Cjrocn ^tmrlsjexels in het harL, goeder "ivglX ."BABYDERMürsr Nieuw vlaggeschip reeds in van N.V. T.E.S.O. de vaart wj w! V' speelgoed Oudeschilder was 55 jaar werkzaam in hetzelfde pakhuis Najaarsvergadering Centraal Jeugd- overleg Texel had traag verloop T E X ELS E™COURANT iitgove N.V. v.h. Lanqeveld <5r d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hana ©isdrukkerii len Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 ATERDAG 25 NOVEMBER 1961 75e JAARGANG No. 7613 Verschijnt woensdags en zaterdag» Sank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso Adv. 10 ct p. mm igurcn ingelegd in linoleum. Op de Hoornder low waren diverse modellen tentoongesteld. INGEKOMEN PERSONEN Peter B. Hillen (en gezin) van Afrika aar Den Burg, Gravenstraat 28; Henk tiggelbout, van Rotterdam, Hogen- anweg 114b naar Den Burg, Emma- ian 9; Johan Saalmink, van Doorn, larimersweg 7 naar H 131; Dick M. an der Weert (en gezin) van Amster- am, Hoofdweg 487 III naar C la; lardus de Chavonnes Vrugt (en gezin) an Amsterdam, le Helmersstr. 36 III, aar Klif 45a, Den Hoorn; Johan P. eydon, van Haarlem, le Hasselaarstr. naar H 94b. Dat de Hoornder middenstanders ensen zijn die vooruit willen, is ook >ze week weer duidelijk geworden, rots op hun nieuwe haven hebben zij t nieuwe pont de naam „Bea" gege- en en reeds een proefvaart laten ma- en. Het schip is door honderden oornders bewonderd. Geslaagde Middenstandsshow Voor de vijfde maal werd er in het orpshuis „De Waldhoorn" een mid- instandsshow georganiseerd. Ook deze Iqow mag weer geslaagd worden ge- oemd. De deelnemende winkeliers, de rma's Goenga, slagerij; De Wit, huis- Dudelijke artikelen; KI. Boon en Zoon, ïanufacturen; Troost en Zoon, rijwie- n en bromfietsen; Timmerman, Spar- ruidenier; L. Goënga, speelgoed, ga- interieën etc., hadden een keurige iand, die het bekijken waard was. De opening was ditmaal erg feeste- jk. Alle Hoornder jongens en leisjes werden voorzien van een ballon n een vlaggetje en daarmee trokken 1 door de straten van het dorp. Slager Goënga had een miniatuur- onthaven gemaakt op schaal. Hij was ierbij geholpen door aannemer Van >ord en Rijkswaterstaat. In de nieuwe aven kon men de toekomstige boot ien dobberen en de fuik was reeds in ebruik. In een andere hoek van deze lees-stand lag een echte Stradivarius, lisschien dat de slager hoopte het xemplaar te verkopen voor een enorme rijs, zoals dat in Londen is gebeurd. De heer De Wit is ook ieder jaar resent. Hij toonde weei een enorme ïrtering wasmachines, centrifuges, ge- eedschap voor „hem" en een stofzuiger oor „haar". De Hoover demonstreerde en nieuwe stofzuiger, die vele Hoorn- er dames op het verlanglijstje zullen ilaatsen. Boon senior en junior zijn op de show ok niet meer weg te denken. Als we p zouden moeten noemen wat door eze firma werd geboden, dan zouden •ij vast wat vergeten. Een grote ver- icheidenheid voor dames, heren en inderen, voor vloerbedekking en gor- ijnen, voor lakens en dekens. Aan de rand was een bord geplaatst met di- erse figuren die waren ingelegd in inoleum. Ook dat wordt door de firma erzorgd. De firma Troost had de stand weer iigericht op het toneel. De getoonde irommers en rijwielen hadden veel be- ijks. Een nieuw model bromfiets was en trekpleister voor de jeugd. Piet ^elle reed met een vaart bijna van de iuur, maar we weten het.... altijd eluk op zijnNiet alleen voor rote geschenken naar deze firma, er aren ook tassen, zaklantaarns etc. B. Timmerman, Uw Sparkruidenier, o stond er boven de stand van deze ruidenier. De stand was voorzien van eel banket, speculaas en heerlijke taai. laar