9 roen in het harL Goed toneelspel door h Amateurtje Oude dijk doorbroken Is Texel op de goede weg? U REIST Het valt te betwijfelen! lENSDAG 15 NOVEMBER 1961 fEXELSE gave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij loek-. Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerii Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 75e JAARGANG No. 7610 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdag# Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. nun Waalder toneelvereniging ,,'t ateurtje" heeft op vrijdag en zater- 10 en 11 november voor gevulde in het dorpshuis „De Wielewaal" uitvoering gegeven van het toneel- 1 ,,'t Sloofje" door IJ. Vissel. )e vereniging wordt beheerst door goede geest. Dit maakte het voor regisseur, de heer De Wilt, prettig de regie te voeren over de spelers. Sr werd goed gespeeld; dat bleek uit reacties uit de zaal. Ademloze stilte rd afgewisseld met een schaterlach, nneer dat zo uit kwam in het stuk. Uitstekend spel leverde mevr. Lui- Zij was het ene ogenblik fel van at, waarbij de vonken haar uit de schoten en vlak daarna was ze •ieidelijk lief als zij tracht een rijke jgezel voor zich te winnen. Voorwaar >t eenvoudig om dit aanvaardbaar te len. De hoofdrol, of beter: de langste rol, ut iedere rol is een hoofdrol werd rvuld door de heer M. Reij. Ook hij geen gemakkelijke taak, doch wist h er uitstekend door te slaan. Vrij- gedurende het hele stuk vertoefde op het toneel. De titelrol was voor mej. T. Eelman rol, die haar goed lag. Zij was ,,'t ofje, beschuldigd van moord op ir vader en „liefderijk" opgenomen haar gevangenisstraf, in het gezin de fam. Boeks. Het hoofd van dit lin werd gespeeld door de heer A. C. iger. Hij was de man vol gemeenheid, ichelarij en er niet voor terugdein- r<d vuile zaakjes op te knappen. De heer J. Ver ijzer vertolkte zijn rol, tlke gedeeltelijk bestond uit het uit kien van een dronkaard, ook best. dit soort rollen bestaat immer het yaar voor overdrijving; er was hier iukkig niets van te bespeuren. De heer W. A. Sweere speelde de ittelandsdokter, waardig en geïnte- seerd in de familieproblemen. Mevr. A. Keijser-Zegel vertolkte een (hebbende tante, die het uiteraard ed meent met haai rijke neef. Goed speeld. Intertijd heeft de smidszoon, Jan im (M Reij) zijn dorp verlaten om i fortuin in Amerika te zoeken. Van- Amerika, waar hij inderdaad succes seft als scheepsbouwer, voert hij nog tijd correspondentie met zijn ver- ofde Maike Boelsma (mej. T. Eelman), molenaarsdochter. Plotseling komt een eind aan de briefwisseling als verneemt dat Maike is veroordeeld twaalf jaar gevangenisstraf wegens irgiftiging van haar vader. Marn is hier zeer van onder de in- uk; Maike kennende begrijpt hij er ïts van; hij is een geslagen mens. Ma vele jaren weet hij de moed op te rengen naar zijn geboortedorp terug te •ren. Hij trekt voorlopig in op de alen, bij Ties Boeks (A. C. Kager) en ;n vrouw Gepke (mevr. Luiken). Ties üeks is de vroegere molenaarsknecht, oude schoolkameraad van Jan arn. Al heel gauw blijkt deze, dat er Is niet in orde is met de dood van de foegere molenaar. Marn neemt zich in ook voor uit te zoeken wat de ware fcdracht van de zaak is; hij gaat vech- ïi voor eerherstel van Maike, die in- iddels uit de gevangenis is ontslagen opgenomen is in het gezin van Ties )eks. Dit deed Ties niet uit liefde or haar, doch alleen om haar onder ötrole te hebben. Zij weet nl. te veel. 