Harry de Graaf vertelt van zijn belevenissen in Nieuw Guinea Oranjevereniging De Koog hield haar algemene ledenvergadering tfSDAG 16 JANUARI 1962 1 JAAEGANG N°' 7628 rEXELSE™COURANT gave N.V. v.h. Langeveld do Rooij J t 1 Verschijnt dinsdags en vrijdags oek-. Kantoorboek- en Fotohandel /^VZ?/ C /f7 Li PT l/) H Tt Bank: R'damse Bank- ^P- Boerenl. Handelsdrukkerij S^TlvOH U/UI L-> I V Ji C V O f/f A/W Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2.25 p. n Burg. Texel-Postbus 11-Tel. 2058 J j kwart. 25 ct ine. Adv. 10 ct p. mm. Met trots wijst de heer R. Berkenbosch naar de gereedgekomen legeringsgcbouwen. Het oerwoud heeft moeten wgken voor deze Texelaar Groot vrouwentekort BIAK Nieuw Guinea is zoals ieder >pisch land niet bijzonder gezond. >ordat iemand naar dit rijksdeel ordt uitgezonden ondergaat hij een melijk strenge medische keuring. >oral de longen moeten in orde zijn. anneer men ook maar iets denkt te inkeren, moet men niet schromen ar de dokter te gaan. Dat is ook een biedende eis bij het oplopen van eine wondjes. Iedere wond, hoe klein k. raakt ontstoken. Dat staat bij orbaat vast. Dat zit 'm in de broeie- le hitte en de daarmee gepaard ande bacteriënrijkdom. Het is uiteraard in het belang van paraatheid van het leger, dat van ilitaire zijde hieraan de grootste aan- ■Écht wordt besteed. De autotochtone ^volking blijkt tegen dit alles van nature een heel wat grotere weerstand ji hebben. Doordat dit volk, ook al zijn Igeen wilden meer, heel wat dichter le natuur staat dan de door de ver- ande beschaving verzwakte blan- blijkt uit meer eigenschappen. Als op woudlopen aankomt, zijn ze b.v. te overtreffen. Ook de meer be- afde Papoea's dragen zelden schoe- Toch lopen ze over de glasscherpe ing, klimmen in doornige bomen en n vaak meer dan 20 km. per dag af veg naar hun werk. Ze lopen dus evoets en als zij eens in een zee zouden trappen, heeft dat ook niet ?el effect Om o.a. deze redenen Den de Nederlanders indertijd be- sn om over te gaan tot de oprich- van een Papoea vrijwilligerskorps, deze autochtone strijdmacht is de racht gegeven, de landsverdediging Nieuw Guinea over te nemen van Nederlanders, wanneer die te zijner zullen wegtrekken. De Papoea's er in het algemeen zeer enthousiast r en velen zijn dan ook te Manok- i in opleiding. Voorlopig nog onder ing van Nederlanders; later op zich staand. Het is helaas nog steeds zo, iat de nabuur Indonesië zijn vermeen de aanspraken op dit gebied wil laten jftlden. Uit de uitlatingen van de Bachthebbers aldaar, mag worden op- Bmaakt dat het niet overbodig is. het And behoorlijk te verdedigen, om de Bitwikkeling naar zelfbestuur rustig te gaten voortgaan. Bij de jongste infil- itraties op het Westelijke gedeelte van Biet vasteland, hebben de Papoea's voor Ktijd bewezen onmisbaar te zijn. Het is Bteressant om eens een gesprek te be- Iftnnen met een Papoea en een discussie Bt te lokken over deze zaak. Maar om Jdat te doen, moet men de taal spreken. ■Het Nederlands wordt alleen door een «er dunne bovenlaag goed gesproken 3en verstaan. Met Maleis bereikt men Ifteer en op Biak beheersen de meeste Wapoea's die taal wel, hoewel het nooit ^jhjun moedertaal is. Nieuw Guinea kent honderden talen, die vrijwel niets jftet elkaar gemeen hebben. Het Maleis is er dus bijgeleerd en de R.O.N.G. (Radio Omroep Nieuw Guinea) verzorgt ife deze taal uitgebreide uitzendingen, ijl Gelukkig is het