Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, Texelaars in hel Gouden Boltje Honderden leden van gyrm ereniging Texel toonden bun kunnen r .'A 75e JAARGANG No. 7637 COURANT flUJDAG 23 FEBRUARI 1962 TEXELSE Uitgave N.V. v.h. Lan geveld 8t de Rooty Boek-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Dm Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Het echtpaar M. Bakker-A. Bakker-Knol, dat 1 maart 1912 in bet huwelijksbootje stapte. Zij niet alleen Men noemt ons eiland graag het Gouden Boltje, En daarmee is geen woord teveel gezegd, Want maart brengt ons vier gouden bruiloftspaartjes. Tesamen dus tweehonderd jaren echt. Zo'n feit mag niet mijn rijmerspen ontglippen, Daarom vandaag mijn lied aan hen gewijd, Want zoveel jaren tesamen in één bootje, Dat is toch wel een hele lange tijd. Maar dat twee paren al die vijftig jaren Vlak naast elkaar hebben gewoond, geleefd, Dat is toch iets dat aan deez' dubb le bruiloft Een toch wel zeer bijzonder tintje geeft. Het zijn de gouden paren Knol en Bakker. Knol-Bakker d' één en d' ander Bakker-Knol, Zij zijn tesamen in hun knollentuintje En voor de bakker is het ook wel met de lol! Bij Bakker-Krul is 't ook al voor de bakker, Die hebben ook vijf kruisjes huw'lijkstrouw. Net als de anderen ook al in maart verenigd, Is dat soms een remedie tegen kou? Want ook het Gouden echtpaar Schagen-Dogger, Stak op 1 maart de huw'lijksschuit van wal. Geloof maar dat het lol in 't Moppenhol zal worden, Want, lezer, dat bewijst de advertentie al. Ons aller redacteur zal in zijn vloeiend proza Wel meer vertellen gaan over het liet en leed Dat dit gouden kwartet in die tijd mocht beleven, Dit valt buiten 't terrein van mij, uw krantpoëet. Maar 'k fel'citeer hen graag met deze gouden jaren, Die zij hebben beleefd na d' eerste huw lijksstap. Prosit, proficiat, noy vele, vele jaren. Nooit heb 'k nog zo gedicht, vier vliegen in één klap. Huib de Rijmelaar Ook het echtpaar A. Knol-G. Knol-Bakker aanvaardde op die dag de tocht over de baren. Met z'n vieren hebben z|j 50 jaar lief en leed gedeeld. Het is een zeldzaamheid te noemen, pt twee echtparen, na enkele verhui- ngen, steeds naast elkaar blijven wo rn. Nog zeldzamer is het als die buren gelijk vijftig jaar getrouwd zijn en n toppunt van zeldzaamheid mogen ij het noemen als die twee echtparen men maar twee namen hebben; echte exelse namen: Knol en Bakker. 1 maart is het vijftig jaar geleden it de heer M. Bakker en mejuffrouw Knol en de heer A. Knol en mejuf- ouw G. Bakker in de huwelijksboot tapten. Ieder in een eigen „boot" dan ituurlijk. Over het dobberen van die bootjes ilden de echtparen weinig vertellen. Iet is mooi genoeg dat wij op de foto an, dat waren we heel niet van plan" „Waarom niet?" „Nou, moet iedereen ons dan maar ïn?" „Och, waarom niet. Vijftig jaar lief leed samen gedeeld en nog gezond, dat geen reden om feest te vieren?" „Dat is het zeker". Ongetwijfeld zullen op 1 maart de aggen wapperen aan de huisjes van t Jan Dirkszoord. In het Jan Dirkszoord wonen de echt- ren Bakker en Knol nog maar vier ar. Zesenveertig jaar hebben zij in erland gewoond nabij de smederij n Dros. ,,Het was een pracht buurt ar en we houden er dankbare herin- ringen aan" kwam bijna uit vier onden tegelijk. De laatste jaren woon- n zij daar met zeven families en het is bijna of het één grote familie was. lar was zeker van toepassing: Een ede buur is beter dan een verre iend. „Even een tikje tegen de muur Moens wist