Cjroen 2 'wartsjexelsin het harL, ASPRO 2 ASPRO* -0fzUrfehtuwk fit.' Texels eerste graansilo komt oor de a.s. herfst in gebruik De stamboom Bescherm U tegen Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt. iij ye N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij ei .jj.. Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 .r, DAO 26 JANUARI 1962 fEXELSE 75e JAARGANG No. 7629 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. -{- 25 ct inc. Adv. 10 ct p. mm. langs vernamen we dat Texel ïblen niet te lange tijd zijn eerste nsilo zal bezitten. Daar wij nogal ;eresseerd waren, hebben we ons opgestoken bij de N.V. v/h C. R. _._jer Co., teneinde meer inzicht te nti rijgen in doel en werking van dit, jai het zich laat aanzien, omvangrijke hl irwerk. ju Nederland is tamelijk veel silo- ;k te beschikbaar, vooral in de grote lujnsteden. Graansilo's zijn grote iten waar graan los gestort in kan den opgeslagen. De silo, het gebouw bestaat uit 24 cellen die in grootte ^lëren. Er komen n.m. cellen in die li.000 en plm. 25.000 kilo n kunnen bevatten. Een grote ite zou veel gemakkelijker en min- kostbaar zijn, doch zou nooit doel- ig benut kunnen worden daar dan jartijen graan niet gescheiden kun- worden opgeslagen en dat is in de tijk zeer moeilijk daar men te ma- heeft met verschillende vochtge- en en kwaliteiten, e vroegen waarom het graan niet jakken kan worden opgestapeld, het vanaf de landbouwbedrijven zo wordt aangevoerd, iderdaad wordt het graan in zakken jevoerd, maar in de graanpakhui- waar men graan bewerkt, moet dit uit de zakken om de verschillende erkingen te ondergaan, et meeste graan wordt van Texel woerd met schepen die een tonnage jen van 100 - 200 ton. Deze sche- ontvangen het graan losgestort ze meestal weer pneumatisch zul- worden gelost. m kort te gaan, het is gemakkelijk voordelig om graan losgestort te iden en het niet meer op te zakken ien dit niet noodzakelijk is. Grote capaciteit >m nu het graan in het silo op te ,n is een grote stortput en zijn flin- elevatoren noodzakelijk. De ont- gstcapaciteit is zeer groot daar de tput 8.000 kilo graan kan bevatten de elevatoren 25.000 kilo graan per kunnen verwerken. Naast deze vangstmogelijkheid kan ook graan umatisch van de wagen worden ge en. Het te ontvangen graan kan, ien niet te vuil, meteen in de silo rden gewogen en de voorreiniging hierdoor ook snel kunnen geschie- fia een drukknopsysteem is het mo- ijk op de pijp boven in het silo bo- i de juiste cel te krijgen zonder tel- ïs de vele trappen te beklimmen. Ook er een installatie te vinden zijn, die arschuwt als een der cellen vol is •dxlat een volgende cel zal moeten rden overgeschakeld. Ms het graan dat zich in de cellen indt nat is, kunnen deze cellen wor- doorgeblazen door een ventilator of het graan in een andere cel worden rgedraaid. )e droogcapaciteit, die in natte jaren •h al niet groot is op Texel kan aan- rkelijk worden vergroot doordat tinu gedroogd kan worden. De af- t van het graan naar het schip in e haven te Oudeschild is zeer eenvou- verdwijnt door ZON, MAAN EN HOOG WATER jDc zon komt 28 januari op om 8.28 uur en onder om 17.19 uur; 31 januari op om 13 uur cn onder om 17.25 uur. Maan: 29 jan. L.K.; 5 febr. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: jan. 11.43 en 23.41; 27 jan. 12.09 en jan. 0.08 en 12.34; 29 jan. 0.38 en 13.12; 1 jan. 1 24 en 14.04; 31 jan. 2.28 en 15.17; febr. 3.52 en 16.42; 2 febr. 5.19 en 18.06. Aan het strand ongeveer een uur eerder *>og ater. