Albert Heijn heeft de lekkerste Albert Heijn "TM MUmiilB EIEREN 6 69 KMS GOUDSE „De jaren waarop wij wachten 9 streekonfwikkeling od Voor de lekkerste kaas bent u bij Albert Heijn aan het juiste adres Om het even of u nu Edammer, Goudse of Leidse prefereert. Kaas voor de kenners! Het proeven waard! JONGE GOUDSE JONGE LEIDSE JONGE EDAMMER /4 kaas 99 BELEGEN GOUDSE VOLVET 100 GRAM 34 ALBERT HESJN FIJNE VLEESWAREN DINGEN OM AAN TE DENKEN Ook in de herfst is de kopziekte een bedreiging voor het rundvee. Vooral als het weer minder gunstig gaat worden en de dieren regelmatig nat gras moe ten opnemen gaat.hèt gevaar van kop ziekte weer dreigen. Er zijn op het moment verschillende deskundigen, die durven te stellen, dat kopziekte bij het rundvee met goede voorzorgsmaatregelen kan worden voorkomen. Het zou onverstandig zijn om de wenken, die deze deskundigen geven zo maar zonder meer terzijde te legen. Ook al hebt U nooit eerder kopziekte op Uw bedrijf gehad is het zaak toch met de mogelijkheid van het optreden van deze ziekte te rekenen. Wat U er direct tegen doen kunt? a. Geef de dieren 2 kg. gedroogde pulp per dag. b. Zet in de weide een bak met pekel (2V* kg zout op 100 liter water). Daarnaast moeten de dieren vol doende ander water kunnen opne men. c. Wacht niet te lang met het opstallen van de dieren. Als U gelegenheid hebt om de dieren 's nachts op te stallen is dat zeer gunstig. Als U het pootgoed voor volgend jaar al in huis hebt is het nu de tijd om een behandeling tegen rizoctonia toe te passen. Dit geldt speciaal voor de telers van pootgoed. In het afgelopen seizoen is weer duidelijk gebleken, dat rizoc- toniaplanten in de voor pootgoed be stemde percelen veel extra werk geven en wat nog erger is tot afkeuring kan leiden. U kunt al deze narigheid voorkomen als U het pootgoed tijdig goed ont smet. Daarvoor zijn enkele methoden. Eén van die methoden is die, waarbij de knollen enige tijd worden onderge dompeld in water, waaraan een kwik middel is toegevoegd. De maand okto ber is daarvoor een gunstige tijd. U moet nooit vergeten, dat de ren- tabilteit van een bedrijf vaak afhangt van een aantal „kleine dingen". De eerste resultaten van het onder zoek van kuilgras zijn weer binnen. Daaruit blijkt wel, dat de kwaliteit van de kuilen, die gemaakt zijn met de maaikneuzer en de wringmachine stuk ken beter is dan die der graskuilen uit het verleden. De voedingswaarde is best en deze kuilen missen over het algemeen de onaangename geur van boterzuur en ammoniak. Als U zelf zo'n kuil niet hebt moet U straks eens een kijkje nemen bij Uw buurman, die U daarin voorging. En waar we vooral op willen aandringen: Laat Uw kuil gras en hooi onderzoeken! Weliswaar geeft de geur van de kuil wel enige aanwijzingen omtrent het feit of het kuilproces al dan niet geslaagd is, maar de voedingswaarde kunt U er aan de buitenkant beslist niet afkijken. Aan leden van de Veevoederkern wordt een premie gegeven van 35°/o van de kos ten van het onderzoek van hooi en kuilgras. We hoorden de laatste weken van diverse gevallen van een ernstige aan tasting van longwormen bij kalveren. Op één bedrijf moesten van 20 kalve ren er 9 stuks opgeruimd worden als gevolg van deze ziekte. Al eerder wezen wij er op, dat vroeg opstallen een goede methode is om deze ziekte te voorkomen. Vooral als de die ren op een perceeltje lopen, dat