Maleis eenvoudig. Het kent geen vervoegingen of naamvallen en is daarom met een beetje inspanning best aan te leren. Het snelst gaat dat, Wanneer men gedwongen is te spreken, b.v. wanneer men veelal in een Papoea gemeenschap vertoeft. Op den duur is dan een eenvoudig gesprek mogelijk en kan men zich uit de eerste hand laten inlichten omtrent hun meningen over allerlei zaken. Het is soms vermakelijk om te horen hoe fel ze reageren, wan- neer je vraagt hoe ze over Indonesië L denken. Dat ze noch Soekarno, noch het volk dat hij tegen Nieuw Guinea op- itst graag mogen, is niet alleen het volg van het huidige geschil. Ook oordien was het moeilijk om Papoea's n b.v. Javanen vredig te laten samen- erken. Dat zit 'm in de totaal ver schillende geaardheid. Niet alleen de beide volkeren verschillen aanzien lijk. Ook het land met zijn dieren en plantenwereld heeft niets gemeen met de natuur van Indonesië. Het moesson klimaat van Indonesië met periodiek terugkerende droge en natte perioden kent Nieuw Guinea slechts op enkele plaatsen. De regenval is gelijkelijk over het gehele jaar verdeeld. Dan de die renwereld. Olifanten en tijgers kent Nieuw Guinea niet, geen enkel groot dier zelfs. De grote kudden herten in de buurt van Merauke nabij de Zuid kust van het vasteland zijn nakome lingen van geïmporteerde dieren. Dat is ook het geval met de varkens. Ty pische dieren die alleen op Nieuw Guinea voorkomen zijn de koeskoes, een soort half-aap, de dwerg kangoeroe, de boomkangoeroe en niet te vergeten de Paradijsvogels, Kroonduiven en neushoornvogel, die deel uitmaken van de bijzonder rijke vogelwereld van dit land. Kaketoes en papegaaien zie je overal. Nieuw Guinea is rijk aan rep tielen. Er zijn ruim 50 soorten slangen, waarvan zowat een derde deel giftig is. Onder de hagedissen vindt men o.a. de grote kakie ampat, die ten onrechte vaak voor giftig wordt gehouden. In de riviermondingen leven grote ge meenschappen krokodillen. In de hui zen zitten tegen de wand en het pla fond, evenals in Indonesië de bekende tjit-tjaks. Oorlogsherinneringen Nieuw Guinea ligt aan de Stille Oceaan en het vormde in de oorlog een der omstreden gebieden. De Japanners hadden het land bezet en ten koste van enorme offers aan mensen en materiaal hebben de Amerikanen ze weer ver dreven. Met name Biak, dat ook toen strategische waarde had is een toneel van felle strijd geweest. Nog steeds wordt op talrijke plaatsen de fraaie palmenkust ontsierd door de zwaar verroeste wrakken van de Amerikaan se landingsboten. In het water liggen hier en daar de neergeschoten Japanse jagers en bommenwerpers. Ook in het bos tref je op de meest vreemde plaat sen complete jeeps, auto's e.d. aan. Al dat materiaal blijft daar liggen omdat het ter plaatse door het ontbreken van industrie onbruikbaar is terwijl de kosten voor uitvoer naar elders veel te hoog zouden komen te liggen door de geïsoleerde ligging van dit land. Indertijd hebben de Amerikanen dus het pleit gewonnen maar de Japanners die het binnenland van Biak invlucht ten hebben nog maandenlang hun acti viteiten voortgezet. Zij hadden zich teruggetrokken in een aantal druip steengrotten van waaruit zij nog vele uitvallen deden voordat de nieuwe be zetters er met hun vlammenwerpers voorgoed een einde aan maakten. Deze Jappengrotten zoals ze hier worden genoemd, vormen nog wel eens het reisdoel van een excursie van militai ren. Het