9 roen /wa in het harL, K?"-Dampo - 11 ROYAL I ROYAL I ROYAL $83 Dierendag heeft betekenis voor Texel Texels Museum krijgt zwembed van m.s. Oranjecadeau mda Op zaterdag 14 oktober a.s. „Korczak en de kinderen" door toneelgroep Centrum in Casino wij willen de echte,, wij* roken wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware half-zware Als brandend maagzuur laaiend opstijgt yTERDAG 7 OKTOBER 1961 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7595 COURANT Jitgove N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j i Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 4- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p, rnm Woensdagmorgen heeft op de Javakade te Amsterdam de overdracht plaats gevonden van het zwembad van m.s. „Oranje" aan de directie van het Texels Museum. Op het terrein van de Stoomvaart Maatschappij Nederland sprak een der directieleden, de heer P. de Josseling de Jong woorden van waardering voor het het werk van de heer De Haan. Hij hoopte dat de zeehonden in het bad van de maatschappij in gezondheid zullen opgroeien. Naar aanleiding van berichten in ers, en voor radio en televisie, dat het 'exels Museum zijn werkzaamheden foor de aangespoelde zeehonden zou oeten staken wegens gebrek aan geld een geschikt bassin, is bij de N.V. boomvaart Maatschappij „Nederland" *t plan gerijpt het voormalige bad au de „Oranje" cadeau te doen. Op de Javakade in Amsterdam was Foensdagmorgen de heer G.JH. de laan, conservator van het Texels Mu- eum aanwezig om het zwembad in Btvangst te nemen. Dat betekent niet iit hij het bad op zijn schouders mee aar Texel heeft genomen, want het assin weegt drie ton. De heer P. de Josseling de Jong, een t leden van de directie der Maat- chappij, sprak woorden van waarde- 'Jig voor het werk van de heer De laan. Hij was op het Museum opmerk- aam gemaakt door een TV-uitzending raarin naar voren kwam dat het werk Texel zou moeten worden gestaakt Js daar geen middelen zouden komen ra nieuwe en betere bassins te ver- raardigen. ,Wij hebben niet gedacht", aldus de wr Josseling de Jong, „dat in dit bad an de Oranje, waarin diverse autori ten zich hebben verfrist, straks zee- i nden op Texel zullen zwemmen. U «eft de maatschappij, door Uw initia- :ef de zeehonden te behouden, een nmeur geschonken. Het komt niet tere dag voor dat wij een zwembassin unnen schenken. Op dierendag heeft wel een bijzondere betekenis. Door ;'ft' arbeid zijn ook wij betrokken bij dieren". Hierna werd een grote vlag van de Saatschappij weggetrokken en ver been er een stalen kuip, versierd met grote label: „Voor baby-zeehonden" boomvaart Mij. Nederland. Een der- tjk bordje zal straks als het bassin het eiland is gearriveerd, aan het ïd worden bevestigd. De „badkuip" is met speciale verf schilderd, die beschikbaar werd ge- dd door de Fabriek voor Compositie erven te Delft. Een grote kraan verscheen boven het issin; deze plaatste „de badkuip", oder het oog van radio-, tv- en diverse rantenmensen, op een lichter. Donder- igmorgen is het vervoer begonnen en taks zal in de nabijheid van het toseum een bassin zijn, waarin de ®ge zeehonden, die in de maanden ta en juli dikwijls op het strand aan palen, kunnen worden ondergebracht. °°r het behoud van de jonge zeehon- ?n is reeds een behoorlijk bedrag gekomen en ook dit bad werkt *e om de jonge dieren te behoeden wr de hongerdood. Met enkele woorden heeft de heer de Haan de dank overgebracht voor Be hulpverlening. In een korte uit zetting gaf hij weer hoe de jonge hondjes worden opgevangen en hoe Be in leven worden gehouden. Mis- taen dat onze lezers woensdagavond *«ds de radiouitzending