al het hele seizoen als kalverweidje in ge bruik is geweest is het zaak thans geen dag langer meer te wachten met het opstallen. Een landbouwer komt er zeker tegenwoordig niet door alleen maar dag aan dag met de handen bezig te zijn, al moeten we direct opmerken, dat FEUILLETON men er zonder werken zeker niet komt. Iedere boer moet echter ook de tijd nemen om over de gang van zaken op zijn bedrijf na te denken en daar met anderen over te spreken. Binnenkort wordt in de Lagere Landbouwschool weer een lezingencyclus over bedrijfs economische vraagstukken gehouden. Vorig jaar werd deze door een toene mend aantal jonge en oudere landbou wers met enthousiasme gevolgd. We twijfelen er niet aan of de be zoekers van vorig jaar zullen er weer zijn. Maar als U er toen niet toe kon komen moet U nu de proef eens nemen. We verwachten dan, dat het niet bij een „proef" blijft. C. v. Gr. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 13 oktober 1961: J. Hooijberg-C. Dijker 02 J. Vinke-J. v. Heerwaarden 20 C. v.d. Werf-Jn. Stam 11 S Ros-S. v. Heerwaarden 02 C. Vinke-A. de Haan 2—0 J. A. v. Enst-C. P. Burger 0—2 A. Vinke-Jo Schoo 11 S. Hin-Jb. Koorn 02 J. Witte-D. v.d. Werf 02 C. Dijker bracht zijn tegenstander door een één om één afruil in verloren positie. Toch zat de winst juist te diep om het een blunder te kunnen noemen. Ook Jas Vinke won en nam hiermee de tweede plaats in beslag. Jo Schoo speelt weer mee en begon met een remise. BRIDGEN Uitslag 3de comp.-wedstrijd: A.: 1. Gebr. v. Sambeek 8) 58.33% 2. mw. Kooijman-Veenema !(10) 57.74% 3. Echtpaar v.d. Heerik 3) 56.55% 4. dames Hattuma-v. Heerwaarden 4) 54.17% 5. mw. Ypma-Bakker 2) 51.19% 6. Stolk-Verstegen 6) 45.24% 7. Blom (17)-Bos (16) 39.88% 8. Roeper-v.d. Werf (18) 36.90% B.: 1. Luyckx-Wessels 1) 58.33% 2. Bakker-Huizinga 5) 56.25% 3. Echtpaar Beemsterboer (11) 54.86% 4V*. Backer-Raven 9) 48.61% 4%. Dam-Hooijberg 7) 48.61% 6. Kellner-v. Lente (12) 47.92% 7. Brücher-Gieze (14) 47.22% 8. Bruin-Mantje (15) 45.83% 9. Echtpaar Gilijamse (13) 42.36% Volgende drive woensdag 25 okt. a.s. S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: Kaagvogels-Texel 23; W.Waard-N. Niedorp 42; WGW-Duinranders 00; Vr one-JVC 2—2; Vesdo-Geel Zwart 43. Adsp.: Texel b-Texel a 1—10. Pupillen: Texel b-Texel a 13. De stand in de le klas is nu: Texel 6—10; SRC 5—9; Duinranders 6—9; W.Waard 6—7; JVC 6—5; Vesdo 44; N.Niedorp 54; Geel Zwart 54; WGW 5—2; Vrone 5—1; Kaagvogels 5—0. Handbal; Con Zelo-Texel 84. Texel heeft een lastige klip omzeild. Kolhorn, de bakermat van Kaagvogels, heeft geen al te beste naam. Bovendien kunnen ze moeilijk in de punten komen. Voor de rust ging het nog best en speelde Texel zich naar een 30 voor sprong. Daarna echter kwamen de Kaagvogels met woest en ruw spel en trachten de overwinning alsnog te forceren. Gezien de uitslag was het nog bijna gelukt ook. Max scoorde alle drie doelpunten. Hans Geus en Teun lieten en prachtkans onbenut. Zaterdagmiddag hebben de adspiran- ten a en b hun krachten gemeten. A won gemakkelijk, maar b stelde zich geducht te weer Daarvoor waren de pupillen a en b in heftige strijd gebonden. A won met 31, hetgeen een compliment voor b betekent. De handbalsters konden het tegen Con Zelo niet bolwerken. Toch is er, gezien de uitslag, behoorlijk partij ge geven. A.s. zondag zijn Texel 1 en 2 vrij en kunnen we de verrichtingen van ons Nederlands elftal volgen. Deze wed strijd wordt op de TV vertoond. Zaterdag: adsp. Texel-ZDH; SVC- Texel b, aanvang 4.45 uur; Pupillen: SVC-Texel b, aanvang 4.00 uur. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN De volgende aansluitingen zijn reeds of komen binnenkort in dienst: Den Burg: no. 2271, C. Bakker, Verh. van bunglows en zomerh., Wittekruisl. 10; no. 2695, P. Bremer, Buurtje 8, Oudeschild; no. 2892, H. v. d. Ster, Bloembollenkw., Hallerweg B 8a; no. 2662 S. Zijlstra, Mont. fa. J. Agter, Warmoesstraat 71. Eierland: no. 296, M. H. Schraag, Landb., Oorsprongweg E 135a. Oosterend: no. 241, K. v.d. Kooij, Peperstraat 29; no. 243, Rooms-Katho- lieke Pastorie, Schoolstraat 18; no. 246, A. v.d. Vis, Vliestraat 2; no. 385, B. Vlaming Gzn., Achtertune 22. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" Uitslagen van woensdag 11 oktober: 2de ronde: Tj. v.d. Galiën-J. Doornbos 10 J. L. Veldhuis-F. R. Drevel 0—1 C. Schulte-J. Hoogerheide 01 L. J. Vlugt-O. Feitsma 10 le ronde: C. Joustra-A. Terpstra 10 le en 2e ronde: F. v. Lare-A. Hovenkamp 10 A. Hovenkamp-F. v. Lare 10 FILMNIEUWS Zaterdag- en zondagavond: „PYGMALION" Gezien het succes, dat de musical „My fair lady" geniet, behoeft het niet te verbazen, dat de film „Pygmalion" weer uit de archieven is opgediept. Immers, beide produkten zijn een be werking naar het beroemde toneelstuk van G. B. Shaw. Het verhaal van het volksmeisje, dat door bemiddeling van een spraakleraar haar taal en manieren dermate weet te cultiveren, dat zij zich in welopgevoede kringen gaat thuis ge voelen. Bekende artiesten, die op het toneel naam hebben gemaakt, zoals Wim Kan, Nel Oosthout, Johan de Meester, Matthieu van Eysden en wijlen Eduard Verkade hebben aan deze film hun medewerking verleend en spelen vrij toneelmatig hun rol. Doch als Pygma lion demonstreert Lily Bouwmeester van huis uit toneelspeelster dat zij óók een geboren filmactrice was. De spontaneïteit die zij in haar spel heeft weten te leggen is hartveroverend. Zondagmiddag: „TARZANS VERBANNING" Zondagmiddag zal de Koning van het oerwoud weer op het witte doek ver. schijnen. Tarzan, de aapmens beleeft nieuwe avonturen in een fascinerende omgeving: de jungle. Hij vindt er een zoon en verliest bijna zijn vrouw - maar een gelukkig drietal keert uitein- delijk terug naar hun home in de wildernis. Nederlands nieuws O.a.: Noodgebouwen Utrechtse jaar- beurs verdwijnen, notabelen starten sloopwerkzaamheden; Internationale na-Braassem, laatste zeilwedstrijden van het seizoen; Sterrenparade in het Kurhaus, grand gala dus disque; Olie- boringen in de Noordzee, het boor. eiland Triton bij Kijkduin. Wereldnieuws O.a.: Handgemeen in Algiers; Nie mandsland aan de zonegrenzen door Berlijn; Chinese exportmode; Wereld kampioenschappen ploegen; Interna- tionale automobieltentoonstelling in Frankfurt; Bierfeest in München, Mexico viert zijn onafhankelijkheid- Proeven met veiligheidsgordels in auto's; Om het kampioenschap strand- zeilen. woensdag 25 oktober LICHTRELEGEN 500 GRAM VAN 1.60 VOOR 100 GRAM 27 100 GRAM 29 EXTRA Kom ook naar de Kaas-show Elk AH-filiaal houdt iedere dag „kaas-show". Kom gratis proeven j en keuren. Kies de kaas precies naar uw smaak EXTRAATJE GEBRADEN GEHAKT 100 GRAM 29 I CASSELER-RIB 100 GRAM 59 FIJNE ACHTERHAM 100 gram 59 BACON zonder zwoerd 100 gram 71 