Cjrocn c2wartsjexel s in het harL, 30.000 m3 zand wordt wekelijks uit de haven gezogen Van duinenrij tot havencomplex Texelse veehouders dragen het schaap een warm hart toe Vlammenwerpers kunnen mosselparasieten niet de baas De laatste loodjes Waddenmosselenproductie bevorderen <SDAG 13 FEBRUARI 1962 fEXELSE 75e JAARGANG No. 7634 COURANT gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij oek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij n Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: R'damse Bank. Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f- 25 ct ine. Adv. 10 ct p. mm. Hierboven de kop van het oostelijk havenhoofd. Een werknemer is bezig de stootstukken aan te bren gen. Dat de haven hier oog niet op diepte is, is duidelijk, want de man staat nog op de oude duinen Rechts de werkzaamheden aan de zjjaanleg en op de achtergrond de zandzuiger die wekelijks 30.000 m3 zand verplaatst. Als we de winter achter de rug hebben dan is er geen sprake van enorme stagnatie wat betreft de aanleg van de nieuwe veerhaven aan het Horntje. Dagelijks draaien de motoren van de enorme zandzuiger en valt het heiblok nog regelmatig op zware stalen damwanden. Rond het water is men met de wegen bezig en dikke rookwolken komen uit de asfaltfabriek onder aan de dijk. 1 juni van dit jaar, behoudens onvoorziene omstandigheden, is de ha ven vaarklaar en kan „De Dageraad" dus de dienst Texel-Den Helder v.v. van dat punt van het eiland af onderhouden. JÉUs men enkele maanden niet aan Horntje is geweest dan ziet men er it zo veel wijzigingen dan voorheen, ordat de havenkom zichtbaar was, ren de veranderingen beter te zien. t neemt niet weg dat het werk vor- f t. De heer L. J. Weijdt vertelde ons L :er dagen dat er tot op heden 12 on- rkbare dagen waren geboekt en daar ;ft de aannemer dus recht op. Maar stelde vast dat de haven 1 juni bevaarbaar zal zijn en dat vanaf datum de toeristen aldaar aan wal ien stappen. Het al of niet gereed ien ligt echter niet alleen aan aldus de heer Weijdt. Wij moeten materiaal ontvangen van de Ne- landse zwaarmetaal-industrie. En industrie zit aan de top met de pro- rtie. Als de leveranties niet tijdig men blijven verlopen, jadan B'dt het ook voor ons moeilijk hoopte wel dat de toeristen niet te- 1 voor de voeten zouden lopen, want gehele werk is nog niet gereed, lovember moet het complex klaar Vat de werkzaamheden rond de ha- betreft, zit men op rozen. De op- Iplaatsen voor bussen en auto's zijn en nabij Pasen geheel gereed en de gangswegen eveneens, kien is thans bezig de weg naar Den orn aan te leggen, maar deze gaat t tot het dorp. Hij sluit aan op het Dfeidingsplan van de gemeente en is nog slechts op papier gereed. Toch zichtbaar hoe het een en ander zal rden. Nieuw Remember )nder aan de dijk zagen wij een iwwerk in wording. Stenen waren [estapeld en een woning was uitge- Hier zal een nieuw Remember ver- lijnen. De bewoners komen van een i stille omgeving op een punt waar de toekomst menigeen voet aan wal zetten. Derde zuiger horige week arriveerde een derde idzuiger. De twee vorige zijn ver enen en de huidige heeft een nog Itere capaciteit. Ruim 30.000 m3 d wordt er wekelijks uit de haven lobbert en op de dijk van de Prins ndrikpolder uitgespoten. )e zandzuiger heeft een 800 pk. mo- en 400 pk. aan hulpmotoren. In het midden van de haven is reeds de ver eiste diepte bereikt; dit is 7 meter NAP. Dat het aan de zijkanten van de haven nog niet op diepte is gebracht heeft een technische oorzaak. Op de foto ziet U een der werknemers rustig is zijn waterdicht costuum door het zilte nat wandelen. Hij is aan het werk nabij het oostelijk havenhoofd. Op de voorgrond ziet men een stalen dam- wand. Deze wand moet nog verankerd worden met een ankerblok van 90 m3 beton. Ook het westelijk havenhoofd moet nog van een dergelijk ankerblok worden voorzien. Daarna zullen de havenhoofden worden klaargemaakt. Doordat het water in deze tijd van het WONINGTOEWIJZING VALT WEER BITTER TEGEN Ook dit jaar is de woningtoewijzing voor de gemeente Texel weer te verge lijken met de bekende druppel op de nog bekender gloeiende plaat. Gedepu teerde Staten hebben het bouwvolume van Noordholland dezer dagen ver deeld. De gemeente Texel mag veertien woningen bouwen, maar en dat maar is nu weer jammer. Tien van deze wo ningen moeten