Wat is en doet het Gezins-begrotings-instituut Ruilverkaveling «ssst st ree kkel mg svc. Smm TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 MAART 1862 BEDRIJFSECONOMISCHE BOEKHOUDING LEVERT U WAARDEVOLLE GEGEVENS! Wij stellen ons voor, dat er maar zeer weinig bedrijven op Texel zijn, die geen fiscale boekhouding hebben. Ook al is het zo, dat de boer daar weinig voor voelt komt hij hier toch moeilijk onder uit. Daar zorgt de fiscus wel voor Hetzelfde kan zeker niet gezegd wor den van de bedrijfseconomische boek houding. Deze is nog vrij zeldzaam. Toch zijn we er van overtuigd, dat deze voor de bedrijfsvoering veel belang rijker is dan de fiscale boekhouding. De laatste zegt nl. maar heel weinig over de rentabiliteit van het bedrijf. Als twee bedrijven hetzelfde fiscale inko men hebben, dan betekent dit in geen geval, dat van een zelfde bedrijfsresul taat kan worden gesproken. Laten we als voorbeeld noemen de gevallen, waarbij de ene boer op een bedrijf van 20 ha. volkomen met eigen kapitaal boert. D.w.z dat grond en ge bouwen onbezwaard eigendom zijn en de gehele inventaris met eigen kapitaal is gefinancierd. Zijn collega op een even groot bedrijf zit er veel minder gunstig voor Grond en gebouwen wor den gepacht, terwijl de veestapel en de werktuigeninventaris geheel met vreemd geld betaald moesten worden. Als deze beide bedrijven een zelfde inkomen kunnen vermelden op het aangiftebiljet voor de inkomstenbelas ting is het bedrijfsresultaat van de tweede boer beslist beter dan van de eerste. Wanneer kunnen we nl spreken van een goede uitkomst op een boeren bedrijf? Dit is het geval als op z'n minst alle kosten vergoed worden. En wat zijn die kosten? Daar moeten we ook bij noemen een normale pacht voor eigen grond, een rente voor het eigen geld, die minstens gelijk is aan de rente, die het geld op een andere wijze kan opbrengen, een vergoeding voor eigen arbeid en die van gezinsleden op basis van het uur loon van een landarbeider. Pas als al deze kosten vergoed worden en er dan nog iets overblijft kan van winst wor den gesproken. Het zal U nu wel duide lijk zijn, dat de „normale" boekhouding U in dit opzicht niet alles „vertelt". In dien U wilt weten of er winst of verlies is hebt U daarom een bedrijfseconomi sche boekhouding nodig. „En" zult U misschien zeggen, „als nu eens blijkt, dat mijn bedrijf verlies gevend is, wat helpt me dan de be drijfseconomische boekhouding?" Kan ik dan zo maar een, twee, drie dat ver lies in winst veranderen? Dit laatste is beslist niet het geval. Als een dokter er in slaagt om bij een zieke de diagnose te stellen, dus vast te stellen welke kwaal de patient heeft, dan is daarmee de genezing niet ge geven. Maar U weet, dat het in be paalde gevallen zeer belangrijk kan zijn om te weten met welke ziekte we te maken hebben. Dan is daarmee n.l. heel dikwijls ook de mogelijkheid ge geven de juiste medicijnen voor te schrijven. Door een bedrijfseconomische boek houding kunt U de zwakke en sterke punten in Uw bedrijf opsporen. Dat is vooral mogelijk, omdat deze boekhou ding U in staat stelt het eigen bedrijf op diverse onderdelen te vergelijken met andere bedrijven, die eveneens een be drijfseconomische boekhouding hebben. Een vergelijking, de zeer waardevol is. Bij deze vergelijking komen nl. vragen aan de orde als: Waarom heeft buur man A. zoveel betere uitkomsten van de rundveehouderij dan ik? Hoe komt het dat buurman B. van zijn schapen veel meer overhoudt dan ik? Zou er een mogelijkheid zijn om de kosten voor krachtvoer, die op mijn bedrijf veel hoger liggen dan van buurman C. FILM- EN FOTOHOEK. „FILM OOK BINNEN" Als u zachtjes nageniet van uw mooie vakantietijd voor het projectiescherm zit, en de zwart-wit of kleurbeelden langs uw oog glijden, bedenk dan eens dat ook de donkere dagen rijk zijn aan