Groen 'Zwartrjéxels in het harL, ROYAL ROYAL ROYAL Laatste zitting in het oude J raadhuis had een rustig verloop Regina-semes Historische raadsvergadering Rederijkerskamer U.D.I. bracht „Mijn vrouw verlangt salaris" half-zware wij willen de echte, wij roken half-zware wij willen de ec hte, wil roken wij willen de echte, wij roken half-zware fOKNSDAG 12 NOVEMBER 1961 fEXELSE gave N.V. v.h. Lanqov»ld de Rooij Bo«lc-, Kantoorboek- en Fotohandel Handeledrukkeiii Burg, Texel - Poetbus 11 - TeL 2058 75e JAARGANG No. 7612 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Voor de laatste maal zijn de leden van de raad bijeen geweest in het oude vertrouwde raadhuis aan de Vismarkt De volgende vergadering zal plaats vinden In het Polderhuls. Burgemeester C. De Koning memoreerde dit in zijn openingswoord. Eendrachtig hebben de dertien aanwezige raadsleden vrijdagmiddag beslo ten het presentiegeld dit maal al te staan voor de Anti-Honger-actie. De raadsvergadering had een bijzonder rustig en vlot verloop. De heer Poel heelt divers* stembriefjes moeten uitdelen. In de vrijdagmiddag gehouden raads- rgadering deelde de voorzitter, bur in eester C. De Koning, in zijn ope- tigswoord mee, dat er een schrijven as ontvangen van de in de vorige ad benoemde directeur van de Vété- aair-Hygiënische Dienst. Mevrouw ieijn had inmiddels een functies el- rs aanvaard. Afwezig waren de heren Wassenaar i Van Schoonhoven. De heer Van hoonhoven had reeds eerder te ken- A in gegeven, dat hij onmogelijk op vrij- ig kan vergaderen. B De voorzitter kwam terug op vragen, W isteld in de vorige vergadering. De f aag over de klokkenist in De Koog; iderdaad is de functie van klokkenist daar vacant en getracht zal worden ier spoedig in te voorzien. Het achterste gedeelte van het ge- juw „De Vergulde Kikkert" zal wor- en gesloopt zodat het gevaar, dat het ibouw in de huidige staat oplevert, m de baan is. Ook de veel besproken monumenten- jst is in hogere kringen behandeld, urgemeester De Koning deelde mee, at hij een gesprek heeft gehad met jskundigen die een bezoek aan het land zullen brengen. Dan zal getracht orden een juiste monumentenlijst imen te stellen. Ook de artikelen van de heer VI. in t Texelse Courant werden aangeroerd, urgemeester De Koning vond het ver- ihrikkelijk vervelend dat er geschre- en was over het uitbreidingsplan van ludeschild, terwijl de raadsleden nog an geen plannen afwisten. De voorzit- sr stelde de raadsleden gerust met te ïggen: B. en W. zijn van mening dat Ie plannen, die voor Oudeschild zijn emaakt practisch onuitvoerbaar zijn. Mevrouw Vrijdag-Keijser: Er stond erder een heleboel waarheid in de rtikelen. Burgemeester: Wij zullen hiergeen rantenartikelen bespreken. Hierna heeft de raad zich een half oir bezig gehouden met stemmingen. Foor de Sociale Dienst werden herbe- loemd mevrouw A. M. M. Verberne- lan en de heer K. Hoogerheide. Als bestuursleden van het Algemeen Veeshuis werden herkozen: de heer C. ran Groenigen en mevrouw T. Dros- toeper. Candidaat C. van Groenigen reeg maar vier stemmen. De overige 6 verden uitgebracht op de heer C. van [Jroningen. De heer Van Groenigen verd natuurlijk toch herkozen ver- ilaard, daarbij in het midden latende )f de stemming volgens de letter van let wet helemaal in orde was. Als afgevaardigde en als plaatsver- rangend afgevaardigde van de raad ■a iar de in 1962 te houden algemene ver- I [adering van aandeelhouders van de I I.V. TEM werden benoemd de heren H F. L. de Grave en N. H. van Schoon- I boven. Tot commissaris van de N.V. I TEM werd benoemd