Cjrocn *2warL-JexeU in het harL, (€sso) PETROLEUM K®VDampo emeenteschuur veranderde in moderne slachtplaats Helden Waddenconferentie 1961 op Terschelling Behaaglijk warm! Met ingang van 1 nov. belangrijke wijziging verkeersvoorschrifteu Natuurlijk een oliehaard ^^■^^gestookt met... PETROLEUMHANDEL A. BOONAERTS DEN BURG .TERDAG 28 OKTOBER 1961 fEXELSE 75e JAARGANG No. 7605 COURANT gure N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooi) joek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij [Burg, Teiel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm ian de Hallerweg te Den Burg is de seenteschuur veranderd in een keu- p slachtplaats. Deze plaats is niet =en bestemd om noodslachtingen te richten. Er zijn ook twee particu- te slagers, de heren Goënga en Eijk, ir voortaan de dieren zullen „ge- dmaken" voor Uw tafel. Men kent oude gebouw bijna niet terug, jwrheen waren hier allerhande ge- eentelijke attributen opgeslagen en aden er enkele auto's gestald. Dit js is verdwenen. Het laboratorium van de Vétérinair- giënische Dienst is het enige wat veranderd is gebleven. De nieuwe •ectrice zal straks een geheel nieuw itoor betreden en ook de was- en ledruimte voor de heren slagers is unerkelijk verbeterd. Deze verande ren zijn niet het hoofddoel geweest. slachtafdeling is eveneens aan de xleme tijd aangepast. Het aantal particuliere slachtplaatsen de gemeente Texel bedroeg op 1 üuari 1960 in totaal 9, waarvan te 3i Burg 3, te De Cocksdorp 1, te Den »rn 1, te De Koog 1, te Oosterend 2 te Oudeschild 1. Deze gegevens lezen j in het jaarverslag van de Vétéri- jr-Hygiënische Dienst gemeente lel De jongste in de Vleeskeuringswet stelde eisen ten aanzien van bouw en richting van slacht- en andere in het ■persbedrijf benodigde ruimten, ■akte het voor alle Texelse slagers odzakelijk ingrijpende verbouwingen bestaande ruimten tot stand te sngen, dan wel tot nieuwbouw over gaan. Bij de enige in De Koog gevestigde iïkkend plan nog voor de zomer van iger (A. Roest) werd een hiertoe <50 gerealiseerd. het verschijnen van dit jaarver- i3 is inmiddels ook - bij de enige iger te De Cocksdorp (W. Ran) en bij b van de twee slagers (Gebr. Brou- tr) te Oosterend een nieuwe slacht- aats met nevenruimten gereed ge- men. Twee andere slagers (M. Goënga te ai Hoorn en F. Eijk te Den Burg) zijn «t de gemeente Texel een verbintenis agegaan voor het huren van een ge- itlte van de aan de Hallerweg te Den irg gelegen gemeenteschuur, die irder voor tweederde gedeelte als ma- iaalopslagplaats van de dienst Ge- tentewerken werd gebruikt en voor it resterende deel bij de Vétérinair- ffgierusche Dienst in gebruik is en ijft als noodslachtplaats en Vrijbank- ünkel. bij Gemeentewerken in gebruik weest zijnde gedeelte van het gebouw voor de helft door de reeds ge wilde slagerscombinatie verbouwd slachtplaats met darmwasserij en eed- en wasgelegenheid, terwijl de edere helft door de gemeente Texel is srbouwd tot centraal invoerkeurlo- sal. In deze ruimte is een enorme *lcel ondergebracht, waarin het ees, mocht het op ongelegen tijd arri- ïren, kan worden ondergebracht. Tussen de slachthal van de slagers- mbinatie en de te vormen gemeente re ruimten, wordt een zodanige ver ging door middel van deuren en op dijke hoogte aangebracht hangwerk aiaakt, dat de verschillende ruimten aamenlij k kunnen worden benut, lardoor in feite een eenvoudige maar actioneel zelfs aan de behoefte van 3e Texelse slagers tegemoetkomend ^chthuisje zal ontstaan. Het zou daarom zeer zijn toe te juichen, dat die slagers, die nog geen in een vergevorderd stadium verkerende bouwplannen hebben, zich alsnog scharen bij de reeds gevormde combinatie van twee, temeer daar van gemeentezijde contractueel is vastgelegd, dat door deze slagerscombinatie aan iedere op Texel gevestigde slager tegen een redelijk tarief gelegenheid tot slachten in de te bouwen slacht plaats aan de Hallerweg moet wor den geboden. In de slachthal van de slagerscombi natie zijn zodanige voorzieningen aan