wederom dienen als vervanging van tien zomerwoningen (bungalows te De Koog) en moeten worden gezien als een extra volume. De toewijzing van vier woningwet woningen, waar het gemeentebestuur dus „baas" over is, zal waarschijnlijk worden gebouwd in de vorm van zes bejaardenwoningen met daarboven éénpersoonswoningen, zoals deze vorig jaar te Den Burg zijn gebouwd. B. en W. overwegen deze te bouwen te Oosterend. jaar wat onstuimig is, is het moeilijk voor de instanties dit werk uit te voe ren. Men wacht op het prille voorjaar. Zij-aanleg Op de andere foto ziet men de hei machine, die de stalen zijsteiger in de grond werkt. Enorme stalen planken gaan de grond in en op deze plaats zal straks „De Dageraad" meren en zullen Texelaars en gasten het eiland betre den. Ook o hier moeten echter nog enkele sluitstukken worden aange bracht. Verhoogde polderdijk Een enorme hoeveelheid zand is er reeds uit de haven gekomen. Al dat zand gaat via buizen naar de P-H. polder. De verhoging van de zeedijk gaat in etappes. Het eerste gedeelte is nu op lVü meter boven de bestaande dijk en men is de woning van de fa milie Van Rossem gepasseerd. Totaal zal de dijk zeven meter hoog worden. Men ziet de dijk hoger worden. De enorme buizen van de zandzuiger, die dagelijks in de haven aan het werk is, kunnen heel wat zand lozen. Toen men met het werk begon, mei 1961, hebben wij in het kantoor van Rijkswaterstaat aan het Horntje een geweldige hoeveelheid tekeningen ge zien. Deze stapel mindert al aardig en ook dat is een bewijs dat de werkzaam heden naar wens verlopen. Een ieder die het werk regelmatig heeft bezocht, zal moeten toegeven dat er hier hard, ja zeer hard, is gewerkt. Tijdens het begin van de werkzaamheden hebben wij een foto gemaakt van de heer Weijdt op de plaats waar nu de aanleg steiger van de boot is. Wij dachten, toen de heer Weijdt ons vertelde, dat 1 juni 1962 de boot daar zou meren, hij met grootspraak bezig was en we hoorden het dus zonder meer aan. Nu, nog geen jaar later, weten wij dat het geen grootspraak was. Het ziet er naar uit dat Texel dit jaar de nieuwe ver binding heeft waar veel eilandbewo ners verlangend naar uitzien en waar ook veel eilanders weinig goede woor den voor over hadden. De door de Bedrijfsvereniging uitge schreven voorlichtingsavond met als inleider de vroegere Texelse dierenarts Dr. P Wensvoort ontving van de zijde van de Texelse schapenhouders zeer veel belangstelling. Hieruit blijkt wel, dat de veehouders op Texel de schapen nog steeds een zeer warm hart toe dragen. Dr. Wensvoort presteerde het om plm. 2Vt uur aan één stuk met behulp van dia's een overzicht te geven van een groot aantal ziekten, die bij scha pen kunnen voorkomen. Het is beslist onmogelijk om ook maar een beknopt verslag te geven van al het besprokene. Wij zulfen daarom volstaan met een overzicht van de voornaamste ziekten. Daartoe be hoort in ieder geval de ziekte, die wordt veroorzaakt dooi maag- en darmwormen. De inleider wees er op, dat deze ziekte vrijwel nooit de hele koppel aantast. Het meest gevoelig zijn de jonge dieren, waar de ziekte zich meestal demonstreert door diarrhee. In de jaren, dat de heer Wensvoort op Texel heeft gewerkt is duidelijk ge bleken, dat met een behandeling zeer goede resultaten zijn te verkrijgen. Het is echter zaak om tijdig met de bestrij ding te beginnen en deze enkele maan den vol te houden. In het algemeen is het niet nodig ook de oudere dieren te behandelen. Daar mee kan gewacht worden totdat uit de minder goede groei van bepaalde die ren blijkt, dat er iets aan de hand is. Na een behandeling is veelal na 3 a 4 dagen al te bemerken, dat de dieren levendiger worden, terwijl na een dag of veertien de zwarte kleur al ver dwijnt. Dr. Wensvoort beschreef een geval, waarbij een koppel aangetaste dieren na 3 maanden zover hersteld was. dat ze voor de slacht verkocht konden worden. De oorzaak van een minder goede groei bij oudere schapen is ook wel eens de schuld van een andere ziekte. In leider noemde als voorbeeld para- tuberculose, een ziekte, die op Texel echter sporadisch voorkomt. In het Oosten van het land komt deze ziekte veel vaker voor. In één geval, waarin deze ziekte op Texel voorkwam waren er aanwijzingen, dat de ziekte middels handelskoeien op ons eiland was geko men. Een ziekte, die op Texel ook meer malen