Groen ^warts jexeh in het harL, Zij waren de eersten De heer Biewenga sprak voor leden van gezamenlijke coöperaties Bloembollencultuur afd. Texel hield haar jaarvergadering jppSiOTRji Volkskerstzang wordt nationaal evenement fEXELSE JENSDAG 20 DECEMBER 1961 75e JAARGANG No. 7620 COURANT tgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooii Boek-, Kantoorboek- en Fotohand el Hand elsdrukkerii Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdaqs en zaterdaqs Bank: R'damse Bank, Coop. BoerenI Bank. Postqiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. If wait. 25 ct incasso. Adv 10 ct p. mrfi Den Burg Donderdagavond was zaal van Hotel „De Oranjeboom" t de laatste plaats bezet toen de heer H. Roeper, namens de gezamenlijke •xelse Coöperaties een woord van elkom sprak. Als spreker voor de jaarlijkse con- ict-avond was de heer Biewenga, jorzitter van het Landbouwschap, be- ;id gevonden voor de Texelaars te ireken over het Landbouwbeleid. Het rheugde de heer Biewenga, dat Texel jgen coöperaties rijk is. Samenwer- ing was in het verleden, maar is zeker i de toekomst noodzakelijk. De voorzitter van het Landbouw- :hap sprak eerst over de toestand irect na de tweede wereldoorlog. Toen as opvoering van de landbouwpro- uctie dringend nodig om de binnen- indse consument zo spoedig mogelijk voorzien. Tot 1950 is een vrij strakke ïólitiek gevolgd, daarna kregen wij de rijere politiek in de landbouw. In 1955 eerde de tijd, de prijzen kwamen toen eneden de kostprijs, de uitbreiding an de produktie bracht verlies. Het evolg was produktie beperken. Ook de heer Biewenga sprak over fvloeiing in de landbouw van werk- lemers. De arbeid van de boer en iet inkomen van de werknemer in een igrarisch bedrijf zal in de toekomst af smeten moeten worden met het wel vaartspeil in de industrie. Dit is ook >p Uw eiland niet tegen te gaan, zo prak de heer Biewenga. De arbeid in le landbouw zal zeker duurder wor den, daar moet de landbouwer reke- ïing mee houden. De mechanisatie zal :eker nog toenemen, dat is ook ver- intwoord, want als de arbeid duurder wordt moet men economischer gaan iverken. Hetzij door coöpereren, hetzij ioor het inschakelen van loonbedrij- /en. Wij moeten er rekening mee louden, dat de mechanisatie van de laatste tien jaar nog maar een aanloop geweest. Spreker was er van over tuigd dat er in de toekomst nog meer dere kleine bedrijven zouden verdwij- :n. De heer Biewenga was van mening, dat Nederland de concurrentiestrijd in de graansector met het buitenland niet ol kan houden. Het is daarom nodig, dat men in Holland zich toelegt op hoogwaardige produkten. De akker bouwer moet o zijn ogen niet sluiten voor wat er in de wereld gaande is. Wij moeten de produkten, die ons be drijf verlaten volgen, zodat wij weten hoe de vraag naar een bepaald pro- dukt isu Diverse boeren zullen hun bedrijf moeten aanpassen, niet stëeds afwachten wat een ander doet. Spreker kon niet vaststellen voor hoeveel mensen er in de toekomst in de landbouw werk is. De afvloeiing zal doorgaan, vooral als de hoogconjunc tuur in de industrie doorgaat. Spreker meende, dat dit een goede ontwikke ling is. Wel was hij er van overtuigd dat voor goede vakmensen in de land bouw steeds werk zou zijn. In de toekomst zal in het seizoen niet meer gerekend kunnen worden op zgn. seizoenarbeiders. De regering wil geen arbeidsreserve voor de landbouw vrij houden, ook daar moet men rekening mee houden. De heer Biewenga had een zeer aan dachtig gehoor en de zestig minuten, het eind van zijn betoog herinnerde hij de coöperatieve boerenleenbanken aan