WEN OOK EEN JAAR IANG GRAÏiS BOODSCHAPPEN Toch nog liefde W GOED 157 89 52 42 95 30 s t ree kootwi kke 11 ng 49o% 34-10* 48-io% cocos- 59 -10% PICCA- LILLY 85 - io f1 DE SPAR IS SPAREN Bil DE KOOP WEEKAGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 9 januari Oudeschild, Dorpshuis ,,'t Skiltje", pro- paganda-filmavond Ned. Blindenbond. Woensdag 10 januari De Cocksdorp, De Hoop, 2 uur. Voor lichtingsmiddag Holl. Mij. van Land bouw, Ir Dijkema. De Cocksdorp, Café De Aanleg, 8 uur, propaganda-filmavond Ned. Blinden bond. Den Burg, Hotel Lakeman, bijeenkomst i.v.m. oprichting reddingbrigade. Oudeschild, Dorpshuis, viering 5-jarig bestaan bejaardensociëteit. Donderdag 11 januari Oudeschild. Dorpshuis, Ontwikkelings club. Voorlichtingsavond Ver. Ned. Fabrikaat. Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Den Burg, Hotel Texel, filmavond Cal- tex. De Koog, Het Witte Huis, jaarvergade ring Oranjevereniging met BPM-film. Den Hoorn, Dorpshuis, Propaganda filmavond Ned. Blindenbond. Vrijdag 12 januari Den Burg, Hotel Texel, Propaganda- kunstavond Ned. Blindenbond. Zaterdag 13 januari Den Burg, Oranjeboom, uitvoering leerlingen muziekschool Kok. Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen propaganda-filmavond Ned. Blinden bond. GAAT U MEE NAAR AMSTERDAM? Zoals in het vorige nummer van de Texelse Courant reeds is vermeld ligt het in de bedoeling een gezamenlijke trip te organiseren naar de landbouw werktuigententoonstelling in het nieu we R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Uit de korte mededeling is U reeds duide lijk geworden, dat deze tentoonstelling niet alleen voor de mannen veel inte ressants biedt, maar dat ook voor de huishouding een grote plaats is inge ruimd. De Commissie voor Streekontwikke- ling acht een bezoek aan dit evenement zo belangrijk, dat besloten werd een tegemoetkoming in de reiskosten te geven. De tentoonstelling wordt gehouden van dinsdag 23 januari tot vrijdag 26 januari a.s. Voorlopig is de eerstge noemde datum gekozen voor dit geza menlijk bezoek aan het R.A.I.-gebouw. Ter voorkoming van het risico, dat door slechte toestand van de wegen het vervoer per autobus moeilijkheden oplevert, werd besloten per trein te reizen. Wij menen, dat een aanbeveling om deze tentoonstelling te bezoeken eigen lijk overbodig is. Ook in de medede lingen van de Streekontwikkelings- commissie is er herhaaldelijk op gewe zen, dat op de boerenbedrijven het werk steeds sneller en gemakkelijker zal moeten gebeuren. Dit geldt niet al leen voor het werk op het bedrijf, maar ook voor de huishouding. Welke nieuwe mogelijkheden er zijn kunt U zien en horen op deze werktuigenshow. Graag spoedige opgave (uiterlijk 10 januari a.s.) bij mej. Veenstra, Koger- straat 40. Den Burg, telef. 02220 - 2461 of bij één van de assistenten van de landbouwvoorlichting. HET RESULTAAT VAN HET MAAIKNEUZEN IS ZEER GOED! Van de ruim 50 graskuilen, die in 1961 volgens de methode van het maai- kneuzen zijn gemaakt zijn er heel wat onderzocht en op het moment zijn op diverse bedrijven de kuilen open. Daar om is het geen „losse" bewering als we boven deze mededeling het opschrift plaatsen, dat deze kuilen zeer goed zijn. In de gevallen, waarin voor het maai- kneuzen is uitgegaan van jong, eiwit rijk gras is de voederwaarde zeer goed en in vrijwel alle gevallen is de con servering prima verlopen. Zelfs in de gevallen, waarin het maaikneuzen on der „slechte" omstandigheden plaats vond, n.l. met zeer nat materiaal of re gen tijdens het werk zijn nog goede resultaten verkregen. Wij denken hier bij aan de omstandigheden, waaronder gewerkt werd tijdens en na de demon stratie op het bedrijf van Jac. Dros, Eierland. Deze waren zeker niet ideaal. Toch heeft de heer Dros thans een pro duct met een hoge voederwaarde, dat bovendien practisch vrij van boterzuur en ammoniak is. Wij