hebben ge dord; men kon o.a. horen dat de heer Haan heeft gezegd dat het moeilijk om alle dieren in leven te houden en het bassin weer een stap in de nede richting is. Veel medewerking Het was niet alleen in Amsterdam de heer De Haan iets in ontvangst ^t nemen, 's Middags zijn wij met *ni meegereden naar het gebouw van de Amerikaanse Ambassade in Den Haag. Een gebouw waarin je best een dagje kunt doorbrengen en waar je je niet behoeft te vervelen. In de film studio kan men rustig een uurtje ge nieten van de meest prachtige films. Door medewerking van de Amerikaanse Ambassade is de heer De Haan in ge legenheid de komende wintermaanden bij zijn lessen op de scholen films te vertonen Natuurlijk hebben die films betrekking op alles wat leeft en bloeit. De Ambassade heeft een complete ge- luidsfilmapparatuur beschikbaar ge steld. Ongetwijfeld zal de heer De Haan bereid zijn voor de diverse dorpscom missies en verenigingen op het eiland films te vertonen in de komende win termaanden. Wat de heer De Haan dan zeker mee zal nemen zijn de invul kaarten voor het lidmaatschap van de Museumvereniging en daar kunnen wij hem geen ongelijk in geven Zo was Dierendag 1961 voor het Texels Museum een belangrijke dag. Wij hopen, dat vele aanbiedingen zullen volgen, want het persbericht, dat de N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land heeft rondgestuurd is niet geheel waar. Daar staat namelijk in dat het bassin, dat is aangeboden, de redding voor het museum is. Maar wij als Texe laars weten maar al te goed dat het Museum er nog niet is CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 11 oktober a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. GEEN RICHTING AANGEGEVEN Den Hoorn Dinsdagavond stak de 79-jarige heer J. Witte van Sint Dona- tius, zonder richting aan te geven op zijn fiets de weg over. Een achter hem rijdende TESO-bus, bestuurd door de heer P. Kok, kon de fietser niet meer ontwijken. Het gevolg was dat de heer Witte verwondingen aan hoofd en hand opliep. Dokter Van Loon, die spoedig ter plaatse was, heeft de wonden verbon den. De fiets van de heer Witte was totaal vernield. OVERDENKING: GOD IS LIEFDE Er is buiten het Christendom geen enkele godsdienst waarin gepredikt wordt dat God Liefde is. In de andere godsdiensten zijn de goden onbereken baar, luimig en, op zijn best, verheven, heilig, goed. Maar er is nergens sprake van een God, wiens liefde zo groot is dat Hij zijn Zoon naar deze wereld zendt om lijdend en stervend alle zonde en schuld der mensen te dragen. Ja, en nu gebeurt het wonderlijke, dat wij deze kennis van Gods liefde, die wij uit de bijbel hebben en nergens anders vandaan, als een beschuldiging tégen God keren. Als een zwaard tegen Hem opheffen; als God een God van Liefde is, waarom danen vul maar in. Wat wij zónder de bijbel, zónder de openbaring nooit geweten zouden hebben, nl. dat God Liefde is, gaan wij nu als een troef tegen Hem uitspelen. Wij zeggen b.v. als God een God van liefde is, hoe kan Hij dan ooit toestaan dat de wereld door de verschrikking van de atoombom ten onder zou kun nen gaan. Maar een Mohammedaan zal deze vraag nooit zo stellen. Als Allah wil dat de wereld ten onder gaat, dan gaat ie ten onder. En daarmee uit. Wij verraden, of wij nu christen zijn of niet, altijd onze christelijke afkomst. Onze ouders en grootouders waren geen Mohammedanen. Wij zijn ook in onze vragen en problemen nog van christe lijke huize. Onze vragen komen altijd weer uit bij de éne vraag of God voor ons een liefdevol Vader is. Een bij uit stek bijbelse vraag. Maar niet een wa pen of een troef. Een vraag, die pas