-Maag-darm wormziekte Toch nog liefde st reekootwikkeling sir ^'ig-darmwormziekte wordt ver- pper akt door kleine ronde parasieten /an verschillende soorten leven in Tpmaag en het darmkanaal van het p. Deze parasieten zuigen bloed, jetigen darmweefsel of doen zich ■ed aan de eiwitrijke darminhoud. jjggen eieren die, met de mest af- erd, op het land komen. De uit t eitjes komende larfjes worden al smd door het schaap opgenomen, •door het aantal parasieten in het ikanaal steeds groter wordt. ™^t is een langzaam verlopende ziek- lekenmerkt door onvoldoende groei, •ree, sterke vermagering en sterfte. het begin van de infectie zijn de .chijnselen weinig opvallend. De -en ontwikkelen zich niet zo snel r als in de voorafgaande weken on- 'ks het feit dat de kwaliteit van de de en het eventuele bijvoeren van ammeren toch een snellere groei zou n verwachten. Diarree is zeer ken- Vkend, hoewel deze verschijnselen i bij alle dieren, vooral niet bij vol- ^sen schapen, worden gezien. Ernstig inette dieren zijn mager en suf. Ze 'zen onvoldoende en zoeken veel in Appels en langs sloten. De vacht is en dor. )e ziekte treedt vooral op zolang het ■■^s groeit, terwijl in de winter veel nder last wordt ondervonden. In het j.orjaar besmetten de melkgevende .ien gedurende een korte periode de •ïidepercelen zeer sterk. De lammeren prden reeds vóór de speenleeftijd be iiet en naarmate ze ouder worden en lang op percelen blijven lopen of jnieuw op percelen worden gebracht ^aarop in dat grasseizoen reeds scha- gn liepen, neemt de besmetting toe en zinnen de dieren ziek worden. Jüe ziekte wordt op schapenbedrijven, •aar veel dieren per oppervlakte- inheid worden gehouden, het gehele ^raasseizoen gezien. Op dergelijke be- Lrijven vertonen soms zeer jonge lam peren, nog voordat de speenleeftijd is jereikt, de verschijnselen Op bedrijven ^aar minder schapen worden gehouden 'eeft de ziekte ook kans van optreden ril wel: 3. indien na de voorjaarsgrasgroei te v lang gewacht wordt schapen en lam meren op schone percelen te bren gen. indien weidelammeren zijn aange- kocht en deze dieren te lang op een te klein perceel blijven lopen. indien gedurende de herfstmaanden, nadat alle percelen gedurende de zomer eens beweid werden door lammeren, er geen schone percelen meer beschikbaar zijn. Maag-darmwormziekte is een ziekte van het jonge dier. Lammeren zijn tot de leeftijd van één jaar zeer gevoelig. Ze kunnen gemakkelijk besmet worden met deze parasieten. Volwassen schapen bezitten een grote weerstand. Bij vol wassen schapen beperkt zich de besmet ting tot een klein aantal dieren uit het koppel. Daarentegen zijn steeds alle lammeren aangetast. Het vermoeden dat maag-darmworm- ziekte in het spel is, kan worden beves tigd door onderzoek van gestorven die ren of van mest van zieke dieren. Het bestrijden van maag-darmworm ziekte is tegenwoordig op afdoende wijze mogelijk. Zieke dieren moeten daarvoor worden ontwormd. De dieren worden daarna op een schone weide gebracht, waarop gras van goede kwa liteit staat. Indien deze percelen niet beschikbaar zijn, het gras van onvol doende kwaliteit is of de groeiperiode van het gras ten einde loopt (oktober), gaat men de dieren bijvoeren. Indien het lammeren betreft die ziek zijn, dan moeten alle dieren uit het koppel worden behandeld. Zieke en magere volwassen schapen worden van het koppel gescheiden, de gezonde die ren behoeven geen behandeling. Een tweede ontwormkuur 14 dagen na de eerste behandeling is noodzakelijk. Phenothiazine is het meest