Cjrocn ZwartsJex els in het harL, LENTE Weinig belangstelling voor vergadering Coöperatieve Boerenleenbank fflIJDAG 23 MAART 1982 rEXELSE®COURANT Het jaar 1961 is voor de Coöperatieve oerenleenbank te Texel in alle op- chten een gunstig jaar geweest. Tij- ens de algemene vergadering, die insdag j.l. werd gehouden in hotel De t?aan, sprak de voorzitter, de heer C. Roeper, er zijn vreugde over uit dat c in 1961 de Bank alleen maar voor goed had kunnen incasseren. De belangstelling voor deze vergade- ing was minder groot dan het voor- jande jaar. De voorzitter vond dit een leen van vertrouwen, maar het zou och aangenaam zijn al5 de leden meer iteresse toonden voor hun eigen Bank. !et aantal leden is het afgelopen jaar stegen tot 1350. De voorzitter sprak an een gunstige economische toestand a richtte een speciaal woord van wei- om tot twee ereleden, de heren H. eber en S. Wuis. Nadat de kassier, de heer Th. Graaf, e notulen en het uitgebreide jaarver- lag had uitgebracht, werd de balans de verlies- en winstrekening behan- eld. Alle leden hebben de cijfers reeds auis ontvangen, zodat we kunnen olstaan met het noemen van enkele langrijke cijfers. Texelse boeren boeren goed Dat de Boerenleenbank een belang- ijke plaats inneemt bij de sparende Axelaars is duidelijk aan de groei van espaargelden. Het saldo per 31 de- ember 1961 was ƒ9.846.368,59 en het dit jaar reeds de 10 miljoen over- 75e JAARGANG No. 7645 Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Root] Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij )en Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2§58 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. IE HEER H. J. BRUGGEMAN SPRAK VOOR DE PACIFISTISCH SOCIALISTISCHE PARTU Den Burg Maandagavond sprak in lotel „De Graaf" de heer H. J. Brugge- an, lid van het hoofdbestuur van de 'aeifistisch Socialistische Partij. De elangstelling voor deze politeke bij enkomst was bevredigend. De heer A. insbergen sprak een woord van wei- om en maakte bekend, dat er op Texel een afdeling is van genoemde P.S.P., mdat er op het eiland maar enkelen ch hebben aangesloten bij de partij, ïjdens de laatste verkiezing in 1959 rachten 97 eilanders hun stem uit op P.S.P. Men zal het op een vergadering van en politieke partij niet gauw mee maken, dat, kort' voor een verkiezing, iet gesproken wordt over het belang an de betreffende partij in de Provin- iale Staten of gemeenteraad. De heer Bruggeman begon zijn betoog iet te verklaren, dat hij niet gekomen om een verkiezingsrede af te ste en, maar om het onderwerp aan de rde te stellen: „Vrede als daad". Hij ad zijn betoog gericht op het algemeen ereldgebeuren en duidelijk werd dat spreker een afschuw had van alles at met geweld moet gebeuren. Spre- er was van mening, dat de mensen in et algemeen meer hun mond moeten pen doen als men het ergens niet mee ens is. Geen mens is er voor gebruik an de atoomwapens en toch appel- lert men niet. De grote mannen van de toomwapens hebben duidelijk laten 'eten, aldus spreker, dat het mensdom moet laten horen wat men wil. De eer Bruggeman was als pacifist geen oorstander van de Nederlandse zetel de NAVO. De NAVO is voor een »rlog en het pacifisme niet. Waarom, stelde spreker dee vraag, is er geen unisterie van vrede? Wij allen zijn oor de vrede maar waarom doet men dan zo weinig voor? De heer Brugge- *an stelde dat wij alles moeten over ebben voor de vrede, zelfs als het oet een bezetting, en de Texelaars eten wat dit zeggen wil, maar het is Itijd nog beter