Cjroen TivarL-Jexels in het harL, ZÓ stemde Texel i I Het eerste Texelse warenhuis onder grote belangstelling geopend a a a a a a s 1 1 u g 8 3a a 1 Hoe Texel stemde 'f Is geen man VRUDAG SO MAART 196Ï TEXELSE 7i« JAARGANG No. 7147 COURANT Uitgave N.V. vJb. Langcveld de Roofl Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f- 25 ct incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. CO D G cO ca oo 3 CQ c ca ca os :3 CQ O T3 jt X O X X5 c O u V 2 1c "ca CO CS «O o> "ca co m OS '«O PARTIJEN: Sh 3 CQ G ca 0) CQ G u W c O 1. Partij van de Arbeid 245 273 239 217 225 240 203 226 113 127 129 128 179 194 198 213 343 371 49 57 1923 2046 2. Katholieke Volkspartij 176 186 299 244 234 287 84 81 53 54 146 156 69 78 84 79 80 84 80 72 1305 1321 3. Volkspartij v. Vrij. en Dem. 194 208 116 86 94 132 45 61 37 42 59 49 134 117 68 76 71 95 59 54 877 920 4. Anti-Revolutionaire Partij 47 57 55 33 39 53 19 16 32 42 27 29 31 28 246 240 22 14 11 14 529 526 5. Christ.-Historische Unie 66 57 60 56 52 51 29 34 30 34 73 75 51 59 97 91 38 25 18 19 514 501 6. Communistische partij 5 11 5 16 14 8 5 5 2 3 8 6 5 8 2 6 5 8 1 5 52 75 7. Pacif.-Socialistische Partij 35 6 19 8 27 6 9 3 5 3 10 1 20 6 19 5 9 2 10 163 40 8. Vrije Burgers 8 6 4 3 2 9 2 2 36 9. Geref. Pol. Verbond 2 2 1 5 3 1 3 3 2 9 13 10. Staatk.-Geref. Partij 3 1 4 2 1 3 1 1 2 2 6 3 1 16 13 11. Nationale Unie 1 2 1 4 Totaal geldige stemmen 782 801 806 666 690 783 398 426 275 306 453 445 501 492 722 716 573 599 228 221 5428 5455 Donderdagmorgen heeft burgemeester C. De Koning, onder zeer grote be langstelling, Texels eerste warenhuis geopend. De N.V. Vlessing heeft haar bestaande pand door aannemer Gebr. Bruin om laten toveren in een werkelijk „Unie" warenhuis. Ook de bestaande confectie- en meubelzaak van genoemde firma zijn van gedaante veranderd. Het is een bedrijf geworden in een vorm, die een tiental jaren geleden voor Texel als onbestaanbaar zou hebben gegolden. Het bedrijf is nog maar enkele uren geopend, maar reeds vóór de officiële opening sprak de heer E. Vlessing van een uitbreiding die tevens weer een verbetering zou zijn. Het ligt in de bedoeling om het komende jaar het waren huis verder uit te breiden met een slagerij en een groentenafdeling. Met de verbouw van het bestaande pand is met deze uitbreiding reeds rekening ge houden. Een opsomming van alle gevoerde artikelen zou zo ongeveer de gehele ruimte van onze courant vergen: het zijn er een 5000, die zijn opgesteld in keurige gondola's. Bij de ingang treft men volautoma tische kassa's aan, die het juiste wis selgeld teruggeven na een druk op de knop. Wil men nog even warme worst proeven of op de eerste etage koffie gebruikenalles kan. Het gebak dat U bij Uw kopje koffie wilt gebruiken, wordt vervaardigd in eigen bakkerij. Deze bakkerij is ondergebracht in hotel „Californië". Hier werken bekwame koks aan de heerlijkste spijzen. Wij hebben een wandeling gemaakt door het warenhuis en kwamen tot de :onclusie, dat je daarvoor werkelijk de tijd moet hebben. Kijken betekent in iet warenhuis niet dat men moét ko- >en. U bedient U zelf, maar dat wil niet leggen dat er geen bedienend personeel Mocht U raad willen hebben, dan lijn er veertig werkkrachten die U willen helpen, uitsluitend inwoners van Texel, waarvoor een geslaagd beroep werd gedaan op de toch krappe plaat- olijke arbeidsmarkt. De heer Vlessing Senior leidde ons loor het bedrijf, waarbij wij tot de intdekking kwamen, dat genoemde .irma zichzelf beconcurreert. De dames- en herenconfectie-afdeling s reeds jaren bekend op het eiland )aarin immers heeft de firma zich al aren