Groen c2warLrJ~exels in het hart-. kou gevat? Er Ligt voor 1 miljoen aan bouwplannen in portefeuille De Koog volgend jaar een Strandpaviljoen rijker? Veel plannen maar geen R ijksgoedkeuring Texelse bouwplannen fltlJDAG 16 FEBRUARI 1K62 75e JAARGANG No. 7635 itgore N.V. Y.h. LanqeTeld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij »n Burg, Texel - Postbus 11 - TeL 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2.25 p. kwart. 25 ct ine. Adv. 10 ct p. mm. In dit nummer van de Texelse Courant maken Burgemeester en Wethou ders van Texel bekend, dat zij overwegen om met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning te verlenen aan enkele Texelse Stich- tingbesturen en aan een particulier Texelaar. Dit zijn slechts enkele van de vele plannen, die er zijn voor het bouwen van woon- of bedrijfsruimte. Er ligt thans voor ruim een miljoen aan bouwplannen te wachten op Rijks goedkeuring. Die is nodig voordat men met de bouw van een object mag beginnen. Wachten is altijd een vervelende geschiedenis en zeker als plannen worden geremd, die men liever vandaag dan morgen verwezenlijkt ziet. Eén troost is er (al is het dan een schrale troost), die vertraging van plannen ligt niet bij de Texelaars. Als wij schrijven: er ligt voor een ïiljoen aan bouwplannen in porte- ïuille, dan zijn wij met het noemen an het bedrag aan de lage kant. Mis- chien moeten wij schrijven dat de lannen die het miljoen volmaken urgent" genoemd worden. Er is belangstelling bij Texelaars en Overkanters" om op het eiland te louwen Advertenties voor bouwgrond •f een oude boerderij komen meerma- en in de advertentiekolommen voor. )f al die vragen gunstig beantwoord rorden, weten wij niet. Wel weten wij at de vraag groter is dan het aanbod, •n dit is voor de adspirant-koper nooit unstig. Strandpaviljoen Eén van de plannen, die op Rijks- oedkeuring wachten is de bouw van «n Strandpaviljoen kantine op iet terrein van de Stichting Sociaal 'oerisme te De Koog. Er is in de loop der jaren veel ge- >ouwd in de badplaats en als deze :antine klaar is, zal De Koog wéér een ;eheel ander aanzicht hebben. De plaats waar het gebouw zal ver- ijzen, is achter het parkeerterrein Kogerstrand". Als men het slag naast lotel „Opduin" in gaat en tippelt tot 'oorbij het parkeerterrein, dan zal op •en der hoge duinen (volgend jaar?) :en groot gebouw te vinden zijn. Een [ebouw, dat een oppervlakte heeft van >1 x 22 m. of ruim 1100 vierkante me ier. Een gebouw dus waar wel wat in ;edaan kan worden. De administrateur van de Stichting, le heer F. L. Faber, toonde ons deze veek de plannen op tekening. Het eer- te wat de heer Fabei zei was: ,,Als we •erst de Rijksgoedkeuring maar heb- )en", Dat is ook voor deze bouw het ïaakje waar de kan aan hangt. Wij willen het plan „groots" noemen n voor Texel zeker uniek. Diverse za len zijn geprojecteerd. Er is een jeugd- :aal van 9 x 18 m, een grote zaal van 14 x 28 m en er zijn ook nog twee :alen voor de kinderen. De terrassen Jevinden zich op de zonzijde, dus met uitzicht op zee en duinenvallei. Er komt veel glas in het bouwwerk, maar daar door is het architectenbureau te her kennen: Luc. G. Lentz. Het duin zal gedeeltelijk worden uit gegraven aan de zuidwestkant en onder de grote zaal bevinden zich de speel ruimten voor de kleine jeugd en de tieners". Er is woonruimte voor de beheerder, die er constant zal wonen en daarnaast is er woonruimte voor de pachter en een grote staf van personeel. Het strandpaviljoen zal uitsluitend dienst doen als kantine, er is geen win kelruimte in vrij gehouden. Wel is er gelegenheid voor de kampbeheerder de post van de kampeerders in het ge