Cjrocn '/warts-Jexels in het hart Texelse amateurs voor het voetlicht Sic trancit Gloria Mundi Volgende maand begint men met de bouw van achttien Bouwfonds woningen te De Koog De woningnood op ons eiland nog zeer groot JJSDAG 20 FEBRUARI 1962 75e JAARGANG No. 7636 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Laugeveld de Roou Boek-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij ka Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 De woningnood op het eiland is nog tng niet van de baan. Op het spreek- ur van de heer Van Heeringen, van et huisvestingsbureau komen nog eeds tientallen woningzoekenden. Er loet door de heer Van Heeringen veel nee" worden verkocht. Hij kan maar yeinig bezoekers hoopvol huiswaarts iten keren. Bij de woningzoekenden jn ook niet eilandbewoners. Onder en zijn er, die reeds vijf jaar op het land werkzaam zijn ei nog steeds een en weer reizen, hetzij naar Den elder of nog verder het land in. Voor en is het wachtenwachten en nog ens wachten. In diverse nummers van de Texelse ourant heeft een advertentie gestaan an het Bouwfonds Nederlandse Ge- ïeenten. Deze N.V. zal 18 woningen ouwen aan de Plevierstraat te De ;oog. Texelaars waren in de gelegen- eid om eigenaar te worden van een roning. Onlangs is er een vergadering eweest van belanghebbenden. Een ental Texelaars was gekomen om te rorden voorgelicht door de heren van et Bouwfonds. Goede voorlichting is et halve werk zegt men wel en dat -as hier dan ook zeker van toepassing. Doel van ie instelling: Het doel van de N.V. Bouwfonds federlandse Gemeenten is bevordering an het eigen-woningbezit, met name ij bevolkingsgroepen met een inkomen m het gemiddelde of lager; een tweede oelstelling is, het sparen te bevor- eren. Dat gemeenten zich op dit gebied ebben begeven, waaronder de ge- ïeente Texel, heeft verschillende re- enen. Zo huldigden de initiatiefne- ïers de opvatting dat de overheid, in et kader van haar bemoeienis met de olkshuisvesting, ook bij de bevorde- ing van het eigen-woningbezit een aak heeft. Zij waren bovendien van ordeel dat het particuliere bedrijfs- even op dit gebied niet voldoende acti- iteit ontplooide, vooral niet ten be- oeve van de kleine man. Van het begin af aan is aangestuurd p verantwoord eigen-woningbezit, het erschaffen van de juiste woning aan e juiste persoon. Alleen dan was ïgen-woningbezit volgens de opvat ing van de oprichters een positieve ijdrage tot verbetering van de volks- uisvesting. De personen die terzijde ouden worden gestaan bij hun streven ich een eigen woning te verschaffen, ïoesten worden geselecteerd omdat iet voor iedereen het eigen huis de neest geschikte woonvorm is. Voorts noesten de te verlenen diensten zich liet beperken tot het verschaffen van en verantwoorde financieringsmoge- eid; zij zouden ook bemoeiing met de louw van het huis moeten omvatten. Deze opvatting werd de jonge inter- emeentelijke instelling bij haar op- ichting in 1946 als richtsnoer meege- even. Het sparen Het is voor diegenen, die van het louwfonds een lening wensen niet ver dicht dat zij eerst Bouwfonds-spaarder ïjn geweest. De spaarmogelijkheid bij iet Bouwfonds dient om de adspirant- louwers die nog niet over een bij de louw benodigd eigen-geldbedrag be- chikken, in staat te stellen dit geld zo nel en zo gemakkelijk mogelijk bijeen e krijgen. In 1961 beliep het aantal paarders omstreeks 12.000. Per maand noet ten minste ƒ20,worden ge paard; willekeurig hogere bedragen ïjn echter altijd toegestaan. Bouwkundige bijstand Zal een eigen-huis-bezitter van zijn voning blijvend profijt hebben, dan noet deze woning aan hoge eisen vol- loen wat soliditeit, ruimte en comfort, lus wat permanente bewoonbaarheid 'etreft. Het huis moet zoveel mogelijk egemoetkomen aan de bijzondere wen- ien en behoeften van