Cjrocn </u>arLrJ~exels in het In het Witte Paard Vrijgesproken Het Masker'1 bracht 'OENSDAG 29 NOVEMBER 1961 75e JAARGANG No. 7614 gave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij 3oek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerii n Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdaqs en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm VT NICOLAAS BRACHT EERSTE DUKATEN VOOR EEN NIEUW RAADHUIS Jurgemeester C. De Koning ontving erdagmiddag de eerste gouden du- ten voor de bouw van een nieuw adhuis. Hij kreeg deze van een wel >1 serieus man: Sint Nicolaas. De schop was met het lot van het ge- entebestuur begaan. In een vrolijke stoet heeft de Texelse en hebben ook vele ouderen za- dagmiddag de Goed Heilig Man bin- jgehaald. De Bisschop arriveerde •t zijn Pieten te Oudeschild en daar d het «Fanfarecorps zich opgesteld en )kjke klanken klonken toen het schip inenliep. Zwaaiende kinderen waren >1 het bewijs, dat zij met groot ver- igen hadden uitgezien naar deze g. In optocht trok men naar Den Burg aan het Schilderend had ook de iimband van de Gidsengroep zich gesteld. Met slaande trom trok men or het dorp. Op het terras van Hotel Texel werd gast uit Spanje opgewacht door rgemeester De Koning en een ont- ngstoommissie. Burgemeester De Koning verheugde :h over de komst van de Bisschop, et alleen de kinderen dienen een ver- iglijstje in maar ook het gemeente- stuur heeft iets dat zij graag aan de ut zou willen vragen. De eerste bur- sprak de wens uit dat de Sint de uw van een nieuw raadhuis zou spoedigen. Dat Sint Nicolaas overal vanaf weet, trd duidelijk. Hij overhandigde bur- meester De Koning een zak met gou- n dukaten voor een nieuw raadhuis. De kinderen hebben natuurlijk de at toegezongen: „Wees welkom van- ;ag in ons midden", zo klonk het uit mderden kindermonden. Het Konink je Texels Fanfarecorps speelde diverse nterklaasliedjes. De intocht van de Sint had een vlot aar niet geheel onberispelijk verloop. Ook de jeugd was het niet geheel ns met de intocht. Een der jeugdige jkers maakte de opmerking: „De Sint jdt niet op een schimmel, maar op een iwe Bels". De knaap, die deze woor- n sprak, wordt in de toekomst zeker van de Paardensportvereniging. „VERGULDE KIKKERT" TOCH BIOSCOOPGEBOUW? Het is niet uitgesloten, dat de „Ver- alde Kikkert" in de toekomst toch lmliefhebbers zal herbergen. Dit werd is van niet-officiële zijde medegedeeld, et plan om op deze plaats een bios- jopzaal te bouwen is weer in bespre- ing. Er is enige tijd sprake geweest, it de huidige bioscoopzaal, hotel „De Oranjeboom" van eigenaar zou veran- »ren. Deze besprekingen zijn nu defi- itief geëindigd. De verkoop zal geen oorgang vinden. Het is niet uitgesloten, dat op de laats van het vervallen gebouw „De ergulde Kikkert" nu tooh een bios- oopzaal zal worden gebouwd. De plan- en, die daarvoor reeds waren, zijn 'eer in bespreking genomen door be oegde instanties. Burgemeester De Koning heeft het één der laatste raadsvergaderingen etreurd, dat die plannen waren afge- ïtst. Er is nu dus weer hoop, dat het ode vervallen gebouw zal worden ge- fstaureerd. UITVERKOOP START 13 JANUARI De winter-uitverkoop zal beginnen p zaterdag 13 januari 1962, zo heeft et hoofdbedrijfschap detailhandel be- aald. De uitverkoopperiode is vastge- eld op 19 dagen. De laatste dag van e uitverkoop is 3 februari 1962. „LEVENDE KERSTGROEP" Leden van de Kabouters, Gidsen etc. uilen de beide kerstdagen een levende erstgroep in de Paardenstal laten onen. De jongeren zijn met de voor bereidende werkzaamheden begonnen. >e beide kerstdagen is er 's middags elegenheid de groep te bezichtigen. BAZAR HERVORMDE VROUWENVERENIGING DE WAAL De verkoopdagen van de Hervormde 'rouwenvereniging te De Waal zijn oed geslaagd, ondanks het feit, dat het ezoek niet groot was. Degene, die in het bezit is van lot 31 (blauw) kan een pop afhalen