(fro en 2 rwarL-Jexelsin het harL, J Pastoor Persoon jubileert Is Texel op de goede weg? Coöperatieve aardappelbewaar plaats florerende agrarische industrie lyUU^Lyni Het valt te betwijfelen! ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7607 COURANT Jilgave N.V. v.h. Lcmqeveld <S de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij ten Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en saterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 4- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm ulm<n| alt Pastoor Persoon in de tuin van dc pastorie aan de Moleustraat. Hij is daar in gesprek met dc Bisschop Mgr. Doodewaard. Deze plaat werd gemaakt tijdens het laatste bezoek van dc Bisschop aan het eiland. (Foto J. Nauta) Bij de haven van Oudesehild heerst altijd bedrijvigheid. Maar de ingewijde weet al gauw te vertellen, of dit een gewone drukte is, of dat er iets bijzon ders aan de hand is. En op 6 mei 1949 oncludeerden de „havenkenners": er is het ien of het are loos! En de parochia- cen van de Sint Jan konden dit voor hen verklaren: vandaag wordt de nieu we pastoor ingehaald. De rekenwonders onder U zullen reeds bij het zien van bovenstaande datum geconcludeerd hebben, dat dit feit op 6 november a.s. precies 121/* jaar s geleden. Een nuchter mens zal zeg- ;en: is dat zo bijzonder, ik zit al meer dan 50 jaar op Texel en mijn eerste feest moet nog gevierd worden! En U zou volkomen gelijk hebben, ware het aiet, dat pastoor Persoon de eerste pastoor is in de lange geschiedenis van fflze parochie, die een zo lange tijd als pastoor hier werkzaam is geweest. Meestentijds werd een pastoor na zes, reven of hooguit acht jaar naar een andere parochie overgeplaatst. Toen pastoor Persoon na zes-jaar-Texel door de bestuurderen van het bisdom Haar lem werd gevraagd, of hij nog eens wilde veranderen, was zijn enig com mentaar: waar zou ik in zo'n klein bis- dommetje in hemelsnaam heen moeten! En wij beluisteren hier iets in; waar zou ik het in ons bisdom beter naar mijn zin hebben dan hier op Texel! En inderdaad, het zijn gelukkige jaren ge weest voor pastoor Persoon temidden van gelukkige mensen. Met vreugde heeft hij zijn vele werkzaamheden hier op Texel verricht; met vreugde, omdat hij hield van „zijn" schone eiland, om dat hij hield van haar bewoners. De jaren zijn omgevlogen. Ieder, die gelukkig leeft zal dat in zijn leven vele malen verzuchten, en pastoor Persoon is een van hen. Er is veel tot stand ge komen in de parochie, veel veranderd en ook veel verbeterd. Niet iedereen is in staat, om genomen maatregelen meteen toe te juichen, maar na verloop van jaren vaak is men toch gaan inzien, dat dit en dat veranderd moest worden, en men is zo sportief er nu mede dank baar voor te zijn. Nooit is de geest in de parochie verstard, maar iedere keer was er weer plaats voor nieuwe ideeën en nieuwe experimenten. En het is een zegen voor een parochiegemeenschap, wanneer men niet de kans krijgt rustig in te dommelen, maar steeds weer zich moet inspannen voor en de volle aan dacht moet geven aan het leven in en buiten de parochie. En dat is pastoor Persoon ten voeten uit: een man met steeds weer nieuwe ideeën; een man, die steeds weer de moed kan opbren gen, om iets nieuws te beginnen, om iets anders te proberen. De braaf voort sukkelende, eeuwig ja-knikkende goe gemeente is iets uit ver voorbije jaren. En voor deze geest kunnen we pastoor zeker dankbaar zijn. Afgezien van de geestelijke kant is 't besturen van een parochie in materieel opzicht ook een uiterst ingewikkelde zaak. Niemand van ons kan enigszins gissen, hoeveel zorgen daaraan vast zitten, maar schrijver dezes weet er wel zoveel van, dat hij het niemand direct zal toewensen. Bovendien: een kerk met drie bijkerken is een unicum in ons bisdom. Pastoor Persoon is bouwpastoor van de kerk, die er in De Koog zal komen. Voorwaar geen ge makkelijke opdracht, maar pastoor heeft zijn bouwervaring al gehad met de bouw van het rusthuis Sint Jan een zegen voor vele mensen van aller lei richting zodat we ook voor de kerk in De Koog