gebruikte wormafdrijvend middel. Lammeren krijgen hiervan 15 gram per keer, vol wassen schapen 30rgram. Phenothiazine is verkrijgbaar in ta- bletvorm en als poeder. De tabletten worden met behulp van een pillenschie- ter in de bek gebracht. Op grote scha penbedrijven is het gebruik van een automatische doseerspuit te overwegen. In een rubberzak bevindt zich in water opgeloste phenothiazine, dat met be hulp van een spuit in de bek van het dier gespoten wordt. Met deze beide hulpmiddelen kunnen in korte tijd een groot aantal lammeren worden be handeld. Het is volop lammerentijd op het eiland. Overal in het weiland rond de boerderijen ziet men het dartele jongvee weer springen. Het doet ons genoegen in dit verband een artikel te kunnen plaatsen van onze vroegere plaatsgenoot Dr. P. Wensvoort. voor de koeien, gekuild of gehooid wor den en door het uitbesteden van scha pen op rundveebedrijven, waardoor ook het eigen land rust krijgt. Men moet dus trachten om gedurende de winter niet die percelen met schapen te bewei den die in het voorjaar voor schapen en lammeren zullen worden gebruikt. In het voorjaar, nadat de lammeren zijn geboren, besmetten de melkgeven de ooien gedurende 6 weken na het lammeren, de percelen in veel sterkere mate dan gedurende de rest van het jaar. In deze periode worden de jonge nog zuigende lammeren reeds besmet en nemen zoveel parasieten op dat ze gedurende het verdere graasseizoen voor zich zelf een bron van besmeting zijn. Naarmate per bedrijf meer schapen per hectare worden gehouden, nemen de moeilijkheden veroorzaakt door maag-darmparasieten toe. Dergelijke bedrijven moeten met het optreden van de ziekte terdege rekening houden en reeds lang te voren maatregelen nemen om de ziekte te voorkomen. In principe moet men daarbij van uitgaan om elk te gebruiken perceel rust te géven, dat wil zeggen niet met schapen te beweiden. Hoe langer dit mogelijk is, des te gunstiger. Dit kan in het voorjaar en 's zomers bereikt worden door de percelen te kuilen of te hooien of te beweiden met rundvee, 's Winters door het bijtijds ophokken van de jonge aanfok (keurooien); door het bijeenbrengen van de volwassen schapen op een kavel waar ze een win- terrantsoen krijgen; door het houden van volwassen schapen op die percelen die in het voorjaar bestemd worden Men kan deze besmetting in het voor jaar voor een deel voorkomen door de schapen met jonge lammeren de eerste weken na de geboorte te weiden op per celen die voor hooibouw zijn bestemd. Deze percelen worden dan sterk besmet maar de larfjes sterven af gedurende die tijd, waarin op het perceel hooi wordt gewonnen, terwijl tijdens het voorbeweiden van het hooiland de jon ge lammeren, die dan voornamelijk nog zuigen, geen of weinig larfjes opnemen. Daarna is het meerdere malen verwei den van ooien met lammeren op schone percelen voor het bereiken van de speenleeftijd aan te raden. Op bedrijven waar een groot aantal schapen per hectare wordt gehouden is dit niet altijd uit te voeren. Men dient echter wel te bedenken dat elke week dat de ooien met lammeren lan ger op de percelen lopen die reeds van af het vroege voorjaar werden beweid door schapen, de besmetting groter zal worden. Op dergelijke bedrijven moe ten de lammeren dan ook vroeg worden gespeend. De moeders kunnen zonder bezwaar op de besmette percelen blij ven lopen. De lammeren worden dan apart geweid, hetzij na verkoop naar rundveebedrijven waar ze, onder gun stige omstandigheden wat de weide- hygiëne betreft, in de ruimte worden geweid, hetzij