RANG de zonnige HcmE Bewoners van Ourlesehild hebben VVV-afdeling opgericht Toch nog liefde Bronchi letten RANG tweede blad ikketmq streeko ^K23£33j^^ i \i ïl.ruwofschraal TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 Maandagavond waren in het dorps huis te Oudeschild bewoners van het dorp bijeen om te komen tot oprichting van een afdeling van de V.V.V.-Texel. Het hoofdbestuur van de V.V.V.-Texel heeft diverse vragen beantwoord tij dens dez^ bijeenkomst. De heer C. J. van der Kooi, voorzit ter van het bestuur, gaf aan het begin van de avond een uiteenzetting van de mogelijkheden van een afdeling in Oudeschild. Hij noemde het verdwijnen van de bootverbinding uit het dorp en de mogelijkheid om de liefhebbers van de sportvisserij een onderdak te ver schaffen. Was het vroeger uitgesloten, dat in een ander dorp dan De Koog gasten verbleven, tegenwoordig zijn er zeker mogelijkheden aanwezig. De directeur van de V.V.V., de heer J. Dekker, noemde hiervan enkele voorbeelden uit De Waal. Ook daar treft men in de zomermaanden gasten. Men moet echter niet denken, dat men in Oudeschild een bezetting zal krijgen van tien we ken, vooral niet in het begin. De heer Dekker zag mogelijkheden, omdat er van vakantiespreiding geen sprake is en de Oudeschilders zeker in de vier topweken toeristen zouden kunnen her bergen. Er werden diverse vragen gesteld over de bouw van een zomerwoning achter de bestaande woningen. Duide lijk werd dat enkele inwoners dit had den trachten te verwezenlijken, maar de kous op hun kop hadden gekregen toen zij met plannen bij de gemeente lijke instanties kwamen. De heer P. Beemsterboer zette uiteen dat ieder geval afzonderlijk wordt be zien en dat men aan de gemeentelijke verordening moet voldoen. Zou men hier niet de hand aan houden, dan zou Texel over enkele jaren te vergelijken zijn met een krentenbol, waar behoor lijk veel krenten in zijn gestopt. Oudeschild zal geen apart recreatie terrein krijgen. Bungalows, zoals elders op het eiland zijn gebouwd, zullen daar dus niet verrijzen. Wel is er mogelijk heid voor de bouw van een enkel pen sion of hotel. De Oudeschilders zullen de start moeten aandurven en dan zal zeker blijken, dat er toekomst in zit, zo zei de heer J. Zwan, lid van het hoofd bestuur van de V.V.V.-Texel. Er zal .reclame gemaakt moeten worden, die gericht is op de sportvisserij en het verhuren van bootjes. Hierna werd een bestuur gekozen, dat zo klein mogelijk werd gehouden. De stemming verliep hierdoor vlot. De heren J. S. Dros, J. Klomp en J. Visser werden tot bestuurslid gekozen. De heer Van der Kooi feliciteerde de nieuw-benoemden en hoopte dat de af deling Oudeschild tot grote activiteiten zou komen. JAARVERGADERING D.E.K. Den Hoorn Vrijdagavond j.l. hield de muziekver. D.E.K. in „Loodsmans welvaren" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de voor zitter vooral de ere-leden H. Kiljan en A. Slegh hartelijk welkom. De notulen en het jaarverslag getuig den van een druk jaar. Het verslag van de penningmeester gaf een batig kas saldo te zien, maar ook, dat voor de drumband in totaal werd uitgegeven ƒ1618,terwijl de ingezamelde gelden ƒ1168,75 bedroegen. Het korps paste dus zelf plm. ƒ450,bij. Evenals ieder jaar werden ook nu weer de nummers van de renteloze voorschotten uitgeloot. Dit zijn voor de certificaten van ƒ10,72, 41 en 7 en voor de certificaten van 25,52, 41 en 44. In de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer G. Kiljan