de taak om jonge boeren te helpen met investeringen. Het verheugde spreker, dat Nederland wat de opleiding voor de landbouwer betreft een grote voor sprong heeft met het buitenland. Dit is voor goede produkten van groot be lang. Spreker hoopte dat hij met zijn betoog ook de Texelaar aan het denken zou krijgen. Om een goed landbouw beleid te krijgen moet iedere agrariër meewerken. Maak daarom gebruik van voorlichting en onderwijs, want Hol land moet alle zeilen bijzetten om op de wereldmarkt te blijven. Coöperatie is een steun voor onze landbouw, zo eindigde de heer Biewenga zijn toe spraak. Na deze interessante lezing genoten de leden van de coöperaties van de Hollandse film „Fanfare". LEVENDE KERSTGROEP Negentien R.-K. jongeren (waaronder een baby van 10 weken) zullen de beide kerstdagen en nieuwjaarsdag een kerstspel opvoeren. In de Paardenstal kan men tussen 3.00 en 4.30 uur de levende kerstgroep beluisteren. De duur van het spel is 20 minuten. FLINKE BELANGSTELLING VOOR HOOGOVEN-AVOND Voor de voorlichtingsavond, werving personeel Hoogovens, bestaat flinke belangstelling. Morgenavond zullen ongeveer 200 Texelaars in hotel „De Lindeboom-Texel" zich laten voorlich ten over de werkgelegenheid in de IJmond. OPRICHTING REDDINGBRIGADE Woensdag 10 januari wil men op Texel komen tot oprichting van een Texelse Brigade tot het redden van drenkelingen. Belangstellenden kunnen nu reeds de avond vrij houden. In hotel „Lakeman" zal op deze avond een film worden vertoond en de mogelijkheden worden besproken. LES VERVALT Leerlingen van de balletschool, waarvan de les wordt gegeven in „De Woelige Hoek" worden er aan herin nerd, dat de les van 29 december komt te vervallen. De eerste vrijdag in het nieuwe jaar worden allen weer op de zelfde tijden verwacht. VERTROKKEN PERSONEN Ai-dy G D de Hoop. van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Dicuwcrtje Gieles. van Den Burg, Schilderend 21 naar Nieuw- Zceiand; Reijer P. Kcijser. van De Waal, Hogcreind 28 naar Amsterdam Singel 273; Jacoba C. De Koning, van Den Burg, We verstraat 101, naai Den Helder. Rijnstraat 239 GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: B 1,50; R. 2,50; S. 2,50; V. 2,50; W. 2,50; N.N. 10,—; M. 2,50; W. 2,50; T 0,50; B. 2,50; B. 0,50 De Waal: K. 5, Oudeschild W. 3,W. 5, De Koog: S. 10,—;E. van S. 50, Den Hoorn: B 2,50. STUDIECOMMISSIE WADDENFEDERATIE In de zaterdag te Harlingen gehou den vergadering van de Waddenfede ratie is de commissie geïnstalleerd, die in de toekomst de sectie-conclusies zal bestuderen en uitwerken. In deze com missie hebben alle eilanden een ver tegenwoordiger. Texel wordt getegen- woordigd door de heer J. K. Feikema. Voor de overige eilanden hebben zit ting: C. Cupido, Vlieland; H. Dam- brink, Terschelling; A. Hesselink, Ame land; S. Perdok, Schiermonnikoog, die hij sprak waren vlot voorbij. Aan Wanneer we nog even een terugkblik werpen op het afgelopen jaar, aldus de voorzitter, de heer H Bruijn, mogen we constateren dat het voor de bollenkwe- kers op Texel over het algemeen een matig tot goed jaar is geweest. Weliswaar werden enkelen onzer zwaar gedupeerd door de ongewoon hevige regenval van verleden herfst en hadden enkele andeien hierdoor een minder goede oogst; wel werden bij enkele andere kwekers hun crocussen afgekeurd voor aalljesziek, waardoor ze minder of zelfs in het geheel niet konden leveren, maar globaal gezien hadden de meeste kwekers een matig tot goede oogst die tegen behoorlijk lonende prijzen kon worden afgezet. De beplante oppervlakte van de meest gevraagde soorten narcissen zo