nadat ze op schone wei den zijn gebracht (b.v. naweiden) indien het bedrijf zelf beschikt over mogelijk heden de lammeren te weiden. Het weiden van lammeren dient met veel zorg te geschieden. Het meest ideale is wel de lammeren in de ruimte te laten lopen. De dieren hebben dan zo veel te grazen dat ze vooreerst niet meer terugkomen op de plaats waar ze hebben gemest en de larfjes zodoende ontlopen. Op tal van bedrijven is dit niet mogelijk. .Men moet dan zuinig zijn met het „schone land" en er voor zor gen steeds de beschikking te hebben over percelen die geruime tijd (zo lang mogelijk) niet beweid werden door lam meren, teneinde hierop de lammeren te brengen. De percelen die beweid werden door lammeren kunnen het beste ge bruikt worden voor rundvee en vol wassen schapen. Deze dieren nemen al grazende veel larfjes op, zonder zelf ziek te worden of het weiland in ernsti ge mate te besmetten, (het zogenaamde stofzuigereffect) Ondanks de goede voorzorgen die bij het toewijzen van de percelen in acht worden genomen, is de kans voor het optreden van maag-darmwormziekte bij lammeren steeds aanwezig. Zeker is dit het geval als het tegen het einde van de grasperiode loopt en alle perce len eens door lammeren werden be weid. Bij het opnieuw beweiden van deze percelen door lammeren kunnen, mede door de lange levensduur van de larfjes op het weiland, toch nog lam meren ziek worden. Men doet er daarom goed aan de lammeren steeds te observeren en bij de eerste verdachte tekenen van maag darmwormziekte (het niet willen doen) maatregelen te nemen ter bestrijding. Op deze wijze zullen verliezen tot een minimum worden beperkt. Intensieve bedrijven hebben in de regel elk jaar te kampen met moeilijk heden, verband houdende met maag darmparasieten, die vroeger of later in het grasseizoen optreden. Op deze bedrijven is een regelmatige wormbe handeling op zijn plaats. Vanaf het mo ment van spenen krijgen de lammeren maandelijks een wormkuur (15 gram phenothiazine). De laatste behandeling krijgen ze in december, worden ze ech ter eerder opgehokt, dan kan de laatste behandeling op hok geschieden. Op de grote intensieve schapenbe drijven is tevens een voorbehoedende behandeling van de melkgevende ooien in het voorjaar aan te bevelen. Na het lammeren ondergaan ze dan één of tweemaal (met 14 dagen tussenruimte) een ontwormingskuur. De bestrijding van maag-darmworm ziekte zal des te betere resultaten af werpen naarmate men sneller ingrijpt en vroegtijdig voorzieningen treft. Maag-darmwormziekte behoeft ook op grote bedrijven geen probleem te vor men, indien men het bovenstaande toe past en men er voor zorgt dat de dieren steeds voldoende voedsel kunnen op nemen. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRINGEN Diegenen, die zich voor het reisje naar Den Haag e.o. hebben opgegeven, worden verzocht op donderdag 5 april a.s. om 5 uur precies aanwezig te zijn bij het postkantoor, waar de bus klaar staat. S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: SRC-Vesdo 2—3; Vrone-W.Waard 0—5 Adsp.: Texel a-Tex. Boys b 110; Texel a kampioen; De Koog-Texel b 5—1. Pupillen: Texel b-Tex. Boys b 4—1 Texel a is dan kampioen geworden. Wel heeft het een poosje gespannen tussen De Koog en Texel, maar De Koog zakte af en liet zo haar kans glippen. Toch is wel gebleken dat Texel de sterkste ploeg was. Zij hebben dus deze plaats verdiend. We wensen hen geluk en hopen uit deze jeugd weer nieuwe krachten te kunnen vinden voor de instandhouding van S.V. Texel. Zaterdag dan nog