9 roen in het harL, Kerkelijke gezindten op Texel ROYAL I ROYAL Met ingang van 1 januari a.s. verlaging enkele T.E.M.-tarieven a „Korczak en de kinderen" Vrijdag start paardenbeoordelingscursus van de vereniging „Voor Vrienden van het Paard" wij willen de echte, wij roken 'mi wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 fEXELSE 75e JAARGANG No. 7602 jgffve N.V. v.h. Langeveld de Rooij iek-. Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerii Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm In Handboek Pastorale Sociologie, deel H (1955) is door ds. C. J. J. Janse, destijds hervormd predikant te De Waal en De Koog een uitvoerig overzicht gegeven van de ontwikkeling van de kerkelijke verhoudingen op Texel van 1840 tot 1947. Nu dezer dagen de eerste globale cijfers over de kerkelijke ver houdingen op het tijdstip van de Volkstelling van 1960 bekend geworden zijn, is het interessant na te gaan hoe de ontwikkeling de laatste 13 jaar is geweest, bevolking van Texel naar kerkelijke gezindte (verhoud ingscij f ers) N.H. Ger. R.K. overige geen 78.2 21.2 i9 54.0 6.5 20.2 18.0 1.3 (9 51.4 6.2 21.7 16.7 4.0 20 47.6 8.4 13.8 14.7 5.5 30 38.0 6.3 24.2 16.5 15.0 !7 36.9 8.6 26.3 11.2 17.0 33.8 8.7 28.2 9.9 19.4 De Ned. Herv. maken nog steeds de ootste groep uit. De relatieve terug- sng gaat echter nog steeds voort. Van i9»/o in 1947 tot 33.8% in 1960. Een idere categorie die sedert 1840 vrij- e1 steeds terugloopt is de groep „ove- kerkelijke gezindten". Deze groep sedert 1947 terug van 11.2% tot Tk De groep „overige kerkelijke ge- sdten" bestaat vnl. uit Doopsgezin- Van de 11.2% „overigen" in 1947 «ren er 9.6% doopsgezinden. Hoewel irover nog geen definitieve cijfers ;end zijn, ligt het wel voor de hand het in het bijzonder de Doopsge- ;den geweest zijn die, net als de Ned. •rvormden, zijn teruggelopen. Bij het ;oms-Katholieke en het Gereformeer- volksdeel is sprake van een toene- ing van hun aandeel in de totale be- Jking. In het bijzonder de R.K. gaan staag vooruit sedert de eeuwwisse- 1899 20.2%, 1947 26.3% en 1960 12%. Was in 1947 het verschil in de re- üeve sterkte tussen Ned. Herv. en nog 10.6%, thans bedraagt dit De Gereformeerden hebben tchts een geringe groei te zien gege- 8,6% in 1947 en 8.7% in 1960. Het aantal van degenen die niet bij kerkgenootschap zijn aangesloten is aiddels gestegen tot 19.4%. Het lijkt »r de hand te liggen dat de „winst" in de eerste plaats afkomstig zal van het verlies van de Ned. Herv. Doopsgezinden. De nadruk moet op woord „lijkt" gelegd worden. Het n.1. ook zeer goed mogelijk dat de iruggang bij de Ned. Hervormden en topsgezinden vooral een gevolg is van wegtrekken naar elders, zonder dat gelijk gezinden voor in de plaats ramen. Ter plaatse geborenen trekken om elders emplooi te zoeken, ter- van de overkant steeds meer per- nen zich vestigen ter vervulling van lerlei functies bij het zich, mede on- invloed van het toerisme, sterk uit- tidende bestuursapparaat, onderwijs- ttellingen, zomede allerlei andere worgende diensten. Een nader onder- zou moeten uitwijzen of onder genen die zich vestigen, de onkerke- iiheid groter is dan onder de ver eenden. Tot zover de cijfers voor 'gehele eiland. Hoe is de ontwikkeling in de afzonderlijke dorpen geweest? (Teneinde niet in de cijfers te ver ben blijven de verspreide huizen het oude en nieuwe