dat niet alleen, ook voor een okertje kan men bij deze zakenman recht. L. Goënga, achter deze naam zouden rij bijna schrijven ,.De kleine bazar". L. I N OLE U rt De nieuwe veerhaven aan het Horntje is door de bewoners van Den Hoorn reeds in gebruik genomen. Het toekomstige vlagge schip heeft de eerste tocht volbracht. Ook in deze stand een enorme sortering speelgoed, poppen en alles voor de jeugd. Voor de dames was een sorte ring zeep en eau de cologne aanwezig, zodat de kijkende heren dikwijls kopers werden. Verder Zilmeta artikelen, Tornado, kop en schotels, schemer lampjes en zo zouden we door kunnen gaan. Deze vijf middenstanders hebben het eerste lustrum gevierd en we mogen zeggen met succes. Misschien is het het overwegen waard om voor een steeds terugkerende show vaste stands te bouwen, die wel-is-waar uitneembaar zijn, maar waarin de getoonde goederen nog meer tot hun recht zullen komen. Or-k voor naar FRANS ZEGEL, Parkstraat HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen lezen wij: L. de Bruin, (e), Texel, Oudeschild, Loodssingel 39. Dames- en herenkap- persbedrijf, kleinh. in tabaksart., am- bulanteh. in radio- en T.V.- afspeelapp. Bedr. 28-9-1961 verpl. van Achtkarspe- len (Fr.) naar Oudeschild, gem. Texel. ZWEMMEND REDDEN De jaarlijkse bondswedstrijden zwem mend redden van de Koninklijke Ne- derlandsche Bond tot het redden van drenkelingen zullen 26 november in het zwembad aan de Heiligeweg te Amster dam worden gehouden. Misschien dat Texelaais volgend jaar deel kunnen nemen? Voor een op te richten brigade is op het eiland belangstelling. Na het ge plaatste artikel aangaande een red dingsbrigade hebben we enkele aan meldingen gehad. Ook een van de be manningsleden van de N.V. TESO heeft zich gemeld. VERTROKKEN PERSONEN Hendrik Kiewiet, van De Koog, Ruijs- laan 12 naar Opsterland, Gorredijk, Stationsstraat 24; Hans Swagerman (en echtgen.) van Oudeschild, De Ruyter- straat 83 naar Den Helder, Keizers gracht 152; Augusta A. Burgers, van S 26e naar Den Helder, Loodsgracht 32, Albert Boltjes (en gezin) vna Ada van Hollandstraat 13 naar Assendelft, Ge- nieweg 63; Fimke Boltjes van Ada van Hollandstr. 13 naar Den Helder, Bin nenhaven 126; Jan Buis van Kogerstr. 84, Den Burg naar Ooststellingwerf, Appelscha 104a; Jozina A. v.d. Slikke (wv. Le Noble) van Oosterend, Verlo- renkost 9 naar Den Haag, Kladdeweg 1; Gerdina J. Grisnigt, van Den Burg, Schilderend 87 naar Zeist, Ver. Slot- laan 75; Dieuwertje Dros, van Schilder end 10 naar Doorn, Beatrixlaan 10. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 23 november 1961 Geboren: Petra Antonia Maria, dv. Gerard Eelman en Martha H. Hoogen- bosch; Jannetje, dv. Matheus Medema en Grietje v.d. Slikke; Johanna Maria, dv. Gerardus C. M. Barhorst en Ber- narda J. H. Duyser. Overleden: Gerbrand Anne Dros, oud 67 jaar, weduwnaar van Reinetta Bak ker; Jan Brouwer, oud 61 jaar, echtge noot van Marretje Bakker; Maria Vin- ke, oud 29 jaar; Pieter Plaatsman, oud 77 jaar, weduwn. van Johanna C. Huisman; Klaas Mulder, oud 90 jaar DENK OM HET GEVOGELTE Het gevogelte in de vijver te Den Burg heeft in de zomermaanden genoeg bekijk en ontvangt dan genoeg voer. Een vriendelijk verzoek „uit de vijver" willen we gaarne doorgeven. Denkt U ook in deze tijd van het jaar om de bewoners aldaar? En liefst niet alleen op zondag, POSTZEGELNIEUWS De leden van de Texelse postzegel vereniging worden er op gewezen, dat tijdens de ruilbeurs op maandag 27 november a.s. wederom een zichtzen- ding aanwezig zal zijn. Achterover in zijn leunstoel, de benen voor de kachel en een sigaartje in de brand, troffen