Cjrocn fwarL-Jexels in het harL, K?."?Dampo P'JncANAP'g'£r Aangetekend schrijven vijf dagen onderweg van postkantoor Den Burg naar raadhuis HU huidschoonheid ■SaWDHEIP IS PUROI VRIJDAG 2 MAART 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7639 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langcveld de Rooy Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. -|- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct. p. mm.; andere advert. 10 ct. p. nun. GEMEENTERAAD BIJEEN De door de dames Dijt ingediende bezwaarschriften betreffende onteigening gronden zijn op de dinsdag gehouden raadsvergadering lange tijd onderwerp van gesprek geweest. De bezwaarschriften van genoemde dames waren geda teerd op 2 november 1961, de brief werd eerst op het Raadhuis als ingekomen geboekt op 7 november. Mevrouw Vrijdag-Keijser toonde de voorzitter het bewijs van het aangetekende stuk met genoemde datum. Dit schrijven zou dus vijf dagen onderweg geweest zijn. De heer Daalder deelde mee, dat aan getekende stukken eerst door moeten naar het hoofdkantoor van de PTT te Den Helder. Wij hebben na de raadsvergadering de kantoorhouder te Den Burg gebeld; deze vertelde dat plaatselijke stukken plaatselijk bewaard wor den en dus niet naar Den Helder worden gezonden. Zowel bij de PTT als bij de gemeente zoekt men thans naar het hiaat. Burgemeester De Koning opende om half drie de raadsvergadering met de mededeling, dat de heer Wassenaar be richt van verhindering had gezonden. Voorts deelde hij mee, naar aanleiding van in vorige raadsvergaderingen ge stelde vragen, dat er bericht van Gede puteerde Staten was ontvangen over eventuele inpoldering van het Balg- zand. Op advies van de raad had B. en W. gevraagd op de hoogte te mogen worden gehouden met aldaar uit te voeren plannen. Nu werd echter mede gedeeld dat er van Rijkswege helemaal geen concrete plannen zijn. Over de bestrating van het stukje Strijbosstraat, waarover de heer Van der Vis een vraag had gesteld, werd gezegd dat er voor verbetering (ƒ8200) nog geen goedkeuring was ontvangen. De voorzitter deelde ook mee, dat het personeel van gemeentewerken op eigen initiatief onregelmatigheden in straten etc. mag melden. De woning te Oosterend, die in de vorige raadsvergadering besproken werd is toegewezen voor bewoning. Over de fluoridering van het drink water kon nog weinig worden gezegd. De zaak is nog niet afgerond. Hierna begon men aan de agenda. De eerste zestien punten werden als ha merstukken doorgeslagen. Mej. T. G. Pruis te Oosterend is aldaar benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. school. Alle .beschikbaarstellingen" voor scholen, zowel openbaar als bijzonder, werden zonder meer aanvaard. Onteigening Het vaststellen van het besluit tot onteigening van gronden te Den Burg, dat hierna aan de orde kwam, bracht in de raad enig leven. De dames Dijt hadden bezwaren in gediend binnen de gestelde termijn. Het betreffende stuk was gedagtekend op 2 november 1961 en eerst op 7 novem ber op het raadhuis voor ontvangen in geschreven. Mevrouw Vrijdag-Keijser wilde graag enige uitleg over het binnenko men van dit schrijven van genoemde dames. Zij had het bewijs van aanteke ning meegenomen. De voorzitter kon daar weinig over zeggen. Alle stukken, die op het raad huis binnen komen worden per dag voor ontvangst afgetekend. De heer Daalder, als man van het vak, deelde mee, dat alle stukken, die aangetekend worden afgegeven, via Den Helder moeten. Mevrouw Vrijdag-Keijser had echter bij het PTT-kantoor in Den Burg geïnformeerd en daar werd ge zegd, dat dit niet het