We gaan weer diepploegen mag Jaarlijkse uitvoering D.E.K. De Hoornder drumband laat eers klanken horen TEXEL-PA RIJS-LUXEMBURG IN RECORDTIJD (Vervolg van pagina 1) om weer in dezelfde tent een hapje te eten. Nog diezelfde avond moesten wij doorrijden naar Luxemburg om daar een lading tegels te halen voor Alk maar. Wij hadden dus nog een aardig nachtje voor de boeg. Onlusten en mode Er zijn vandaag de dag twee onder werpen in Frankrijk het middelpunt van gesprek. In de café's, op straat en ook in de huizen van Parijs wordt ge sproken over de O.A.S. ende mode Toen wij het plan rond hadden om de rit naar Parijs en Luxemburg mee te maken, kregen wij de opdracht (en die heeft een krantenman altijd) om overal goed op te letten en alles te onderzoeken. Dinsdagmiddag, 23 januari, ontplofte ergens in Parijs een plasticbom. Van een dergelijke bom willen wij in een volgend verhaal iets vertellen. Wij wil len nu iets laten horen van de laatste Parijse mode. Ceintuur op de heupen De Hollandse dames zullen het zeker reeds gelezen hebben, dat de mode een ceintuur op de heupen voorschrijft. De rokken zullen weer bewegelijk worden en men vindt alles in Frankrijk hyper- vrouwelijk. Voor ons vertrek hadden wij enkele Texelse dames beloofd even naar de mode te zien en dan te vertellen hoe het voorjaar tegemoet kan worden gezien. Eén ding hebben wij ontdekt: een nieuwe mode in dameskousen. Voor ons liep een van de beweeglijke vrouwelijke schonen te paraderen. Wij dachten aan de woorden van onze directe werkgever: overal goed op letten. Dat hebben we inder daad gedaan en ontdekten een pracht van een kous mettwee naden. De meeste dames hebben een hekel aan kousen voorzien van een naad en we dachten dan ook een pracht Parijse modestunt te hebben ontdekt. Voorzien van een baard van enkele dagen en een paar handen, die verre van schoon waren, trokken wij op onderzoek uit. Toen wij dicht genoeg genaderd waren om een goede blik omlaag te werpen (die overigens de moeite waard was), kwamen wij tot een andere conclusie. Jammer voor de dame in kwestie, maar het waren een paar fikse ladders, die de schone benen van deze jeugdige Parisienne sierden. Zoals gezegd, in een volgend verhaal iets over de onlusten in Parijs en die zijn anders dan vrouwenbenen. VERBOUWING EN UITBREIDING ZUIVELFABRIEK AANBESTEED De verbouwing en uitbreiding van de Coöp. Zuivelfabriek „Eendracht" is vorige week in het openbaar aanbe steed. Er waren vier inschrijvers voor dit object. De firma Van de Kommer uit Nieuwe Niedorp was de laagste in schrijver voor ƒ1.161.000,Voorts schreven in de fa. Vertelman, Wervers- hoof, ƒ1.166.900,fa. Drijver, Den Burg, ƒ1.185.000,en de fa. Daalder, De Cocksdorp, ƒ1.189.000, ANTI-HONGER ACTIE 10 x 10 Tijdens de voorbereidingen voor de actie waren er verscheidene mensen, die te kennen gaven dat er niets van terecht zou komen, als de jeugd dat op zou moeten knappen. We hebben alleen gezegd „We moe ten het toch maar eens proberen". Na tuurlijk is het zo dat de ouderen hier een rol in meespelen, maar dit zou nu eens iets worden wat geheel voor reke ning kwam van de Nederlandse jeugd. De Texelse jeugd was present op een generaal appèl in Utrecht en met een enorm élan zijn ze gestart. De burge meester vond deze zaak dusdanig be langrijk, dat hij, terwijl hij noodzake lijkerwijs naar de overkant moest, toch op