Cjrocn 2Twartsjexels in het harL, (Ésso) PETROLEUM Waddenconferentie 1961 Behaaglijk warm! Revolutionaire ontwikkeling in verhuursector REGINA Princess servies Natuurlijk een oliehaard met... PETROLEUMHANDEL A. BOONAERTS DEN BURG UOENSDAG 1 NOVEMBER 1961 75e JAARGANG No. 7606 TEXELSEWCOURANT Onder het motto: „twijfel is de moeder van de vraag" heeft de heer G. H. Fortgens, directeur van V.V.V.-Texel, tijdens de gehouden Waddenconferentie op Terschelling, een forum ingeleid op een wel zeer boeiende wijze. Zeer interessant waren zijn conclusies over door hem verzameld cijferma teriaal, waaruit blijkt dat het hotel-pensionwezen relatief sterk terugloopt, dat de sektor gemeubileerde kamers, woningen en bungalows zich revolutionair ontwikkeld heeft en dat een aandeel van het kamperen gelijk blijft en hier en daar een lichte neiging tot dalen vertoont. Dit laatste vooral in de sector kam- peerschuren. De heer Fortgens zou dan ook, vooral met het oog op de dure recreatiegrond, meer nadruk willen leggen op hoge hotelbouw met semi-zelf- Jitgcrve N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdruk kerii [ton Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 bediening. In 1959 is „De Waddeneilanden", het jpport van de studiecommissie Wad- irtieilanden verschenen. Over dit rap- Brt hebben wij in het verleden meer- calen geschreven. Ook tijdens de ge- öuden Waddenconferentie is gebleken jat genoemd rapport van grote waarde i geweest, ja zelfs nog is. Er is toen esproken over een „veilige uitloop", he veilige uitloop betekende voor het iland Texel, dat er nog eens zoveel oeristen dan in 1958 waren geboekt relkom waren op het eiland. Deze cij ns zijn rond het verschijnen van het apport niet overal met blijdschap be- [roet. Toch is gebleken, dat in 1961 het aland Texel op weg is die „veilige uit- top" te verwezenlijken, en de overige alanden praktisch aan de top zitten. In 1958 had Texel een beddencapaci- eit van rond 10.000; 1961 geeft een apaciteit van 14.900 bedden aan. Wij senen dit laatste cijfer wel naar boven t mogen afronden. Er waren in 1958 00.000 overnachtingen geboekt en dit aar meer dan 1.000.000. De veilige uit- jop geeft het cijfer 1.250.000 aan. Ge ien de activiteiten van diverse Texe- ars is het niet uitgesloten dat de eilige uitloop binnen enkele jaren is ereikt. Hierbij moeten wij niet uit het Dg verliezen dat een goede vakantie- preiding (hier komen wij in dit artikel terug, van groot belang is als het Kat om overnachtingscijfers. Op de vijf waddeneilanden was in 958 de beddencapaciteit 25.350 en in 1961 43.800. Het aantal overnachtingen pde eilanden was in 1958 2.080.000 en iet afgelopen jaar 3.044.000, waarvan èxel er meer dan een miljoen voor aar rekening neemt. Spotlach over Nederland Deze cijfers waren ook aanleiding foor ernstige verwijten aan het adres ran de waddenfederatie. Diverse malen l tijdens de conferentie naar voren [ebracht, dat het bestuur van de wad ienfederatie wel veel praat, maar dat r toch weinig gebeurt. De federatie «eft gezegd: Geef ons de middelen, lan kan er iets gedaan worden. Die middelen waren aanwezig, zo rerd daar weer op geantwoord. Een der aanwezigen maakte dan ook sen eenvoudige rekensommetje, dat er larlijks een bedrag van 25.000.000 op ie Waddeneilanden in de toeristische sctor wordt omgezet. Van een deel ran dit bedrag moet toch een goed unctionerende federatie-bureau zijn te lichten, zodat alle plannen naar wens tonnen worden uitgewerkt. Een andere leelnemer maakte zeer scherp en dui- ielijk bekend, dat er hoongelach in Ne erland te horen zou zijn wanneer