wij Jan Bruin in zijn woning achter de haven van Oude schild. Sinds kort is deze Oudeschilder rustende. Dat moet men trouwens niet tegen hem zeggen, want hij wil van radicale rust nog niet veel weten. „Waarom zou ik rusten, ik voel me nog goed gezond en werken houd je op de been". Het was in 1906 dat de heer J. J. Bruin in dienst kwam bij de fa. Dros Co. Zijn werkterrein was het pak huis bij de molen Maandagmorgen trok Bruin de werkkiel aan en het ge beurde wel dat ook zondags nog werk moest worden verzet. ,,Ik had namelijk ook de papieren bij te houden en in die tijd was het bar druk in 't pakhuis". Het wonderlijke is dat de heer Bruin in zijn werkzaam leven steeds in het zelfde pakhuis is blijven werken. De bazen zijn wel veranderd, maar de knecht was hokvast. In 1939 werd het pakhuis eigendom van de fa. Krol Co, en ook bij deze firma heeft Bruin met Hudora rolschaatsen van BAKKER S IJZERHANDEL Het Centraal Jeugdoverleg Texel is de contactkring van organisaties en in stellingen van het jeugdwerk op het eiland Bestuur en afgevaardigden kwa men woensdagavond bijeen in Jeugd herberg „Panorama" onder voorzitter schap van ds. A. W F. Waardenburg. Het Texelse kwartiertje was reeds lang gepasseerd toen de voorzitter de bijeenkomst met een kort woord van welkom opende De eerste agendapun ten waren vlot afgehandeld want op- of aanmerkingen op de notulen waren er niet. Het derde agendapunt nam daaren tegen meer tijd in beslag. Het huidige bestuur moest in zijn geheel aftreden i.v.m. periodieke aftreding. De aanwe zige afgevaardigden van de verenigin gen vonden een dergelijke regeling vrij vreemd. Nadat de voorzitter getracht had dit duidelijk dit maken, werd een wel zeer omslachtige stemming voor bereid. Besloten werd om deze te hou den na de pauze, zodat eerst de aan wezigen onderling konden overleggen en candidaten stellen. Hierna werd het programma voor seizoen 1961-1962 besproken. Het bestuur had een weekend ge pland op 9 en 10 december a.s. Dit voorstel werd door de leden niet aan vaard. Men was van mening, dat een weekend in die periode geen zin had. Het bestuur had de vorige vergadering gezegd een weekend begin oktober te organiseren, waarom is dit niet ge beurd?, zo werd gevraagd. Diverse om standigheden waren oorzaak dat dit niet is geschied. De afgevaardigden vonden het juister een weekend te houden in begin januari. Aldus werd besloten. Dit weekend is toegankelijk voor de jeugd van 12-15 jaar. De afgevaardigde van de Rooms-Katholieke jeugdorgani satie zag weinig nut in dergelijke week ends. Men vond het beter weekends te ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cotksdorp DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr RIF 1 VELD De Cocksdorp, tel (02222) - 292 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr MANNESSEN Den Burg. tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) Zondagsdienst dierenartsen H DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) VOOR DE POLITIERECHTER Maandag verscheen voor de politie rechter, de heer H. Th. K. uit Andijk. Hij was wonderlijk omgesprongen met een accordeon. Van een leerling op Texel had hij op 16 september een ac cordeon meegenomen om er een koffer voor te kopen. Achteraf bleek dat hij de accordeon aan een zekere B. had gegeven. „Zijn leven maakt een rom melige indruk", aldus de officier. De politierechter vond een boete van 25,op zijn plaats of vijf dagen hechtenis. houden voor de leiding Ook de Her vormde vertegenwoordiger was het hier mee eens. Probeer, zo werd geopperd, gezamenlijk duurdere technieken onder de knie te krijgen en richt een depot op