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 31 januari a.s. worden de ocders van de buitendorpen verwacht op de ilgende uren: cn Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; e C'ocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen I TH BERTELS, De Koog. tel. 336 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg. tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr FORTGENS Oosterend, tel. (02223) - 250 of 207 (zondag van .9 tot 13 uur) dig, daar men dit met een kiepwagen en een goede transportband bij alle waterstanden klaarspeelt. Aangezien de capaciteit der maai dorsers steeds groter wordt, is men er in verschillende delen van ons land reeds toe overgegaan het graan voor lopig in graantanks, die zich op de maaidorser bevinden, op te slaan. Deze tank kan een hoeveelheid graan be vatten, die later weer geledigd kan worden in een wagen, een kiepauto, op zeilen op het land of in kisten. Bij de maaidorsers met de grootste capaciteit zal het waarschijnlijk efficiënt zijn om daar het graan meteen in de kiepauto te laten lopen. Deze behoeft vanwege de grote capaciteit van de maaidorser niet lang te wachten om geheel gevuld te worden. Te De Waal komt een modern bedrijf, dat graan, op welke wijze dan ook aangevoerd, gemakkelijk kan ontvan gen, daar naast de grote stortgelegen- heid voor het silo ook de pneumatische losinrichting (zuig-blaasinrichting) aan wezig blijft. Als met al is onze indruk dat het toekomstige bedrijf van de N.V. Keijser Co. te De Waal een outillage krijgt, die met zijn tijd meegaat en een ant woord geeft op de verdoorgevoerde mechanisatie in de landbouw. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 24 januari 1962 Geboren: Jacob Jan, zv. Jacobus C. van Beek en Johanna Koster; Jacobus Rudolf, zv. Cornelis J. Wetsteen en Nely Kikkert; Lucien Maria Johanna, dv. Gerardus J. van Ree en Geertruida B. Wierdsma; Jannetje Jacomien, dv. Cornelis Drijver en Arina de Bloois; Marina Janna, dv. Jacobus van Sijp en Rina Barhorst; Cornelia, dv. Klaas van Tatenhove en Aaltje Hiemstra. Ondertrouwd: Cornelis Pieter Kuip en Cornelia Maria Veeger. Overleden: Johannes Schrama, oud 66 jaar, echtgenoot van Beatrix H. P. Lap. LEZINGWEDSTRIJD VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN De voorzitter moest maandag j.l., bij de opening van de 5de avond van de lezingwedstrijd, om kwart over acht vermelden, dat er deze avond één spreker aanwezig was, n.l. de heer Kalverboer. De andere spreker ver blijft momenteel in het ziekenhuis voor blindedarmoperatie. De heer Kalverboer behandelde het onderwerp „Rundveefokvereniging' Na eerst een uiteenzetting gegeven te hebben wat het doel is van de fok- vereniging, kwam spreker op de eisen, die gesteld werden voor opname van een koe in het Stamboek. Ook werden hierbij de stierenkeuringen behandeld, zoals die hier ieder voorjaar in maart worden gehouden. Spreker was van mening, dat de Rundveefokkerij op Texel nog in een beginstadium is. Hiermee was de vergadering het wel eens. Afgezien van het feit, dat er toch al enkele stieren waaronder Leopold van Blokland zeer er toe hebben bijge dragen, dat de veestapel op Texel ver beterd is. Na de inleiding ontstond een boeiend vraaggesprek, dat de voorzitter moest onderbreken voor de pauze. Na de pauze werd besloten om de heer Kalverboer nogmaals de gelegen heid te geven voor het beantwoorden van de vragen. Om ongeveer kwart over tien werd door de voorzitter gesloten met de op merking: Het was een boeiende avond! Hierbij wil ik U nog even wijzen op de a.s. toneelavond op 3 en 10 februari. Opgevoerd wordt het stuk „O Oom Albert toch". Voor de eerste avond zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar, dus haast U. anders zou U te laat zijn. Ook de kaarten voor de tweede avond Vnin- deren snel. l(Zie adv. in dit nummer). BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. (geldig tot 26 mei 1962) Werkdagen van Texel: 5.20 7.40 10.30 13 00 15.30 18,00 van Den Helder 6.30 9.15 11.40 14.20 16 40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen- van Texel: 7 40 11.00 16.00 18.25 van Den Helder: 9 00 12 10 17 15 19.35 „LOL, PLEZIER, BLIJDSCHAP" Dit is het onderwerp waarover ds. M. Groenenberg zondagavond om 19.30 uur zal spreken in de jeugddienst, die gehouden wordt in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. Iedereen is welkom. UITVOERING