dat we gereed waren om n kaartje te leggen, zo vertelde een r heren. De heer Bakker is jaren bij de PTT weest. Goede en slechte tijdingen eft hij in zijn buurtschap gebracht. heer Knol werkte (of liever werkt) or en Verzekeringsmaatschappij, nsdag j.l. was hij uit bed gestapt en d gezien dat het weer beter was dan laatste dagen. Vlug het ontbijt weg- ïrken en op de bromfiets naar De 'cksdorp om de klanten te bezoeken. >t is kras maar waar. Over leeftijden werd niet gesproken, aar zo zei de heer Knol: „Wij kijken t als we rijden en dat kan de jeugd &t altijd zeggen" De beide families hebben in Eierland 'eds naast elkaar gewoond en toen vier jaar geleden gingen verhuizen, *s het geluk met hun, want zij kregen 'er een woning naast elkaar. De tuin- a voor da woningen lagen er keurig tn de hear Knol keek vergenoegd naar de opkomende bollen. De Knollen en Bakkers zijn trouwe bezoekers van de Soos en dat is één van de middagen dat men geen gehoor krijgt op het Jan Dirkszoord. De heer en mevrouw Bakker-Knol en de heer en mevrouw Knol-Bakker wen sen wij nog vele gelukkige jaren. Het zijn niet alleen bovengenoemde echtparen die „het goud" verdiend hebben. In Oudeschild is het echtpaar Schagen-Dogger 1 maart 50 jaar ge trouwd. Zij herinnerden zich nog best dat de „Bakkers en Knollen" voor hun waren. Onder aan de dijk in Oudeschild heb ben wij het kwieke echtpaar opgezocht. We mochten binnen komen, maar de „foto-kast" konden we rustig onder tafel laten staan. „Wij niet op een plaatje en in de krant", zo waren de woorden van mevrouw Schagen. Het is ons ook niet gelukt een plaatje te ma ken. De heer Schagen was bezig een net '(„tas" noemde hij het) te maken voor de TX 10. In de hoek van de kamer had hij zijn werktafel en onder het werken door luisterde hij naar de vis serij golf. Hij wist te vertellen wat er gevangen was en wat de prijs was. Als oude rot in het vissersvak hoorde hij met genoegen naar het gepraat van de vissers voor de radio. Ook dit echtpaar zal op 1 maart „de dag" feestelijk herdenken. Nog vele jaren van de Tesselaar. Op vijftien maart zal het vijftig jaar geleden zijn dat het echtpaar Bakker- Krul, Jan Dirkszoord, in de echt werd verbonden. De heer Bakker vertelde ons deze dag in alle stilte door te wil len brengen. Toch wensen wij ook dit echtpaar nog vele gelukkige jaren. TROUWEN VOOR EENHEIDSPRIJZEN De gemeenteraad zal in de komende vergadering behandelen het invoeren van eenheidstarieven voor het voltrek ken van huwelijken. Voorheen waren bruidsparen op de zaterdagmorgen wel kom voor een bedrag van 10 gulden; binnenkort zullen trouwlustigen op za terdag ƒ100,moeten betalen. In verband met de vijfdaagse werk week wordt het voor de betrokken ambtenaar bezwaarlijk geacht op zater dag huwelijken te sluiten. B. en W stellen de raad voor een uniform tarief vast te stellen, zulks uiteraard met inachtneming van de tij den voor kosteloze voltrekkingen. Voor maandag, dinsdag, woensdag, donder dag en vrijdag is een tarief vastgesteld van 20,en voor zaterdag en zondag ƒ100,—. Zaterdagmiddag en zaterdagavond was het in hotel „De Oranjeboom" bij zonder druk. Honderden kleine gym nasten stonden in de middaguren op de planken en toen het doek openging ont vingen zij een hartelijk applaus van de vele ouders en belangstellenden. Het was ook een bijzonder leuk gezicht Texels jeugd actief te zien in diverse oefeningen. Het toneel was bijna- te klein voor de jonge garde. De gymvereniging Texel is zeker