28. Hij had aan Wilma gezegd, dat er met het schilderij veel voor hem op het spel stond. Wilma had hem graag ter- willen willen zijn, maar ze wist zeker dat de moeder nooit toestemming zou geven, om vanuit het gebouw te schil deren. Ze zag mijn wanhoop en het scheen haar veel aan gelegen te zijn, mij te helpen. Later op de avond hebben we elkaar ontmoet en alles besproken. Haar nuchtere en praktische vragen de den bij mij nog meer moeilijkheden rijzen. Ze vroeg hoeveel tijd ik voor dat schilderij nodig had en ik kon haar wel vertellen, dat ik van plan was, niet al te haastig te werken. Ze wist dat ik geen geld genoeg zou hebben, om lang in dit stadje te blijven. Toen kwam ze zelf met het plan, om mij hier te ver bergen. De moeder zou met vakantie gaan en verder zou dan alles veel ge makkelijker zijn". „Ja", zei Henny verwijtend, „en het zou gemakkelijk gebleven zijn, als je niet die nachtelijke wandeling had ge maakt". „Dat was werkelijk een onvergeef lijke stommiteit van me", gaf de aan gesprokene grif toe. „Daarmee heb ik het hele plan in duigen gegooid. De enige troost is, dat mijn schilderij bijna klaar is. Alleen wil ik hier niet van daan, als niet voor iederen klaarheid in de zaak gekomen is. Daarover breken Wilma en ik ons nu het hoofd. Ik heb zo af en toe een fragment van de valse beschuldigingen, die u troffen, opgevan gen, en daarom heb ik gewacht met hier te verdwijnen. Alleen dat geïmpro viseerde bed op de rommelzolder begon me een beetje te vervelen. Ik dacht werkelijk dat U voor een nachtje naar familie of kennissen was gevlucht, daar om meende ik zonder gevaar voor ont dekking dit bed te kunnen gebruiken. Bovendien was er altijd de dakgoot nog om te ontsnappen, als de nood aan de man kwam". Henny had met stijgende verwonde ring naar de uitleg geluisterd. Moest ze dit verhaal nu maar zo, zonder slag of stoot geloven? Hij scheen haar twijfel te zien, en stond haastig op. „Excuseer mijn kleding, maar ik zal even mijn schilderij halen. Het staat op de rommelzolder. Ik hoop alleen" voeg de hij er grinnekend aan toe, „dat deze plaats nu geen veeg teken is voor de toekomst". Jan wilde oudergewoonte door het raam en over de dakgoot verdwijnen, maar Henny verklaarde lachend, dat hij nu beter de koninklijke weg kon nemen. Hij lachte ook, en zei dat ze eens moest weten, hoe handig hij in al die dagen, in de overigens wel brede dak goot was geworden. Even later kwam hij terug met zijn schilderij. Voorzichtig draaide hij het om en Henny kon een kreet van be wondering niet onderdrukken. Het machtige bouwwerk, de trots van de kleine stad, pronkte daar met indruk wekkende en toch sierlijke lijnen op het linnen doek. De kleurencompositie was schitterend en hoewel Henny geen deskundige was, zei haar gevoel haar, dat dit zeker de aandacht zou trekken. Jan zei lange tijd geen woord en keek, met liefdevolle en tegelijk onder zoekende blikken naar het schilderij. Zo zaten ze daar doodstil, met het schilderij tussen hen in, toen de deur langzaam openging en Wilma binnen trad, op de voet gevolgd door juffrouw Koosje, notaris Greedel en George. Beneden had zuster Wilma haar ver haal verteld, waarbij ze had onthuld dat die jongeman, waardoor alle com plicaties waren ontstaan, door haar in het tehuis verborgen werd gehouden. De notaris had toen voorgesteld om boven eens poolshoogte te nemen en met