bij aevr. Former, Polderweg 14. TEXEL HEEFT BINNENKORT OVERSCHOT AAN ARBEIDSKRACHTEN Maandagavond heeft de heer H. W. Üolsmuller, op uitnodiging van de Texelse Bestuurdersbond, gesproken 5ver „De problemen van de kop van Noordholland". Ook de toekomst van Texel is ter sprake geweest. Binnen niet il te lange tijd zullen 750 nieuwe arbeidsplaatsen voor Texelaars moeten vorden gevonden. Een uitvoerig ver- ilag zullen we in het nummer van ttterdag opnemen. Maandagmiddag heeft Mr. J. A. Markus te Alkmaar uitspraak gedaan inzake de aanklacht tegen Mevr. A. Zoete-Blom. Mevr. Zoete zou door een ingezonden stukje in de Texelse Cou rant van 2 augustus j.l. enige TESO- gezagvoerders hebben beledigd. De politierechter heeft mevrouw Zoete-Blom vrijgesproken. De eis was ƒ40,of acht dagen hechtenis. BEZINNINGSWEEKEND R.-K. JONGEREN Het afgelopen weekend zijn 90 R.-K. jongeren, aangesloten bij „ALMJON" bijeen geweest in „De Eyerkoogh". „ALMJON", bestaat nog niet zo heel lang, de juiste betekenis van deze naam is: Arbeiders-, Landbouw-, Midden stand-jongeren. Deze jongeren waren vroeger verenigd in aparte verenigin gen, maar apartheid is iets dat in de huidige tijd niet meer past en daarom hebben deze jongeren zich venenigd in een organisatie. En dat samen spel was zaterdag en zondag een succes. De KVC-jeugdherberg was een tref punt. Pater Laayendecker uit Haarlem had er zeker slag van de jongeren te boeien en ook zelf te laten denken en praten. Hij bracht in discussie een conflict tus sen oud en jong, tussen ouders en kind. Dat het onderwerp „raak" was, werd duidelijk door de activiteit waarmee de jongeren het onderwerp bespraken. De Texelse jongeren (vanaf 17 jaar), die dit weekend hebben bijgewoond, zijn het er allen over eens, dat een herhaling zeker op z'n plaats is. MUZIEKVERENIGING V.I.O.S. TIJDELIJK OP NON-ACTIEF Oosterend Het is voor het bestuur van Muziekvereniging V.I.O.S. van Oost een moeilijke beslissing geweest, maar zo graag als menig lid wilde, het is voor V.I.O.S. onmogelijk om met een tekort aan leden door te blijven gaan. In de laatste maanden zijn vele goede en trouwe V.I.O.S.-leden van ons eiland afgegaan met alle gevolgen van dien. Het is in een korps nu eenmaal niet mogelijk om muziek te verzorgen als er een tekort aan partijen is. Vandaar het moeilijke besluit om tijdelijk op non- actief te gaan. Dit wil niet zeggen dat V.I.O.S. geheel het bijltje er bij neer legt, integendeel, men blijft uitvoerig contact met elkaar houden, terwijl het opleiden van nieuwe leden gewoon doorgang vindt. Hopelijk overwint V.I.O.S. in korte tijd dit tekort aan leden en kan het weer van zich laten horen als het kleine dappere korps van Oost, dat zeer vele malen bij speciale evenementen voor muzikale opluiste ring heeft gezorgd. A. SCHOUTEN TOT HOOFDINGELAND GEKOZEN Bij de stemming op 25 november j.l. werd de heer Ant. Schouten, te Eij er- land, gekozen tot Hoofdingeland van de polder Eijerland. Uitgebracht werden 49 stemmen, waarbij 2 van onwaarde. De uitslag was: Ant. Schouten 24 stemmen; L. J. Garritsen 23 stemmen. De heer Schouten volgt als Hoofdin geland de heer H. J. Leber op, welke laatste de heer A. Garritsen als Heem raad verving. De heer Garritsen moest per 1 okt. 1961 aftreden als Heemraad wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Hij had bij de polder Eijerland een zeer grote staat van dienst. In totaal 32 jaar zitting in het bestuur, waarvan 5 jaar als Hoofdingeland en 27 jaar als Heem raad. In de laatstgehouden vergadering van Hoofdingelanden werd er dan ook zeer terecht door de voorzitter op de verdienste van Heemraad Garritsen gewezen. De talrijke verbeteringen, welke de laatste 25 jaren in de polder Eijerland tot stand kwamen, zoals de verbetering van wegen en waterlopen, vonden in de heer Garritsen steeds een warm voorstander. Dat hij nog jaren de gang van zaken in