bouw uit te reiken. Service aan de kampeerder Waarom bouwt de Stichting een der gelijk gebouw? zo hebben wij de heer Faber gevraagd. Het Stichtingbestuur is van mening, dat ook de kampeerder service moet worden geboden. In een land als Nederland, waar regendagen niet op een hand te tellen zijn, heeft ook de kampeerder recht op een prettig onderdak. Dat onderdak vindt hij straks in de kantine van de Stichting. Daar zal hij kunnen lezen en schrijven. Kunnen spelen en eten. Het is niet prettig als het een week slecht weer is en de kampeerder die ook voor de welvaart van Texel zorgt zeven da gen gebogen onder een tentdak moet blijven zitten. Daarom meent te Stich ting, dat het gebouw zeker in een grote behoefte zal voorzien en dat het de ontwikkeling van De Koog in totaal ten goede komt. Het blijft moeilijk om in dit gebouw alleen kampeerders toe te laten. De duinterreinen zijn vrij te betreden en als straks de weg gereed is die via het kampeerterrein op „het slag" van „Op- duin" uitkomt, zullen zeker ook niet- kampeerders een kijkje gaan nemen in het gebouw. In het gebouw zal men een maaltijd kunnen gebruiken en een kopje koffie kunnen nuttigen. De inrichting van de keuken zal weinig te wensen overlaten. Er wordt zelfs in de toekomst gedacht aan kant en klaar maaltijden uit de. diepvries. Aan het begin van dit verslag heb ben wij een bouwbedrag genoemd van 1 miljoen Deze door de Stichting So ciaal Toerisme Texel te bouwen kan tine is er een deel van Het Strandpa viljoen, zoals B. en W. het aanduiden in een advertentie, vergt een kapitaal van 7 a 8 ton. Wij nemen aan, dat er voor een dergelijk bedrag ook werke lijk wat unieks mag komen. Winkelgalerij Er zijn meer plannen voor De Koog. Als het uitbreidingsplan gereed is, zal er ook een Bijkerk komen van de R.-K parochie te Den Burg, en zullen langs nieuwe wegen de gasten De Koog be reiken. Eén van de plannen is de winkel galerij, die de heer J. Jellema zal bou wen aan het begin van de Badweg. Achter zijn pand op de hoek van de Dorpsstraat is nog een open plaats. De architect, de heer C. R. Alkema, heeft zijn tekeningen gereed, maar ook de heer Jellema wacht opde Rijks- goedkeuring. Ook deze eilandbewoner hoopt dat hij spoedig met de bouw kan beginnen De tekening van dit complex zag er zeer aantrekkelijk uit. Vijf win kels onder één dak. Geen woonruimte, want de winkels zijn uitsluitend voor verhuur in de zomermaanden. Het is een ruimte, waarin een verplaatsbare wand is aangebracht. Achter die wand is een aanrecht en een w.c. De huurder kan de wand al naar eigen inzicht ver plaatsen. Hierdoor is het mogelijk om ook slaapruimte te scheppen. De stand van deze winkels is ideaal en de heer Jellema heeft nu al liefhebbers om „een winkel" te huren. Het totale oppervlak dat bebouwd wordt is 400 m2. De Koog breidt zich uit. Nieuwbouw en verbouw zijn er steeds weer. Diverse panden verwisselen van eigenaar. Toch denken wij in dit verband nog even aan de woorden van burgemeester De Koning. In zijn Nieuwjaarsrede meende hij, dat het verstandig zou zijn en zelfs aanbeveling verdiende, dat de bewo ners van De Koog eens om de „ronde BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 14 februari 1962 Geboren; Maria Mamerta Cahtarina, dv. Willem J. Bakker en Johanna A. Bakker; Franciscus Cornelis, zv. Mar- tinus J. Witte en Nellie Smit; Cornelis, zv. Meijert de Waard en Annie Kooger; Joannes Franciscus Jacobus, zv. Jan Hopman en Neeltjé' Cornelia Buis AANKONDIGING De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Noord holland te Haarlem, brengt namens de minister van verkeer en waterstaat ter kennis van belanghebbenden, dat op ruiming noodzakelijk is van een nabij kmp. 13 te Texel tegen de rijkszee wering het Molwerk gezonken houten botter. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het verboden is van het vaartuig goederen te verwijderen, zonder ver gunning van of namens genoemde hoofdingenieur-directeur. Deze vergunning wordt niet gewei gerd met betrekking tot lijfgoed, bed- degoed en scheepspapieren. Haarlem, 12 februari 1962. de hoofdingenieur-directeur, A. K. W. Unger COÖPERATIEAVOND VOOR JONGEREN Op woensdag, 21 februari a.s., zal in de Landbouwschool voor de Texelse jongeren een coöperatieavond gehouden worden. Hiervoor is uitgenodigd de heer J. Lont uit Nieuwe Niedorp, die een inleiding zal houden over het be lang van de Coöperaties voor jongeren in de toekomst. Naar aanleiding hier van zal de inleider enige actuele vra gen stellen, waarover in groepsverband gediscussiëerd zal worden. De heer Lont is ook op Texel bekend om zijn deskundige en humoristische wijze van spreken en zal ongetwijfeld ook nu weer een ieder tevreden en met een beter inzicht op het gebied van de coöperatie naar huis doen terugkeren. De Vereniging van Oudleerlingen en de jongeren in het bestuur van de ge zamenlijke Coöperaties, die deze avond organiseren, verwachten dan ook een grote opkomst. „IIOUD JE VAN JE WERK?" Zondagavond wordt in de Hervormde kerk te Den Burg een jeugddienst ge houden. Ds. G. Hartdorff, op het eiland welbekend, zal spreken over het onder werp „Houd je van je werk?" De dienst begint om half acht EEN HARTVERWARMENDE GIFT De Cocksdorp Toen de plaatselijke predikant, ds. W. A. Soesan, dinsdag avond laat in een stromende regen thuis kwam, verlangde hij naar de warme kachel in zijn huiskamer. Hij was echter niet de enige die de stro mende regen had getrotseerd. In zijn brievenbus vond hij een klein enve lopje met een paar regels: „Internatio nale hulp". De inhoud behoeven wij niet te noemen, maar het was voor de predikant „hartverwarmend". INSTUIF DEN HOORN Zondagavond 8 uur wordt er weer instuif voor ouderen gehouden in „De Waldhoorn". tafel" gaan zitten ter bestudering van het uitbreidingsplan. Nog te dik wijls worden er plannen gereed ge maakt, die later onuitvoerbaar blijken te zijn. In een „Vlugschrift" van een bekende overleden Texelaar, is een toekomst beeld gegeven van Texel. Wij willen er iets uit aanhalen: „Texel wordt een wereldbadplaats van de eerste rang. D.w.z. KAN het worden. Dat ligt nu alléén aan ons zelf Alléén aan de Texelaars. In heel Euro pa is zulk een mooi, breed, veilig en rustig strand niet te vinden. Ik zie b.v. aan De Koog absoluut een boulevard van drie kilometer, de buitenste dui nenrij gevuld. Dan een 10 a 12 grote zeer fraaie badhotels op de boulevard Ik zie De Koog als een pracht dorp met fraaie pensions en duizenden logeer gasten Het was een toekomstdroom van een Texelaar. Gaan wij deze kant heen? cent per rol EERST DENKENDAN DOEN! De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting en de Streekontwikkelingscom- missie Texel organiseren een tentoon stelling, die wordt gehouden op dinsdag 20 en woensdag 21 februari a.s. Medewerking verlenen o.a. het Rijks- tuinbouwconsulentschap te Hoorn, de Arbeidsinspectie te Haarlem, de Coöp. Zuivelfabriek Texel en het Rijksland- bouwconsulentschap te Schagen. Op deze tentoonstelling zult U kennis kunnen nemen van de mogelijkheden, die de tuinbouw biedt. Verder zult U veel handgereedschap kunnen bewonderen, terwijl mogelijk heden worden aangegeven tot het op bergen hiervan Veel werk moet door de boer in de stal worden verricht. Ook hieraan is aandacht besteed, want op de tentoonstelling zijn heel wat ma