isso) PETROLEUM kou gevat I Ouderavond van o.l. school Oudeschild Behaaglijk warm! Toch nog liefde vrI er Natuurlijk een oliehaard gestookt met... PETROLEUMHANDEL A. BOONAERTS DEN BURG s t ree konfwi kkel mg - TWEEDE blad TEXELSE COURANT ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 ii' Dinsdagavond heeft de heer Visser, het nieuwbenoemde hoofd van de o.l. school te Oudeschild kennis gemaakt met de ouders van de leerlingen. De heer J. S. Dros, voorzitter van de oudercommissie, heette de heer Visser hartelijk welkom. Het verheugde hem dat het nieuwe hoofd zo spoedig in functie was gekomen, want vervangers en tijdelijke krachten zijn meestal niet in het belang van de school, dat hebben we vroeger wel ondervonden. De heer |Dros hoopte op een prettige samenwer king met de oudercommissie en de ouders, daar dit in het belang van de kinderen is. Mevr. Visser is een goede onderwij- persvrouw, want ze is direct al aan het werk gegaan voor St. Nicolaas en Kerstfeest, wat door ons zeer wordt gewaardeerd. We hopen dat U en Uw gezin hier zullen vinden wat U er van verwacht heeft en dat we een goede periode met de school tegemoet gaan. Hierna las de secretaresse, mevr. Knjnen-Eelman, de notulen voor en een verslag van de drie schoolreisjes. De heer Dros deelde nog mee, dat mevr. Krijnen alle reisjes als leidster had meegemaakt, wat ten zeerste werd gewaardeerd. De penningmeester, de heer Wessels, bracht verslag uit van het financiële gedeelte. De middelen waren iets te ruggelopen, maar er was nog ruim 500,in kas. De boeken werden ter plaatse gecontroleerd en in orde bevon den. De voorzitter bracht dank aan de penningmeester. Hij memoreerde, dat de ouders ƒ1,per jaar betaalden voor het schoolfonds. Dit is de laatste paar jaar echter in de war gelopen. Hij stel de voor om deze bijdrage voortaan weer te innen. Het voorstel ontmoette geen bezwaren. De heer Visser kreeg hierna het woord. Hij zei, dat de eerste contacten prettig waren geweest. Ook de school was naar genoegen. Hij gaf een over zicht van zijn werkzaamheden als on derwijzer. Begonnen in Dordrecht en via Geldermalsen, Aalten en Berken- woude en Vroomshoop naar Texel. Di verse standplaatsen dus maar nu en dan veranderen houdt de mens fit. De heer Visser vroeg de medewerking van de ouders voor een goed contact school huis. Als er volgens U iets verkeerd kom dan in de eerste plaats naar het onderwijzend personeel. Hierdoor kunnen misverstanden opgeruimd of misschien voorkomen worden. Daar de heer Visser pas een week in functie was, kon hij weinig zeggen over gang van zaken op school. Dat hoop te hij een volgende keer wel te kunnen doen. Rondvraag De heer Schraag vroeg naar de ver zekering voor de schoolkinderen. Is dit niet overbodig voor degenen, die al "VA. verzekerd zijn. Zou nog precies worden nagegaan wat de verzekering inhield, maar voor een bedrag van 0,65 per jaar kon niemand bezwaar hebben, meende men. Er werd ook nog gevraagd wat er terecht kwam van het uur lichamelijke oefening. Antwoord: niets. Het sport terrein is door het beweiden met scha pen onbruikbaar en een gymlokaal is er niet. In de toekomst komt er mis schien een mogelijkheid in samenwer king met het Dorpshuis, maar dat kan nog geruime tijd duren. Na een gezellige pauze met koffie en koek, sprak mevr. Tiessen-Spaans over haar reis naar Tjecho-Slowakije, toege licht met dia's van eigen opnamen. Een en ander viel zeer in de smaak. De heer Dros hoopte dan ook dat hij in de toekomst nog weer eens een be roep op mevr. Tiessen zou mogen doen. S.V. TEXEL Programma voor zondag: le kl. C, afd. N.H.: SRC-Texel; Geel- Zwart-WGW; JVC-Wieringerwaard; Vrone-Kaagvogels; Vesdo-Duinranders. Texel 2-Oudesluis 2. Dat kan danig spannen, Texel. Houdt er rekening mee dat het gaat om de voorlopige bezetting van de bovenste plaats. Geef je geheel, speel wat wat je waard bent en houd vooral voor ogen dat met een extra portie wil een goede kans voor de punten bestaat. Texel 2 zal thuis tegen Oudesluis 2 een zware dobber hebben. Tracht er voor te zorgen, dat je met ere het veld kan verlaten. Voor allemaal veel succes. per rol ZON, MAAN EN IIOOG WATER Dc zon komt 19 november op om 8.06 uur tn gaat onder om 16.44 uur; 22 november op om 8.11 uur en onder om 16.41 uur. Maan: 22 nov V.M.; 30 nov L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: nov. 4.04 en 16.29; 19 nov. 5.33 en 17.57; 20 nov. 6.49 en 19.07; 21 nov. 7.47 en 20.03. 