terrein maakte op iedere be zoeker een beklemmende indruk. De omgeving ligt vol met menselijke been deren, die niemand schijnt te willen op ruimen, afgezien van de schedels die door menigeen als een luguber sou venir mee naar Holland zijn genomen. Nu vormen de grotten een onderkomen aan allerlei dieren. Tegen het hoge gewelf hangen de reuzenvleermuizen, kalongs of vliegende honden genaamd temidden van duizenden nachtvlinders die hier de duisternis afwachten. In de spleten en gaten in de grond zitten dan nog de nodige soorten slangen en hage dissen. Een griezeloord dus! Ontspanning Het zijn gelukkig niet alleen de Jappengrotten waar men verpozing zoekt tijdens het weekend. Vele uren worden doorgebracht aan de palmen stranden nabij de kampongs Bosnik en Parai, niet zo heel ver van Biak-stad verwijderd. Als je er de inspanning voor over hebt is het ook de moeite waard eens de „boesh" (oerwoud) in te trekken. Uit veiligheidsoverwegingen met twee per sonen tegelijk, gekleed in „boesh-pak". Het boesh-pak bestaat uit het ge vechtstenue met koppel en enkelstuk ken. Het is zaak zoveel mogelijk delen van het lichaam te bedekken om be hoorlijk beschermd te zijn tegen de attenties van de z.g. Scrub-mijt. De Scrub-mijten zijn de overbrengers van een zeer gevreesde tropische ziekte: de Scrub typhus. Overigens is zo'n tocht wel de moeite waard. Men doet diverse „ontdekkingen" en keert kampwaarts met het gevoel een expeditie achter de rug te hebben! Door de vele kleding kost zo'n onderneming wel veel zweet. Beschermende kleding dient in deze streken ook gedragen te worden in de avonduren wanneer de malariamug zijn slachtoffers zoekt. Volgens voor schrift is men gekleed in lange khaki broek terwijl de mouwen van het khaki overhemd bij de polsen zijn ge sloten. Overigens boekt men in Nieuw Guinea bij de bestrijding van Malaria, dat nog altijd een der meest gevreesde volksziekten is, grote successen. Op Biak is de ziekte zo goed als onder de knie maar om het zo te houden geldt nog steeds de verplichting om in ma laria-tenue uit te gaan. Echte uitgaansmogelijkheden zoals de Europese steden die bieden, kent men in Nieuw Guinea niet. Voor velen blijkt dit een grote handicap te zijn. Volgens diverse jongens is dit, samengaande met een „groot vrouwentekort", oor zaak van de vaak gedrukte stemming onder de manschappen. Voor iemand die in de sfeer van de grote stad is grootgebracht is het inderdaad een grote overgang. Maar ook de Texelaar mist van tijd tot tijd wel eens zijn Snackbar", „Smulpot" of „IJsbeertje". In ieder geval dient hij die zich happy wil voelen in dit land, zich aan te pas sen aan de omstandigheden. Voor de een lukt het beter dan voor de ander, maar vóór het vertrek naar Nieuw Guinea kan zoiets m.i. heel goed wor den beoordeeld. Het beste is, niet alle pogingen in het werk te stellen om „het net zo te hebben als in Holland!" Juist dat „andere" in Nieuw Guinea, die boeiende exotische wereld aan de an dere kant van de aardbol biedt genoeg om er met volle teugen van te genieten! Texelaars in Nieuw Guinea Het was U al bekend, dat de harte- wens van iedere militair in Nieuw- Guinea, n.l. een burgerrelatie waar hij af en toe eens welkom is, voor mij di rect al in vervulling ging door de aan wezigheid van de heer R. Berkenbosch. Bij hem alleen is het niet gebleven. Enkele maanden later arriveerde hier de heer Johan Rijkelijkhuizen. een „semi"-Texelaar, werkzaam als grond- werktuigkundige bij de KLM op de Luchthaven Mokmer te Biak. Als spe cialist voor de DC 8 is hij belast met de controle en reparatie van deze toe stellen. Voorheen was hij werkzaam en woonachtig te Tokio in Japan. Het be valt hem prima op Biak, vooral het klimaat staat hem heel goed aan. Met Jan Boon ben ik al enige keren op de uitnodiging van de heren Berkenbosch en Rijkelijkhuizen om in het KLM hotel te komen dineren, ingegaan. Deze samenkomsten waren een mooie gele genheid om de laatste nieuwtjes van het Waddeneiland uit te wisselen. Het Texelse clubje bestaat dus uit vier man, die om in de sfeer van het kille eiland te blijven, de twaalfde december Ouwesunderklaas hebben gevierd in het zojuist beschikbaar gekomen huis van de heer Rijkelijkhuizen. Binnenkort arriveert hier mevrouw N. Rijkelijkhuizen-Boon uit Holland, samen met de beide dochters. Deze gezinshereniging kan de boel alleen nog maar gezelliger maken! De heer Ber kenbosch heeft zijn taak hier te lande er medio februari opzitten en repa trieert dan. Daarmee heeft deze noeste werker niet zijn eerste wereldreis achter de rug. Onlangs is ons ter ore gekomen, dat de zoon van burgemeester De Koning ook op Biak moet zitten, bij de Marine. Pogingen worden gedaan om hem op te sporen. Wanneer ik dit stuk proza heb neer gepend, hoop ik dat ik de vele Texe laars, die mij daartoe hebben geprest, tevreden heb gesteld. Nog heel lang zou ik kunnen vertellen over Biak maar dit zou tot moeilijkheden kunnen leiden met de redactie, die Uw blad niet alleen heeft bestemd, om er de ervaringen van reislustige jongelieden in af te drukken. Wel zullen we over enkele maanden nog iets van ons laten weten. Dat zal zijn wanneer we het vasteland van Nieuw Guinea hebben bezocht met De Koog Donderdagavond 11 januari hield de Oranjevereniging haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Slechts 23 stemgerechtigde leden kon de voorzitter, de heer M. Mantje, wel kom heten. Kwam het door het slechte weer of zijn de Kogers vergadermoe, dat er maar zo weinig waren? De thuisblijvers hebben echter een zeei; goede avond gemist, daar het bestuur er voor gezorgd had, dat er vertegen woordigers van de B.P. waren met uit stekende films. Na zijn openingswoord gaf de voor zitter het woord aan de secretaris, de heer Drevel, om de notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag voor te lezen. Deze waren keurig ver zorgd, waarvoor de voorzitter de se cretaris met hartelijke woorden dankte. Naar aanleiding van deze notulen ontstond er een gesprek. De Oranje vereniging is n.l. ook dorpscommissie en in de notulen waren verschillende dorpsbelangen vermeld, die aan B. en W. voorgelegd waren. De voorzitter deelde mede, dat hierop nimmer een antwoord was ontvangen. De heer Schoo vertelde, dat hij als vertegenwoordiger van De Koog bij de vergadering van de diverse dorpscom missies was geweest en dat deze zaken wel degelijk door B. en W. onder de loep waren genomen, zoals de burge meester op deze vergadering had ge zegd. Wij moeten dus maar even af wachten. Het heeft zeker de belang stelling van ons gemeentebestuur Hierna volgde het verslag van de penningmeesteresse, mevr. Luberti. Ook dit was heel goed verzorgd. De voorzitter deelde hierop mede, dat het geld wat bijeengebracht was voor de muzieknis, voorlopig nog wel op het spaarboekje zal blijven staan, daar er nog