de koning van de shag edel-pittig-zacht m n Roken is ongezonde bezigheid Spaar er voor! NUTSSPAARBANK streeko yikkelmg Idealen ontluiken uit sparen I Gewiekste handelaren verdienen schatten door feilen in landbouwheffing MET INTERNATIONALE VOETBALCLUBEMBLEMEN Rapporten van Britse artsen en NNP Negen Britse artsen zijn tot ontstellende conclusies gekomen over het roken. Zij hebben in een rapport van zeventig pagina's, samengesteld na lange medische en statistische onder zoekingen, gewaarschuwd tegen het roken van sigaretten. Volgens hen is het roken van sigaretten zonder enige twijfel verantwoordelijk voor het op treden van longkanker en bronchitis en bovendien bevorderlijk voor het optre den van verscheidene hartkwalen. De Engelse artsen zijn er niet in ge slaagd te ontdekken wat nu eigenlijk de schadelijke stoffen zijn die de long kanker veroorzaken. Zij geven toe, dat hun conclusies grotendeels zijn geba seerd op statistische gegevens. Maar die zijn dan ook frappant. Van elke 23 mensen, die op hun 35ste zware rokers zijn, sterft er een voor hij 45 is. Bij niet-rokers is het gemiddelde één op de negentig. Eén van de acht zware rokers •terft aan longkanker. Dat komt over een met ongeveer 12,5 percent. Bij niet- rokers is het percentage minder dan 0.5. Onder zware rokers rekent men de mensen, die één pakje sigaretten per dag roken. Maatregelen nodig De Engelse artsen vinden maatrege len tegen het roken hard nodig. Een algemeen rookverbod zou onmogelijk zijn. Men kan iemand nu eenmaal niet verbieden zo nu en dan een sigaretje op te steken. De artsen hebben echter zes regeringsmaatregelen uitgedokterd, welke het roken zouden kunnen be perken. Zij willen meer openbare voor- PROEVE VAN BEKWAAMHEID Het Bestuur van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht, Kerk straat 363, Amsterdam-C., brengt ter kennis van belanghebbenden dat, bij voldoende deelname, ook dit jaar de gelegenheid zal worden gegeven tot het onder Rijkstoezicht afleggen van de examens ter verkrijging van de graden „gezel" of „meester" in de onderstaan de ambachten, o.a. te Amsterdam, in de week van 16—21 juli. gezel en meester: plaat- en smidsbank- werken en vuurwerken (burgersmid); constructiebankwerken en vuurwerken (fabriekssmid); machinebank werken; metaaldraaien. Alleen gezel: timmeren, metselen en stucadoren. Rotterdam in de week van 16-21 juli: Alleen gezel: timmeren, meubelmaken, scheepsbeschieten en machinebankwer- ken. Utrecht, in de week van 16-21 juli: Gezel en meester: timmeren, meubel maken, metselen, modelmaken, steen- houwen; huisschilderen (alleen mees ter); timmerman-bouwpatroon (alleen meester). Het schriftelijk gedeelte van de meesterexamens te Utrecht zal in 4 dagen van de week 9-14 juli worden afgenomen. Voor het mondeling ge deelte komt men 1 dag terug in de week van 16-21 juli. De meester in het modelmaken valt niet onder deze rege ling. Op zaterdagmorgen 26 mei zal voor alle candidaten gezel in het timmeren en metselen het schriftelijk gedeelte van het examen worden afgenomen. RUWVOEDERWINNING Het inkuilen wordt reeds vele tien tallen van jaren toegepast. In de meeste gevallen wordt daarbij een zeer eenvoudige en primitieve methode ge volgd. Wanneer een hoeveelheid gras in een hoop of silo wordt opgestapeld en met een laag grond bedekt, loopt het ademhalingsproces van het levende gras terug door gebrek aan zuurstof. In de hoop ontstaat een koolzuurat- mosfeer, die op zichzelf reeds conser verend werkt. Hoe sneller het gras is bijeengebracht, hoe sterker de druk is en hoe beter de afsluiting, des te eer der de zuurstof is vervangen door kool zuur. Vaak vereist het samenbrengen enige dagen en