één der grootste verenigingen van ons eiland. Momenteel heeft de vereniging 350 leden. Dat de jeugd bij deze sport vereniging een belangrijke plaats in neemt, is verheugend. De lichamelijke opvoeding van de jongeren is van groot belang. Jammer is het dan ook, dat er zo'n gebrek is aan goede oefenlokalen voor deze tak van opvoeding Tijdens de jeugduitvoering werd er een verloting gehouden voor de actie 10 x 10. Wij hebben bewondering voor de wijze, waarop de heer Van Veen de jeugd onderwijst, want alles verliep op „rolletjes" en dat wil wat zeggen als je zo'n tweehonderd kinderen in een kleine ruimte opbergt. De avonduitvoering werd, evenals de middaguitvoering geopend door de voorzitter der vereniging, de heer P. Schoorl. Het verheugde hem, dat er zoveel belangstelling was voor de ver eniging, die in 1963 haar 40-jarig be staan hoopt te vieren. Er stonden 19 nummers op het pro gramma, die in een snel tempo werden afgewerkt. Dat wil niet zeggen, dat de nummers niet goed verzorgd waren, maar er zat vaart in. Met de vaandelgroet werd geopend Hierna kwam eerst de jeugd van 12 ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen I TH. BERTELS, De Koog. tel. 336 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr HOI Den Burg. tel. (02220) - 24 U (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. FORTOF.NS Oosterend, tel. (02223) - 250 of 207 (zondag van 9 tot 13 uur) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 febr. op om 7.36 uur en gaat onder om 18.11 uur; 28 febr op om 7.30 uur en onder om 18.16 uur. Maan: 27 febr. L.K 6 mrt. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 febr. 10.51 en 22.56; 24 febr. 11.15 en 23.18; 25 febr. 11.36 en 23.40; 26 febr. 11.59 en 27 febr. 0.06 en 12 28; 28 febr. 0.40 en 13.12; 1 mrt. 1.36 en 14 22; 2 mrt. 2.57 en 15.54; 3 mrt. 4.37 en 17.33. Aan het strand ongeveer een uur eerder keef water. tot 15 jaar met lange mat, brug onge lijk, springkast en evenwichtsbalk. Het laatste nummer voor de pauze was een brugoefening van de heren. Na de pauze werd gestart met jon gens laagrek en heren hoogrek. Mach tig is het te zien hoe de heren in de ronde zwaaien. Ook de vrije oefening van de meisjes in een ouderwetse japon viel zeer in de smaak bij de aanwezi gen. De uitvoering werd besloten met de vrije oefening van de dames. Enkele weken geleden hadden de dames met deze oefening deelgenomen aan de wedstrijden in Schagen. Zij hadden maar 1 punt tekort voor een eerste prijs. De Gymnastiekvereniging Texel kan terugzien op een goed geslaagde uit voering. De heer Van -Veen, die de algemene leiding had, ontving van een der leden een bloemetje. Een woord van dank door een der bestuursleden had zeker op z'n plaats geweest, want nogmaals, wij hebben respect voor de wijze waarop de heer Van Veen met de jeugd werkzaam is. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 21 februari 1962 Geboren Joannes Franciscus Jacobus zv. Jan Hopman en Neeltje C. Buis; Johannes Dirk, zv. Johannes Hopman en Elizabeth Meerten. Overleden: Klaasje Tuinder, oud 77 jaar; Willem Boon, oud 65 jaar, echtge noot van Jantje Kalis; Pieter Kok, oud 80 jaar, echtgenoot van Bregje Stark; Anna Cornelia Witte, oud 85 jaar, we duwe van C. Hin. Verschijnt dinsdags en vrtydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct. p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. OVERDENKING: ZONDER VERGEVING VERZIEKT HET LEVEN Velen van u zullen de vorige week voor de TV het toneelstuk