geval was. (Ook wij hebben na de raad ons licht opge stoken bij de kantoorhouder en deze deelde ons mee, dat dit niet het geval is). De heer Daalder betoogde dat, als aangetekende stukken donderdags wor den afgegeven deze vrijdags in Den Helder zijn, zodat het maandag wordt, voor dat deze op de plaats van bestem ming arriveren. (Zaterdags worden geen stukken afgegeven). Dan blijft er altijd nog een dag verschil over. Op verzoek van enkele raadsleden zal B en W. het afgetekende strookje van ontvangst opvragen De voorzitter stelt voor over dit raadsbesluit te stemmen. De heer Keij- ser zag echter graag het betreffende stuk gewijzigd door het weglaten van de passage ,,Te laat ontvangen en daar om niet ontvankelijk verklaard". Het bezwaar, aldus de burgemeester, zou evengoed niet ontvankelijk worden verklaard Nadat mevrouw Vrijdag-Keijser was gezegd dat genoemde dames het recht behouden verder te procederen, werd gestemd. De voorzitter deelde eerst nog mee, dat het de plicht is van het ge meentebestuur conform de regels van termijnen te werken. Met drie stem men tegen en 11 vóór het aanvaarden van besluit was dit agendapunt afge werkt. Pand verkocht aan niet-Texclaar B. en W. stelden de raad voor het pand Herenstraat 49 te Den Hoorn te verkopen aan mevrouw C. W. Bendien- Pekelharing voor een bedrag van ƒ2879,Destijds is tot aankoop van dit pand besloten omdat het met twee belendende pandjes stond vermeld op de gemeentelijke monumentenlijst; tevens omdat het in zodanige slechte staat verkeerde, dat gevreesd moest worden voor een totaal verval indien niet tijdig met restauratiewerkzaam heden zou worden begonnen. De pogin gen echter om tot de zo dringend nood zakelijke restauratie te komen zijn van gemeentewege afgestuit op de moeilijke financiële toestand, waarin de gemeen te verkeert. Toch is het van groot be lang dat het bedoelde pand bewaard blijft. B. en W. achten het in dit ver band verantwoord in te gaan op het aanbod van mevrouw Bendien. Zij is van plan het betreffende pand volledig te restaureren. Daardoor blijft een stukje dorpsschoon bewaard De heer Daalder meende, dat een der gelijke verkoop bewoning door de ko per tot gevolg heeft. Inderdaad is dat zo. Hij wai bang dat hiermede een precedent zou worden geschapen. Er zijn misschien wel honderden mensen aan de vaste wal die zoeken naar een oud huisje of boerderijtje en die dat graag willen opknappen en bewonen. Maar dat komt neer op woonruimte onttrekking. Dit punt, aldus de burgemeester, is diepgaand besproken dooi B. en W. en de woningcommissie. De voorzitter ver klaarde dan ook dat er in dit geval maar één keuze was Of verkopen óf helemaal laten vervallen, en dat laatste is gauw gebeurd. Het pand is thans niet te bewonen; de gemeente verliest dus ook geen woonruimte Ook de heer Dros stelde de heer Daalder gerust met de mededeling dat dit punt uitvoerig was besproken bij de woningcommissie. Toch was hij wel van mening, dat het in verval laten geraken van woningen in Den Hoorn geen systeem moet worden. Met algemene stemmen werd tot keurmeester A van vee en vlees be noemd de heer J. W. Blonk te Rotter dam. Borden voor de a.s. verkiezing Op een van de wijzigingen van de ge meentebegroting 1962 staat een post van ƒ1000,voor het plaatsen van aanplakborden in verband met de a.s. verkiezingen. De voorzitter deelde mee, dat deze borden in alle dorpen zullen worden geplaatst op de beschikbare plaatsen. De heer Keijser wilde graag weten hoe de voorzitter de borden zou inde len. Ook de heer Westdorp achtte het juister, dat de borden zouden worden ingedeeld voor