land voorshands feiten beschouwing). Allereerst iets over de gezindten die de dorpen het sterkst vertegenwoor- zijn. In Den Burg vormen de R.K. 33,8% de grootste groep. In De tog zijn dat de Ned. Hervormden met Mo; in Oosterend de Gereformeerden 40,8%, in De Waal weer de R.K. 41,6%. In Oudeschild zijn het de bij een kerkgenootschap aangeslo- die er het sterkst vertegenwoor- zijn (36,9%). In Den Hoorn zijn de Hervormden met 48,4% de sterk- groep. Laatstgenoemde categorie in De Cocksdorp zelfs met 57,9% meerderheidspositie in. Het R.-K. volksdeel is zwak verte- fcwoordigd in De Koog en Oosterend; Gereformeerden hebben in De Waal, n Hoorn en De Cocksdorp bijna geen gangers. De onkerkelijken zijn in 'Jterend en Den Hoorn weinig talrijk. Koog en Oudeschild zijn in ster- mate onkerkelijk dan het gehele Moet de grotere mate van on gelijkheid van De Koog toegeschre- fc worden aan de vestiging van on- 5rkelijken van de overkant die toeris- ^bedrijven in De Koog vestigden of de invloed van het toerisme op de jolking? Het is heel goed mogelijk, dan moet dat proces zich al voor hebben afgespeeld. Immers in is 29,1% van De Koog onkerkelijk, in 1960 28,7%. Dus zelfs een ge ringe teruggang. De ontwikkeling van het toerisme heeft in ieder geval in De Koog de onkerkelijkheid, voor zover uit de cijfers blijkt, niet vergroot. Oudeschild heeft van ouds een grote mate van onkerkelijkheid gekend. Het is niet moeilijk in de economische en „politieke" geschiedenis van Oudeschild de krachten aan te wijzen die tot die situatie geleid hebben. Van een voort gaande ontwikkeling is hier nog sprake. In 1947 31.8% onkerkelijken, in 1960 36.9%. De Ned. Hervormden liepen terug van 43.5% tot 34.9%. In Oosterend zijn in de loop van de hier beschouwende 13 jaren nog wel enige wijzigingen opgetreden in de onderlinge sterkteverhoudingen van de kerkelijke gezindten. De sterkste groep de Gereformeer den geven een toeneming te zien van 39,7% tot 40,8%. Maar ook de onkerke lijkheid neemt toe en wel in sterker mate dan in één van de andere dorpen. Het percentage voor 1947 was 6,2; thans is het 11,5 of bijna tweemaal zoveel. In vergelijking met de andere dorpen is de onkerkelijkheid in Oosterend echter nog niet groot te noemen. De Ned. Hervormden lopen terug van 33,9 tot 31,6%. Ook het aandeel van de R.K. loopt terug van 9,1 tot 7,7(In de meeste andere dorpen is het toegenomen). De overige kerkge nootschappen die in Oosterend in 1947 11,1% van de bevolking uitmaken zien hun aanhang verminderen tot 8,4% in 1960. De Waal is maar een klein dorp. In 1947 telde het 273 inwoners, in 1960 telde het 11 zielen minder: 262. Het gaat hier dus om kleine getallen. Er kunnen door toevallige omstandigheden grote schommelingen optreden. De ene keer zal de wijzer naar deze, de andere keer naar de andere kant doorslaan. Relatieve cijfers dienen om makkelijker een inzicht in veranderingen te krijgen. Als het om kleine aantallen gaat zijn de werkelijke en absolute cijfers echter net zo belangrijk. Het aantal Rooms Katholieken neemt toe van 66 tot 109 of van 24,2 tot 41,6%. De Ned. Hervormden nemen af van 134 tot 86 of van 49,1 tot 32,8%. Van de 10 Gereformeerden in 1947 is er in 1960 maar één over. Teruggang van 3,7% tot 0,4%. Het aantal behorende tot de „overige" kerkgenootschappen loopt terug van 34 tot 26 (12,4% tot 9,9%). Het