Toerisme ook een gevaar N0* ASPRO DAM PC 2 ASPRO U&ntweï fit.' Toch nog liefde V oorlichtingsa vond Agrarisch Sociale Voorlichting verkouden Voorkom VERKOUDHEID Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt: Onrustige Zenuwen? TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 Ondanks het feit dat het aantal ver gaderingen op landbouwgebied in de laatste weken zeer groot is, kon de heer Th. R. Hin namens de gezamenlijke landbouworganisaties op maandag j.l. een flink aantal agrariërs welkom he ten op de bijeenkomst, waar de heer v.d. Hoek, provinciaal voedselcommis- saris voor Noord- en Zuid-Holland sprak over het onderwerp: De land bouw in de veranderende samenleving. Kan de boer toerisme bedrijven? In zijn inleiding haakte de heer v.d. Hoek allereerst in op de inleiding, die de heer Fortgens, oud-directeur van de V.V.V. enkele weken geleden heeft gehouden. De inleider ging er daarbij van uit, dat de landbouw in de eerst volgende jaren grote problemen zal moeten verwerken. Er wordt van de boeren zeer veel gevraagd. Dat bete kent, dat het nodig zal zijn de volle aandacht aan het boer-zijn te besteden. De heer v.d. Hoek stelde de vraag of dit mogelijk is als de boer ook toerisme gaat bedrijven. Spreker stond daar zeer sceptisch tegenover en wees daarvoor naar bepaalde gebieden in Zuid-Hol land, waar zich hetzelfde voordoet. Het gevolg is volgens de heer v.d. Hoek, dat de boer op beide terreinen amateur blijft. Dat er uit het bedrijf niet ge haald wordt, wat er in zit. De heer v.d. Hoek wees er verder op, dat het bedrijven van toerisme op de boerenbedrijven heel vaak gaat ten koste van vrouwen- en kinderarbeid en spreker achtte dit een blaam voor de landbouwbedrijven. Inleider was van oordeel, dat voor een gebied als Texel, waar de bedrijf s- grootte gunstig is, waar bekwame boe ren zitten, die getoond hebben produc ten van bijzondere waarde te kunnen voortbrengen, het bedrijven van toe risme niet noodzakelijk is. De eigen „boerenstijl" bewaren De heer v.d Hoek legde ook grote nadruk op het bewaren van een eigen stijl in het boerenleven. Ook in dit opzicht meende spreker te moeten wij zen op bezwaren als het boerenbedrijf pensionbedrijf gaat worden. Inleider was van oordeel, dat de Texelse boe renbedrijven er zich op moesten toe leggen om toeleveringsbedrijven voor de recreatieve sector te worden. Zorg er voor, dat U aan deze bedrijven de producten kunt leveren, die door de toeristen worden gevraagd Maar houd het buiten Uw leven! Boerenzoon als directeur van recreatiebedrijf In het vervolg van de inleiding bleek, dat de heer v.d. Hoek niet afwijzend stond tegen het feit, dat „overtollige" leden van het boerengezin een functie zochten in de recreatieve sector. Spr. dacht daarbij aan boerenzoons, die in het boerenbedrijf geen plaats kunnen vinden en middels grond van slechte kwaliteit een zelfstandig bedrijf kunnen opbouwen in de recreatieve sfeer. Laat U de zaak niet uit handen nemen! Spr. zag mogelijkheden voor recreatiebe- dnjven met boerenzoons als directeur en onderdirecteuren. Boer wordt onderbetaald Vervolgens wees spreker er op, dat de Nederlandse boeren gemiddeld een loon verdienen, dat gelijk staat aan 80% van het loon van de Nederlandse beroepsbevolking. In onze bedrijfsvoe ring moeten wij daarmee rekening hou den. De heer v.d. Hoek zag hier spe ciaal een taak in Streekverbeterings- gebieden. De activiteiten moeten er op gericht zijn, dat die 80% stijgt tot 100% en vervolgens tot 120%. Als op een rund veebedrijf van 18 ha. de boer op het moment een inkomen heeft van ƒ12.000,dan moet hij er mee rekening houden, dat van die ƒ12.000,er