MUZIEKSCHOOL KOK TE DEN HOORN Het was van Muziekschool Kok een goede gedachte haar, al in „De Oranje boom" gebracht muziekavond, zater dagavond j.l. in het dorpshuis „De Waldhoorn" te herhalen, nu ten bate van „De Waldhoorn", waar muziek school Kok ook onderdak heeft ge vonden. Het was jammer, dat de zaal niet helemaal stampvol was. Want de thuisblijvers hebben iets gemist. „De Dageraad" bracht een zeer groot en goed verzorgd programma van accor deon, gitaar en zang. Als openingsnummer speelde het orkest een eigen compositie „Dage raad" en Veneta-klokken. Lidy Reu vers, Margriet Breeuwer en Max v.d. Kerkhof zongen Muss-Idenn en Zee man; de accordeonsolo Magic-Polka werd gespeeld door Corrie Maas. Als een stoere oude zeerob zong Max met de 7-jarige Thijs Jan Reuvers „Zuider- zee-ballade". De gitaarsolo Rondo was voor Ekkie Craanen. Little Ship en Om je geld zongen Lidy en Margriet. Van andere klasse was Dichter und Bauer, dat Peter Kok op zijn accor deon speelde. Max met Frans Pieterse als echte cowboys, zongen natuurlijk Twee eenzame cowboys en Riverside. Op haar accordeon speelde de pittige Rita Wilner een solo: Grete-niet. De stemming kwam er helemaal goed in toen het accordeonduo Peter en Frans een populaire potpourri brachten en de zaal lieten meezingen. Na de pauze kwamen dezelfde solis ten nog eens op voortreffelijke wijze aan bod. Schattig was Ragnild Vondel (8 jaar) met een voordracht getiteld „Grootmoeder". Heel leuk gedaan! Ina Boon speelde op haar accordeon Mari- nuei - Fantasie. Nini Craanen speelde voor de finale de accordeonsolo Berrieux. „De Dageraad" besloot de uitvoering met muziek van het gehele orkest: Lenteglorie en March Pyreneeën. Tussen deze vele nummers kwam de heer W. Kikkert 24 maal op het podium om als conferencier het pro gramma tot een geheel te maken en hij deed dit op zeer gezellige wijze. De heren M. de Hoog en Kees Slegh zorgden voor de grimage Bij de uit voering in Den Burg was het de heer L. Kuiper die als conferencier optrad. Muziekschool Kok kan terugzien op in alle opzichten geslaagde uitvoerin gen. INGEKOMEN PERSONEN Theresia G. Pruis, van Amersfoort, Ceramstraat 21 naar Peperstraat 25, Oosterend; Geertruida A. M. Willems, van Tilburg, Huijsmanstraat 18 naar Dorpsstraat 3, De Koog; Henricus J. C M. Sturkenboom, van Houten (U), Hou- tensewetering 55 naar Den Burg, Hol- lewal 7; Hiske A. de Boer, van Leeu warden, Corellistraat 57 naar Groene- plaats 6, Den Burg; Hendrik W. Stark, van Rotterdam, Schieweg 105a naar Wierstraat 2, Oosterend. VERTROKKEN PERSONEN Frouwtje de Waard, van E 66 naar Zaandam, Westzijde 83; Martha Beijert van Oosterend, Oranjestraat 10 naar Den Helder, Narcisstr. 54; Cornelie P. Schreurs, van Oosterend, Kotterstraat 24 naar Roosendaal, Spoorstraat 156; Maria T. Den Braven van Den Burg, Molenstraat 73 naar GB; Jacob C. Boon van De Koog, Dorpsstraat 1 naar Vel- sen, a.b. Arosa Sun; Cornelis A. M Schoo, van De Koog, Vogelmient 17 naar Sassenheim, Hyacintenstraat 10; Hermanus van Eldik, van De Koog, Brink 18 naar Velsen, a.b. Arosa Sun. „GEVAARLIJK SNOEPGOED" De R.K. Toneelvereniging ,,St. Jan" heeft in studie genomen „Gevaarlijk Snoepgoed", klucht in 3 bedrijven door Max Andrea PUPILLENCOMPETITIE Als het weer het toelaat, kunnen we zater dag de competitie weer voortzetten. Een vrien delijk verzoek om de uitslagen reeds zaterdag door te geven en dan maar sportief en met plezier. Tex. Boys b-SVC en SVO a-ZDH, aanvang 2.30 uur. Kan SVO b ook weer in het programma worden opgenomen? w.