aantal dat opgaf niet tot een of ander kerkgenootschap te be horen, steeg van 29 tot 40 (10,6% tot 15,3%). Ook De Cocksdorp is maar een klein dorp. In 1947 347 inwoners, in 1960 316. Hier echter geen grote veranderingen. Evenals in Oosterend is er het aandeel van de R.K. afgenomen (18,4% - 17,8%). Het aandeel van de Ned. Hervormden, dat in 1947 nog 63,4% bedroeg, liep terug tot het hiervoor reeds genoemde percentage van 57,9. Het aandeel van de onkerkelijken steeg van 11,5 tot 18,0%. Het opvallende van Den Hoorn is dat daar het aandeel van de onkerke lijken is afgenomen van 13,5% in 1947 tot 10,0% in 1960. De Ned. Hervormden blijven vrijwel gelijk (49,5 - 48,4%). Gereformeerden 1,8 - 0,4%. Overige kerkgenootschappen 10,8 - 9,5%. De Rooms-Katholieken stijgen van 24,4 tot 31,7%. De veranderingen in Den Burg stem- GRONDVERKOOP OP INDUSTRIETERREIN De agenda van de raad is weer aan gevuld met enkele punten, die zullen worden behandeld op de vergadering van donderdag a.s. De heer J. W. B. van der Meer, Binnenburg, wordt eige naar van 1038 m2 grond op het in dustrieterrein te Den Burg voor de som van 7006,50. CANDIDAAT GESTELD Voor de benoeming van directeur Vétérinair-Hygiënische Dienst worden aanbevolen de heer H, Th. Nieuwen- huijsen te Ingen en mej. E. F. Kleijn te Schoonebeek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Donderdag 19 oktober wordt er Zusterkring te Den Burg gehouden. SCHIETOEFENINGEN OP HET WAD Op woensdag, 18 oktober, en donder dag, 19 oktober, zal Hms. „Overijsel" schietoefeningen houden. Geschoten wordt vanuit de haven van Den Helder in de richting van het wad. Een veilig heidsschip is aanwezig. HERVORMDE ZONDAGSSCHOOL DE KOOG Zondag zal in De Koog een oogst- dankdienst worden gehouden. De kin deren van de zondagsschool worden om tien uur in de kerk verwacht. Misschien willen de ouders de kinderen hier even aan herinneren? WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Donderdag 19 oktober Den Burg, Casino, 7.30 uur. Openbare les muziekschool, klasse A II en B I. Reeds meerdere malen werd in de raad gesproken over de wenselijkheid het vastrechttarief van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij in zoverre te herzien, dat voor de afnemers met klei ne woningen een wat gunstiger regeling zou ontstaan. Deze afnemers verbrui ken als regel slechts een geringe hoe veelheid stroom, hetgeen tot gevolg heeft dat hun gemiddelde kWh-prijs waarmede bedoeld wordt de totale elektriciteitsrekening gedeeld door het verbruikte aantal kWh's hoog ligt. Ten einde de gemeenteraad en de Raad van Commissarissen van de T.E.M. beter inzicht te verschaffen in deze materie, heeft de directeur, de heer B. Kleijnhuis, een overzicht sa mengesteld, waarbij het nieuw-ge- noemde vastrecht moet worden be schouwd als een mogelijkheid, welke gesteld wordt om uiteindelijk te komen tot de beantwoording van de vraag op welke wijze een definitief voorstel moet worden geformuleerd. Aangezien de directie de opdracht had er van uit te gaan dat haar aan bevelingen van het bedrijf geen al te groot financieel offer zouden mogen van der Meer, Binnenburg, wordt eige- vragen. Het voorstel luidt om 1 jan. 1962 het vastrechttarief voor afnemers met 2, 3 en 4 vertrekken te verlagen met respectievelijk ƒ11,ƒ11,en ƒ9.een maatregel welke het bedrijf ƒ11.446,per jaar zal gaan kosten. De