bewijzen tegen De Koog, dat jullie recht hebben op deze titel. Texel b kon het in De Koog niet bolwerken, wat ons eigenlijk wat tegen viel. Afd. Handbal. Jun. Texel-Dosko b 211. Dat was een dikke nederlaag meisjes. Volgende keer beter! A.s. zondag kan zeer belangrijk wor den. Dan komt onze mede-candidaat SRC op bezoek. Als alle spelers zich op deze wedstrijd bijzonder voorbereiden en met dezelfde wil als tegen W.Waard aantreden, hebben we een kans, maar het zal moeilijk worden. Texel 2 gaan naar Zeemacht 3. Adsp.: Texel a-De Koog; Texel b- ZDH. Pupillen: Texel b-ZDH, 3 uur. Handbal: Geel Zwart-Tekel; junioren: DES-Texel. Onze concurrent heeft van daag verloren (toch niet 1 april). Texel, prifiteer van die voorsprong. RODE KRUIS TOONT BOEIENDE FILM Tevens wordt een aantrekkelijk kinderprogramma geboden Het bestuur van Het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Texel zal in diverse dorpen op het eiland de wel zeer mooie film vertonen: „Madame Curie". In een voorprogramma zal de Rode Kruis-documentaire „S.O.S.- Kongo" worden gedraaid. De jeugd wordt ook niet vergeten, want voor de jongeren is een speciaal middagprogramma samengesteld. Voor hen is de titel van de hoofdfilm: „Het avontuur van de Toverknikker". De entreeprijs voor de voorstelling is zeer gering, de ouderen kunnen voor ƒ0,75 een kaartje bekomen en de kin deren betalen slechts 25 cent. De hoofdfilm „Madame Curie" heeft wel een bijzonder mooie inhoud. Perot, professor aan de Sorbonne te Parijs, beveelt zijn briljante Poolse studente Marie Sklodovska aan, voor haar promotie een studie te maken over de magnetische eigenschappen van staal. Hij is van mening, dat het labo ratorium van Pierre Curie hiervoor geschikt zal zijn. De verlegen en zich niet op zijn ge mak voelende Pierre Curie raakt ge heel van streek, als hij merkt, dat hij zijn werkruimte met een knap meisje moet delen. Langzamerhand begint hij de wetenschappelijke activiteit van Marie Sklodovska echter te bewonde ren. Op zekere dag worden Marie en Pierre door een opgewonden Dr. Henri Becquerel uitgenodigd, om naar een vreemd verschijnsel in zijn laborato rium te komen kijken. Een lichtgevoe lige plaat is door een onbekende krach tige straling van een stuk pekblende belicht. Marie en Pierre zijn te zeer door hun eigen werk in beslag genomen om dit mysterie te onderzoeken, maar het raakt toch niet geheel uit hun gedach ten. Pierre is geschokt als hij hoort, dat Marie na haar promotie naar Polen terug zal keren. Hij protesteert, dat zij in Parijs moet blijven om haar weten schappelijke talenten te ontplooien Verward verzoekt hij haar enige dagen te komen logeren bij zijn ouders, die in de omgeving van Parijs wonen. Daar weet hij al zijn moed bijeen te schra pen om Marie ten huwelijk te vragen. Als ze na hun huwelijksreis over hun werk praten, belanden ze weer op het onderwerp van de pekblende met zijn wonderlijke straling. Dan nemen ze het besluit naar het geheim te gaan zoeken. Ondanks tegenslagen en moeilijkhe den blijft Marie volharden. Op zekere dag trekken Marie en Pierre dezelfde conclusie; zij zijn op het spoor van een nieuw element. Dit is het begin van een jarenlange arbeid, die ten doel heeft uit duizenden kilo's pekblende een kleine hoeveelheid zuivere radium af te scheiden. Marie en Pierre Curie worden we reldberoemd. Een fabelachtig fortuin ligt voor het grijpen. In plaats daarvan schenken zij het radium aan de mens heid. Een ontroerende verfilming van de wetenschappelijke carrière van Pierre en Marie