Belegen Goudse Jonge Leidse Jonge Edammer 32 30 ^Albert Heijn r 105 Toch nog liefde Het oord GRAF. MONUMENTEN STOEL'» GELD Prima BABY WEEGSCHALEN advertentie opdrachten Licht e 75 jaar... en aktiever dan ooit! mmmmm vMr hout en board Nooit van van der Vis gehoord SIftNHOUWEffU LUTTIK 6UD0RP 2» - ALKMAAR Agenten Den Burg M. W. KOORN Wilhelminalaan 54 De CocksdorpC. BOS Hollandseweg C57 Eierland B GIEZE, E 117a Den Hoorn G BAKELAAR Herenstraat 37 De Koog: P. EELMAN, Brink 6 Kredieten uitfluitend froot a 3V»; zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaar den, wisselende wachttijd Vraagt inlichtingen „SAJHKNWKRK1NG" Verstolkstraat 31, Leeuwarden. te huur bij N. WONDER, Schilderend. Indien bij niel duidelijk vermeld staat aan wie de reke ning moet worden Af zonden kan plaatsing niet doorgaan Dit geldt vooral voor verenigingen en voor degenen die gelegen heidsadvertenties opge ven, waarin alleen een adres, maar geen naam wordt genoemd Dir Trxelse Courant Zaad vroegtijdig Uw advertentie* in! Albert Hefjn heeft de lekkerste koos! EXTRA AANBIEDING van donderdag 8 t/m woensdag 14 maart VOLVET 500 GRAM VAN 1.40 NU VOOR volvat 100 GRAM 100 GRAM 1| NO. 3 VOOR luiimiuiuiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiijinii WARME KAASSANDWICHES voor een smakelijk kaasgerecht: H Gewone kaassandwiches maken van 2 dunne g sneetjes beboterd brood met daartussen een j flinke plak jonge kaas. De sandwiches weken j= in een met wat melk losgeklopt ei tot de sandwiches geheel doordrenkt zijn Ze daarna M aan beide zijden in hete boter in de koeke- H pan goudbruin en knappend bakken. ALBERT HEIJN FIJNE VLEESWAREN Zure zult isogram 29 I Achterham 100 gram 59 Smeerleverworst 100 gram 29 Procureurspek 100 gram 69 BETTER 1 LEVENj VOORLICHTINGSBIJEENKOMST IN POLDER EIERLAND Op deze bijeenkomst werden door de inleider, de heer C. Zijdewind uit Scha- gen, de volgende onderwerpen aan de orde gesteld. Plantenaantallen bij suikerbieten In 1961 werd op het bedrijf van de heer W. H. Rijkers, Eierland, een proef veld aangelegd, waarbij werd ge streefd naar veldjes met resp. 50.000, 60.000 en 70.000 planten per ha. Het re- •ultaat van deze proef was, dat er geen verschil in opbrengst was tussen de verschillende objecten. Het suikerge halte was op de veldjes met het groot- ite aantal planten iets hoger, maar van een betrouwbaar verschil kan niet wor den gesproken. De inleider lag er de nadruk op, dat de uitslag van deze proef in tegenstel ling is met in het verleden genomen proeven. Spr. was van oordeel, dat het bijzonder groeizame jaar 1961 een rol heeft gespeeld. In ieder geval meende inleider de aanwezigen te moeten advi seren naar een plantenaantal van plm. 70.000 per ha. te streven. De proef wordt üi 1962 nog eens herhaald. Stikstofbemesting op bieten in één- of tweemaal? Ken proefveld op het bedrijf van de heer R. W. Stoepker, Eierland, diende om de invloed van een eenmalige en een gedeelde stikstofgift na te gaan. Verder werd nagegaan of er verschil was tussen een stikstofbemesting, die geheel in de vorm van kalksalpeter wordt gegeven en een bemesting, waar bij gedeeltelijk kalksalpeter en gedeel telijk chilisalpeter wordt verstrekt. Ook op dit proefveld kwamen geen betrouwbare verschillen naar voren. Op grond van deze proef en in het ver leden genomen proeven meende de heer Zijdewind te kunnen adviseren de stik stof op suikerbieten in eenmaal, d.w.z. bij het zaaien te geven. Met deze werk wijze wordt uiteraard arbeid bespaard. In de discussie, die op de inleiding ▼olgde werd door enkele aanwezigen opgemerkt, dat bij zware regenval spe ciaal op lichte, humusarme gronden het gevaar van uitspoelen aanwezig is. Mede met het oog op het feit, dat met de tegenwoordige