het eiland bleef om het actie-comité te installeren en de jongeren een in signe uit te reiken. Dit werd in hoge mate op prijs ge steld en men kon zich maar amper be dwingen om tot daden over te gaan. De hongerende mens vroeg om steun en de jeugd is bereid deze steun te verlenen. De plannen lagen klaar, West-AJrika moet van landbouwwerk tuigen voorzien worden, men moet landbouwkundigen hebben en kunst mest. Dat kost enorme kapitalen. Maar de jeugd heeft figuurlijk de mouwen opgerold en het is thans hartverwar mend om te zien wat er al gedaan wordt. Er zijn jongelui, die al hun vrije tijd inzetten om de nodige gelden bij elkaar te krijgen. Vanmorgen zei iemand; het gonst op het eiland van de actie 10 x 10. Overal op de ramen verschijnen de bewijzen dat in dat huis ook meegewerkt wordt. De agenda van de culturele raad vermeldt vele uitvoeringen, amateur- avonden dansavonden, wandelmarsen, fietsrally, en dat allemaal t.b.v. de actie „10 x 10". De plannen van Oosterend worden nog geheim gehouden, maar er gaat wat gebeuren. Niemand wil meer achterblijven nu het gaat om het leven van een medemens. Iedere seconde sterft een medemens de hongerdood, helaas nog wel. Maar de jeugd van Texel zal zich niet hoeven te schamen, als hen de vraag gestel^ wordt „En wat deden jullie?" Vrijwel iedere Texelaar weet het. In 1959 is in polder Eierland een opper vlakte van 10 ha. geploegd tot een diepte, die variëerde van 1.30 meter tot 1.70 meter. Er werd toen gesproken van een diepploegproef. De resultaten van die proef hebben we nu een paar jaar kunnen bekijken. Bezoekers van de tentoonstelling, die onlangs werd gehouden zullen zich herinneren hoe op één van de stands luzerneplanten waren te zien van grond, die gediepploegd was en van naastliggende grond, die deze bewer king niet had ontvangen. Er zijn heel wat verbaasde uitroepen gehoord als het verschil in bewortelingsdiepte werd aangetoond. Het was ook inder daad frappant. Maar zoals gezegd, het was een diep ploegproef. En een proef heeft altijd tot doel na te gaan of een bepaalde handelwijze of bewerking navolging verdient. Als landbouwvoorlichters zijn we op het moment van oordeel, dat de resultaten van de diepploegproeven zodanig zijn, dat wij deze bewerking kunnen aanbevelen. Uiteraard geldt dit alleen voor de percelen, waar op een bereikbare diepte een zavel- of kleilaag van voldoende dikte voorkomt. De oppervlakte, die dit jaar „onder de diepploeg" komt zal plm. 20 ha. groot zijn. Het betreft de bedrijven van de heren A. Dros Bzn. en Jac. Dros Pzn., beiden in polder Eierland, en C. Vlaming en Jn. Smit in polder het Noorden. Ook nu zal de ploegdïepte weer variëren van 1.30 tot 1.70 meter. TEXELS OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN Eind vorige week is Texels oudste inwoonster, mevrouw De Ridder-Dop, overleden. Zij was deze maand 96 jaar geworden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 31 januari a.s. worden de moeders van dc buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur ZIJ OOK In ons verslag van de uitvoering van muziekschool Kok. dat wij in ons vorig nummer (verkort) hebben geplaatst, waren diverse namen opgenomen. Jam- mergenoeg hebben we er geschrapt, die zeker genoemd hadden moeten worden. Jans Goënga heeft op een prettige wijze Circus Rens gespeeld en dat willen wij daarom nu nog even noemen. 