteren kan al is het dan (nog) geen vlootshow. Wij wensen de dames daar veel succes en geven ze de raad even de visafslag in te gaan, want de vis die daar te eten is, is je van het! Ook wij hebben daar het „neusje van de zalm" geproefd en kunnen niet an ders zeggen dat de samensteller van het menu dat ons in Wieringen werd voor geschoteld alle lof verdient. Heerlijke mosselen uit de Waddenzee en al wat deze zee meer biedt werd door het ge meentebestuur van Wieringen geser veerd. Dat persmuskieten meer kunnen dan alleen kranten volpennen is daar gebleken. Maar het probleem van de Waddenzee is ook tijdens die maaltijd in Wieringen niet opgelost en burgemees* ter Schellinger zal zeker nog wel eens denken aan deze eerste officiële confe rentie over „De Waddenzee als visserij- gebied", waarop wij in het nummer van zaterdag nog nader terugkomen. DONDERDAGAVOND, MORGEN 6 UUR wordt voor de laatste maal «de bus gelicht voor de actie „Nieuwbouw Texels Museum". Hoeveel enveloppen zullen er uitko men Naar schatting zijn er nog 7000 bij de winkeliers en overige verkopers. Zullen zij alle 7000 uit de bus moeten worden gehaalcj Zullen ALLE Texelaars de laatste ronde doen slagen „Geen twijfel aan", zegt een optimist. „Nog niet de helft", zegt een pessimist. Deze twee, de optimist en de pessimist gaan de laatste twee dagen een strijd leveren. En het is zo als er twee vechten moet er één verliezen. Aan welke kant staat U Of heeft U Uw laatste steentje al bijgedrgen Het is altijd prettig om te winnen. Nog twee dagen zijn er enveloppen te verkrijgen voor de actie „Nieuwbouw Texels Museum". Als iedere Texelaar er vandaag nog één haalt, dan is de gehele voorraad verdwenen en is de laatste ronde geslaagd. Wij behoren bij de optimisten en U De middenstanders raden wij aan om vooral deze laatste dagen er nog een schepje bovenop te gooien. Tracht U zo veel mogelijk enveloppen te verkopen. U mag ze (natuurlijk) ook door Uw personeel laten invullen en in de bus doen verdwijnen. Het gaat er alleen maar om dat het restant in de bus komt. Daarom tot ALLE Texelaars; Doe het snelDOE HET NU Misschien zijn er die tekort envelop pen hebben. Dan kunt U voor het be drag dat U het Museum heeft toebe dacht het gironummer gebruiken 378080. Nog een paar dagen en dan moet een beslissing aangaande het Museum worden genomen. Natuurlijk wilt U het behouden. Gebruik dan de laatste kans en help mee het Museum in glorie te doen herrijzen. DR. J. J. BUSKES TEN AFSCHEID Zo zal dan Dr. Buskes op 24 septem ber a.s. om 7 uur 's avonds in de Wes- terkerk te Amsterdam afscheid nemen als predikant van de Hervormde Ge meente van Amsterdam. Helaas vervroegd, al koesteren wij de hoop, dat wij deze unieke en strijdbare figuur op kansel en podium nog vele malen zullen ontmoeten en dat zijn sig natuur nog vele malen de artikelen van vele bladen zal sieren. Toen Dr. Buskes in 1949 zijn 25-jarig jubileum als predikant vierde, heeft de Kerkeraadscommissie „Woord en We reld" van de Hervormde Gemeente van Amsterdam het initiatief genomen ten bate van het werk van Dr. Buskes een inzameling te houden, die toen een over weldigend succes is geworden. „Woord en Wereld" heeft wederom het initiatief genomen nu ter gele genheid van het afscheid een inzame ling te houden, doch nu niet ten bate van haar eigen werk, maar met de be doeling Dr. Buskes namens de vele vrienden in den lande een passend af scheidsgeschenk aan te bieden. Wat dit geschenk zal ziin: wij weten het nog niet. Het zal uiteraard mede afhangen van het bijeen te brengen bedrag, maar het kan, mag en moet iets groots wor den. Het is de bedoeling daarmede tot uitdrukking te brengen hoeveel vrien den Dr. Buskes heeft en hoe groot hun- waardering en dankbaarheid is. Wij nodigen u uit uw bijdragen daar toe te storten of over te schrijven op onze postrekening no. 31.79.01, ten name van de Kerkeraadscommissie „Woord en Wereld" van de Hervormde Gemeen te te Amsterdam, gaarne met vermel ding „Afscheid Dr. Buskes". Het is de bedoeling de gevers en geefsters nd het officiële kerkelijke af scheid op 24 september uit te nodigen bij de aanbieding van het geschenk aan wezig te zijn op een nader te bepalen avond in de aula van het Instituut van de Tropen te Amsterdam. Het geschenk zal vergezeld gaan van een register met de namen en woonplaatsen van degenen, die tot het geschenk hebben bijgedra gen. De Kerkeraadscommissie „Woord en Wereld" van de Hervormde Gemeente van Amsterdam, Blankenstraat 2, Amsterdam-C. Met warme aanbeveling van: Ds. J. R. Wolfensberger Ds. A. Th. Stegenga Ds. A. Dönszelmann Prof. Dr. K. H. Miskotte Porf. Dr. J. de Graaf Prof. Dr. W. Banning Ds. G. P. Klijn H. M. van Randwijk Fedde Schurer Dr. G. Hartdorff A. Walet

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1