dan oorlog. Nederland is, zonder dat het aan de evolking is gevraagd, gemaakt tot een [slagplaats voor atoom- en raket- "apens. Dat wil zeggen dat Nederland ok een schietschijf is geworden. Spre- -r pleitte voor een atoomvrij gebied. Aan het slot van zijn betoog noemde ireker enige kernpunten van de Paci- stisch Socialistische Paitij, o.a. dat 't de enige partij is die van het begin gezegd heeft, dat Nieuw Guinea bij 'donesië behoort. Het verheugde spreker, dat ook op "te bijeenkomst zoveel jongeren aan- ezig waren. Het is kenmerkend voor partij, dat overal de jongeren belang- 'lling hebben voor de P.S.P. De aanwezigen hebben met bijzon- grote aandacht geluisterd naar de zing van de heer Bruggeman, die aast zijn theologische studie, voor- tter is van „1962 voor de Vrede" en vele andere vredesgroepen. De discussie die na een korte pauze iaatsvond, was zeer onderhoudend. CONSULT\TIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 maart a.s. worden de oeders van de buitendorpen verwacht op de "fiende uren: Hoorn 1.15 uur. Oosterend 2.00 uur; Cocksdorp 3 00 uur; De Koog 4.00 uur. schreden. De voorzitter sprak dan ook over een miljoenennota. Het aantal spaarders is in het afgelopen boekjaar gestegen tot 6978, dat is 500 meer dan het jaar 1960. Het bedrag aan voor schotten bedraagt ƒ3.833.751,50. Ook de rekening-courant geeft mil joenen aan; debiteuren ƒ1.444.384,39, crediteuren ƒ2.992.307,822. De bank heeft het afgelopen jaar een winstsaldo van ƒ19.109,05. Na goedkeuring van de leden zal deze als volgt worden ver deeld. Aan de gewone reserve zal ƒ10.000,worden toegevoegd, terwijl een extra afschrijving op de inventaris zal plaats vinden van ƒ9.109,05. Het eindcijfer van de jaarrekening is ook het afgelopen jaar weer gestegen in 1960 was het ƒ68.658.446,22, 1961 werd afgesloten met ƒ78.416.314,27. Het aantal kasposten bedroeg 34.293 en het aantal boekingen 193.715. De aftredende leden van het bestuur en de raad van toezicht, de heren C. W. Bakker, P. J. Witte en P. M. Mantje werden allen herkozen. Aan het eind van de vergadering sprak de voorzitter nog even zijn be zorgdheid uit over het eventueel vrij geven van de prijs van de landbouw gronden. Hij was op dit punt niet erg optimistisch. Van de rondvraag werd slechts een gering gebruik gemaakt, zodat de heer Roeper om even tien uur de aanwezi gen dankte voor de aangename bespre king en een ieder wel thuis wenste. TUINCURSUS Deze zomer wordt er een tuincursus georganiseerd door de Bond van Platte landsvrouwen afd. Texel. Iedereen kan hier aan deelnemen De lessen, zowel theoretisch als praktisch, worden ge geven door de heer De Lange, ass.- tuinbouwvoorlichtingsdienst te Hille- gom. De cursus omvat 8 lessen telkens op de 2de dinsdagmiddag van de maand. Daar de cursus gesubsidieerd wordt door de Streekontwikkeling zijn de kosten zeer laag. Er wordt aan dacht besteed aan de siertuin, de groen te- en fruitteelt (Zie ook adv.) NIEUW INTERIEUR Toen wij maandagavond de vergade ring van de P.S.P. bijwoonden, in hotel De Graaf, hebben wij terloops het nieuwe interieur bewonderd in het hotel. Nieuw meubilair, nieuwe ver lichtingsornamenten en nieuwe vloer bedekking hadden de zalen geheel ver anderd. Dat het een verbetering is, be hoeven wij niet te schrijven. Ook de frisse kleuren van het schilderwerk hebben het geheel een ander aanzien gegeven. OUDERAVOND SINT JEROENGROEP Den Burg De Sint Jeroengroep belegt zondag a.s. een ouderavond in Casino. Van groot tot klein zal aan deze avond medewerken. INSTUIF