10 MILJOEN GEPASSEERD Op woensdag 24 januari j.l. zijn bij de Coöperatieve Boerenleenbank Texel de gedeponeerde spaargelden de tien mil- jen gepasseerd. De spaarder, die dit bedrag deed overschrijden, wordt he denavond „in het zonnetje gezet". Zoals we al enkele malen naar voren hebben gebracht, werd op enkele van de in 1959 gediepploegde percelen veel overlast van water ondervonden. Dit heeft in ieder geval in 1961 de op brengst zeer nadelig beïnvloed. Om deze moeilijkheden te voorkomen zul len de percelen tijdens het ploegen ge draineerd worden. Deze werkwijze wordt ook in de Wieringermeer meestal toegepast. Het diepploegen zal gebeuren in de maand augustus. O.i. de meest gunstige maand voor dit werk. Zelfs in het zeer droge jaar 1959 werden nl. plaatselijk nog moeilijkheden ondervonden door een te hoge stand van het grondwater. Bovendien past deze maand ook in de bedrijfsvoering heel goed. Dit jaar kan nog een gewas worden verbouwd, dat vroeg het veld ruimt en de naar boven gebrachte onnatuurlijke grond heeft dan de tijd voldoende te „rijpen" voor het volgende groeiseizoen. En mogelijk kunnen we zeggen, dat de maand augustus ook in zoverre nog gunstig is, dat op deze wijze zeer veel toeristen de kans krijgen om kennis te nemen van een stukje boerenwerk, dat er zijn mag. C. v. Gr. FILMAVOND TE DE WAAL Hedenavond, dinsdag 30 januari, zal de heer J. C. Bruin, Den Burg, in het Dorpshuis „De Wielewaal" wederom een filmavond verzorgen. De heer Bruin maakte vorige zomer een vakantiereis naar Noorwegen. Dit is een land. waar het toerisme nog in zijn kinderschoenen staat. Velen trek ken naar het Zuiden van Europa, ze zoeken de zon op, maar hoe schoon het Noorden is, beseffen ze niet. Een ieder, die reeds dergelijke film avonden van de heer Bruin bijwoonde, weet, dat ook dit weer een interessante avond gaat worden. RIJKSSTUDIETOELAGEN De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de mogelijk heid tot het aanvragen van studietoe lagen van het Rijk voor het cursusjaar 1962-1963 open staat tot 1 februari a.s. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, afd. Rijks studietoelage, Nieuwe Uitleg 1 te 's- Gravenhage. GRANATEN OPGERUIMD In Eierland vonden enkele arbeiders tijdens graafwerk vier onontplofte gra naten. Deze gevaarlijke projectielen werden nabij de Slufter uit de grond gehaald. De Rijkspolitie heeft in samen werking met de Marine mijnoprui- mingsdienst de overblijfselen van de laatste wereldoorlog opgeruimd. DAT MAG NIET Een jeugdige Texelaar was te Oos terend op een bromfiets gestapt en uit toeren gegaan. Jammer voor hem, maar de Rijkspolitie heeft de bromfiets in beslag genomen. De bromfietser was nog te jeugdig en dan is het verboden een bromfiets te berijden. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. (geldig tot 26 mei 1962) Werkdagen: van Texel 5.20 7.40 10.30 13 00 15 30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14 20 16.40 19 35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen, van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 van Den Helder: 9.00 12.10 17.15 19.35 DAMCLUB TEXEL Uitslagen: C. Dijker-Jn. Stam 11 P. Bakelaar-J. Hooijberg 20 C. v.d. Werf-S. v. Heerwaarden 02 A. v.d. Slikke-Jo Schoo 20 S. Hin-C. P. Burger 02 J. A. v. Enst-G. Dros 02 Jb. Koorn-J. A. v. Enst 02 A. de Haan-D. v.d. Werf 02 C. Dijker kWam niet