centrifugaalkunst- meststrooiers het strooien van kunst mest weinig arbeid vraagt, meenden sommigen toch te moeten doorgaan met het geven van de stikstof in tweemaal. Rooitijd van suikerbieten Uit het resultaat van een elders ge nomen proef, waarbij suikerbieten wer den gerooid op 6 tijdstippen, die lagen tussen 25 september en 27 november, bleek duidelijk, dat bij de eerste rooi tijden lang niet de maximale hoeveel heid suiker wordt verkregen. Inleider wees er op, dat ook vroeger genomen proeven duidelijk hebben bewezen, dat eind oktober tot begin november de hoogste opbrengst aan suiker wordt verkregen. Uiteraard zijn er ook andere punten, waarmede rekening moet wor den gehouden. Zo is het voor de sui kerfabrieken practisch onmogelijk alle bieten in een korte periode te ontvan gen en ook voor de boerenbedrijven is een spreiding over een langere tijd noodzakelijk. Arbeidsbesparing bij het persen hooi en stro Uit tijdstudies is duidelijk gebleken, dat er bij het persen van hooi en stro van het land een belangrijke besparing van arbeid kan worden verkregen als de balen rechtstreeks van de pers op de wagen worden gebracht of met be hulp van een zgn. balenslede op „hok ken" op het land worden geplaatst. Voor het verzamelen van verspreid lig gende balen waren volgens de gege vens, die de inleider ter beschikking had 9Vt manuren per ha. nodig. Bij het persen op de wagen waren per ha. 6 manuren nodig, terwijl dit bij het wer ken met de balenslede 5 man-uren per ha. was. Een balenslede als door in leider werd bedoeld, zal dit jaar op Texel in gebruik worden genomen. In leider wees verder op het risico, dat verspreid liggende balen ondervinden door slechte weersomstandigheden. Welke factoren zijn van invloed op de winst bij boerenbedrijven? Met behulp van gegevens van een groot aantal bedrijfseconomische boek houdingen van akkerbouwbedrijven is onderzocht welke factoren vooral van invloed zijn op een gunstig bedrijfsre sultaat. In dit onderzoek werd dus nagegaan op welke punten bedrijven met een goed resultaat verschillen van bedrij ven, die steeds onderaan zitten. Facto ren, die daarbij onder de loep werden genomen waren: het bouwplan, de prij zen van de producten en de kilogram- menopbrengsten per ha. Zeer opmerkelijk was het, dat het vooral de kilogrammenopbrengsten per ha. zijn, die een goed bedrijfsresultaat bewerken. Het zijn dus vooral de boe ren met hoge opbrengsten van granen, aardappelen, bieten enz., die steeds aan de top zitten. Het feit of in het bouw plan veel granen met weinig hakvruch- ten zijn opgenomen of dat dit juist an dersom was, bleek van veel minder be lang te zijn. Ook de prijs, die voor de producten werd ontvangen bleek van veel minder invloed te zijn. Op grond van deze gegevens moeten we dus zeg gen, dat de aanduiding „goede boer" vooral moet worden toegepast op de landbouwers, die met de opbrengsten van de gewassen boven anderen uit steken. Uiteraard moet daarbij de kwaliteit van de grond in aanmerking worden genomen. Hoeveel kilogram precisiezaad per ha? De heer Zijdewind bleek niet te voelen voor een kleine hoeveelheid van het zgn. precisiezaad bij suikerbieten per ha. Inleider noemde een hoeveel heid van 6 - 7 kg. per ha. Vooral als het zaaibed niet ideaal is moest eerder meer dan minder gezaaid worden. Het was daarbij zaak te letten op de grof heid van het zaad. Volgens inleider was er in dit opzicht nog een groot verschil in zaad, dat met de afmeting 3 - 4V* mm. in de handel werd gebracht. Het blijkt n.l., dat sommige partijen meer in de buurt van 3 mm. en andere dich ter bij de 47t mm. zitten. Het aantal zaadjes per kilogram verschilt in deze gevallen sterk. De onderwerpen, die de heer Zijde wind naar voren bracht, werden met grote aandacht beluisterd en gaven aanleiding tot een leerzame discussie. C. v. Gr. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Donderdag 8 maart Den Burg, 1.30 en 2.45 uur, Schoolconcert m.m.v. Lea de Boer, harp, en Leo Rommerts, gitaar. Den Burg, „Casino", lezing en film over ge zonde voeding door mej Veenstra voor de Plattelandsvrouwen. Oudeschild., 't Skiltje, Ontwikkelingsclub, Le zing over het Begrotingsinstituut. Den Burg, Oranjeboom, Bcjaardenuitvoering „Meeuwen boven Sorrento". Vrydag 9 maart Den Burg, Oranjeboom. Toneeluitvoering „Meeuwen boven Sorrento" Alle dorpen. 8 uur, Wereldvrouwcngebedsdag Oosterend, bijeenkomst Ned. Herv. en Geref. Mannenvereniging. Zaterdag 10 maart Den Burg, Oranjeboom, Toneeluitvoering „Meeuwen boven Sorrento". BIJ ONS IN DE JORDAAN. Het is, terwijl ik dit epistel uit m'n tikklavier laat ratelen, bar koud. 't Is rustig bij ons op de Lindengracht waar het marktrumoer anders niet van de lucht is en de kooplieden op hun eigen luidruchtige wijze de verscheidenheid van waren aanprijzen. Omdat het dan zo koud is, vanwege die N.-Ooster, heb ik mijn raam opengeschoven, want nu kunnen de tientallen meeuwen „rustig" het hun toegeworpen voedsel opvangen. Op onze wijze hebben we dan toch con tact met het onvolprezen vogeleiland. Dat hebben we ook nog op een andere manier. De Texelse bolletjes ontsprui ten in de tuin, maar die brutale Am sterdamse mussen zullen er wel voor zorgen, dat de krokussen niet tot volle bloei komen. Voor ons is het merk waardig, dat ze alleen voorliefde heb ben voor de gele krokus, andere kleu ren worden niet aangetast. Ja, ik weet 't, draadjes spannen. Ook de van af Texel geïmporteerde sneeuwklokjes geven hier al acte de présence. Onmis kenbare tekenen van een vroeg voor jaar, en nog enkele nachtvorstjes dan kunnen de schapenhouders wel weer met hun fakkellantaarns het land in gaan, om de lammetjes te behoeden voor „diepvries". In het Jan Ligtharthuis kennen we geheel andere voorjaarsboden. De com petities lopen ten einde, de toernooitijd breekt aan. Onze Bertus Schoofs is jeugdkampioen tafeltennis geworden. Twee teams kampioen A en B klasse er is een nieuwe prijzenkast bijgeko men. De meisjes pikten een mooi vaan tje mee, met trefbal, en onze nieuw bakken judoploeg behaalde voor het eerst een le en 2e prijs plus een vaan. Bij de komende sprookjesspelmiddagen mogen de meisjes proberen hun plan kenkoorts kwijt te raken, We mogen ons verheugen, dat de leiding van het meisjeswerk nu in handen is van een gewezen clubhuismeisje uit de Jordaan. Deze jonge Ifinmiddels me-)vrouw, kent de kneepjes van het clubwerk door en FEUILLETON: door HANOL SPOOR 26. Tenslotte zag je overal spoken. Op de nu wel belangstellende vragen van de logementeigenaar vertelde hij dat hij zijn pols gebroken had en daarom nog in verband moest blijven. Nee geen gips, het mocht er misschien al gauw weer af. Men bracht hem naar zijn ka mer. Andries, die in de stad al wat boterhammen tot zich had genomen, verlangde intens naar zijn bed. Hij ruimde zijn kleding weg en stapte het bed in. Nu maar niet te veel denken en gaan slapen. Bah, wat broeide die hand in dat verband. Hij zou dat verband zo onder de de kens toch wel kunnen losmaken. Dat andere bed zou worden beslapen door die jonge vent van beneden, maar die kon toch niet bevroeden hoe dat zat met die gebroken pols. He, dat luchtte op. Hij strekte zich eens lui uit en gaf zich toen ondanks zijn goede voorne mens over aan zijn sombere gedachten Met de naam van Paulien op zijn lippen viel hij tenslotte in slaap. HOOFDSTUK XXI. Martha doet een aanbod. Paulien voelde zich van een grote zorg ontheven, toen haar moeder einde lijk uit de narcose ontwaakte. Bij de laatste worsteling