waar het materiaal is opgeslagen wat voor een enkele groep niet is te be reiken. Onderzocht zal worden of een dergelijke investering mogelijk is. De recreatieleider, de heer De Vries, was in de diverse dorpen geweest om de mogelijkheden te bezien voor het orga niseren van een handenarbeidcursus. Hij deelde mee, dat, als h'iervoor be langstelling is, men bij hem een verzoek kan doen. 10 x 10 operatie zakgeld 11 november zijn twee jeugdige Texelaars, Rinske Visser, Den Burg, en Aris Bremer, Oosterend, naar Utrecht geweest. Zij hebben daar de landelijke bijeenkomst bijgewoond van jongeren, die bereid zijn om voor die gebieden waar honger wordt geleden, iets in eigen plaats te organiseren. Een lande lijke actie is voorbereid. Begin januari zal men op Texel starten met de „zak geldactie 10 x 10" onder de jeugd. 10 weken lang 10°/o van het zakgeld af staan voor de Anti-Honger-Actie. Dit voorstel ontving een instemmend ap plaus. Naast deze landelijke actie kun nen alle verenigingen ook eigen ideeën uitwerken ten bate van de Anti-Hon ger-Actie. Binnenkort komen wij op dit onderwerp zeker terug. Een volgend agendapunt was een eventuele uitgifte van een maandelijkse of tweemaandelijkse jeugdkrant in samenwerking met de Texelse Courant. Wij kregen de indruk dat dit punt niet voldoende was voorbereid. In principe konden de aanwezigen zich met het plan verenigen. Ook kwam ter tafel het organiseren van meerdere disco-avonden. Onlangs is te Oudeschild een geslaagde disco avond gehouden. Het organiseren van fotobeoordelingsavonden werd even eens onderwerp van gesprek. Beide plannen werden minder noodzakelijk geacht. Disco-avonden horen thuis op de Instuif en fotobeoordeling is het terrein van de Kiekendief. In de pauze, die hierna volgde, wer den door de diverse afgevaardigden candidaten gesteld voor bestuur en voorzitter. De stemming die hierna plaats vond, duurde anderhalf uur. Als candidaten werden gesteld alle aftre dende bestuursleden en voor voorzitter Kapelaan IJ. Tuin. Deze deelde echter mee, dat hij een eventuele benoeming niet kon aanvaarden, omdat zijn taak een adviserende is. De aanwezigen moesten een andere candidaat gaan noemen. Het gevolg was dat ds. Waar denburg wederom tot voorzitter werd gekozen met een meerderheid van stemmen. Allen hebben de benoeming aangenomen. De vergadering had een bijzonder traag verloop, zodat het reeds laat was toen de heer De Haan (hij was al een uur aanwezig) door de voorzitter werd begroet. De heer De Haan toonde en kele films van de Amerikaanse Am bassade. Men zag op het scherm hoe men in Amerika jeugdwerk opbouwt. De aanwezigen hebben hier waarschijn lijk meer van geleerd dan van het lang durige gepraat. Klokslag twaalf uur sloot de voorzitter de bijeenkomst. JEUGD RODE KRUIS Barend v d. Berg, Jan Pansier, Robbie en Marco Caspers, hebben met hun kijkdoos 12 gulden opgehaald. Bravo jongens 1 A. Tiessen-Spaans. met tevredenheid gewerkt. Deze baas heeft hij tien jaar gediend. In 1949 werd het pakhuis eigendom van de Coöpera tie. „Deze laatste tijd vooral was een genoegen voor me. Al ben ik 75, ik ging er nog graag heen. Man, ik voel me nog lang niet zo oud en waarom dan niet gewerkt". De zakken, die door de handen van de heer Bruin zijn gegaan, zijn niet te tellen. Duizenden zakken heeft hij ge reinigd. De laatste jaren werkte hij wel is waar enkele uren per dag maar men kon de oude baas steeds in of om het pakhuis treffen. Ook nu nog, nu hij er radicaal een eind aan heeft gemaakt, loopt hij nog vele malen naar het pak huis. De familie Bruin is daar sterk ver tegenwoordigd. Zijn broer Teun werkt er