druk overleg met de Gemeente ge pleegd wordt, waar deze eventueel zal komen te staan. De meningen hierover zijn nog verdeeld. Maar mocht het zo ver komen, dan zal er een speciale vergadering uitgeschreven worden om dit alles te bespreken. Het moet even zijn tijd hebben. Mevr. Luberti zou erg graag zien, dat de contributie iets ver hoogd werd. „Wij geven toch zeer goede ontwikkelingsavonden; de Ko ninginnedag en 5 mei-viering worden door onze vereniging verzorgd. En dan niet te vergeten onze strandfeesten in het seizoen. Dit alles kost veel geld en het is toch voor alle Kogers van be lang. Aldus mevr. Luberti. Zij stelt daarop voor om de contributie te ver hogen tot ƒ4.voor echtpaar, ƒ3, voor alleenstaanden, terwijl ƒ1,voor jeugdleden gehandhaafd blijft. Hoewel de heer D. Eelman zeer pessimistisch is en denkt dat er veel leden zullen be danken, gaat bij stemming het voor stel door en wordt alzo besloten. Mevr. Peters stelt voor om dan de contribu tie in 2 termijnen te innen als het in 1 maal te bezwaarlijk is. Hoewel deze wijze veel tijd zal kosten, zal dit voor stel toch door het bestuur in overwe ging worden genomen. Programma Dan maakt de voorzitter het pro gramma van de eerstkomende maan den bekend. In februari zal mej. Andreas weer een avond verzorgen over haar reizen. Ook zal in die maand weer een bakwedstrijd worden georga niseerd. Dit is vorig jaar een geweldig succes geworden. Deze "keer zullen ook opgemaakte koude schotels ingezonden kunnen worden. 30 april Koninginnedag, tevens vie ring van het 25-jarig huwelijksfeest van ons Koninklijk paar In mei de tocht voor bejaarden. Deze is met opzet in het voorjaar gesteld, opdat de bejaarden Texel ook eens in die tijd zullen zien. Misschien is dan de nieuwe haven ook één der beziens waardigheden. Vervolgens de bestuursverkiezing. Alle aftredenden worden herkozen, n.l. mevr. Schoo en de heren Boogaard en Drevel. In de rondvraag informeert de heer D. Eelman of de mogelijkheid bestaat een begrafemsvereniging op te richten. De heer Schoo meent dat het mogelijk is zich bij een bestaande vereniging in Den Burg aan te kunnen sluiten. Het bestuur zal deze zaak bespreken en onderzoeken en t.z.t. de leden inlich ten. Ook spreekt de heer Eelman er 2ijn ergernis over uit dat in het seizoen zijn primitieve bevolking. Mochten er Texelaars zijn, die de behoefte gevoe len om hun rasgenoten eens te schrij ven die mensen zijn er dan wordt dat bij voorbaat geapprecieerd! Het adres staat hier onder. Tot ziens! Harry de Graaf rnr 41 01 23 120 KLu-detachement Biak Napoo 5500 Utrecht-station de gehele dag groenten- en viskarren voor het huis van de fam. Molenaar staan. Is daar niets tegen te doen? Voorzitter antwoordt dat deze proble men door B. en W. worden onderzocht en diverse plannen beraamd worden. De heer Peters stelt voor, om ter versteviging van de kas plakplaatjes voor auto's te verkopen. Ook dit zal bezien worden Ook brengt hij het bromfietsenlawaai weer ter sprake. Het antwoord van de voorzitter is, dat er vermoedelijk weinig aan is te doen, daar er alleen maatregelen genomen kunnen worden als deze brommers het verkeer in gevaar brengen. „Laat het gemeentebestuur dan eens informeren bij de gemeente Terschelling", aldus de heer Peters, „daar is wel een verbod". Ook ergert hij zich iedere keer weer, dat in het seizoen onze Nederlandse vlag door verschillende hotels en pen sions misbruikt