op het moment ƒ6.000, uit de markt komt en de rest uit de schatkist. Intussen blijven de lonen stijgen en de landbouwer mag er niet op rekenen, dat de vermindering van het inkomen van de boer, dat hiervan een gevolg is uit de schatkist zal worden bijgepast. Spr. wees er in dit verband op, dat in de Beemster het netto overschot of de winst in enkele jaren gedaald is van ƒ450,per ha. tot 215,— per ha. Landbouwers moeten mechaniseren Spreker stelde de vraag: Welk ant woord moet de landbouw hierop geven. De industrie doet dit met een voort gaande mechanisatie en automatisatie. Maar de boer heeft in dit opzicht veel minder mogelijkheden. Wij hebben een werkplaats met een „open dak" en kunnen elk werktuig slechts twee we ken tot een maand per jaar gebruiken. Verder verkeert de landbouw in de ongunstige omstandigheid, dat de markt voor landbouwproducten niet onbeperkt is. De toename van de wel vaart brengt wel enige wijziging in het voedselpakket, maar de totale opgeno men hoeveelheid voedsel neemt niet toe. Verwacht wordt, dat de lonen in de komende tien jaar met plm. 50% zul len stijgen. Dit betekent, dat een land bouwer, die op het moment een inko men heeft van ƒ10.000,over 10 jaar ƒ15.000,zal moeten kunnen verdie nen. Gebeurt dit niet, dan wordt de zo juist genoemde 80% nog minder. Kostprijs moet omlaag Hoe bereiken we dit? Spreker had daarop maar één antwoord: De kost prijs van de producten moet omlaag! De heer v.d. Hoek was er zich van be wust, dat deze uitspraak bij de boeren wrevel oproept, omdat tot nu toe een verlaging van de kostprijs prompt ge volgd wordt door een verlaging van de opbrengstprijzen. Spr. was echter van oordeel, dat ook zonder verlaging van de kostprijs een verlaging van de op brengst verwacht moet worden. In dit verband wees spreker op de mogelijk heden, die de opvoering van de stik stofbemesting voor bepaalde bedrijven kan geven. E.E.G. geeft nieuwe kansen De heer v.d. Hoek was ten opzichte van de mogelijkheden, die de gezamen lijke Europese markt zou geven optimis tisch. In juli 1962 zullen we de invloed van de E.E.G. gaan voelen en in 1970 zal er één Europese markt zijn voor 170 miljoen mensen. De E.E.G. geeft ons een perspectief, zoals we de laatste 25 jaar niet gehad hebben, concludeerde inleider. Daarvoor is het echter beslist nodig, dat we onze partij meeblazen. We moe ten het volgens inleider als geen nadeel zien als het aantal werkers in de land bouw steeds kleiner wordt. Spreker merkte in dit verband op, dat er de laatste jaren elke dag plm. 30 arbei ders en 8 tot 10 boeren of boerenzoons uit de landbouw verdwijnen. We moe ten dit toejuichen. Als de boeren ook hun aandeel van de stijging van het inkomen willen ontvangen, dan zal dit moeten betekenen, dat de totale op brengst van de landbouw aan een steeds kleiner aantal werkers ten goede komt. De arbeid moet ten volle benut worden Ingaande op de vraag wat een klein bedrijf is stelde spreker het als volgt. Een bedrijf is groot genoeg als alle menselijke arbeid bij inschakeling van alle moderne middelen (mechanisatie) geheel benut kan worden. Het mag dus beslist niet zo zijn, dat het aanschaffen van machines geremd wordt door de redenering: Wij hebben voldoende ar beid op het bedrijf. Deze bedrijven zul len het in de toekomst volgens de heer v.d. Hoek niet redden. Inleider wees daarbij op gevallen in de zuide lijke provincies, waar bij onderzoek bleek, dat volwassen zoons niet meer dan 2.000,per jaar op het eigen be drijf verdienden. In deze gevallen is het verstandig als de boerenzoon een andere werkkring kiest. De heer v.d. Hoek wees de aanwezigen met grote nadruk op de