verder dan re mise, wat voor Jn. Stam betekent, dat hij de vijfde plaats blijft bezetten. J. Hooijberg kon zijn achterstand op de leider niet verkleinen, daar hij in een wisselvallige partij aan het kortste eind trok. Zo liet wit een damslag toe. De dam kon evenwel zonder nadeel weer worden afgenomen, waarna wit zelfs het betere spel had. Zwart herstelde zich goed, doch verzuimde de sterkste voorzetting. De manier waarop wit de partij vervolgens tot winst bracht, be vestigt de verwachting, dat Piet Bake- laar een speler voor het eerste tiental wordt. En dan beslist niet aan het tiende bord. C. v.d. Werf verzuimde de remise, terwijl Jo Schoo z'n partij ver knoeide in gewonnen stand. C. P. Bur ger won gedecideerd. A. de Haan blijkt slecht in vorm dit seizoen. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" De uitslagen van 17 en 24 januari; F. R. Drevel-O. Feitsma 10 C. Schulte-D. de Ruyter 10 C. Joustra-J. L. Veldhuis VtV* L. J. Vlugt-J. Hoogerheide 01 A. Terpstra-F. v. Lare 10 O. Feitsma-A. Hovenkamp 10 J. Hooijberg-A. Hovenkamp 10 F. R. Drevel-J. Hooijberg 01 C. Schulte-J. L. Veldhuis 10 O. Feitsma-J. Hoogerheide 01 C. Joustra-F. v. Lare 10 D. de Ruyter-A. Terpstra 01 BLIKSEMAFLEIDER GESNEUVELD De bliksemafleider, die geplaatst was op de spits van de grote kerk te Den Burg is gesneuveld. Troosteloos hangt de draad langs de toren, maar het hoofd van gemeentewerken zal zeker zorgen voor spoedig herstel. „MEEUWEN BOVEN SORRENTO" Toneelliefhebbers opgelet! Hier volgen de gegevens omtrent de verkoop van de entreekaarten. Zoals U weet zijn er twee uitvoeringen en wel op vrijdag 9 en zaterdag 10 maart a.s. Beide avonden is er bal na, gratis verzorgd door Tom en Lody v.d. Wulp, Tonny Reij, Piet Kingma, Frans Zegel en Harry Kievits. De entre-acte-muziek wordt beide avonden weer verzorgd door de familie Beumkes. Wij hebben gemeend vrijdagavond een uitvoering te moeten geven voor de buitendorpen, omdat de directie van de N.V. TESO bereid is gevonden op vrij dagavond vanaf de buitendorpen bus sen te laten rijden tegen het geldende tarief. U behoeft dus, wat het vervoer betreft, niet thuis te blijven. Zaterdag avond volgt dan een uitvoering voor Den Burg en omstreken. De regeling is echter alleen onze gedachtengang. U kunt, indien U dit wenst, een keuze maken uit beide avonden. De kaartverkoop begint heden. De onderstaande adressen in de bui tendorpen hebben alleen kaarten voor de vrijdagavond. Voor zaterdagavond kunt U kaarten bestellen in „De Oranjeboom". Oudeschild: bakker Dros en kruidenier Stolk; Den Hoorn: .sla gerij Goënga; Oosterend: schildersbe drijf Bremer; De Koog: zelfbediening R. Daalder en kapper Wiegers; De Waal: bakker Plaatsman; De Cocks dorp: bakker Buis; en Eierland: krui- deniersbedrijf mevr. Lagerveld. In Den Burg zijn kaarten verkrijg baar bij de winkeliers, die voorzien zijn van een raambiljet en in „De Oranje boom". Loting en plaatbespreking zal ge schieden in „De Oranjeboom" op zater dag 3 maart van 3-5 uur voor vrijdag avond. en op zondag 4 maart van 10.30 - 1.00 uur voor zaterdagavond. JAARVERGADERING AFD. TEXEL VAN DE NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Den Burg Woensdag 24 januari hield de afd. Texel van der Ned. Bond van* Plattelandsvrouwen haar 24ste jaarvergadering Uit de jaarverslagen sprak een bloeiend verenigingsleven. Door