de betreffende partijen. De burgemeester hoopte op voldoende sportiviteit en stemde toe op de borden vakken te laten aanbrengen. Rondvraag Het parkeerprobleem werd ter tafel gebracht door de heer Beumkes. Hij zou gaarne zien dat het terrein in Den Hoorn iets werd verbreed door bv. een laag puin rond het bestaande terrein aan te brengen. De voorzitter noemde in dit verband ook de andere parkeer ruimte. Aan het Westerslag is het parkeer terrein verdwenen bij de laatste storm Hiervoor is een extra post op de begro ting geplaatst van ƒ33.000,Het ter rein aan het Westerslag zal een stuk landinwaarts worden gebracht. Wij we ten, aldus de voorzitter, dat ook bij paal 9 de parkeerplaats te klein is. maar de financiën! In een der vorige vergaderingen had de heer Beumkes de vraag gesteld over de plannen van Den Helder aangaande riolering in de Waddenzee. De voor zitter had gehoord, dat hier nu geen sprake meer van is. De heer Westdorp was niet tevreden met het busstation aan de Elemert. Vooral niet als daar geen overdekte ruimte komt voor de wachtende pas sagiers. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. helemaal niet gelukkig zijn met een busstation aldaar. Wij willen nog wel overleg plegen aangaande een beschuttende plaats aldaar Voorts bracht de heer Westdorp het probleem bouwvergunningen aan de orde. Hij wilde graag weten hoe het gaat met toewijzingen v'an bouwver gunningen. Dit ook naar aanleiding van in de dagbladen gepubliceerde artike len over het woningbeleid van de rege ring. Hij was van mening, dat het pu bliek niet de juiste gang van zaken kent. De één krijgt vergunning, de EEN ONDERSCHEIDING Naar wij vernemen is de Doopsge zinde predikant ds. H. van Bilderbeek aangewezen als een der officiële gede legeerden van de Nederlandse Doops gezinden, die deze zomer van 1-7 augustus in Kitchener, Ontario, Cana da, hun wereldcongres houden. Het thema van die conferentie is: The Lordship of Christ. Ds. van Bilderbeek is aangewezen op grond van zijn specialiteit in de vragen rond het vredesgetuigenis, de verhou ding kerk-staat en internationale be trekkingen. Verder vernemen wij dat het de bedoeling is, dat de gedelegeerden na de conferentie nog een rondreis maken langs een aantal gemeenten in de USA. Op 31 augustus is dan de terugtocht vanuit New York. FOTOTENTOONSTELLING Op 30 april zal er te Den Burg een foto-tentoonstelling worden geopend van oude Texelse foto's. Het bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel heeft een commissie benoemd, die deze tentoonstelling zal voorbereiden. De foto's zullen ook in de buitendor pen worden tentoongesteld. Texelaars, die oude Texelse foto's bezitten, kun nen dit even melden aan de heer P. Oosterhaven, p.a, het Raadhuis te Den Burg DERTIG APRIL FEESTMARKT Maandag 30 april zal er geen vee markt worden gehouden. Dit deelde burgemeester De Koning terloops mee tijdens de dinsdag gehouden raadsver gadering. De jeugd is dan, ter gelegenheid van de nationale feestdag in verband met het 25-jarig huwelijksfeest van H M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard in de gelegenheid een feest- markt te houden. Van 11 uur af 's morgens kan men dan de jeugd in en achter de markt- stallen vinden met HUN waar en han del. Een volledig programma voor deze dag is in voorbereiding. ander niet. De voorzitter deelde hierna mee, dat het zo was dat voor verbou wingen tot ƒ10.000, een gemeente lijke vergunning nodig was, voor een bedrag van ƒ10.000,ƒ100.000,een goedkeuring van de dienst van Weder opbouw te Haarlem en voor bouwkos ten hoger dan ƒ100.000,- - een Rijks