Cjro&n </utarLrJ~exels in het hart-, V Landbouwschool wordt dit jaar nog geen Land- en Tuinbouwschool V.V.V. start winter campagne streekogtwikkeling Zonen des Vaderlands Jn ,Im 't Witte Paard' Weiszen Rössl' „Het Masker" ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7590 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooi] Boek-. Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdmkkeri j Dan Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. rnm Er is de laatste maanden getracht de Lagere Landbouwschool op ons eiland Qjn te vormen tot Land- en Tuinbouw school. Er zijn hier niet alleen jongens die op het agrarisch bedrijf werkzaam ajn maar ook jongens die in de bollen teelt arbeiden. Op Texel zijn momenteel ruim 300 bloembollenbedrijven, die tezamen een ha. beplanten met diverse bloem bollen. Dat aantal hectaren is in de afgelopen 15 jaar aanmerkelijk geste gen. In 1947 werden 100 ha. beplant. Dat is dus in 16 jaar een groei van 60°/o. Op deze bedrijven zijn diverse jonge krachten werkzaam, hetzij zoons die later het bedrijf zullen voortzetten, hetzij arbeidskrachten in loondienst. De jongens die later een bedrijf wil len voortzetten zijn er nog niet allen van doordrongen, dat daarvoor een er kenning nodig is. Wil men zelfstandig worden, dan heeft men een diploma van een tuinbouwschool of cursus nodig en moet men vier jaar in de praktijk werk zaam zijn geweest. Prettig zou het daarom zijn indien deze jongens op de school van de heer Laan het nodige diploma zouden kun nen behalen. Om de huidige Lagere Land bouwschool om te vormen in Land en Tuinbouwschool is een bepaald aantal leerlingen nodig. In de hoog ste klassen moeten 20 leerlingen zijn voor een gecombineerde school. Helaas kan men op Texel daaraan «niet voldoen of de jongere gene ratie moet inzien dat een diploma mogelijkheden biedt voor de toe komst. Als dit zo is dan zal misschien de inspecteur van genoemd onderwijs toe stemming geven voor een gecombineer de school. Op de 300 Texelse bloembol lenbedrijven moeten ons inziens toch voldoende personen zijn die voor het onderwijs in aanmerking komen. Als men het onderwijs heeft gevolgd, kan men later teeltbewij zen bekomen en dat is voor een toekomstig kweker van groot belang. Maar zolang de bloembollenkwekers niet in grotere aantallen komen opzet ten, k ewaa ist n oor d? bene- ;ellend r zo- ?n, oe rust- dat ze cornea enuw- :n. Dt xhedffi vurig? tn de choter vas ze noewd pit zos - niet i, tod ïijnlijl ke me ur ze rstand er, dit vorig? minetf strijd* rdete* Jer'oea vrou? an? h aag die ;ol a*3 id. ft schoe- er Koosje an Optocht iffrou* orde voneft ig,aó als» ir <t" vreesd eugdig= crijgeo- olgd) Ondanks het feit, dat het seizoen nog niet volledig ten einde is, moeten wij reeds een begin maken met de voorbe reiding van de krant „Voor Vrienden Van Texel" 1962. De grootste zorg is het samenstellen van een goede accommodatielijst. Con troleer dus Uw vermelding in de V.V.V.-krant. Krijgen wij geen bericht van U, dan nemen wij aan dat alles nog in overeenstemming met de waarheid is. Moeten er gegevens gewijzigd of aan gevuld worden, dan gelieve U zich vóór woensdag 13 september in verbinding te stellen met ons bureau in Den Burg. Dus met haastige spoed, die goed is. In de krant is tevens ruimte uitge spaard om bij de bedrijven nog het vol gende te vermelden: ft de periode gedurende welke het bedrijf geopend is; ft de maximum en minimum prijzen; ft aanwezigheid van een ijskast; ft aanwezigheid van winterverwar- ming (zoals b.v. goede oliestook in bungalows); ft aanwezigheid van bad en/of douche in bungalows. Kortom: wilt U zo goed zijn om na te gaan of alles nog klopt en of boven staande nieuwe gegevens ook op Uw be drijf van toepassing zijn. Voor een goed begrip zij gemeld, dat onder aanwezigheid van winterverwar- ating niet een oliekacheltje of een pe troleumstel wordt verstaan, maar een volwaardige verwarming die een flink aantal graden vorst buiten de deur kan houden Aanstaande dinsdag 12 september vergadert de afdeling Den Hoorn van de V.V.V.