de heer C. J. de I lAlgt. In het bestuur van het Prof. Keesom- itudiefonds werden benoemd: mevr. G. Vrijdag-Keijser en de heren S. van der Vis, P. A. Zeegers en H. Gerrlts. Aanstelling keurmeester Het is gebleken, dat het gewenst is •en onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een reorganisatie van de Vétérinair-Hygiënische Dienst, zo deelden B. en W. de raad mee. Momenteel is het echter niet doen lijk, hieromtrent een samenvattend overzicht te geven. Wel is echter dui delijk geworden, dat het noodzakelijk is één onderdeel van deze reorganisatie op korte termijn te realiseren. In over eenstemming met de Vétérinair Inspec teur van de Volksgezondheid zijn B. en tot de conclusie gekomen, dat het ter bereiking van een betere werk indeling dringend gewenst is op korte termijn over te gaan tot de aanstelling van een keurmeester van vee en vlees. Aangezien het van belang is, dat een dergelijke functionaris in dienst treedt tegelijk met of in elk geval kort na de indiensttreding van de nieuwe direc teur, kan met deze aanstelling niet worden gewacht tot de plannen betref fende de reorganisatie zijn afgerond. Het basissalaris van een keurmeester bedraagt volgens de Rijksnormen ƒ4800,tot ƒ5928,per jaar. Uit gaande van het maximum van dit sala ris en aannemende, dat de te benoemen ambtenaar voor twee kinderen kinder toelage zal ontvangen, zullen de ten laste van de gemeente komende kosten, inclusief alle toelagen, sociale lasten en een bedrag van ƒ1000,aan auto vergoeding, ƒ9565,bedragen. Opgemerkt kan worden, dat de aan stelling van een keurmeester niet bij voorbaat behoeft te impliceren, dat de kosten van de dienst met evengenoemd bedrag zullen toenemen. Getracht wordt n.l. via meergenoemde reorga nisatie de kosten1 van de dienst op an dere punten te verlagen. Op dit punt werd ingegaan door mevr. Vrijdag-Keijser. Zij vond de ver liespost van het verslag van de Vété rinair-Hygiënische Dienst vrij hoog. Kan er niet gesproken worden met de plaatselijke dierenarts? Wij zijn als kleine gemeente, aldus de voorzitter, belast met deze zware dienst. De raad heeft dit in het verleden aanvaard. De dienst wordt echter niet zwaarder belast als er een keurmeester wordt aangesteld. Wethouder Hin wees er nog op dat met de ingebruikname van het keu ringslokaal al het inkomende vlees daar gekeurd zal moeten worden. Dat is in het seizoen bijna dagelijks. Diverse rekeningen werden goedge keurd, alleen wilde de heer Hin weten wat de reden is van het verschil in de jaarrekening van het Witte Kruis be treffende vervoerskosten. 1959 ƒ6880,14 en I960 2261,56. De vraag zal in een volgende vergadering worden beant woord. Diverse begrotingswijzigingen wer den onder de loep genomen en aan vaard. De grondverkopingen, die wij reeds eerder hebben vermeld, werden als hamerstukken behandeld. De heer L. K. Vroegindeweij werd met algemene stemmen benoemd tot directeur van de Vétérinair-Hygiëni sche Dienst der Gemeente Texel. Rondvraag Mevrouw Koning-Bruin wilde gaarne weten of er reeds plannen waren in verband met de afsnijding nabij Ceres. De heer Wassenaar heeft indertijd ge vraagd dit te onderzoeken. Burgemees ter De Koning heeft dit met diverse diensten besproken, maar een zwembad is daar moeilijk te realiseren. De heer Keijser: de verversing van een bad aldaar geeft grote moeilijk heden. Het is niet uitgesloten dat als de nieuwe dijk er is, er ook weer een nieuwe verzanding in de hoek zal ont staan. Voorzitter: „Ik zal nog eens een des kundige vragen wat hier de mogelijk heden zijn". De heer Smit