Cjroen 'ZwarL-JexeU het harL, De landbouw in de E.E.G. Bevolkingsonderzoek op T.B.C. Harde wind windkracht 7 Zeer belangrijke inleiding van de heer v. d. Hoek WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 f 1 75# JAARGANG No 7916 T E X E LS E® COURANT Jitgave N.V. v.h. Lcmqeveld d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohand el Hand eisdrukkerii Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Aan de uitnodiging van de afd. Eierland van de Hollandse Mij. van Land bouw voor de vergadering met als spreker de heer v. d. Hoek, provinciale Voedselcommissaris hadden, naast een flink aantal leden van de eigen afdeling ook enkele anderen gehoor gegeven. Wij zijn van mening, dat de aanwezigen een zeer goede avond hebben gehad. Het onderwerp heeft zeker de belangstel ling van de landbouwers en bovendien weet de heer v.d. Hoek zijn stof op een buitengewoon geanimeerde wijze naar voren te brengen. Hebben wij het goed gedaan? De heer v.d. Hoek begon met de vraag te stellen of wij het in Nederland in de periode van de laatste 70 jaren wat de landbouw betreft goed hebben gedaan. Als een kenmerkend verschil met het beleid in een groot aantal andere lan den hebben ons land en ook Denemar ken het in bedoelde periode vooral ge zocht in de veredelingslandbouw. Door selectie en controle is de productie van onze landbouw enorm gestegen. In een groot aantal andere landen heeft men zich uitsluitend bepaald tot de zelf voorziening, waarbij getracht werd door hoge tariefmuren de eigen landbouw te beschermen. Door de opvoering van de productie stond ons land voor de moeilijke opgave om voor de agrarische producten een markt te zoeken buiten ons eigen land. Zo gaan op dit moment plm. 40°/o van onze landbouwproducten de grens over. Voor groente is dit zelfs 50% en voor de bloembollen 90%. Wat de var kens betreft gaat er van elke drie var kens één de grens over. De heer v.d. Hoek was van mening, dat dit zich nog zou voortzetten met alle moeilijkheden, die daaraan zijn verbonden. Spreker bracht in dit verband naar voren, dat door de noodzaak van deze export de regering op iedere kilogram melk 6 ct. moet toeleggen en dat door het feit, de', men in Engeland slechts ƒ1,55 per kg. betaalt voor het betere gedeelte van onze varkens per varken een verlies van ƒ60,wordt geleden En toch „goed" zegt de heer v.d. Hoek Toch is dit beleid volgens spreker goed geweest. Hierdoor is in Nederland n 1. de landbouw en tuinbouw op een hoog plan gebracht, waardoor we het straks in de E.E.G. gemakkelijker zul len krijgen. Het ligt echter voor de hand te vragen of de individuele boer op deze manier ook aan z'n trekken is gekomen. Als we dit bezien ten opzichte van andere bevolkingsgroepen in ons land blijkt dit niet het geval te zijn. De Nederlandse boer ontvangt gemid deld nl. slechts 80 - 85% van het loon van andere bevolkingsgroepen en de inleider was van oordeel, dat dit in ieder geval 100% zou moeten zijn. Het blijkt echter, dat de landbouwers in landen, die het anders hebben gedaan tot een veel lager percentage komen. In Duitsland en Frankrijk is dit n.l. slechts 55% en in Italië maar 38% van het ge middelde inkomen van andere groepen. Stijging van lonen voor landbouw een groot probleem De heer v.d. Hoek wees er op, dat de stijging van de lonen voor de landbouw veel grotere problemen schept dan voor de industrie, omdat in het laatste geval deze stijging veel beter kan worden opgevangen door een grotere automatie. Vervanging van handenarbeid door machines is daar veel eenvoudiger en goedkoper. Spr. wees daarbij op het feit, dat machines in de industrie het hele jaar door gebruikt kunnen worden, terwijl het in de landbouw al gunstig is indien met een bepaalde machine twee maanden kan worden gewerkt. Inleider memoreerde verder, dat op zeer' veel bedrijven in Nederland als gevolg van een te kleine omvang van het bedrijf, slechte verkaveling, enz. nog zeer