Cjroen ^warLr Jexels in het harL, rvï Ei ASPRO K£"?Dampo Eerste Raadsvergadering 1962 Bronchi letten 1 2 ASPRO5 -en Nieuwjaarsrede burgemeester De Koning weinig hoopvol Raadsleden uiten critiek op beleid gemeentewerken Bescherm U tegen wwMm&mtmmm Als ii zich maar e 75e JAARGANG No. 7631 COURANT RIJDA« 2 FEBRUARI 186! TEXELSE tgor» N.V. v.h. Langeveld de Rooij ik-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij in Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Dinsdagmiddag werd in het Polderhuis de eerste raadsvergadering in 1962 gehouden. De voorzitter, burgemeester C. De Koning, sprak aan het begin van deze vergadering een nieuwjaarsrede uit die weinig hoopvol was voor de toe komst. (Zie elders). Tijdens de rondvraag hadden diverse leden van de raad kritiek op de wijze van werken bij de afdeling 'gemeentewerken. Het werd duidelijk dat een woning te Oostcrend reeds een jaar leeg staat. Gemeentewer ken moet slechts kleine reparaties verrichten om deze woning bewoonbaar te maken. Tijdens de dinsdag gehouden raads- rgadering heeft burgemeester C. De ining een nieuwjaarsrede uitgespro- n. Burgemeester De Koning was in ze rede niet erg optimistisch. In ons dejaarsnummer behoefde hij niet tevreden te zijn over de dngen, die innengehaald" waren. Het kwam er neer dat men over het in dat jaar reikte nog geenszins ontevreden be efde te zijn. „Zien wij echter meer ar de toekomst in plaats van naar t verleden", aldus de burgemeester, an wordt het mij toch werkelijk jeilijk nog wat optimisme op te engen". Burgemeester De Koning noemde verse belangrijke zaken voor de ge- eente Texel. Enkele willen wij er lemen Haven Oudeschild, probleem Oude- hild, mossel visserij, Ceres, De Krim, ladhuisplan, doorbraakplan Den Burg, tbreidingsplannen in diverse dorpen, feningbouw, subsidieaanvragen pro- eemgebied. l.t.s., gymnastieklokaal c. Burgemeester De Koning noemde de ïanciële verhouding Rijk-Gemeente, e totstandkoming houdt in, dat Texel teindelijk aan nieuwe uitkeringen '68.000,minder ontvangt, dan tot sverre ontvangen uitkeringen. Ge in de plannen die het gemeentebe- uur heeft, kan een ieder nagaan wat t betekent. Uw bestuurders, aldus de burgemees- r, zijn reeds jaren gewend er bede- id op uit te trekken en hiermee zul- i wij moeten doorgaan. De burgemeester vervolgde: Wat een nieuw raadhuis aan lasten eebrengt, is nog niet te zeggen, maar ch zal het er moeten komen. Omdat t oude raadhuis gevaarlijk werd teft LJ, op ons voorstel, tot sloping be st En nu is dan een tijdelijke huis- isting betrokken; met grote bekwaam- iid heeft gemeentewerken hier nog ts van gemaakt. Kijkt men echter >or het glansje verf heen, dan wordt el duidelijk hoezeer het hier om een oodoplossing gaat. De raadszittingen ogen wij, dankzij de gastvrijheid van t polderbestuur in het polderhuis mden ook de huwelijken worden ar gesloten. Toerisme Van grote betekenis wordt de plaats, e Texel in het vreemdelingenverkeer at innemen. Zo vervolgde de burge- eester zijn nieuwjaarsrede. Hierbij ilde hij vooropstellen, dat de gemeen- raad van Texel trots mag zijn op ïtgeen in dit opzicht is bereikt. Als chtlijn is steeds aangehouden het ja- n geleden aanvaarde principe van ie recreatiecentra op Texel: Den oorn, De Koog en omgeving en het terste Noorden. Bepalingen rondom it kamperen hebben sanerend ge- erkt; de kippenhokken-exploitatie is aktisch verdwenen, de Stichting So- aal Toerisme kon na veel strijd een ccesvol werk