zijn geliefde polder zal mogen volgen. ONVOORZIENE BOTSING Oosterend Vrijdagmorgen ongeveer 7 uur heeft een botsing plaats gevonden op de Oosterenderweg voor de Mulder- straat. Deze ruime bocht is schijnbaar niet ruim genoeg. De heer P. Bakker, per bromfiets op weg naar zijn werk, werd door de achter hem komende mo torrijder M de Waard finaal van de weg geveegd. Vermoedelijk heeft de snel rijdende heer De W. zich niet ge realiseerd, dat de weg wel eens glad kon zijn in de vroege morgen en hij vloog uit de bocht, waarbij hij de heer Bakker meenam. De W. kwam er won derwel af, ook zijn motor; Bakker moest met een behoorlijk vernielde brommer en een beenwond huiswaarts. Een waarschuwing voor iedere weg gebruiker is hier wel op zijn plaats om weer terdege rekening te houden met gladde wegen. Het is niet alleen voor zichzelf; ook anderen kunnen, zoals hierboven, erbij betrokken worden. TEXEL OPGENOMEN IN SUBSIDIEREGELING In een vorig nummer hebben wij reeds vermeld, dat de heer Reehorst in de Tweede Kamer een vraag heeft ge steld over subsidieregeling voor Texel. Hieronder laten wij nog even de juiste bewoordingen volgen: De heer Reehorst (P. v.d. A.): „Ik heb nog een vraag aan de Staats secretaris, een vraag, die ik in eerste instantie misschien niet zo duidelijk heb gesteld op het gebied van het toerisme, namelijk of hij ten aanzien van het meer positieve geluid, dat ik in de me morie van antwoord heb gelezen met betrekking tot het eiland Texel, nu wij weer een paar maanden verder zijn, nog iets duidelijker kan zijn, liefst in de vorm van een toezegging, dat projec ten op Texel ook zullen worden opge nomen in het regionale welvaartsbeleid wat betreft het toerisme". De heer Gij zeis, Staatssecretaris van Economische Zaken: „Wat betreft de vraag van de ge achte afgevaardigde de heer Reehorst, t.a.v. de mogelijkheid Texel te betrek ken in de subsidieregeling ten behoeve van de toeristische ontwikkeling, kan ik nog een positiever geluid doen horen dan het antwoord, dat in de memorie van antwoord is gegeven. Texel ligt niet als zodanig in een probleemgebied, maar ligt tussen de probleemgebieden de kop van Noordholland en de andere Waddeneilanden. Ik kan nu echter positief verkla ren, dat het mogelijk zal zijn Texel op te nemen in deze subsidie regeling". EXCELSIOR BRACHT SERENADE Oosterend Muziekvereniging „Ex celsior" heeft maandagavond een sere nade gebracht aan het heer en mevrouw Rentenaar. Het echtpaar is 25 jaar in de echt verbonden. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 27 november 1961 4 koeien 650900; 2 pinken 500625; 10 graskalveren 265350; 19 nuka's 60—130; 16 biggen 40—65. HOUDT SINTERKLAAS NIET VAN KINDEREN VAN BUITEN DEN BURG? (Ingezonden) Na de officiële ontvangst van de goed-heilig-man op het terras van hotel „Texel" konden de kinderen van de kleuterscholen uit Den Burg bij Sinter klaas komen, om een cadeautje in ont vangst te nemen. De kleuters van de overige scholen van het eiland konden, indien ze hier voor interesse hadden, belangstellend toekijken. Zij stonden bij de Sint zeker niet in een goed blaadje. Zij hadden de „roe" verdiend, hoewel dit niet werd gezegd. Naar mijn mening is dit voor de kleintjes wel zeer teleurstellend ge weest. Indien de Sint niet geprofiteerd heeft van de diverse loonsverhogingen (wat ik betwijfel), zou het misschien nog mogelijk zijn geweest om een bij drage aan de besturen van de kleuter scholen te vragen, zodat ook de kinde ren van de kleuterscholen van buiten Den Burg hadden kunnen genieten van de gulheid van de Sint. Zeker is, dat particulieren, niet-za- kenmensen, van het eiland bereid zul len zijn voor deze kleuters een bijdrage te geven. Ik hoop, dat in de toekomst bij de intocht en ontvangst van Sinterklaas, voor kleuters van buiten Den Burg ook zal gelden „Wie zoet is, krijgt lekkers". A. M. Schob, voorzitter kleuterschool