het beste kunnen ver wachten. En gefeest zal er worden. Heden middag zal Pastoor Persoon 's avonds om half zes in Den Burg worden bin nengehaald door alle jeugdbewegingen, die in fakkeloptocht naar de kerk zul len trekken. De drumband een harte- lap van pastoor zal dit geheel uiter aard met de nodige luister omgeven. Zondag 5 november zal worden begon nen met een plechtige Hoogmis om half elf. Om twee uur is de officiële receptie, en van kwart voor drie tot half vier is iedereen in Casino welkom, die pas toor persoonlijk wenst te feliciteren. Om acht uur 's avonds verzorgt de to neelvereniging „Sint Jan" een eigen gemaakte revue, waarbij de jubilaris uiteraard centraal staat. Deze parochie- feestavond zal woensdag 8 november nog eens herhaald worden in het bij zijn van alle oud-kapelaans, die hier onder het pastoraat van pastoor Per soon gewerkt hebben. Maandag 6 no vember is geheel voor de schooljeugd, 's Morgens viert de kleuterschool feest, en 's middags om half twee worden de kinderen van de lagere school in Casino verwacht. Wij wensen pastoor Persoon een paar prachtige feestdagen toe, en we hopen, dat hij zijn werk nog lang zal blijven kunnen doen tot heil van de hele Texel se gemeenschap. T. arbeiders druk bezig de aangevoerde pootaardappelen te sorteren. Een deel werd ondergebracht in boxen, maar weer een andere partij werd gereed gemaakt voor de export. Honderden tonnen heeft de heer Munters van de N.A.K. in de bewaarplaats gekeurd. Ook hij was dik tevreden over de werkzaamheden in dit bedrijf. Een zeer interessant gesprek hebben wij gehad met de bedrijfsleider, de heer H. Bekker. De heer Bekker is het ge hele jaar in de bewaarplaats werk zaam. In deze tijd van het jaar heeft hij de zorg van de opgeslagen aardappelen. De diverse leden hebben hun voorraden opgeslagen in de boxen. En boven uit zo'n aardappelhoop steekt een thermo meter. De temperatuur van de aard appelen is voor de bewaring van groot belang. Een enorm semi-automatisch koelingssysteem is aangebracht dat de voorraden op de juiste temperatuur houdt. Onder de boxen lopen diverse luchtkanalen, waardoor de ventilatoren de lucht blazen. In één zo'n box be vindt zich ca. 22 ton aardappelen bij een storthoogte van 3Va meter en in totaal is er opslagruimte voor anderhalf miljoen kg. Die voorraad ligt opgeslagen in twee In de laatste zitting van de gemeenteraad is de Monumentenlijst ter sprake gekomen naar aanleiding van een verbouwing of restauratie in het dorpje Dc Waal. De eigenaar van het betreffende perceel zou ongeduldig geworden zijn omdat de vergunning om tot herstel over te gaan, lang op zich liet wach ten. Volgens het raadsverslag in dit blad, zou de burgemeester toen hebben gezegd, dat hoe meer klachten over de Monumentenlijst binnenkwamen, hoe beter het zou zijn. En een der wethouders gaf een schrijver in deze courant de raad vóórdat hij schrijven ging, óók eens inlichtingen te vragen op het gemeentehuis. Het kan wel zijn, dat de wethouder het bij het rechte eind had, maar dit neemt niet weg, dat er met die Monumcntcnlijst(en) het een en ander beslist niet in orde is. Een courant heeft o.m. tot taak de aandacht te vestigen op fouten, die het algemeen belang raken en het artikel over het huis in De Waal is daarom toch niet ten onrechte geschreven. Want onder een uitgebreid publiek is thans dc lijst en wat daarmede samenhangt in het gesprek gekomen. Dit is goed omdat juist de monumentenzorg op ons eiland zonder meer een zorgelijk geval genoemd mag worden. De schrijver van dit artikel, die zich wel eens moeite getroostte om het eigene van Texel, voor zover mogelijk, in stand te houden, mag wel schrijven, dat de burgemeesterlijke woorden hem uit de tent hebben gelokt. Ons eiland is bepaald arm aan gebouwen of bouw sels uit het verleden, die van enig cul tureel belang zijn. Laat men de kerken buiten beschouwing, waarvan er enkele fraai gerestaureerd zijn, dan schiet er met uitzondering van een aantal mooie boerderijen en een groter aantal scha penboeten, niet veel over. Brakestein is door vorige geslachten