Cjrocn 2 rwarL-Jexelsin het harL, Moeder en kinderen maken het wel N°g geen beslissing over nieuwe verwaterplaats voor mosselen Texelse jeugd gaat weer bomen planten «§3 DINSDAG 27 MAART 1962 TEXELSE 76* JAAR8ANQ No. 7tM COURANT Uitgave N.V. y.h. Langeveld de RooU Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Bnrg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt Hin<Hag< en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 ct incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm Dierenarts II. de Boer, geassisteerd door zijn echtgenote, bezig in de verloskamer op Tcxla Zelfs het meest nuchtere dagblad kan het niet nalaten zijn lezers in het voorjaar op zijn minst één plaatje te presenteren van de lentebode bij uit stek, een dartel lam, en dat dan meestal in de armen van een charmante jonge dame. Meestal is dat dartele lam zonder al te veel „kleerscheuren" op de wereld gekomen, de natuur zorgt daar wel voor. Het valt ook wel eens anders, en de hierboven afgedrukte foto's hebben met zo'n afwijking te maken. Bij moe schaap wilde het, toen het moment van de verlossing nabij was, met de ontsluiting niet lukken. Zou zij aan haar lot worden overgelaten, dan zou de dood van moeder en kind(eren) daarvan zeker het gevolg zijn. Soms trachten de schapenboeren zelf in te grijpen, en het lukt dan wel eens de lammeren te redden. Voor het moeder- dier zijn daarna de levenskansen nihil. Tegenwoordig is een tijdig telefoon tje naar veearts H. de Boer in vele ge vallen voldoende. Het schaap wordt dan bij de heer De Boer afgeleverd, deze legt het dier op de zijde op de snijtafel en na plaatselijke verdoving wordt het aan de zijde geopend, waar bij dokter de Boer meestal door zijn echtgenote en zijn assistente Olga Keijzer, bekwaam wordt geassis teerd. In ons geval werden op deze wijze twee grote springlevende lamme ren geboren. Moeder en kinderen ma ken het uitstekend. Deze simpele woorden zijn zo ge makkelijk aan het papier toevertrouwd, maar hoe hebben wij in bewondering bij de operatie toegekeken! Wij zagen de woorden, van vele zijden over de deskundigheid van dierenarts de Boer gehoord, op prachtige wijze bevestigd. Natuurlijk, het gelukt niet altijd de dieren te redden, dat hangt mede af van het moment waarop ingegrepen kan worden. Het was dit seizoen reeds het 15de vergelijkbare geval, waarmee veearts De Boer geconfronteerd werd, en dat is aan de hoge kant. Verleden jaar wer den in totaal 13 gevallen behandeld en het ziet er nu dus naar uit dat dit jaar van een record gesproken mag worden, omdat de grote stroom geboorten im mers nog moet aanbreken. Plm. 25.000 stuks wolvee Inclusief het geschatte aantal ge boorten zullen er dit jaar ongeveer 25.000 stuks wolvee op Texel zijn. Op Texel is het niet de gewoonte de enter- lingen naar de ram te brengen, aan de overkant veelal wel. Daar is dan ook de oorzaak van een noodzakelijke ope ratieve ingreep in verband met een verlossing vaak het feit, dat het lam te groot is voor het jonge moederdier; op Texel ligt dat meestal aan het niet ontsluiten van de baarmoeder Overigens heeft het slechte weer de schapenhouders de afgelopen weken veel zorg gebracht. Regelmatig worden lammeren te vroeg geboren doordat het het moederdier niet mogelijk was juist dat laatste beetje natuurlijk voedsel tot zich te nemen, nodig om het groeiings- proces van het lam te voltooien. Maar we schrijven 23 maart, en al stoort de natuur zich niet aan de kalender, ko men zal de lente. Ook dit jaar weer zal een deel van Texels Jeugd deelnemen aan de jaar lijkse boomplantdag. Vier