van Ibsen: „Een poppenhuis" gezien hebben. Een vrouw, die door haar man te veel als zijn vogeltje, zijn poppetje beschouwd en behandeld wordt, komt na een hef tige conflictsituatie tot de conclusie, dat zij haar man en kinderen moet gaan verlaten, wil zij ooit tot zelfstan digheid komen. Zo eindigt tenminste dit drama in de moderne tekstbewerking Ibsen zelf laat het conflict voor de vrouw eindigen in de zelfmoord. Een triest einde. Was er dan niets dat hun huwelijk had kunnen redden? Ja, dat was er wel. In hun laatste gesprek valt het woord vergeving. Maar het valt verkeerd. De man bezweert zijn vrouw dat hij haar alles vergeeft, en ziet niet in dat zij hem niet méér te vergeven had, dan hij haar. Deze blind heid kost hem zijn vrouw. Een schul dige blindheid? Of kon hij het niet zien? Schuld of tragiek? In ieder geval, het stuk suggereert een onoplosbaar conflict. Het is het goed recht van een schrijver dit te doen. Hij stelt een probleem en juist door de suggestie van de onoplosbaar heid, wordt het met des te meer klem gesteld. Maar in een Christelijke levensbe schouwing liggen de dingen anders. Wanneer hart en geweten in de ont moeting met Christus gescherpt zijn in het zien van eigen schuld en daardoor bereid zijn hiervoor vergeving te vra gen, is niets onoplosbaar De schuld belijdenis en het appèl op de ander om te vergeven, hebben een verlossende en genezende kracht Zonder vergeving verziekt het leven. Van deze genezing van het leven is bij Ibsen en in de moderne litteratuur met veel te vinden. Maar wél beschrij ven zij de nood van ons leven zodanig, dat het a.h.w. gaat schreeuwen om deze genezing. In de somberheid van onze litteratuur wordt het zuchten van de Heilige Geest hoorbaar. De Geest van Christus, die zoveel beter dan wij, weet wat ons tot winst of tot schade worden kan. D. J. F. VERTROKKEN PERSONEN Albert Hovenkamp (en gezin) van Den Burg, Beatrixlaan 74 naar Delft, Schoenmakerstr 89; Josephina I. C. Delissen van De Waal, Hogereind 27 naar Haarlem, Grote Markt 15; Beatrix M. Wuis (ev. Klute) van De Koog, Ruijslaan 39 naar Heiloo, Wilgenlaan 13; Maria C. Broekman, van W 3 naar Alkmaar, Wilhelminalaan 11; Willem Kalk, van Oudeschild, De Ruyterstr. 55 naar Emmen Ermerweg 1; Roelof je Kalk, van Oudeschild, De Ruyterstr. 55 naar Emmen, Ermerweg 1. KANDIDATENLIJST PARTIJ VAN DE ARBEID In de laatstgehouden vergadering van het federatiebestuur van de Partij van de Arbeid Texel is de uitslag vast gesteld van de onlangs in de verschil lende afdelingen gehouden stemming over de groslijst i.v.m. de komende raadsverkiezingen. Het resultaat van deze stemming is geweest, dat de groslijst ongewijzigd is vastgesteld. Van de 126 ingeleverde stembiljetten werden er 98 „akkoord" getekend, terwijl 28 biljetten afwijkend of blanco werden ingevuld. De groslijst zal thans derhalve ongewijzigd als kandidatenlijst kunnen gelden. De laatste storm heeft weer tientallen meters duin verslonden. Bovenstaande foto toont het strand bij Wcsterslag. De rijwielstalling, die voorheen enkele meters van de toegang tot het strand stond is kapot geslagen. Al liet duin dat voor deze stalling was is verdwenen in de golven. Een triest beeld; er zullen weer nieuwe toegangswegen tot het strand moeten worden gemaakt Het paviljoen van de heer Vroom, dat aan dc andere ztydc van dc toegangsweg aan het Westerslag staat, is gevaarltyk dicht bty de rand van het duin gekomen.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1