denken ook aan het gras, dat verwerkt werd op het demonstratiebedrijf Van de heer H. Tjepkema. Dit zeer jonge, bladrijke, zwaar met stikstof bemeste gras laat zich zeker niet gemakkelijk inkuilen. Maar ook hier is een product verkre gen, dat mogelijkheden geeft voor be sparing van krachtvoer en dat zich bo vendien in de stal niet verraadt door een onaangename geur. In het vorige seizoen zouden zich op bepaalde bedrijven moeilijkheden heb ben voorgedaan met de opname van dit kuilgras door het rundvee. Er wa ren aanwijzingen, dat de dieren dit kuilgras minder graag wilden eten. Speciaal zou dit het geval zijn bij vochtig materiaal. Tot nu toe hebben wij dit seizoen slechts van één geval gehoord, waarin de dieren enkele da gen hadden om aan dit kuilgras te wennen. Voor het overige kunnen we wel zeggen, dat de veehouders, die in 1961 volgens de methode van het maai kneuzen hebben gewerkt zeer enthou siast zijn. We twijfelen er dan ook niet aan, of er zullen ook in het komende voorjaar, onder gunstige groeiomstandigheden, weer zeer veel kuilen met de maai- kneuzer worden bewerkt. C. v. Gr. TEXELAAR IN NIEUW GUINEA (Vervolg van pagina 1) veld, we begonnen het al gewoon te vinden, en weer was er gelegenheid om een uurtje te passagieren. Daar had ik op gewacht. Direct begaf ik me naar het gebouw waar de „Tax free Shopp ing Centre" in ondergebracht was om daar een camera te kopen. De prijzen bleken nóg lager te zijn dan ik had verwacht. De meeste toestellen kostten veel minder dan de helft van de Hol landse waarde! Ik zocht een mooie camera uit en vond het jammer dat ik niet veel meer geld had meegenomen, want dan had ik zeker de halve shop leeggekocht. Te vlug naar onze zin werden we weer naar het vliegtuig teruggeroepen. We hadden het laatste stuk naar Biak in Nieuw-Guinea voor de boeg. Toen we waren opgestegen ging juist de zon onder een prachtig gezicht gezien op die hoogte en viel de avond over Japan. Eindelijk werd het dus weer donker en we zagen dus verder niets meer. Het lukte nu wel om de ogen even te sluiten. Weldra maak ten de ruim 100 passagiers bijna meer lawaai dan de ronkende motoren buitenVan tijd tot tijd echter voelde je hoe het toestel een „luchtzak" binnenvloog. Het gebied bezuiden Ja pan is ook op grote hoogte metereolo- gisch bezien zeer onrustig. Hier worden de tropische cyclonen geboren die van tijd tot tijd de kusten van China en Japan teisteren. (Wordt vervolgd) 5-JARIG BESTAAN Alle bejaarden boven 60 jaar van Oudeschild worden ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de bejaarden sociëteit uitgenodigd tot het bijwonen van een gezellige avond op woensdag 10 januari a.s., 8 uur in het dorpshuis ,,'s Skiltje". ONDERZOEK NAAR T.B.C. Leest U vooral onderstaande mede delingen goed. 1. Kinderen geboren na 1 januari 1948 worden niet onderzocht. 2. De kasten bedragen ƒ1,50 p.p., bij of in de onderzoekauto te voldoen. 3. Betaalt U vooral met gepast geld. 4. Ontkleden is niet nodig. Wel wordt verzocht er op toe te zien, dat kno pen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug. 5. Bewoners van de volgende buurt schappen zullen worden opgeroepen om op de volgende plaatsen te ver schijnen: Spang: bij hoeve Varia; Zuid-Haffel: in K.L-station; Gerritsland; bij Jac. Verseput; De Westen: bij D. W. Keijser; P.H. Polder: bij H. G. Timmer; Oost: bij Dorpshuis Oost. 6. De bewoners van huize Irene. Goll. Stichting, St. Jan en Jan Dirkszoord worden ter plaatse door de auto op gezocht. 7. Komt U vooral op tijd. 8. Alleen in bijzondere gevallen (b.v. ziekte, onderwijs vaste wal, vakan tie, beroepswerkzaamheden) mag U op een andere plaats op tijd dan op de oproepkaart staat vermeld wor den onderzocht (zoekt U uit op het onderzoekschema). 9. Kunt U onverhoopt niet deelnemen aan dit bevolkingsonderzoek, dan verzoeken wij U hiervan mededeling te doen aan de gemeente-secretarie, afd. Alg. Zaken en de oproep mede te nemen. 