april zal de jeugd van Oudeschild het sportveld aldaar van een keurige rij bomen voor zien Het sportveld zal een geheel an der aanzien krijgen en wij zijn er van overtuigd dat de jongeren ook in de toekomst alle zorg aan de bomen zullen besteden. Deze boomplantdag begint te Oude schild met een „boom-praatje" op school. Het hoofd van de school zal aan de hand van een filmstrip iets over bomen in het algemeen vertellen en 's middags gaat de jeugd, met enige werk nemers van gemeentewerken tot de daad over. Een tractatie zal niet ont breken en de schooljeugd kan zelfs nog prijzen winnen. Jaren geleden werden er al feeste lijke boomplantdagen gehouden. Vooral in ontginningen waren ze populair en brachten ze de zo nodige afwisseling en beschutting. Toen was het ook al de schooljeugd die plantte. Nog leeft bij velen de herinnering aan de boomplant- feesten in de twintiger jaren in de zich snel ontwikkelende provincies Drente en Brabant. Maar ook de grote steden in het westen waren dikwijls het toneel van boomplantdagen, die onder leiding •tonden van het Staatsbosbeheer, de Centrale Vereeniging voor School- en Werktuinen en Rijkswaterstaat. Er be staan uit die tijd enkele brochures, die aan deze plantdagen een stevig funda ment wilden geven en verschillende boomplantliederen. Tot een echt natio naal feest is het in die tijd niet geko men. Vele dingen worden na jaren met vreugde herontdekt. Zo gebeurde het ook met de boomplantdagen. Het is de Wereldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties geweest, die in een brochure „World festival of trees" heeft gewezen op het grote be lang van bomen en bossen voor de mensheid en gepleit heeft voor het or ganiseren van boomplantdagen, niet slechts hier en daar en zo nu en dan, maar jaarlijks in internationaal ver band. Ook in Nederland heeft deze opwekking weerklank gevonden en heeft men de plantdagen met nieuw leven bezield. In 1957 werd de eerste boomplantdag in nieuwe stijl gehouden in Apeldoorn. De dag was inmiddels tot boomfeestdag omgedoopt. Groot van opzet, met 1500 plantende kinderen leverde deze dag het bewijs dat ook in deze tijd, of liever juist in deze tijd met zijn groeiend verlangen naar ruimte, groen en opgerepte natuur het boomplantfeest voor de jeugd een levendige belangstelling geniet. Het was dan ook geen wonder dat vele gemeenten in de nu volgende jaren Apeldoorns voorbeeld hebben gevolgd en onder de vanen van het in 1955 op gerichte Landelijk Comité Boomfeest dagen de jeugd een plezierig plantfeest hebben bereid. Steeds met het doel van een waarlijk nationale manifestatie voor ogen heeft het Landelijk Comité zijn streven be loond gezien met een jaarlijks groeiend aantal deelnemende gemeenten, dat in dit jaar de 50 heeft bereikt. Straks op 4 april zullen ruim 12.000 kinderen boompjes planten in het bos of langs wegen. Zij zullen zich dan de tractaties limonade en de bekende, speciaal voor dit feest gemaakte boom- feestdagreep best laten smaken! Aan deze dag is weer een voorlich- tingsweek op de scholen voorafgegaan. De kinderen is aan de hand van een reeks mooie, voor dit doel vervaardigde kleurenlichtbeelden verteld over het leven in een bos, de waarde van bomen en bossen voor het landschap, de recrea tie en de houtproductie. Bovendien krijgt elk kind van het Staatsbosbeheer het boekje „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet", een te kleuren plaat waaraan per klasse een wedstrijd is verbonden en het boomfeestdaglied. Wie eenmaal heeft gezien met hoe veel plezier en ijver de kinderen boompjes planten „gelooft