gespecialiseerd. Zo komt het nu oor dat in het warenhuis overhemden morden verkocht voor zes gulden en in Ie herenafdeling voor vijftien gulden, n de bestaande zaken worden nu de •etere merken verkocht. De oude dames- en herenconfectie- aak is niet meer terug te vinden, ■hans zijn er moderne paskamers, die el zo practisch zijn ingedeeld dat er een ruimte in de winkel is verloren, ruimte waarover de firma beschikt, niet gering. Ruim 900 vierkante ïeter oppervlakte om de goederen on er te brengen is door de verbouwing erkregen. Er is een geluidsinstallatie oor het gehele gebouw. De Texelaars zullen in het begin usschien moeten wennen aan de gang an zaken in een dergelijk bedrijf, 'aar wij menen te mogen schrijven, at ook de heren Vlessing weten dat 'geren vooruitzien is. Uitvoerders Moejens van Gebroeders ruin heeft meesterwerk geleverd in sordtijd. De lichtinstallatie werd aan- 'legd door de heer C. J. Bruin van Stenenplaats. De verwarming werd GEMEENTERAAD BIJEEN In een spoedeisende vergadering is ?xels Gemeenteraad donderdagavond ]een geweest in het Polderhuis. In verband met de vakature hoofd »enbare lagere school te Oosterend erd gestemd voor benoeming nieuw 'ioolhoofd. De voordracht was de heer G. Wierenga te Winschoten. NUTSAVOND Dinsdag, 3 april, zal de heer H. ielek uit Amsterdam een lezing hou- n voor de leden van het Nut. Hij zal reken over de na-oorlogse Duitse eratuur. De lezing wordt gehouden hotel „De Lindeboom-Texel", in het der van de Boekenweek. anagebracht door de heer Schoo. De firma Oele sanitair, de firma Kamp, schildersbedrijf en tegelzetterij Lutter- man, zijn allen hebben met man en macht gewerkt om op tijd een werk af te leveren dat zeker een aanwinst is. De winkelbetimmering is van de N.V. Fijnhout Industrie uit Dokkum. Ook de meubelafdeling is gemoder niseerd. Naast de sortering bedden en een eerste Texelse schommelstoel treft men de naaimachine. Burgemeester De Koning heeft ge sproken van een revolutionaire ont wikkeling op het eiland. Inderdaad mogen wij met de verwezenlijking van een dergelijk bedrijf van een voor Texel grootse aanpak spreken. K.V.P.-CANDIDATEN VOOR DE GEMEENTE De adviescommissie van de K.V.P. heeft zich beraden over de voorlopige volgorde van de kandidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Het advies luidt: 1. Th. R. Hin; 2. P Smit; 3. N. H. v. Schoonhoven; 4. ,F. L de Grave; 5. P. M. Boom; 6. M. Bakker (Astrid); 7r L. Zijm; 8. R. J. Boom; 9. S. P. Hin. De groslijststemming zal plaats vinden op zondag 8 april a.s. GESLAAGD Mevrouw J. E. Schoorl, drogiste te Den Burg, behaalde te Bussum haar erkenning als verkoopspecialiste. Dit omvat de verkoopspecialiteit van Dr. v.d. Hoog cosmetica op medische basis. Mej. Marga Dros, „De Volharding", slaagde te Deventer voor het diploma Lerares N19 Landbouwhuishoudschool. HET WORDT BETER Gelukkig het wordt beter. Vorig jaar schreven wij, voordat „De Dageraad" de Voorjaarsschoonmaakbeurt onder ging, dat er door de jeugd een flinke schade was aangebracht aan de zittin gen van de banken in de tweede klas. Deze week hebben wij wederom een kijkje genomen in de kajuit en wij moeten eerlijk zijn: het wordt beter. Jammer is het, dat de vernielzucht nog niet geheel van de baan is. Er waren kussens vernield. Wij willen de ouders en ook de jongens, die van deze kajuit gebruik mogen maken, er op wijzen, dat hier nog wel wat moet veranderen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 28 maart 1962 Geboren: Frans, zv. Hendrik W. Stark en Christina K. Knol; Ronald Eduard, zv. Dirk Westdorp en Martha A. Slegh; Walter Sjoerd, zv. Gijsbertus A. Oskam en