zijn gezin. Maar laarnaast moet het ook betaalbaar zijn: lij moet niet meer behoeven te ver tonen dan in verband met zijn inko- nen verantwoord is. Teneinde te bereiken dat de wonin gen voor de deelnemers zo goed moge- ijk aan al deze voorwaarden voldoen, leeft het Bouwfonds een Technische dienst in het leven geroepen. De diensten die de Technische Dienst le deelnemers verleent bestaan in het fort uit: idvies bij de keuze van een bouwplan; iet controleren van deugdelijkheid en (eschiktheid van het bouwplan; iet opzetten van een voorlopige kosten- aming; het verzorgen van de administratieve bouwvoorbereiding; het controleren van de aanneemsom en het eventueel hierover onderhandelen met de aannemer; het opstellen van de definitieve kosten berekening; het regelen van en uitoefenen van con trole op het bouwtoezicht; het verrichten van de termijnbetaling aan de aannemer; het opnemen van de gereedgekomen woning; het opstellen van een eindafrekening. De hypothecaire lening Het Bouwfonds verstrekt hypothe caire leningen tot maximaal 85°/o van de waarde van het onderpand. Een enkel geval uitgezonderd zijn de lenin gen bedoeld voor nieuwbouwfinancie- ring; onder „waarde van het onder pand" wordt dan doorgaans verstaan het bedrag der stichtingskosten. Om het de deelnemers mogelijk te maken op het ogenblik van de hypo theekverlening hun toekomstige ver plichtingen te kunnen overzien, zijn de leningen (behoudens bij wanbetaling e.d.) van de zijde van het Bouwfonds onopzegbaar en is de hypotheekrente gedurende de gehele looptijd van de lening op een vast pencentage ge fixeerd. Bij de huidige bouwkosten is voor de financiering van de bouw van een eigen woning een aanzienlijke geld som nodig, de maximum-lening (85%) beloopt dan ook vaak een bedrag dat in verband met het inkomen van de deelnemers hoog genoemd moet wor den. Uiteraard is voor hen de hypo theekschuld alleen acceptabel wanneer de financiële verplichtingen, welke er uit voortvloeien, niet een te groot deel van het gezinsbudget opeisen. Daarom is een lange aflossingstijd (30 jaar) toe gestaan en kan de betaling van rente en aflossing plaatshebben in annuïtei ten, af te dragen in maandelijkse twaalfden. Op deze manier wordt het bedrag van een gebruikelijke „huur" zo dicht mogelijk benaderd. Extra af lossing is echter over het algemeen toegestaan. Woningonderhoud Het Bouwfonds streeft er niet alleen naar de deelnemers zo goed mogelijke woningen te verschaffen, het acht het ook van het grootste belang dat deze woningen in goede conditie blijven. Daarmee is het als hypotheekhouder, maar zijn nog meer de eigenaren zélf gebaat. Waar nodig wordt de deelne mers van advies gediend over noodza kelijke onderhoudswerkzaamheden. Voorlichting op dit gebied wordt ook gegeven in het tijdschrift „Ons eigen huis". 18 woningen te De Koog Begin maart hoopt men met de bouw te beginnen van 18 woningen aan de Plevierstraat te De Koog. Een straat, die loopt van de Kamerstraat naar de Ruijslaan. De woningen worden ge bouwd in blokken van twee en de in deling is gunstig te noemen. Een grote woonkamer en ruime slaapkamers. De toekomstige eigenaars zullen zeer ze ker tevreden zijn als ze straks een eigen home kunnen betrekken. De woningen zijn nog niet allemaal verkocht. Reeds zeven Texelaars heb ben definitief ingeschreven en er zijn drie gegadigden van de vaste wal, die aan de Plevierstraat te De Koog hun bivak op gaan slaan. Wij hebben de vraag gesteld aan de heer G. Pansier, de secretaris van de Texelse afdeling, of de tijd van inschrijving voorbij was. Dit is niet het geval. Texelaars hebben nog steeds de gelegenheid eigenaar te worden van een woning. Zij hebben zelfs voorrang bij de niet-eilandbewo- ners. Waarom zijn de Texelaars dan zo traag? Ongetwijfeld speelt de prijs van de