raad van commissarissen heeft zich in zijn vergadering van 29 septem ber j.l. na ampele bespreking met dit voorstel verenigd. Uitvoerig is daarbij stilgestaan bij de vraag of het niet wenselijk zou zijn ook een verlaging van ƒ7,en ƒ5,voor woningen met 5 en 6 vertrekken door te voeren. In principe werd deze vraag wel bevesti gend beantwoord. Een dergelijke ver derstrekkende maatregel zou de exploi tatie echter met ƒ19.166,per jaar be lasten. Het werd, gezien tegen de achtergrond van het huidige investe ringsprogramma van het bedrijf, mo menteel niet verantwoord geacht zo ver met de verlaging te gaan. Wel werd gesteld dat het huidige voorstel als een eerste fase moet worden ge zien en dat de woningen met 5 en 6 vertrekken bij een toekomstige verla ging opnieuw in de beschouwingen be trokken moeten worden. Voor de Stichting Kunstkring Texel heeft zaterdagavond in Casino de to neelgroep „Centrum" het spel ge bracht van Erwin Sylvanus „Korczak en de kinderen". De zaal was flink bezet, mede door dat er een groep leerlingen van de H.B.S. en de U.L.O. aanwezig was. Het verwondert ons steeds weer dat er van de avonden van de Kunstkring zo weinig eilandbewoners profiteren. Want de aanwezigen hebben geprofi teerd van prachtig toneelspel. De inhoud van het stuk is treffend. Een Joods kinderarts is het hoofd van een weeshuis in het ghetto van War schau tijdens de Duitse bezetting. In het weeshuis vinden 67 kinderen onder dak, die door zijn hulp steeds gered zijn van de hongerdood. Hij krijgt een bevel de kinderen af te leveren aan de deur van de gaskamer. Als hij het rustig weet te doen zal hij zelf wor den gespaard. Hij kan de kinderen niet voorliegen en besluit dan zelf mee te gaan tot het eindetot het aller laatste Het was een spel zonder décor en zonder requisieten, alleen een uitste kende verlichting. De schrijver, een jonge Duitse toneelschrijver, heeft het stuk niet „afgerond", heeft geen „op lossing" gegeven. Ongetwijfeld hebben de bezoekers de afgelopen dagen ge dacht aan de inhoud. De volgende bijeenkomst van de Kunstkring zal zijn op dinsdag 7 no vember a.s. Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel zal dan optreden in de Ned. Hervormde kerk te Den Burg. Leden van de Vereniging voor Vrienden van het Paard hebben vrij dagavond besloten om a.s. vrijdag te starten met de Paardenbeoordelings cursus. Voor deze vergadering die ge houden werd in hotel „De Lindeboom- Texel" was de belangstelling redelijk. In zijn openingswoord richtte de voorzitter, de heer Joh. C. Roeper, een speciaal woord tot de heren Biesheu vel en Ripping. Het verheugde hem dat ook weer verschillende damesleden ter vergadering waren gekomen. Hij be sprak hierna in het kort de werkzaam- men door de grote concentratie van de bevolking aldaar het beste overeen met de veranderingen die voor de gehele eilandbevolking werden geconstateerd. Het aandeel van de R.K. neemt iets toe i(32,7 - 33,8%), de N.H. lopen iets terug (29,8% - 27.0%); de Gerefor meerden stijgen van 3,8 tot 5,6%; de overige kerkgenootschappen dalen van 14,5 tot 12,2%, terwijl de onkerkelijken weer toenemen (19,4% tot 21,4%). Bovenstaande cijfers hebben steeds betrekking op mannen en vrouwen te zamen. In het algemeen zijn de vrou wen minder onkerkelijk dan de man nen. Bij de onkerkelijken worden dan ook 221 mannen meer aangetroffen dan