dat jongmens kennis te maken. Zo kwam het dat allen naar boven gingen, want de jongeman zou bij hun komst misschien een poging doen om te vluchten. Daarom kon men beter met een versterkt aantal gaan. Zacht lopend, om niemand te wekken en om de gezochte geen argwaan te laten krijgen, ging men naar boven. Hun verbazing was grenzeloos, toen ze daar Henny in vredig gezelschap met de jongeman aantroffen. Het meest was George getroffen. Wat moest hij hiervan denken? Die man in Henny's kamer en nog wel in pyjama. Maar direct daarop schaamde hij zich voor deze gedachte. Zuster Wilma had toch de zaak uitgelegd en in plaats dat hij zijn voornemen uitvoerde om Henny de eerste de beste keer, dat hij haar zou zien, in de armen te nemen, speelde toch nog het duiveltje van de achterdocht hem parten. Zacht telde hij tot drie en klemde toen tot ieders verbazing Henny in zijn armen. Tot haar eigen grote verwonde ring voelde Henny zich bij die stevige omhelzing ineens veilig en prettig. Ze wist dat George haar liefhad. Hij ver trouwde haar en ze wist dat met hem de laster geen vat meer op haar zou hebben. Jan's houding drukte bij dit onver wachte bezoek een grote verlegenheid uit. Wilma was plotseling schreiend om zijn hals gevallen. Troostend pakte hij haar hoofd tussen zijn handen en alles vergetend kuste hij haar tranen weg. Notaris Greedel keek op zijn horloge en schraapte wat zenuwachtig zijn keel. Hij richtte zich tot juffrouw Koosje en zei: „Het is lang na middernacht, het bewuste jaar is om, mag ik de eer hebben je te verzoeken mijn vrouw te worden?" En juffrouw Koosje, die niet wist hoe ze het had en allerminst was voorbe reid om van notaris Greedel op zo'n onverwachte manier en vreemde plaats, een huwelijksaanzoek te krijgen, rea geerde op dezelfde manier, als na het voorlezen van het testament, en snikte „idioot Maar nu werd het minder mooie woord getemperd, tegen het keurige costuum aan van notaris Greedel. Terwijl zo ieder de hartsaangelegen heden naar beste weten oploste, kwam het keukenmeisje om het hoekje van de deur kijken en merkte ondeugend op: „Wanneer dat hier allemaal mag. dan kunnen wij onze vrienden voortaan ook wel boven laten komen". Juffrouw Koosje draaide zich lachend naar het meisje om en zei: „Helaas, dat zou nu net iets te veel zijn tegen de reglementen van het tehuis. Overigens heb je gelijk, het lijkt hier wel huwelijksbureau, inplaats van een te huis voor ouden van dagen. Laat die jongeman zich aankleden en laten we allemaal naar beneden gaan, om deze zaak nader te bespreken". De grootste verrassing wachtte het gezelschap echter beneden aan de trap. Het lopen en spreken was in het tehuis niet geheel onopgemerkt voorbij ge* gaan. Weer was het mevrouw Wibeau, die 'het eerste onraad ontdekte. Gedach tig aan de ontnsapping van de boos doener, trommelde ze heel voorzichtig alle bewoners uit hun bed. Allen waren gewapend met een wandelstok, of een of ander huishoudelijk voorwerp. Hei leek voor het totaal verraste gezel* schap, wat van boven kwam, op e01 complete opstand. Het schoot door juffrouw Koosjö brein, hoe in korte tijd, de mentaliteit onder de bewoners veranderd was. Liet men eerst apatisch alle gebeurtenissen over zich heen gaan, nu leefden zij mee en lieten zich gelden. Zelfs ging men, zoals nu, tot de aan val over. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4