Geen twijfel Kansen grijpen Belangstelling voor industrieterrein 5 JANUARI 1962 75e JAARGANG No. 7623 EXELSE®COURANT .V. v.h. Lcmgeveld de Rooij I 1 t 1 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: R'damse Bank. Coöp. Boerenl. Handelsdrukkerij Groen ZwarL-Texels in het harL Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 J V-X Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct ine. Adv. 10 ct p. mm. •rkgelegcnheid op Texel is de laatste jaren uitermate gunstig ge- n de wintermaanden was het aanbod van mannelijke werknemers jelijk seizocnwerklozen uit landbouw en bouwnijverheid weliswaar jk (gemiddeld over de maanden december t/m april respectievelijk 56/'57, 203 in 1957/'58, 145 in 1958/'59 en 78 in 1959/'60), doch in de perioden was de bedrijvigheid groot. vlakkige beschouwing van deze situatie zou reden geven tot optimis- de toekomst. Dit optimisme verdwijnt echter zodra de werkelijke van de hoge graad van bedrijvigheid aan een nadere beschouwing onderworpen. Dan blijkt namelijk, dat uitsluitend de ruilverkaveling irecte gevolgen daarvan abnormaal veel werk hebben veroorzaakt doosheid hebben voorkomen. ligt de conclusie ook voor zodra de ruilverkaveling ig zal hebben gekregen moet ftandere situatie worden ver- ien groep grondwerkers zal zonder bron van bestaan le landarbeiders zullen door •besparende werking van de g worden afgestoten, jaren geleden werd een ra- aakt van net aantal mannen, Ie invloed van een en ander >u zijn naar ander werk uit jandb ou w-Economisch Insti- omisch Technologische Dienst iciaal Planologische Dienst 3t een cijfer van ca. 375. komstige omvang van de snheid is voor vele Texelaars im. Reeds sedert jaren ver- r meer mannen naar elders ,i op Texel vestigen. (Over de l' t/m 1960 respectievelijk 50, 58). De bevolking blijft op .at er een geboorteoverschot ertrek van Texelse mannen elders beïnvloedt vanzelf- shd het genoemde aantal van gunstige zin. Maar er zal poor een respectabel aantal ie mannen werkloosheid drei- Is niet tijdig maatregelen ten worden. jtkomen we deze dreiging nu? ?tal maatregelen staat hier- Het is ontegenzeggelijk waar, dat er een tekort aan arbeidskrach ten zal bestaan tot de ruilverkave ling haar beslag heeft gekregen. Maar betekent dit, dat de voor lichting over de feiten van de na bije toekomst moet worden uitge steld? Deze vraag zou slechts po sitief kunnen worden beantwoord, indien wij de zekerheid hadden dat op het moment waarop de ruilver kaveling is voltooid ook de vereiste maatregelen konden worden ge nomen. Dat wij er met name zeker van kon den zijn dat op dat tijdstip nieuwe, arbeidsintensieve, bedrijven werden ge vestigd, bestaande bedrijven werden uitgebreid en de werknemers die dat wensten elders in ander werk met een andere woonplaats werden tewerk gesteld. Een dergelijke oplossing welke ais het ware van de ene op de andere dag zou moeten worden gerealiseerd is ondenkbaar. Het hangt bovendien niet alleen van allen die het wel met Texel en de Texelaars menen af, in hoeverre het over enige jaren nog mogelijk zal blijken aan de werkgelegenheidsstruc- tuur een gezonde basis te geven! Daarom dienen wij het te accepteren dat het Texelse bedrijfsleven geduren de een vrij lange periode soms be paalde moeilijkheden zal moeten op lossen, moeilijkheden overigens, die in geheel Nederland voorkomen en het gevolg zijn van het uit balans raken van vraag en aanbod op de arbeids markt. Dat de toekomstige Texelse welvaart wordt gediend door een open oog voor de noodzaak dat ook Texel de dyna miek van deze tijd ondervindt, daar over bestaat geen twijfel. J. J. A. Klopper, Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Den Helder. VOORLICHTING SA VOND SCHEEPVAARTVERENIGING ZUID Maandag 8 januari, zal de Scheep vaartvereniging Zuid, overkoepelende werkgeversorganisatie in de haven van Rotterdam, een voorlichtingsavond houden over de werkgelegenheid al daar. De voorlichtingsavonden hebben de gemoederen op ons eiland nogal in be weging gebracht. Op