lichte momenten. Filmen met kunstlicht Filmen met kunstlicht is geen kunst. Met gebruik van een paar fotolampen of de voordelige overspanningslampen die we al voor enkele guldens bij de fotohandelaar kunnen kopen, is het een eenvoudig en plezierig werk. De lampen worden in een lampstatief geschroefd of in een lamhouder welk laatste apparaat door de gebruikers, heel oneerbiedig, „fietsstuur" wordt ge noemd. In de eenvoudige uitvoering kunnen twee lampen, in de duurdere vier wor den gezet. De armen zijn soms draai baar wat gemakkelijk is om het licht andere effecten te laten geven. Hoe belichten we Bij gebruik van twee lampen van 500 watt, geven we u onderstaande ge makkelijke tabel. Deze twee lampen geven een richtgetal van 10. Film 17 din; afstand 4 meter, lensopening f 2.8 afstand 2V* meter, lensopening f 4. U ziet dat u eigenlijk niets anders hoeft te doen dan het richtgetal te delen door een van de andere factoren om of diafragma of afstand te krijgen. Bij aanhouden van de tabel krijgen we altijd een juiste belichting. Opstellen van lampen. Door de lampen precies naast de camera op te stellen, krijgt u het maxi male licht. De aard van de verlichting is dan wel wat vlak doch voor repor tagewerk is dat niet zo'n bezwaar. Mooier is het als een lamp vanuit de camerarichting schijnt en een lamp het onderwerp van opzij belicht. Dit geeft dadelijk veel plastischer effecten. In het algemeen is het pretig om de lichtbron zo hoog mogelijk boven de grond te plaatsen, daar hierdoor geen schaduwen op de wanden ontstaan. Met z.g. klemreflectors die met een klem op een stoel of ander object ge klemd kunnen worden, gaat het een voudig. We kunnen ze b.v. op een deur- rand klemmen en naar omlaag laten schijnen, dit is ideaal. De lampen kun nen ook omhoog tegen het witte pla fond worden gericht, het resultaat is indirecte verlichting. Bij weinig gevoe lige films is dit laatste echter wat moeilijk want we krijgen een te groot lichtverlies. Het is wel een der mooiste soorten verlichting die er bestaan. Veel gemak kunt u hebben van een plankje met een paar contactstekers in combinatie met een speciale spaarscha- kelaar, waardoor de lampen eerst op halve kracht kunnen branden bij het instellen, en later op VOL worden ge zet bij de opname. flink omlaag te brengen? Zou het soms aan de bemesting liggen, dat collega D. per bunder veel meer vee houdt dan ik? Dit zijn maar enkele punten. Ze kunnen met verschillende andere aan gevuld worden. Speciaal voor bedrijven, die niet he lemaal draaien, zoals de boer dat graag zou willen, is een bedrijfseconomische boekhouding zeer belangrijk. De Streekontwikkelingscommissie is er van overtuigd, dat hier voor haar een taak ligt. Hoewel de kosten, die voor een bedrijf van 20 ha. plm. ƒ150,bedra gen ten volle verantwoord zijn is de Commissie toch van mening de animo te moeten stimuleren door het ver strekken van een premie tot 30% van de kosten. De boekhoudbureaus van de stands organisaties kunnen naast de fiscale boekhouding ook de bedrijfseconomi sche boekhouding voor U verzorgen. In onze provincie werkt bovendien het Bureau voor Economisch Onderzoek (B.E.O.) te St. Pancras Geeft U zo spoedig mogelijk op. Op 1 mei start weer een flinke groep nieu we deelnemers. Laat Uw bedrijf daar dit jaar ook bij zijn. C. v. Gr. Misschien hebt U al eens kennis ge maakt met het werk van het G.B.I., zo als dit instituut in de wandeling ge noemd wordt: bijvoorbeeld in de vorm van een lezing, een cursus ofwel door de brochures. Het kan ook zijn, dat het instituut U volkomen vreemd is. In kort bestek willen wij U ofwel op de hoogte stellen van ons werk, dan wel de kennismaking voortzetten. Het G.B.I. nu geeft voorlichting over de besteding van het inkomen. Het is nu eenmaal zo, dat als een inkomen goed besteed wordt dat wil dus zeg gen, dat