22 nov. 8.36 en 20.49. 23 nov. 9 17 en 21.26; 24 nov. 9.56 en 22 04; 25 nov. 10.31 en 22.34. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. VERGADERING BEDRIJFSVOORLICHTING Evenals de laatste jaren zal de Alge mene Vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting ook in dit seizoen weer worden gehouden in de laatste week van januari. Deze verga dering is nl. gesteld op 25 januari 1962. Ook nu wordt het weer een dagver gadering. De heer Dr. v.d. Grift van het Insti tuut voor Veevoedingsonderzoek te Hoorn zal iets vertellen over de gevol gen van een tekort aan mineralen bij de voeding van het vee. Als bijzondere attractie hoopt de heer v.d. Grift tevens een praatje te houden over zijn reis naar Birma. De inleider beschikt over een prachtige serie dia's, die betrekking hebben op deze reis. O.g. weet uit er varing, dat de heer v.d. Grift een zeer aangenaam causeur is en daarom zijn wij van mening, dat deze vergadering zeker de moeite waard zal worden. C. v. Gr. BEDRIJFSORGANISATIE Maandag, 13 november, sprak in de Landbouwschool, de heer C. Bras, over de -bedrijfsorganisatie van een land bouwbedrijf van 16 ha. Hij deed dit aan de hand van cijfers voor een grasland- bedrijf, omdat tweederde van de be drijven van deze grootte op ons eiland in grasland liggen. Na een inleiding van ongeveer drie kwartier en een korte pauze werden de vragen op hem los- gevuurd. Zeer geanimeerd werd gesproken over het al of niet er op na houden van een trekker wat de laatste tijd steeds meer met al werd beantwoord, ook zelfs dan als het niet economisch was verantwoord. Een verder punt dat veel aandacht vraagt, is het werk door derden. Er dient overleg te zijn tussen de loon werker en de boer. De laatste mag de eerste niet zien als noodhulp die men maar voor het ontbieden heeft als de weergoden tegenzitten. Doet men dit wel dan moet men er rekening mee houden, dat men soms lang dient te wachten voor men aan de beurt is. Natuurlijk werd door één der aanwe zigen ook een lans gebroken voor de schapen, die het in 1961 met slecht ge daan hadden. De heer Bras waarschuw de niet met de cijfers van één jaar te werken, maar met gemiddelden van 5 of 10 jaren en dan kunnen de schapen het niet redden tegen het rundvee. Op maandag 20 november 1961 komt de heer Bras weer in de Landbouw school, waarbij een bedrijf van 24 ha. onder de loupe genomen wordt en weer ruime gelegenheid is voor dis cussie. Iedereen is van harte welkom. SPORTNIEUWS S.V.C. SVC 1 ontvangt morgen om half twee Petten 2, zodat ons eerste weer een thuiswedstrijd heeft. Na de benauwde overwinning tegen N.Niedorp 2 zijn hopelijk de spelers gewaarschuwd. Dus allemaal voor iedere meter grond strij den, dan pas komt een elftal tot top prestaties. En mocht het dan soms niet gaan, allemaal de monden dicht, want met praten komen we er niet. We reke nen dat het goed weer zal zijn, dus veel trouwe supporters, die van een goede wedstrijd kunnen genieten. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdlag 22 november a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild ver wacht van 13.00 tot 16.30 uur. DERDE REIS MET EEN TEXELSE KOTTER TER HARINGVANGST NAAR ENGELSE KUST De heer S. Langeveld schrijft: Maandagmorgen om 6 uur is alles op de haven te Oudeschild in de weer om de kotters voor de reis gereed te maken. Om 6.20 uur stomen wij de haven uit en mijn derde avontuur, waar ik al een heel lange tijd op heb zitten wachten, was begonnen. De schipper zegt: je treft het niet al te best, want de weer berichten zijn niet zo goed. Toch wordt de reis aangevangen, al beloofde het niet veel goeds te worden. Ook de vorige keren waren echter niet zo gun stig en het kwam toch goed af. Ik dacht ook nu zal het wel loslopen. Er werd naar IJniuiden gestoomd, verwachting windkracht 7-8. Nu het waaide dat het rookte, toen wij IJmui- den in zicht kregen en om eerlijk de waarheid te zeggen, voelde ik me op die slingerende boot niet honderd pro cent. Een moment dacht ik, daar gaat hij over de tong, maar het liep nog met een sisser af. Toen ik aan land kwam, draaide ik wel een beetje op mijn be nen, maar dat was na gebruik van een „ouwe" weer gauw over. Het was woensdagmorgen, dat wij weer zee kozen en daar ging het recht streeks naar de visgronden. Wij kwa men daar na 12 a 13 uur stomen op de plaats waar de haring was gesignaleerd. Het was daar echter niet gunstig. Hon derden vleet-vissers hadden daar de netten uitgezet. Ik begrijp nog niet hoe wij daar doorheen zijn gekomen. Elke vleetvisser heeft 2 a 3 kilometer staand wand in zee, aan grote plastic ballen, met op de einden ankers om het net recht te houden. Ze blijven ongeveer 4 weken op zee tijdens de haringperiode. Ook is het hospitaal-kerkschip in de buurt. Zondags gaan de meeste vleet vissers op zee naar de kerk. Er is ook een politievaartuig in de omgeving om de orde te handhaven. Het komt wel eens voor, dat een stoomschip buiten de route vaart en de netten van de vleet- vissers vernield en daarom is ook met de visserij een politieboot aanwezig. Donderdagnacht konden wij met de MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Gravenstraat 24 - Tel. 02220-2263 FEUILLETON: door HANOL SPOOR. 5. Ook had ze gemerkt dat Andries het gezelschap van Paulien zocht. Martha zou dit zeker ontgaan zijn, als Bernard niet als een kwade genius haar daarop opmerkzaam had gemaakt met de dub belzinnige opmerking; „Zie je nu wel, dat heb ik toch gezegd? Daar begint het al". Was ze jaloers? Neen, dat kon niet. Zij waardeerde Andries, en achtte hem hoog, maar liefde was daar niet bij. Wanneer zij Andries niet voor haar be drijf zou verliezen, zou zelfs het jonge paar haar zegen kunnen krijgen. Haar intuïtie zei haar echter dat Andries aan geen liefde dacht, en zo dit wel het geval zou zijn, zijn fanatieke begeerte om een bedrijf te bezitten, het van zijn liefde zou winnen. Dan zou Pauliens hart breken, of er zou een heimelijke verhouding groeien, iets, waaruit alleen maar rampen zou den ontstaan. Geen ogenblik kwam het bij Martha op om zelf, zo nodig, een stap achteruit te gaan. Zij was aan haar bedrijf verbonden als een moeder aan haar kind. Zij dacht over geen afstand. Ook het schrikbeeld om dan als oude vrouw niet meer mee te tellen, deed haar alle andere overwegingen buiten sluiten. De inblazingen van Bernard hadden tot gevolg dat ze 's nachts onrustig sliep, en dikwijls in koortsachtige dro men, de dingen, waarvoor zij bevreesd was, in werkelijkheid zag gebeuren. Martha werd dan badend in haar zweet wakker, en liet op de dag Paulien maar zelden alleen. Toch had eindelijk Andries kans ge zien om Paulien toe te voegen dat hij haar alleen wenste te spreken, en had het tuinhuisje als plaats van samen komst aangewezen. Ongelukkig voor hen was Bernard ongezien getuige van him afspraak. Zo wel Andries als Paulien waren zich van geen kwaad bewust en vergaten daar door bijzondere maatregelen te nemen. Bernard achtte nu de tijd gekomen om Andries voorgoed in de ogen van Martha te bezoedelen. Hij offerde zon der gewetensbezwaar Martha's liefde voor Paulien en haar trouwe hulp An dries op, om zijn eigen persoon te red den. Hij vertelde Martha wat hij ge hoord had. Onbewust van