-Texel om acht uur 's avonds in "Loodsmanswelvaren". De agenda voor de vergadering luidt: L Opening. 2. Notulen 3. Jaaroverzicht 4. Bestuursverkiezing 5. Pauze 6- Rondvraag 7- Sluiting. Onder het motto „Thuisblijvers hebben achteraf geen recht van spreken" wordt gerekend op een flinke opkomst. ten, is de heer Laan genoodzaakt een Algemene Tuinbouwcursus in de avond uren te geven. Wie hiervoor belangstel ling heeft raden wij aan zich met het hoofd der Landbouwschool in verbin ding te stellen. Zie ook de advertentie in dit nummer. De cursus is voor personen van 17 jaar en ouder. Dit jaar wordt een be- gincursus gehouden en daarom is het aan te bevelen in oktober te starten daar men anders weer twee jaar moet wachten. Jammer blijft het speciaal voor de afdeling van Bloembollencultuur, dat er op het eiland geen school mogelijk is. Vorig jaar werden de Texelse bollen- kwekers onderwezen door de heer On- stenk, maar sinds die is vertrokken is het in de avonduren moeilijk een leer kracht te vinden. De bestaande cursus is toen afgerond door de heer Onder water in de middaguren. Wie de ko mende cursus als leerkracht zal optre den is nog niet bekend. Wij raden daarom al de jonge Texel se bollenkwekers aan zich aan te mel den voor genoemde cursus, want zonder geldige papieren doet men ook in dit vak weinig. KLAVERJASCLUB „HET CENTRUM" De zomervakantie zit er weer op en de klaverjasliefhebbers in Oosterend kunnen dus weer spoedig aan de slag. Seizoen 1961-'62 wordt a.s, maandag met een ledenvergadering geopend. Op deze avond zijn nieuwe leden hartelijk welkom, terwijl alle leden natuurlijk worden verwacht. (Zie ook advertentie). Wie hielp in d'oorloq geen soldaat, Die vocht voor volk en land; Wie was niet uitgelaten blij. Toen de terreur was uitgeband? En nu, nu kookt het in Berlijn, De legers staan weer klaar; „Kom soldaat, doe weer je plicht", „Je maintiendrai"voorwaar. „Van 'n soldaat wens ik geen plaats". Klinkt 't tóch in bus of trein, Mevrouw, moet dit Uw dank Voor zijn geploeter zijn? „Ongewenst" is vaak de militair. Als van een minder soort, Heeft misschien die zakenman. Nooit van „dienstplichtwet" gehoord? U leest Uw krant en rookt Uw pijp, En wandelt met de kinderen. Maar weet: het kan ook anders zijn, En dat moet hij verhinderen. Waarom, mevrouw, geen and're toon: „Ah, fijn, bedankt, soldaat", Waardeer, mevrouw, zijn werk vooral. Nu Berlijn de noodklok slaat. Schaamt U zich niet, mijne heren, In Uw „chique" restaurants, Is hij dan niet d'allerbeste Zoon des Vaderlands? Zij qaan zich soms te buiten, Dat is niet góéd te spreken, Maar heeft U deze druktemakers, Al ooit zo bekeken? Voor U zullen zij, zo nodig, Het dierbaarste verlaten, Aan hen dankt U Uw vrijheid, Aan die zelfde soldaten. Dpi. sold. G. J. Terwindt Gezien de ervaringen in andere delen van Nederland (een bedrijf op Terschel ling b.v. heeft in deze baanbrekend werk verricht) is 't de hoogste tijd gel den te gaan afzonderen voor het propa geren van het wintertoerisme op Texel. Dit is inmiddels onderwerp van be spreking geweest in het hoofdbestuur van de V.V.V.