de Waddeneilanden voor dit probleem j*en oplossing zouden vinden. Het forum, bestaande uit de heren r M. C. Tideman, econoom, G. van der Veijde, studiedienst alg. toerisme INW.B., J. Swart, directeur stichting ecreatie, ir. M. P. Oosterkamp, hoofd- ïlanoloog rijksdienst voor het nationale plan, en J. Klaassen, de nieuwbenoemde roorzitter waddenfederatie, heeft o.a. ieantwoord op vragen betreffende va- rantiespreiding. Aan het probleem „va- tantiespreiding" wijdde de heer Fort lens in zijn inleiding speciale aandacht. Daadwerkelijke vakantiespreiding ün geen uitstel meer leiden. De wad ienfederatie is voorstander van een rardeling van Nederland in vier secto ren, bovendien een aparte verdeling roor de vier grote steden. Spreker zag le noodzaak van vakantiespreiding in kzelfde orde als t.b.c.-bestrijding van fovenaf. Hierbij moet klemmend over wogen worden de cursusindeling op de «holen te verschuiven. Het toerisme op de Waddeneilanden fohoeft opnieuw de inzichten van een studiecommissie, die nagaat, hoe het '■Qerisme zich op de eilanden gaat ont wikkelen en of de veilige uitloop niet wat ruimer dient te zijn, aldus de heer fortgens. Hij meende in het slot van 5jn betoog, dat het zoeken naar rust foor de vakantieganger een mythe, een Modebegrip, is. Het zou wenselijk zijn sa te gaan of de veelgeroemde rust in- ferdaad wel apelleert aan de innigste Wens van onze vakantiegangers. Een sadere studie van deze materie zou wel tens kunnen leiden tot het inzicht, dat wij op de eilanden van onjuiste prin- apes uitgaan. Op zijn inleiding werden diverse vragen (schriftelijk) gesteld. Wij willen er enkele onder de loep nemen. Er werd o.a. gevraagd; Wat doen wij met een overvloed aan Duitse gasten, waarop geantwoord werd, dat dit geen zaak voor een overheid is, maar de ex ploitanten moeten de eigen landgenoten „in bescherming nemen". Vakantiespreiding Ook dit onderwerp is door de leden van het forum besproken. Een ant woord was: Maak een aanmerkelijk prijsverschil, zoals bijvoorbeeld in Zwitserland. Daar kan men in het voor jaar 25% goedkoper logeren. Op de eilanden moeten de bedrijven moderni seren om de gasten in het vroege voor jaar te kunnen ontvangen. Dat ook de rust op de eilanden on derwerp van gesprek is geweest, zal een ieder begrijpen. Het werd daarom door de leden van het forum toege juicht, dat er ook een nieuwe sectie aanwezig was, nl. „Kerk en Recreatie". Deze sectie vormt een nieuw element in de Waddengemeenschap. Men zou het vreemd kunnen vinden, dat deze sectie niet eerder tot stand is gekomen. De taak van de kerken in de recreatie is immers onmiskenbaar. De kerk heeft nog het voordeel niet voor de winst te werken, maar alles te doen uit dienst verlening. Niettemin roept zij overheid en be drijfsleven op zoveel mogelijk de die nende taak ten opzichte van de vakan tiehoudende mens in het oog te houden. In dit verband denkt de kerk voor zichzelf niet alleen aan zuiver kerkelijk werk onder de gasten, maar stellig ook aan recreatie in het algemeen door het organiseren van b.v. waar nodig film avonden, dia-avonden, bibliotheekwe zen, strandspelen enz. Samenhangend met deze punten con stateert de kerk dan een groot tekort aan gebouwen, die dienstbaar zijn voor de recreatie, speciaal bij slecht weer en voor de avonden. Hier doet de kerk een dringend beroep op de overheid om plaatselijk tot samenspreking en even tuele stichtingsvorm met de kerken te komen om het verrijzen van dergelijke gebouwen mogelijk te maken. Onge twijfeld ligt hier voor overheid en kerk samen een onontkoombare taak om iets te doen voor de