het gezin er veel mee doet dit de welvaart van het gezin ten goede komt. Dit is dan ook de voornaamste doelstelling van ons instituut: te trach ten de gezinswelvaart te bevorderen. Natuurlijk, U kunt het geld maar één keer uitgeven. Toch komen we in de praktijk tegen, dat de één met hetzelfde inkomen (en met hetzelfde aantal kin deren) er royaal van komt, terwijl de ander onder dezelfde omstandigheden met tekorten zit. In dit laatste geval wil men er teveel van doen, men over schat zichzelf. Het kan ook zijn, dat men zichzelf onderschat, dat men tot meer zou kunnen komen als men het eens ging uitzoeken. Het omgaan met het geld is de laat ste jaren veel ingewikkelder geworden. Velen van U zullen zich nog de tijd herinneren, dat men niet. aan boilers, geysers, abonnementen op tijdschriften dacht, laat staan aan diepvrieskisten, wasmachines en televisie. Men leefde zeer sober, ook als men een hoger in komen had. Veel van de producten, die wij heden ten dage kennen, waren er niet Zelfs al bij de gewone dagelijkse boodschappen komen we nu steeds iets nieuws tegen, denkt U maar eens aan de vele zeepsoorten, de flesjes koffie melk, de blikjes, pakjes soep enz., enz. En daarbij komt dan nog de verleide lijke manier, waarop ons alles aange boden wordt. De leefwijze ook al wonen we wat meer afgelegen, is aan het ver anderen. Daarmee veranderen ook onze behoeften en gaan we nog een stapje verder, er worden daardoor ook andere eisen aan onze portemonnee gesteld Het is voor weinigen weggelegd om aan alles mee te kunnen doen of van alle nieuwe dingen te kunnen profiteren. Dat is ook niet zo belangrijk want daarvan hangt het gezinsgeluk tenslotte niet af. Toch is het goed de ogen niet te sluiten voor de mogelijkheden, die ge boden worden. Men kan tegenwoordig aan verschillende voor het gezin be langrijke zaken toekomen; misschien een vakantie, een goede opleiding voor de kinderen ofwel een warmwatervoor ziening in huis, een wasmachine, een televisie Ook voor de gemeenschap kan men wat betekenen door bij te dragen aan collectes voor kerk, lief dadigheid en anderen. Maar dan moet van te voren aandacht gegeven worden aan wat men met het inkomen wil en kan doen. Het G.B.I probeert nu met haar voorlichting in deze behulpzaam te zijn. Zij tracht deze taak te verlichten door er b.v. op te wijzen hoe men, zonder dat het veel tijd vergt, inzicht krijgt in egien besteding en ook wat men met het S.V. TEXEL Het ziet er niet naar uit dat we kunnen spelen. Toch geven we maar even het programma. Ie kl. C. N.H. SRC-Wieringerwaard; Vrone-Vesdo; Texel-Geel-Zwart; Kaag- vogels-Duinranders. Texel 2 is vrij. Adsp. SVC-Texel; pupillen: SVC-Texel a, aanvang 3.15 uur. Handbal: Texel-WGW, half 2; Jun. Texel-VZV, half 3 (2de terrein). Aanvrage kaarten Nederland-Noord- Ierland op woensdag 9 mei, voor 28 maart bij de secretaris. Uitslagen van zondag le kl. N.H.: SRC-Duinranders 42; Geel Zwart- Kaagvogels 40, WGW-Wie ring er- waard 01. STROOIEN VAN P.N.C.B. Zo meteen is het tijd om met deze werkzaamheden te beginnen. Hierom willen wij nog even extra de aandacht vestigen op het feit, dat alles in het werk gesteld moet worden om groei- stagnaties te voorkomen. Groeistagna- ties kunnen o.a. ontstaan door een slechte structuur van de grond. Een slechte structuur kan heel ge makkelijk ontstaan door een te vroege bewerking, als de grond nog te nat is. Wij zitten evenwel met die vervelende bepaling, dat P.N.C.B. plm. 14 dagen voor het poten moet worden gestrooid en dan meteen goed moet worden inge werkt. Sommige gronden lenen zich er zeker niet toe om reeds 14 dagen voor het poten zo'n bewerking te moeten ondergaan. Zij hebben te veel kans op verslempen voordat er gepoot kan worden. Andere gronden zijn nog veel te nat, waardoor een averechtse wer king kan ontstaan. U mag deze 