bracht hierna ter tafel de toewijzing woningen aan de provin cies. Hij was er van overtuigd dat B. en W. alles zouden doen om zoveel mo gelijk bouwvolume te bemachtigen. Is het niet mogelijk, aldus de heer Smit, de noodwoningen (Vogelmient) te ont ruimen en daardoor een grotere toewij- zingte krijgen? Burgemeester De Ko ning was het daar niet mee eens: „Wij kunnen wel over de vele krotwoningen in Den Haag spreken". Het was lang geleden, dat er in de raad was gesproken over de verlichting, VERKOOPDAGEN HERVORMDE VROUWENVERENIGING DE WAAL Op woensdag 22 en donderdag 23 november zal de Hervormde Vrouwen vereniging te De Waal wederom haar jaarlijkse expostie en verkoping hou den van de door haar leden vervaar digde handwerken. De verkoping is geopend op woens dagavond van 8 tot 10 uur en op don derdag 's middags van 3-6 uur en 's avonds van 8-10 uur. Gelijk andere jaren zijn er ook weer diverse attracties aan de verkoping ver bonden, w.o. enige verlotingen. Op don derdagavond vindt de trekking plaats van de grote verloting. Een en ander zal geschieden in het Waalder Dorps huis „De Wielewaal". „HEUVEL 24 ANTWOORDT NIET" Onder auspiciën van de Interkerke lijke Jeugdraad zal er vrijdag 24 no vember, 's avonds 8 uur in de „Kleine Vermaning" de film „Heuvel 24 ant woordt niet" vertoond worden. Het is een aangrijpende Israëlische speelfilm over vier jonge mensen, die hun leven geven in de vrijheidsstrijd van de jonge Israëlische staat tegen de Arabische overval. Ouderen en jongeren boven 14 jaar worden uitgenodigd deze film te gaan zien. De entree is ƒ0,50 per persoon. met Hudora rolschaatsen van BAKKERS IJZERHANDEL DIVERSE BAKDEMONSTRATIES OP TEXEL Op initiatief van slager Roest werd woensdagmiddag in de zaal van „De Toekomst" een demonstratie van bak ken en braden gegeven door een leraar van de Nederlandse vakschool voor slagers. Te Den Burg werd eenzelfde avond georganiseerd door de Bond van Plat telandsvrouwen, in samenwerking met slager D. Visser; te De Cocksdorp wa ren het ook de Plattelandsvrouwen, die deze demonstratie organiseerden. Hier in samenwerking met de slager W Ran. Voor St. Nicolaas een Fa. FRANS ZE6EL Kz. maar tijdens de vrijdag gehouden raad was het de heer Smit, die de verlich ting in de Weverstraat en Hogerstraat ter tafel bracht '(en terecht). „Ik erken de onvolledigheid van de verlichting", aldus de voorzitter, „maar U weet hoe de werkwijze van de T.E.M. is". De heer Westdorp sprak over de gastenstatistiek. Onlangs zijn de cijfers verstrekt over 1960 en deze geven een onjuist beeld. Voorzitter: Men begrijpt op het eiland nog niet geheel hoe be langrijk de statistiek is. Ik ben nieuws gierig naar de resultaten van 1961, die zullen ongetwijfeld beter zijn. De heer Van der Vis stelde voor meer controle uit te oefenen op het invullen van het nachtregister. Om 16.15 uur sloot burgemeester De Koning de laatste raadsvergadering in de zo vertrouwde ruimte. De eerste toneeluitvoering van de Rederijkerskamer U.D.I. in het seizoen 1961-1962 is een succes geworden. „Mijn vrouw verlangt salaris" was het vro lijke spel, dat voor deze eerste uitvoe ring was gekozen. Het plan van de vereniging was een ander stuk te bren gen, maar door diverse omstandigheden was dit niet mogelijk en in vijf weken had men genoemd stuk ingestudeerd. Wij kunnen niet anders zeggen, de korte repetitietijd in acht genomen, dat de rederijkerskamer het er goed heeft af gebracht. Het spel was vlot en slechts hier en daar een kleine hapering in de rolkennis. MAANDAG 18 DECEMBER VERGADERING V.V.V. „TEXEL" De algemene vergadering van de V.V.V.