ondoelmatig wordt gewerkt. Een groot deel van ons land zal op nieuw „op de schop moeten komen". Uitbreiding van de industrie voor de landbouw zeer gunstig De heer v.d. Hoek meende voor ons land te mogen spreken van een zeer goede wisselwerking tussen de land bouw en de industrie. Door onze agra rische export ontstond de mogelijkheid van invoer van grondstoffen voor de industrie. De grote productie van onze landbouw gaf de mogelijkheid de con sument goedkoop te voeden, waardoor de industrie z'n kans kreeg. Daardoor heeft de landbouw er zelf aan meege werkt het aantal „eters" uit te breiden en overtollige arbeidskrachten af te voeren.. Spreker merkte op, dat het er voor ons zeer donker zou uitzien als we nog voor de opgave stonden 20% van de beroepsbevolking in de landbouw te werk te stellen. Thans is dit slechts 10% meer en het laat zich aanzien, dat dit nog belangrijk zal dalen. De heer Ir. Herweijer meent, dat dit in de komende 20 jaar zal dalen tot 5%. Inleider was van oordeel, dat dit met het oog op de verdeling van het inkomen tussen de boeren en andere bevolkingsgroepen alleen maar gunstig kon zijn. Productie blijft, stijgen De landbouwproductie stijgt de laat ste jaren gemiddeld met 4% per jaar. Spr. was van oordeel, dat deze stijging nog wel 25 jaar zal aanhouden. Van deze meerproductie is slechts 2% nodig voor de eigen bevolking, zodat de agra rische export steeds groter moet wor den, Is daar ruimte voor? vroeg de inleider. Spreker wees er in dit ver band op. dat ernstig gestreefd wordt naar uitbreiding van het vrije verkeer tussen de landen van de E.E.G. De eer ste etappe van deze samenwerking is thans achter de rug en op het moment wordt moeizaam gewerkt om de 2de etappe tot werkelijkheid te brengen. Een grote moeilijkheid is daarbij het grote verschil in het prijsniveau van diverse agrarische producten. Het is volkomen begrijpelijk, dat de Duitse boeren zich met alle kracht verzetten tegen een gelijkschakeling van de graanprijzen. Inleider noemde in dit verband prijzen van resp. ƒ31,10 en 38,25 voor wintertarwe in Nederland en Duitsland en voor zomergerst van ƒ18,20 en ƒ34,30. Door oud-minister Mansholt werd daaiom reeds eerder voorgesteld de prijzen voor de granen in Nederland en Frankrijk ieder jaar met een Duitse mark te verhogen en voor Duitsland en Italië een zelfde ver laging toe te passen. De heer v.d. Hoek was van mening, dat ondanks de tegen stand van de Duitse boeren de vrij wording toch door zal gaan, omdat dit een kwestie van geven en nemen wordt. Inleider wees op de taak van iedere landbouwer om in eigen politieke partij te eisen, dat in de E.E.G. de landbouw dezelfde rechten krijgt als de industrie. Afzetmogelijkheid op E.E.G.-markt opbeperkt? Uit de uiteenzetting van spreker bleek, dat ook in de E.E.G. het gevaar van overproductie blijft dreigen. In de aangesloten landen is op het moment reeds meer groente en fruit dan nodig is, voor suiker geldt hetzelfde; zuivel producten zijn er voldoende, varkens vlees is er te veel, terwijl de productie van rundvlees nog kan worden uitge breid. In de graansector zijn goede mo gelijkheden. Spreker meende te mogen zeggen, dat indien de graanprijzen in het volgend seizoen iets hoger gesteld zullen worden dit reeds wijst op enige invloed van de E.E.G., omdat hier ge zocht wordt naar een Europees niveau voor de graanprijzen. Inleider was van oordeel, dat dit ook gezien moest wor den als een streven de uitbreiding van de veehouderij iets af te remmen ten gunste van de akkerbouw. Een uitbrei ding van de productie van rundvlees zag spreker vooral als een mogelijkheid voor de akkerbouwbedrijven. De kans, dat op de weidebedrijven een omscha keling zou plaats vinden van melkvee houderij naar rundveemesterij achtte de inleider niet groot. Deze vleespro ductie kan het voordeligst gebeuren met nevenproducten van de akkerbouwbe drijven. Daarbij zal het niet in de eer ste plaats moeten gaan