periodiek en tussentijds aftre den moesten dit jaar drie nieuwe be stuursleden worden gekozen. Het waren de dames Bruin-Over, Laan-Kiste- maker en Van Maldegern-Benit, die in de plaats kwamen van de aftredende dames G. van Loon-le Roy, De Lugt- Parlevliet en G. Bakker-Zuidewind. De heer K. J. Dekker, fruitconsulent uit Hoorn, verzorgde na de pauze de avond met een praatje bij een plaatje over fruit en een reis naar Frankrijk. PUPILLENCOMPETITIE Uitslagen van zaterdag: Tex. Boys b- SVC 0—1; SVO-ZDH 3—1. Programma voor zaterdag 3 februari: Tex. Boys a-SVC; SVO-Tex. Boys b en Texel a-Texel b, aanvang 3 uur. Z.D.H.-NIEUWS Doordat het Koedijk-terrein werd afgekeurd had ons eerste een vrije zondag. De adsp. verloren met 52 in Oosterend en ook de welpen verloren daar, nl. met 31. Zondag staat ons eerste voor een zware strijd en gaan we naar leider Zeemacht. Scheidsrechter: A. Epskamp. Het tweede speelt thuis tegen Geel Zwart. Scheidsrechter: W. M. Melis. De adspiranten zijn vrij. S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: Geel Zwart-Texel 11; Texel 2- 2 01; Adsp.: Texel b-De Koog Texel heeft in 't Zand een wedstrijd gespeeld dan hier Vrone. Geel-Zwart beschikte ovi goed spelend sportief elftal. Tot de rust golfde het spel vaj tot doel, waarbij Geel-Zwart de 1 wist te nemen. Texel speelde de t helft beter dan daarvoor. Ruud naar voren en wist ons op gelijke te brengen. Texel 2 stelde ons enigszins Het spel was te onsamenhangeni klopte vaak niet; bovendien werd aantal kansen gemist, terwijl ge weinig aandacht aan buitenspel werd besteed, hetgeen ook aanl tot het missen van kansen is. Het bleef spannen tot 15 min het einde, toen uit een vrije sefc het Texel-doel de midvoor de b; de hand meenam, waardoor hij de verdedigers kwam en kon sco Wel kreeg Texel nog een paai sen. Ze werden echter gemist gelijk spel zou de verhouding zi weest. Texel b heeft een heel goede j tie geleverd door De Koog met handen naar huis te sturen. Met de kogels van Herman bleven z aan de leiding, terwijl de keej achterhoede er goed in zaten, Pr gedaan, jongens. Zo komen we een beetje in de leumsfeer. Bestuur en feestcom zijn de eerste werkzaamheden nen. Binnenkort komen we daar op terug. Programma voor zondag: Texel 1-Kaagvogels; Texel 2 gaa Helder 4. Adsp.: Texel a-Texel pupillen: Texel a-Texel b. TEXELSE BOYS-NIEUWS Boys 1 heeft in zijn thuiswe- tegen St. Boys 1 de punten wet veroveren. Dit is een spannende strijd geworden. In de eerste hel ren beide ploegen aan elkaar en hierdoor werden beide verdi gen op de proef gesteld. Verder d kele hachelijke momenten voor doelen kwam het echter niet. Ze toen de prima leidende scheidsr de Boys na een half uur spelei penalty toewees. Deze werd te genomen waardoor de St. Boys deze bal zonder veel moeite koi pen. Ruststand 00. In de tweede helft kwam St de eerste 10 minuten sterk in d val. De Boys-verdediging wist door de goede opstelling steeds v, te grijpen en gaf hun tegenstand doende geen kans het doel te b Na 20 minuten kwamen de Boys in de aanval en een aanval ove: had succes, want P. Hopman u bal goed vrij te spelen en me harde schuiver de St. Boys kansloos te slaan: 10. Hierdoo gemoedigd werden de Boys even siever en zagen kans het spel ge! verplaatsen en de St. Boys-verde onder druk te zetten. Dit had tot taat, dat 5 min. daarna een in vrije schop in het