verantwoordelijkheid, die zij voor hun kinderen hebben. Wij krij gen onze kinderen, aldus de heer v.d. Hoek, niet om er kleine bietenrooiertjes of melkknechtjes van te maken, om er zelf voordeel van te hebben. Denkkracht in plaats van spierkracht De heer v.d. Hoek was van oordeel, dat bij de bepaling van de beroeps keuze de landbouwschool een belang rijke rol kan spelen. In het verleden is het meermalen gebeurd, dat het hoofd van een landbouwschool, nadat hij reeds twee zoons uit een bepaald gezin op zijn school had gehad infor meerde waar de derde zoon bleef. Spr. was van oordeel, dat het nu de taak van de landbouwonderwijzer is om met de boer te gaan praten als na de eerste zoon ook een tweede landbouwonder wijs gaat volgen. Bij het bepalen van de arbeidsbe- hoefte zullen we in de eerste plaats moeten nagaan welke kop de machines van deze arbeid kunnen afbijten om dan na te gaan wat er overblijft. Het zal in de komende jaren meer om denkkracht dan om spierkracht gaan. De heer v.d. Hoek wees er in dit ver band op hoe op een bepaalde plaats door deelname van een Veevoederkern de kostprijs van de melk met IV2 ct. werd verlaagd. Hier werd de denk kracht in de plaats van spierkracht ge steld. De boerderij moet een stuk eco nomie worden en geen leefwijze. Geanimeerde discussie Na deze met buitengewoon grote aandacht gevolgde inleiding werden nog diverse vragen gesteld. Heel in het kort geven wij deze weer. Moet het niet zo worden, dat in het binnenland de kostprijs van de produc ten wordt betaald? De heer v.d. Hoek kon in principe deze vraag bevestigend beantwoorden. Spr. wees er evenwel op, dat over deze kwestie niet al te gemakkelijk moet worden gedacht. Zolang er de druk van goedkopere buitenlandse producten is, ligt dit zeker niet eenvoudig. Ziet inleider de bezwaren van de combinatie boer-pensionhouder niet te ernstig? Deze vragensteller was van oordeel, dat het toerisme ook een gun stige invloed kon hebben op de leef wijze van de landbouwende bevolking. Uit de beantwoording bleek, dat in leider de bezwaren groter achtte dan de voordelen. Zullen in E.E.G.-verband de kansen voor fokbedrijven gunstiger zijn dan voor de bedrijven, die zich op de mel- kerij toeleggen? Inleider meende, dat dit van gebied tot gebied moet worden bekeken. Sommige gebieden zijn voor de fokkerij niet geschikt en hier moet men zich blijven toeleggen op de pro ductie van melk. Lijken de kansen voor de productie van rundvlees in de E.E.G. niet gun stiger dan voor die van zuivelproduc ten? De heer v.d. Hoek stond op het standpunt, dat voor de weidebedrijven de productie van melk' nummer één moest blijven. Kansen voor de mesterij zag spr. op de akkerbouwbedrijven met nevenproducten voor de mesterij. Wat denkt inleider van de grond prijzen? Spr. wees er op, dat de part ners in de E.E.G. zeker druk zullen uitoefenen voor verhoging van de grondprijs. In dit verband werd opge merkt, dat de Wet Vervreemding Landbouwgronden na 1 januari 1963 niet verlengd zal worden. Dit betekent dus, dat de grondprijzen vrij worden. Inleider was evenwel van oordeel, dat de pachtprijzen wel in de hand gehou den zullen worden en dat daardoor de koopprijzen niet overmatig kunnen stijgen. Wat zijn de vooruitzichten voor het gemengde bedrijf? Spreker was van mening, dat op de wat grotere bedrij ven een combinatie van rundvee, var kens en kippen niet aan te bevelen is. Het is, aldus de heer v.d. Hoek onmo gelijk op alle onderdelen een topplaats te bezetten. Op een prima rundveebe drijf met een goed inkomen zal het houden van kippen en varkens resul teren in een kleine verhoging van het inkomen ten koste van veel