de artikelen in december over 'n industrie in de IJmond heeft de redactie nogal reactie gehad. Dat is aan de ene kant prettig, want het betekent dat het geschrevene ook gelezen wordt. Aan de andere kant gaat de schrijver zelf ook dieper over deze dingen nadenken. Wij vinden liet daarom zeer prettig, dat wij enkele personen bereid hebben gevonden „vakkundig" over de arbeids gelegenheid in de toekomst op Texel te schrijven. Het artikel van de direc teur van het Gewestelijk Arbeids bureau, de heer J. J. A. Klopper, met als hoofd „Geen twijfel", is wel zeer duidelijk. En na het lezen van dit artikel zullen ook de Texelaars die het niet eens zijn met die voorlichtings avonden voor werving personeel, moe ten bekennen dat het wèl nodig is dat de arbeiders worden voorgelicht over de werkgelegenheid in de toekomst. Ook bij de Schcepvaartvereniging Zuid werken al diverse Texelaars. Wij willen dan ook gaarne, gezien de toe komstmogelijkheden, de eilandbewo ners attenderen op de avond van 8 januari. De advertenties spreken voor zich en onder de advertenties staan ook de vervoersmogelijkheden. Ook het bestuur van de Texelse Be- stuursbond heeft haar visie gegeven over deze aangelegenheid. De secre taris schrijft onder het hoofd „Kansen grijpen". De heer L. v.d. Geest, werker in coöperatief verband schrijft onder de titel „Texelse samenleving gediend met afvoer van arbeidskrachten". Dit arti kel vindt men op pagina 2. Men heeft gevraagd hoe de Texelse Bestuurdersbond denkt over het wer ven van arbeidskrachten voor in dustrieën buiten Texel en we willen trachten hierop een kort antwoord te geven. Allereerst willen wij een misverstand opruimen. Velen zijn verontrust door de mededeling in de Texelse Courant, dat er over enkele jaren 750 arbeids krachten over zouden zijn. Dit nu is nimmer beweerd. Er is gesteld, dat in de loop van 10 jaar door normale aanwas van de be roepsbevolking, door verdere mechani satie in de landbouw en het vrijkomen van arbeidskrachten wegens beëindi ging van ruilverkaveling en andere grote werken, voor 750 werknemers een plaats zou moeten worden gevonden. Slechts een deel hiervan zal in de Texelse bedrijven een plaats kunnen vinden. Vooral voor een groot deel van de jongeren met een technische en middelbare opleiding zal een baan aan de vaste wal goede mogelijkheden bie den voor hun toekomst. Maar dan nog zal er een overschot zijn. Zolang industrievestiging van enige betekenis op Texel nog niet heeft plaatsgevonden, zullen dus ook onge schoolden zich op de thans geboden kansen moeten beraden. Ze zullen zich niet blind moeten staren op de lonen, die ze hier momenteel kunnen ver dienen in tijdelijke banen, maar reke ning moeten houden met de toekomst wanneer er op Texel een overschot op de arbeidsmarkt zal zijn. Neem echter geen overijlde stappen. Laat U door mogelijk geflatteerde aanbiedingen met weerhouden om het voor en tegen van Uw besluit terdege te overwegen. Uw gehele gezin is er tenslotte bij be trokken. Wij wensten U in onze nieuwjaars groet een aandeel in de gestegen wel vaart op Texel zelf toe. Wij zijn helaas van mening dat dit voor ALLE werknemers op Texel niet mogelijk is, want zelfs een eventuele industrie op Texel zal nooit zo groot worden dat alle arbeiders daar ge plaatst kunnen worden, terwijl de re creatiesector wegens de zeer hoge in vesteringen eveneens weinig perspectief biedt. Er zijn op Texel echter ook bedrijven waar nog toekomstmogelijkheden in zitten. Zelfs deze bedrijven verliezen arbeidskrachten omdat menselijke ver houdingen, het ontbreken van een oudedagsvoorziening of woningen die niet meer aan redelijke eisen voldoen de beslissing om elders te gaan werken bespoedigen Als de werkgevers dit inzien en bereid zijn hierin verbetering te brengen zal voor een aantal Texe laars migratie niet noodzakelijk zijn. Onze conclusie luidt dus: de kansen grijpen, die U kunt krijgen als deze na rijpe overweging perspectief bieden voor U en Uw gezin. het zijpad, zodat het op de foto wat fors