DEN HOORN Zondag 25 maart is er geen instuif. Denk echter om de bonte avond op zaterdag 6 april. HERVORMDE CATECHISANTEN BIJEEN Dinsdag 3 april zullen de Hervormde catechisanten van het eiland van 16 jaar en ouder bijeen komen in Jeugd herberg „Panorama". Dokter Elias en dominee Froentjes zullen spreken over het onderwerp „Jongens en meisjes in hun verhouding tot elkaar. Deze bij eenkomst wordt belegd op initiatief van de Hervormde jeugdraad te Den Burg FEESTCOMMISSIE DE WAAL Maandagavond kwam de Waalder feestcommissie bijeen ter bespreking van de feestviering op 30 april, t.g.v. het 25-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar Allereerst werd een nieuwe voorzit ter gekozen. De heer W. Albers wenste als zodanig af te treden en werd opge volgd door de heer N. Luiken. In grote lijnen werd het volgend plan opgesteld: 's morgens een versierde op tocht door de jeugd met muziek van de drumband van het Fanfare; daarna enige volksspelen, terwijl een gedeelte van de bevolking wellicht naar de feestmarkt te Den Burg gaat. 's Middags kinderspelen, volksspelen In het begin van de avond een vossen jacht, daarna de traditionele Meierblis. Om ongeveer 9 uur begint in het Dorpshuis een gemaskerd bal! Verder kan men raden het totale ge wicht van de Waalder feestcommissie. Aan een en ander zijn natuurlijk prij zen verbonden. Ter bestrijding van de onkosten, welke nu eenmaal onvermij delijk zijn, zal met een intekenlijst wor den rondgegaan. De commissie ver wacht, dat ieder hierop naar vermogen Ml intekenen! Ik stort mijn hart uit in de krant, Want ziet, de lente is in 't land. De lente? Om te grienen! De kachel brandt haast dat ie berst, Het is nog kouwer dan met Kerst, 'k Heb non-stop kouwe biene. Het heeft wel iets van Moskou kou, Myn oorlellen zü& korcnblauw, Mijn neus een achtcrlampie. Mijn ribben ramm'lcn monotoon Van kou gelijk een xylofoon, Mijn knieën krijgen krampics. Ik zie vergeefs naar bloemen uit, Verwacht ze eerder op de ruit. Nog steeds zie ik geen cursus. Ik heb uit arremoe mgn bed Maar naast de kachel neergezet, Da's fijn, probeer het ook 's. Heus, >ricnden, als dit lente heet, Met deze nare kou, dan weet Ik niet wat winter zyn moet. Het klinkt misschien een beetje zuur. Maar 't heeft er veel van dat natuur Thans water in de wijn doet. Huib de Rijmelaar. „EEN OP DE 100.000" Oosterend Dit was de titel van het blijspel in drie bedrijven door C. J. Pieters, dat een toneelgroep vrijdag en zaterdag j.l. ten tonele bracht ten bate van de o.l. school. Het was jammer dat voor beide avonden zo weinig belang stelling bestond, dit was niet alleen jammer voor de school, maar ook voor de spelers, die de moeite hadden ge nomen dit leuke blijspel in te studeren. Ondanks alles hebben zij zich voor het geringe publiek van de beste zijde laten zien. Het gehele stuk speelt zich af in de appartement van Archibald Carter l(de heer L. van Kooten), vrijgezel en toneelschrijver, alwaar Samuel Perry (de heer Th. v.d. Snoek) zijn vriend en verre neef zijn nood komt klagen, om dat hij zich in de penarie heeft ge werkt. Hubert (de heer K. van Splun- ter) de huisknecht, tracht dit te verhin deren omdat meneer nog slaapt. Maar de tijd dringt en Samuel trotseert alles om uit zijn moeilijkheid te geraken. Om aan geld te komen heeft hij zijn tante geschreven, op wiens kosten hij steeds leeft, dat hij getrouwd is en nu komt zijn tante hem bezoeken. Wat te doen om deze catastrofe te vöorkomen? Zelf heeft hij al plannen om „zoge naamd" getrouwd te zijn