ook al zo'n veertig jaar en een van zijn zoons is daar ook niet ver van af. „De tijden zijn wel veranderd", zo vertelde Bruin. „Toen ik daar begon, verdiende ik ƒ8,per week. Die ver diende je dan ook. Het was zwaar werk, maar ik heb het altijd graag gedaan. De verstandhouding was steeds prima en waarom zal je dan een andere baas zoeken. In mijn jeugd kwam de boot en daar had ik ook kunnen werken, maar dat heb ik niet gedaan en ik heb er geen spijt van". En voor de zoveelste maal stak de nog krasse Bruin zijn sigaar aan. „Nou help ik m'n vrouw wat hier in huis en verzorg de kippen en we hebben een goed leven". 38 jaar heeft het echtpaar Bruin bij de molen gewoond. Hoe zij daar ge woond hebben hoeft niet vermeld te worden. De laatste jaren wonen zij achter de haven en genieten van een oude dag waaraan men vroeger niet durfde te denken. Wij wensen hen nog vele gelukkige jaren. OVERDENKING: HIJ ALLEEN Wat zal er van deze wereld, wat zal er van onszelf worden? Iedere mens vraagt zich dat wel eens af. Vooral in een tijd als deze, waarin de spanningen en dreigingen elkaar opvolgen in een verbijsterend tempo. En een mens krijgt dan gemakkelijk het gevoel, dat hij een stukje speelgoed is van aller hande duistere machten, dat hij mee mag doen. tot hij vernield in een hoekje gegooid wordt. En waar ter wereld vinden we ze kerheid? Dan maakt Psalm 47 de indruk op ons alsof hij uit een andere wereld komt. Zonder aanzeling, zonder pro blemen, stelt Israel: de HERE onze God is koning over de gehele aarde. En daarop volgt de oproep aan de andere volken, dient Hem met ons. Hoe heer lijk simpel en naïef, je zou bijna jaloers op deze mensen worden. Toen wisten ze kennelijk nog niet, hoe ingewikkeld het leven is. Toen werden er nog geen uitvoerige becshouwingen over buiten landse politiek door krant, radio en TV gegeven. Toen wist men nog niet van oorzaak en gevolg en zag achter alles onmiddellijk Gods hand. Dat ligt voor ons wel heel anders. Voor ons besef is God vaak oneindig ver weg, als we tenminste nog geloven, dat Hij bestaat. En als we de toestand in de wereld bekijken, letten we op mensen ver weg en dicht bij, in Oost en West, maar wat God ermee te maken heeft, blijft vaag en zwevend. Nu kunnen we natuurlijk zeggen: Ja, wij leven ook in een heel andere tijd. Toen het Oude Testament geschreven werd, toen Israël de Psalmen dichtte, zag de mens de wereld heel anders dan nu. En je kunt onmogelijk meer naar die tijd teruggaan. Maar stel voor, dat je nu in de UNO zou gaan zeggen: HERE is koning!, het zou belachelijk klinken. En tochtoch vinden we dit niet alleen in het Oude Testament, Toch geldt dit met alleen voor het volk van de Joden. Deze grote woorden, die ons simpel en naïef in de oren klinken mis schien, konden toch wel eens meer waarde hebben, dan alle ingewikkeld heden van ons waarmee we het leven tot een probleem maken en vaak in de zorgen verstikken. In het Nieuwe Tes tament lezen we toch ook de eenvoudige maar geweldige woorden van de Here Jezus Christus: Mij is gegeven alle macht in de hemel en op de aarde. Als een mens daarnaar luistert, en hij weet, die de Here Christus is: de grote Verlosser, God zelf, die mens geworden is, om ons te helpen, ons weer bij God thuis te brengen, dan bekijkt hij de wereldgeschiedenis toch wel anders. Dan staat met vlammende letters over alle donkere en dreigende bladzijden, die de mens geschreven heeft en nog bezig is te schrijven: De HERE regeert. Christus is gekomen en Hij komt terug. Dan hebben we de grote lijn van Gods liefde. Dan verdwijnt de angst.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1