10. Heeft U daags vóór het onderzoek in Uw woonplaats nog geen oproep ontvangen, meldt U zich dan toch bij de auto. U kunt dan alsnog worden onderzocht. 11. Staat het bij U vast, dat U dichter bij een andere onderzoekplaats woont of werkt, dan op Uw oproep kaart staat vermeld, meldt U zich dan op de dichtstbijzijnde plaats. Onderzoekschema dinsdag 9 januari: 13.45 - 15.45 uur, Midden-Eierland, oude school; 16.15 - 17.15 en 18.15 - 20.00 uur, De Cocksdorp, hotel „De Hoop"; woensdag 10 januari: 13.30-16.15 uur, De Koog, Dorpshuis; 16.30 - 17.00 uur De Koog, „Koger Hoop" (Irene); 18.30 - 19.45 uur, De Koog, Dorps huis; donderdag 11 januari: 0.9.15-11.45 uur, Den Hoorn, Dorpshuis; 13.30- 14.30 uur, K.L-station, Zuid- Haffel; 15.15 -17.00 uur, De Waal, Dorps huis; vrijdag 12 januari: 09.00- 11.00 uur, Zuid-Eierland, Vliegv. paviljoen; maandag 15 januari: 13.30- 17.00 en 18.30 - 20.00 u., Oudeschild, Dorps huis; dinsdag 16 januari: 13.30- 15.30 uur, Gerritsland, Jac. Verseput; 16.00- 17.00 en 18.30-20.00 uur, Den Burg, Witte Kruisgebouw; woensdag 17 januari: 09.00-09.45 uur, Den Burg, Gollardsstichting; 10.00 - 10.45 uur, Den Burg, Jan Dirkszoord; 11.15 -12.00 uur, Den Burg, Rust huis St. Jan; 13.45 - 15.00 uur De Westen, D. W. Keijser; 15.45 - 16.30 uur P.H. Polder. H. G. Timmer; donderdag 18 januari: 13.45 - 14.30 uur, Spang, hoeve „Varia"; 15.15 - 16.45 uur Oost, oude school; 18.30 - 20.00 uur Den Burg, Witte Kruisgebouw; vrijdag 19 januari: 09.00- 11.00 uur, Den Burg, Witte Kruisgebouw. Texel, 21 december 1961. Het Bestuur van Het Witte Kruis TOURNEE NEDERLANDSE BLINDENBOND Er wordt aan herinnerd dat de ver schillende propaganda-filmavonden van de Nederlandse Blindenbond zullen plaats vinden: in Oudeschild, hedenavond in 't Skiltje (Kaarten bij Jn. Witvliet, mej. T. Blom, J. C. Bakker, De Ruyterstraat 99); in De Cocksdorp, woensdagavond in „De Aanleg" (Kaarten bij Ds. Soesan, mevr. Westdorp-Boon en S. Nota); in Den Hoorn, donderdagavond in het dorpshuis (Kaarten bij mevr. A. Lap- Terpstra); in Den Burg, vrijdagavond in Hotel „Texel" (kaarten bij mevr. Beemster- boer, D. Dapper, mej. E. Dijt, G. A. Oskam en de heren geestelijken); in Oosterend, zaterdagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen (kaarten bij Ds. Beerthuis, Da. Reinhold, C. Bre mer en mevr. Renout). PROPAGANDA-KUNSTAVOND TE DEN BURG Het programma van de propaganda- kunst van de Nederlandse Blindenbond te Den Burg wijkt aanzienlijk af van dat in de andere dorpen. Aan de avond zal n.l. ook de blinde pianist Dirk Schipper uit Hilversum medewerking verlenen. Tot de door be trokkenen uit te voeren werken be horen o.m. de sonate in a gr. t. van Mozart, Romance in des van Schumann, Inpromptu in es van Schubert; en een eigen compositie „De sneeuwdans". Het optreden van deze zeer begaafde pianist zal ongetwijfeld een hoogtepunt in dit avondoptreden zijn. Aan de avond werkt voorts de zang vereniging „De Stem des Volks" mee, o.l.v. de heer Craanen. In Den Burg zal slechts één film worden vertoond, n.l. de film „De stoute schoenen" naar de scenario van Ds. Jan Wit. Overigens bevat het programma ook dezelfde ele menten als in de buitendorpen (braille- demonstratie, declamatie en een rede door de heer v.d. Berg). Kaarten zijn aan de bekende adressen verkrijgbaar en bovendien 's avonds aan de zaal. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 januari (heden) worden de moeders van Den Burg cn Oudeschild ver wacht van 13.00 tot 16.30 uur. INGEVOERD VEE In de maand december werd op Texel het volgende vee ingevoerd: 21 koeien; 7 pinken; 24 graskalveren; 1 stier; 3 nuka's; 2 zeugen. KENNISGEVING EMIGRATIE Belanghebbenden wordt medege deeld, dat voor emigratie via het Rijks- aanmeldingskantoor voor emigratie in woners van Texel en Noordhollands Noorderkwartier voortaan uitsluitend des woensdags van 13.30 tot 15.30 te recht kunnen op het Gewestelijk Ar beidsbureau, Kerkgracht 50 te Den Helder. FEUILLETON: door HANOL SPOOR 15. Op dit punt aangekomen bleven haar gedachten wijlen bij Paulien. De kleine Paulien had een krachtig willetje en kon dit onder het mom der vriende lijkheid en een lach ook opdringen aan een ander. Bernard en Paulien, dat zou de goede combinatie zijn. Bernard zou misschien meer belangstelling voor de tuinderij krijgen, als hij wist dat hij na verloop van jaren eenmaal eigenaar zou worden. Voorlopig dacht ze er niet aan om zich terug te trekken, maar als Paulien en Bernard zich hier wilden vestigen, wie weet, ze zou voor de twee mensen, waarmee ze zich het meest verbonden voelde misschien eer der een stap terugdoen. Gelukkig dat voorlopig het werk in de tuin doorging. Hierin had ze nu eens dwars tegen de wil van Bernard haar eigen zin gedaan. De eerst ontslagen bedrijfsleider had door onvoorziene omstandigheden zijn emigratieplannen vertraagd gezien. Martha had de stoute schoenen aangetrokken en hem ver zocht, zolang hij nog niet kon emigre ren, haar bedrijf in handen te nemen. De man had haar nadenkend aangeke ken en alleen kortaf de voorwaarde gesteld dat haar broer zich niet in de tuin zou laten zien. Natuurlijk had ze dit toegezegd. Nu werden de pruimen in de kas al gesnoeid en de bloemkool plantjes voor het aanstaande voorjaar kregen al weer een plaats. Nu maar hopen dat de winter niet te streng zou worden. Het leven van een tuinder was toch maar een wisselvallig bestaan. Alles hing van het klimaat af. Een kwakkelwinter bracht mee dat je al vroeg in het voorjaar weer groenten onder het glas had. Bij een strenge winter wist de tuinder niet of het af dekken van de planten voldoende zou zijn en wachtte dan maar weer gelaten af wat er zou overschieten. Ja, een tuinderij bracht zorgen mee, maar ook zijn vreugden en Martha was een echte tuindersvrouw, die van dag tot dag de werkzaamheden volgde en er een le vensvervulling in zag. Toen Paulien weer een vr'je dag had draaide ze meer in huis rond clan haar gewoonte was. Ze was met zich zelf tot klaarheid gekomen. Ze zou bij Martha een poging wagen en wanneer dit niet zou slagen, dan zou ze werken en spa- Een nieuwe, grote actie van De Spar. Kans op een jaar lang gratis boodschappen (f 15.- per week, 52 weken lang!). Haal gratis een wedstrijdformulier bij een van de 2100 Spi winkeliers in Nederland, ledereen kan m< doen. De wedstrijd staat onder notarii toezicht. Extsa voordelige januari-prijzen in de Spar Winter Wedstriji SPAR- KüïïlE roodmerk250gr 10% 2 pakjes PUDDING mot suiker zondersuiker GUSTA- REAL 250 gr. dessertkoffie 10% GEKOOKTE HAM 100 gram 10 REPEN R0TSIES koekje 250 gram EIER- BESCHUIT 2 rollen 10% pot vanaf - 10% KOFFIE MELK Vz liter 10% MACARONI pak gesneden vlugkokend 10% geldig van 11 t/m 17 januari KAPU- si" CIINERS sooo rgerooK vel spekk< 100 - 10% l0 Scouten dl vet spekv'1 10% korting 100% kwaliteit '1 'is' i De Spar ren, maar haar liefde voor Andries zou nooit verslappen. Ze had weinig hoop dat ze na een gesprek met Martha iets voor Andries zou bereiken, doch haar moeder moest toch ook weten, dat ze van Andries hield en hem trouw zou blijven. Des middags zaten de twee vrouwen tegenover elkaar, ieder met hun eigen gedachten, die verre van opwekkend waren. Zij ontweken eikaars blikken, maar _r was bezorgdheid in hun ogen als de een toch steelsgewijze naar de ander keek. Op zeker moment ontmoetten on gewild hun ogen elkaar en toen brak de genegenheid door, die zij beiden al ja renlang voor elkaar voelden; een ver lossende glimlach vol begrip speelde om hun mond. Paulien ging naast haar moeder op een laag bankje zitten en leunde met haar hoofd tegen haar schoot. Het was de oude vertrouwde houding en het was nu niet moeilijk