voorkomt is het zgn. „zwoegen". Er worden voor deze ziekte verschillen de oorzaken genoemd. Inleider was van oordeel, dat de nog al eens ge noemde oorzaak van een zoute omge ving niet overeenkomt met het optre den van deze ziekte. Ook in het zuiden en oosten van ons land, waar zeker niet van een zout gebied kan worden ge sproken, treedt de ziekte wel op. Er zijn sterke aanwijzingen, dat bij deze ziekte van erfelijkheid en besmettelijk heid moet worden gesproken. Zo schet ste inleider een bepaald geval, waarbij door aankoop van een bepaalde ram Vlammenwerpers van de Marine hebben de afgelopen zomer de mossel- banken ten zuiden van Ameland be werkt en men had gehoopt het op dringen van de mosselparasiet naar het westen van de Waddenzee tegen te gaan. Dit blijkt uit een memorie van antwoord van Minister Marijnen (Land bouw en Visserij) op de begroting 1962. Het scheppen van een brede mossel- vrije zone zou het opdringen van de mosselparasiet in westelijke richting sterk kunnen belemmeren, zo niet ge heel onmogelijk maken. In samenwerking met het bedrijfs leven werd in de zomer van het jaar 1961 een poging ondernomen om door schoonkorren en vernietiging van de gevangen wilde mosselen een mossel- vrije zone te scheppen vlak ten westen van de voormalige dam naar Ameland. Ofschoon hierbij vele mosselen zijn weggevist, leidde de hoge ligging van vele mosselbanken, waarop dienten gevolge slechts korte tijd met enkele daartoe geschikte vaartuigen kon wor den gevist, alsmede de vele werkzaam heden, welke de aanwezigheid van de mosselvaartuigen op de mosselpercelen noodzakelijk maakt, ertoe dat het be oogde terrein niet voldoende mosselvrij kon worden gemaakt. Dat de mossel- parasiet in 1961 geen verdere vorderin gen in westelijke richting maakte, mag waarschijnlijk echter grotendeels aan het schoonvissen worden toegeschre ven. Pogingen om andere technieken ter vernietiging van de natuurlijke mosselbanken in het gebied ten zuiden van Ameland te ontwikkelen hebben niet tot succes geleid. Zelfs het inzetten van vlammenwerpers, waartoe de Marine bereidwillig haar medewerking verleende, vermocht de droogvallende mosselen niet afdoende te vernietigen. Dam komt te laat Het kan niet worden ontkend, dat het aanleggen van een dam tussen Ameland en de vaste wal voor de mosselcultuur in de westelijke Wad denzee, welke thans circa 80 pet. van de Nederlandse consumptie-mosselen levert, ter waarde van circa ƒ10 mil joen per jaar, en na voltooïng van het Deltaplan 100 pet. zal leveren, in be langrijke mate bescherming zou kun nen bieden, aldus minister Marijnen. Dit in het bijzonder, indien het in de dagbladen vermelde project, om zowel naar de westpunt als naar het oostelijk deel van Ameland een dam te leggen, zou kunnen worden uitgevoerd. Verdere voortschrijding van de mos selparasiet in westelijke richting zou daarmee wellicht voorgoed verhinderd worden. Gevreesd moet echter worden, dat de mosselparasiet reeds de terrei nen ten westen van Ameland zal heb ben bereikt, voordat de dammen zijn gelegd. Aanleg van een dam op enig tijdstip nadat de parasiet zich ten wes ten van Ameland stevig gevestigd heeft, in een gebied dat met voldoende mosselvrij te maken is, zal voor de mosselcultuur geen bescherming meer kunnen bieden. Waddenzeeproductie bevorderen Door de minister is in de memorie van toelichting op de begroting 1962 opgemerkt, dat het nodig is zich te bezinnen op maatregelen, die de opvoe ring van de mosselenproduktie in de Waddenzee bevorderen, mede wegens het verlies in de toekomst van het Zeeuwse produktiegebied als gevolg van de uitvoering der Deltawerken. De problemen welke hierbij naar voren komen en waarbij met name de belangen van de andere vormen van visserij op de Waddenzee niet uit het oog worden verloren, zijn door hem in studie genomen. Het komt de minister niet opportuun voor reeds thans zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat in dit onderzoek te betrekken. Aange zien alle facetten van de hier liggende vraagstukken nog niet voldoende kon den worden belicht, kan dit onderzoek niet op korte termijn worden afgeslo ten, zodat er van een eindoordeel hier omtrent nog geen sprake kan zijn. Mosselkweker:» contra garnalenvissers De oorzaken van controversen tussen de mosselkwekers en de garnalenvis sers in de Waddenzee liggen in de