-Texel, dat zich van harte akkoord verklaarde met de plannen van de directie en de voorlopige begroting goedkeurde. In grote lijnen geschetst komt de wintercampagne op het volgende neer: a. da V.V.V.-Texel financiert een be heerste advertentie-campagne ir\ het gebied van Noordwest Duitsland i(Bremen, Hamburg en Lübeck). Deze algemene V.V.V.-advertentie wordt de kapstok waaraan de geïnteres seerde bedrijven hun eigen adver tenties kunnen ophangen. b. de advertentie dus van de geïnteres seerde bedrijven, van een uniforme grootte. Deze advertenties komen als strip onder de grote advertentie van de V.V.V.-Texel, en vormen daarmee een logisch geheel (zie het bijge drukte voorbeeld). c. een foldercampagne, waaronder wordt verstaan dat ieder geïnteres seerd bedrijf een speciaal op het wintertoerisme gerichte folder laat maken, opdat deze bij aanvragen sa men met andere folders van de be drijven in b.v. een speciaal gedrukte enveloppe door de V.V.V. verstuurd kan worden. d. het plaatsen van advertenties in het handboek van de Belgische Auto mobielclub. In dit handboek zal de V.V.V. bij voldoende interesse de „kapstok"-advertentie plaatsen, op dat de bedrijven kunnen inhaken, zo- VOORBEELD WINTERCAMPAGNE Ook in de winter is TEXEL een plaatje. Alle comfort voor ieder jaargetijde Schrijf aan de V.V.V.-Texel. HOTEL „TERMINUS" Den Hoorn, Texel 70 bedden, centrale verwarming ƒ12,p.d. BUNGALOWDORP „DE STRANDGAPER" bij De Koog, 4- en 6-persoons, ƒ60,p.w. HOTEL-PENSION De Cocksdorp ,DE VUURTOREN" ƒ11,— p.d. PENSION „DE HOGE BERG" DEN BURG ƒ11,— p.d. als dat ook in het K.N.A.C.-handboek is gedaan. Algemene voorwaarden zijn: 1. slechts die bedrijven komen in aan merking die over een eerste klasse accommodatie beschikken, d.w.z. hotels/pensions met centrale verwar ming, winterbestendige bungalows met b.v. ruim toereikende oliehaar den etc. In dit verband moet men zich degelijk realiseren dat wintertoe risme andere eisen stelt dan zomer- toerisme. Slechts die accommodatie mag gepropageerd worden die ruim schoots aan de eisen voldoet, waarbij de V.V.V. zich het recht voorbehoudt de accommodatie aan een onderzoek te onderwerpen, c.q. voor wintertoe risme af te keuren. 2. in de strip-advertentie van de be drijven moeten de prijzen (inclusief) vermeld worden, opdat de toekom stige wintergast zijn berekeningen kan maken. 3. aanmelding moet geschieden bij de V.V.V.-Texel, welke instantie daarop zorg draagt voor aanmelding van het bedrijf bij het advertentie bureau (dat in deze campagne be middelt. Wij vragen derhalve diegenen onder de V.V.V.-leden die aan deze winter campagne wensen deel te nemen het volgende te doen: 1. aanmelding bij de V.V.V. voor het plaatsen van een strip, onder de ga rantie dat eveneens voor een spe ciale winterfolder zorg gedragen zal worden. 2. aanmelding bij de V.V.V. voor het plaatsen van een advertentie in het Belgisch handboek. De kosten aan deze actie verbonden zijn: 1. ƒ320,voor de strips in totaal, hetgeen bete kent dat in drie bladen drie keer een strip wordt opgenomen, daar de campagne na eerste plaatsing nog twee keer wordt herhaald. 2. ƒ80,voor plaatsing advertentie in het Bel gische handboek, welke prijs bij ruime deel name iets voordeliger komt te liggen. In verband met de va kantie van de V.V.V.- medewerkers, ingaande komende zaterdag, is het dringend noodzakelijk zich vóór woensdag 13 september aan te melden, opdat een en ander spoe dig afgewikkeld kan wor den. Wij kunnen niet wach ten op de tragen, maar moeten deze zaak de ko mende week in kannen en kruiken hebben. Spoed geboden. G. H. F. DE HEER G. H. FORTGENS GAAT TEXEL VERLATEN Woensdag deelde de heer G. H. Fort- gens ons mee, dat hij rond de jaarwis seling het eiland gaat verlaten. De heer Fortgens, die 1 september 1959 direc teur werd van de V.V.V.