woningen hier een rol. Met zomer woning kosten deze woningen ƒ35.000,op naam. Er zijn Texelaars geweest, die ons diverse krantenknip sels hebben gegeven, waarop aan de vaste wal woningen te koop worden aangeboden, die een stuk goedkoper zijn. Hierover hebben wij een gesprek gehad met de heer E. Mol, inspecteur van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Wij hebben hem deze knip sels laten zien en zijn antwoord was: Het Bouwfonds kan ook dergelijke wo ningen bouwen, maar dat wordt niet gedaan. Het Bouwfonds geeft een schriftelijke garantie op de bouw en de bouw staat van het begin tot het eind onder controle van het Bouwfonds. Een bewijs, dat de bouw naar de zin is van Zo heeft dan het raadhuis zijn poorten gesloten, De glorie op aard gaat nu eenmaal voorbij. Daar zetelden eenmaal de Texelse groten, Tesaam wel een zeer onafzienbare rjj. Daar, achter die statige manshoge ramen Kwam iedere maand weer de vroedschap tesaam, Daar zat nicn de plannen met ernst te beramen Nu eens heel gewoon, maar soms ook heel voornaam. Daar werden de banden van 't huw'lyk geklonken, Ook ik heb daar eens voor het dorpshoofd gestaan, Dan kreeg je een toespraak, gedegen, bezonken, En streden om voorrang de lach en de traan. Daar zette je twee-maal je naam voor het leven, Dan las men het vonnis van levenslang voor, Dan beukte de hamer de tafel nog even En dan ging de stoet er weer juichend vandoor. Hoe menige man, pas bevorderd tot vader, Heeft daar eens, bedeesd voor de balie gestaan, Dan kwam hij schoorvoetend een klein stapje nader En reikte de ambt'naar het trouwboekje aan. Maar kijk, na de tiende ging dat al veel beter, Dan was het een kwestie slechts van repeteer. En knipogend liet dan de ambtenaar weten: „Zo, Jansen (of Klaasen) zo, ben je daar weer En dit hoort nu alles voor goed tot 't verleden, De dagen van 't raadhuis zijn bijna geteld, Weldra zal de sloper de ingang betreden En wordt er dit stukje historie geveld. Vaarwel, oud gebouw, want al was je geschonden, Je bergde van elk toch wat vreugd en verdriet, En dat wordt aanstonds niet terug meer gevonden. Vaarwel, oud gebouw, wij vergeten je niet. Huib de Rijmelaar. LEZING DOOR MEJ. DR. SCHOTSMAN De Koog De helaas weinige be langstellenden, die aanwezig waren bij de lezing, zullen stellig hebben genoten van de prachtige dia's en de leerzame en interessante reisverhalen van mej. Schotsman, naar aanleiding van haar studiereis door verschillende Europese landen in 1959. Van het eerste land door haar be zocht, Portugal, kregen we fraaie op namen te zien van de universiteitswijk van Coimbra, waarvan het hoofdge bouw, de eigenlijke universiteit, een prachtige bouwstijl had. Uit het vol gende door haar bezochte land Italië verschenen de beelden van prachtige kerken en de interieurs daarvan op het doek. Bijzonder mooi was het mozaik- werk in deze kerken. Vervolgens ging de reis naar Joego slavië, een land, rijk aan natuurschoon. Prachtige dia's van een reeks meren, watervallen, kerken, stadsgezichten en landschappen trokken in bonte rij ons oog voorbij. Na de pauze kwamen er nog beelden uit Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk en Engeland op het doek. Al met al een zeer interes sante avond, nog opgeluisterd met een tentoonstelling van verschillende kunst voorwerpen uit Joegoslavië. We moeten constateren, dat de wegblijvers veel hebben gemist. spaarders, is aan te tonen door de 3028 woningen, die vorig jaar zijn gebouwd. Het Bouwfonds bouwt goede woningen en heeft een dienende taak, aldus de heer Mol. Het materiaal, dat bij de bouw wordt gebruikt, speelt in de to taalprijs een belangrijke rol. De bouw op het eiland is duurder dan aan de vaste wal. Het is jammer, zo werd ons verteld, dat de Texelse aan nemers nog een meldingsplicht hebben van alle bouw