om het mesten van oude, afgemolken koeien, maar jong mestvee. Door de stijging van de wel vaart daalt het gebruik van aardappe len, melk en tarwebrood, maar stijgt de vraag naar kalksvlees, fijn rundvlees en eieren. Spreker was van mening, dat er in de E.E.G. voor wat de melk betreft een kans zit op een prijs, die overeenkomt met onze kostprijs. Hoewel we hier dus niet direct kunnen spreken van een verhoging van de melkprijs zal het een groot voordeel zijn, dat deze prijs niet langer afhankelijk zal zijn van hoge subsidies van de overheid. „We worden er", aldus de heer van der Hoek „vrije boeren door". Engeland en Denemarken willen ook „instappen" Als deze landen ook in de „E.E.G.- REIZENDE BIBLIOTHEEK DE WAAL Eindelijk zijn de boeken van de Reizende Bibliotheek gearriveerd. De uitlening begint a.s. woensdagavond (dus vanavond!) in het Dorpshuis van 7 tot 8 uur. KERSTAVOND LANDBOUWJONGEREN De traditionele kerstavond van de Vereniging van Oud-leerlingen is dit jaar op woensdag 20 december in de landbouwschool. Mej. Y. Veenstra van de Huishoudelijke Voorlichting, heeft zich bereid verklaard deze avond te spreken over het onderwerp: „De sa menwerking tussen de landbouwjonge- ren in het buitenland". Ook zal over dit onderwerp een filmpje vertoond wor den, eventueel aangevuld met dia's Na de traditionele tractatie zal de heer Laan (als vanouds) een kerstverhaal vertellen. Al met al belooft het een bijzonder boeiende avond te worden. Deze kerst avond wordt verzorgd in samenwerking met de oudleerlmgen van de landbouw- huishoudschool. De aanvang is 8 uur. PADVINDERSGROEP „DE ZWALKERS" Het is zo langzamerhand traditie ge worden dat de Padvindersgroep „De Zwalkers" t.b.v. hun Troephuis op Oudejaarsdag oliebollen verkopen. Aan gezien oudejaar dit jaar op zondag valt is het niet mogelijk dit te doen. Toch zullen zij binnenkort een beroep op U doen in de vorm van een verloting, waarvan wij hopen dat het net zo'n succes wordt als de jaarlijkse olie bollenactie. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 13 december (lieden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1 15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4 00 uur. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 11 december 1961 2 rammen 100135^ 11 lammeren 85 105; 15 nuka's 80135. trein" stappen wordt de situatie voor een aantal producten anders. Voor de afzet van vlees en zuivelproducten ko men er nieuwe mogelijkheden, ook voor suiker wordt de positie gunstiger, voor de afzet van varkensvlees blijft het moeilijk. Hoewel er dus gunstige facetten zijn aan te wijzen was de inleider van oor deel, dat de landbouw de blik verder moet richten dan de E.E.G. In de toekomst zal het zeker nodig zijn ook Afrika en Azië in onze afzet te be trekken. Spr. was van mening, dat hoe wel de productie in de onderontwikkel de landen zeker zal stijgen toch nog een reeks van jaren voor deze gebieden grote hoeveelheden voedsel nodig zullen zijn. Voor Nederlandse boer goede kansen De heer v.d. Hoek was van mening, dat de Nederlandse boer in de nieuwe grotere gemeenschap goede kansen krijgt. Hij staat, aldus de inleider in veel opzichten sterker dan zijn buiten landse collega's. We zullen echter alles in het werk moeten stellen onze be drijfsstructuur te verbeteren. Spreker noemde het beslist onjuist als er van uitgegaan wordt, dat de boerenzoon vader op het bedrijf zal moeten opvol gen. Het is zeker niet onrustbarend als een gedeelte van de bedrijven ver dwijnt, omdat hierdoor de positie van de overblijvende boeren sterker wordt. Daarom moeten we de aanpassing niet in de weg staan. Spr. wees ook op het gevaar, dat be paalde „steunmaatregelen" de land bouwers tegenhouden om de bedrijfs voering om te schakelen. Er ontstaat dan zo licht de neiging om te redeneren: Op deze manier redden we het nog weer. Gebruik deze gelden in de eerste plaats voor verbetering van het bedrijf. Op een vraag