'aaneer Hendrik Bleu, een oom van in Marn, op bezoek komt, laat hij in zijn dronkenschap zich ontvallen, dat hij goed brieven kan schrijven in elk gewenst handschrift. Dit geeft Marn wederom te denken. Ties en Gepke voelen, dat Marn iets vermoedt en proberen hem te elimineren. Op advies van Dr Willem Frieda (W. A. Sweere) moet Marn kalm aan doen, gezien het feit, dat hij hartpatiënt is. De voorzich tige aanslagen door Gepke en Ties .op zijn leven mislukken echter telkens. Wanneer Maike vlucht naar Antje Siemeling (mevr. A. Keijser-Zegel), een tante van Jan Marn, heeft Jan een onderhoud met Hendrik Bleu, knecht op een notariskantoor en zich verbeel dend dat hij derhalve jurist is. Uit dit onderhoud blijkt, dat oom Hendrik in dertijd vervalste brieven heeft ge schreven, z.g. komend van Jan Marn uit Amerika, gericht aan Maike. In deze brieven zendt Jan poeders aan Maike om haar vader van de drank zucht af te helpen. Deze „poeders" worden door het eten van de oude Boelsma gemengd en de man sterft. Maike wordt dus veroor deeld. Tijdens het gerechtsonderzoek neemt zij de schuld geheel op zich, uit liefde voor Jan Marn en vertelt zij niets van de poeders, die hij zond. Poeders, waar Jan Marn echter niets van weet, die hij nooit verzonden heeft! De gehele gang van zaken is georga niseerd door de molenaarsknecht, Ties Boeks en zijn vrouw Gepke, om de molen in hun bezit te krijgen, waaraan zij het leven en het geluk van Maike opofferen. Wanneer Jan Marn de ware toe dracht heeft gevonden, nemen Ties en Gepke de vlucht en eindigt het stuk natuurlijk met een happy end: hij trouwt als nog met Maike, zijn oude geliefde. De spanning in de zaal was voelbaar, wie zou de werkelijke dader zijn? Men werd wel eens op een dwaalspoor ge bracht. Vele gissingen gingen in de richting van Ties. De spelers hebben de bezoekers we derom een gezellige avond bezorgd. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 15 november (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudcschild: 15 nov. 0.32 en 12 29; 16 nov. 1.17 en 13.25; 17 nov. 2.30 en 14.51; 18 nov. 4.04 en 16.29. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 15 november De Koog, De Toekomst, Bak- en braaddc- monstratie slagershond. Donderdag 16 november Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub Bak- en braaddemonstratie. Vrijdag 17 november Den Burg, De Zwaan, Gilde, Pater Zacharias spreekt over Rusland en Moskou. De Koog, De Toekomst, Toneelgroep „De Duinkanters" met „De sldcp zonder visser" De Cocksdorp-Eicrland. Plattelandsvrouwen, Zaterdag 18 november Den Burg, De Oranjeboom". Toneeluitvoe ring ..Rederijkerskamer UDI" De Koog, Dc Toekomst, Toneelgroep ..De Duinkanters" met „De sloep zonder visser" VERTROKKEN PERSONEN Cornells van der Hoort (en gezin) van Den Burg, Weverstraat 65 naar Amsterdam, Tuge- laweg 109 hs; Gerrit A. Keijser (en gezin) van Oudeschild, Barentszstraat 6 naar Dor drecht, Donker Curtiusstraat 25; Amarens J. M. van Wijland, van Den Burg, Hallcrweg 5 naar Amsterdam, Grensstraat 45 I; Anna M. B Bakker, van H 129 naar Den Helder, Ja- vastraat 167; Jacob J Witte, van Den Burg. Molenstraat 67 naar Hilversum, Noodweg 37; Maia S. F. Buis, van C lOld naar Ubbergcn. Rijksstraatweg 56; Lambertus Th. Graaf, van Den Burg. Wilhelminalaan 108 naar Schie dam, Prof. K. Onneslaan 132a AGENDA VAN DE RAAD Hieronder volgt de agenda van de raadsvergadering die vrijdag 17 novem ber 's middags 2.30 u. wordt gehouden. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van bestuursleden van de Sociale Dienst wegens periodieke aftre ding per 1 januari 1962. Aanbevolen worden: voor mevr. A. M. M. Verberne-Ran: 1. mevr. A. M. M. Verberne-Ran te Den Burg; 2. mevr J. Visser-Dernison te Den Burg; voor de heer K. Hoogeiheide: 1. de heer K. Hoogerheide te Oudeschild; 2. de heer J. D. Koning te Oudeschild. 4. Benoeming van bestuursleden van het Algemeen Weeshuis wegens perio dieke aftreding per 1 januari 1962. Aanbevolen worden: voor de heer C. van Groenigen: 1. de heer C. van Groenigen te Den Burg; 2. de heer A. Kikkert Jzn. te Den Burg; voor mevr. T. Dros-Roeper: 1. mevr. T. Dros-Roeper te Den Burg; 2. mevr. M. de Beurs-Rab te Den Burg. 5. Benoeming van een afgevaardigde en van een plaatsvervangend afgevaardig de van de raad naar de in 1962 te hou den algemene vergaderingen van aan deelhouders van de N.V. Texelse Elec- triciteitsmaatschappij (T.E.M.). Aanbe volen worden: als afgevaardigde: 1. de heer F. L. de Grave; 2. de heer S. van der Vis; als plaatsvervangend afgevaardigde: 1. de heer N. H. van Schoonhoven; 2. de heer J. Daalder. 