een antwoord krijgt wanneer God onze ogen opent voor Zijn Liefde in Jezus Christus. D. J. F. GESLAAGD Den Hoorn Mej. G. Troost be haalde het diploma kinderverzorgster van de Centrale Raad voor Kinderuit zending. HERV. ZONDAGSSCHOOL WAAL EN KOOG Zondag worden de kinderen vanaf 4 jaar weer op de Zondagsschool ver wacht. Voor De Koog om half twaalf in het Jeugdhuis en voor De Waal om half twaalf in de kerk. INSTUIF Den Hoorn Morgenavond om half acht kan de jeugd weer terecht in De Waldhoorn. Gezien de grote belangstel ling vorig seizoen zal er ook nu weer genoeg animo zijn. DINSDAG NAAR AMSTERDAM Dinsdag zal een delegatie van Den Hoorn een bezoek brengen aan ds. Wolfensberger. Dan zal het bedrag dat bijeen gebracht werd voor zijn terug reis naar Holland, worden overhandigd. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling het de afgelopen week te overhandigen, op verzoek van een R.-K. geestelijke is dit uitgesteld. In een der parochieker ken op het eiland zal namelijk zondag een collecte worden gehouden. Wij kunnen inmiddels wel mededelen dat ds. Wolfensberger het naar om standigheden gunstig maakt. Er zijn reeds enkele Texelaars bij hem op bezoek geweest en ook zelf heeft hij reeds eilandbewoners opgezocht, zij het dan via de telefoon. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. FORTGENS (zondag van 9 tot 13 uur) Oosterend, tel. (02223) - 250 Zondagsdienst dierenartsen I. TH. BERTELS, De Koog, tel. 336 Marie-Jose Nysten en Jan Hundling in een typische scène uit „Korczak en de kinderen" van Erwin Sylvanus. Op zaterdagavond 14 oktober a.s., aanvang half negen, zal de toneelgroep „Centrum" (de vroe gere toneelgroep Puck) het stuk „Korczak en de kinderen" op voeren voor de Kunstkring. Het stuk heeft als onderwerp de Jodenvervolging. „Dokter Korczak is een Joodse kinderarts, die aan het hoofd staat van een weeshuis in het ghetto van Warschau ten tijde van de Duitse bezetting. Keer op keer kan hij door zijn nimmer aflaten de activiteiten de kinderen voor de hongerdood sparen. Dan brengt een Duits officier hem het bevel van hogerhand, dat het weeshuis moet worden opgeheven. De kin deren zullen naar een kamp gaan „waar geen honger meer is". Bij deze besprekingen stelt de Duitse officier dokter Korczak, wiens medewerking hij voor de uitvoe ring van dit afschuwelijke bevel, nódig heeft, een monsterachtig compromis voor, hetwelk de dok ter voor een gewetensconflict plaatst. De aangrijpende voorstel ling van du stuk, hetwelk zonder décors en zonder pauze wordt ge speeld, toont u tot welke keuze dokter Korczak komt en welke weg hij besluit te gaan. De waarde van dit stuk moge door enige uittreksels uit persrecenties nog versterkt worden. Algemeen Handelsblad: De première is een diep-aangrijpende gebeurtenis geworden. Zelden zal het in een schouwburg voorkomen, dat het uit blijven van applaus de juiste reactie is op hetgeen ten tonele werd gebracht. Zwijgend verliet men de zaal en menig een zal zich hebben afgevraagd, wat schokkender was: de gedramatiseerde werkelijkheid of de werkelijkheid, wel ke dit stuk tot een verontrustende ac tualiteit maakt. Verheugend is in elk geval dat uit Duitsland de stem van een jong schrijver klinkt, waaruit blijkt dat er Duitsers zijn, die zich rekenschap willen geven van het nog altijd te graag verzwegen verleden. De Telegraaf: De opvoering van dit door Erwin Sylvanis in een experi mentele vorm gegoten stuk was onder regie van Egbert van Paridon van een voelbare beklemming en ont roering. Het Vrije Volk: Het is inderdaad theater van zulk een waarachtigheid en zulk een stijl, dat U de weinige voorstellingen, die Puck ervan geeft niet mag laten verlopen zonder het te hebben gezien. De Volkskrant: Deze opvoering is een zaak, die in belang ver uitgaat boven een boeiende toneelgebeurtenis wat zij overigens ook is. Losse kaarten voor deze opvoering zijn vanaf heden verkrijgbaar aan de zaal en vanaf dinsdag bij V.V.V.