14 da gen daarom niet te star zien maar pas gaan strooien als de structuur „hieron der niet zal lijden. Heel vaak wordt P.C.N.B. over de ruwe voor gestrooid, waarna gedacht wordt met de bewer king tot aan het poten. Het poeder is dan evenwel niet goed meer door de voor te brengen, waardoor schade kan ontstaan. Beter is het daarom met strooien te wachten totdat een intensieve bewer king van de grond mogelijk is en di- rekt na het strooien kan volgen. Inten sieve menging van P.C.N.B. met de grond wordt van uitermate groot be lang geacht voor een goed resultaat. Schagen, 12 maart 1962. H. Glas inkomen kan doen. De kosten van de mechanisatie van de huishouding wor den bekeken, op welke uitgaafposten men het kan vinden als het inkomen minder wordt of als de kinderen meer gaan kosten. Aan de jeugd wordt speciale aan dacht besteed in de lezingen over zak geld en kleedgeld. Naast de lezingen, waarbij nog vele andere onderwerpen ter sprake worden gebracht, worden ook cursussen gege ven. Er wordt dan in 4 lessen uitge breid ingegaan op alle uitgaven waar een gezin mee te maken krijgt. De er varingen van de verschillende huis vrouwen worden uitgewisseld, waar door men van elkaar weer leert. In het volgend seizoen heeft het G.B.I. speciaal voor de huisvrouwen boerinnen een cursus van 2 lessen op het programma staan, die handelen over hoe men de uitgaven regelt als men een ongeregeld inkomen heeft. Ook aan de jonggehuwden en aan degenen waarvoor het pensioen nader bij komt, wordt aandacht besteed. U kunt dit allemaal vinden in het pro gramma, wat U aan kunt vragen bij het Gezins-Begrotings-Instituut, Post bus 1046, Rotterdam De G.B.I.-lezingen en cursussen wor den gegeven door huishoud- en land- bouwhuishoudleraressen, zodat men geen angst behoeft te hebben, dat men het platteland niet kent. Integendeel, de meesten zijn daar geboren en geto gen. Met behulp van het flanelbord proberen zij U de weg te wijzen naar een goed beheer van de gezinsfinanciën Tenslotte nog een belangrijk punt voor de verenigingskas, n.l. wat zijn de kosten. In bovengenoemd programma vindt U alle bijzonderheden. Hier wil len wij volstaan met U te vertellen, dat elke organisatie bijdraagt naar eigen draagkracht wat meestal betekent 25,—. De verdere kosten worden opgevan gen door de plaatselijke spaarbanken, boerenleenbanken en de Rijkspost spaarbank De centrales van deze in- stellingene dus de Nederlandse Spaar- bankbond, Coöp. Centrale Boerenleen bank, Eindhoven, de Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank Utrecht en de Rijks postspaarbank stellen n.l. het geld be schikbaar voor het werk van het G.B.I. Deze spaarbanken zijn allemaal so ciale instellingen en hebben geen winstoogmerk, zoals dat heet. Zij ver kopen ook het G.B.I.-Huishoudkasboek en de brochures zoals „Modern Finan cieren", „Annie en Jan gaan trouwen", „Geef Zakgeld" enz. Opgave voor cursussen en lezingen graag richten aan de Huishoudelijke Voorlichting Den Burg. U kunt dan ook een een tegemoetkoming in de kosten krijgen. Zeker het geld speelt niet de belang rijkste rol in het leven. Er zijn andere veel belangrijker waarden in ons le ven die voor geen geld te koop zijn. Toch hangt de ontplooiing van het ge zin voor een groot deel af van de wijze waarop het geld besteed wordt. Ook hier hebben de ouders een belangrijke en verantwoordelijke taak. Om deze taak zo goed mogelijk te vervullen, wil het Gezins-Begrotings-Instituut U hier mede van dienst zijn. PUPILLENCOMPETITIE De wedstrijd SVC a-Texel a begint om 3.15 uur. WIJZIGING UITBREIDINGSPLANNEN Vanaf 9 maart j.l. liggen ten kantore van de Dienst gemeentewerken op alle werkdagen, uitgezonderd des zaterdags, van 8.30 - 12.30 uur een aantal wijzi- gingsontwerpen van uitbreidingsplan nen ter inzage. Het betreft hier de volgende plannen: 1. een algehele