quettes aanwezig, die een doelmatige bouw en het mechanisch uitmesten weergeven. De arbeidsinspectie ver schijnt met een keurig verzorgde stand, waarin de arbeidsbeveiliging over duidelijk wordt tentoongesteld Tenslotte wordt de inwendige mens niet vergeten, want de zuivelfabriek zal zeker aantonen wat voor mogelijk heden zij in deze heeft. Deze tentoonstelling, die op verzoek van landarbeiders en boeren tot stand komt, zult U moeten zien als een ver lengstuk van de tentoonstelling, die in november 1961 werd gehouden. Door ruimtegebrek kon dit gedeelte toen niet geplaatst worden. Wat U thans krijgt te zien zal dan ook bescheidener en een voudiger van opzet zijn dan het ge heel, dat verleden jaar werd getoond. Ondanks dit hebben de standhouders toch hun best gedaan om alles keurig te verzorgen. De tentoonstelling is geopend: dinsdag 20 februari a.s. van 14 uur tot 22 uur en woensdag 21 februari a.s. van 14 uur tot 22 uur. Op de tentoonstelling wordt voor een deskundige toelichting gezorgd en daarom durven we ook deze keer U weer toe te roepen: Tot ziens in „De Oranjeboom"! C. van Groningen F. Brouwer ALWEER EEN TENTOONSTELLING? Welnee lezers, dat zou toch wel een beetje al te mal zijn. Wat dan wel, want er wordt toch maar weer reclame gemaakt en is dat wel weer de moeite waard? Ja zeker, dubbel en dwars, want het is feitelijk een voortzetting of als U wilt een behoorlijk slot van het deze herfst in „De Oranjeboom" ge- bodene. De zaal was nu eenmaal te klein en enige zaken zoals o.a. goed handwerkgereedschap, bollencultuur en arbeidsbeveiliging konden hierdoor niet voldoende „aan hun trek" komen. Het is altijd de moeite waard om op allerlei gebied zoveel mogelijk te zien, gedach tig de spreuk: „Onderzoekt alles en behoudt het goede". Dit geldt zowel voor hen, die de ge reedschappen financieren als voor hen die er hun arbeid mee verrichten, dus werkgevers en werknemers. Wij wensen deze demonstratie dan ook een druk bezoek, en de bezoekers een prettige en leerzame rondgang toe. TH RUTTEN, voorzitter Streekontwikkelings- commissie; A. DROS Bzn., voorzitter Vereniging voor Be drijfsvoorlichting. HERDENKING 25-JAR1G HUWELIJK H.M. KONINGIN JULIANA EN Z.K.H. PRINS BERNIIARD Ook op Texel zal het feest zijn ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig huwelijk van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Op maandag 30 april zal de herdenking plaats vinden. Leden van de Dorpscommissie van Den Burg zijn begonnen met de voor bereidingen van kinderfeesten en an dere activiteiten. Ongetwijfeld zullen de feestcommissies en dorpshuisbestu ren in de overige dorpen op het eiland volgen WEEKEND VOOR JEUGDLEIDERS IN DE R.-K. JEUGDHERBERG Er wordt aan herinnerd, dat zater dagavond, aanvang half 8 in de K.V.C. Jeugdherberg „Eiercoogh" onder auspi ciën van het „Centraal jeugdoverleg Texel" een weekend wordt georgani seerd voor jeugdleiders. Tijdens dit weekend zal speciale aandacht worden geschonken aan de beoefening van lekespel en leketoneel. Docent hiervoor is de heer Ad Bakker uit Santpoort, verbonden aan het werkcentrum voor leketoneel en creatief spel. Op de zon dag wordt de instructie hervat om 11 uur. Reeds gaven zich een 20-tal jeugd leiders en adspirant-jeugdleiders voor deelname aan dit weekend op. Even tuele gegadigden kunnen zich alsnog opgeven aan de heer J. M. de Vries, jeugd- en recreatieconsulent (tel. Den Burg 2473). OVERDENKING: „LAFAARD OF HELD" Via de kranten komt er deze week opnieuw een fragment tot ons over uit Amerika van een zeer griezelige dis cussie over het ondeiwerp: lafaard of held. Wanneer ben je het een of het ander. Een Amerikaanse