naar voren komt. Daarachter, nummer 9, het pand van de firma Goedkoop en De Vries. De foto Is al weer enige da gen oud, want het dak van dit pand is reeds dicht. Naast deze aannemersfir ma een geheel ander bedrijf, nummer 10. De firma J. de Wit, wijnhandel etc., heeft hier een enorme opslagruimte laten bouwen met een woonhuis boven het bedrijf. Dan staat er op de schets TER OVERWEGING. DE HERDER, DIE ACHTER BLEEF In de Kerstnacht is de pastoor van Bloemendaal plotseling overleden. Na dat hij in de Nachtmis zijn preek had beëindigd, en de H. Mis wilde voort zetten, is hij op het altaar onwel ge worden en ter plaatse gestorven. Aldus een courantenbericht na de kerstdagen. Dezer dagen hebben wij dikwijls ge dacht: „Wat waren de laatste woorden van deze pastoor in zijn kerstpreek"? Ongetwijfeld is hij geëindigd zoals in katholieke kringen gewoonte is. met een „Zalig Kerstfeest". Deze wens is voor ons dikwijls slechts een gewoontegezegde, dat wij van jongsaf zo gewend zijn. We bedoelen er zo ongeveer mee, dat het Kerstfeest onze vroomheid moge versterken, en dat het niet moge blijven bij alleen maar een vrolijke en prettige dag. Doch letterlijk bezien doet een „Zalig Kerstfeest" ons ook denken aan het uiteindelijke doel van dit grote Myste rie van onze verlossing, onze eeuwige zaligheid. Daar heeft deze pastoor zeker ook aan gedacht in zijn preek, omdat voor gelovigen deze achtergrond van het Kerstfeest niet is weg te denken. Maar hij heeft niet vermoed, dat het voor hem zo dichtbij was. De pastoor was een bekend predi kant, ook voor de radio in het zieken- uur, doch deze laatste preek en zijn plotselinge dood in de kerstnacht zul len voor de vele kerkgangers de meest welsprekende preek blijven, die zij hun levenlang niet zullen vergeten. Wanneer aan deze herder in deze kerstnacht een engel verschenen zou zijn, zoals toen in Bethlehem, dan zou ook hem een grote vrees hebben aan gegrepen. Maar wanneer die engel hem dan gesproken zou hebben van de grote vreugde, dan zou hij met blijdschap het Kind zijn gaan zoeken. Wij weten niet hoe hij de boodschap, alleen voor hem bestemd; „Zalig Kerst feest" heeft ontvangen, en we zullen het hier nooit weten. Bij het begin van het nieuwe jaar hebben we elkaar ook weer toegewenst „Zalig Nieuwjaar" en we deden het zonder veel nadenken. Doch ook deze wens gaat over tijd en jaren heen naar de voltooiing van ons aardse bestaan. Voor sommigen van hen, die wij heb ben toegesproken, zal 1962 misschien die voltooiing brengen, en dan was onze wens zeer zinvol. Deze éne herder is bij de kribbe ge blevende anderen keerden weer terug en loofden God en zongen Hem lof, om wat zij gehoord en gezien hadden. Dat zijn wij en doen we daarom in 1962 als de herders. A. v.d. B.. Oudeschild BEROEPEN Oosterend De Gereformeerde Kerk alhier heeft beroepen Ds. P. van Oos- terhoudt te Krabbendam. EVANGELISATIEAVOND Maandag 8 januari a.s. zal de maan delijkse evangelisatie-avond worden gehouden in het Dorpshuis te Den Burg. Spreker op deze bijeenkomst is de heer Sidny Wilson van Hilversum. het pand v.d. Meer. Wij hoorden dat dit plan niet door gaat, daar genoemde firma elders intrek neemt. Er is dus nog ruimte op het terrein, maar er is vraag ook. Of de gemeente alle aanvragen gunstig kan beantwoor den is vooruit niet te zeggen. Texel mag blij zijn met het industrieterrein. >rderen van uitbreiding der ^genheid in alle sectoren Texelse bedrijfsleven, orderen van de aanstelling else arbeiders bij bedrijven vasteland" gepaard aan ver- naar de vestigingsgemeenten bedrijven. oeft niet het één te doen er na te laten. Beide moge- uilen moeten worden benut, irekend zou ieder het van ichen indien de werkgele- Texel zodanig kon toene- verplaatsing van arbeiders e zou kunnen blijven. Dit kan en mogelijk zijn indien Texel ekozen als vestigingsplaats te stichten bedrijven. Moge- :eker, maar uitsluitend hier op te vestigen zou getuigen werkelijksheidsbesef. Wij wel aandacht schenken aan tsing van Texelaars naar rplaatsing