herziening van de uit- breidingsplannen-in-onderdelen ,,De Koog" en „Den Hoorn"; 2. een ontwerp-plan-in-onderdelen voor „Het Horntje"; 3. een ontwerp-vierde wijziging van het plan-in-onderdelen „Den Burg", be trekking hebbende op een gedeelte van de gronden, liggende achter de Wilhel- minalaan. Deze gronden waren reeds betrokken bij de tweede wijziging van het plan-in-onderdelen „Den Burg". Gedeputeerde Staten onthielden even wel aan de toen gelegde bestemming (o.m. hoogbouw) goedkeuring, zodat een herziening van de bestemming van deze gronden noodzakelijk was. 4. een ontwerp-vierde wijziging van het plan-in-hoofdzaken. Deze wijziging heeft betrekking op een aantal gronden liggende aan en nabij de Californiëweg. De gronden waren reeds betrokken bij de eerste wijziging van het plan-in- hoofdzaken. Gedeputeerde Staten en later in beroep de Kroon hebben even wel een aantal gelegde bestemmingen niet goedgekeurd. Met inachtneming van deze beslissingen worden de be stemmingen van deze gronden nu her zien. Ook liggen de overige plannen-in- cnderdelen ter visie. Dit is evenwel hoofdzakelijk een formele zaak. Het ligt n.l. in de bedoeling gelijktijdig de bebouwingsvoorschriften i.v.m. boven staande plannen te wijzigen. Waar deze bebouwingsvoorschriften echter ook van toepassing zijn op andere plannen- in-onderdelen dienen ook deze plannen formeel ter visie gelegd te worden. Bezwaren tegen de vaststelling van de bovengenoemde ontwerpplannen kunnen uiterlijk tot en met 5 april a.s. bij de gemeenteraad worden ingediend. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 21 maart a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild ver wacht van 13.00 tot 16.30 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 maart op om 6.49 uur en gaat onder om 18.48 uur, 21 maart op om 6.42 uur en onder om 18 54 uur Maan: 21 maart V.M.; 29 maart L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 mrt 4.09 en 16.41; 17 mrt. 5.29 en 17.57; 18 mrt. 6.43 en 19.01; 19 mrt. 7.36 en 19 52; 20 mrt. 8.20 en 20 34; 21 mrt. 8.58 en 21.10; 22 mrt. 9.29 en 21.40; 23 mrt 9.55 en 22.07. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. BERICHT VOOR K.I.-LEDEN In verband met de op 20 maart te houden Stierenkeuring bij het K.I.- station op Zuid-Haffel, zal de melding voor inseminatie die morgen tussen 8 en 9 uur vervallen. Daarvoor in de plaats is er gelegenheid op 19 maart 's avonds tussen 6 en 7 uur en op 20 maart 's avonds tussen 6 en 7 uur. Het bestuur. PUBUKATÏL VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Reeds vastgestelde data voor uilvoeringen, vergaderingen etc. Maart 1962 Vrijdag 16, Den Burg. Toneelavond HBS. Zaterdag 17, Oudeschild. Amateursavond Lb.v. 10x10. Zaterdag 17, De Cocksdorp, damcsuitvoering Zaterdag 17, Den Burg, feestavond padvinderij Zaterdag 17, Den Burg, Toneelavond HBS. Maandag 19, Den Burg. Chr Plattelands vrouwen Bond Maandag 19. Den Burg. Vergadering P.S.P. Dinsdag 20. Den Burg. jaarvergadering Boe renleenbank. Dinsdag 20, Zd.-Eierland, Plattelandsvrouwen Woensdag 21. Den Burg, R K. vrouwengroep Afd. Gilde Donderdag 22, Den Burg, fotoclub Zaterdag 24 en zondag 25, Den Burg, Week end CJOT voor ieugd 15 jaar en ouder. Zaterdag 24. Den Burg, Middenstandsavond Woensdag 25. Den Burg, bridgedrive Vrijdag 30. Den Burg, Plattelandsvrouwen. April 1962 Maandag 2, Den Burg, Postzegclbeurs Dinsdag 3, Den Burg, Gezamenlijke avond 't Nut en boekhandel Parkstraat. Donderdag 5, Oudeschild. Ontwikkelingsclub Donderdag 5, Den Burg, Fotoclub Maandag 9 en dinsdag 10, Den Burg, Kinder middag en filmavonden Mékha. Woensdag 11. Den Burg, bridgedrive. Dinsdag 10 en woensdag 11, Den Burg, schooluitvocringen toneelgroep Arena. Vrijdag 13, Den Burg, school- cn avonduit voering toneelgroep Arena. Vrijdag 13. Oosterend, zanguitvoering „Nieuw