-Texel is vastgesteld op maan dag 18 december a s In verband met het vertrek van de directeur, de heer G. H. Fortgens is de vergadering nog dit jaar gepland. VERGADERING C.J.O.T. Vanavond zullen besturen en jeugd leiders van de Texelse jeugdverenigin gen bijeen komen in Jeugdherberg „Panorama". De agenda vermeldt o.a.: bespreking weekend-cursus op 9 en 10 december a.s.; vorming jeugdcomité in verband met de actie 10 x 10 ten bate van de Anti-Honger-Aktie. „DE DUINKANTERS" BRACHTEN „SLOEP ZONDER VISSER" Het was zaterdagavond een overvolle zaal. die de heer v.d. Kerkhof kon ver welkomen op de eerste uitvoering in dit seizoen van „De Duinkanters". Hij maakte meteen van de gelegen heid gebruik om een korte toelichting te geven van het te spelen stuk „Sloep zonder visser" van Alejandro Casona. Het is een goede gedachte geweest om dit te doen, want het stuk eiste èn van de spelers, èn van de zaal een volledige concentratie. In „Sloep zonder Visser" toont de schrijver ons een niemand ontziende zakenman Jordan (H. Veldman), die door de duivel (vertolkt op een uitste kende wijze door H. Schoo) verleid wordt de enige zonde te bedrijven, die hij nog niet heeft gepleegd, n.l. een bewuste moord. In ruil daarvoor redt de duivel hem van de materiële onder gang. De bewuste moord door ge- dachtenconcentratie op een inwoner van een vissersdorp eigens in het noor den van Noorwegen. Inderdaad sterft een jonge visser. Als Jordan zich realiseert wat hij gedaan heeft, ontwaakt zijn geweten. Naar het aloude motief bezoekt hij de plaats van de misdaad, waar hij de fa milie van zijn slachtoffer, Peter Ander son, leert kennen. Hij meent rust te vinden door een bekentenis aan diens vrouw (Irene Eelman). Doch dan ver schijnt hem weer de duivel, die hem heeft misleid. De visser is gedood door zijn jaloerse zwager, die dit stervende bekent. Een grote, vergevende liefde loutert Richard Jordan. Het is deze liefde, waarvoor de duivel vluchten moet. Wij mogen dankbaar zijn, dat „De Duinkanters" dit stuk, wat van een ge heel ander genre is dan we gewend zijn, hebben durven en kunnen brengen. Zeer veel werd er van de spelers ge vraagd en wij kunnen slechts bewonde ring hebben voor de heren Veldman en Schoo, die op zo'n sublieme wijze hun rol vertolkten. Ook voor de dames Iepenburg, Kamp en Eelman geldt deze lof. De kleinere rollen waren ook in prima handen. Na een slotwoord van de voorzitter, de heer H. Schoo, verlieten velen diep onder de indruk van het stuk de zaal, terwijl de danslustigen nog een paar uur bijeen bleven. Wij waren zaterdagavond echter met een bezwaard hart naar „De Oranje boom" gegaan. Niet omdat wij geen vertrouwen hadden in de Rederijkers, maar meer om de gepubliceerde titel van het stuk. Wij waren bang dat de dames te veel wegwijs zouden worden gemaakt in een geheel nieuw onder werp. Dat dames de laatste jaren „zak geld" verkrijgen is niet zo vreemd meer, maar dat ze ook salaris verlangen is minder aanvaardbaar. Het slot van het stuk kon ons dan ook maar weinig be vredigen. Twee grote kerels, met een nog eens zo grote mond kruipen daar op de knieën voor twee vrouwen Na een welkomstwoord door de heer C. de Wit (om half negen) zagen wij in een keurige huiskamer mevrouw Dolly Everhart (mej. E. Remmers). Zij lag overhoop met haar man en was in sta king gegaan. Zij verlangde salaris. Zij was echter niet de enige, die deze eis aan haar man gesteld had. Haar vrien din, mevrouw Zondervan (mevr. Bonne- Groot) had eenzelfde houding aangeno men. De twee mannen, de