goedkeuring. Het is thans helemaal be droefd met de goedkeuringen. Van de 18 aanvragen voor woningbouw kun nen er misschien binnen enkele maan den 6 worden goedgekeurd. Ook voor bouw en verbouw van panden die niet onder de normale woonruimte vallen is veel vraag, maar ook hier moet meer worden afgewezen dan dat kan worden goedgekeurd. B. en W. hebben daarom het systeem ingevoerd dat eerst de oudste aanvragen worden behandeld en afgewerkt en dat volgens binnenkomen van aanvragen wordt afgehandeld. De heer Westdorp wilde graag weten hoe oud de aanvragen zijn die nu aan bod komen. Voor wat betreft de Pro vinciale goedkeuring zijn het de data 6-12-'60 en 25-l-'61 (hier tussen is een aanvraag uitgevallen). Deze twee aan vragen noemen een bouwbedrag van ƒ98.000,—. De voorzitter vertelde in dit verband van een echtpaar dat reeds twee jaar met plannen bezig is voor de bouw van een eigen onderkomen. Na deze twee jaar werd een aanvraag ingediend. Het is jammer voor de betrokkenen, maar die aanvraag komt onder aan de stapel te liggen met als gevolg dat het nog geruime tijd kan duren voordat betrok kenen mogen bouwen Hel lange wach ten is niet de schuld van het gemeente bestuur maar moet in groter verband worden teruggebracht. De heer Hin deelde nog mee, dat de bouw van ruilverkavelingsobjecten buiten deze regeling valt. De rioleringswerkzaamheden in Oosterend maken vorderingen. De heer Daalder maakte B. en W. attent op de mogelijkheid dat nu de tijd aldaar rijp is om een goed beleid te voeren. Het stukje Kotterstraat, aldus de heer Daal der, was voorzien van asfalt en dit is geheel stuk gehakt. Maak deze straat nu in orde met straatstenen en men kan in de toekomst alles veel gemak kelijker bewerken. Ook wethouder Roeper zag meer heil in stenen dan in asfalt. De voorzitter vond het voorstel van het Oosterender Raadslid redelijk en zou het gaarne bezien De heer Van der Vis bracht de toe gang tot het strand te De Koog aan de orde. Niet alleen bij het Westerslag heeft de storm huis gehouden, ook te De Koog is de toegang geheel verdwe nen en met de paasdagen moeten de huisjes er weer staan. De burgemeester hoopte hierover binnenkort een gesprek te hebben met Rijkswaterstaat. Nadat de heer Van Schoonhoven een verkeersbord bij de ingang van De Koog aan de orde had gesteld, sloot burge meester De Koning om half vijf de raadszitting MEER AANDACHT VOOR KERKMUZIEK Muziek en protestantse erediensten zijn heel vaak twee begrippen naast elkaar. De „muziek" hebben we nodig om te kunnen zingen, maar daar houdt het al spoedig mee op. En het is ook nog niet zo heel lang geleden dat een „Voorzanger" de taak van het orgel overnam en met „luider stemme" cle gemeente voorging in de gedragen stijl der psalmen Davids Zelfs het feeste lijk getokkel van zijn harp kon er niet mee door Vroeger lag dit geheel anders. Daar was de muziek een integrerend be standdeel van de eredienst De lofzang werd tot een werkelijke lofprijzing en de klaagzang werd onderstreept en doorhuiverd met de klanken van bas, fluit en hobo. Vroeger was het de tijd dat iemand als J. S. Bach voor elke zondag de mu ziek schreef, die bij die zondag paste. Met orkest, met koren, met. orgel. Dat kon toen ook, omdat de schrift lezingen vast lagen van zondag tot zon dag. Tegenwoordig lopen de predikan ten met een tamelijke willekeur door de bijbel heen. En een moderne Bach zou heel vaak tot zaterdagavond laat moeten wachten eer hij zou weten op welke tekstge deelten hij de kerkmuziek moest schrijven. In de Doopsgezinde gemeente te Den Burg wil men in de komende weken iets van deze