geruïneerd, het oude raadhuis in Hollandse renais sancestijl op de Vismarkt werd afge broken en vervangen door een foeilelijk hotel, de oude admiraliteitshuizen met hun karakteristieke trapgevels aan de dijk te Oude Schild ondergingen een zelfde lot en van het eens merkwaar dige Franciscaner kloostertje in de Parkstraat te Den Burg is ook niets meer overgebleven. Een reeks oude boerderijen en vele ichapenboeten kwa men tot verval en werden „geruisloos" afgebroken Het zou overdreven zijn om te schrij ven, dat geen enkel gemeentebestuur van Texel enige belangstelling voor de cultuurvoortbrengselen van vorige ge neraties heeft getoond. De molen te Oude Schild bleef behouden nadat de gebouwen, die ieder 35 meter lang zijn. De boxen, die aan beide zijden in het gebouw zijn ondergebracht hebben een diepte van 4Va meter. Er is in elke schuur een werkruimte in het midden van 7 meter breedte. De koeling is zeer afhankelijk van het weer. Mist is zeer hinderlijk, want dan is de luchtvochtigheid te hoog om mee te kunnen ventileren. Door een systeem van kleppen kan men dan, als ook bij bv. vriezend weer, uitsluitend de binnenlucht laten circuleren. Nabij het kantoor van de heer Bekker is een groot bedieningsbord aangebracht (zie foto). Iedere box kan apart geventileerd worden, zodat alle partijen afzonderlijk worden beoordeeld. De heer Bekker is een van de eiland bewoners die meerdere malen per dag naar het weerbericht luisteren. In zijn kantoor is het belangrijkste instrument de radio. Is de temperatuursverwach- ting aan de hoge of lage kant, hij weet zijn apparatuur zo in te stellen dat de ingebrachte aardappelen 'n goede tem peratuur krijgen. (Zie vervolg tweede blad) Een der werknemers, de heer Mosk, is dagelijks in de weer de gesorteerde aard appelen voor het vertrek ge reed te maken. Dc aardappe len komen van de lopende band in de zak en hij zorgt er voor dat ze keurig op sta pel komen. De heer Mosk is hier niet alleen werkzaam. Aan de band waren üv®rige handen bezig alleen „het beste" door gang te verlenen. meeste andere molens gesloopt waren, het oude Gasthuis in de Kogerstraat werd in zijn oorspronkelijke staat te ruggebracht, de Vismarkt te Den Burg tracht men in stand te houden en de Vergulde Kikkert in hetzelfde dorp werd aangekocht met de bedoeling al thans de gevel te redden en om daar achter een gebouw te plaatsen, dat aan de eisen van deze tijd zou voldoen. Zijn wij goed ingelicht, dan werd ook een boerderij, nl. die van de heer P. Kik kert op de grens van De Waddel en Zuid-Haffel door de gemeente in eigen dom verworven. Het zou in de bedoe ling liggen van deze boerderij een mu seum te maken, dat vooral van belang zou kunnen zijn voor de geschiedenis van het boerenbedrijf. Inderdaad is het gebouw bijzonder mooi in het land schap gesitueerd en de keuze ervan verdient dan ook waardering. Talrijk zijn de zorgen van een ge meentebestuur, dat zich na afloop van de tweede wereldoorlog voor zware op gaven zag geplaatst. Gedurende de op stand van de Georgiërs werd veel ver woest of beschadigd en het tekort aan woningen gepaard aan een groeiende bevolking stelde de gemeente voor tal rijke vraagstukken. Men kan zich voor stellen, dat bij het bestaan van een ur gentielij st met broodnodig te treffen voorzieningen, aan de scholenbouw voorrang werd verleend, dat veel aan dacht werd gevraagd voor een uitbrei ding en juiste planning van de dorpen, dat voorzieningen getroffen moesten worden in verband met een steeds toe nemend toerisme, dat straten en wegen kapitalen vergden, dat men er op uit was het eiland een goede drinkwater voorziening te geven. Maar toegegeven dat de gemeente véél heeft gedaan, zo moet toch gezegd worden, dat de instandhouding van de monumenten, die voorkomen, hetzij op de gemeente lijke lijst, hetzij op de lijst van het Rijk, niet veel aandacht heeft gekregen. De Vergulde Kikkert eens een be langrijk centrum van het Texelse ge beuren, is tot een bouwval geworden, het is de vraag of restauratie nog mo gelijk is Het zou ons niet verwonderen als tot afbraak van dit, voor ons