het harL, mIs ROYAL Cjroen ZwartsJexels in T. Ic-I-a Van de regen in de drop Spit, Sp ier°pijir» Aan dat gemartel Rencies nemen! wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware De gezinsverzorging vraagt uw aandacht e heer P. G. Spigt legde eerste steen jERDAG 16 SEPTEMBER 1961 FEXELSE 75e JAARGANG No. 7582 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Van de Rheuma-actie kieeq ik Deze week over de post Een pracht foldertje met prijzen Waar ik lang op heb gevost. Want, mij dunkt, zo'n serie prijzen Lokt een mens wel even aan. Doch bij één prijs, waarde lezer, Bleef ik even langer staan. Want degene die die prijs wint Mag gedurende een jaar Gratis sigaretten roken. Dus dat zijn er wel een paar. Maar nu las ik juist te voren Van een specialist die schreef Welk een invloed of dit roken Wel op de longkanker heeft. Dus als wij het goed beschouwen Komt het feit'lijk hier op neer, Dat ik met het rheuma steunen Zelf een longkanker riskeer. Da's precies of ik de duivel Met Beëlzebub uitdrijf. Met de ene kwaal uitbannen Haal 'k de ander in m'n lijf. Zo zal het wel niet bedoeld zijn. Doch het is toch maar een feit En ben ik benieuwd te weten, Wie deez' stunt heeft voorbereid. „Rheumazieken meer klinieken" Luidt de slagzin, en hoe waar. Want op deze wijze komen Er beslist nóg wel een paar: Ja, de prijsvraagdwaasheid, vrinden, Stijkt in deze wel ten top. Daarom steek ik ter vertroosting Maar een sigaretje op. Huib de Rijmelaar. AANVULLENDE AGENDA Aanvullende agenda voor de vergade ring van de raad der gemeente Texel, te houden op 19 september 1961. Texel, 13 september 1961. De burgemeester van Texel, C. DE KONING 13. Verkoop van grond te Oosterend aan de heer P. A. van der Vis, aldaar. 14. Voorstel tot ontruiming van het raadhuis, tot het ingebruiknemen als zodanig van de percelen Parkstraat 5 en Vismarkt 7 (gedeeltelijk), alsmede tot sloping van het pand Vismarkt 1. 15. Machtiging aan de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) tot het bouwen van kantoorruimten. 16. Machtiging aan de N.V. Electrici teitsmaatschappij (T.E.M.) tot aankoop van het woonhuis, Keesomlaan 30 te Den Burg van de heer P. van Hoorn. BENOEMINGEN Bij Koninklijk Besluit werd met in gang van 1 oktober a.s. herbenoemd tot Heemraad van de polder Eijerland, de heer Jac. Reuvers Mzn., te De Cocks- dorp. Bij hetzelfde besluit werd, even eens met ingang van 1 oktober a.s. be noemd tot Heemraad, de heer H. J. Le ber te Eijerland. De heer Reuvers is reeds vanaf 1954 Heemraad van de polder Eijerland en de heer H. J. Leber was tot nu toe Hoofdingeland. en reumatische pijnen wr^ft U eveneens weg met cucvuo O BAZUINGESCHAL EN ROFFELNIEUWS UIT DEN HOORN Enige opheldering Daar bij velen nog de onzekerheid be staat, wat betreft de kosten die beno digd zijn voor het oprichten van een drumband, het volgende: Aan het bestuur is verzocht door tus senkomst van onze Texelaar een zeker bedrag te noemen, zodat de burgerij van Den Hoorn, de Westen en de P.H. Polder weet waaraan zij toe is. Welnu dan, alhoewel wij dit in onze toegezon den circulaire angstvallig hadden ver meden, durven wij, nu, aangemoedigd door velen wel een zeker bedrag vast te stellen. De kosten van aanschaf in strumenten, bandeliers enz. hebben wij begroot op ca. ƒ2000,Wij hopen dat dit bedrag U niet zal afschrikken; als wij met z'n allen hier achter staan en gezamenlijk de schouders er onder zet ten, twijfelen we er niet aan, of ook dit komt weer in orde. Verder is het de bedoeling, dat U Uw gave in de envelop doet en deze dicht- plakt; wij komen deze dan binnen en kele dagen bij U ophalen. Het is verder de opzet, dat wij ook de Westen en P.H. Polder van tijd tot tijd komen bezoeken. Er zijn reeds giften en toezeggingen gedaan. Een fanfarekorps zonder tam boers is in deze tijd onmisbaar. De band is en blijft een onderdeel van het korps. Dat een drumband