uren ar beid. Zal de graanteelt in de toekomst nog rendabel zijn? De betere, duurdere gronden zullen volgens inleider ge bruikt moeten worden voor meer op brengende gewassen. Hele gebieden zullen echter bestemd blijven voor de teelt van voedergranen en spreker was van mening, dat er in de E.E.G. een kans op een hogere prijs voor voeder- granen zit. In zijn slotwoord onderstreepte de heer Hin de woorden van inleider in zake verlaging van de kostprijs. Spr. was van oordeel, dat de Texelse boeren zich gelukkig kunnen prijzen, dat in 1953 de ruilverkaveling is aanvaard. De verbeteringen, die hierdoor tot stand komen, geven aan de Texelse boeren de mogelijkheid om in het stre ven naar kostprijsverlaging bij te blijven. C. v. Gr. FILMNIEU WS MORGEN ZIJN WIJ VOLWASSEN Marcel Carné's ongeëvenaarde ge tuigenis over de jonge mensen van vandaag fel en bitter teder en menselijk. Aan de rand van Parijs verheffen zich grote nieuwe woonblokken. De terreinen er om heen zijn drassig en vervallen en steken af tegen de oude ontruimde fabriekshallen. Een van die oude gebouwen is het hoofdkwartier van een groep jongelui tussen 15 en 17 jaar, die een soort verbond hebben ge sloten'. Leidster is een meisje. Wat willen deze jonge mensen? Eigenlijk niets anders dan eenzaamheid. Zij ont vluchten van thuis waar zij dikwijls niet worden begrepen of waar de op slechte voet levende ouders zich niet bekommeren om de opvoeding van hun kind. In deze film wordt een beroep gedaan op geweten en medegevoel. Vandaag immers zijn het nog jongelui morgen zijn zij volwassen.... Zondagmiddag de film „Gebrand merkt". Wereldnieuws O.a.: Pokkenbestrijding in Pakistan; Bij de dood van de weduwe Trotski; Amerikaanse conferentie bant Cuba uit; Harddraverijen om de Prix d'Amerique Nederlands nieuws O.a,; Bouwen in de winter; Judo voor taxichauffeurs in Amsterdam; „Twistziek" Nederland; Koninklijk be zoek aan Amsterdam. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 21 februari a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild ver wacht van 13.00 tot 16.30' uur Mijfthardt's Zenuwtabletten ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen H DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. RIF1VELD De Cocksdorp, te! (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) RECTIFICATIE VERSLAG INLEIDING DR. WENSVOORT In het verslag van deze inleiding in de Texelse Courant van dinsdag j.l. komt een storende fout voor. De tijd, dat de lammeren na de enting van de moederdieren tegen het zgn. „bloed" onvatbaar blijven is geen 14 dagen, zoals in het verslag is vermeld, maar 14 weken. FEUILLETON. door HANOI. SPOOR. HOOFDSTUK XVIII Andries in de branding Hoewel Andries na de zitting van het kantongerecht de volgende dag weer gewoon aan het werk bij baas Schram was gegaan, had hij innerlijk geen rust. In zich zelf ging hij wel tienmaal ach tereen het verloop van de zitting na. Had hij ergens een fout gemaakt, welke de afloop voor hem had verzwaard? Nu na zo'n korte periode waarin hij wei gerde zijn handtekening te zetten, wachtte hem al de gevangenis. Waar zou dat op de duur op uitlopen? Wat de mensen van hem dachten liet hem koud. Het liefst bemoeide hij zich met niemand Al vóór deze geschiedenis was hij altijd wat eenzelvig geweest. Zijn moeder had erg geleden onder het gedrag van zijn vader en zich daarover altijd diep geschaamd. Deze houding had ze onwillekeurig ook op Andries overgebracht. Daarom ging hij meest stil zijn gang en deed niet aan het ge wone dorpsleven mee. Ook de meisjes konden zijn belang stelling niet opwekken. Met een bitter glimlachtje dacht hij nu over zichzelf