is de druk te gering, waar door het ademhalingsproces van het gras te lang door kan gaan. De hier mede samengaande ontleding of ver branding van organische stof geeft warmte en we spreken van de „warme methode". Wanneer het proces in de goede rich ting verloopt, ontstaat er overwegend melkzuur en weinig of geen boterzuur, de PH. loopt naar 4,2. Doch meestal wordt deze lage PH. niet bereikt. Uit zeer vele onderzoekingen is wel gebleken, dat de verliezen bij de warme kuil zeer groot zijn, soms gaat 50°/o van het V.R.E. en 30% van de Z.W. verloren. Dit gaat dus gepaard met veel boterzuur en een hoge PH. Niet enkel de verliezen zijn hoog, maar ook de stank is hinderlijk. Deze methode heeft veel ingang ge vonden, omdat het goedkoop is, maar om het hoogste rendement te krijgen van het gras zijn andere methoden toch wel succesvoller en misschien net zo goedkoop. Ruwvoeder met een hoge voederwaarde en van eigen bedrijf is al een grote besparing van de zo dure stalperiode. H. Starkenboom Nederlandse Consumentenbond lichting over de gevaarlijke kanten van het roken, vooral aan de jeugd. Daar naast verlangen zij strenge maatrege len tegen de verkoop van tabak aan kinderen, meer verbodsbepalingen voor openbare plaatsen, zoals wachtkamers enz. De doktoren willen ook een hogere belasting op sigaretten en als compen satie een lagere belasting op sigaren en pijptabak welke minder schadelijk zijn. Bovendien moeten de reclame-acties voor sigaretten worden beperkt. Om de rokers te helpen willen de artsen spe ciale klinieken voor mensen, die het maar niet kunnen afleren. Tegenactie De Britse sigarettenindustrie, die het rapport van de Engelse artsen niet kan waarderen, is onmiddellijk met een an der rapport voor de dag gekomen. Het is een rapport van een commissie, die in 1956 op verzoek van de tabakver werkende industrie al een onderzoek instelde. Daarin wordt gezegd, dat het maar een minderheid onder de zware rokers is, die longkanker of bronchitis krijgt, en dat het best zo kan zijn, dat die mensen een natuurlijke aanleg voor die ziektes hebben. De commissie heeft onderzocht hoe het aantal gevallen van longkanker verdeeld is over stad en platteland. Daarbij kwam naar voren, dat op het platteland de ziekte veel minder voor kwam. Hieraan werd de conclusie verbonden, dat de longkan ker voornamelijk wordt veroorzaakt door luchtvervuiling. Over het roken zelf stelde de commissie, dat, zo er schadelijke stoffen zijn, die toch moeten worden gevonden en dat er dan wel iets aan kan worden gedaan. Kort na de reactie van de tabakver werkende industrie kwam er overigens een ander geluid over het roken. Het was een rapport van negen artsen uit Denemarken, die tot vrijwel dezelfde conclusies zijn gekomen als hun En gelse collega's. De Denen willen nu, dat het roken wordt verboden aan hen die jonger zijn dan zestien jaar. Teer en nicotine Lange tijd heeft men gedacht, dat het vooral de nicotine was, die een uiterst gevaarlijk bestanddeel vormt in siga retten. Nu schuift men steeds meer de schuld op de teer. Zekerheid is er ech ter niet. De Nederlandse Consumenten bond heeft een onderzoek ingesteld naar de mate, waarin beide bestandde len voorkomen in de in Nederland meest verkochte sigarettenmerken. Daarbij werd gebruik gemaakt van een speciale „rookmachine", die in een tempo van vier trekken per seconde telkens twee sigaretten rookte. Uit de resultaten bleek, dat in de Roxy-sigaret verreweg de minste teer voorkwam. Het nicotinegehalte was minder gun stig. De meeste teer werd gevonden in Golden-Fiction, Winfield en Hunter. Het teergehalte schommelde tussen de 30,5 en 75 milligram per sigaret, het nicotinegehalte tussen