als Golden Harvest, Carlton en Rem brandt, is de laatste jaren geregeld uit gebreid maar iedere zomer kon het aangeboden leverbaar nog door de export worden opgenomen Afgelopen zomer evenwel was dit niet meer het geval en was er van genoemde soorten meer aanbod dan vraag met als gevolg gedurende augustus iets teruglopende prijzen. Vermoedelijk zijn de overge schoten leverbare bollen van deze soor ten wel weer opgeplant, zodat de mo gelijkheid bestaat dat deze soorten dit jaar wel weer zijn uitgebreid. Een en ander is aanleiding dat de exporteurs over het algemeen nog geen haast ma ken om voor de oogst van het volgend jaar nu al dezelfde prijzen te betalen, die ze voor de oogst van dit jaar in voorkoop hadden betaald. Vandaar de momenteel stugge han del in narcissen. De Sions zijn dit jaar 5 ha. inge krompen hetgeen is toe te juichen daar we de laatste jaren wel iets te veel van dit soort hadden staan. Het ver bruik n.l. van deze narcis in het bui tenland gaat jaarlijks onherroepelijk achteruit. Door de zware regenval was de oogst beneden normaal terwijl er bovendien nog 4 ha. „verzopen" waren. Deze matige oogst en de mindering van 9 ha. waren er de oorzaak van dat er na half augustus meer Sions gevraagd werden dan er konden worden aange boden, waardoor de prijzen opliepen. Maar meer dan een paar honderd kisten waren er zeker niet te kort, zo dat er bij een normale oogst, ondanks de 5 ha. inkrimp, toch nog Sions ge noeg of zelfs over zouden zijn geweest. Deze herfst zijn er weer minder Sions geplant. Dit en de hoge afloop deze zomer stimuleren een hogere vraagprijs voor het volgend jaar. Maar zal de buitenlandse afnemer deze ho gere prijs willen betalen nu de Sion tegenover de andere soorten narcissen duur begint te worden? In ieder geval zullen er daardoor weer minder wor den verkocht en zal het van de komen de oogst afhangen of er in augustus een overschot zal zijn of een tekort. De meeste schade, veroorzaakt door de abnormale regenval, werd wel ver oorzaakt in de tulpen. Vooral in West- Friesland op de kleigronden was de oogst dientengevolge beneden normaal Vooral dit is de oorzaak geweest dat gedurende de zomer het aanbod bene den de vraag bleef, waardoor de prijzen van vele soorten hoog opliepen en er van de oogst van bijna 4000 ha. tulpen niets overbleef. De tulpenteelt is de laatste jaren goed lonend geweest en komt op Texel dan ook steeds meer in het teken van de belangstelling te staan. Met 1 ha. is de oppervlakte hier weer uitgebreid van 6 naar 7 ha. Een rem vormen zeker de dure teeltbewijzen en de hoge prijzen van het plantgoed, maar gezien de uitbreidingen ziet het er wel naar uit dat hier binnenkort verandering in zal komen. Voor 1961-'62 is wederom verruiming van teeltvergunningen ver leend terwijl voor de volgende jaren alle nieuw-erkende kwekers en kleine kwekers, met een oppervlakte van 5 tot 30 are een verzoek kunnen indienen voor het verkrijgen van 15 are gratis teeltrecht voor tulpen of narcissen. Of er daarnaast voor '62-'63 weer een voorstel tot verruiming zal komen is nog niet bekend, maar toch dient dan de vraag te worden gesteld of de uit voer wel gelijke tred zal weten te hou den met de dientengevolge meerdere opbrengsten. Voor onze narcissen lijkt dit er niet op zodat het gevaar bestaat, dat we dan weer de meeste soorten voor de minimumprijs zullen moeten gaan telen met alle verdere nare gevolgen van dien zoals surplus, flinke heffingen om dit op te kopen enz. De oogst der gele crocussen was, ook al tengevolge van de hevige regenval, beneden normaal. De afgekeurde op pervlakte