geweldige rijkdom aan echte kerkelijke kunst gaan gebruiken. In de lijdensweken zullen dan in de dienst gedeelten gespeeld worden van de Mattheuspassion van J. S. Bach Aangezien de kerken niet meer ge bouwd zijn op orkest, koren e.d., zal er volstaan moeten worden met de nieuw ste vorm van muziekweergave, n.l. de steriofonische grammofoonopnamen. Mocht deze proef slagen dan kan na Pasen overwogen worden om misschien vaker te putten uit de wereld der reli gieuze kunst. OOK DE BEJAARDEN VAN OUDESCHILD NAAR „MEEUWEN BOVEN SORRENTO" Oudeschild Voor de uitvoering op donderdagavond te Den Burg hebben zich al veel bejaarden opgegeven. Tot 3 maart is er nog gelegenheid zich te melen Men kan zich opgeven bij het bestuur van de Soos. Willen zij, die zich hebben opgegeven en verhinderd zijn, dit ook even berichten"? De TESO-bus- sen komen donderdag 8 maart om 7.15 uur bij de o.l. school en daarna bij mevr. de wed. Boom WANDELTOCHT UITGESTELD De organisatoren van de wandel tocht, die gepland was op zondag 4 maart, zien zich genoodzaakt deze tocht een week uit te stellen. Het koude weer werkt nu niet direct mee een wandeling te maken en in de tweede plaats zijn de toegangen tot het strand nog „onvindbaar" Men hoopt deze wandeling voor de actie 10 x 10 nu te kunnen houden op zondag 11 maart. JEUGD ACTIEF Hedenavond zal de jeugd van Zuid- Eierland in de Kapel voor het voet licht komen. Het belooft weer een leu ke avond te worden en een bezoek aan de kapel kunnen wij dan ook zeker aanraden. SCHIETOEFENINGEN Van 5 tot 31 maart a.s. zal de marine schietoefeningen houden op het Wad. De gebruikelijke veiligheidsmaatre gelen worden genomen. AMATEURSAVOND UITGESTELD Oudeschild De amateursavond, die zaterdag 3 maart zou worden gehouden ten bate van de actie 10 x 10 is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Dit weekend zijn er zoveel bijeenkomsten en uitvoeringen, dat het comité tot uit stel besloot. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 maart op om 7.21 uur cn gaat onder om 18.24 uur; 7 maart op om 7 14 uur en onder om 18.29- uur. Maan: 6 maart N.M 13 maart E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 mrt. 2 57 en 15 54; 3 mrt. 4.37 en 17.33; 4 mrt. 6 10 en 19.00; 5 mrt. 7.25 en 20.06; 6 mrt. 8 28 en 21.05; 7 mrt 9.22 en 21.51; 8 mrt. 10.07 cn 22.31; 9 mrt. 10.44 en 23.08. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdag rnddag 12 uur) Oostcrend cn De Cocksdorp DOKTER SIFBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen H DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst W (te Kru s Zr RIETVELD De Cocksdorp, te! (02222) - 292 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. MANNESSEN Den Burg. tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) OVERDENKING. DANKBAARHEID Wij vinden het leven meestal dood gewoon, zo vanzelfsprekend. En er zijn soms hele merkwaardige dingen nodig om je ervan te doordringen, dat alles in je leven slechts gave is. Er moet dik wijls iets heel moois en groots in je leven gebeuren om te kunnen zeggen: „waar heb ik dat aan verdiend?" U weet, dat dankbaarheid niet onze sterkste zijde is. Maar het is ook een hele kunst dankbaar te kunnen zijn. En een kunst moet je lerenmisschien door het heel dikwijls fout te doen. Hoe zou het toch komen, dat de deugd van dankbaarheid op de helling wordt gezet7 Op oudejaarsavond mag het schip van de dankbaarheid even van de helling af. Maar ik dacht, dat iedere dag ons talloze weldaden toe vloeiden. Je kunt eigenlijk dankbaar zijn voor alles. voor de boterham, welke je weer mag eten, voor de mensen, die op