Curie. Uitstekend spel van Greer Garson en Walter Pidgeon. De films worden vertoond op de volgende plaatsen: maandag 9 april te De Koog in „De Kleine Vermaning"; dinsdag 10 april te De Cocksdorp in hotel Nota; woens dag 11 april te Den Burg in Casino; donderdag 12 april te Den Hoorn in het Dorpshuis; vrijdag 13 april te Ooster end in het gebouw voor Chr. Belangen. Aanvang der kindervoorstellingen om 4 uur en de avondvoorstellingen be ginnen om 8 uur. MET BELEID VOEREN IS GOED BOEREN Nu de tijd van de nieuwmelkse koeien is aangebroken, moeten aan de rantsoenen voor deze dieren de hoogste eisen worden gesteld. Het is daarom van groot belang, dat het verstrekte ruw- en krachtvoeder gewogen en be rekend wordt. Hierdoor kan worden vastgesteld of het gegeven rantsoen aan de vereiste norm voldoet. Deze voedernorm kan men vinden in het „Normenboekje" dat uitgegeven wordt door het Veevoederbureau, ook staan deze normen in de Landbouwgids vermeld. Voor een goede berekening is het noodzakelijk de kwaliteit van het ruw- voeder te kennen. Dit kan onderzocht worden door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek. Bij dit onderzoek bepaalt men het gehalte aan ds (droge stof), vre (voedernorm ruw eiwit), zw (zet- meehvaarden). Aan de hand van de gevonden ge halten kan men door een eenvoudige berekening nagaan hoeveel ds, vre en zw, het dier per dag ontvangt; in het normenboekje kan men aflezen hoeveel het dier zou moeten ontvangen. Door deze twee van elkaar af te trekken, komt men te weten hoeveel het dier te kort of te veel krijgt. Voor degenen, die hun hooi en kuil- voeder niet hebben laten onderzoeken, geven wij hieronder een overzicht van de gem. uitslagen van het ruwvoeder op Texel in 1961. Wij wijzen er echter wel op, dat dit gem. cijfers zijn en grote verschillen tussen de partijen or 1 In het materiaal: Maaikneuskuil Wringkuil Voordroog Graskuid (koud) Graskuil (warm) Geperst grashooi Geventileerd hooi Oppergrashooi Geruiterd grashooi Samenvattend punten bij de rundvee voeding: le. Laat vroegtijdig Uw hooi en kuil' gras onderzoeken; 2e. Weeg enkele keren per stalperiode het verstrekte ruw- en krachtvoer; 3e. Bereken zelf de gegeven rantsoenen of laat dit voor U doen. Nadere inlichtingen kunt U verkrij gen bij de Rijkslandbpuwvoorlichtings- dienst. ass. J. M. Witte BOERDERIJBRANDEN IN JANUARI In de maand januari 1962 zijn drie entwintig boerderijbranden voorgeko men, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Friesland, één in Groningen, één in Drente, twee in Overijssel, drie in Gel derland; één in Utrecht; twee in Noord holland, twee in Zuidholland, drie in Noordbrabant en vijf in Limburg. De directe schade door deze branden aan gericht wordt geraamd op ƒ1.014.550, Drie van deze branden werden ver oorzaakt door kortsluiting, één door vonken uit een kolenkunstmoeder, één door het drogen van textiel bij een brandende kachel, één door hitteuit- straling van elektrische lamp, twee door hitteuitstraling van verwarmings kachels; één door een lekke schoorsteen; één door een foutieve schoorsteencon structie, één door aardsluiting, één door een defecte oliekachel, één door een slechte pijp van fornuis, terwijl in tien gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 61 stuks rundvee, 7900 stuks klein- en pluimvee, 85 varkens en 1 paard om. ds vre zw 204 16 101 251 20 130 348 31 169 238 20 107 234 13 96 811 48 303 814 62 324 801 57 308 826 57 330 enkele belangrijke FEUILLETON: door HANOL SPOOR. (Slot) 32 Andries slikte een paar keer. „Mar