gebracht, dat volgens het z.g.n. phasen- systeem kan worden geslacht. Nieuw wachtlokaal Gelijktijdig met het tot stand komen van de beschreven verbouwingen in de gemeenteschuur, konden in het reeds als noodslachtplaats en vrijbank dienst doende deel van het gebouw enkele zeer noodzakelijke verbeteringen wor den aangebracht. Zo werden in één binnenmuur van de vrijbankwinkel twee loketten voor de verkoop van vrijbankvlees geplaatst. Vorig jaar werden 7878 ponden vlees via de vrijbank verkocht. De ruimte van waaruit deze loketten voor het publiek bereikbaar zijn kan nu tevens dienst doen als wachtruimte, waardoor het niet meer kan voorkomen dat daarvoor zoals tot nu toe het geval was de noodslachtplaats moet worden benut. De heren slagers die hun arbeid in een dergelijke ruimte binnenkort zullen gaan verrichten wensen wij veel succes. Weest reeds nu oplettend en leest daarom het volgende aandachtig door Als overstekende voetganger bent U m.i.v. 1 november a.s. op de z.g. „Zebra's" (dit zijn wit-gestreepte stroken op de rijbaan) beschermd. 2. Als voetganger heeft U er dan recht op, dat bestuurders van voertuigen en trams U onbelemmerd doorgang verlenen, doch alleen als U zich op de zebra bevindt. 3. Binnen een afstand van 30 meter van een zebra is U zelfs verplicht om van die oversteekplaats gebruik te maken. 4. In vijf gevallen mag U de zebra ech ter met betreden of moet U deze dadelijk verlaten, n.l. a. wanneer motorrijtuigen van po litie en brandweer of ziekenauto's naderen en bijzondere signalen geven; b. als uitvaartstoeten en militaire colonnes in aantocht zijn. 5. U mag bovendien niet oversteken als het verkeer geregeld wordt door lichtsignalen of politie in de straat waar het verkeer nog rijdt. U moet daarmee n.l. wachten totdat een stopsignaal is gegeven aan het rij- verkeer. Bestuurders van voertuigen heeft ook U de bovenstaande vijf punten goed ge lezen? Begrijpt U, dat juist van U de grootste oplettendheid wordt verlangd? 1. U zult dus de voetgangers op de zebra's onbelemmerde doorgang moeten verlenen, want daar hebben zij recht op. 2. Weest welwillend tegenover de voetgangers. 3. Nadert de zebra met ingehouden snelheid, zodat U soepel kunt stop pen. 4. Laat de zebra altijd vrij, oök als U in een file moet wachten. 5. Haalt Uw voorligger niet in vlak voor een zebra. 6. Moedigt ordelijk oversteken aan door rustig op Uw beurt te wachten. 7. Hebt geduld met bejaarden die niet vlug ter been zijn. Houdt ook reke ning met schoolkinderen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 november a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, te! (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. FORTGENS Oosterend, te! (02223) - 250 (zondag van 9 tot 13 uur) Zondagsdienst dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) 'k Las met aandacht het artikel „Mensenredders van tormaat". Iets waarbij het hart van Holland Altijd sneller kloppen gaat. Maar ik las van nog drie helden In ons aller Texelaar, Mannen, die zich durfden wagen Tussen 'n grote vrouwenschaar, Toen een voordracht werd gehouden Door d'heer Johan Lauxsterman. Kijk, dat vind ik nu óók helden. Zij 't op and're wijze dan. Graag wil ik dit memoreren, Omdat er zovelen zijn, Die uit een soort valse schaamte Dit niet durven. Dat is klein. Waarom niet veel méér de dames Met de mannen saam gegaan Als er allerhande sprekers Op onze programma's staan. Want het moet een spreker deugd doen Als er niet een „handje" vol, Maar een zaal vol zit te wachten, Oók als 't niet gaat om de „lol". Daarbij drukt het ook de kosten, Die er steeds mee gaan gepaard. En we leren allemaal iets. Da's toch óók de moeite waard. Uit ervaring weet ik, lezer, Wat of men bereiken kan Met eendrachtig samenwerken. Daar sta ik verwonderd van. Daarom hulde aan deez' helden Van de allereerste keer. Als één schaap over de dam is, Volgen er al spoedig meer. Huib de Rijmelaar. OFFICIËLE MEDEDELING De burgemeester van Texel deelt mede, dat in verband met de verbre ding en