beginnen, langs de ïnnenrand ontstond een groot aantal imerbehuizingen van welk complex t een aantal schoonheidsfoutjes niet ïl ontkennen doch. waarvan de eer- kheid gebiedt een beoordeling tegen e achtergrond van het verleden een implex dat t.z.t. een beschermende lutsingel om zich heen zal hebben. In 't Noorden hopen wij dat nog dit jaar in groot plan zal worden gestart, dat in zomergasten plaats voor 3000 ensen zal bieden, alles vooropgesteld »t een voorshands prettig en redelijk verleg op gelijke voet zal kunnen orden voortgezet. Speciaal in De Koog is een ontwikke- ng gaande, die B. en W. toch wel ïige zorg baart. De neiging van de inkeldrijvende middenstand is on- liskenbaar aanwezig om zich met be- ngrijke en kostbare winkelbedrijven i De Koog te vestigen. B. en W. prij- en zich bijzonder gelukkig wanneer oorshands mag worden geconstateerd, at het hier om Texelse initiatieven aat, maar, hier gaat het om, de be- 'okken zakenlieden zullen zonder eni- e twijfel bij hun plannen niet alleen en naar het recente verleden, maar fok hun ontwikkelingsverwachtingen ebben, waarop zij hun bedrijvigheid aseren. En dan rijst een grote vraag, 1. deze: houden de logiesverstrekken- e bedrijven in kwantiteit en kwaliteit elijke tred met de initiatiefnemers 'aarop ik doelde. Spreker waagde het betwijfelen. Hoe dan nu een oplos ing te krijgen van een probleem, dat i De Koog groeiende is, lijkt niet zo envoudig. Allicht kan een suggestie van bete- enis zijn. Het is een veelvoudig ge- ruik, dat men met bouwplannen komt, ie uitsluitend rekening houden met estaande situaties, daarbij dan de be- taande uitbreidingsplannen negerend, otdat een aanvraag op het gemeente- uis terechtkomt en dan is het. het be- uchte artikel 20, dat iedereen kent en at voor iedereen maar de oplossing loet brengen. Zou het niet verstandig ijn en zou het geen aanbeveling ver lenen dat men zich in De Koog eens rond de tafel zette ter bestudering van het uitbreidingsplan. Binnenkort zal daartoe, aldus de burgemeester, na vaststelling van een nieuw plan De Koog, een gunstige ge legenheid zijn. Men zal dan constateren dat hier en daar een huisje, misschien wel een heilig huisje, zal moeten ver dwijnen. maar collectief en zo zal toch eens gehandeld dienen te worden zal men een betere weg kunnen vinden. Verkeer Aangaande het verkeer op het eiland, vooral in de zomermaanden, was de burgemeester heel somber gestemd. Een ieder, die deze zomer in De Koog is ge weest, aldus spreker, zal erkennen, dat het verkeer een chaos wordt. Gebrek aan financiën is de oorzaak dat er nog geen voldoende parkeergelegenheid kan worden gemaakt. Wanneer er geen af zonderlijke subsidies komen, dan weten B. en W. geen oplossing. Den Hoorn De burgemeester sprak niet over het dorp Den Hoorn; in de eerste plaats omdat de urgentie wel aanwezig iets minder groot lijkt en in de tweede plaats omdat dit mooie, maar kwets bare dorp toch wel zeer nauwkeurig zal moeten worden bezien. Overigens is bekend dat zeer binnenkort voor dit dorp plannen zullen worden aangebo den, maar dan geldt ook daar al weer dat de toegangen verbeterd zullen moe ten worden. Ad absurdum gevoerd is er voor Texel 'het conflict tussen de man, die rondom een lepelaar 500 ha. natuur reservaat wil scheppen en de Texelaar, die op ieder plekje grond een gast wil onderbrengen, daarmede de kip met gouden eieren slachtende Zo sprak de burgemeester. Hij geloofde dat hij het standpunt van de raad