6. Stemming over de benoeming van een commissaris van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) we gens periodieke aftreding per 1 januari 1962 van de heer C. J. de Lugt. Aanbe volen worden: 1. de heer C. J. de Lugt te Den Burg; 2. de heer S. Keijser, Hoge Berg. 7. Benoeming van bestuursleden van het Prof. Dr. W. H. Keesom Studie fonds wegens periodieke aftreding per 1 januari 1962. Aanbevolen worden: voor mevr. G. Vrijdag-Keijser: 1. mevr. G. Vrijdag-Keijser te Den Burg; 2. de heer S. Keijser Jaczn., Hoge Berg; voor de heer S. van der Vis: 1. de heer S. v.d. Vis te De Koog; 2. de heer J. Daalder te Oosterend; voor de heer H. Leber: 1. de heer P. A. Zegers te Den Burg; 2. de heer L. J. van der Geest te Den Burg; voor de heer D. Dapper: 1 de heer H. Gerrits te Den Burg, 2. de heer M. L. Kempenaar te Den Burg. 8. Vaststelling van de Verordening tot het toekennen van een uitkering ineens over het vierde kwartaal 1960 en over het jaar 1961 aan het daarvoor in aan merking komend gemeentepersoneel in verband met de verhoging van de kin dertoeslag per 1 oktober 1960. 9. Vaststellen van de tiende verorde ning tot wijziging van de „Verordening tot het verlenen van een kindertoelage aan het personeel der gemeente Texel". 10. Aanstelling keurmeester van vee en vlees bij de Vétérinair-Hygiënische Dienst. 11. Voorlopige vaststelling van de reke ning van de dienst van gemeentewer ken over 1960. 12. Goedkeuring van de rekening van de Sociale Dienst in de gemeente Texel over 1960. 13. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over 1960. 14. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Weeshuis over 1960. 15. Stemming over de vaststelling van de balans per 31 december 1960 en van de verlies- en winstrekening over 1960 van de N.V. Texelse Electriciteitsmaat schappij. 16. Goedkeuring van de rekening van de afdeling Texel van het Witte Kruis over 1960. 17. Wijziging begroting dienst 1961. 18. Wijziging begroting dienst 1962. 19. Aankoop van het pand Molenstraat 52 te Den Burg van de heer C. Duinker, aldaar. 20. Aankoop van het pand Molenstraat I 46 te Den Burg van de heer J. Witte, j aldaar. 21. Aangaan van grondtransacties met j het R.-K. Kerkbestuur te Den Burg. 22. Verkoop van een perceel bouwter rein te De Koog aan de heer P. Ver meulen, aldaar. De haven aan hel Homtje hcefl vorige week gedeeltelijk onder water gestaan. Dc oude dijk is doorbroken en de zandzuiger is aan het werk om de haven van zand te ontdoen. Deze foto hadden wü gaarne zaterdag bij het artikel over dc havenwerken gepubliceerd. Door een vertraging van dc post ontvingen wü het materiaal echter een dag te Iaat. rustiger en prettiger als u voor uw bootovertocht of treinreis vooraf plaatsbewijzen baalt bij tie V.V.V. II In een vorig artikel hebben wij de aandacht gevestigd op de geringe be langstelling in onze gemeente voor mo numenten van cultureel belang. We wagen het daar thans aan toe te voe gen: en dat nog wel ondanks de Cultu rele Raad, die zo trouw in dit blad een agenda publiceert met de activiteiten van allerlei verenigingen. Hoe nuttig deze Raad ook is, wij hebben ons wel eens afgevraagd of het bekend maken van die agenda's nu werkelijk tot zijn voornaamste programmapunten be hoort. Zou er wellicht een héél andere andere taak voor die Raad zijn wegge legd? Helaas schijnt ons eerste artikel hier en daar de mening te hebben ge wekt, dat alléén het gemeentebestuur door ons in gebreke werd gesteld. Al lerminst was het onze bedoeling één bok, beladen met zonden de woestijn in te sturen, want vele andere instanties op ons eiland zijn evenzeer te kort ge schoten. Nog zeer onlangs naderden wij De Waal van de Zaandammerdijk af. Wij waren benieuwd naar de