heer Hans Everhart (C. v.d. Kerkhof) en de heer Pierre Zondervan (G. Pansier) waren ten einde raad. Geen eten, geen koffie en thee, geen hulp bij het persen van een pantalon en zo waren er honderd en één dingen die anders door de vrou wen worden gedaan, maar nu door hen zelf opgeknapt moesten worden. De mannen overleggen wat er gebeu ren moet. Besloten wordt via het ar beidsbureau een mannelijke huishulp op te roepen. Dat gelukt. Niemand min der dan De Neus (A. Poel) wordt ge stuurd en deze zal als hulp in het huis van de heer Everhart fungeren. Hans Everhart had een afspraak voor een zakendiner en zijn vrouw zou hem vergezellen. Hij vindt zijn secretaresse, Nancy Beterweer (mej. Bea Zoetelief) bereid hem te vergezellen. Zijn vrouw hoort dit alles aan en ziet later de juf van kantoor met haar japon en mantel vertrekken. De oom van Hans en Dolly, Nap Leegwater (A. Th. de Wilt) en zijn vriend Mees Kramer (J. Remelink) ko men op het juiste moment binnenrollen. De oude oom helpt de beide dames en met z'n vieren gaan ze diezelfde avond uit. Pierre Zondervan is de man die alleen achterblijft en later ook een hotel opzoekt. Als hij daar z'n eigen vrouw ziet met een andere man is hij geheel van de kaart. De volgende mor gen komt hij boven water en klopt bij zijn vriend aan. Pleisters op het gelaat en een foto van een of andere schone dame in de hand. De Neus wilde mannen later toch een goed figuur laten slaan en zegt tegen de twee vrouwen en de inmiddels gearri veerde moeder van Dolly, mevrouw Kwakel i(mevr. J. Room-Wilkenshuis), dat de mannen gaan emigreren naar Australië. Ze zijn ten einde raad en zagen geen andere uitweg. Bijna waren de dames op de knieën gegaan, maar de oude oom. die De Neus sinds jaren kent, weet de dames toch te laten zegevieren. Het slot is dan ook alles koek en ei en de vrouwen ontvangen salaris. De spelers waren allen geknipt voor de rol. In de eerste plaats willen wij noemen Rooie Sien, caféhoudster (mevr. Dros-Kuiper), die in haar bijrol voor treffelijk was. Mej. Remmers en de heer v.d. Kerkhof (die vooral!) als de heer en mevr. Everhart, brachten vaart in het spel., terwijl de heer Poel voor de vro lijke noot zorgde. Mevrouw Bonne- Groot en de heer Pansier waren even eens goed op dreef, vooral de heer Pansier in zijn rol als de man die een nachtje uit is geweest. Bea Zoetelief was de jongste op de planken en zij bracht het er als secretaresse bijzonder goed af. De heer De Wilt speelde weer een van zijn glansrollen, voor suiker oom was hij geknipt. Zijn medespeler, de heer Remelink begint zich ook meer thuis te voelen op de planken. Wij mo gen zeker niet vergeten te noemen mevr. Room-Wilkenshuis als de moeder van Dolly en de heer A. Geus, die als agent Meier ten tonele verscheen. Wij vonden het jammer, dat er op het programma reeds iets van de in houd van het stuk was weergegeven. De spanning was hierdoor zeker minder. Een gezellig bal, met prima muziek, was het slot van deze eerste UDI-avond in seizoen 1961-1962 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 november (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild ver wacht van 13.00 tot 16.30 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 nov. 8.36 en 20.49; 23 nov. 9.17 en 21.26: 24 nov. 9.56 en 22 04; 25 nov 10.31 en 22.34. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 20 november 1961 15 koeien 6501100; 1 pink 550625; 8 graskalveren 300350; 21 nuchtere kalveren 30130, 6 schapen 110150; 8 lammeren 100125; 36 biggen 4060.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1