wordt. De vlag blijft bij sommigen van zonsondergang tot zonsopgang rustig wapperen. Dat is een aanfluiting. De heer Houwing stelt voor de bedrijven te adviseren een eigen vlag aan te schaffen, hoewel dit wel een kostbare zaak is. Hierna sluit de voorzitter het offi ciële gedeelte en geeft het woord aan de heer Modderman, vertegenwoordi ger van de B.P. In een kort voorwoord vertelt de heer Modderman, dat een deel van het werk van de B.P. bestaat uit het opsporen van aardolie. In 1901 begonnen in Perzië, neemt deze maat schappij thans een derde plaats op dit gebied in. Daarna liet hij een film zien, waarin dit pionierswerk getoond wordt. Zowel in de ijzige sneeuwvlakten van Canada, als in de gloeiend hete zand woestijnen in Perzië, op Sicilië. Zanzi bar en West-Indië, overal werken de mensen van de B.P. om de kostbare olie te zoeken. Het was een prachtfilm. Na de pauze volgde de machtige film over de expeditie van Dr. Fuchs en Hillary over de Zuidpool. Ieder kwam onder de indruk van het werk en de ontberingen door de medewerkers aan deze expeditie gedaan en doorstaan om de wetenschap te dienen. Deze expedi tie heeft mede door kunnen gaan om dat de B.P. de duizenden liters brand stof, die nodig waren om 2200 mijlen af te leggen, beschikbaar stelde. Aan het einde dankte de heer Man tje de heren van de B.P., die deze avond tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Aan allen was door de B.P. een kop koffie aangeboden. VOORUITZICHTEN MET BETREKKING TOT DE PERSONEELSVOORZIENING VOOR HET A.S. SEIZOEN IN DE HORECA-SECTOR Als Chef van het plaatselijk arbeids bureau meen ik er goed aan te doen de werkgevers in de Horeca-sector er op te wijzen, dat het er met de personeels voorziening voor het komende seizoen bepaald niet rooskleurig voor staat. Hoewel er de laatste jaren, vooral gedurende de toptijd, steeds wel perio den zijn geweest waarin met meer of minder grote tekorten viel te kampen, dreigt de toestand op de arbeidsmarkt voor wat deze sector betreft, dit jaar toch wel behoorlijk overspannen te geraken. Als voorbeeld zou ik slechts een paar gevallen willen noemen. Op het G.A.B. Amsterdam is thans al geen aanbod meer van manlijk noch van vrouwelijk personeel, terwijl de aanvraag voor slechts 2 grote bedrijven, die begin april zullen openen, al ruim 500 bedraagt. Op het G.A.B. Rotterdam is het aan bod eveneens reeds uitgeput, terwijl de toestand op diverse andere G.A.B.'s in het land (centrale punten) waarmede wij dikwijls contact hebben gedurende de seizoentijd, al niet veel beter is. Hoewel de soep nooit zo heet wordt gegeten al deze wordt opgediend, zou ik toch willen adviseren aan die werk gevers die er nog niet in zijn geslaagd voldoende personeel aan te trekken, hiertoe, op welke wijze ook, zo spoedig mogelijk pogingen in het werk te stel len. Indien U dit via mijn bureau wenst te doen, kunnen wij in ieder geval Uw aanvragen aan de hiertoe ingestelde centra doorgeven en Uw aanvraag te vens doorgeven aan alle G.A.B.'s en Nevenbureaux hiervan in Nederland. Garanderen kunnen wij U natuurlijk niets, doch kan ik wel verklaren, dat wij er alle jaren nog in zijn geslaagd een behoorlijk aantal arbeidskrachten, zowel mannelijk als vrouwelijk, voor deze sector aan te trekken. Het ar beidsbureau is hiertoe opengesteld tus sen 8.15 en 12.30 uur en van 13.15 tot 17.15 uur.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1