van de geest om los te komen uit de bedwelming had ze haar moeder geholpen door luid haar naam te roepen. De narcose moest wij ken voor een gezonde ademhaling. Nu keek ze op haar moedei neer. Met innig medelijden zag ze hoe de operatie diepe sporen op moeders gezicht had achtergelaten. Straks zou de nachtzus ter komen en de wacht van haar over nemen. Paulien mocht dan gaan rusten en morgen ving voor haar dan de ge wone dienst weer aan. Daar was de nachtzuster al. Ha, het was zuster Ka- trien, nu wist ze zeker dat haar moe der in goede handen was. De zusters knikten elkaar toe en voerden fluiste rend een gesprek over Pauliens moeder. Zuster Katrien vond het vanzelfspre kend dat Martha nog wat koortsig was. Ze woelde onrustig en mompelde om beurten de namen van Paulien en Ber nard. Een enkele maal werd ook An dries genoemd. Soms waren haar ge dachten bij het tuindersbedrijf en een enkele maal maakte zij de andere pa- tienten, die niet zo makkelijk konden slapen aan het lachen door plotseling heel duidelijk en helder te vragen hoe veel de tomaten op de veiling hadden opgebracht. Wanneer Martha ontwaak te was zij iedere keer weer opnieuw verwonderd, dat ze in een ziekenzaal lag. Maar de verschrikkelijke pijn die nog steeds scheen toe te nemen, maak te haar dan weer heel vlug duidelijk, om welke reden ze hier lag. In koort sige fantasieën meende ze de ene keer dat haar pijnlijke lichaam de hele zaal vulde en de andere zieken weinig plaats overbleef, een volgende keer voelde zij zich weer heel klein en nietig worden, zo klein dat ze zich angstig maakte of de zuster haar nog wel vinden kon. Al tijd door had ze het gevoel dat ze schuin in de hoek van de zaal was ge zet. In de morgenuren kon ze helder der gaan denken en zag tot haar ver bazing dat alles nog heel normaal was gebleven. Al vroeg kwam de chirurg naar haar kijken. Op zijn informatie zei Martha dat ze zich goed voelde. Toch had hij een kort onderhoud met de zaalzuster en Martha hoorde dat zij om de drie uur pemcelline ingespoten zou krijgen. Na zo'n injectie voelde ze haar hart vlugger bonzen en in haar zijde bij de operatiewond ontstond een onderhuids geborrel alsof een heetwa- torbron was aangeboord. door, heeft heel wat kampen meege. maakt en beschikt bovendien over een rijke fantasie. Een ander verheugend feit mogen we aanstippen. U moet weten, welk een loeder hij in vroeger jaren op de club was, hoe een geweldige krachtpatser, waarbij hij als schooljongen bij zaalsporten in het oude RAI-gebouw de bal dwars door het net kogelde. Als hij met trefbal gooide, dan schreeuwde de tegenstan ders om hun moeder. Met tafeltennis een flitsende smash, bij voetballen be schikte hij over een dodelijk schot, zo- als dat heet in de voetbal terminilogie. Toch heeft hij tegenover z'n kornuiten nimmer misbruik gemaakt van zijn kracht, heeft altijd iets gehad van een goedmoedige „zee-kokkelobbes". En kele weken geleden heeft hij zijn her intrede gedaan in het J.L.-huis, maar nuals zeer gewaardeerde mede werker en leider bij sportactiviteiten. Deze fijne bink zal, als hij klaar is met z'n woning, binnenkort de status van getrouwd man verkrijgen. Een ander, uit militaire dienst terug, assisteert in de werkplaats. Waar ik maar mee zeg gen wil, dat je met sommige „gevallen" niet zo gauw de moed op moet geven, al lijkt het wel eens een hopeloos „ge val" te zijn. Ja, en dan kan het tussen clubhuis- drukte en spreekbeurten door gebeu ren, dat er een alarmerend bericht ons naar Texel doet spoeden. Want het kampterrein werd overspoeld door zee water, niet vanwege een dijkdoorbraak, maar wel van een overtollig gehalte aan zeewater bij de zandspuiterij t.b.v, de dijkverhoging. Begrijpelijk ging onze zorg uit naar de nog jonge