de 0,52 en 0,88 milligram per sigaret. Over de filter is men het niet eens geworden. De Britse artsen zeggen, dat het resultaat van het gebruik van filters pas over enkele jaren kan wor den bekeken. De Consumentenbond schrijft in zijn rapport, dat de onder zochte filtersigaretten wel redelijke re sultaten gaven, maar dat in de sigaret ten vaak tabak wordt gebruikt met een sterk variërend gehalte aan teer en nicotine. In het algemeen berekende men, dat een filter meestal een kwart van de nicotine en tien procent van de teer absorbeert. De artsen in Engeland en Denemar ken raden aan om, als U het roken niet kunt laten, over te stappen op pijp of sigaar. Niet omdat dat zoveel beter is, maar omdat men dan meestal niet in haleert. Men krijgt dus minder schade lijke stoffen in de longen. Kan men de sigaretten toch niet laten liggen, dan moet men ze maar tot de helft oproken. De andere helft dient dan als een filter, waarin teer en nicotine worden ver zameld. (Nadruk verboden). Varen, varen, almaar weer varen NNP - Het ingewikkelde web van heffingsregelingen op landbouwproduc ten, dat talrijke Europese landen zorg vuldig hebben opgebouwd, blijkt voor handige lieden genoeg ruimte te laten om, tot grote hilariteit van de toe schouwers, schatten geld te verdienen zonder er veel voor te doen. De Alge mene Inspectie Dienst van het ministe rie van Landbouw in Den Haag heeft kortgeleden in samenwerking met de Douane Recherche de „zakentransac ties" ontrafeld van een Amsterdams zakenman. De Amsterdammer moet het afgelopen half jaar ongeveer een mil joen gulden hebben verdiend door han dig tussen de mazen van de heffings regeling op suiker door te laveren. Hoe alles nu precies in zijn werk is gegaan weet de Algemene Inspectie Dienst nog steeds niet, maar het voor naamste principe van de Amsterdam mer is men toch te weten gekomen. Er bestaan in België en Nederland gelijk luidende heffingsregels bij in- of uit voer van suiker. Zij moeten de suiker op kunstmatig prijsniveau houden. Bij de invoer moet een bepaalde heffing worden betaald, die bij uitvoer van de suiker weer wordt teruggegeven. Een van de methodes van de Amsterdam mer om op een gemakkelijke manier veel geld te verdienen was vrij eenvou dig. Hij kocht in België - waar door een overschot aan suiker zelfs beneden de wereldprijs wordt verkocht, wat dus op zich al een voordeeltje is - flinke voor raden suiker, liet er door een relatie in Antwerpen een kleine hoeveelheid cacao doorheen mengen en voerde het mengsel in Nederland in. Hij behoefde bij de grens geen heffing te betalen, want de desbetreffende regeling sprak alleen maar over suiker, niet over suiker-met-cacao. In Nederland waren slechts een gering percentage cacao be- om een flinke prijs voor de suiker, die echter heel wat koekfabrieken bereid vatte, te betalen. Ze zouden er zelf toch ook cacao door moeten mengen. De fa brieken betaalden echter wat minder dan voor echte suiker, maar toch ruim voldoende om de Amsterdammer een zacht winstje te laten De Amsterdamse zakenman, die zijn activiteiten inmiddels op bevel van het ministerie heeft moeten staken, moet ook op andere manieren op de suiker hebben verdiend Daarover zijn echter weinig aanwijzigingen te verkrijgen. Hij zou bijvoorbeeld door handig mani puleren met suikervoorraden wel terugbetaling hebben gekregen in het kader van de regeling, zonder ooit iets te hebben gestort. Overigens heeft mi nister Marijnen (Landbouw) nu per soonlijk ingegrepen en de betrokken verordening dusdanig gewijzigd, dat voortaan ook suiker, waardoor wat cacao is vermengd, onder de regeling valt. Kort nadat deze suikeraffaire aan het licht kwam, vond de