als over de mislukte huwelijkscandi- daat. Welja, eerst nooit naar vrouwen om kijken en dan ineens een vrouw ten hu welijk vragen en van een ander gaan houden. Dat kon alleen maar hem overkomen. Moest hij tenslotte niet blij zijn dat alles zo gelopen was. Maar nee, als hij bijtijds van zijn liefde voor Paulien geweten had, dan zou hij Martha zijn woord hebben terugge vraagd. Waarschijnlijk zou zelfs zijn liefde zo groot zijn geweest dat hij on baatzuchtig toch Martha met haar be drijf geholpen zou hebben. Maar wat baatte al dat nakaarten. Hij zat nu met de brokken van zijn liefde en zonder enige toekomst. De wet zou hem blij ven achtervolgen en de ontmoetingen met Paulien zou het verdriet bij haar en hem steeds groter maken, waarbij nog de kans kwam haar voorgoed te verliezen. Niets zou hij mogen doen om dit te verhinderen, integendeel hij zou haar nog moeten aanmoedigen om de toe komst met een ander tegemoet te zien. Alles bijeen zag het er voor hem maar somber uit. Iedere dag was er één van de veer tien dagen uitstel, die de rechter hem gegeven had. Daarna kon hij er steeds op rekenen dat ze hem voor die hech tenis kwamen halen. Hoe zou het leven zijn, zo tussen vier kale muren. Niet dat hij in het leven zo verwend was, maar zijn vrijheid had hij toch altijd behouden. Andries richtte zich op van het werk en keek over de landerijen. Veertien dagen zou hij de zon niet zien, noch de regen horen ruisen op de bladeren. Veertien dagen zou hij de wind niet door zijn haren voelen strij ken ,noch de natte aarde en het gras ruiken. Na veertien dagen zou er op de tuin weer heel wat gegroeid zijn en be werkt. Baas Schram zou hem ontvan gen alsof er niets gebeurd was, dat wist hij wel. Het was een baas naar zijn hart, die de overlast van dergelijke vreemde zaken zonder commentaar verdroeg. Zijn vrouw trachtte wel eens er achter te komen, waarom hij toch zo halsstarrig weigerde om zijn handte kening te zetten. Och, die dingen waren nog gemak kelijk te dragen. Het verdriet in Pau- liens ogen gaf hem grotere zorgen. Wat was hij, dat zij hem zo al haar liefde bood. Als hij aan Paulien dacht, schoot zijn gemoed vol tegenstrijdige gevoelens. Het wonderlijke geluksge voel kwam altijd vergezeld van een zekere angst om iets wat hij niet onder woorden kon brengen. Hun liefde was groot en hecht en als ze bij elkaar wa- 10.30 13 00 11 40 14 20 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 febr. op om 7.51 uur en gaat onder om 17.58 uur; 21 febr. op om 7.45 uur en onder om 18.04 uur. Maan: 19 febr. V.M.; 27 febr. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 febr. 6.03 en 18.25; 17 febr 7.05 en 19.23; 18 febr. 7.58 en 20.12; 19 febr. 8.44 en 20.55; 20 febr. 9.22 cn 21.33; 21 febr. 9.55 en 22.02; 22 febr. 10.24 en 22.31; 23 febr. 10.51 en 22.56; 24 febr. 11.15 en 23.18. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. (geldig tot 26 mei 1962) Werkdagen van Texel: 5.20 7 40 15.30 18 00 van Den Helder. 6.30 9.15 16.40 19 35 Zon- en alg. erkende chr feestdagen: van Texel: 7 40 11.00 16.00 18.25 van Den Helder: 9 00 12.10 17.15 19,35 DAMCLUB TEXEL C. Dijker-S. Ros 20 S. Ros-C. Dijker 11 J. Vinke-S. v. Heerwaarden 02 C. P. Burger-P. Bakelaar 11 W. A. v. Zeijlen-C. v.d. Werf 20 G. Dros-S. Hin 11 A. v.d. Slikke-Jac. v. Heerwaarden 20 A. de Haan-J. A. v. Enst 20 D. v.d. Werf-H. Bruining 11 S. Ros blunderde snel en gaf resoluut op i.p.v. met twee stenen minder door te spelen. Hierdoor niet van zijn stuk gebracht, bereikte hij vervolgens re mise In de tweede puntenverdeling maakte C. P. Burger het zwart goed lastig, maar P. Bakelaar wist met een stukoffer dam te