met aaltjesziek was dit jaar groter dan verleden jaar, zodat deze ziekte een ernstige bedreiging voor onze culturen blijft vormen. Met de warmwaterbehandeling is dit jaar veel ondervinding opgedaan en gebleken is nu wel dat, wanneer de voorschriften van het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek worden opgevolgd, men van de behandelde bollen een redelijk goede oogst kan verwachten. Ondanks de minder goede oogst, de 1 afgekeurde partijen die niet konden worden geleverd en de 30 ha. inkrimp waren er de gehele zomer gele crocus sen genoeg, zonder dat er evenwel sprake was van een overvoerde markt. De prijs kon zich dan ook wel enigszins handhaven, maar deze was toch te laag om van een goed lonende teelt te spreken. Hoe het prijsverloop der gele cro cussen voor het a.s. seizoen zal zijn, blijft natuurlijk een open vraag. Vast staat evenwel dat er weer een inkrimp van geel zal zijn en dat er veel behan delde partijen, doordat dit niet geheel volgens de voorschriften kon worden gedaan, een matige tot slechte oogst zullen geven. De andere soorten crocussen (blauw, wit en bont) evenwel, die de laatste jaren duur waren zijn, door de grote uitbreiding van de laatste jaren, deze zomer ook goedkoop geworden. Als nu de vraagprijs der gele crocussen te hoog komt te liggen, zal dit het ge bruik van geel weer doen afnemen, om dat men dan weer meer andere soorten gaat gebruiken. Ook de oogst van lelies viel, tenge volge van de slechte zomer, over het algemeen niet mee. De tijgerlelie, voor Texel wel de be langrijkste, werd met 1.5 ha. uitgebreid maar door de minder goede oogst en vermoedelijk door meerdere verkoop in het buitenland is deze lelie nu al aardig geruimd, zulks in tegenstelling tot de oogst van verleden jaar die in maart van dit jaar nog overschotten vertoonde. Dit geeft weer moed voor de verkoop voor het volgend seizoen. Al dus de heer Bruijn, die met deze woor den zijn jaaroverzicht beëindigde. Na voorlezing der notulen door de secretaris, de heer M Bakker, volgde het jaarverslag, waarin hij de werk zaamheden en het wel en wee der af deling de revue liet passeren. Hierna bracht de penningmeester, de heer I. Bruijn, financieel verslag uit. Ontvan gen werd 482,—, uitgegeven 179, Dit overschot gevoegd bij dat van ver leden jaar gaf een saldo van ƒ642, hetgeen het bestuur dermate verheug de, dat er een rondje kwam „voor de hele zaal". Voorzitter dankte beiden voor hun werk. Bestuursverkiezing. In plaats van de heer M. Breman, niet direct herkies baar, werd gekozen de heer C. Scher mer. Benoeming afgevaardigden. Volgens rooster werd gekozen uit het bestuur, Zondag maakte onze fotograaf deze Texelse üsplaet 1961. Wim Kooni en Herman Hoekei bebbcn in Waalenburg geprofiteerd van spiegelglad, maar nel krakerig üs- Van daag beginnen de (jsnedstrüden op de ijsbaan te Den Burg (zie advertentie I. Of de «sprei op liet eiland lang zal duren? Het is een vraag. Onder deze titel schreef een dagblad enkele dagen geleden. Voor de negende maal zal dit jaar te Utrecht de volks- kerstzang plaatsvinden Men verwach! deze keer tienduizend mensen in de Margriethal van de jaarbeurs. Wat op initiatief van een zakenman in 1953 j aarzelend begon, namelijk dat christe nen uit alle kerken van Utrecht bijeen kwamen om gemeenschappelijk kerst liederen te zingen, groeit van liever lede uit tot een nationaal evenement. Er zal in 1961 op vijftig plaatsen volks kerstzang zijn. Daar is Texel nog niet bij en zal dus PJS.K.V. „DE TEXELSE SPORTFOKKERS" Nu hel tcntoonstcllingsseizoen weer ge opend is, bezochten de leden van dc