eiland werkelijk belangrijke gebouwtje, be sloten zou moeten worden. Bij het ge ringe bezit aan historisch-cultureel be langrijke bouwsels kan hier alleen maar van een groot verlies sprake zijn. De ondergang van deze oude dorps herberg, eens met mooie tegelwanden versierd, zal door volgende geslachten dan toegeschreven worden aan de mi nimale belangstelling die het tegen woordige geslacht voor dergelijke zaken heeft opgebracht. De geringe feitelijke steun bij het instandhouden van scha penboeten en boerderijen wijst in de zelfde richting. Toen de ruilverkaveling door Texel was aanvaard hebben wij ons hart vastgehouden bij de gedachte wat er van het mooie, oude land op ons eiland over zou blijven. Het is ons een genoegen, dat wij mogen herhalen wat wij elders schreven, nl. dat de Cultuurtechnische Dienst een begrip voor de instandhouding van het land schap heeft opgebracht, dat wij niet hadden verwacht. Het is maar een vraag: zou in samenwerking met deze dienst geen plan tot conservering van een aantal boerderijen en boeten ge maakt kunnen worden, een plan dat een redelijke kans op uitvoering heeft? Wij behoren niet tot degenen, die ieder oud huis, iedere vervallen schuur willen bewaren Vele der oude boerde rijen zijn, bedrijfseconomisch, ondingen en het is goed, dat heel wat Texelse boeren nieuwe behuizingen hebben ge kregen Maar moet dit betekenen, dat het oude land van Texel het op den duur zal moeten stellen met één oude boerderij, die, welke de gemeente heeft (Zie vervolg pagina 2) volle glorie" laten zien. De coöperatieve aardappelbewaar plaats is niet alleen een onderdeel van de LTB gebleven. Ook in andere krin gen was veel belangstelling voor een dergelijk bedrijf en zo gebeurde het dat het in groter breder verband werd opgezet. Men kwam toen tot de oprichting van de Coöp. Aardappelbe- waring „Texel" G.A. Het ledental is omstreeks dertig en stuk voor stuk maken de leden een dankbaar gebruik van de opslagruimte. Dat de heer Van der Geest ons in het bedrijf rondleidde, komt omdat op het kantoor van de LTB de administratie van de aardappelbewaarplaats is onder gebracht. Die twee lompe schuren hebben reeds het eerste boekjaar goede diensten be wezen. Er zijn 60 boxen in onderge bracht en ieder aandeel van de leden geeft recht op het gebruik van een box. Er zijn natuurlijk boeren die zeggen, dat die bewaarplaats vreselijk duur is. Men moet echter niet vergeten dat het opslaan van aardappelen thuis veel groter risico's heeft dan in de „fabriek". Wij mogen het rustig fabriek noemen, want het behoort officieel tot de agra rische industrieën. Tijdens ons bezoek' was een tiental De heer H. Bekker, bedrijfs leider bü de coöperatieve aardappclbewanrplaats Texel, bedient hier de apparatuur voor de koeling. Iedere box is afzonderlijk aangesloten, zodat per box de tempera tuur kan worden geregeld. Tijdens de vorige winter gehouden forumavonden van het gemeentebestuur is diverse malen de vraag gesteld: Wat moet dat verschrikkelijk lelijke gebouw daar aan de Meiertebosweg. Was daar nu geen andere plaats voor te vinden". Over de plaats van het gebouw was toen ook geen eenstemmigheid in het college van B. en W. Maar laten we eerlijk zijn, we zijn er reeds allemaal aan gewend. Als je de Waalderweg op komt, dan zie je aan de linkerkant twee enorm grote schuren. Schuren waarvan deuren bijna altijd gesloten zijn en waar je van buitenaf nooit grote be drijvigheid ziet. En toch heerst daar, vooral in deze tijd van het jaar, een enorme drukte. In 1959 zat men bij de L.T.B. met een probleem. Hoe kunnen wij het poot- aardappel-vraagstuk oplossen. De poot- aardappelen werden in die tijd bewaard en gesorteerd in de opslagplaatsen van de L.T.B. te Alkmaar. Dat vergde tijd en het belangrijkste: het kostte veel geld. Er werd eerst fluisterend, maar later steeds harder gesproken over een eigen bewaarplaats. De afgelopen week hebben wij een bezoek gebracht en heeft de heer L. J. van der Geest, de directeur-bedrijfs leider van de L.T.B. ons het bedrijf „in

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1