De Koog (Wij hebben dit ingezonden stuk ter beantwoording aan het bestuur van de „Winkeliersvereniging Den Burg" voor gelegd. Genoemd bestuur is van oordeel dat inderdaad van een weinig gelukkige regeling voor wat betreft het uitreiken van pakjes, moet worden gesproken. Vooral de (niet vooruit besproken) wijze van aankondiging kan met door de beugel en moet vele kleuters (en hun ouders!) onsympathiek in de oren hebben geklonken. Bij de vorige intocht waren alle Texelse kleuterscholieren en ook de leerlingen van de 1ste klassen van de l.s. uitgenodigd. Bij de ene school werd door de leerkrachten vlot meegewerkt, anderen lieten verschillende bezwaren horen. Al met al bleek het een zéér ondankbare bezigheid. Mede in verband met de hoge kosten, werd besloten dit jaar het uitreiken van (kleine) pakjes als bovenomschreven te beperken. Het winkeliersbestuur, bij monde van voorzitter J. v.d. Meer, neemt graag de suggestie van de heer Schoo over om volgend jaar over de kosten (en ook eventuele medewerking aan de niet eenvoudige organisatie) gezamenlijk overleg te plegen. Wederom zullen dan ook andere schoolbesturen worden uit genodigd red.) Alle spelers kweten zich keurig van hun taak en de voorzitter dankte voor de grote belangstelling. In deze stijl, maar dan natuurlijk iets minder bondig, pleegt de plattelands criticus het spel van een plaatselijke amateurtoneelvereniging „te lijf te gaan" in z'n plaatselijk krantje. Nie mand pijn gedaan, niet op lange tenen getrapt. Misschien is het wat al te vriendelijk, maar in ieder geval onge vaarlijk. Het komt ook voor dat er werkelijk aardigheid aan is een verslagje te ma ken van zo'n toneeluitvoering. Jongst leden zaterdag was dat het geval. De toneelgroep „Het Masker" vierde het derde lustrum met de uitvoering van de toneelbewerking van de operette „lm Weissen Rossl". Vóór de aanvang van dit vrolijke spel hielpen enkele in Tiroler dracht gestoken musici, gere- quireerd uit het Kon. Texels Fanfare corps en gezet op een podium, de (volle!) zaal in de juiste sfeer te bren gen, en met succes. De kelners liepen ook al in zo'n pak! Dat is eens iets an ders en het werd door het publiek dui delijk op prijs gesteld. Het spel De waardin van „lm weissen Rossl", de jonge knappe weduwe Jozefa Vogel- huber, kreeg gestalte door mevrouw Haak. Leuk en vlot, en zonder al te veel toneelgewandel. Direct na aankomst van haar gast Wilhelm Gilsecke (de DIRECTRICE BENOEMD Na tijdelijk de functie van waarne mend directrice te hebben vervuld is met ingang van heden mej. A. Huitema benoemd tot directrice van de Land- bouwhuishoudschool te Den Burg. DONATEURSVERGADERING WAALDER DORPSHUIS Op donderdag, 14 december, wordt in het dorpshuis „De Wielewaal" een vergadering belegd voor de donateurs van het Waalder Dorpshuis. Er staan enige belangrijke punten op de agenda, t.w. toekenning van het beheer van het buffet en een bestuurs verkiezing. Dit laatste is noodzakelijk geworden, aangezien mevr. E. Koop man-Koopman zich heeft teruggetrok ken. Uiteraard zal, volgens de statuten, deze vacature wederom vervuld moeten worden door een lid van de Doopsge zinde Gemeente GELUKKIGE WINNAARS De Hoornder Middenstandsshow be hoort tot het verleden. Hieronder de gelukkige winnaars van de actie: de centrifuge is gewonnen door mevr. Joosse, salonwagen Hoornderweg. Verder werden prijzen gewonnen door: mevr. C. Huizinga-Koopman, Den Burg, mevr. A. Wijngaarden-Pool, Den Hoorn, C. Kok, B 160, Den Burg; S. Lap, Hoornder Nieuwland; C Dogger, PH. Polder en A. Dijker, Den Hoorn Toneelgroep „Het Masker" heeft haar derde lustrum gevierd. De bejaarden van het eiland hebben vrijdagavond volop genoten van het spel. Zij waren allen te gast in hotel „Het Witte Paard". Een woord van dank, namens de bejaarden is hier zeker op zün plaats. De zaal was gratis besehikbaar gesteld, de toneel groep was belangeloos