de donkere wolken, die zich boven zijn hoofd opstapelden, liet Andries de deur van het tuinhuisje open staan. Het was bijna donker toen Paulien verscheen. Andries begon zon der veel omhaal van zijn vermoeden te vertellen. „Zie je, Paulien", zei hij daarna, „ik zou nu wel om de boeken kunnen vragen, maar dan bemoeit je moeder zich er ook mee. Dat is voor beide kanten verkeerd. Wanneer blijkt dat ik gelijk heb, en je oom zich wer kelijk geld toeëigent, dan zal zij zich dat erg aantrekken. Heb ik ongelijk, iets dat ik niet aanneem, dan denkt ze dat ik zonden reden Bernard zwart wil maken. Hoe het ook zal zijn, zij zal te veel tobben, en dat wil ik haar besparen Daarom roep ik jouw hulp in. Wanneer je nu kunt ontdekken dat je oom de rekeningen vervalst, dan stel ik hem een ultimatum Of een vrijwillig ver trek zonder verdere maatregelen, of aangifte bij de politie. Hij zal dan best het wijste doen en vertrekken". Paulien had met stijgende verbazing geluisterd. Wat zij ook verondersteld had, toen zij het verzoek om een on derhoud van Andries had gekregen, dit toch zeker niet. Bernard zou een dief zijn? Het was bijna niet te geloven. Geen ogenblik zou zo iets bij haar op komen. Wel vond ze zijn complimentjes altijd erg gezocht, en ze had ook z'n praatjes niet serieus genomen. Zij vond hem wat oppervlakkig en aanstellerig, maar zij had nooit aan een slecht ka rakter gedacht. .„Kijk", hernam Andries, „hier zijn de lijsten van artikelen die de laatste tijd gekocht zijn en niet over de bank be taald. Natuurlijk legt hij het er op toe dat er zoveel mogelijk thuis wordt be taald, dat komt beter in zijn plannen te pas". Hij gaf de nog steeds verbouwereerde Paulien de papieren. „Jij zult best, zonder dat iemand het merkt, even de boeken kunnen inkijken. Ik denk dat hij verder geen enkele voorzorg neemt, omdat hij niet weet dat ik notities ge maakt heb". Paulien pakte de papieren aan. Zij vond het in ieder geval haar plicht om dergelijke lage praktijken te helpen ontmaskeren". „Goed", zei ze opgewonden, „ik zal mijn best doen. Ik ben erg dankbaar dat je je zo bezorgd maakt over moeder". Andries pakte haar hand. „Fijn dat je er ook zo over denkt. Het is een hele zorg minder dat je nu ook weet, wat er zich in huis afspeelt". Nadenkend bleef hij haar hand vast houden. Paulien voelde de stevige kracht van de hand. Een vreemde span ning trok door haar lichaam en deed haar hart bonzen. Andries keek haar aan, en hun ogen bleven in elkaar ver zonken. Andries greep werd krachtiger. Hij deed haar bijna pijn maar ze had de kracht niet om haar hand terug te trekken. Andries was zich plotseling bewust van een ongekend geluksgevoel. Kon je zo blij zijn, alleen omdat je een kame raad had gevonden „Je moet nu naar huis teruggaan" zei hij zacht. „Probeer me zo vlug mo gelijk de uitslag van je onderzoek mee te delen". Nog een stevige handdruk en Paulien wilde het tuinhuisje verlaten. Op dat ogenblik werd het weinige licht dat de openstaande deur doorliet onderschept, en als een wrekende gerechtigheid stond daar Martha in de deur. HOOFDSTUK IV De uitbarsting „Paulien! Andries!" Het klonk als een verwijtende, smartelijke kreet. Achter Martha, met 'n satanische grijnslach dook Bernard op. De eerste ogenblikken zei niemand iets. Dan zei Martha, terwijl er een groot verdriet in haar stem klonk: „Paulien, is dat de dank, die ik oogst voor al de zorgen die ik aan je besteedt? Zou je eigen moe der meer van je gehouden hebben dan ik? En moet je mij nu dit verdriet aan doen?" Andries had onmiddellijk begrepen visserij beginnen; wat echter 's nachts niet veel oplevert, daar men haring het beste met de dag kan vangen. Hoe dat komt, weet ik niet. Ik dacht altijd als het donker is, zien ze het net niet, maar dan schijnt de haring niet te zwemmen en liggen ze diep op de grond. Toen het dag werd, vrijdagmorgen, hadden wij 6 ton haring