vrouwen. Dit mannenoverschot is aan merkelijk groter dan het mannenover schot op de gehele bevolking. Dat be draagt slechts 84. Het extra overschot onder de onkerkelijken wordt veroor zaakt door een „tekort" aan mannen bij de Ned. Hervormden, Gereformeerden en overige kerkgenootschappen van resp. 52, 42 en 50. De R.K. maken hier op een uitzondering. Deze hebben ook een overschot aan mannen, nl. 7. De bevolking van de dorpen van Texel, zomede van het gehele eiland naar kerkelijke gezindte in 1960 (verhoudingscijfers): Kerkelijke Den De De Den De Geheel gezindte Burg Koog O'end Waal O'schild Hoorn C'dorp Texel R.K. 33.8 10.3 7.7 41.6 17.6 31.7 17.8 28.2 Ned. Herv. 27.0 44.8 31.6 32.8 34.9 48.4 57.9 33,8 Geref. 5.6 4.7 40.8 0.4 2.9 0.4 1.9 8.7 Overige kerk. gez. 12.2 11.5 8.4 9.9 7.7 9.5 4.4 9.9 Geen kerk. gez. 21.4 28.7 11.5 15.3 36.9 10.0 18.0 19.4 heden van de vereniging van de laatste maanden. Vermoedelijk zal de tweede of derde zaterdag in januari de jaarlijkse feest avond worden gehouden. Welk gezel schap er komt was nog niet bekend, wel zal de avond een zelfde karakter hebben als vorig jaar. Volgend jaar zal het concours wor den gehouden op 21 juli. Een vast pro gramma is nog niet opgemaakt, maar leden zijn in de gelegenheid om nieuwe ideeën naar voren te brengen. Tevens zal dan weer de keuring worden ge houden. Ditmaal ook voor trekpaarden. De voorzitter deelde tevens mee, dat de statuten de koninklijke goedkeuring hebben ontvangen. De leden kregen de gelegenheid vra gen te stellen over het gehouden con- cours-hippique. Het was de heer Bies heuvel, die aandrong op het handhaven van het nummer oude wagens en klederdracht. Hij meende, dat de ver eniging met een dergelijk nummer op de goede weg was. Een volgend voor stel van de heer Biesheuvel was om via de Waddenruiters andere ruiter- verenigingen uit te nodigen enige da gen op Texel door te brengen. Tijdens het gehouden concours was een klein oponthoud ontstaan toen het nummer van de Waddenruiters moest beginnen. De hindemissen moesten worden geplaatst en dit vergde enige tijd. Elders is het zo dat de hindernis sen tijdens het gehele concours op het terrein zijn opgesteld. De heer Ripping was van mening dat het niet anders hoort en dat de tuigpaarden er zelfs beter door voor de dag komen. Ook dit punt zal nader worden bezien. Vrijdag eerste les De heer Biesheuvel besprak vervol gens het doel van de te houden cursus Paardenbeoordeling. Het verheugde hem dat er reeds diverse leden zich hadden aangemeld. De voorzitter deel de aan het eind van de vergadering mee dat a.s. vnjdag de eerste les zal plaats vinden om 1 uur op het land van de heer J. de Graaf, De Westen. De cursus zal bestaan uit vijf maal 2 uur en zal steeds op een ander be drijf worden gehouden. Tijdens iedere les worden drie paarden beoordeeld. Ook de dames zullen aan deze lessen deelnemen. De lessen worden gegeven door de heren W. Spoelstra en P. Ripping, hoofdassistenten van het Rijksconsulentschap voor de Paarden fokkerij. De heer Spoelstra zal vanaf „Signa lement" tot en met de „Draf" behande len en de heer Ripping begint bij het „Optuigen". Aan deze cursus kan door een ieder worden deelgenomen. Met een hartelijk dankwoord tot de beide sprekers en de aanwezige leden besloot de heer Roeper de vergadering.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1