van een der aanwezigen gaf de heer v.d. Hoek als zijn mening te kennen, dat de prijzen van grond in de E.E.G. vrij zullen worden. Er werd echter op gewezen, dat in ons land naast normale Grondkamerprijzen reeds een nieuwe markt van grond is ontstaan door zgn. gedupeerde landbouwers, die als gevolg van zaken van algemeen belang hun bedrijf verliezen. Verder werd door inleider als ant woord op een vraag het vermoeden uit gesproken, dat de E.E.G. op de prijzen van schapen een gunstige invloed zal hebben. Er zijn echter aanwijzingen, dat het daarbij zal gaan om een minder vet schaap. Voor een contigentering van het sui kerbietenareaal bleek inleider niet te voelen, mede in verband met de vele rompslomp, die hieraan is verbonden. Spr. meende, dat zowel regering als boeren het tijdperk van deze maatrege len ontgroeid zijn. C. v. Gr. Rijdend onderzoeklokaal zal van 3 t/m 19 januari 1962 weer een ronde maken over het eiland Het Witte Kruis, afd. Texel, zal in samenwerking met het gemeentebe stuur op 3 januari e.k. reeds starten met een vijfde massa-onderzoek op t.b.c. Hoe belangrijk een dergelijk onder zoek is, blijkt uit het feit, dat bij vorige onderzoeken nog steeds ziektegevallen van tuberculeuse aard werden opge spoord, alsmede andere afwijkingen van de borstorganen, zoals hartziekten, tumoren etc. Als men bedenkt, dat elk jaar in ons land plm. 7000 mensen voor de eerste maal worden besmet, mag worden ge concludeerd dat met de t.b.c. nog niet is afgerekend. In het officiële orgaan van de Ver eniging tot Bestrijding van de TBC lezen wij, dat de tuberculose nog moet worden gerekend tot een van de ern stigste volksziekten. Grotere of kleinere explosies van t.b.c., tengevolge van contact met de nog duizenden helaas slechts ten dele bekend zijnde besmettingsbron nen, komen nog maandelijks voor. De strijdbijl kan dus nog niet worden be graven. Het opsporen van de infectiebronnen, teneinde contact-infecties te voorkomen, is het voornaamste doel van het massa- onderzoek. In een volkomen „gezui verd" gebied kan één t.b.c.-patiënt ruï nerend werken en velen in zijn omge ving besmetten. Tijdige ontdekking bevordert dan een spoedige genezing en voorkomt uitbrei ding van de ziekte. Daarom juist is het zo belangrijk, dat men zich bij het onderzoek niet afzijdig houdt. Zoals U zult weten, vindt het onder zoek plaats in een rijdend onderzoek lokaal, waarin aan de lopende band foto's kunnen worden gemaakt. Deze auto zal in het centrum van de diverse woonkernen op het eiland worden ge stationeerd. Ontkleden is niet nodig. Wel wordt verzocht er op toe te zien, dat knopen in de kleding alleen voor komen over het midden van borst en rug. ALGEMENE VERKEERSCURSUS OOSTEREND Heeft U zich al opgegeven voor de algemene verkeerscursus, die begin januari a.s. te Oosterend zal starten? U kunt zich daarvoor nog opgeven vóór maandag, 18 december a.s., 12.00 uur, bij de heer J. Visman, Peperstraat 39. Mocht U zich in het verkeer niet geheel zeker voelen, aarzelt U dan niet om deze cursus te volgen. In 7 lesavonden zullen adj. Gulmans en Opp. Wmr Stomp U op zeer een voudige en aanschouwelijke wijze de nodige kennis van de verkeersregels bijbrengen. Plaats, dag en uur van de cursus zullen nog nader worden bekend gemaakt. Mocht echter blijken, dat de deelname onvoldoende zal worden dan zal dit nog in de krant van woensdag, 20 december a.s. worden medegedeeld. Afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer De kosten bedragen wederom ƒ1,50 per persoon. Kinderen, geboren na 1 januari 1948 worden niet onderzocht, omdat tegen woordig door de zorg van de schoolarts reeds voldoende controle wordt uitge oefend. De komende weken ontvangt U du» een oproepkaart in huis. Zorgt U er wel voor om tijdig op de aangegeven plaats aanwezig te zijn en met gepast geld te betalen. Het onderzoek zelf neemt maar een moment in beslag. Nadere mededelmgen volgens spoedig. VOOR DE BOLLENK