tha", zei hij, ik ben een bruut ge weest" Als mijn moeder geweten had dat ik zo maar, omdat ik mijn zin niet kreeg een vrouw in de steek liet en haar liet tobben met een bedrijf, dan zou ze mij de heftigste verwijten heb ben gedaan". „Martha", zei hij bijna plechtig, „ik beloof je dat ik ook zon der dat het mijn bedrijf is weer in jouw tuinderij wil komen werken". Andries had zich werkelijk de schuld gegeven van de ziekte van Martha. Dat deze sterke en gezonde vrouw, ineens hulpeloos op bed lag, kwam natuurlijk door de bovenmatige zorgen, die zij zich na zijn vertrek had moeten maken. Het was niet uit zijn hoofd te praten en toen hij haar zo stil en bleek in de zie- kenzaal zag liggen, was al zijn verbit- tering van de laatste tijd verdwenen. „Geen woord meer Martha zei hij ferm toen Martha hem ter zake wilde brengen. „Wij praten er niet meer over, Paulien en ik moeten onze wensen maar begraven tot er van een andere kant uitkomst komt". Bij die laatste woor den keek hij echter Paulien niet aan, want hij herinnerde zich tegelijk zijn enorme blijdschap, toen ze daar in Rotterdam zo onverwachts voor hem stond. Haar blijdschap over de goede keer in hun leven, had haar ogen doen stralen en ze was hem in het bijzijn van an deren, zo maar om zijn hals gevallen. Grinnekend had Gerard erbij ge staan. Toen was Andries ineens woe dend geworden over de plotselinge overval. Had Gerard nu weer zijn ver blijfplaats verraden. Hij was plotseling stuurs en koppig geworden, ook toen zij de reden van hun bezoek bekend maakten. Hij dacht er niet aan om dit aanbod van Martha aan te nemen, zei hij, ook niet al zouden Paulien en hij natuurlijk automatisch zorgen dat het Martha aan niets zou ontbreken. Zijn trots kwam in opstand tegen het ge baar, dat hij als een soort liefdadigheid zag. Met grote moeite had hij toege stemd in een bezoek aan Martha. Bij het vernemen van haar ziekte had een zeker schuldgevoel hem bekropen. Andries", zei Martha zacht maar dringend, „laat mij niet zoveel praten, „daar ben ik nog te zwak voor. Je kunt mij alleen maar helpen door de tuinde rij te aanvaarden, ik moet een andere roeping volgen, geloof mij en ik zal pas rust hebben als jij op mijn plannen wilt ingaan. Lang stond Andries daar. Langzaam drong toch de betekenis van haar aan bod tot hem door. Hij haalde diep adem, zijn houding verloor iets van de gesla gene. Zijn schouders rechtten zich. Weer pakte hij, maar nu heel voorzichtig, Martha's hand en drukte er zacht een kus op. Op Martha's gezicht kwam een trek van rust. Met een stille lach pakte ze Andries hand en die van Paulien en legde ze beide in elkaar. Het was bijna als een huwelijksplechtigheid en de beide jonge mensen konden dan ook hun ontroering nauwelijks bedwingen. Na het afscheid reisden ze gedrieen weer naar het dorp terug. Ondanks pro testen moest Gerard weer mee. In zijn hart was hij dankbaar, want hij voelde zich bij zijn vriend veilig en geborgen. Hoewel Andries tegen een ontmoeting met Bernard opzag, moest hij op aan dringen van Paulien toch kennis ma ken met Agnes. Agnes luisterde met grote belangstel ling naar hun verhalen. De hele avond was bijna omgegaan met het doornemen van al die gebeurtenissen. Daarna werd aan de toekomst gedacht. Agnes zou tot aan de opening van hun vernieuwde sportschool blijven en dan gelijk voor Martha zorgen, die als ze uit het zie kenhuis kwam nog niet sterk genoeg zou zijn om dadelijk alle huiselijke be slommeringen op zich te nemen. Hier- door behoefde Paulien haar taak in het ziekenhuis