in de weer en ook de bediening (in Tiroler costuum) in de zaal door de heren obers was geheel pro-dco. Misschien dat er in de toekomst nog een instantie te vinden is, die de bejaarden een gratis con sumptie aanbied? Ter gelegenheid van het derde lustrum maakte onze fotograaf onder staande foto. heer Haker), die met zijn zuster Charlotte (mevr. Breet) en dochter Ottillia (mevr. E. Heerschap) onrust in het berghotelletje komt stoken, wordt van het beleid van onze weduwe èlles gevraagd. De heer Haker heeft van die lastige fabrikant Giesecke een pracht- figuur gemaakt. Hoe hij het personeel afbekte, twijfelend luisterende naar op gewekte raad van de waardin, van een narrige kerel ten slotte verkeerde in een verstandig man, die vrede had met de verloofde toestand van z'n knappe dochter, dat was alles bijzonder ver makelijk. Daar was de oberkelner Leo Brandmeier, die met z'n waardin op vrijersvoeten wilde verkeren, en daar ten slotte ook in slaagde. De heer R. Visser had die rol in vaste handen, hij brandde duidelijk van liefde voor vrou we Josefa, die overigens een groot zwak leek te hebben voor haar jaarlijks terugkerende gast, mr. Otto Siedler (B. Heerschap), vrijgezel en advocaat. Die had echter, op zijn beurt, grote plannen met Ottillia Gilsecke. Een heel moei lijke situatie, want dezelfde mr. Siedler had een proces tegen de heer Giesecke gewonnen voor diens concurrent Sülz- heimer. Kunt U het nog volgen? Weet dan in ieder geval, dat de heer Heer schap uitstekend begreep wat in zijn rol van hem verwacht werd. Dat deed óók die knappe dochter, het moet me vrouw Heerschap weinig moeite gekost hebben voor de charmes van de voort varende advocaat te bezwijken. Voor de geroutineerde mevrouw Breet moet de rol van de zuster van Giesecke een zacht eitje geweest zijn, ondanks het feit, dat ze pas een week vóór de uit voering moest inspringen. We zijn er nog niet, o neen! Er kwa men nog meer gasten. De leraar profes sor Walter Hinzelmann, óók al met dochter. De heer W. Rijksen maakte er het juiste professortje van, zuinig en zacht en niet uit z'n evenwicht te bren gen. Z'n stem kwam helaas niet steeds door tot achter in de zaal, maar z'n slissende dochter Klaartjc maakte dat weer goed Eén bijzonderheid was er met die dochter, of eigenlijk meer met het meisje dat die rol speelde: Elly Verberg had er zegge en schrijve één dag voor gekregen om die rol in te studeren! En gezien het resultaat is hier een felicitatie op z'n plaats. On danks het geslis vindt onze Klaartje óók haar aanstaande, in de persoon van de zoon van de concurrent van Giesecke, dus Sülzheimer junior (gespeeld door J. Schotanus). Een giechelend jongmens met een vrijwel gladde schedel. Waar achtig vindt Klaartje hern leuk genoeg, hoewel het de opzet van de heer Gies ecke was dat de knaap met zijn dochter zou verkeren, opdat de concurrerende zaken zouden kunnen samensmelten tot één groot bedrijf. Ze krijgen elkaar dus allemaal, en dat mogen we in een blij spel verwachten Er was een flinke bij rol voor bedelaar Bach (A v, Zeijlen), diens dochter Resi (Tiny Beumkes), brievenbestelster Kathe (gespeeld door Margriet Beumkes), Kelner Frans (Henk Plaatsman), een pittige piccolo (Carla Sweere) en het kamermeisje Mitri (Elly Verberg, die dus twee rol len vervulde). Ja, een leuke avond; zonder enige twijfel behoeft regisseur P. L. Stechweij over zijn groep niet te wanhopen. Ze weten wat ze samen aankunnen, en doen dat dan goed. De heer Stechweij kreeg een boekenbon door voorzitter Haker aangeboden, mevrouw Stechweij werd verrast met een mooie ruiker. Het grimeerwerk van J Polman en Zn. was weer verzorgd, bijzonder mooi waren dit maal costuums en décor. Bal besloot de avond. Op de avond ervóór had Het Masker de bejaarden met het hier besproken stuk verrast, eveneens met groot succes.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1