WEKERS MOGELIJKHEDEN EN MOEILIJKHEDEN VAN BIJGOED De teelt van bijgoedgewassen staat bij een groot aantal telers in het middel punt van de belangstelling. Dit ifl ge deeltelijk te verklaren uit het feit, dat voor deze gewassen geen erkenning en teeltvergunning nodig is. Aan de an dere kant komt het voort uit sterke verhalen die men hoort. Er wordt ge sproken over enorme opbrengsten, die uit sommige van deze gewassen te halen zouden zijn. Als men deze verhalen op de keper beschouwd, dan blijkt meestal, dat er sterk wordt overdreven. Boven dien zegt een hoge opbrengst in een enkel jaar niets omtrent het rendement gedurende een langere periode. En zelfs al zou een bepaald gewas gedurende een aantal jaren hoge op brengsten geven, dan is nog voorzich tigheid geboden. Een flinke uitbreiding zou aanleiding kunnen geven tot grote overschotten. De prijs zou daardoor vol komen in elkaar kunnen storten. Wanneer bij tulpen of gladiolen 5 ha. meer wordt uitgeplant, dan is deze uit breiding nauwelijks merkbaar. Bij de kleinere bijgoedgewassen kan dit een uitbreiding van 20% of meer betekenen. Wanneer een uitbreiding van 1 tot 5 en 10 ha. plaats vindt, dan komen w» tot de volgende percentages bij de onderstaande gewassen: Gewas Opp. Percentage uitbreiding 1960/'61 1 ha 5 ha 10 ha Tulp 3876 002 0.13 0.2» Narcis 1245 0.08 0.4 0.8 Hyacint 647 0.15 0.8 1.5 Gladiool 1857 0.05 0.24 0.53 Iris 432 0.23 1.15 2.31 Krokus 480 0.2 1.04 2.08 Lelie 106 094 4.71 9.43 Scilla 24 4.16 20.83 41.66 Muscari 34 2.94 14.7 29.41 We beschikken niet over cijfers van andere bijgoedgewassen. We weten ech ter, dat de oppervlakte van vrijwel alle andere soorten (anemonen en ranonkels uitgezonderd) kleiner zijn dan die van muscari en scilla. Een flinke uitbreiding heeft bij deze gewassen nog een ster kere invloed. Voor een individuele teler zijn er wel mogelijkheden om met een bepaalde teelt te beginnen. Een snelle algemene uitbreiding kan echter funest zijn. Er komt nog bij, dat de meeste gewas sen met op alle gronden goed te telen zijn. Voor u daarom tot aankoop van plantgoed overgaat, dient U er zich terdege van te overtuigen of de teelt op Uw grond mogelijk is. L. N. Onderwater Als er harde wind op komst is dan hoort men door de radio: Windverwach- ti^ig windkracht 7 of soms nog een hoger cijfer. En het genoemde cijfer geeft dan weer welke kracht de wind zal hebben die verwacht wordt. Het is moeilijk voor een leek te bepalen hoe Officiële Internationale Beaufortschaal sterk de wind is. Als er door de radio gesproken wordt over windkracht 7 dan kan het zijn dat men het op Texel helemaal geen „harde" wind noemt. In onderstaande tabel wordt duidelijk weergegeven hoe men kan zien wat voor windkracht er is. Windkracht m/sec. benaming omschrijving (10 m. hoogte) 0 0.0- 0.2 stil Rook stijgt recht of bijna recht omhoog. 1 0.3- 1.5 zwak Windrichting goed herkenbaar aan rookpluimen, windvanen reageren niet. 2 1.6- 3.3 zwak Wind merkbaar in het gelaat, bladeren ritselen, gewone windvanen bewegen. 3 3.4- 5.4 matig Bladeren en twijgen voortdurend in be weging, de wind strekt een wimpel. 4 5.5- 7.9 matig Stof en papier dwarrelen op van de grond, kleine takken bewegen. 5 8.0-10.7 vrij krachtig Kleine bebladerde takken maken zwaaiende bewegingen, gekuifde golven op kanalen en meren. 6 10.8-13.8 krachtig Grote takken bewegen, de wind fluit in telegraafdraden, parapluies kunnen met moeite vastgehouden worden. 7 13.9-17.1 harde Gehele bomen bewegen, wind is hin derlijk om tegen in te lopen. 8 17.2-20.7 stormachtig Twijgen breken af, voortgaan wordt belemmerd. 9 20.8 - 24.4 storm Lichte schade aan gebouwen (schoor steenkappen en dakpannen) 10 24.5 - 28.4 zwaar Ontwortelt bomen, aanzienlijke schade aan gebouwen (op land zelden). 11 28.5 - 32.6 zeer zwaar Uitgebreide schade (op het land zeer zelden voorkomend). 12 meer dan 32.6 i orkaan Idem.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1