gevangen, wat natuurlijk voor 2 kotters want je vist met zijn tweeën, het net tussen in niets was. Om tien uur hadden wij een mooie trek, ongeveer 12 ton. Het was^ allemaal volle haring en de schip pers zei, dat het mooie haring was. Om plm. 12 uur roept de schipper „schrijver zwart, meteen halen". Alle hens aan dek, de andere kotter draaide bij en daar ging het. Het duurde lang eer het eerste pakje aan boord kwam, zo vol zat het net.. Na 2 uur werken kwam het laatste pakje binnen, zegge: 26 pak in één trek Dat het net niet scheurde, begrijp ik nog niet. Met een 40 ton haring kwamen wij zaterdagmorgen 2 uur in IJmuiden aan. waar om 3.00 uur met het lossen werd begonnen. Geluk kig was de prijs goed en zijn wij in goede stemming zaterdagmiddag de Texelse haven weer binnengelopen, na een zeer vermoeiende week. Je moet een sterke romp hebben om dat vol te kunnen houden en ik kan me best begrijpen, dat er velen zijn die zeggen: „Je krijgt me klompen niet mee!" Sijp UITSLAG SCHATTING RUW VOEDERS Nu de tentoonstelling achter de rug is, volgt hier de uitslag van de wed strijd „Schatting ruwvoeders". Velen hebben getracht zo nauwkeurig moge lijk te schatten. Dat dit altijd niet ge lukt, blijkt wel uit de spreiding van het aantal geschatte kilo's. Als voor 12 kg. hooi een gewicht van 31 kg. opgegeven wordt, dan zit er toch wel iets schreef. Het is voor de vee houders van het grootste belang, dat zij zo af en toe eens een bepaalde hoeveel heid gaan wegen. Een ieder heeft wel een bascule of een ander weegapparaat en dan is het een kleinigheid om een pik hooi, kuil of knollen daar op te zetten en te wegen. Mocht U geen weegapparaat bezitten, dan raden wij U aan er een aan te schaffen. De uitslag van de schatting luidt: le dag (8 november): Gewicht: hooi 8V2 kg; spreiding 4I8V2 kg; bietenkoppen 34 kg; spreiding 1742 kg le prijs: C. Hin Hzn., „Witte Engel", B 109. Den Burg; 2e prijs: C. Tollenaar, Weverstraat 43, Den Burg; 3e prijs: A. Koopman, P.H. Polder H 24, Oudeschild. 2e dag (9 november): Gewicht: hooi 12 kg; spreiding 631 kg. bietenkoppen 25 kg, spreiding 1546 kg le prijs: mevr. T. Dros-Swaerts, hoeve „Bern", De Cocksdorp; 2e prijs: W. Roeper, P.H. Polder H 28, Oudeschild, 3e prijs: P. Hartog, Schilderend 75, Den Burg. 3e dag (10 november): Gewicht: hooi 7V2 kg; spreiding 325 kg; bietenkoppen 31 kg; spreiding 1945 kg le prijs. R. W. Stoepker, „Vruchtbaar oord", Eierland; 2e prijs: P. Roeper, Warmoesstraat 81, Den Burg; 3e prijs: mevr. A. Verberne-Bakker, Laagwaalderweg W 10a, De Waal. De prijzen bestonden uit boekenbon- nen ter waarde van resp. ƒ10,ƒ5, en 2,50. Deze boekenbonnen zijn reeds aan de prijswinnaars verzonden. waar die verdachtmakingen vandaan kwamen. „Bekijk de dingen niet ver keerd, Martha, daar zou je later spijt van hebben", zei hij, uiterlijk zeer rustig. „Als dit geen liefdesaffaire is, laat ze dan zeggen wat het wel is", spotte Ber nard. Andries voelde hoe zijn spieren zich spanden. Hoe graag zou hij dit bleke mannetje met een zwaai naar buiten hebben geslingerd. Martha was schijnbaar helemaal door haar broer beïnvloed en eiste zekerheid. „Wil je mij dan misschien verklaren waarom jullie hier als twee gelieven zitten?" Paulien herstelde zich het eerst van de schrik, die Martha door haar onver wachte verschijning teweeg had ge bracht. Ze hadden toch geen kwaad ge daan. Om echter Andries te helpen, moest ze zijn vermoeden omtrent Ber nard toch geheim houden. Daarom zei ze aarzelend: „Andries maakte zich er gens zorgen over, en wilde er met mij over spreken". '(Wordt vervolgd) Help Uxell in Üw tafelburen uit de (zuur)brand. Houd altijd Rennies bij de hand. Dèn kan overtollig maagzuur U niet deren. Eén of twee Rennies doven Uw pijn als er iets verkeerd valt. Ze zijn gemakke lijk in te nemen - onopvallend - en één voor één hygiënisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 3