herkozen als voorzitter. In de rondvraag kwam natuurlijk de drumband ter sprake. De meisjes zul len nu zelf uitmaken wat hun uniform zal worden. Ook is de bedoeling, dat zij meer optreden dan het korps, terwijl met de ook dit jaar weer te houden „Strijd" gezamenlijk wordt uitgerukt. Voor leerlingen werd bepaald, dat zij voortaan ƒ0,15 per week aan contri butie dienen te betalen, zodat zij dus niet meer gratis een opleiding krijgen. Het concours wordt dit jaar gehou den te Hippolytushoef. Hoestdrank in tab let vorm. 95ct Op EERVOL ONTSLAG de gemeenteraadsvergadering VROEG EN ROYAAL STIKSTOF! Op de praatgroepen, die op verschil lende plaatsen op ons eiland zijn ge houden, is dit seizoen vooral het bo vengenoemde thema behandeld. Dit aan de hand van de resultaten van enkele demonstratiepercelen, waar vorig jaar inderdaad vroeg en royaal stikstof werd gegeven. In de bespreking op deze praatgroe pen, is uiteraard telkens naar voren gekomen, dat het jaar 1961 een uitzon derlijk gunstig jaar was en dat daarom de resultaten van dit ene jaar niet maatgevend konden zijn voor de be- mestingspolitiek in volgende jaren. We kunnen dit niet ontkennen. Daarom is het beslist nodig, dat we op dit thema voortborduren. En wel in deze zin, dat er ook dit jaar weer een aantal demonstratievelden op het ge bied van de stikstofbemesting moeten komen. Dat dia er komen staat intus sen wel vast. Een flink aantal deelne mers aan de praatgroepen heeft zich hiervoor nl. al opgegeven. Het ligt in de bedoeling daarbij als volgt te werk te gaan. In het begin van maart wordt op percelen, die be stemd worden voor de hooi- of kuil- winning en die bij voorkeur gelegen moeten zijn aan een verharde weg een gift van 400 - 500 kg. kalkammonsalpe- ter gegeven. Uiteraard moet ook de bemestVig met een fosfaat- en kali meststof niet worden vergeten. De kos ten van de stikstofbemesting komen voor één derde gedeelte voor rekening van de Streekontwikkeling. Welke verplichtingen U daardoor op U neemt? Het is in geen geval zo, dat we straks één derde gedeelte van de opbrengst opeisen. U kunt het perceel verder normaal gebruiken. Alleen zult U bereid moeten zijn enkele dagen vóór het maaien van het betreffende perceel een berichtje aan ons te sturen, opdat we eventueel door het maaien van een kleine oppervlakte kunnen vaststellen wat de opbrengst van het perceel is. Verder moet van de stikstof meststof, die op het bedoelde perceel wordt gegeven een aparte nota komen, liefst in tweevoud. De veehouders, die zich tot nu toe opgegeven hebben ontvangen binnen kort een bezoek, waarbij dan tevens de grootte en ligging van de percelen door ons wordt opgenomen. Het is ech ter mogelijk nog meer deelnemers in te schrijven. U kunt hiervoor terecht bij één van de mensen van de land bouwvoorlichting. Dit „aanbod" geldt voor het hele eiland, dus van de vuur toren tot aan het Horntje. Op het mo ment, dat we dit schrijven ziet het er naar uit, dat het voorjaar op komst is En het zou ons daarom niet verwonde ren als we reeds volgende week de eerste veehouders met de stikstof het land in zien gaan. Geeft U daarom zo spoedig mogelijk op. C. v. Gr. van 30 januari j.l. is uitvoerig gespro ken over de opheffing van de functie van assistent Vétérinair-Hygiënische Dienst. Deze functie werd vervuld door de heer J. Kikkert, Den Burg. De raad ging toen akkoord met het voorstel van B. en W. om dat ontslag te verlenen per 1 april 1963. In de adviezen van B en W. voor