-kan- toor Den Burg. De entreeprijs bedraagt J 3,Ook kan men nog een half abon nement verkrijgen hetwelk tevens toe gang geeft tot een optreden van het Nederlands Kamerkoor op dinsdag 7 november a.s. De prijs hiervan bedraagt 5,50. De verkoop van losse kaarten zal op woensdag 11 oktober a.s. worden ge staakt. Eventuele dan nog beschikbare plaatsen zullen aan scholieren worden beschikbaar gesteld. EERSTE LUITENANT BIJ TEXEL VERDRONKEN Bij het oefenkamp „De Mok" is de heer T. Nolles bij duikoefeningen ver dronken. De eerste luitenant der mari niers T. Nolles was 24 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Breda. DERTIG JAAR Z.D.H. Sportvereniging „Zwaluwen" Den Hoorn viert dit jaar haar 30-jarig be staan. Men hoopt in november ter ge legenheid van dit jubileum een uitvoe ring te geven. De Hoornder toneelver eniging zal op de planken verschijnen met het blijspel „De baron van Haber- niks. Ons boekjaar loopt ten einde. Om precies te zijn sluit de V.V.V.-Texel op 31 oktober de boeken af, en wie dan de contributie over het afgelopen jaar nog niet heeft voldaan bezorgt ons extra veel last. Ook administratief. Bij deze dus een klemmend verzoek achterstallige contributies, nota's e.d. met spoed te voldoen. Bij deze tevens het verzoek vorde ringen op de V.V.V. eveneens vóór 1 november in te sturen. Maak het ons eens gemakkelijk, dan kunnen we met een schone lei beginnen. Op 25 en 26 oktober wordt op Ter schelling de jaarlijkse waddenconferen tie gehouden. Geïnteresseerden, lid van de V.V.V.-Texel, kunnen bij ons bu reau een inschrijvingsformulier ver krijgen. Deelnemerskosten: ƒ25, Haastige spoed is geboden, daar wij door de vakanties van ons bureau al een beetje aan de late kant zijn. Aanstaande dinsdag 10 oktober is het V.V.V.-bureau te Den Burg weer voor alle diensten geopend. Het bureau te De Koog, dat geduren de de vakantieperiode de zaken waar nam, wordt ingaande diezelfde datum gesloten. Gedurende de wintermaanden zal de V.V.V.-Texel de vijfdaagse W-V werkweek invoeren, waardoor W het bureau op de zaterdagen gesloten zal zijn. It soms tot hoog in de keel brengen een paar Rennies baat Die blussen de zwaarste zuurbrand in een handomdraai. Gewoon laten smelten op de tong en prompt is alle leed geleden, 'n Wondermiddel, die Rennies, en een uitkomst voor de mensen die zonder Rennies nauwelijks hun dagelijkse maaltijd aandurven - uit angst voor de zuurbrand daarna. KLAVERJASCLUB „HET CENTRUM" Oosterend In de ledenvergadering gehouden in „Het Centrum", werd de aftredende penningmeester, de heer J. Waaier, vervangen door de heer Bos. Naast de gebruikelijke agendapunten werden door het bestuur verschillende suggesties naar voren gebracht. Een volledig winterprogramma werd, naar ieders bevrediging, vastgesteld. Klaver jasclub „Het Centrum" verwacht weer een actief en sportief seizoen en hoopt op de volledige en trouwe belangstel ling van de leden. Zij verwacht dat nog vele nieuwe kaartliefhebbers zullen toetreden om de gelederen te verster ken. Maandag, 9 oktober a.s., 's avonds 8 uur zal het seizoen 1961-'62 worden geopend met de eerste competitieavond. Was seizoen 1960-'61 voor deze jonge vereniging een succes; het bestuur ver wacht ook voor dit seizoen een blijvende en groeiende belangstelling.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1