Aagje van der Sterre. Overleden: Aleida Poepe, oud 85 jaar, weduwe van Koop Smidt. S.V.C. KAMPIOEN Zondag heeft in De Cocksdorp de vlag gewapperd. SVC behaalde het kampioenschap. Er werd thuis gespeeld tegen Oudesluis 2 en na doelpunten van Arie, Nico en Maarten werd er met 40 gewonnen. Dat het feest was in het dorp is zeker. Na afloop van de wedstrijd werd er een receptie gehou den in de zaal van Nota. Van de veer tien gespeelde wedstrijden werden er dertien gewonnen. Zondag speelt het tweede thuis tegen Watervogels 4. Deze wedstrijd gaat oip de bovenste plaats. Talrijke supporters zullen om half twee weer om de lijn verschijnen om ook de spelers van het tweede aan te moedigen. In Uw dagblad heeft U de uitslagen van de verkiezingen in het gehele land reeds kunnen bestuderen. De lezers zul len het ons daarom niet kwalijk nemen dat we ons ook nu beperken tot een korte analisering van de uitslagen van Texel, daarbij vergelijkende de uitsla gen van de Statenverkiezingen van 1958. In totaal werden 5428 geldige stem men uitgebracht, tegen 5455 in 1958. In hoeverre de griep invloed op de op komst heeft gehad is niet precies te beoordelen. Percentages Bezien we de percentages, dan komen we tot de volgende conclusies: de P.v.d.A. zag een teruggang van 37.6% naar 35.4%. Het laat zich aanzien dat de P.S.P. daaraan debet is. Deze kleine partij steeg van 0,7 naar rond 3%. De K.V.P. ging licht achteruit van 24.2 naar 24%; iets meer veren moest de V.V.D. laten (daling van 16.8% naar 16.1%). De A.R. boekte een minimale winst van 0.1%, n.l. van 9.6% naar 9.7%. De C.H.U. steeg met 0.3% tot 9.5%. De C.P.N. boekte verder aan populariteit in; 52 C.P.N.-stemmers kon den het hele procent net niet rond ma ken; ze kwamen tot 0.9% (1958: 1.4%). Er meldden zich 36 „Vrije Burgers", welk splinterlijstje in 1958 met mee deed. Nu dus 0.7%. Het G.P.V. behield 0.2% en de S.G.P. kreeg er ongeveer 0.1% bij en kwam zo op 0.3%. Vier stemmers zagen iets in de Nationale Unie (0.1%). Er zijn dus géén Argentijns aandoende omzwaaiingen te melden, we vormen met z'n allen een tamelijk stabiel volkje. HET WORDT TOCH LENTE Elders in dit nummer vermelden wij dat in De Waal het eerste kievitsei werd gevonden. Dat ei is inmiddels niet alleen gebleven. De heer De Jager vond in Den Hoorn een nest met drie kievitseieren. Toch wel een teken dat de Lente is gearriveerd. NA-ONDERZOEK T.B.C. BEVOLKING TEXEL Op maandag, 9 en dinsdag, 10 april, a.s. zal nog een na-onderzoek plaats vinden op t.b.c., voor diegenen, die niet aan het massa-onderzoek in januari j.l. hebben deelgenomen. Zij ontvangen hiervoor in de week van 1-8 april a.s. een oproep. De röntgenauto zal weer op dezelfde plaatsen verschijnen (zie het oproep- schema dat volgende week in deze krant wordt afgedrukt). Op deze plaats mogen wij er nog eens bij U op aandringen om vooral aan dit onderzoek deel te nemen. Bedenkt dat de grote waarde ervan is, dat eventuele ziektegevallen onmid dellijk met de modernste medische mid delen kunnen worden aangepakt, waar door U, Uw gezin, Uw medemensen veel leed kan worden bespaard. Wij doen dan ook een dringend be roep op U om aan het welslagen van dit onderzoek medewerking te verle nen. Het Bestuur van het Witte Kruis, Afd. Texel. TEXELSE KLEDERDRACHT ZAL IN ERE WORDEN HERSTELD Dinsdagavond hebben middenstanders van Den Burg besloten de oude Texelse klederdracht in ere te herstellen. In een gehouden vergadering, die was belegd door de Burgse Winkeliersvereniging werd overeengekomen, dat het winkel personeel de komende zomermaanden achter de toonbanken zal verschijnen in oude klederdracht, inclusief