de komende raad is te lezen dat het voor stel van B. en W. was, de heer Kikkert te detacheren bij de Coöperatieve Zui velfabriek op een nader te bepalen da tum. De heer Kikkert had geen belang stelling voor een functie bij genoemde fabriek en heeft derhalve ontslag ge vraagd op een zo kort mogelijke ter mijn. Volgens het Algemeen Ambtena ren reglement mag ontslag verleend worden niet eerder dan twee maanden en niet langer dan na drie maanden B. en W. achten het in het belang van de dienst de drie maanden te handha ven en eervol ontslag te verlenen met ingang van 5 mei a s. De heer Kikkert heeft een functie aanvaard als bedrijfsleider van een landbouwbedrijf. KALVEROPFOKWEDSTRIJD Ook dit jaar wordt weer een kalver- opfokwedstrijd gehouden Er kan wor den deelgenomen met kuikalveren ge boren in de maanden februari en maart 1962. Kosten ƒ1,per kalf. Aangifte bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, telefoon (02220) - 2126. GRONDVERKOOP Op de agenda van de komende raads vergadering komt een punt voor van grondverkoop. B. en W. hebben over eenstemming bereikt met de heer J. H. Klaasen Bos; De Koog, omtrent de ver koop van een perceel bouwterrein aan de Plevierstraat aldaar. Het is de be doeling van de heer Klaasen Bos een woning te bouwen op het perceel, dat groot is ongeveer 531 m2. Hij zal eige naar worden voor een bedrag van 5310,—. MORGEN JEUGDUITVOERING S.V.C. Morgenavond (zaterdag) komt onze jeugd weer op de planken voor haar jaarlijkse uitvoering. We gaan deze keer naar het Buurthuis Midden-Eier- land, daar de Sluftervallei wegens ver bouwing niet beschikbaar is. Er is de laatste weken hard gewerkt door de jeugd en leiders om een aan trekkelijk programma aan te kunnen bieden van sport en spel. De toegang is gratis, maar in de pauze, waarin u kunt genieten van een kopje koffie, zullen loten worden aan geboden ter bestrijding van de kosten. U heeft toch ook nog wel iets voor de verloting? U kunt dit afgeven zaterdag avond bi] de ingang van de zaal. Mogelijk is er die avond een mooi programma op uw TV, maar die komen er nog wel meer. Komt U toch ook eens kijken naar het spel van de kinderen uit onze eigen gemeenschap, dat kan heus ook wel mooi zijn. Tot ziens dan op zaterdagavond in het Buurthuis Midden-Eierland. PREMIE VOOR SILOBOUW Ook op het boerenbedrijf is het meestal zo, dat de ene maatregel de noodzaak van een volgende oproept. Voor de landbouwers is dit dan ook vaak aanleiding om te zeggen: Je blijft aan het investeren. Dit is ook het geval als die investe ring betrekking heeft op het opvoeren van de stikstofbemesting. De ver hoogde grasgroei vraagt om meer vee, maar tevens komen er vraagstukken naar voren op het terrein van de con servering van het gegroeide gras. Het kuilen en hooien gaat dan meer aan dacht vragen. Een direct gevolg van een vroege en ruime stikstofbemesting is nl. dat we gras krijgen op een tijdstip, waarop het niet mogelijk is van dit gras hooi te maken. We zijn dan aangewezen op kuilen. Verder moeten we er goed van doordrongen zijn, dat dit jonge mate riaal bijzondere zorg vereist. We kun nen hier alleen met de beste metho.den goed wintervoeder van maken. Maai als dit gelukt, dan hebben we ook wer kelijk ruwvoeder, dat aan de hoogste eisen voldoet. We denken hierbij spe ciaal ook aan de zo noodzakelijke vita minen. Het gebruik van een goede methode bij het kuilen vraagt vrijwel steeds om een groenvoedersilo. Zo is vooral bij het maaikneuzen het