piloot is in Ame rika teruggekeerd uit gevangenschap in Rusland. Volgens zijn meerderen had deze man niet mogen leven! Hij had vergif en pistool bij zich voor zelf moord, En in de discussie wordt telkens gezegd: daar werd hij ook voor betaald! Een jaarinkomen van ƒ30.000,met de clausule; als je neerkomt dan zelf moord! Een wonderlijke C.A.O. Aan de ene kant zou ik menen dat als dit militaire noodzaak was: bevel is bevel, genoeg zou zijn voor iedere officier om dit op te volgen. Waarom dan meer betalen dan een andere vliegerofficier alleen vanwege die laatste clausule. En als er dan toch betaald moet worden, is dan ƒ30 000,niet een heel laag bedrag? Al zou men mij 10 miljard bieden, zelfmoord plegen zou ik per sé niet doen, Een leven van een mens is on betaalbaar! Is nu deze Amerikaan een lafaard of een held. Is het niet een heel groot verschil om het risico te aanvaarden van te kunnen sneuvelen in gevechts actie of jezelf een prik te geven met een injectienaald7 En is het aan de andere kant niet heldhaftiger om een nederlaag eerlijk te aanvaarden dan in een laatste vernie tiging alles weg te gooien. Wat dat be treft is onze beroemde Van Speijck met zijn kruitschip eerder een lafaard dan een held. Het meest klemmende in deze dis cussies is de vraag in hoeverre een volk het ethische recht heeft om zelfmoord in koelen bloede te eisen van iemand en dan het geweten sust met de mede deling: we. betalen er toch voor. Een ontzettende maatschappij waar het zover moet komen. Je zou in dit verband de vraag kun nen stellen of Jezus Christus een laf aard of een held was. Ik ken genoeg mensen, die Hem een bijzondere slap peling vinden. Je zo maar laten grijpen, vernederen, doden!! Maar vergist U zich niet in de kracht die daarachter schuil gaat om zo te kunnen leven. Een kracht, die sterker is dan een graf steen! H. v. B. PADVINDERSBIJEENKOMST IN JEUGDHERBERG „PANORAMA" De padvindsters, kabouters, verken ners en welpen van „De Zwalkers", houden op 17 maart om 8 uur in Jeugdherberg „Panorama" een feest avond met de Texelse padvindersfilm en spelletjes door kabouters en welpen. De Hoofdkwartiercommissaris van Griethuysen houdt een inlei ding over „Wat de padvindersbe weging nu eigenlijk wil". Ouders en donateurs krijgen binnen kort nog nader bericht, maar houdt alvast de avond van zaterdag 17 maart vrij. BEJAARDENTOCHT DEN BURG Wederom zal de Bejaardentocht van Den Burg in het vroege voorjaar wor den gehouden. De „dorpentocht" zal plaats vinden op dinsdag 15 mei a.s. Natuurlijk volgen hierover nog nadere berichten. INGEKOMEN PERSONEN Bareld van der Heide (en echtgen.) van Den Helder, Middenvliet 23b naar C 9; Adriana Daalder, van Amsterdam, Vrijheidslaan 69 I naar Boodtlaan 14, De Koog. In de loop van deze week zonden wij aan onze leden-exploitanten een twee tal gestencilde formulieren voor de regelmatige verstrekking van gegevens voor de lijst van vrije accommodaties. Mocht U deze lijsten niet ontvangen hebben dan verzoeken wij U ons dit mede te delen, opdat toezending alsnog kan plaatsvinden. Op de strookjes heb ben wij de uiterlijke datum van inzen ding vermeld, resp. 17 en 28 februari, 10, 19 en 28 maart en 7, 16 en 28 april. Wij doen hierbij een beroep op Uw aller medewerking opdat wij om de 10 dagen een zo uitgebreid mogelijke lijst van gegevens aan onze aanvragers kun nen verstrekken. GESLAAGD Den Burg Onze jeugdige plaats genoot Jan Prins slaagde deze week voor eerste bediende dameskapper Hij werd opgeleid te Amsterdam. De heer H. C. Prins, dameskapper, hoopt binnenkort een filiaal te openen aan de Brink te De Koog.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1