pluim vee-, sierduivcn en konijnenvereniging „Dc Texelse Sportfokkcrs" de volgende tentoon stellingen. Te „Ornis" in Amsterdam werden de vol gende resultaten behaald K de Porto, met Witte Vlaamse Reuzen, lx zzg, lx zg; M. Heijmans met Black en Tan lx zzg, 2x zg; J. Veltkamp. met Russen lx zg, 2x gg Bij de Sicrduiven Oud Hollandse Meeuwen: J. Kiljan lx zzg, 3x zg, tevens beste in zijn ras. Op de grote Sierduiven tentoonstelling te Hilversum, met een inzending van 650 duiven, behaalde ons lid J. Kiljan wederom een prachtig succes met zijn Oud-Hollandse Meeuwen twee eerste plaatsen bij dc Blauw Zilvers met 2x zzg. verder nog 6x zg. Op dc Europoortshow'" te Rotterdam be haalde P v.d. Molen met Gele van Bour- gondic 2x zg lir A.s. vrijdag 22 december wordt er door Keurmeester J. Westhoek uit Wassenaar, in Hotel „De Zwaan een lezing gehouden over het houden van konijnen, zowel voor de sport als voor de slacht Belangstellenden zijn wel kom, toegang vrij. de heer M. Breman; uil de leden de heer J. S. Dijt. Beschrijvingsbrief. Deze bevatte een belangrijk punt inzake wijziging recla metermijn crocussen. Na uitvoerige be spreking werd het voorstel van het Hoofdbestuur, de reclametermijn voor het aaltjesziek te verlengen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na de rondvraag bracht de voorzitter dank aan de scheidende commissaris, de heer M. Breman, voor het vele werk dat hij in de 5 zittingsjaren in het be lang der vereniging heeft gedaan. de eenenvijftigste zijn, maar het is hier ook pas de eerste keer Daarom verwacht men hier ook geen tiendui zend mensen, maar het doel is wel hetzelfde Er wordt daarom op deze eerste kerstzangsamenkomst, die mor genavond om acht uur in de (verwarm de) Ned. Herv. kerk te Den Burg wordt gehouden, op veel bezoek ge rekend en alle ruimte wordt benut voor zitplaatsen, zij het dan gedeelte lijk in bescheiden vorm. Om stoornis te voorkomen worden de bezoekers ver zocht op tijd aanwezig te zijn. De kerstliederen worden door alle aanwezigen tezamen gezongen en be geleid door fanfareorkest. Het programma is als volgt. Begonnen wordt met het kerstlied Komt allen tezamen. Hierna volgt: Zegekoor uit Judas Macabeus door het orkest, Kerstverhaal door kapelaan Y. Tuyn; Een roze fris ontloken, samen zang met orkest; Kerstcantate Ere zij God, door alle koren samen met orgel; De herdertjes lagen bij nachte, samen zang met orkest; toespraak door ds. Froentjes; Ave Verum van Mozart, alle koren met orkest; Nu zijt wellekome, samenzang met orkest; Ambrosiaans lofgezang, alle koren met orkest; Stille Nacht, samenzang met orkest. Tijdens in en uitgaan van de kerk orgelspel door de heer P. Kraijma. Uiteraard brengt het organiseren van deze kerstzangavond veel onkosten met zich mee. In Utrecht werden deze begroot op ƒ1100,Dat zal hier wel iets minder zijn maar toch dermate hoog, dat besloten is bij de uitgang een collecte te houden, die dan ook bij zonder in aller milddadigheid wordt aanbevolen. Bij de ingang worden programma's uitgereikt, waarin ook de tekst van de te zingen kerstliederen zijn afge drukt. Daar er geen plaats meer over was voor het vermelden van de mede werkende verenigingen, worden deze hier nog even vermeld de zangkoren „Advendo" en Herv. Kerkkoor van De Koog; Gemengd koor De Cocksdorp; „Nieuw Leven" van Oosterend, „De Stem des Volks" van Den Burg en de fanfarecorpsen (sa mengesteld) D.E.K., Den Hoorn, en Kon. Texels Fanfarecorps, Den Burg. Muzikale leiding de heren U. Bousma, H. Craanen en C. Rijf. P. Kraijma, orgel.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1