voortaan in deze dag", om het zo eens uit te druk ken met de woorden die men op deze dagen meermalen hoort uit de monden van burgemeesters en andere notabe len, Dat in ons land met zijn groeiende In een deze maand gehouden be spreking van de Tweede Kamer is wederom aandacht besteed aan de toe komstige verwaterplaats voor mosselen. De heer Vermooten, P. v.d. A., heeft enkele vragen gesteld en hij noemt de planning voor de bevissing van de Waddenzee dringend nodig. De heer Vermooten zei onder meer, dat wat de toekomstige kunstmatige verwaterplaats voor mosselen aangaat, wel op een betreffende vraag was ge antwoord dat de tijd nog met rijp is voor de beslissing omtrent de uiteinde lijke plaats daarvan, maar hij meende toch dat de regering zal moeten besef fen dat deze beslissing niet al te lang kan worden uitgesteld. Vele mosselen- bedrijven moeten met de uitspraak re kening houden bij toekomstige nieuw bouw of uitbreiding. Anderzijds kan men aan het feit niet voorbij gaan, dat de produktie van mosselen in de toe komst geheel in de Waddenzee zal plaatsvinden. De heer Vermooten drong aan op de nodige spoed bij het noodzakelijke vooronderzoek. Wat de situatie in de Waddenzee be treft, is het jammer, dat een gemengd mossel- en garnalenbedrijf niet moge lijk is, omdat er twee soorten van vaar tuigen voor nodig zijn Maar vooral daarom zijn de moeilijkheden bij het overbrengen van meer Zeeuwse mossel- kwekers naar de Waddenzee groot, om dat, zo sprak de heer Vermooten, de beste gebieden voor de mosselteelt juist gelegen zijn in de garnalengebieden. Voor de garnalenvissers blijven er der halve maar twee mogelijkheden over: buitengaats vissen of een schadevergoe ding aanvaarden. Spreker achtte planning voor de be vissing dringend gewenst. De minister heeft wel gezegd als antwoord op een vraag, dat hij zich bezint op een oplos sing, welke zoveel doenlijk naar billijk heid aan de belangen van elk der par tijen tegemoet komt. De heer Vermoo ten wilde graag een duidelijker ant woord en vroeg de minister of hij bereid was de ietwat onduidelijke uitspraak nader te concretiseren. De antwoorden inzake het mosselvrij maken van een bepaalde zone in de Waddenzee ten zuiden van Ameland (zie Texelse Courant van 13 februari 1962J hebben mij, aldus de heer Ver mooten, ondanks het gememoreerde in zetten van vlammenwerpers, nog niet kunnen bevredigen. De klemmende vraag is; hoe houdt men de vanuit het noorden opdringende mosselparasiet tegen? In dit verband dringt spreker aan op nog grotere activiteit van de overheid. De heer Vermooten vindt als uitbreiding van de staf van het R.I.V.O te IJmuiden met een of meer mossel biologen daarvoor noodzakelijk is, dan moet getracht worden deze zo spoedig mogelijk aan te werven. Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer gaat de heer Vermooten verder. „Misschien mag ik de Minister erop attent maken, dat een paar kwesties, die de Waddenzeevisserij betreffen, in het geheel niet zijn beantwoord. In de eerste plaats heb ik aangedrongen op een planning van de bevissing van de Waddenzee in verband met de contro verse tussen de garnalenvissers en de mosselkwekers. In de tweede plaats heb ik gevraagd om een regeling inzake het verlenen van financiële steun voor de overschakeling van de garnalenvissers, die eerst de Waddenzee bevisten en nu buitengaats gaan vissen", De heer Marijnen, Minister van Landbouw en Visserij, antwoordt; „Inderdaad ben ik niet ingegaan op de door de geachte afgevaardigde, de heer Vermooten, gestelde vraag over de planning op de Waddenzee. De geachte