het beste weer geef door het aldus te stellen dat zij mede bewaker zijn van het mooie Texel ook als nationaal bezit en dat U haar schoonheid wil handhaven en behouden met daarnaast het schep pen van de optimale gelegenheid voor anderen en daarvan te genieten ook en dit zij gezegd tot ons economisch voor deel. Landbouw en Visserij Landbouw en visserij noemde spre ker peilers van onze Texelse welvaart. De landbouw is nog steeds de eerste en voornaamste bron van welvaart en teneinde mogelijk misverstand te voor komen, ik ben bang, aldus de burge meester, dat de landbouw door het vreemdelingenverkeer van de centrale plaats zal worden gestoten, maar ik hoop dat het tegendeel het geval is. Doch overigens is het met de landbouw voor ons althans, eenvoudig gesteld. Wij hebben een gezeten boerenstand, die weet wat er te koop is, wij hebben een ruilverkaveling, wij hebben een wellicht versneld afstoten uit de land bouwende bevolking en met dat al een, hoop ik, totaal sterker worden van de landbouwende groep. Wat wij in de ko mende jaren zullen moeten opvangen is de verdwijnende werkgelegenheid De sociale sectie van de streekontwikke- lingscommissie heeft hiermede een be langrijke taak en het komt mij voor dat die haar zal zijn toevertrouwd. In dat verband acht ik de actie, die van grote organisaties uitgaat om werkne mers aan te trekken geenszins verwer pelijk, het tegendeel, doch anderzijds moet ik waarschuwen voor te eenzij dige voorlichting. Met cijfers over toe komstige of gebrek aan werkge legenheid wordt ook wel eens te zwaar gegoocheld. Ik hoop, dat de Texelse werknemers wel goed zullen overwe gen tot welke stap zij overgaan bij verhuizing naar elders. Is dit beraad voldoende rijp geweeste welnu waarom dan niet. Met de visserij onze derde en knappe welvaartsbron is het gelijk en tegengesteld. Gelijk in die zin dat ook de vissers hun eigen peultjes wel weten te doppen. Tegengesteld in die zin dat de dreiging van een tekort aan arbeids krachten wel sprekend is. Ook verder omdat de haven- accommodatie ook al zal TESO uit Oudeschild verdwijnen voor de groeiende vissersvloot onvol doende zal zijn en reeds is. Laten wij hopen dat de rijksoverheid open oog zal hebben voor de moge lijkheden van de visserij voor Oudeschild, vpor een mogelijke mosselen visserij, voor een jacht haven en dat die overheid niet te klein zal zien in de plannen voor Oudeschild. Komt die redelijk te verwachten steun van de rijksover heid dan zal het waarachtig met onze visserij en ook Oudeschild uit eindelijk wel gaan. Drukkende woningnood Over de Texelse woningnood spre kende noemde de burgemeester de volgende cijfers: Vanaf 1945 tot nu toe werden op Texel 700 woningen gebouwd, onder verdeeld als volgt: herbouw 110 woningwet 279 BELANGHEBBENDEN OPGELET! VANDAAG RHEUMA-BUREAU In plaats van de tweede vrijdag in de maand wordt deze maand de eerste vrijdag (dus vandaag) bureau gehouden, op dezelfde tijd. VOOR DE MUZIEKNIS VAN OOSTEREND De Muziekniscommissie van Ooster end heeft voor zaterdagavond, morgen dus, een filmavond georganiseerd in het Gebouw van Chr. Belangen. Deze avond zal verzorgd worden door de heer Jn. Bruin, die zijn reisfilm van Noorwegen zal vertonen. Men verwacht natuurlijk een volle zaal. temeer daar de baten bestemd zijn voor de Ooster- ender muzieknis. Morgenavond, aan vang 8 uur dus! Ho»stdronk In tabletvorm. 