bezit van een silo zeer wenselijk. Ook met het oog op het vlotte werken geeft een silo beslist voordelen. En we willen er nog wel eens op wijzen, dat het vooral bij maai kneuzen van belang is, dat er geen stagnaties komen. Dit kost geld! Dezer dagen lazen we, dat iedere minuut op onthoud bij het maaikneuzen de boer 75 ct. kost Het is dus in dit geval ze ker van belang op de kleintjes te pas sen. De Commissie voor Streekontwikke ling heeft met het oog op het voor gaande besloten dit jaar voor een be perkt aantal silo's een premie te geven, die maximaal ./TOO,per silo zal be dragen. Deze premie van ƒ100,wordt gegeven als de kosten van de silo ƒ300,of meer bedragen. Let U er wel op, dat er gesproken wordt van een „beperkt aantal". En in dit geval geldt: Wie het eerst komt, het eerst maalt. U kunt U opgeven bij de land- bouwvoorlichtingsdienst. C. v. Gr. BEJAARDEN VAN DEN HOORN OPGELET! Op donderdag, 8 maart, is er een voor bejaarden gratis toegankelijke uit voering van het bekende toneelstuk „Meeuwen boven Sorrento". Ook het vervoer heen en terug krijgt U aange boden, zodat niets u zal weerhouden om U deze week op te geven bij mevrouw Th. de Porto, Heerenstraat 21, of tele fonisch bij mevr. H. Lap-Schrier, tel. tel. 215. POSTZEGELNIEUWS De leden van de Texelse vereniging worden verzocht de door de Nederland se Antillen uitgegeven herdenkings zegels i.v.m. het 25-jarig huwelijksfeest van Hare Majesteit Koningin Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, af te halen bij de heer M. J. Witte, Julianastr. 7, Den Burg. De kos ten van deze uit 2 postzegels bestaande serie, bedragen ƒ0,80. BEJAARDENSOCIËTEIT DEN BURG Al zitten we volop in de jeugdactie 10 x 10, toch vergeten we de bejaarden niet. Volgende week komt mevr. A. Tiessen-Spaans met de prachtige film Tsjecho-Slowakije. Nieuwe en toekom stige leden zijn van harte welkom. Dit geldt natuurlijk ook voor de helpsters. De avond is gesteld op dinsdag, 27 februari, half acht in het Dorpshuis. Het bestuur. FILMNIEU WS Zondag draait in Texels Bioscoop theater de film: „IK BEN GEEN CASANOVA" •Peter Alexander slaat op de vlucht voor lieve meisjes en verleidelijke vrouwen. Het is een film, fris, vlot en vrolijk een film vol goede humor. De geheimen van een moderne Don Juan worden kostelijk ontsluierd. HELP EEN HANDJE Lezers, 'k zou u willen vragen: Heeft ii zich reeds aangemeld Voor 'n vakantie-Ambonneesje, Of werd het nog uitgesteld? Kyk, het is zo spoedig Pasen En het zou zo prettig zijn Als er velen konden komen, Want z(j vinden het zo fyn. 't Kan best zijn dat door de rampen Die zo fel hhebben gewoed, Plots uw aandacht afgeleid werd, Dat begrijpen wy zeer goed. Maar stelt u het comité hier Alstublieft toch niet teleur, Want de nood van deze kind'ren Klopt vandaag ook op uw deur! Als er ooit een tijd geweest is Dat liet financieel wel kon. Dan is liet toch deze tijd wel Met zijn welvaartshoogtezon. Breng wat zon in 't donker leven Van de kleine Ambonnees, Ai zou het maar drie procent zijn Van ons aantal abonnees. Huib de Rijmelaar. VOORLICHTING VOOR AKKERBOUWERS Hedenmiddag half twee wordt in het restaurant op het vliegveld de voor lichtingsmiddag gehouden met als spreker de heer C. Zijdewind uit Scha- gen. Met de discussie kan dit een zeer belangrijke middag worden Het is al eens meer gezegd, maar we herhalen het nog eens. Samen vergaderen kan wel eens belangrijker zijn dan „in je eentje" werken. We zijn van mening, dat dit voor deze voorlichtingsmiddag kan gelden. C. v. Gr. FEUILLETON door HANOI. SPOOR. 