halen. W. A. v. Zeijlen won gemakkelijk. D. v.d. Werf-H. Brui ning speelden weer een moeilijke partij. ren, vergaten ze alles wat hun be zwaarde. En juist in dat „alles" schuilde het gevaar. Een groot gevaar. Ze zouden meer en meer bij elkaar komen en ze zouden het op de duur gaan voelen als een recht om bij elkaar te zijn. Aan hun gezichtseinder zou het hopeloze van hun situatie staan. Hun liefde zou daardoor met verflauwen, integendeel. Zij zouden bij elkaar de troost zoeken, die het leven hun ontzegde. Eens zou hun liefde eisen stellen. Paulien was te mooi en te goed om door de mensen nagewezen te worden. De mensen vra gen niet naar het hoe en waarom, maar houden zich aan de naakte feiten. Nie mand zou hun gedrag verontschuldigen of goedpraten. Nu ging het er al op lijken dat hij een paria zou worden, het was beter te zorgen dat Paulien zijn lot niet deelde. Hoe moest hij dit voorkomen. Het enige wat zijn afgetobd brein kon ont dekken, was een vlucht. Als hij zorgde te verdwijnen, dan kon Paulien hem niet meer bezoeken. Het zou hem on- nomelijk pijn doen, doch alles beter dan later gewetenswroeging tegenover haar te moeten koesteren. Maar hoe kon je je zelf in het niet doen oplossen. Lang liep Andries hierover na te denken en dacht eindelijk wel een op lossing gevonden te hebben. Hij zou naar de havens in de grote stad gaan. Als havenarbeider zou hij dan aan de ene boot en dan aan de andere mee helpen. Zomaar waar men toevallig erg om hulp verlegen was. Iedere dag da delijk laten uitbetalen, dan was hij van die andere narigheid ook af en bestond er weinig kans dat hij ontdekt zou worden. Nu hij eenmaal zover met zijn ge dachten gekomen was, nam hij zich voor het plan maar zo snel mogelijk uit te voeren, dan kon hij ook door de rechterlijke macht niet ontdekt worden en liep hij misschien zijn hechtenis mis. Het leek zo eenvoudig, maar Andries zat die avond lang met het hoofd in de handen, aleer hij aan de uitwerking van zijn vlucht begon. Er waren meer banden te verbreken, dan hij in opzet vermoed had. Zijn huisje moest zodanig verzorgd worden dat het lange tijd alleen zou kunnen staan. Aan baas Schram moest een brief worden geschreven, waarin Andries zijn excuus aanbood voor zijn onver wacht vertrek en toen kwam het moei lijke moment om ook een brief aan Paulien te schrijven. Mijn allerliefste Paulien, schreef hij. Daarna zat hij een tijdlang over de aanhef gebogen. Hij moest het maar zo kort mogelijk maken, doch tegelijk moest ze overtuigd zijn van zijn liefde. Hij zou de gedachte niet kunnen ver dragen, als zij zou denken dat het voor hem een kortstondig spelletje was ge weest. Na eindeloos gepeins volgden de zinnen elkaar op Ik verdwijn uit je leven. Het lijkt mij het beste voor ons beiden. Je hebt me heel gelukkig gemaakt en ik zal je nooit vergeten. Probeer je een toe komst te scheppen zonder mij. Ik zal me minder bezwaard voelen als je ook zonder mij het geluk nog kan vinden. Je altijd liefhebbende. Ja, zelfs met deze brieven moest hij weer over die handtekening struikelen. Ik voel me als iemand die niet volgroeid is, dacht hij bitter. Telkens is ergens een grens waarover heen ik niet kan. Een reden temeer om dit alles te ont vluchten en ergens anders opnieuw te beginnen. Daar moest hij dan maar doorgaan voor een minder toereken baar mens. Tussen vreemde mensen in was dat misschien beter te dragen dan temidden van steeds meer verwonder de gezichten van de dorpsgenoten. En fin, zowel baas Schram als Paulien zouden geen ogenblik hoeven te twij felen, waar deze schriftelijke boodschap vandaan kwam. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3