afgevaardigde weet, dat dit in zijn to taliteit een moeilijk probleem is. Dit probleem heeft mijn volle aandacht. Wij hebben enerzijds te doen met de vraag van de uitbreiding van de mosselcul tuur met een aantal percelen, juist door het wegvallen van de mogelijkhe den in de Zeeuwse stromen en gestimu leerd door de goede afzetmogelijkheden van dit produkt, terwijl anderzijds de uitbreiding van het aantal mosselper celen weer een onttrekking betekent van een gedeelte van het vrije viswater aan de openbare bevissing. Hier is dus bevolking de vrije natuur, bomen en bossen steeds meer waardering vinden is op zichzelf een verheugend ver schijnsel. Tal van activiteiten vinden dan ook hun oorsprong in de belang stelling voor al wat leeft en groeit en zijn er dus ook op gericht de mensen te leren beseffen dat het natuurgebeu ren iedere aangaat. In dat geheel heeft ook de boomfeest dag een zinvolle plaats. een verkeersproblematiek aan de orde, die van groot belang is. Ik kan de geachte afgevaardigde mededelen, dat dit vraagstuk mijn volle aandacht heeft en dat ik ook aan mijn diensten op dracht heb gegeven tot een voorstel te komen, dat ons zal kunnen voeren tot het vormen van een juist beleid ter zake. DOOPSGEZINDE GEMEENTE De Doopsgezinde Zuster kring te Den Burg wordt woensdag 28 maart (mor gen) om half 8 in de Kerk verwacht om daarna gezamenlijk naar de Koogse zusterkring op bezoek te gaan. De autobezitters worden ook om half 8 verwacht. KOMEN EN GAAN In gemeenten zoals Texel, waar de ontwikkeling van de werkgelegenheid geen gelijke tred houdt mt de natuur lijke groei van de bevolking, dreigt een situatie van werkloosheid te ontstaan. In vele gevallen komt het niet zo ver doordat de overmaat aan arbeidskrach ten wegtrekt. In vakkringen noemt men dat wegtrekken „migreren". Over de migratie van Texel in 1960 heeft het C.B.S. dezer dagen cijfers gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat er niet alleen sprake was van wegtrekken doch ook van vestigen. Het vertrek overtrof evenwel de vestiging Zo vestigden zich 41 gezinnen, waarvan 38 met een man nelijk en 3 met een vrouwelijk gezins hoofd. Tezelfdertijd vertrokken 51 ge zinnen waarvan 44 met een mannelijk en 7 met een vrouwelijk gezinshoofd. Buiten gezinsverband afzonderlijk vestigden zich in 1960 97 mannen en 111 vrouwen; hier tegenover stond een vertrek van 121 mannen en 142 vrouwen. In totaal betrof het vertrekoverschot van in- en buiten gezinsverband ge migreerde personen 54 mannen en 53 vrouwen. EERSTE LES REDDEND ZWEMMEN De Texelaars, die zich hebben ge meld voor de brigade voor het redden van drenkelingen zullen op woensdag 4 april een eerste instructie ontvangen van de heer Van Beek. De lessen wor den gegeven in ,,De Paardestal". Zie in een volgend nummer de adv. LICHTE SCHADE Zaterdagmorgen fietste het 7-jarig dochtertje van de familie Kok in de nabijheid van haai ouderlijke woning op het Gerritslanderdijkje aan de lin kerzijde van de weg. De heer G. de Haan kwam met zijn VW aanrijden en door een zwenking van het meisje kwam zij in aanraking met de auto. Fiets en auto werden licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De rijkspolitie heeft een proces-verbaal opgemaakt. Draion pullovar. Het klasalaka, #lt( gedistingeerde model met V-hele. Ge maakt van gem&leerde garens. i8,7e KIES UIT ONZE RUIME FAMOSA-COLLECTIE Door onze goede be trekkingen met de mode- resldentle Palazzo PW te Florence kunnen w(J u een uitgebreide keuze Ie modieuze Famoea-mo- dellen bieden. 'T IS BI

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1