Texelse kap. Het plan is om voorlopig op woensdagmiddag en -avond de oude costuums te dragen Men hoopt hier mee het bezoek aan de zaken te ver hogen. Veertig costuums zijn reeds be steld en men verwacht rond de Pink sterdagen de actie met een speciaal tintje te starten. VERTROKKEN PERSONEN Jentien Plessius (ev. Zwan) van De Koog, Ruijslaan 33 naar Zaandam, Oostzijde 380; Stijntje J. Bakker, van W 5 naar Amsterdam, Grimburgwal 10. Mede-nicotincschuivers, P(jp- en sigarcttenkluivers, Sigarillosinhaleerdcrs, Non-slop sjckkie-inhalcerders, (Lichte-, half om halve-, zware-) Topgenielers van sigaren, Wij zien ons genot voortaan Helemaal in rook vergaan. Want wat thans de kranten schrijven, Doet een mcus van schrik verstijven. Wie durft nog aan 't roken blijven En zijn zin toch door te drijven Na hetgeen zo onvereerd Aan ons werd gepubliceerd? ,,'t Is geen man die niet kan roken" Werd reeds jaren her gesproken. Nu, dat deed m'n opa ook en Die kon als een schoorsteen smoken, Maar ik kan mü niet herlnn'ren, Dat dit hem nu veel deed bind'ren. Want ik prijs gelukkig mij Als 'k zo'n leeftijd haal als hij. Doch nu de techniek zo ver is Dat men haast bij maan en ster is, Zullen dan die hele knappe Koppen bet niet kunnen lappen Om een roker saam te stellen Die de longen niet meer kwellen? Als een minnaar van de sjek Lijkt mü dat toch niet zo gek Laat ons hopen, mederokers, Weinig-, veel- of zeer veel smokers, Dat gauw iets wordt uitgevonden, Voor die lege mannenmonden, Want dat staat alleen maar treurig En het maakt hen sikkeneurig, Daarom draai ik nu nog graag d'Allerlaatste. ;9eepoBA jooa Huib de Rijmelaar. AFSCHEID VAN HET HOOFD DER O.L. SCHOOL TE OOSTEREND Nadat op de ouderavond van de Openbare Lagere School te Oosterend, gehouden op maandag 26 maart, het huishoudelijk gedeelte was afgehan deld, werd er afscheid genomen van het hoofd van die school, de heer Th. van der Snoek. Dat het werk van de heer Van der Snoek als hoofd der school door het gemeentebestuur werd gewaardeerd, bleek wel uit de aanwezigheid van bur gemeester C. De Koning. Deze sprak woorden van lof en betreurde het, dat de heer Van der Snoek de gemeente Texel ging verlaten. Vervolgens sprak meester Vos enige woorden van afscheid en wenste het gezin Van der Snoek het allerbeste toe in de nieuwe standplaats Nieuw- Vennep. Mej. Pruis dankte het schei dende hoofd voor zijn adviezen welke hij haar had gegeven bij de voor haar zo moeilijke taak als jong onderwijzeres voor een gecombineerde klas te staan van 38 leerlingen. Kapelaan Y. C. Tuin sprak, mede namens ds. Beerthuis woorden van dank voor de uitstekende samenwer king en gezelligheid, welke zij immer hadden ondervonden. Namens de Nederlandse Onderwijzers Vereniging voerde de heer W. Albers het woord. Ook deze sprak zijn spijt uit over het vertrek van collega Van der Snoek, en dankte hem voor alle mede werking, die hij immer had verleend bij de organisatie van diverse festiviteiten, toneeluitvoeringen etc. De penningmeester van de Ouder commissie, de heer Schraag, had een keurig gedicht gemaakt, waarin de vele activiteiten van de heer Van der Snoek nog eens van humoristische zijde belicht werden. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer Rozendaal, nam afscheid met enige welgemeende adviezen. Ook hij vond het uiterst jam mer, dat de heer Van der Snoek de school ging verlaten. De school, waar hij na een moeilijke beginperiode een prettige geest wist te scheppen. Dit was in den beginne moeilijk geweest, maar de sfeer, zowel in als buiten de school, verbeterde aanmerkelijk. Nadat namens de S.O.O.S. een prach tige bankschroef was aangeboden, bood ook de heer Rozendaal enige afscheids- O VERDENKING: HET VOORBEELD Géén van de leerlingen van Jezus wilde de minste zijn. Niemand wilde voor de laatste maaltijd, die de Heer met de zijnen hield, het werk verrich ten dat anders door een slaaf gedaan werd. De Meester zelf vernedert zich tot het slavenwerk. Hij wast de voeten van zijn leerlingen. Hij heeft ons een voorbeeld gegeven, opdat ook wij doen, zoals Hij ons gedaan heeft. Hoe dienen wij de Heer, die zich vernederd heeft om ons te dienen? Jezus zegt: „Hieraan zal de wereld bemerken, dat jullie mijn leerlingen bent, dat je liefde hebt onder elkan der". Bemerkt de wereld het? Zonder het geloof in Christus' kracht en zonder de omgang met Hem in het gebed, kunnen wij Christus niet na volgen. Navolgen wil niet zeggen, dat wij Hem gaan imiteren en in alles na doen, maar wel dat wij Hem volgen zoals schapen hun herder. Hij kent zijn schapen en de schapen kennen Hem en horen naar zijn stem. Willen wij Hem leren kennen en verlangen we ernaar Zijn voorbeeld te volgen? Het is geen pijnlijke opdracht voor ons, maar het is de vervulling van ons leven. Je komt nooit klaar. Bovendien blijft het altijd proberen. Door schade en schande moeten wij wijs worden. Het komt er op aan, dat wij het minste werk doen, want het zelfs het minste werk doen, want het minste werk is een goed werk. De Heer dient ons en wij mogen Hem dienen. Wij kunnen het dienen verge lijken met de sport. Sport staalt spie ren. Zo is het ook met het dienen. Het dienen „staalt" ons geloof en versterkt het. Zijn we al op de goede manier aan het spelen? Is er een goed samenspel of doen we alles op eigen houtje? Wij mogen met onze Aanvoerder meespelen. Zonder Hem kunnen wij het niet. Christus zegt tegen ons: „Ik heb zoveel voor jou gedaan, wat doe jij voor Mij?" J. G. B. INGEKOMEN PERSONEN Vennik (wv. Speets en gezin) van Z. en N. Schermer C 9 naar Den Burg, Kogerstraat 71; Tine N. Dijker, van Purmerend, W. Eggertstraat 7 naar O 48; Teunis F. Arendsen, van Doom, Mariniersweg 7 naar H 131; Neeltje Tompot (wv. Witvliet) van U.S.A. naar K 61a; Matheus M. Bakker, van Haar lem, Jansweg 34-36 naar Oudeschild, Haven 6. AFSLUITING ANTI-HONGER-ACTTE 10 X 10 A.s. zaterdag 31 maart zal op de Jeugdherberg „Panorama" een avond plaatsvinden in het kader van een weekend en de afsluiting van de Actie 10 x 10. Wij hopen, dat verschillende groepen, die meegewerkt hebben aan de actie, ook nu weer van de partij zul len zijn. Het wordt een gevariëerd programma van volksdansen en modern dansen, terwijl Jan Bruin zijn medewerking verleent als imitator. Indien mogelijk zullen we ook nog een officieel tintje aan de avond geven. Er wordt met de koffie op jullie ge rekend. We zeggen dus: tot zaterdag avond 8 uur. geschenken aan: een stalen schaaf, spoorschaaf en een booromslag. Hij sprak de wens uit, dat de heer Van der Snoek, die van knutselen houdt, deze gereedschappen zou gebruiken voor het vervaardigen van werkstukjes ten dien ste van het hele gezin. Zichtbaar ver rast werden deze mooie geschenken aanvaard Ook mevrouw Van der Snoek deelde mede in het ontvangen van geschenken: zij kreeg een grote doos bonbons, als troost voor de vele avonden, die zij thuis alleen doorbracht, daar haar echt genoot veel weg was, zowel in het be lang van de school als van de dorps gemeenschap. Aan het slot dankte de heer Th. van der Snoek alle aanwezigen voor hun komst en voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. „Met groot genoe gen zullen wij terugdenken aan onze Texelse jaren".

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1