-y.v-»r...ii. Een Ierse Setter, van „komaf, Die men de naam Lisette gaf, Liep zelfbewust door een plantsoen. Zoals een Setter pleegt te doen. De Setter keek minachtend neer Op al het hondeljjk verkeer Dat haar weerszijden liep voorbij. Zü hield niet van een vrijpartij. Opeens bleef er een straathond staan. Die keek het vrouwtje even aan En liep toen om de Setter rond. Zoals gebruik'lijk btf een hond. De Setter, 't snufflen spoedig beu, Sprak „Vieze vuiinisbakkenreu, Ga naar het soort waarbij je hoort, Toe, hoepel op zag, maak wat voort, Ik ben geheel niet van jou slag, Ik heb een eigen stamboom, zag!" „Een stéraboom?" sprak de straathond, sssst! Ik heb een eigen boomstam, pssssst! Huib de Rijmelaar. (Nadruk verboden) VOORLICHTING OVER MACHINAAL MELKEN De melkmachine maakt op het ogen blik als het ware een zegetocht over ons eiland. Iedere maand komen er nieuwe machines bij. Dat het machi naal melken volop in de belangstelling staat, blijkt ook uit het feit, dat voor de cursussen machinaal melken zeer grote belangstelling is. Op deze cursus vinden we naast veehouders, die al met machinaal melken zijn begonnen diver se anderen, die hier in de toekomst toe zullen overgaan. Het staat zonder meer vast, dat voor deze veehouders voor lichting zeer gewenst is. Wij menen echter, dat ook de vee houders, die al geruime tijd machinaal melken telkens nog weei voor vragen staan. Heel wat van deze vragen heb ben betrekking op het melken in de zomerperiode. Hoe kan dit het beste gebeuren? In deze vraag klinkt vooral door: Op welke wijze kan ik met wei nig moeite veel koeien per uur melken? Een vraag, die zeker niet in een kort artikel kan worden beantwoord. Want er komen dan zaken aan de orde als een normale weidewagen, een door loopmelkwagen, de doorloopmelkstal in zijn diverse uitvoeringen, het melken op de zomerstal enz. Het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting is van mening, dat onwetendheid op dit gebied kan leiden tot onjuiste investeringen en dus tot een minder goede rentabiliteit van de bedrijven. Op 2 m^art a.s. des avonds 8 uur wordt in Hotel „Texel" daarom een voorlichtingsavond gehouden, waar de heren Struving en Langendijk van het Veeteeltconsulentschap o.m. zullen spreken over bovengenoemde punten. Dit kan een zeer belangrijke avond worden. Noteer nu reeds de datum: 2 maart a.s. C. v. Gr. MEDEDELINGEN BEDRIJFSVERENIGING ONZE ALGEMENE VERGADERING U weet toch de datum? Donderdag 1 februari a.s. Evenals vorige jaren wordt ook nu in de middagpauze een bord erwtensoep en een broodje verstrekt. Een bijzondere attractie is o.i. echter vooral de inleiding van Dr. van der Grift van het Instituut voor Veevoe dingsonderzoek te Hoorn over afwij kingen bij het vee, die als een gevolg van een tekort aan mineralen worden beschouwd. O.g. heeft deze spreker eens horen zeggen, dat in verschillende delen van ons land het vee als gevolg van deze tekorten een zo afwijkend „uiterlijk" heeft, dat men niet meer weet hoe „normaal" vee er uit ziet. Waarschijnlijk is het op ons eiland zo erg nog niet, maar dat ook hier op diverse bedrijven afwijkingen voorko men, die iets of veel te maken hebben met mineralengebrek is wel zeker. Op de aan de leden toegezonden con vocatie is verzuimd mede te delen, dat er dit jaar ook weer bestuursverkie zing moet worden gehouden. Door de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Texel, zijn voor de vacature Jn. Kikkert de namen genoemd van R. Eelman Azn. en P. Koorn Tzn. De afd. Eierland van de L.T.B. stelt voor de vacature A. E. de Grave de volgende candidaten: Jn. Rutten en Jn. Stoop. De vergadering begint om half elf. We hopen, dat iedereen zijn best zal doen op tijd aanwezig te zijn, omdat ieder jaar weer blijkt, dat het moeite kost de vergadering zo tijdig te beëin digen, dat alle bezoekers tot het eind kunnen blijven. Het is waarschijnlijk onnodig om te zeggen, dat ook meewer kende zoons hartelijk welkom zijn. C. v. Gr, TER OVERDENKING: „HEERLIJK" en Jezus ging voor hen uit cn zij waren zeer verbaasd en die Hem volgden, waren bevreesd (Mc. 10, 32) Daar gaat God; één van ons, maar alleen. Kunt u iets proeven van de heerlijkheid van dit tafreel? Tot nu toe was Jezus te vinden mid den in een kluwen van mensen, of In de stilte om te bidden. Maar plotseling maakt hij zich los uit de menigte en loopt openlijk in de