-Texel, is thans benoemd tot redactiechef bij het Rot terdams Parool. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 31 augustus t.m. 7 september 1961 Geboren: Johanna Wilhelmina, dv. Dirk J. Barhorst en Gerbrigdien J. Smit; Gerrit, zv. Evert van den Brink en Hermina H. van Boven; Wilhelmina Maria, dv. Willem M. Bakker en Catha- rina A. Smit; Maartje Goverdina, dv. Biem Vlaming en Anna van Dijk; An dreas, zv. Franciscus Barhorst en Vero nica R. Halsema. Ondertrouwd: Fokko Kornelius Mul der en Beertje Harke. BROMMER CONTRA FIETS Donderdagmiddag reeds J. Bonne op zijn bromfiets de Weverstraat in vanuit de Parkstraat. Hij had daar geen tegen ligger verwacht, want in die straat is het éénrichtingverkeer toegepast. Groot was zijn schrik toen daar de heer K. op zijn fiets aan kwam zetten. Een botsing was het gevolg. De fiets werd flink beschadigd. OUDE MUNT GEVONDEN Oudeschild. De heer C. Koopman, Trompstraat 2, vond in zijn tuintje een oude munt. Het is een bronzen exem plaar uit het jaar 1697, gemerkt DVC LI VI. Komt U ook? de toneelbewerking naar de operette "t lustrumstuk van toneelgroep Donateurskaarten worden binnenkort aangeboden. de ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 13 september worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. GRASLANDDAG De jaarlijkse schapenfokdag, die ge houden werd op maandag 4 september trok veel belangstelling. Wij hopen dat de graslanddag, die gehouden wordt op donderdag 14 sep tember om 13.30 uur ook veel publiek zal trekken. Op de schapenfokdag konden prijzen worden behaald. Dit is niet het geval op de graslanddag. Hier wordt gelet op het werk, dus de resultaten van de kunstmeststrooiers en weidesiepen. Veel boeren deelden mij mede, dat zij eigenlijk de strooibreedte van hun kunstmeststrooier niet goed wisten. Vooral in granen vinden zij dit lastig, daar er dan „banen" in komen die een dubbele hoeveelheid stikstof krijgen. Hoeveel banden heeft U nodig om een goede weidesleep te maken? En wat denkt U van dat nieuwe type wei desleep, U weet wel Dit zijn allemaal vragen. Er zal getracht worden op deze vra gen uit de praktijk, die nog met vele andere vragen aangevuld kunnen wor den, op de graslanddag een antwoord te geven. U weet toch dat deze graslanddag, die gehouden wordt op het bedrijf van de Gebroeders Hoogenbosch, Zuidhaffel B 80 te Den Burg, georganiseerd wordt door de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting en de Streekontwikkelingscom- missie Texel? Heel wat boeren hebben al hun mede werking toegezegd om deze dag te doen slagen. B. OVERDENKING: MENS WAAR ZIJT GIJ?. 10, 20, 30. 40110, wie niet weg is is gezien! Ik kom! Zo speelden we vroeger verstoppertje, en we lieten de ander naar ons zoeken. Nu we geen kinderen meer zijn en nu we aan dergelijke spelletjes niet meer meedoen, omdat de ernst des levens al onze tijd schijnt op te slokken, nu ver stoppen we ons nog vaak. We laten nu alleen niet meer een ander mens naar ons zoeken, maar we laten God naar ons zoeken. We hebben ons vaak uit de gemeenschap met God los gemaakt om een soort geluk voor onszelf te zoeken. We hebben ons daarom voor God ver stopt, om, wanneer we Hem eenmaal uit ons gezichtsveld gebannen hebben, onszelf de illusie te geven dat de wereld van ons is. Wij mensen, we hebben ongelooflijk veel energie opgebracht, we hebben kernreactoren uitgedacht, en we hebben