niet te onderbreken. Zij kon bij het huidige tekort aan verpleegsters ontzettend moeilijk ge mist worden. Andries pruttelde wel, dat het verpleegstertje spelen toch zijn langste tijd voor Paulien geduurd had, maar Paulien was blij dat ze niet zon der meer haar werk in de steek hoefde te laten. Gerard was erg stil geweest en had tersluiks vele malen naar Agnes ge keken. In zijn hart deed hij afstand van haar. Zij was de vrouw van een ander èn hij moest zijn verstand sterker laten spreken dan zijn hart. Het viel wel niet mee en toen Agnes, na zijn verhaal over zijn leven, hem uitnodigde om met hun mee te gaan naar Frankrijk, sloeg zijn hart enkele slagen over van onverwachte schrik. Hij beheerste zich echter en keek naar Bernard, doch deze knikte instemmend. Zeker, dat moest Gerard maar doen. Hij kon dan daar afstuderen. De lucht was bij hun veel zachter en zij konden bij hun steeds uitbreidende sportschool best een raadgevende en praktiserend arts gebruiken. Hij zou hun daarmee zelfs een grote dienst bewijzen. Agnes, die schijnbaar over een on schatbare mensenkennis en grote in- tuïtte beschikte, voegde daaraan toe, dat zij thuis nog een zuster had, die zo sprekend haar evenbeeld was, dat men dikwijls dacht, dat zij tweelingzusters waren. „Ja, zuchtte Bernard theatraal, „ver los mij van dat spiegelbeeld, dan bewijs je mij onschatbare diensten, want er werd met mij wel eens een wreed spelletje gespeeld, ik wist nooit of mijn vrouw thuis was of mijn schoonzusje". Allen schaterden het uit, toen zij Ge rard purperrood zagen worden, maar zijn ogen kregen tegelijkertijd een le vendige en vrolijke glans. Andries, die in de korte tijd heel veel vriendschap voor Gerard was gaan voe len, keek Agnes met dankbare verering aan. Paulien deed of ze jaloers was en stootte Andries met bestraffende blik aan. Andries, die zich als herboren voelde, pakte met een vreugdevol gebaar Pau lien bij de schouders. „Hoor je Paulien' juichte hij, „hoor je, Agnes zegt zelf, zoals zij bestaan er twee, maar zoals jij is er maar één in de hele wereld En ten aanschouwe van de lachende jonge mensen omhelsde hij haar, alsof hij haar nooit meer wilde loslaten. Ondanks al die vreugde scheen er bij Gerard nog steeds iets te blijven hape ren. Enkele keren had hij zich tot An dries gewend om dan, bij diens gezicht waarvan de blijdschap afstraalde, zich weer te bedenken. Voor men diezelfde morgen op zoek ging naar Andries had Gerard bij de post een zeer officieel stuk ontdekt en hij was bevreesd, dal het voor Andries heel slecht nieuws inhield. Waarschijnlijk zou daarin de hem toegemeten gevangenisstraf be kend gemaakt worden. Hij had zij» hoofd al suf gepeinsd of er nu geei andere oplossing zou zijn, nu Andrie weer in staat was om zonder gewetens bezwaar zijn handtekening te zetten. Andries en Gerard namen afscheid e 0 op weg naar hun kleine huisje over a handigde Gerard het schrijven. Andrie bekeek de afzender en rukte driftig o 11 enveloppe open. Bij het licht van o buitenlamp las hij de inhoud. Tot gro e schrik en verbazing van de achte blijvende sprong daar Andries opee "J als een wilde de kamer in. Alsof hij hoofdprijs uit de staatsloterij gewonn had, gilde hij schor van blijdschap a] heb honderd gulden boete en een i vangenisstraf van 14 dagen voorwal «c delijk met een proeftijd van twee ja f Nu dat voorwaardelijk mogen ze nu venslang geven. Ik onderteken imm Sr' weer. Honderd gulden voor zoveel 'n luk, wat een koopje. er EINDE. w

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4