nieuwe kerk toren, waarvan wij wel de tekening hadden gezien, maar die wij na de bouw nog niet hadden bezocht. Van Ds. Bus- kes wisten wij, dat hij met het eerder gebouwde kerkje ingenomen was, hij had slechts één bezwaar: de te hoge luifel boven de preekstoel. Met alle waardering, die wij voor deze oud- Texelaar op kunnen brengen, wij achten het nieuwe kerkje aan De Waal in letterlijke zin misplaatst, evenzeer als de zo juist voltooide toren. Laat men ons goed begrijpen: wij kunnen ons heel goed indenken, dat het kerkje en zijn toren in de geest van de tegenwoor dige architectuur verdiensten hebben, maar beide vallen volkomen uit de toon in vergelijking met hun onmiddel lijke omgeving. Noch de uit pieteits- over wegingen gespaarde Bomendijk, noch de kostelijk in oude stijl herbouw de woningen bij de ingang van het dorp passen hij kerk en toren. Onwillekeurig komt bij ons het Amsterdamse Stede lijk museum in gedachten, waar de heer Sandberg sedert jaren de leiding heeft. Sandberg is wat men een progressief mens pleegt te noemen. Alle mogelijke en vooral ook onmogelijke uitingen van moderne kunst heeft hij door middel van tentoonstellingen in de publieke be langstelling gebracht. Maar nimmer heeft deze „durver" het in zijn hoofd gehaald om b.v. de wonderlijke uitin gen van een Corneille of Appel op een tentoonstelling te plaatsen naast de meer conventionele schilderijen of beeldhouwwerken van o.a. het begin dezer eeuw. Er was een tijd, dat het mogelijk was tussen de zeventiende en achttiende UIT DE RAADSAGENDA Vrijdag zullen de leden van de Texel se gemeenteraad bijeen komen. De agenda geeft talrijke hamerstukken aan. In verband met de uitbreidings plannen zullen er ook enkele grond- transacties plaats vinden. De raad wordt voorgesteld om in het belang der volkshuisvesting voor de som van ƒ14.000,het perceel Molen straat 52 van de heer C. Duinker te kopen. De verkrijging in eigendom van dit pand is voor de gemeente van be lang, aangezien in het Uitbreidingsplan -in-onderdelen voor Den Burg o.m. over dit perceel grond de weg is ge projecteerd, die de verbinding zal vor men tussen de Beatrixlaan en de Mo lenstraat en deel zal uitmaken van de Keesomlaan. Met de heer J. Witte, Molenstraat 46, is overeenstemming bereikt inzake de aankoop van het door hem bewoonde pand. Dit pand is eveneens nodig in het uitbreidingsplan voor wegaanleg en wegverbreding. Voor deze aankoop is een bedrag nodig, groot ƒ9750, Nog meer grondaankopen zullen de leden van de raad behandelen. Met het Kerkbestuur van de R.-K Kerk te Den Burg is overeenstemming bereikt om trent de verkoop van een perceel grond gelegen nabij de Wilhelminalaan Het perceel is totaal 19.290 m2 groot en de gemeente zal eigenaar worden tegen betaling van ƒ1— per m2. De grond is nodig voor wegaanleg en woningbouw Tevens is met genoemd kerkbestuur overeengekomen de grondverkoop aan de Keesomlaan. Voor ƒ1412,wordt de gemeente eigenaar van 1412 m2 grond aldaar. De raad wordt voorgesteld ook een perceel grond te verkopen. De heer P. Vermeulen, De Koog, zal eigenaar wor den van een perceel grond, 582 m2, ge legen aan de Plevierstraat aldaar. Het perceel is door de heer Vermeulen ge kocht met het doel er een woning te bouwen. Eigenaar wordt hij voor het bedrag van 5820, eeuwse grachtenhuizen in Amsterdam producten van nieuwe zakelijkheid te bouwen. Die tijd is echter voorbij: aan de rand van de stad is alle gelegenheid om de bouwkunst van deze tijd zijn kansen te geven en het is uitgesloten, dat op de terecht vermaarde grachten bouwwerken toegelaten worden, die in deze omgeving volkomen uit de toon vallen. Nogmaals kerk en toren van De Waal kunnen best hun verdiensten heb ben, het was echter onverdienstelijk zo'n kerk en zo'n toren juist te bouwen in dit dorp. Soortgelijke bezwaren heb ben wij tegen de Nutsspaarbank in de Binnenburg en in mindere mate tegen de Boerenleenbank op de Groene