95ct FILMAVOND IN VLIEGVELDHOTEL Woensdag 7 februari, wordt in het vliegveldhotel een filmavond georgani seerd door de vereniging Pro Juven- tute. Een vereniging, die zeker ook op ons eiland alle aandacht verdient. Dat het werk van Pro Juventute belangrijk is, zal duidelijk worden door woord en beeld. Zie ook de adv. dinsdag a.s. GESLAAGDE OUDERAVOND C.V.O.-SCHOOL De vorige week vrijdag gehouden ouderavond van de CVO-school te Den Burg mag buitengewoon goed ge slaagd worden genoemd. De belangstel ling van de zijde der ouders was zeer goed en de spreker, de heer A. Hoevers, inspecteur van het lager onderwijs, heeft de aanwezigen enkele uren mee genomen door het Bijbelse land. Tijdens de huishoudelijke vergade ring deelde het hoofd der school, de heer Veldhuis, mee dat het gebruik van de schoolmelk iets terugloopt. Hij meende, dat dit niet moest, omdat schoolmelk toch zeer belangrijk is. De melk is thans bijzonder goed en hij gaf de ouders in overweging de kinderen deel te laten nemen aan het school- melkgebruik. De muziekschool, aldus de heer Veld huis, waar thans 150 Texelse kinderen onderwijs ontvangen, is ten met te on derschatten schakel in de opvoeding van het kind. Het verheugde spreker, dat er vele kinderen van de CVO- school les ontvangen van de heer Rijf en de overige leerkrachten van ge noemde school. De heer Veldhuis had veel waardering voor het werk van de heer Rijf, de directeur van de Texelse muziekschool. Een overzicht van het leerlingenaantal, dat hierna werd ver strekt, gaf een beeld van Texelse mi gratie. Er is echter nog geen gevaar voor het leerkrachtenaantal. Na de pauze sprak de heer Hoevers over zijn reis door het Bijbelse land. Het was reeds laat in de avond toen de stilte weer werd verbroken in het lo kaal. De aanwezigen hadden met veel interesse geluisterd naar de verhaleif van het bijbelse land. pramie 120 vrije sector 128 ruilverkavelingsboerdenjen 37 boerderijen in de vrije sector 26 Totaal 700 Op een woningbezit van ±2700 lijkt dit een respectabel aantal. Analyserend vervalt alle vreugde over dit cijfer. Wij zien dan, dat de be volking van 1945 tot nu toe toenam met 1961 zielen, hetgeen geraamd mag wor den op een woningbehoefte van ±400; dat 161 panden werden verwoest (waar van 110 teruggebouwd); dat 37 ruilver kavelingsboerderijen werden gebouwd, waarvoor praktisch geen andere woon ruimte vrij kwam. Dit betekent dat de winst aan wonin gen in 16 jaar niet meer bedroeg dan 700 598 102 woningen. Evenwel deze winst is volstrekt fictief. Immers reeds vóór de oorlog werd ter vervan ging van het woningbezit op een aantal van 25 per jaar gerekend. Dat dit nu veel te laag is, moet duidelijk zijn wan neer rekening gehouden wordt met de kwalitatief hogere eisen, die thans terecht worden gesteld en met de inmiddels plaats gehad hebbende be volkingstoename. Neemt men om der wille van de voorzichtigheid de vooroorlogse norm aan, dan hadden er in dit kader nog 16 x 25 400 woningen moeten zijn gebouwd. Met deze rekensom ein digen wij 1961 met een tekort van 400 102 298 woningen. Dit bena dert de waarheid meer dan allerlei prognoses die eerder gesteld zijn. Voor zover U mijn beschouwing in de Texelse Courant niet gelezen hebt, zou ik de opwekking willen herhalen, dat ook van de zijde van het particu lier initiatief de hand aan de ploeg zal moeten worden geslagen, wil Texel al thans daar belanden waar het in de toekomst hoort te zijn. Hij besloot met wens dat het deze raad en de volgende gegeven mag zijn een aantal van de problemen, die nu op ons