met Wilma Maatland (mej. M. Bakker) waarvoor Archibald absoluut niets voelt. De ge hele situatie wordt ingewikkelder als onverwachts Tempi. Carter (de heer A. Brans Dzn.) Archibald's oom, ver schijnt. Ook hij heeft zich in de moei lijkheden gewerkt, welke zijn reputatie niet ten goede komt. Hij wordt gevolgd door Goldie Jenkins (mej. M. Verberne) waarmede hij eens een avondje uit is geweest. Archibald brengt hier voor lopig een oplossing, zeer tegen de zin van Samuel, die zijn eigen moeilijkhe den erger vindt. Hij krijgt het voor elkaar dat Wilma verschijnt en het ge hele verhaal hoort, en als zijn wel wat voelt voor het dubbelspel om Samuel's vrouw te zijn, dan is Archibald de man die geheel het veld moet ruimen. Ja zelfs zijn eigen appartement moet ver laten om de bedriegerij te voltooien. Het lijkt even dat mevr. Jenkins, Goldie's moeder (mevr C. Ellen-Mosk) roet in het eten komt gooien. Maar ook dit is een tijdelijke afwending der fei ten, die door Samuel opgevangen moet worden en feitelijk voor Archibald en zijn oom Temple bedoeld waren. En dan komt het grote moment, de ver schijning van Tante Lemira Perry, Samuel's tante (de heer K v. Splunter), die geen gemakkelijke taak had om deze rol gestalte te geven. Door ziekte van de vertolkster van deze rol heeft de heer K. van Splunter deze op zich genomen en hij heeft een goede creatie van tante Lemira gegeven. Het is tante Lemira, die oom Temple uit de penarie helpt. Hierbij om een gunst vragend n.l. een betrekking voor haar neef Samuel. Enfin als zij Goldie en haar moeder de deur heeft uitge werkt en oom Temple tevreden is, komt de grote climax. Zij weet al lang dat Samuel en Wilma niet getrouwd zijn. Tante Lemira zet beiden be schaamd door haar liefdevol optreden. Zij heeft echter toch bereikt, dat beide zullen trouwen. De reeds gekoesterde wens van Samuel om Wilma als vrouw te bezitten, gaat toch in vervulling en die tante van hem, ja, dat is er één op de 100000. Het is een vermakelijk stuk met leuke situaties die doen denken aan de „Geleende vrouw" of het stuk „De tante van Charlie. Het spel van de heer Van Splunter als Hubert of als tante Lemira was verdienstelijk en subliem gebracht, zonder overdrijving. Het resolute op treden van mevr Ellen-Mosk werd ook op een prachtige wijze gebracht. Het moment dat zij Samuel (de heer v.d. Snoek) geheel overspeelt is een prachtig gedeelte. Wij kunnen volstaan met te zeggen dat het spel van allen verdien stelijk werd gebracht. De grimage had den wij echter graag wat scherper ge zien. HOTEL „DE TOEKOMST" IN ANDERE HANDEN De eigenaar van hotel „De Toekomst" te De Koog, de heer C. Bonne, heeft zijn bedrijf verkocht aan de heren K. Mantje en C. Wonder te Den Burg. De heer Bonne zal het bedrijf voor het seizoen verlaten en de huidige eige naars zullen in de toekomst enige ver anderingen aan het gebouw aanbren gen. Het ligt in de bedoeling om o.a. de toneelaccommodatie te verbeteren, waardoor ook de plaatselijke verenigin gen meer mogelijkheden zullen krijgen. LAATSTE VOORSTELLING Zondag zal voor de laatste maal film worden vertoond in de zaal van Hotel „De Oranjeboom". De heer E. Breeu- wer wil vanaf 1 april ook op zondag zijn zaal beschikbaar hebben. Reeds geruime tijd is er alleen op zondag film vertoond, maar dat behoort, althans voor enkele maanden, dan nu ook tot het verleden. De filmexploitante heeft geen andere goedgekeurde ruimte kun nen vinden om de periode voordat de nieuwe zaal gereed is te kunnen over bruggen. DENK OM UW HOND Meer dan