bot sende belangen dei onderscheidene groepen. Waar op een en dezelfde plaats mosselcultuur en garnalenvangst niet zijn te combineren, zal de ene activiteit voor de andere moeten wijken. Minister Marijnen bezint zich op een oplossing, welke zo veel doenlijk naar billijkheid aan de belangen van elk der partijen tegemoet komt. de nakomelingen en tevens de door bedoelde ram gedekte schapen na en kele jaren de ziekte vertoonden. We hebben hier nl. te maken met een zgn. virusziekte, waarbij het merkwaardige is, dat het virus pas na enkele jaren de schadelijke gevolgen vertoont. Dr. Wensvoort vertoonde ook enkele plaatjes van schapen, die leden aan cobaltgebrek. Kenmerkend waren hier de sterk ingevallen flanken. De ziekte komt vrijwel altijd voor op door de zee gevormde gronden, derhalve duingrond en poldergrond. Als op de bedrijven een combinatie van schapen en rundvee voorkomt treedt deze ziekte meestal niet op, omdat door de mest van het rundvee belangrijke hoeveelheden co- balt op de grond terecht komen. De op de Texelse schapenbedrijven algemeen bekende „zwaaiertjes" moe ten gezien worden als een gevolg van kopergebrek. Deze ziekte komt in ver schillende vormen voor, maar in vrij wel alle gevallen sterven de dieren. In dien deze ziekte bij schapen voorkomt zijn de kenmerken het duidelijkst aan de wol te zien. De vacht is los en de kronkeling van de woldraden ver dwijnt. De correctie van kopergebrek noem de Dr. Wensvoort zeer moeilijk. Het gevaar van een overmaat aan koper is bij schapen nl. zeer groot. Zo noemde de inleider een aantal gevallen van ko pervergiftiging bij rammen en fokdie- ren, die veel krachtvoer met kopertoe voeging ontvingen. Het vlees van deze dieren gaat een gele kleur vertonen. Inleider noemde verder de zgn. „rek- kertjes". De mening, dat deze dieren wol in de ingewanden zouden hebben noemde spreker niet juist. Dr. Wens voort merkte nl. op, dat wel 75% van de dieren wol in de ingewanden heeft, maar dat dit meestal geen nadelige ge volgen heeft. Bij de rekkertjes is de oorzaak van de afwijking een gebrek aan de tussenwervelschijf in de rugge- graat. Een zeer bekende en gevreesde ziekte is „het bloed", een ziekte die vooral voorkomt bij lammeren, die in een goede voedingstoestand verkeren. De oorzaak moet worden gezocht in bac teriën, die in de darmen van de dieren voorkomen. De ziekte geeft niet steeds hetzelfde beeld. In het ene geval slaan de dieren heftig met de ledematen, in een ander geval zien de dieren er suf uit, terwijl meermalen ook diarrhee voorkomt. Het aantal uitvallers varieert sterk. In de meeste gevallen bedraagt deze niet meer dan 1 - 2%. In ernstiger gevallen is enting aan te raden. Sinds kort is er een zeer goede Engelse ent stof, waarmee de drachtige dieren 14 dagen voor het lammen moeten worden ingespoten. De later geboren lammeren blijven in ieder geval 14 dagen onvat baar voor „het bloed". Enting is ver antwoord wanneer een sterfte van 3 - 4% optreedt. Een ziekte, die op Texel op enkele bedrijven voorkomt nl. „scrapie" treft vooral de jonge dieren. Óp één bedrijf kwam hierdoor een uitval van 10% voor. Kenmerkend voor deze ziekte is de ondraaglijke jeuk. Als gevolg van de drang der dieren om de jeuk tegen te gaan treden vaak ernstige verwondin gen op. In Engeland komt deze ziekte veel voor en kan van een probleem worden gesproken. De export naar di verse landen is daardoor stilgelegd. De Amerikaanse regering heeft nu een aantal deskundigen met een flink kapi taal naar Engeland gestuurd om een uitgebreid onderzoek in te stellen naar deze ziekte. Aan het slot van de avond werden een serie dia's vertoond van een korte excursie van de heren Dr. Wensvoort en C. van Leeuwen naar Frankrijk. Hieruit bleek wel zeer duidelijk, dat er voor de afzet van slachtlammeren mo gelijkheden zijn, maar tevens, dat aan de kwaliteit hoge eisen worden ge steld. Wegens de vergevorderde tijd het middernachtelijke uur was nl. aange broken bleef de discussie zeer be perkt. Het bestuur van de Bedrijfsver eniging is van oordeel, dat de stof, die Dr. Wensvoort deze avond behandelde met daarnaast nog diverse andere as pecten van de schapenhouderij het waard is om in het volgend seizoen een aantal avonden te organiseren, waar breder op deze onderwerpen kan worden ingegaan

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1