echter uitsluitend m de volkomen eigen keuze der en in functies die het tn bij ieders aanleg en ka- schillende bedrijven voor ven over de bij hen te ver- dies en daarbij zonder valse ingen de voor- en nadelen verheugend. Verheugend is at de belangstelling van de werknemers hiervoor vrij eemt. Toch behoeft men niet iiten tot een bedrijf zich tot ing wendt. Het tegenoverge- yenzeer mogelijk. Men kan n breed vlak oriënteren over in een ander beroep, in een l van het land. Hoe beter be rt dan ten ijs komt, hoe groter ixelaars zijn in een landar- oep goed geschoold, doch Iers niet weinig anders dan schoolde fabrieksarbeid kun nen. Hoevelen van hen zijn Ste van de scholingsmogelijk- ftegionale Werkplaatsen voor oorsprong die men als vak- verkrijgen niet de moeite van 'égen waard? duidelijk dat men als een '.jk kwaad moet accepteren, m zich nu afspeelt wrijving ikt. Wrijving voornamelijk ite van de behoefte aan ar- ïten bij de bestaande bedrij- bevorderd "oegere plaatsgenoot, de heer s, is te Den Haag bevorderd i Hoofdambtenaar C bij de >olitie aldaar. Deze foto toont de achterzijde van het Schilderend. Deze kant is reeds bijna volgebouwd. Nummer 4 weer het reeds bestaande TEM-gebouw. Nummer 5 is de timmerfabriek van de firma Bak ker. Het woonhuis staat meer op de voorgrond. Achter de firma Bakker (dit is niet met een cijfer aangegeven) zal de firma C. Dros een werkplaats bou wen. De stenen staan reeds op het ter rein. Op de schets is zijn naam ook ver meld. Nummer 6 is de visbakkerij van de firma Vlas. Dit was het eerste pand, dat werd gebouwd op het industrie terrein. Achter de firma Vlas zijn ge bouwen van de firma Rab. Daarnaast, nummer 7, een nog open terrein, dat het eigendom is van de firma Drijver. Dit terrein sluit aan op de bestaande terreinen van genoemde firma. Num mer 8 is de werkplaats van de heer Jac. de Graaf, smederij. Dit pand staat op Het is al weer geruime tijd geleden dat in de raad gesproken werd over een industrieterrein op het eiland. In juli 1960 werd door burgemeester De Koning het eerste bedrijf, een visbak kerij geopend. Er was in die tijd nog geen officiële weg om op het terrein te komen. Toegang tot de visbakkerij was gemaakt over het terrein van de firma Drijver. Op enkele plannen na, zijn de percelen nu bijna bebouwd. Op schets (pagina 4) ziet men duidelijk waar en door wie is gebouwd. De foto geeft een ander beeld. Men ziet de actieve bouw van de heren aannemers in deze hoek van het eiland. De tim merfabriek van de fa. Bakker is reeds lang gereed en de woning wordt door de eigenaar van het bedrijf bewoond. Dezer dagen hadden wij over het in dustrieterrein in het algemeen een ge sprek met de directeur van gemeente werken, de heer Veldstra. We stelden hem de vraag waarom er toestemming werd gegeven om op het terrein ook woningen te bouwen. De bewoners hebben toch last van het leven in de bedrijven. De heer Veldstra vertelde ons dat eigenaars van gebouwen die er ook willen wonen niet moeten gaan klagen over het lawaai. Toch blijft de hinderwet hier van kracht. Boven de kapitale schuur van de heer De Wit wordt thans ook een woning gebouwd en de heer De Graaf zal zeer waar schijnlijk in de toekomst ook nog een woning bouwen naast zijn bedrijf. Jammer is het te noemen, aldus de heer Veldstra, dat de gezamenlijke bakkers zich hebben teruggetrokken. Het plan was om op het industrieter rein een centrale broodbakkerij te bouwen. Maar het was blijkbaar moei lijk om alle „bakkerskoppen" in één meelzak te krijgen. Er had zeker toe komst in gezeten. Nu moeten alle bak kerijen aan de eisen van de warenwet gaan voldoen en ook op gebied van (Zie vervolg pagina 4) Aan de R. P. Keijserweg staat het complex van de gemeente. Nummer 1 op de foto zijn de werk plaatsen, nummer 2 zijn de garageboxen. Op de achtérgrond nummer 3, het TEM-gebouw. Achter de gemeentegebouwen komt het opslagterrein voor gemeentewerken. Dat is op de plattegrond ook duidelijk te zien.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1