afstormen tot een goede oplossing te brengen. De agenda van de raadsvergadering had weinig spectaculaire punten. De raadsvergadering had dan ook een zeer vlot verloop. De notulen werden met een enkele wijziging goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat er bericht van verhindering was binnen gekomen van de heren C J. v.d. Kooi, VVD, en W. Wassenaar, PvdA. In de laatste vergadering van 1961 had de heer Westdorp gevraagd hoe het stond met de plannen van Prof. Bruin. De voorzitter deelde mee, dat genoem de professor was gevraagd om spoed te maken met de plannen. „Het is een moeilijke wandeling tot een eindresul taat", aldus de voorzitter. Op de eveneens in de vorige raad gestelde vraag van de heer Daalder aangaande inenting tegen griep op de scholen, deelde voorzitter mee, dat de schoolarts te kennen had gegeven nog een afwachtende houding aan te nemen. De o.l. school van Oosterend heeft nog geen nieuw schoolhoofd. B. en W. hadden gedacht een candidaat voor te kunnen dragen (de enige), maar deze had zich één dag van te voren terug getrokken. De woning, die beschikbaar is, voldeed niet aan de wensen van de sollicitant. Ook de heer v d. Snoek, het huidige hoofd, zal om deze reden Oos terend verlaten. De discussie, die vooraf plaats vond inzake vaste benoeming van mevr. M. M. Boersma-van Donk, als vakonder wijzeres ULO, had plaats achter geslo ten deuren. (De raadsleden moeten dan tevens maar zacht (blijven) praten, want op de koude gang is nog wel iets te horen Red.) Een reorganisatie van de van de Vétérinair-Hvgienische Dienst gemeen te Texel betreffende opheffing functie van assistent van deze dienst en tevens eervol ontslag van de heer J. Kikkert als zodanig, werd vlot afgehandeld Er* schijnt een gunstige oplossing gevonden te zijn voor de scheidende assistent, maar hoe die is getroffen werd niet gemeld. De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg ontvangt voor aanschaf buiten-spelmateriaal kleuterschool een bedrag van ƒ641,50. Dit voorstel van B. en W. werd bij hamerslag aanvaard. Punt 9 en 10 van de agenda betroffen het onbewoonbaarverklaren van twee woningen in de Warmoesstraat. Eén perceel is het eigendom van de firma Ran en één van de N.V, v.h. Langeveld De Rooij. Deze woningen zullen moe ten worden gesloopt. Spoedig had men het laatste agenda punt bereikt, n.l. wijzigingen in ge meentebegroting 1961 en 1962. Wethou der Roeper gaf op de post van ƒ30.500,1962 een toelichting. Dit bedrag is nodig voor het verbreden van de Burger-Nieuwlanderweg, Wes- terweg en Waalderweg. In samenwer king met de Cultuur-Technische Dienst is het mogelijk dit werk uit te voeren. De meerkosten (ƒ30 500,moeten door de gemeente worden voldaan. De leden van de raad hadden hiertegen geen bezwaar, want moet dit werk zelfstan dig worden uitgevoerd, dan zal het ze ker ƒ50.000,kosten. De voorzitter zelf gaf een toelichting op de post gewone dienst; Raming kos ten exploitatie gemeentelijke kwekerij (G.S.W.) ƒ40.240,inkomsten idem en op de kapitaalsdienst: Stichting ge bouw voor deze kwekerij ƒ24.000, Dit object zal verrijzen aan de Koger- straat nabij de huidige gemeenteschuur. Het oude raadhuis zal spoedig worden gesloopt en het (goede) materiaal, dat vrijkomt, zal worden gebruikt voor de bouw van de „kwekerij-loods". Dit werk zal in G.S.W-verband kunnen worden uitgevoerd. In de kwekerij dacht men aan de teelt van groenten, heesters en bessen. Rondvraag De heer J. J. Westdorp, PvdA, open