bij het steeds toe nemende toerisme in de belangstelling staat, is wel bewezen op de laatst-ge- houden algemene vergadering van de V.V.V. afd. Den Hoorn. Wij hopen dat nu alle onzekerheid be treffende het doel en financiering van onze drumband hiermede is opgehel derd. Hopende dat dit spreekwoord voor U allen van toepassing zal zijn, willen wij besluiten met „Als Den Hoorn iets doet, komt 't zeker goed!" Met spanning zien wij Uw schenking tegemoet. Het Bestuur. OVERDENKING: OOK NOG OVER DE MIST Die bewuste zaterdag in de mist heb ik er ook bij gestaan. We waren een beetje vroeg opgestaan voor de boot van half tien, maar die paar uurtjes op de vertrouwde kade waren we niet he lemaal alleen. En als alles eens wat an ders loopt dan iedereen verwacht en de mensen allemaal, ongeacht wie, eens midden in hun gewoonten en voorne mens zomaar spotgezet worden, ik kan 't niet helpen en ik denk dan vast niet aan mogelijke nare gevolgen voor deze en gene, maar dan heb ik altijd een beetje plezier, misschien uit de be koring van lotsverbondenheid tussen zovelen, die overigens alleen maar met zichzelf bezig zijn, of misschien om de sensatie, die altijd een bijzondere kleur schept, wat in een mistige wereld be slist wel prettig aandoet; wie weet. Trouwens de jongens van de Ambachts school hadden in elk geval de pret door! We hopen, dat er voor anderen niet al te veel verdriet aan vast zat of zit. Als de zomer geweest is, dan kun je mist verwachten. Als hier de zomer voorbij is, kun je vermoeide zenuwen verwachten. En als het weer zoetjesaan winter wordt, dan gaat het bloed ook weer veranderen. Het een bij het ander om nog maar te zwijgen over het „vallen van de blaadjes" brengt iedere keer zijn moeilijkheden mee en de trouwe lezer van deze krant ruikt die al zo'n beetje. De tijd brengt het vaak mee; en zo zijn er van die tijden. In elk geval raakt men wel eens in de mist, als de zon niet meer zoveel kracht heeft en dan is „het wereldje weer klein". Is het een wonder, dat een mens daarover wel eens aan het pein zen raakt? Wat is een mens toch afhan kelijk en wat kan zijn uitzicht toch ver anderen! En wat brengt dat weer mee, dat hij op een gegeven moment alleen maar zóver kan kijken! Als men nu eens op die zon let in dit gepeins en als men nu eens, alleen fi guurlijk natuurlijk, die zon ziet als GodZit daar niet wat in? Mensen kunnen in de mist geraken, zodat of omdat ze God niet meer zien, voelen of merken. Dat „zodat of omdat" is een kwestie op zichzelf (te aangrijpend voor dit stukje). In ieder geval staat wel vast, dat de zon de mist zal moeten verdrijven, op een of andere manier en te eniger tijd. En de wind dan? vraagt de „oj>- lettende lezer". Ik dacht, dat de wind ook ergens zijn oorsprong vond in de zonnewerking, maar ik ben daarin maar een leek. Wel vertelt de Bijbel ook over de werking Gods als Heilige Geest, die toevallig eveneens als „windvlaag" is beschreven of er althans in beeldspraak mee vergeleken wordt. Een mens in de mist, die in een tijd van zijn leven, in een tijd ook van deze wereld, God verre, helaas verre doet zijn, heeft behoefte aan de zonne Gods, aan de verwarmende en verlossende stralen van boven de mist. Zouden die hem dan niet kunnen bereiken, voordat hij verdwaalt, verongelukt of rare din gen doet? Is Christus Jezus dan op de aarde geweest zonder er in te slagen een vaste verbinding tot stand te bren gen? Zou zijn Geest dan niet over de aarde kunnen gaan waaien? De radar van het geloof, als hij er is, kan niet stuk gaan. Waa. met brandend maagzuur moet U 'n einde maken. En vandaag ermee beginnen. Dan geen zorg meer over pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand met Ren- nies prompt. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk óók. Vraag ze bij Uw apotheker of drogist. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 september 1961 Geboren: Martinus Andreas Johannes, zv. Johannes W. te Riele en Johanna Kops; Jan, zv. Lammert van der Schans en Frouwke de Boer; Ilse Anna Maria, dv. Dirk van Heerwaarden en Corrie Anna Schouwvlieger; Marrie Martha, dv. Harry Ellen en Cornelia C. Brou wer; Marten Michiel, zv. Frans J. Zegel en Nora I. D. A. Wuis; Albert Jan, zv. Bernard Timmerman en Christina M. Lap. Ondertrouwd: Cornelis J. Wetsteen en Nely Kikkert; Martinus P. Bierman en Johanna I. Bakker; Jan Zegel en Aaltje A. van der Schans; Johan van de Kerkhof en Janna Bootsma. Overleden: Renetta Afina Bakker, oud 80 jaar, weduwe van Arie Lange- veld. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 sept. op om 6.17 uur en gaat onder om 18.52 uur; 20 sept, op om 6.22 uur en onder om 18.45 uur. Maan: 17 sept. E.K.; 24 sept. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 sept. 11.47 en 17 sept. 0.15 en 12.15; 18 sept. 0.45 en 12.52; 19 sept. 1.34 en 13.54; 20 sept. 3.00 en 15.30; 21 sept. 4.42 en 17.11; 22 sept. 6.21 en 18.41; 23 sept. 7.39 en 19.52. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. N.V. v.h. Langeveld do Rooij Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Burg, Texel - Postbus 11 - Te! 2058 Op ons eiland werkt al sedert jaren een vereniging, die in de loop van die jaren heel veel goed gedaan heeft in vele van onze gezinnen. Deze vereni ging heet voluit: Het Protestants Inter kerkelijk Werkverband voor Gezins- zorging op Texel. Een initiatief, opgezet door de geza menlijke diaconieën van onze kerken op Texel om in alle gezinnen van ons eiland, waar voor een kortere of langere tijd de huisvrouw ontbreekt of tijdelijk uitgeschakeld is door ziekte, deskundige hulp te bieden. Het woordje alle moet U echt heel letterlijk nemen. In de lijsten van de gezinnen door ons geholpen komen al lerlei benamingen voor: Protestants, Rooms-Katholiek en „Geen". Deze benamingen zijn voor ons alleen maar belangrijk voor de statistiek. In de dagelijkse routine van het werk spe len ze geen rol. Want hoe gaat het? Uw vrouw wordt ziek. Misschien mag zij thuis blijven, misschien moet zij naar het ziekenhuis. Hoe moet het gezin nu draaien. Altijd is er wel. iemand die even wil bijspringen, maar als dat we ken duurt, wordt deze vrienden- of bu renhulp bijna niet op te brengen. Wat dan? Dan belt U het contact adres van de Gezinsverzorging bij U ter plaatse of het centrale adres in Den Burg, mevr. Joustra, Weverstraat. En, als er dan een meisje vrij is, dan heeft U de volgende dStg een hulp, die daar voor speciaal is opgeleid. Opgeleid om normaal zelfstandig de huishouding te kunnen doen. Om Uw kinderen te verzorgen. U heeft er een eerlijke en toegewijde hulp aan. Zij is geen goedkope werkster. Zij staat niet bij U in dienstverband. U betaalt haar niet, maar de vereniging. U behoeft haar niet te commanderen, maar U mag met haar samenwerken als een gelijke. Wat kost U dat? Daarvoor zijn lande lijke regelingen, die uitgaan van Uw weekinkomen en van het aantal kinde ren. B.v. iemand met een weekinkomen van 70,en 3 kinderen betaalt aan de vereniging ƒ1,60 per dag. Iemand met ƒ90,per week inkomen en 2 kinderen ƒ2,90 per dag. U ziet een eer lijker verdeling van de lasten is niet te vinden. De vereniging staat echter vaak voor grotere problemen. Wij hebben op dit moment 8 meisjes in dienst. En deze zijn bijna altijd allen aan het werk. Het vorig jaar zijn er op deze wijze 74 ge zinnen geholpen met bijna 2000 ver- pleegdagen. Deze organisatie is groot. Alle lasten, sociale lasten, alle niet gewerkte dagen, komen op de schouders van de vereni ging terecht. De subsidie van rijk en gemeente is lang niet toereikend. De diaconieën van de kerken doen wat zij kunnen. En toch blijft het een zware opgave om alle hulp te geven, die wij aan onze Texelse gezinnen willen geven. Het is geen kunst om een paar meis jes te ontslaan. Maar dat betekent, als U