bomen, die de vorige zomer al zo voortreffelijk als windscherm voor de tenten hadden ge werkt. De daartoe „bevoegde mannen' hebben al het mogelijke gedaan om ons van die zoutwater-last te bevrijden, anders zou de beplanting van Staats bosbeheer tevergeefs zijn geweest. Dat was het dan weer, voor deze keer! Joh. K. A. Schreuder Altijd was er die pijn, die door haar hele lichaam trok. Toch bleef ze rustig liggen. Het was alsof ze geen wil had. Verwonderd vroeg ze zich af of de pijn haar zo veranderde of dat het droom beeld dat haar na de narcose zo duide lijk was bijgebleven, nog zo'n diepe in druk op haar maakte. Tegen haar wen sen in kwamen steeds opnieuw weer de gezichten van al die mensen haar Y°or ogen. Vanzelf kwam haar dan ook weer die ogenblikken voor de geest, dat ze de wanhoop van Paulien en Andries aanschouwde. Zou dat visioen haar iets duidelijk moeten maken of moest ze het beschouwen als een gewoon gevolg van de narcose? In de loop van de dag pro beerde Martha haar gedachten tot klaarheid te brengen, maar dat lukte slechts gedeeltelijk. Tegen de avond kwam Paulien weer naar haar kijken. Ondanks haar pijn, viel het Martha op dat er een inverdrietige trek op Pau liens gezichtje lag en iedere kleur van haar gelaat geweken was. Dit kon on mogelijk komen van die enkele onregel matige dag waarop ze weinig rust had genoten. Paulien was ondanks haar tengere figuur sterk en toonde zelden vermoeidheid. Paulien bukte zich over haar moeder heen en drukte een kus op haar voor hoofd. Hierbij scheen ze zeer beslist de ogen van haar moeder te willen ont wijken. Martha die ondanks haar pleeg moederschap de echte moederintuïtie bezat, wist toen bijna zeker dat er zich nieuwe verwikkelingen hadden voorge daan. Ze dacht aan de donkere kringen, die ze tijdens haar wonderlijke narcose- droom had waargenomen De donkere kringen, die het geluk van Paulien en Andries bedreigden. Zij had het in haar macht om die kringen tegen te houden. De kringloop van de fatale omstandig heden moest gebroken worden. Op dat moment verlangde ze intens naar de vrolijke Paulien van weleer. Had de liefde van Paulien voor haar pleeg moeder niet de vuurdoop ondergaan? Ondanks haar harde houding tegen over het jonge paar en haar pogen om hen van elkaar af te drijven, was Pau lien haar toch trouw gebleven. Dezelfde trouw, die haar ook aan Andries bleef binden. Waarom was ze toch zo ver stokt aan haar eigen idee blijven vast houden? Waaraan kon ze toch meer vreugde beleven dan aan een jong ge trouwd paar op haar tuinderij. En zij had niet willen overleggen. Nee, alles of niets was haar devies geweest. Een operatie had haar pas aan het verstand gebracht hoe pover en van weinig waarde de aardse bezittingen zijn. Haar hand tastte naar de hand van Paulien, die lusteloos op de deken lag. Toch beantwoordde Paulien dadelijk het lichte handdrukje en glimlachte haar moeder bemoedigend toe. „Wat is er Paulien, slecht nieuws?" Paulien poogde geruststellend te lachen, maar haar ogen werden ver dacht vochtig en haar gewilde lach leek een onnatuurlijke grijns. „Niets aan de hand, hoor moeder, wat zou er zijn?" .Slecht nieuws van Andries, niet waar?" Paulien schrok. Er moest blijdschap bij haar zijn om de zo vlugge terugkeer van moeders normale energie en op merkingsgave, maar moeder mocht niets weten van de grote schok, die haar deze dag weer overviel. Ze onderdrukte een zucht, die toch als een nauw verborgen snik omhoog kwam. Ze poogde haar moeder van het pijn lijke onderwerp af te leiden en zei dat het zo'n mooie herfstdag was geweest. Martha glimlachte, haar ogen zochten die van Paulien, die dromerig naar buiten staarden. „Wat schreef hij. Paulien?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4