Douane Recherche een soortgelijke zaak. Ditmaal ging het niet om suikermaar om gerst. Opnieuw werd de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw ingescha keld. Men bemerkte, dat regelmatig via Terneuzen Nederlandse binnenschepen met de ruimen vol gerst naar België gingen om een tijdje later weer met de zelfde lading terug te komen. België en Nederland kennen voor gerst soortge lijke heffingsregelingen als voor suiker. Bij invoer moet een bepaald bedrag - dat in België hoger is dan in Neder land - worden betaald, dat bij uitvoer weer wordt terug gegeven. Op het mi nisterie van Landbouw in Den Haag meent men nu, dat de zakenlieden, die achter deze gersttransporten zitten, een manier hebben gevonden om aan de Belgische kant van de grens meer aan terugbetalingen te ontvangen, dan zij aan verplichte stortingen uitgeven. Men is echter in Den Haag niet van plan de zaak verder te onderzoeken of op een of andere manier in te grijpen, aange zien de Nederlandse schatkist geen schade lijdt. Men beschouwt het als een zaak die alleen de Belgen aangaat. Maar uit Brussel is al het geluid geko men, dat men daar van niets weet en het volste vertrouwen heeft, dat er he lemaal niets aan de hand is. Intussen gaan de vreemde gersttransporten door. Sommige schepen varen zo lang met hun gerst heen en weer over de grens, dat hun lading al bedorven is. In landbouwkringen weet men eigen lijk niet hoe men over dit soort zaken moet denken. Bij de Amsterdammer kon men nog duidelijk zeggen, dat alles in strijd was met de feitelijke bedoe ling van de desbetreffende regeling en daardoor kon worden verboden. Bij de gerst schijnt alles heel normaal te zijn. Men wijst er intussen op, dat de oorzaak van alles ligt bij de ingewikkelde hef fingsregelingen op landbouwgebied Re gelingen, waarmee eigenlijk niemand gelukkig is. Men hoopt dan ook, dat ze weer snel kunnen verdwijnen in het kader van de Euromarkt. (Nadruk verboden) AUTOMATISCHE TELEFOON OP TERSCHELLING EN VLIELAND Op woensdag 4 april a.s. te 12.45 uur zal de automatische telefooncentrale West-Terschelling in dienst worden ge steld. Op deze centrale zijn ook de abonnees, wonende op Vlieland, aange sloten. Het netnummer is 05620. Met deze indienststelling zal de automatise ring van de telefoonnetten in het tele foondistrict Leeuwarden voltooid zijn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 maart a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oostcrend 2 00 uur. De Cocksdorp 3.00 uur; Dc Koog 4,<»0 uur WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 27 maart Oudeschild, o.l school, ouderavond Woensdag 28 maart Den Burg, Texel, bridge-drive Den Burg, Hotel Lakeman, bijeenkomst Ver eniging „Pro Juventutc" Oostcrend, „Centrum", Bijeenkomst Ned Hcrv Manncnvercniging. Vrijdag 30 maart Den Burg, „Casino", Plattelandsvrouwen, de heer Viëtor, commandant van het opleidings schip „Pollux" spreekt en filmt. Den Burg, Nutskleuterschool. Ouderavond en jaarvergadering Dr. W. H van Dommelen spreekt over „Seksuele voorlichting" Den Burg, „De Zwaan", 8.30 uur, Leden vergadering kleindicrensportver. „Kotex". Zaterdag 31 maart Midden-Eierland, Buurthuis, Bonte avond The Rockets t.b.v. lOxlO-actie. Sparen Is dubbel voordelig: U krijgt spaer- bankrente, dagelijks Ingaand, en bespaart de torenhoge kredietkosten. Sparen Is het veiligst: niemand kan het U meer afnemen. Spaar er dus voor bij de Hoofdkantoor: Polderweg 1 - Den Helder Bijkantoren: Nieuw Den Helder Marsdiepstraat 251 Schagen Den Burg (Texel) Vlieland West-Terschelling Gedempte Gracht 65 Binnenburg 9 Dorpsstraat 119 Commandeurstraat 10 SAMSON

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4