24. Ze had ook veel meer goed kunnen doen. Nu zag ze dat zij niet alleen aan de kant van de zozeer begeerde weg moest blijven staan, maar onhoorbaar en stil stond daar een onoverzichtelijke menigte. Dan ineens op de voorste rij, stonden Paulien en Andries. Hun blikken gle den met een oneindig verlangen over de mensen, die daar zo gelukkig waren. Het licht weerkaatste net nog in hun ogen en Martha zag er de wanhoop in die zij ook had gezien bij Paulien toen zij afscheid van haar nam voor de ope ratie en bij Andries toen hij in het tuinhuisje de ongelukstijding kreeg van het bewijs van afstand, dat hij onge weten had getekend. Zij stonden daar en hadden wel zelf het licht van begrip en naastenliefde in hun ogen, maar hun omgeving schoot tekort.... en de kring de donkere kring groeide onheilspellend. Martha voelde een grote benauwdheid en kilte haar hart binnensluipen Hier zag ze nu de praktijk van de kring. Paulien en Andries hadden de omstandigheden tegen en dit zou hen drijven naar de donkere vlek van de misstap. Ondanks alle plichtsgevoel en karakterveelheid. Zoals alles haar nu zonder moeite duidelijk werd. wist ze ook dat zijzelf de oorzaak van die omstandigheden was, welke bij Paulien en Andries die vreselijke kring deed groeien. Zij, Mar tha jaagde dat jonge stel in afgronden van wanhoop door haar grote zelfzucht en egoïsme. Zij had geen begrip opge bracht, niet eens willen spreken over een aanvaardbare oplossing. Nu ston den daar Paulien en Andries, met de kans, voor hun leven tol de geteken den te gaan behoren. Was zij dan zo blind en zo zelfverzekerd geweest, dat ze nooit aan de mogelijkheid gedacht had, dat dit gevreesde al zo dichtbij was. Ze wilde, nee ze moest naar hen toe. Er moest een oplossing gevonden worden. Die groeiende kring moest een „halt" worden toegeroepen. Martha vocht en worstelde om uit dal gevoel van machteloosheid te komen. Even scheen het leven weer normaal tot haar terug te keren. Zij hoorde stem men. Korte zinnen, alsof iemand tel kens iets uit een snel bladerend boek voorlas. Zinnen, die Martha niet be greep. Haar gezicht lag als in een klem, in de vorm van een letter S. Bij ieder van die afgebeten opmerkingen ging er weer een centimeter van die klem af. Ineens hoorde ze duidelijk zeg gen; „pas op zuster in dit stadium kan de kleinste fout de fataalste gevolgen hebben". Martha wilde zeggen dat ze zich heel goed voelde, maar de klem belette het haar. Dan ineens werd de klem afge rukt en Martha voelde een felle lucht stroom haar longen binnenrukken. Zij hoorde zich zelf een schril benauwde schreeuw geven en tegelijk vingen haar oren een geruststellende opmerking van de dokter op. Dan zakte ze weg in een diepe, don kere put. Ze had het gevoel dat ze al urenlang getracht had tegen de steile wand van die put op te klauteren, toen ze een heerlijke rust over zich voelde komen. Ze hield deze strijd niet langer vol. Waarom zou ze zich druk maken? Rust wilde ze hebben en ze wilde zich neervlijen op die zwarte, maar zachte bodem van de diepte waarin ze terecht was gekomen. Dan ineens klonk heel in de verte de stem van Paulien: „moeder, moeder" Nee, dacht Martha, het is te laat; nu rusten: Ik wil niets anders. Maar de stem kwam dichterbij en werd luider en dringender. Martha vielde iets van wrevel. Waarom liet men nu alles niet zo als het was? Al dringender kwam de stem. Martha voelde dat ze hier