z.g. ongrijp bare, kamperende, vaak last veroorza kende jeugd. Een dergelijk gebouw zal één van de middelen moeten zijn om veel klachten te ondervangen en te voorkomen. Het gebouw zal een zo breed mogelijk dienende functie moeten hebben op sociaal, cultureel en gods dienstig terrein. De overheid wordt uitgenodigd door mede-denken en me de-financiering hier mogelijkheden te scheppen. De kerk doet een beroep op vele be drijven in hun zaken duidelijke aan kondigingsborden aan te brengen, waarop mededelingen omtrent allerlei activiteiten bevestigd kunnen worden. Bij de sectie-vergadering en in groter verband werd steeds gesproken van kerk in het enkelvoud. (Aanwezig wa ren afgevaardigden van R.-K. Kerk, Hervormde, Gereformeerde en Doops gezinde Kerken). Dit is een bewijs, dat de oecumenische gedachte meer en meer terrein wint. VERKOOPDAG HERVORMDE ZUSTERKRINGEN OOSTEREND De Hervormde zusterkringen te Oosterend houden vandaag vanaf 3 uur hun jaarlijkse verkoopdag. Evenals de voorgaande keren is er weer een grote collectie aan artikelen door de vrouwen vervaardigd. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Donderdag 2 november Oosterend, 7.30 uur, Gebouw voor Christelijke Belangen, Openbare les muziekschool' met A II en B I-klassen. Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 nov. (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht I op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; j De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. OPENBARE LES MUZIEKSCHOOL TE OOSTEREND Belangstellende Oosterenders worden eraan herinnerd, dat op donderdag a.s, aanvang half acht in het Gebouw voor Christelijke Belangen een openbare les van de muziekschool zal worden ge houden. Aan deze les werken mee de leerlingen van de A II- en de B I-klas sen, in totaal ongeveer 100 kinderen. De les betreffende het Algemeen vor mend muziekonderwijs wordt voor de pauze gegeven, terwijl na de pauze de instrumentalisten aan bod komen (blok fluit, accordeon, orgel, piano, viool, gi taar en koperinstrumenten). De instrumentale nummers zullen worden aangekondigd door de verschil lende leerkrachten, de heren Kassenaar, Visser en Krayma, terwijl de heer Rijf de algemene leiding van de avond heeft. OUDERAVOND LUBERTISCHOOL Maandagavond, 23 oktober, werd in de Lubertischool te De Koog een ouder avond gehouden. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter der oudercommissie, de heer C. M. Bakker, de nieuwe onder wijzeres, mej. Schut, en sprak daarbij de hoop uit, dat het haar in De Koog goed zou mogen bevallen. Uit het financiële verslag van de penningmeesteresse, mevr. Eelman- Hoogenbosch, konden de aanwezigen constateren, dat er in het voorbije schooljaar verschillende uitgaven nodig bleken in het belang van de school jeugd. Aangezien van een regelmatige aanvulling van die schoolkas in het verleden eigenlijk geen sprake was en dit dus wel geregeld diende te worden, stelde de heer Stoer, het hoofd der school, voor om over te gaan tot het instellen van een z.g. Ouderfonds. De vergadering nam dit voorstel met al gemene stemmen aan. Tijdens de rondvraag werd er opge merkt, of het mogelijk was om in de loop der schooljaren zoveel mogelijk alle leerlingen een rolletje te geven in de toneelstukjes van de schooltoneel- avonden. Het onderwijzend personeel beloofde hiermee zoveel mogelijk reke ning te zullen houden, gebrek aan zaalruimte bij het gymna- Ook werd nog het probleem van het stiekonderwijs aangeroerd. Verder werd er nog belangstellend geïnfor meerd naar de aanwezigheid van toilet papier in de school. De heer