vorige jaren treft men honden langs de openbare wegen. En dit is, vooral in deze periode van het jaar ten strengste verboden. Het is reeds diverse malen voorgekomen, dat honden achter de schapen aangingen en in „lammeretied" is dit zeer onge wenst. De politie zal dan ook in het vervolg streng optreden tegen houders van loslopende honden EEN MOOI BEROEP Gaarne herinneren wij nog even aan de voorlichting, die vanmiddag en van avond wordt gegeven in hotel „De Lindeboom-Texel" voor adspirant-ver- pleegsters en -verplegers. De voorlich tingsdienst van de „Willem Arntsz Hoeve" te Den Dolder is hedenmiddag van 2 tot 4 uur en hedenavond van 7 tot 8 uur in genoemd hotel aanwezig. Vooral willen wij nog even wijzen op de opleidingscursus voor 16- en 17- jarige meisjes. Ook daarover kunnen liefhebbers alles horen. TEXELAARS CANDIDAAT VOOR PROVINCIALE STATEN Op de kandidatenlijst voor de ver kiezing van de leden van de Provin ciale Staten van Noordholland, op 28 maart a.s., komen drie namen voor van Texelaars. Het zijn de heren J. J Westdorp, voor de P. v.d. A., S. Keijser, voor de V.V.D. en G. van Agteren, voor de C.H.U. De twee eerstgenoemden zijn lid van de Texelse Gemeenteraad De heer Van Agteren is ambtenaar ter secretarie en woonachtig in Den Burg. „DE GECROONDE LEERZE" De Stichting Kunstkring Texel is er in geslaagd om een vijfde evenement aan de culturele serie 1961 toe te voe gen. Op vrijdag 13 april zal de toneel groep „De Nieuwe Komedie" uit Den Haag (voorheen toneelgroep „Arena") een voorstelling verzorgen van het stuk „De gecroonde leerze". Genoemd stuk is een 17e eeuws Vlaans blijspel van Michiel de Swaen, een stuk dat overal een gunstige recensie verkreeg. Ook de schooljeugd zal kunnen ge nieten van het spel van „De Nieuwe Komedie", zij het van een ander stuk dan hierboven vermeld. Op 10 en 11 april zullen vier voorstellingen worden gegeven van het jeugdstuk „Ploeft". GESLAAGDE BAZAR De bazar, die te Zuid-Eierland ge houden werd, mag weer geslaagd wor den genoemd. Er was natuurlijk een verloting aan verbonden. Texelaars, die nog loten bezitten van de volgende kleuren met het „geluksnummer" kun nen een prijs afhalen bij de heer P. van Lenten, 's Hertogenboschweg E 117. De nummers zijn: wit: 170, 632, 816, 825 en 895; geel: 61, 226, 294, 410, 433 en 979; blauw: 219. 337, 344, 394, 407, 662, 673 en 718; rose: 971. De originele pepermuntplant De originele KING pepermunt! OVERDENKING: HEEFT ONZE STEM WAARDE. De papieren komen weer in de bus en elke partij laat ons haar goede hoe danigheid lezen. Van ons wordt nu weer verondersteld, dat we van al die partijen die zichzelf zo best vinden, nog weer de allerbeste kunnen uitzoe ken. Maar als we dan zien hoe moeilijk het in de praktijk voor die partijen is hun op papier gestelde beloften na te komen, dan zinkt ons wel eens de moed in de schoenen. Dan vragen we ons af: „Heeft het nog wel zin dat ik als mens me ergens voor inspan, dat ik als mens voor een bepaalde partij kies?" Het lijkt wel of mijn mening en mijn be staan in deze wereld van grote mogend heden geen enkele waarde hebben. Het lijkt wel of in deze wereld de geest van de massa heerst en dat daarbij mensen afzonderlijk geen waarde heb ben In de wereld ga je immers onder m de miljoenen, daarbij wordt toch niet naar enkelingen gekeken. Ja, zo be kijken we als enkelingen de zaak vaak, en we achten onze persoonlijke verant woordelijkheid in deze wereld daardoor soms van geringe waarde, maar God ziet het anders God, die we miljonair in