morgen hulp nodig hebt, dat U we ken zult moeten wachten. Het is geen kunst om als U hulp ont vangt van ons, dat wij U ƒ1,50 per uur vragen i.p.v. de ƒ2,90 per dag van 8 uur 's morgens tot 5 of 6 uur 's avonds. Maar dat betekent U niet helpen maar U in de zorgen brengen. Het enige dat wij vragen, en wij me nen dat wij dat mogen doen, op grond van alle hulp die wij jarenlang aan allen altijd gegeven hebben, is de hulp van de gehele bevolking van Texel om ons werk te steunen. In de week van maandag 18 septem ber a.s. t.m. zaterdag 23 september zul len er dames bij U aan de deur komen, huis aan huis, om te vragen of U voor ƒ2,50 of ƒ5,donateur wilt zijn van ons werk. Wij zeggen niet straks: wij helpen al leen diegenen die lid zijn. Het moet vrijwillig zijn. Maar laat ons niet in de steek, want wij werken ook voor U. Bij voorbaat U dankend voor Uw steun. Namens het bestuur, H. van Bilderbeek, voorzitter ie tijd, mogen iy. ïoewe id b! ond( ia. es, rond- i dure :t ustzijn in van Onder het goedkeurend oog van burgemeester C. De Koning en deskundig tqelicht door aannemer B. Gieze legt hier de 72-jarige onverwoestbare PIET ÏGT de eerste steen van het complex gebouwen, dat op het industrieterrein or de gemeente wordt gebouwd. Dnze oudste en trouwste gemeente- Deze niet weinig eervolle bena- i hoorde de heer P. G. (Piet) Spigt toegevoegd door zijn burgemeester, gebeurde ter gelegenheid van de testeenlegging van een complex ge- sen op het industrieterrein van Den g.Pluvius was daarbij zo vriendelijk treeks 4 uur even de vochtige adem t houden. Met vaardige handen dit de 72-jarige heer Spigt de steen de daarvoor vrij gelaten plek. hrgemeester en wethouders, de ge- Btesecretaris en de directeur van leentewerken, zij allen waren, samen ihet vrijwel voltallige personeel van leentewerken aanwezig bij deze itigheid. De steenlegging zelf duur- üaar kort: het gezelschap kon juist Ëjd voor een geweldige bui vluchten rde oude werkplaats, waar stoelen tafels gereed stonden om het samen- nog even een extra vriendelijke tint leven. brgemeester De Koning verklaarde toespraak zo langzamerhand niet sr te weten welke kwaliteiten van bij herhaling gehuldigde „onder- i" nu weer naar voren zouden moe- worden gebracht. Het bijzondere de gebeurtenis was dit keer wel rij niet plaats vond op initiatief van «o W., maar dat vanuit het perso- van gemeentewerken het verzoek jj r voren was gekomen of „hun" Piet de eerste steen zou mogen leggen, dat mocht volgaarne, fe directeur van gemeentewerken, de 2< 1J- Veldstra, sprak de wens uit de nokken van Piet's taaie ra- werk nog lange jaren onvervangen tbten blijven. Toen de heer Spigt bij femeente in dienst kwam, was er bij afdeling verder nog niemand, nu is omvangrijk personeel. En het feestvarken zelf? Still going strong, dat kunnen wij U verzekeren. Hij denkt nog niet aan ophouden, dat bleek wel duidelijk uit zijn vlotte dank- speechje. Het gezelschap bleef, met een kop koffie en een drankje, nog enige tijd gezellig bijeen. Een goed ding dat de mens in onze moderne jachtige gemeen schap nog in deze mate belangstelling krijgt. TEXELSE KOTTERVLOOT WEER UITGEBREID De Texelse kottervloot is weer met een schip vermeerderd, nl. de Noorder- kroon, TX 18 van de heer A. Ellen te Oosterend. Het schip is afkomstig van Wieringen, uitgerust met een 200 pk. Industrie motor en voorzien van alle moderne apparaten, die tegenwoordig het vissen gemakkelijker maken. Radar heeft ook deze kotter echter nog niet. Het schip loopt 8V2 mijl en heeft een diepgang van 3.15 m. Schipper is de heer M. Ellen. Op de scheepswerf van de fa. Visser te Den Helder zijn diverse verbeterin gen aangebracht, waardoor het voor de bemanning een genoegen zal zijn met het schip te varen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) - 250 (zondag van 9 tot 13 uur)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1