Stoer kon mededelen, dat improvisatie op dit gebied door de leerlingen absuluut niet noodzakelijk behoefde te zijn, aange zien de voorraad uit minstens 35 rol bestaat, zodat de school met alle even tualiteiten rekening kan houden. Na de pauze, waarin de kopjes koffie heerlijk smaakten, werden enkele films gedraaid, met als hoofdfilm „Schipper naast God", een prachtige Franse film versie van het gelijknamige toneelstuk van Jan de Hartog. Hierna keerden allen voldaan huis waarts. CONCERT DOOR HET NEDERLANDS KAMERKOOR Op dinsdag 7 november, n.m. 8 uur zal het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel weer op Texel concer teren en wel in de Ned. Hervormde kerk te Den Burg. Dit koor trad reeds eerder op Texel op en wel in 1956 en 1957. Intussen is de faam van het koor nog belangrijk toegenomen en heeft Amerika, Canada, Duitsland, Engeland, het meerdere succesvolle tournees door Frankrijk, België, Spanje en Italië op zijn naam staan. Bij alle successen, wel ke dit koor in het buitenland oogst kun nen we alleen maar dankbaar zijn, dat wij nog in de gelegenheid zijn ook een optreden van dit koor op Texel te be werkstelligen. Het uit 18 personen be staande koor heeft ook thans een af wisselend repertoire. Voor het komende concert staan o.m. op het programma: Sanctus, van Jacobus Clemens non Papa; Ave Maria, van Josquin des Prés; Exsultate Deo van Allessandro Scar latti; een drietal werken van Ludwig van Beethoven; een tweetal werken van Alphons Diepenbrock (w.o. Wandrers Nachtlied); werken van Antonio Lotti, Clément Janequin; Boerenfeest van Sem Dresden; Brazilian Psalm, van Jean Berger; 2 werken van Zoltan Kodaly; een tweetal door de dirigent bewerkte volksliederen. Het programma zal beknopt door de dirigent worden toegelicht. Enige persuittreksels mogen de faam van dit koor bevestigen: Haagse Courant: Opnieuw dwingt het hoge gehalte van dit zingen de erkenning van ganser harte af: „Dit is internationaal formaat". Amersfoortse Courant: Aan de zeer hooggespannen verwachtingen is in alle opzichten voldaan. Het Centrum; Nederlands Kamer koor, muzikaal evenement van grote allureTot slot zong het koor een aantal volksliedbewerkingen van Felix de Nobel. Hier toonde het koor, dat het zich, maar dan ook als enig koor in ons land, grappen en grollen kan veroor loven. Het koor en de dirigent werden ovationeel bedankt. Het Parool: De successen in het bui tenland waren overal bijzonder groot en vooral in Wenen, waar publiek en pers veeleisend en chauvinistisch zijn, bepaald overweldigend. Autoriteiten op muzikaal gebied hebben het concert van het Kamerkoor het hoogtepunt der muziekfeesten genoemd. Losse kaarten voor het komende con cert zijn vanaf a.s. maandag bij het V.V.V.-kantoor te Den Burg verkrijg baar tegen de prijs van ƒ2,Voor scholieren, die niet in de gelegenheid zijn één der jeugdconcerten bij te wo nen, zijn jeugdkaarten verkrijgbaar te gen de prijs van een opvallende verschijning van fascinerende gratie FA. FRANS ZEGEL KZ. Parkstraat, Den Burg Verschijnt woensdags en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm GEZINSAVONDEN TE DE WAAL EN DE KOOG Het was jammer, dat woensdagavond j.l. niet meerderen aanwezig waren op de gezinsavond in het Dorpshuis te De Waal. De belangstelling was minder dan vorig jaar. Was men wel voldoende op de hoogte van deze avond of keek men liever naar de Internationale IJs- sterren Parade op de televisie? Voor dergelijke avonden (en ook geldt dit voor verenigingsleven!) is de televisie een enorme concurrentie. De gezinsavond is, ondanks de wei nige bezoekers,, geslaagd. Na