niet aan ontkwam. Ineens begon ze helderder te denken. Het was Paulien, en Paulien moest bij haar blijven, dan kon er met haar niets gebeuren. Nu was ze toch wel verplicht om antwoord te geven Martha slaakte een diepe zucht en deed haar ogen angzaam open. Ze zag hoe Paulien met haar tranen vocht en tegelijk diep op gelucht keek. Martha's ogen keken even zwak rond en ze merkte dat ze weer op de zaal in haar eigen bed lag. Won derlijk, de operatie was achter de rug. Ze had een lange reis door een onbe kend land gemaakt en veel meer ge leerd dan ze in jarenlang omgang met allerlei mensen zou kunnen leren. Ieder detail zou ze kunnen navertellen. Veel zou ze moeten nadenken over de bete kenis van al die diepverborgen dingen, die ze aanschouwd had, maar nu was ze moe, en Paulien was bij haar, alles was goed en met een diepe zucht viel ze in slaap. HOOFDSTUK XX Geen onderdak In de vroege morgen was Andries op weg naar de stad. Hij hoopte daardoor zo weinig mogelijk mensen te ontmoe ten uit zijn eigen omgeving. Het liefste wilde hij zo onopgemerkt mogelijk ver dwijnen. Alleen een vroeg melkende boer zag hem gaan en mompelde in zijn baard iets over die wonderlijke kerel. Er klonk een wederzijdse stugge groet en Andries was buiten zijn geliefde dorp. Nu op de stad aan. Rustig ped delend op zijn fiets overdacht hij wat hem het eerst te doen stond. Het beste was om naar onderdak uit te kijken. Andries brak zich daarover het hoofd niet. Er waren zoveel vreemdelingen in de stad. Het moest mogelijk zijn om daar als het ware van de aardbodem te verdwijnen, zonder dat ooit iemand kon nagaan waar je gebleven was. Hij had wat geld bij zich gestoken voor de eerste onkosten. Natuurlijk zou hij geen duur hotel nemen, maar iets zoeken in de havenbuurt. vragen Homea-Gelei.Tube 95cl Allengs kwam hij al in een vreemdere omgeving en werd het drukker op de weg. Toch moest hij nog vele morgen groeten beantwoorden, want hij pas seerde nog steeds kleine dorpjes, waar iedere voorbijganger gewend is een groet te mompelen. Geen wonder dat Andries in de stad aangekomen, zich plotseling voelde als een verdwaald jongetje. De mensen gingen je zonder interesse voorbij en zij, die wel notitie van hem namen, lieten duidelijk uitkomen dat men de buitenman in hem zag. Zijn vierkante schouders en gebruinde gezicht, zijn hele houding lieten hierover geen twijfel Andries zocht de havenbuurt op en haalde zijn zware koffer van de fiets. Hij had een klein, maar net logement ontdekt en geloofde wel dat hij daar zijn geluk eens kon proberen. En ja hoor, de vrouw achter het buffet nam hem goedkeurend van het hoofd tot de voeten op en antwoordde op zijn vraag dat zij wel een kamertje beschikbaar had. Andries voelde zich ponden lichter. Wie zou gedacht heb ben dat hij zo vlug zou slagen? Het zag er keurig uit in dit kleine cafeetje. De waardin pakte een groot boek, sloeg het open en vroeg beleefd of hij dan maar zo vriendelijk wilde zijn het gas tenboek te tekenen. Andries voelde een hete bloedgolf naar zijn gezicht stijgen. Met moeite onderdrukte bij een ruwe verwensing. Moest dat lieve leven nu al beginnen? Juist nu hij dacht een grote moeilijk heid te hebben overwonnen. De vrouw zag zijn aarzeling en on middellijk kwam er een waakzame blik in haar ogen. Andries zag het, en zijn ergernis groeide, hoewel zijn verstand hem zei dat deze vrouw gelijk had om een vreemdeling te wantrouwen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3