Plaats. Maar indien er sprake mag zijn van kritiek, is het dan in orde alléén het gemeentebestuur verantwoordelijk te stellen. Wat denkt men van de bank- en kerkbestuurders, die toch ook de ontwerpen hebben goedgekeurd? Zijn zij niet lichtvaardig te werk ge gaan, hebben zij zich ooit afgevraagd of hun gebouwen het zouden doen tegen over die van de buren? Het steekt ons, dat bestuurders van velerlei organisa ties op ons eiland niet verder schijnen te kijken dan binnen het kleine eigen belang en dat zij de belangen van het geheel, van de gemeenschap daarbij over het hoofd zien. De hoeve „De Strooppot" was eens een aardige Texelse boerderij, waaraan een even aardig vertelsel verbonden was. Wij hebben begrip voor de taak, die deze boerderij werd toegedacht, maar wij aarzelen niet om te schrijven, dat de verbouwing tot een misproduct heeft geleid, getuigend van een slechte smaak. Bijna alle nieuwe ruilverkave lingsboerderijen en vele boerderijen van de oude typen zijn stuk voor stuk beter dan de verminkte en mishandelde Strooppot. Wie hebben deze verbou wing op hun geweten en wie hebben er hun goedkeuring aan gegeven? Wij hebben geen behoefte aan namen: het gaat om de zaak, het belang van Texels uiterlijk dat te kort werd gedaan. Het gaat om het geringe aantal cultu reel belangrijke gebouwen dat Texel nog heeft, het gaat om de instandhou ding en verbetering van slechts enkele dorpsgezichten, om de conservering van enkele mooie landschappen. Een nieuwe Monumentenwet,-waarbij alle gemeentebesturen genoopt worden binnen een tijdvak van vijf jaar hun medewerking te verlenen aan een re gister waarin alle te beschermen monu menten zijn opgenomen, is van kracht geworden. Deze wet regelt min of meer de voorzieningen ten opzichte van monumenten, zoals ze tot dusverre be stonden. Dat het met deze voorzienin gen ook op Texel allesbehalve „boter de" toonden wij o.m. aan in ons vorige artikel. Niet alleen omdat talrijke mo numenten voorkomende op de „Voor lopige" lijst(en) reeds verdwenen zijn, maar ook omdat daar gebouwen op figureren, die er eigenlijk niet op thuis- behoren. Bij de nieuwe wet zullen de beschermde stads- en dorpsgezichten door de ministers van O., K. en W., van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid worden aangewezen. De conse quentie van deze aanwijzing volgt uit een aanvulling op de Woningwet, waar bij het gemeentebestuur stedebouw- kundige maatregelen moet treffen voor het stads- of dorpsgezicht. Zolang de gemeente in deze nalatig is gebleven, kan de Minister van O., K. en W. tegen verandering van een stads- of dorps gezicht bezwaren maken. Het is zo, dat bij de samenstelling van het nieuwe monumentenregister voor Texel, de gemeente, maar ook an deren invloed uit kunnen oefenen en dat de uitbreidingsplannen daarbij een belangrijke rol spelen. Hier nu schuilt het gevaar. Want weliswaar is de ge meente in deze zin niet te kort gescho ten de uitbreidingsplannen zijn im mers gereed of in verregaande staat van voorbereiding maar men heeft zich te veel laten leiden door zijn advi seurs. Deze adviseurs zijn niet-Texe- laars, deskundigen, die juist hun taak als het allerbelangrijkste zien. Deze ad viseurs kunnen nuttig werk doen, maar ze zijn rationalisten, die, zoals uit de praktijk op Texel blijkt, hoegenaamd geen begrip noch voor het oude dorps- schoon, noch voor het landschap heb ben Nergens op het eiland hebben wij protesten tegen de uitbreidingsplannen gehoord. Vergeleken bij Utrecht, Alk maar en Amsterdam schijnen wij toch een beetje achter te lopen. Naar men ons mededeelde zou vooral het uitbreidingsplan van Oude Schild revolutionnair zijn Wij zijn bepaald niet anti-revolutionnair, maar willen er toch iets over schrijven. Zoals men nu wel algemeen op Texel weet is Oude Schild in het begin van de zeventiende eeuw ontstaan met de bouw van enkele (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1