de inlei ding van ds. A. W. F. Waardenburg, werden enige interessante vragen aan het forum, bestaande uit mevr. Joustra, da. Reinhold, dokter Schalkwijk, kape laan Tuyn en de heer Albers, gesteld. Vragen over problemen, waarmee wij allemaal in het gezinselven te maken kunnen krijgen. De oplossing voor de verschillende kwesties kon niet altijd zomaar worden gegeven, daarvoor waren de problemen veelal te veelzijdig. Een interessante avond, die bezocht had moeten worden door meerdere ouders. In het kader van de gezinsweek werd donderdagavond in het Jeugdhuis te De Koog een forumavond gehouden. Het forum bestond uit de predikanten Van Bilderbeek en Waardenburg, kapelaan Tuyn, dokter Elias, mevr. Joustra en de heer Stoer, hoofd van de Luberti school. Als voorzitter opende ds. Waarden burg deze avond met een welkom aan de forumleden en een twintigtal be langstellenden. Hierna hield hij een korte inleiding over de plaats die het gezin in de tegenwoordige wereld in neemt. Hij noemde het een intieme, af gesloten eenheid, de enige plaats, waar men met rust gelaten kan worden. Hoe bewaren we deze eenheid? Zit er groot gevaar in de massa-communicatie? Geen enkel gezin kan zich buiten deze ontwikkeling houden. Wordt het „ge zag" nog door de jeugd aanvaard? Moe ten de ouderen zich hierin beperken of trachten het oude gezag te handhaven? Is het gezin een punt waar alles van uitgaat? Kinderen zullen geholpen moeten worden om al deze dingen te leren. Aan het slot van de inleiding be toogde Ds. dat een positieve houding der ouders in het gezin noodzakelijk is in deze dreigende wereld. Schriftelijk kon men hierna vragen inleveren. Het forum had geen gemak kelijke taak. Toch werden alle vragen naar ieders genoegen beantwoord. VERTROKKEN PERSONEN Lambertus H. Blom, van H 131 naar Eemnes, Veldweg 43; Koos Zoete, van Den Burg, Binnenburg 9 naar Ten Boer Ten Post, Joh. Rengerstraat 14; Jan J. Bruin, van De Koog, Boodtlaan 5 naar Meppel, Prinsengracht 5a; Johanna C. A. Smit, van De Cocksdorp 6 naar Utrecht, Surinamestraat 23; Johanna M. Vos (ev. Halsema) van Oosterend, Mulderstraat 25 naar Amsterdam, Mo- lukkenstraat 191 II; Foppe Otter (en echtgen.) van Den Hoorn, salonwagen aan de Kuilderweg naar Werkendam, Laantje 2; Johan H. P. Hopster, van Den Burg, Groeneplaats 14 naar Am sterdam, Nassaukade 312 II. MATIG SALDO De „Reclasseringscollecte 1961" heeft als eindresultaat een bedrag van ƒ301,80 opgeleverd. 1960 1961 Den Burg ƒ119,74 ƒ148,20 Den Hoorn 20,65 30,70 Oosterend 40,72 24,61 De Koog 14,95 6,06 Oudeschild 79,47 24,63 De Cocksdorp 15,44 23,02 De Waal 18,23 14,38 Zd.-Eierland 11,73 14,22 Md.-Eierland 18,03 15,98 Totaal ƒ338,96 ƒ301,80 HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij on der „wijzigingen": Kleinhandelaren Textielhuis Zegel, Texel, Oudeschild, de Ruyterstraat 84. Kleinh. in heren en jongensbovenkleding enz. Vest. fil. Texel, Den Burg, Groeneplaats 4a o. dez. n. Bedr. Kleinh. in heren- en jongensbovenkleding en herenmode- artikelen enz. KLAVERJASCLUB DE GRAAF De stand is nu: j 1. A. J. Huisman-T. Bagge 32.323 11 2. C. v. Lenten-L. Eelman 32.166 15 3. Echtpaar Bruin 31.706 11 4. T. Huisman-C. v.d. Slikke 31.446 7 5. D. Bakker-W. Brugmans 30.736 8 6. P. v.d. Molen-J. Jonkergauw 30.262 6 7. J. Borgman-J. v. Heerwaarden 29.771 9 8. P. Hartog-C. Dros 29.139 8 9. F. Halsema-J. v.d. Hoort 28.674 5 I 10. C. C. Barhorst-N v.d. Kooy I 24.755 7 11. J. v. Dorp-A. Witte 23.289 6 MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Gravenstraat 24 - Tel. 02220-2263

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1