mensen zouden kunnen noemen, die rekent niet met groepen en met soorten, met poli tieke partijen. Hij onderscheidt in zijn zoekende liefde niet de aanhangers van bepaalde levensbeschouwingen en zet die niet allen op één lijn, God weet niet van rassen en nationaliteiten. God ziet slechts mensen, mensen zoals u en ik, maar God ziet ze stuk voor stuk, elk afzonderlijk. Hij ziet niet „de Russen" waar wij van plegen te spreken, maar God kent Iwan Iwanoff, die worstelt om het licht. God ziet dat u en ik elk onze eigen zwakheden hebben, waar we tegenin moeten gaan, bij de één is het de zelfverzekerdheid, bij de ander is het het leven voor het geld alleen, bij weer een ander twijfel of we God in de leiding van deze wereld wel nodig hebben, en door al die persoonlijke zwakheden van ons dreigen we als mensen van God af te dwalen. God heeft dat gezien, dat we zo verloren dreigen te gaan en Hij had ons zo lief dat Hij voor elk van ons Zijn Zoon zond, opdat een ieder, die in Hem ge loofd niet verloren ga, maar eeuwig leve hebben. Heerlijk is het dat we dat mogen weten: we gaan niet verloren in de massa, wij staan niet alleen en zon der bescherming, neen God wil met elk van ons zijn, want Jezus is gekomen om eeuwig Heer over ons leven te zijn. „Wij zijn des Heren", dat is de hoogste keuze, die onze stem kan uit brengen, en het is het grootste wonder van de liefde van God, dat wij, die zo vaak van Hem afdwaalden dit zeggen mogen. Wij zijn op deze aarde in Gods han den met heel ons bestaan en heel ons bezit en Hij vraagt ons om bij alle beslissingen, bij iedere keuze die we in ons leven doen, ons af te vragen hoe wij bij deze beslissing Hem kunnen ge hoorzamen en hoe we daarbij de talen ten, die ons door Hem geschonken zijn, het best in Zjjn dienst en in dienst van de naaste kunnen stellen. ,Wij zijn des Heren", daarom is de vraag „Wat wil God dat we in deze situatie zullen doen?" steeds opnieuw weer de vraag, die bij elke keus op de voorgrond moet staan en is iedere keus. die wij in ons leven maken, voor God belangrijk G. A. R.-S. neus, keel en borst van vastzittend slijm TEXELAARS VOOR DE BALI Onenigheid over het al of niet par keren voor de woning van de 67-jarige J. van der M. te Oudeschild bracht ge noemde en de chauffeur L. Schouwstra, beiden te Oudeschild, maandag voor de procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr W. B. J. Aber- son. Deze eiste tegen M., wegens het vernielen van een gemeenteberm en mishandeling van S een bevestiging van het vonnis van de politierechter te Den Helder, en wel een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en een boete van ƒ75,of 15 dagen hechtenis. Het was in juli 1961, dat de chauf feur S. zijn grote wagen voor de wo ning van de bejaarde Oudeschilder plaatste. Hij deed dit regelmatig en dit ergerde de heer M. Hij kwam op het idee een gat in de berm te graven, zo dat parkeren uitgesloten zou zijn. Maar met het losse zand vulde hij toch het gat weer. De heer M. kon soms zijn erf niet afkomen doordat de wagen ge parkeerd stond. M. had ook nog ge probeerd het parkeren te beletten door het plaatsen van een wagen voor zijn deur, maar de mede-dorpsbewoner trok zich daar weinig van aan. Het slot wat dat de bejaarde M kwaad werd en dreigde met een mestvork. Mevr. S. maakte vanuit de getuigen bank onder andere de opmerking „Hij kan toch wel achter gaan zitten". Mr. Stoffels vroeg om een mildere straf voor M. Het Hof zal begin april arrest wijzen.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1