die overwogen wordt. Die meldingsplicht van de heren aan nemers aan een centraal adres is een overblijfsel uit de slechte jaren van voor de oorlog. Dit is een van de rede nen, waarom de 18 woningen niet door een Texelse aannemer zullen worden gebouwd. Door wie de woningen worden ge bouwd, werd ons niet meegedeeld. Een Texelse aannemer noemde de prijs gunstig. Ongetwijfeld zullen er nog meer Texelaars komen, die, als eenmaal met de bouw begonnen is, belangstelling hebben voor een eigen woning. Op het gemeentehuis worden gaarne alle in lichtingen verstrekt en tekeningen ge toond. Het zijn achttien woningen, maar ook hierdoor is de woningnood op het eiland niet van de baan. DONDERDAGAVOND hebben Texel se Amateurs hun beste beentje voor gezet. De zaal van „Casino" was tot de laatste stoel bezet met belangstellenden toen na een welkomstlied „In Carrou sel", de heer J. M. de Vries nog even uiteenzette wat het doel was van de actie 10 x 10. In alle dorpen is de jeugd thans bezig zich in te spannen voor een medemens, die minder heeft dan wij, Texelaars. Het was een vrij bont gezelschap, dat hierna elkaar afloste en voor het voet licht verscheen. Wij willen beginnen met het noemen van de imitator J. Bruin. Ongetwijfeld heeft hij de aanwezigen het meest ge boeid. Op een bijzonder vlotte wijze zong, danste, speelde en sprak hij met de stem van velen. Een clubje Gereformeerde Jongeren van Oosterend heeft zeer juist de spij ker op de kop geslagen. Zij wisten wat de actie nodig had; Geld, en weinig woorden. Deze jongeren hebben te Oosterend 3000 oliebollen aan de man gebracht. Met een reusachtige „bol" verschenen zij op het toneel en de voorzitter van het Mevrouw De Ko ning-Hulpcomité, ds. W. A. Soesan, mocht de bol uit elkander peuteren. In het hartje van dit meelproduct bevond zich een doosje en daaruit kwam een bedrag van.... 322,05 Dat er hierna een hartelijk applaus uit de zaal kwam, was te begrijpen. De voorzitter van de Vereniging van Oudleerlingen van de L.L.S., de heer J. Zuidewind, kwam hierna voor de mi crofoon met de heer Bakker, die be reidwillig zijn baard voor de actie had laten afscheren. Een verloting tijdens de toneelavonden van de vereniging bracht ƒ495,op. En zo steeg het be drag, dat reeds bijeen is gebracht voor de actie. In een grote enveloppe over handigde de voorzitter van het jonge- rëncomité, de heer A. Bremer, aan ds. Soesan de laatste afrekening van de bank. Als wij het noemen is het al lang weer hoger, want iedere dag ko men er giften bij op de bankrekening en de jongeren hebben ook gezegd, dat het veel hoger zal worden. Het bank saldo was ruim ƒ2300, Het koperkwaret Bousma bracht het er goed af. Op een pittige wijze de jonge Strooppotbewoners en -ster de klanken de zaal in te biengen. Er was deze avond veel muziek en dat is pret tig, want wat is een mens zonder muziek? Het duo Koorn was ook weer present en had merkbaar vorderingen gemaakt. Verder het duo Breeuwer-Reuvers met zang en gitaar, het ensemble Nauta en ensemble Pieterse. Het dameskoor van de heer J. Visser bracht enkele zangnummers en even later verscheen het Oosterender Mannenkoor o.l.v. de heer C. Bremer op de planken. Tussen al deze activiteiten was er de muzikale Quiz van het Electrohuis. De heer Zegel en mevrouw Beumkes ver schenen op het toneel om deel te nemen aan deze quiz. Er was natuurlijk wat te verdienen. De heer M. Bakker toonde hen een enorm snoer zilveren rijksdaal ders. Jammer voor de beide deelne mers, ze hebben ze niet verdiend. Toch waren de rijksdaalders voor het goede doel. Er was veel meer deze avond, maar wij kunnen niet alle deelnemers noemen. Reeds enige dagen waren de jongeren bezig geweest met het verkopen van loten. Er waren twee prijzen beschik baar gesteld door Texelse midden standers De heer