Leven". Zaterdag 14. Oosterend, zanguitvoering „Nieuw Leven". Donderdag 19, Den Burg, fotoclub Vrijdag 20 Lm. maandag 23, Den Burg, Pu- pillentoernooit Sportver. „Texel". Donderdag 25, Den Burg, R.K. Vrouwen groep afd. Gilde. Donderdag 25, Den Burg, Slotbridgednve Donderdag 26, Den Burg. Plattelandsvrouwen. Vrijdag 27, Den Burg, Bejaardenuitvoering toneelvereniging UDI Vrijdag 27 t.m. zondag 29, Den Burg, adspi- rantentoemooi SVT. Beverwijk cn Oosterbeek Zaterdag 28. Den Burg. uitvoering UDI Maandag 30, Alle dorpen, viering 25-jarig huwelijksfeest Koninklijk Paar. Over data na 1 mei a.s. kunnen in lichtingen worden verkregen bij de Admini strateur van de Stichting cultureel werk Texel, de heer Ci. A. Oskam, p a raadhuis Den Burg (tel. (02220) - 2141). Men wordt verzocht wijzigingen en aanvul lingen van deze lijst zo spoedig mogelijk door te geven. Du kan schriftelijk of telefonisch gebeuren aan bovengenoemde functionaris. U bewijst er andere verenigingen een dienst mee als u uw data zo spoedig mogelijk doorgeeft. Voor schriftelijke opgaven zijn kosteloos kaar ten verkrijgbaar ten raadhuize Wilt U bij het bepalen van een datum voor een bepaalde activiteit zoveel mogelijk rekening houden met andere activiteiten. Hicrduor wordt ongewilde concurrentie van verschillende verenigingen voorkomen. S.V.O.-NIEUWS Zondag was het voor Oosterend 1 geen beste dag. Vesdo 2 nam beide punten mee naar de vaste wal. Het wil de deze keer bij ons niet lukken. Frits en Siem wisten vele aanvallen van de gasten onschadelijk te maken, maar wisten niet te verhinderen, dat de eind stand 30 werd. Al met al heeft Vesdo verdiend gewonnen. Zondag gaat het 1ste naar Helder; vertrek boot 11 uur. De junioren speelden zaterdag tegen de HCSC-junioren in Den Helder ge lijk: 22. Frits en Peet zorgden hier voor de doelpunten. HCSC moest alle zeilen bijzetten om een gelijk spel te behouden. Jullie hebben je best ge daan. Zondag vrij. De adspiranten en welpen speelden wegens het slechte weer niet. Deze week gaan welpen a en adspiranten naar Den Hoorn. Welpen b speelt thuis tegen Texel b om 3 uur. Dinsdagavond hebben we weer eens met de leden vergaderd Diverse pro blemen zijn er behandeld en wij zullen hopen, dat we een goede koers varen. Onze penningmeester heeft dan en kele jongens de contributie geïnd. Wil len de anderen die dit nog niet hebben gedaan, nu ook eens bij hem langs gaan. Hij kan de centen best gebruiken! In tegenstelling met het in de Tex. Courant van dinsdag j.l. vermelde, deelt onze jeugdleider mee dat de stand van de pupillencompetitie is: Texel a 8 8 0 0 16 40— 2 SVO a 7 5 1 1 11 28— 8 ZHD a 7 4 0 3 8 19—12 Per abuis is de wedstrijd ZDH-SVO vermeld als 20 voor ZDH Deze wed strijd is echter in het geheel nog niet gespeeld. K, zwijsipiano OOST IN RIJK nog te veruaveien verkaveld SPANJt IbwP®® lIAMf 'TrankRU* "'"fwl'ÖtH vM/M' Wat is de toekomst van de landbouw? Voor velen is het akkoord dat in Brussel bereikt is hoopgevend, voor anderen is het een kompromis Vast staat echter, dat dit akkoord voor de landbouw in de landen van de E.E.G. vérstrekkende gevolgen zal hebben: men schept niet zómaar een ge meenschappelijke markt. Het gaat niet alleen om de afzet, maar ook om de produktie! Onrendabele bedrijven zullen het veld moeten ruimen, moderne landbouw methoden zullen overal toegepast moeten worden. Eén van de wijzen waarop grotere, en vooral doelmatiger bereikte produktie verwezenlijkt kan worden, is door ruilverkaveling: het schikken en samenvoegen van kleine velden tot terreinen, die machinaal bewerkt kunnen worden. Uit ons kaartje blijkt dat van de West-Europese landen vooral de Skandinavische landen, Frankrijk en West-Duitsland nog veel aan ruilverkaveling doen, er is daar immers nog eoveel ruimte!

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3