de de rij van vragenstellende raadle- den. Hij wilde weten hoe de vorderin gen zijn aangaande de imbecielenklas Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: R'damse Bank. Coop. Boersnl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f- 25 ct ine. Adv. 10 ct p. mm. van de Beatrixschool. De voorzitter deelde mee, dat het nodige aantal kin deren hiervoor thans niet aanwezig is. Voorts zag de heer Westdorp gaarne, dat B. en W. er bij het P.W.N. op aan drongen om het Texelse drinkwater van fluoride te voorzien. De voorzitter antwoordde hierop, dat aandringen niet nodig was, omdat er reeds een verzoek, in het verleden, van de raad was uitgegaan aan de directie van het P.W.N. Binnenkort, aldus burge meester De Koning, heb ik een gesprek met genoemde directie en dan zal dit zeker aan de orde komen. Ik ben het met de raad eens, dat wij alles moeten doen voor de volksgezondheid. De heer S. v.d. Vis, CHU, wees (bij herhaling) nog eens op de slechte toe stand van de Strijbosstraat te De Koog. Burgemeester zegde toe dit nog eens te bespreken met gemeentewerken. Mevrouw Koning-Bruin, PvdA, wilde graag van het gekeuvel over slechte wegen en lantaarnpalen in de raad af. Laat iemand van gemeentewerken re gelmatig rondgaan om te zien wat er verbeterd moet worden. De voorzitter vond het principe van deze vraag zeer juist, maar was van mening, dat de dienst van gemeente werken, gezien de objecten Oosterend en Kogerweg, vrij zwaar belast was. Er kwamen meerdere stemmen over dit punt. De heer P. Smit, KVP, was van mening dat ook de „gewone" werk man bij de gemeente, zoals chauffeur ophaaldienst, best kan rapporteren waar gebreken zijn. Dikwijls rijdt deze wagen door kuilen, zonder dat het op gemerkt wordt door de berijder en dan moet een burger er melding van maken. De heer N. van Schoonhoven, KVP, wilde toch ook een gunstig geluid laten horen. Gemeentewerken, aldus d« heer Van Schoonhoven heeft enkele wegen nabij de Pijpersdijk, nadat deze waren stukgereden, vlot gerepareerd. Voorzitter deelde mee al deze punten te zullen onderzoeken. De heer J. Daalder, A-R, kwam met een voor B. en W. wel pijnlijke vraag. Spreker vroeg zich af hoe het mogelijk is dat er nu bijna 1 jaar een woning leegstaat. Hij wist dat er van de zijde van de woningcommissie op aange drongen was de woning spoedig te herstellen. De burgemeester werd stil „Ik dacht dat het reeds gebeurd was", zo zei hij. Dat er nu spoedig wat gebeuren zal, werd toegezegd. De heer Westdorp wees in dit ver band op nieuwe woningen die te koop (leeg) staan. Hier valt weinig aan te doen, aldus voorzitter. De heer Daalder bracht de recreatie op ons eiland aan de orde. De grote stroom gasten naar Texel gaat toch niet alleen naar de Noordzee-zijde van one eiland. Wijs, aldus de heer Daalder, een plaats aan van recreatiemogelijk heid aan de Waddenkust. De voorzitter antwoordde dat initia tiefnemers altijd een gunstig oor zullen vinden bij B. en W. Het was omstreeks half vijf toen burgemeester De Koning deze eerste raadsvergadering in 1962 sloot. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 februari a.s. worden 4* moeders van Den Burg en Oudeschild ver wacht van 13.00 tot 16.30 uur. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen H DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp. tel (02222) - 292 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uurj Zr MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1