strafschopgebi< St. Boys werd genomen. M. v.d. ring schoot hard en laag in. De v doellijn opgestelde Boys-speler A horst liet dit schot onder zijn doorglijden en de bal kwam lan verbaasde St. Boys-keeper in hi 20. Het laatste kwartier trach Boys de stand nog wel te verai doch de Boys, die de overwinn hun nabijheid zagen, wisten iedei val het hoofd te bieden, al ging kele malen ten koste van een Deze leverden echter geen result waardoor in de stand geen veran meer kwam. De adspiranten speelden thuisl Cocksdorp a en laatstgenoemde! met een 50 nederlaag weer na; gezonden. De welpen hebben ii zeer spannende wedstrijd met 1- eer aan Cocksdorp-welpen laten. Zondag a.s.: Dirkshorn 1-Tex. Tex. Boys 2-Watervogels 5; Te: jun.-Helder b jun. Zaterda_ Tex. Boys b-Cocksdorp a; Oosfei Tex. Boys a. Terreindienst: Theo Witte en Den Hoorn Het populaire fanfare korps D.E.K. heeft vrijdag en zaterdag weer haar jaarlijkse muziekuitvoerin gen gegeven. Met het korps van direc teur U. D. Bousma gaat het steeds crescendo. D.E.K. heeft een flinke be zetting en de goede geest tussen leden en directeur is merkbaar. Beide avonden was de zaal van De Waldhoorn geheel bezet met een aan dachtig luisterend publiek. D.E.K. opende met een pittig ge speelde mars. Na deze openingsmars marcheerde de nieuwe Hoornder drum band de zaal binnen om zich voor het korps op te stellen, om daarna een eigen nummer te spelen. Dit was een grote verrassing en tevens een groot succes. Een compliment aan het adres van de heren S. Zijm en J. Koopman is hier zeker op zijn plaats. De drum band heeft 10 trommels en 8 bazuinen en de meisjes van de band hebben in een korte periode al veel bereikt. De voorzitter van D.E.K., de heer G. Kiljan, bracht dank aan de Hoornder bevolking voor de financiële hulp voor het oprichten van de drumband Spreker kon welkom heten burge meester De Koning, leden van het Koninklijk Texels Fanfare, Excelsior en VIOS. Het concert bestond uit negen num mers, waarvan Freya, ouvertui Godfried Mann, waarschijnlijk h< nummer gaat worden voor het Y. de concours, dat dit jaar gehouó worden te Hippolytushoef op gen. De aanwezigen hebben g van dit mooie programma, dat het fanfare en hun dirigent voor lijk werd gespeeld. D.E.K. b: over talentvolle muzikanten. Eb' aandacht is nu weer gevestigd komende concours, waar D.E.K zien dit concert, goed tevoorschij komen in de ere-afdeling. Na de pauze werd een toneelsti twee bedrijven opgevoerd, een „O, die mannen", door G. Mielk Voor het eerst verzorgden led< de Hoornder toneelvereniging deelte. De klucht viel zeer in de en was een prachtig sluitstuk vi zeer geslaagde uitvoering. In dit stukje speelden mee: Ai huisvrouw, (mevr. H. Lap-Schri< haar man Habakuk, (de heer J. Kzn); de hulp in de huishouding (mej. M. Lap); schoonzoon van kuk (Daan Schilling) en zijn (Hannie Witvliet). Beide ai werd een goede verloting gehou^ zatredagavond werd de uitvoerii sloten met bal. Uneder} een voérröng*;- n -r wegcf vtorrangskrPisinq 'en hier moet U iedereen-' n voorrang verlenen Vv. Liever even stoppen 1 dan het "nognel" vangen $T0PRRUl$m .STOP. A IT IJ O stóppen,6ók als er geen verkeer te zien is Het is voor Uw eigen veiligheid, VQGRRANGSKttfJ/S/NG Op cfe nu volgende kruL Sing heeft Uvoorrang. maar let opöfdeahder fotUak wrkelijk gééft

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 2