volle zon voor de anderen uit over de weg. Al zou u niet in Hem geloven, u staat niet geheel vreemd tegenover de ontroering die bij het lezen van deze evangelie-woorden en het zien van deze gestalte hen aan grijpt, die geloven. Die geloven, dat daar gaat God onze broeder. Het is een beeld vol verborgen heerlijkheid, zoals Hij, de anderen vooruit, alleen voort gaat; wij zien slechts de uitlopers van Gods wegen, maar deze man-op-weg grijpt ons aan. En toch is de verbazing van Zijn leerlingen niet daarop gericht. Hij is op weg naar Jeruzalem. Dat Hij hen voor uitloopt uitgerekend naar Jeruzalem, daar kunnen ze niet bij. Hij heeft haast om in Jeruzalem te komen, daar staat hun verstand bij stil. Want Jezus is op weg naar Zijn lijden, Hij loopt regel recht naar de stad, die uitziet naar Zijn sterven, het is naar Zijn dood dat Hij zich haast. Dat weten ze, ook al heeft Hij er maar weinig van gezegd, ook al dringt de volle waarheid niet tot hen door. Kennen ze, ondanks jarenlange omgang, Hem nog maar nauwelijks, ze kennen Jeruzalem, de Joodse Raad: ze weten dat de Farizeeën Hem zoeken te doden, omdat hij hun onverdraaglijk is, ze weten meer van de diepten des Sa tans dan van de diepte van rijkdom, van wijsheid en van kennis Gods; wa ren ze daarvan vol geweest, ze zouden zich mateloos verwonderd hebben over Gods wonderbaarlijke wegen, maar ze hadden zich niet verbaasd over Jezus haast, ze zouden begrepen hebben dat alleen God een heel goede reden had voor deze gang. Onder de volgelingen heerste vrees. Zij kenden Jezus' woorden over Zijn lijden niet, maar ze voelden de dreiging naderen. Er ging een geheimzinnige werking uit van die zich snel voortbe wegende gestalte daar voor hen op de weg, iets onheilspellends, als was een verschrikkelijke worsteling tussen goed en kwaad op handen die een sidde ring vooruitzond door hun harten een worsteling tussen Jeruzalem en Jezus, de mensen en deze mens, en ze wisten best dat 't ging tussen Satan en God. Zij vreesden, ze zagen Zijn lichtende gedaante afsteken tegen diepe duisternis, en die ging Hij tegemoet. Is de heerlijkheid nu uitgevallen? Nee, juist dit is Gods heerlijkheid, dit is Jezus heerlijkheid: Hij gaat naar Jeruzalem om Zich te offeren voor on ze zonden, en Hij haast zich, want Hij verlangt er naar, omdat Hij Zijn vijan den liefheeft, zegent wie Hem vervol gen. Wij zijn tegen Hem, maar God met-ons gaat ijlings op weg om ons te winnen door Zijn bloed. Rauwe heer lijkheid, maar wie haakt naar Gods weldaad, is verrukt. Hij raakt ver voor uit, want Hij moet alleen, voor allen. Laten wij ons verheugen, er is heerlijk heid; omdat Hij ging en leed en stierf, louter liefde Gods, is Hij nu voor altijd God-met-ons. S. d. L. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrijdag 26 januari Den Burg, Dc Zwaan, ledenvergadering LTB Den Burg. Eben Haëzcr, Ouderavond CVO- school. Spr. Inspecteur L.O., de heer A. Hoevers. Den Hoorn, De Waldhoorn, Uitvoering fan farekorps D.E.K. Zd.-Eierland, Kapel, Bonte avond t.b.v. d« 10 x 10 actie. Zaterdag 27 januari Den Burg, Casino, bal-avond t.b.v. 10 x 10 Den Hoorn, De Waldhoorn, Uitvoering fan farekorps DEK. Oudeschild, 't Skiltje, Uitvoering Kon. Texels Fanfarecorps. Maandag 29 januari Den Burg, Oranjeboom, Sparavond Den Burg, 14.45 uur, schooluitvoering „Inlei ding tot balletbegrip" (ook voor ouderen toegankelijk). Den Burg, Landbouwschool, lezingwedstrijd Ver. Oudleerlingen. Dinsdag 30 januari Den Burg. Oranjeboom, Sparavond Den Burg, Filmavond „Herwonnen Levens kracht". Woensdag 31 januari Den Burg, Oranjeboom, Sparavond Den Burg, Texel, bridgedrive Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Disco avond t.b.v. 10 x 10 actie. Donderdag 1 februari Den Burg, 10.30 uur, Dagvergadering Ver. voor bedrijfsvoorlichting. Zaterdag 3 februari Den Burg, Oranjeboom, Toneeluitvoering Ver. Oudleerlingen „O, oom Albert toch".

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1