allerlei maatschappelijke voorzieningen getroffen, het schijnt soms of ons leven zonder God toch ook best kan gaan. Maar een noodlottige stroming brengt altijd zelfzuchtige mensen aan het roer en dan valt alles weer terug in ellende, verwoesting en eenzaamheid. Een leven zonder God, buiten Hem om kan ook niet lukken, want net zoals een auto gemaakt is om op een brandstof als benzine te rijden, zo heeft God ons mensen gemaakt opdat we zouden rij den „op Hem." God kan ons geen hoop, geen geluk, geen vrede schenken buiten Hem om, omdat dat er niet is. Ons werken en bezig zijn lijkt vaak meer op het tegenwerken van wat God als ons doel bepaald heeft, lijkt vaak meer op een vernietiging van de schepping dan op het bewerken en behouden ervan. Maar ons werk behoeft niet in tegen stelling te blijven met het mede-arbei der In Gods zaak zijn! God roept ons toe: „Mens, waar zijt gij?" Hij houdt zich met ons bezig en heeft de terug keer tot Hem mogelijk gemaakt. Deze boodschap wordt ons gebracht: Christus is gekomen om ons de terugkeer tot de Vader mogelijk te maken. Als wij op Gods vraag: „mens, waar zijt gij?" moesten antwoorden: „Heer, ver van U vandaan, uw geboden en wetten niet houdend", dan mogen wij dit weten: Buiten Gods tuin, buiten Gods levensorde kan een mens het lang uithouden, maar niet eeuwig. Maar in Christus is ons de terugkeer tot God en Zijn levensorde geschonken. Hij is voor ons gekomen en heeft in het huis van Zijn Vader een plaats voor ons be reid. Onze terugkeer is daardoor moge lijk! Wat God mogelijk heeft genoemd, noeme de mens niet onmogelijk! G. A. R.-S. WADDENCONFERENTIE DIT JAAR OP TERSCHELLING Als data werden vastgesteld 25 cn 26 oktober Op de vergadering van de wadden federatie, welke zaterdag j.l. te Leeuwarden werd gehouden, is besloten de waddenconferentie dit jaar op Ter schelling te houden. Tot voorlopig voorzitter werd de heer P. Beemsterboer, gemeentesecretaris van Texel, gekozen-omdat de huidige voorzitter, de heer J. Schönfeld van Vlieland, naar de Betuwe vertrekt. De heer W. Zaadnoordijk van Ter schelling, wiens beurt van aftreden het is, verklaarde zich bereid voorlopig lid van het bestuur te blijven. Op de conferentie zal speciaal de aan dacht worden geschonken aan de pro blemen, die het vreemdelingenverkeer op de eilanden meebrengt en zoals die in het Waddenrapport 1959 van de studiecommissie der prov. Friese V.V.V. aan de orde zijn gesteld. Men is van plan deze problemen aan een deskundig forum voor te leggen. De waddenconferentie zal worden be sloten met het optreden van het Neder landse Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. MUZIEKNISPERIKELEN Oosterend bezit een prachtige mu- zieknis, waarop het hele dorp trots kan zijn; ook de op deze nis toezichthouden de commissie. Velen zullen het mis schien niet weten, maar op deze mu- zieknis rust een schuld, waarop men jaarlijks een bedrag af moet lossen. Dit is in zekere mate een probleem, waar mede de muziekniscommissie te kampen heeft. De commissie heeft een tekort aan steunpilaren. Daarom wil men in de komende week met begeleiding van muziek een rondgang door het dorp maken, begeleid door verschillende lief tallige dames die steunpilaren a ƒ1,— precies zullen aanbieden. Als 250 personen een steunpilaar ko pen, dan is de commissie geholpen en kunnen zij aan hun verplichting vol doen. Met deze actie doet men een be roep op alle Oosterenders om een alge meen belang, de muzieknis dus, die bij de opening een monument van samen werking werd genoemd, te steunen.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1