meer om haar pleegmoeder het verhaal van haar lief de te vertellen. Martha luisterde stil zonder Paulien in de rede te vallen. Zij was niet heel erg verrast. Iets van de liefde van An dries en Paulien had ze immers ge weten. Ze schrok meer omdat Paulien het uitsprak als iets onherroepelijk. Daar bij kwam, dat ze ook iets voelde van gekwetstheid. Martha zou geen vrouw zijn geweest als ze niet een weinig ja loersheid had gevoeld. Haar vrouw zijn moest een duwtje achteruit ver dragen. Wanneer ze heel eerlijk tegen over zichzelf was, moest ze bekennen dat het pijn deed om op zo duidelijke manier je leeftijd in het geding te zien gebracht. Zij had altijd geweten dat Andries haar destijds gevraagd had om het bezit van de tuinderij, maar nog nooit was het zo duidelijk tot uiting gekomen, dat hiermee geen liefde ge kocht kon worden. Ze had nooit naar de liefde van Andries verlangd, maar wel was haar vrouwelijke ïjdelheid ge streeld geweest door het feit dat een zo jonge man het leven naast haar aan durfde en zich niet schaamde om daar openlijk voor uit te komen. Het hele vooropgezette plan was ech ter fout gelopen. Het was nu zaak om met zo weinig mogelijk scherven te blijven zitten. Feitelijk was Paulien het meest beklagenswaardige slachtoffer. Natuurlijk had Andries het ook niet ge makkelijk. Hoe kwam die jongen er ook toe om zo zonderling te reageren, toen hem het bedrog van die handteke ning verteld werd. Echt typisch ook voor hem om zo star aan zijn eed vast te houden. Ze had in de krant het veaai slag van de zitting van het kantong(ial recht gelezen en zich werkelijk veim baasd over zijn koppige vasthouden^ 1 heid. Wie ter wereld zou nu zo'n eeiet in uiterste kwaadheid afgelegd, ernstiet nemen. Ze wist wel dat Andries zi; n moeder een grote liefde en eerbied h«r toegedragen en natuurlijk had de g( t dane belofte hem nu ook sterk g< o^ bonden. n- Paulien begon over de aanvulling, di k Andries destijds deed: „Alleen een b< t drijf, zo zonder meer geschonken kaftel hem verlossen moeder". al Martha voelde onmiddellijk waai a: heen Paulien wilde en ze verstrakt- e „Kind hoe kun je zelfs maar verondere stellen dat ik iets in die geest zoi t willen doen? Ik kan mijzelf toch ni op straat gaan zetten terwille van jongensgril". Nu was het Pauliens beurt om boo: heid te voelen opkomen. Ze onder drukte deze zo krachtig mogelijk. Me harde woorden was immers niets bereiken. „Moeder U weet wel beter. Het geen jongensgril. Hij weet zich gee. raad meer. Wanneer er geen uitkoms komt, moet hij zelfs naar de gevange nis. En zelfs dan nog is er geen uit zicht. Men gaat hem behandelen ali een zwakzinnige en o, moeder, we hou den zo veel van elkaar en we kunner zo nooit trouwen". J „Lieve kind denk nu toch eens evev nuchter na. Zou je je pleegmoeder danfl^ willen opofferen voor een vreemde'18' Heb ik dan in al die jaren dat ik voor*€1 je zorgde en jij na het overlijden van5®1 je ouders hier een tehuis vond, zo wei-U* mg liefde in je hart opgewekt, dat jew me nu terzijde schuift?" Martha wist dat ze harde en wrede® woorden gebruikte, maar ze wilde dit*81 pijnlijke onderhoud voor beiden niet™ langer rekken dan beslist nodig was. Paulien snikte. Ze voelde dat geen-e£ enkele aandrang of opmerking veran-5e; dering kon brengen in de houding van11 haar moeder. Toch gaf ze zich nog niet78 gewonnen. iC* „Als Andries dit bedrijf heeft zullen/r we toch altijd voor u blijven zorgen.*^ Nooit zal het u aan iets ontbreken". „Ik heb nu eenmaal andere plannen zei Martha gedecideerd. Toen Andries*0 die erfenis kreeg, drong het tot me;n door dat er ook wel eens iets onver-ac' wacht met mij kon gebeuren. Ik heb™ toen een testament laten maken, en Ij wat ik daarin heb bepaald lijkt me *e hoe ik: de zaak ook bekijk nog steeds j het beste. (Wordt vervolgd) le

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4