C. Zegel had zijn dui zendste Solex geschonken en Bakker's Ijzerhandel een wasmachine. De comitéleden van De Cocksdorp zijn schijnbaar actiever geweest dan in de andere dorpen, want de twee pnjzen kwamen in het hoge Noorden terecht. De heer J. Daalder won de Solex en de heer Moonen de wasmachine. De organisatoren hebben niet het onderste uit de kan willen hebben. Niet alle duizend loten waren nog verkocht en toch werd er getrokken. Wij willen dit een beetje „vlot" noemen, want de prijzen waren meer waard. Het doel is toch veel geld voor 10 x 10. Ook het paar schoenen dat aangeboden was door schoenhandel Mantje, had wel een klein bedragje op kunnen brengen. De niet-Texelaar had deze avond een aandachtig gehoor. Kees Stet uit Iers woud heit hét wéér bar best zeit. Al was hee dan niet kleddereg op z'n rèèg, hij vertelde weer leuke dingen. Jam mer voor hem dat het zo laat werd; om 1 uur kwam hij voor de laatste maal voor de microfoon, maar toen hadden de aanwezigen genoeg genoten en verlieten velen reeds de zaal. Het was een bijzonder leuke afwisseling in het programma. Het doel van de avond is zeker be reikt. De actie 10 x 10 is gesteund. De algehele leiding was in handen van de heer J. Wieten. Verschijnt dinsdags cn vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct. p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. Twee charmante dames, mej. Bruinoge en mej. Rooy van de Landboiiwbuishoudschool Texel openden de rij van amateurs voor d« actie 10 x 10. Voorzien van koffer en wan delstok werd een aardige dans uitgevoerd. Het koperkwartet Bousma was geheel nieuw aan het amateurfront. Er werd een vrolijk nummertje geblazen. Ook op de Amateursavond was Oosterend Present. Ds. Soesan ontving een grote oliebol van de Oosterender jeugd. De inhoud wae ƒ322,05. Achter de microfoon de heer J. M. de Vries. Een muzikale quiz werd verzorgd door het Electrohuis. Een ceintuur van rijksdaalders was te winnen. De deelnemers wisten deze niet te veroveren, maar de snoeren waren voor 10 x 10. KIELLEGGING NIEUWE VEERBOOT 1 MAART De kiellegging van de nieuwe veer boot van de N.V. TESO, die gebouwd wordt door de N.V. ZaanlandM Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam zal plaats vinden op donderdag 1 maart. „CUPIDO IN 'N SPEELSE BUI" Toneelvereniging ,,'t Amateurtje" gaat het eerste lustrum vieren. Op vrijdag 2 en zaterdag 3 maart wordt het stuk opgevoerd „Cupido in 'n speelse bui". De heer J. Plaatsman wil gaarne een ieder van plaatskaarten voorzien. AKKERBOUWERS OPGELET! Nog een paar weken en de tijd va* vergaderen is weer voorbij. Mogelijk zullen er zijn, die die met een zucht van verlichting onderschrijven. Inder daad gaf de maand februari ons ook dit jaar op vergadergebied weer heel wat te verwerken. Toch durven wij de akkerbouwers te attenderen op de voorlichtingsbijeen komst, die vrijdag a.s. wordt gehouden in het restaurant op het Vliegveld. De heer Zijdewind, bedrijfsdeskundige te Schagen is voor vele akkerbouwer» op ons eiland geen onbekende meer. Hij hoopt op de bijeenkomst van vrij dag een aantal punten onder de aan dacht te brengen over de verbouw va* aardappelen, bieten en granen, die ze ker de moeite weer waard zullen zijn. In de inleiding, die de heer v.d. Hoek vorige week hield werd o.m. naar voren gebracht: Denkkracht is meer dan spierkracht! We moeten hieruit zek*r niet de gevolgtrekking maken, dat we het bij wijze van spreken in de toe komst met de handen in de zakken zul len kunnen verdienen. Maar de waar heid van het spreekwoord: Bezint eer gij begint geldt voor de boerderij meer dan ooit. En bij dit bezinnen behoort ook het luisteren naar een inleiding en het samen discussiëren. Denkt U er om, dat de vergadering om half twee begint! C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1