visite kwamen. Zoveel wordt er uit goedheid gegeven. Soms doet het je goed als iemand voorbij je raam loopt en zijn hand opsteekt. Wat genieten wij niet dikwijls van ons televisietoestel of van de heerlijke muziek. om nog maar te zwijgen van de spontaneïteit van onze kinderen, die ons jong houden. Merkwaardig, dat wij onszelf altijd vergelijken met mensen, die het beter hebben dan wij. Ja,... dan moet je ook wel ontevreden worden. Maar om te leren wat dankbaarheid is, meen ik, dat het goed voor een mens zou zijn, wanneer hij zich ook eens verdiepte in de ellende van anderen. Wie eerlijk zijn hart openstelt voor de ander, zal er achter komen, hoe enorm dankbaar zijn medemens is ondanks al zijn ver driet en zijn narigheden dankbaar tegenover God, Zijn Vader en tegen over de mensen. J. W. S. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 maart a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild ver wacht van 13.00 tot 16.30 uur INGEZONDEN „MEEUWEN BOVEN SORRENTO" Dit stuk, dat gespeeld wordt ten bate van 10 x 10, ken ik niet, maar ik vraag me af „Wordt dit gespeeld voor alle gezindten of alleen voor onkerkelij- ken?" Waarom, betr. de uitvoering op 10 maart, plaatsbespreken op een zo danig tijdstip, dat ieder protestant christen, zo mogelijk, dan in de kerk behoort te zitten? Met dank voor de plaatsing, Dijkmanshuizen, H. de Boer. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 28 augustus 1962 Geboren: Johanna Maria, dv. Corne lls A de Grave en Josephina M. Smit; Robert Hendrikus, zv. Johannes Venne- man en Anna Warmer. Ondertrouwd Thijs Anton Bakker en Johanna Barendrecht; Simon Plaats man en Tiny Vader. Overleden: Aaltje Beulakker, oud 79 jaar, weduwe van G. H Jurjens. VERTROKKEN PERSONEN Jan Maarssen, van B 27a naar Den Helder, Coversstraat 16, Harry C. Keij ser, van Den Burg, Stenenplaats 4 naar Velsen, Zeeweg 184; Antoon Huigen (en. gezin) van Den Burg, salonwagen Hal- lerweg naar Haarlemmermeer, salon wagen nabij Sloterweg 95; Guillaume H Fortgens (en gezin) van Den Burg, Wilhelminalaan 112, naar Rotterdam, Ellemare 57; Jantje Nijboer, van C 3 naam Heemstede, Camplaan 16a; Jakob G. Kruger van K 78a naar Domburg, Noordweg 5; Anthonie van Kooten, van Den Burg, Lijnbaan 27 naar Dl.; Willem Eelman, van Oosterend Koetebuurt 12 naar Den Helder, Joubertstraat 29; Theodora C. Dros, van Oudeschild, De Ruyterstraat 62 naar Amsterdam, Grim- burgwal 10; Marie Nota, van De Cocks dorp 5 ,naar Den Helder, Niasstraat 25. 40 JAAR AARDAPPELSELECTEUR In aanwezigheid van de heren C. J. de Lugt en H. de Lugt, de heren R. W. Stoepker en C. Zijm, resp. voorzitter en secretaris van de afd. Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw, de heren A. de Wolf, distr. controleur, P Jansen en W Munters, controleurs van de N.A.K., heeft de heer R. Stoepker het feit herdacht, dat hij op 27 februari 1922 is begonnen met het seletteren van aardappelen. Hij was toen werk zaam bij de heer M. D. Dijt. De kwaliteit van het pootgoed is in de loop van deze 40 jaar ook op Texel heel wat verbeterd en de heer Stoep ker heeft daar door zijn grote ervaring en accuratesse zeer zeker het zijne toe bijgedragen De heer De Lugt sprak dan ook met grote waardering over het werk van de heer Stoepker, niet alleen als selecteur, maar ook als chef van het magazijn, welk werk hij eveneens bijna 40 jaar heeft gedaan tot volle tevredenheid. De heer Stoepker sprak eveneens woorden van waardering. Namens de Holl. Mij. van Landbouw werd een diploma voor 40-jarige trouwe dienst uitgereikt.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1