verbetering van de Kogerweg deze weg vanaf „Tubantia" voor de duur der werkzaamheden voor alle doorgaand verkeer is afgesloten. Texel, 23 oktober 1961. PUPILLENCOMPETITIE In de stand staat dat SVO 5 wed strijden zou heben gespeeld, dit moet zijn 4. SVC speelde 4 wedstrijden, het geen weinig aan de stand afdoet. TENTOONSTELLING TEXEL Het is de moeite waard om de ten toonstelling, die gehouden wordt op 8, 9 en 10 november a.s. te bezichtigen. Daar er in totaal meer dan 70 meter „stand" te bezichtigen zal zijn is het onmogelijk om dit allemaal in de krant met U door te nemen. Dit is de bedoe ling ook niet, want een tentoonstelling laat iets zien. Er wordt getracht dit zoveel mogelijk in natura weer te geven. We zullen toch enkele stands gaan bezichtigen. Direkt bij de ingang is de veeteeltvoorlichting aan het melken. De heren hebben zich het gemakkelijk gemaakt, want ze doen het machinaal. U ziet namelijk een grote kunstuier, die vol melk zit. Machinaal wordt deze leeg gemolken en U ziet hoe de melk van ieder kwartier afzonderlijk wordt opgevangen in een glazen fles. Wij kunnen niet alles vertellen, maar het komt hierop neer, dat op een dui delijke wijze wordt aangetoond dat de melkbaarheid van ons vee van grote betekenis is in verband met de faktor arbeid. Deze koe produceerde melk zonder dat hij voer nodig had. Uw koeien hebben het zover nog niet ge bracht en hebben wél voer nodig. Hoe veel en wat voor voer, ziet U in een volgende stand. Op duidelijke en over zichtelijke wijze wordt hier de vee voeding besproken. Tevens kunt u hier meedoen aan het schatten van een rantsoen veevoeder. Geschat moet wor den hoeveel kg. hooi en stoppelknollen er aanwezig zijn. Iedere dag worden de prijzen beschikbaar gesteld. Een koeie- maag is belangrijk, maar onze maag is nog belangrijker! De huishoudelijke voorlichting heeft hier rekening mee gehouden en een onderdeel van deze grote stand staat dan ook in het teken van de voeding. Nadat wij onze maag gevuld hebben, zie ik daar plotseling een grote stand van de akkerbouw. Daar hangen o.a. grote kaarten van de polder Eierland, waarop de mogelijkheden aangegeven staan die nog voor de akkerbouw weg gelegd zijn. Verderop zie een perceel grasland waaropnee maar dat bestaat niet, zie ik dat wel goed? Ja, u kunt alles zien als u deze tentoonstelling be zoekt. Niet alleen op huishoudelijk en landbouwkundig gebied, maar ook op andere terreinen ziet u weergegeven wat Texel nog te bieden heeft. Nadat u vermoeid van alles nog even uitrust, kunt u genieten van het natuur schoon van Texel. Het is namelijk zo, dat gedurende de tentoonstelling aan de lopende band dia's zullen worden vertoond. Tot zien in „De Oranjeboom". F. Brouwer. De Waddenconferentie, die dit jaar op Terschelling werd gehouden, mag weer in vele opzichten geslaagd worden genoemd De belangstelling is ieder jaar groter en ook op ons nabuureiland waren weer vele afgevaardigden tegen woordig. Een nieuwe sectie op de lijst was: „Geestelijke verzorging". Zes predikanten, waaronder ds. S. de Lange van Texel, hebben met elkaar de eilandproblemen onder de loep genomen, evenals de heren van Middenstand, Horeca, Kamperen, Politie en Vervoer. De heer J. Schönfeld presideerde voor de laatste maal de Algemene Le denvergadering. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Klaassen (West- Ameland). Uit het jaarverslag van de Wadden federatie valt op te maken dat Texel het secretariaat heeft overgedragen aan V.V.V.-Vlieland. De heer P. Peters, aldaar, is als federatie-administrateur benoemd. De V.V.V.-Texel zag in ver band met de steeds toenemende werk zaamheden geen kans de ook steeds groeiende administratie van de fede ratie voor haar rekening te nemen. De heer P. Beemsterboer, die als secretaris der federatie het verslag uitbracht, liet een waarschuwend geluid horen. Hij vroeg zich af of de heer Peters, naast zijn drukke eigen werkzaamheden, die van de federatie voldoende zou kunnen behartigen. Daaruit valt op te maken dat een vrijgestelde kracht de juiste op lossing zou zijn. Deze zal dan gelijk de plannen van de diverse secties kunnen uitwerken. Want de diverse secties ko men wel ieder jaar bijeen, maar resul taten zijn practisch niet zichtbaar. Voorts laat de heer Beemsterboer een geluid horen, dat al vaker is gehoord, namelijk het advies de Waddenfederatie toch vooral te laten zijn en blijven een bescheiden orgaan, dat voornamelijk een coördinerende taak heeft op het gebied van de propaganda voor het toerisme. Het instandhouden van een duur apparaat, werkend naast de plaatselijke V.V.V.'s is voor de V.V.V.'s afzonderlijk onbetaalbaar.. Ten aanzien van het seizoen 1961 kan worden geconstateerd, dat wederom een toeneming van het toeristisch bezoek en wel met gemiddeld 5 tot 10 procent werd bereikt. Zonder overdrijving kan voor alle eilanden weer van een topseizoen worden gesproken, hoewel het voor- en naseizoen per eiland nogal verschilt. Begroeting Na een boottocht van 2 uur werden de congresgangers op het ruime haven plein door burgemeester J. Okkinga begroet. Hij riep daar, bijgestaan door een actief dorpsfanfare, de bezoekers een welkom op Skylge toe. Het is inderdaad 16 jaar geleden een goede gedachte geweest om éénmaal in het jaar allen, die met de problematiek van de Waddeneilanden iets te maken hebben, bij elkaar te roepen in een conferentie, teneinde de verschillende vraagstukken van de eilanden in goede sfeer te bespreken. Alvorens in te gaan op de conclusies van de diverse secties in engere zin, is het wenselijk de vraag te stellen of de Waddenconferenties plus de secties er tot nu toe wel in geslaagd zijn zich te verheffen boven het „op papier stel len van problemen", m.a.w. of gesigna leerde problemen een aanpak hebben gekregen met zo mogelijk resultaten, zo schreef het bestuur aan de leden. Afgezien van het uitbrengen van het studierapport over de Waddeneilanden in 1959 (welk rapport aller lof heeft weggedragen) en het voeren van een gemeenschappelijke propaganda, is er nauwelijks enige sprake van direct tastbare resultaten. Het is goed te stellen, dat de Wad denconferenties zonder meer al waarde hebben als ontmoetingspunt voor hen die op enigerlei wijze bij de toeristische economie van de Waddeneilanden zijn ingeschakeld. Het is onmogelijk in theorie de mogelijke waarde van een jaarlijkse Waddenconferentie te be strijden, daar er zoveel gemeenschap pelijke problemen en belangen te be oordelen en te behartigen zijn, dat een bundeling van krachten, uitmondend in een Waddenconferentie, als gelegenheid tot het opmaken van de balans onmis kenbaar waardevol moet zijn. Gezien echter het feit dat voorzichtig geconcludeerd mag worden, dat de Waddenfederatie nog nimmer de moge lijkheid heeft gevonden zich zodanig te organiseren dat snel reageren in het bereik ligt (de communicatie-mogelijk heden spelen in deze uiteraard een remmende rol), komt in feite ook dit jaar de beoordeling van de sectie conclusies (1960) weer te laat, met als gevolg dat er van een praktische aan pak van de gesignaleerde problemen nauwelijks sprake is geweest. Woensdagavond werden de diverse sectie-vergaderingen gehouden. Deze sectie-vergaderingen in algemene zin waren ook onderwerp van bespreking op de ledenvergadering van de federa tie. Het jaarverslag bracht wel de stemmen in beweging. Er gingen stem men op om de federatie uit te breiden met een afgevaardigde uit de diverse secties. Het bestuur van de federatie stelde voor de conclusies van de secties niet meer samen te vatten, maar over te laten aan de secties afzonderlijk. Terschelling, Ameland en Vlieland waren het niet eens met dit voorste! Daarbij kwam ook het Waddenrapport ter sprake. De werkzaamheden der federatie, aldus de afd. Terschelling, moeten zich niet uitsluitend bepalen bij propaganda. Het werk moet worden uitgebreid. (Zie vervolg pagina 2) i ^>1EER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Gravenstraat 24 - Tel. 02220-2263

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1