Cjroen '/warL-Jexels in het harL, f I :j t Oude paasgebruiken herleven i 1 Dit jaar grootse palmpaasoptocht in Den Burg VRIJDAG O APRIL 1962 TEXELSE 73e JAARGANG Ultgare N.V. r.h. Langcreld de Roojj Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel HandcLs drukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURAN Verschijnt dinsdags en rrijdag.., Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Bo'. bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 f, 25 ct. incasso. Advertenties: familie!» i 12 cL p. mm.; andere advert 10 ct i Reeds enkele jaren achtereen organiseert de buurtvereniging Schoonoord singel-Witte Kruislaan-Kogerstraat op de zondag voor het Paasfeest een „Palmpaas"-optocht. Kinderen met versierde palmpaasstokken trekken achter de muziek aan en worden door leden van de buurtvereniging getracteerd. Vorig jaar hebben niet minder dan honderdvijftig kinderen aan deze optocht deelgenomen. Deze week heeft het bestuur van de buurtvereniging besloten om dit jaar weer een optocht te houden, maarhet wordt een grootse optocht, alle kinderen van Den Burg kunnen deelnemen. Wat is nu eigenlijk een Palmpaas en waarom trekken de kinderen dan met hun Palmpaas door de straten. Het was gezellig te horen hoe leden van ge noemde buurtvereniging hierover heb ben gediscussieerd. De één was van mening dat het een kerkelijk karakter had, terwijl de ander het een groot heidens gebruik vond. In Winkler Prins is er vanzelfsprekend wat van te vin den. „Hei Koerei" Er staat in de WP dat de Palmpaas is een van Palmtakken, d.w.z. takken van de buksboom en papieren vlaggen tjes voorziene stok, waaraan een krans, rad of vogel (zwaantje of kippentje) van koekdeeg vervaardigd, dikwijls met vruchten versierd, gestoken is en die in sommige streken en plaatsen van Ne derland op Palmzaterdag en vooral op Palmzondag door kinderen rondgedra gen wordt, dikwijls onder het zingen van liedjes. Deze kinderoptochten zijn een over blijfsel van de Palmprocessie, die oud tijds op Palmzondag rondtrokken en die de gehele Middeleeuwen in hoog aanzien stonden. Het Palmpaas is dan ook al een zeer oud gebruik. Toen na de Reformatie de Palmprocessie in on bruik geraakte, verwerd deze tot een volks- en tenslotte tot een kinderge- bruik, als hoedanig zij al in het midden van de 16e eeuw in Zuid-Duitsland voorkomt. De Palmpaas-optochten zijn vroeger algemeen bekend geweest, maar sinds het begin van de twintigste eeuw wat van de baan geraakt. De Palmpaasoptochten treft men in ons land vooral in Drente, Twente en de Achterhoek (en laten we Friesland niet vergeten) aan, en zijn bovendien ook in het Westen wel te vinden, o.a, te Amsterdam. Ook op Texel, voorname lijk in Oudeschild, werd in het verleden de Palmpaasoptocht gehouden. De palmpaas is als een meiboom in miniatuur, de krans in de top of het rad, waarmee ze versierd wordt, is een nabootsing van het zonnerad. Er werd en wordt ook bij een optocht ge zongen. Van deze liedjes is het meest bekende: Palm Palm Paseo! Hel koerei! Over ene zondag hebben w(j een el. Eén el is geen ei, twee ei Is een half ei, drie el is een paasei. Waarschijnlijk is dit Hei Koerei, een verbastering van het Kyrie eleison (Heer ontferm U). Het plan is om dit jaar de tocht in de middag te organiseren. Vorig jaar werd gestart om twaalf uur, maar er waren diverse bezwaren tegen dit tijdstip. Nu hoopt men om twee uur te verzamelen en daarna door de straten van Den Burg te trekken. Muzikale medewer king is gevraagd van het Kon. Texels Fanfarecorps. De startplaats zal nog nader worden bekend gemaakt en ook de route hopen wij in een volgend nummer te publiceren. Diverse prijzen De jeugd kan met het versieren van de Palmpaas diverse prijsjes winnen. Er zijn drie rubrieken gemaakt. De leef tijden in de verschillende rubrieken on dergebracht, zijn: tot 6 jaar, 6-8 jaar en van 8 jaar tot en met 12 jaar. Een jury zal de palmpasen van de jeugd bekijken en de prijzen bekend maken. In het verleden waren er reeds mooie kunstwerkjes bij, door de jeugd ver vaardigd. Misschien geeft bijgaande af beelding inspiratie? Na afloop van de optocht zullen enkele kinderen de be jaarden bezoeken en deze mogen dan wat van de Palmpaas in ontvangst ne men. Meerdere Paasgebruiken Naast de Palmpaas zijn er nog meer dere paasgebruiken. Denken wij alleen maar aan de vreugdevuren, de ge kleurde eieren en het speciale paas- brood of paasgebak. In de vormen, waarin het gebak speciaal voor de almpaas wordt gebakken (krakelingen, anen, zwanen, beulings, zonneraden), erkent .de folklorist nog de heidense estanten: offergaven. Vooral het haan- je ziet men veel boven in de palmpaas; ij verkondigt de overwinning van de uisternis door het licht. Soms (in en- ele streken) ziet men het haantje ver sagen door een zwaan. De zwaan werd oor onze voorouders gezien als de odin van de lente. De eieren spelen met de paasdagen k een belangrijke rol. Deze eieren be ren gekleurd te zijn, want anders n het geen echte paaseieren. De eren moeten het liefst fel en egaal eurd zijn. Sommigen tekenen er wel allerlei figuren op maar dat is eigenlijk niet je ware. Ze moeten ook niet met waterverf worden bewerkt of met andere verfproducten. Het echte paasei werd voorheen gekookt om ze bruin te hebben in de koffie, om ze groen te krijgen in de spinazie; had men liever een gele kleur dan moest men ze koken in uien maar ook het roze kleurtje is aantrekkelijk. Wil men dit verkrijgen dan moet men de eieren koken in Lindebloesem Waarschijnlijk zullen de meeste huis moeders de eieren wel behandelen met een middeltje van de drogist.... maar het zijn paasgebruiken. BINDINGSAVOND VAN CENTRA KRUIDENIER VAN HEERWAARDEN SUCCESVOL VERLOPEN Den Burg Dinsdagavond werden in Casino de huisvrouwen van Texel op diverse lekkernijen getracteerd door de Centra kruidenier A. van Heer waarden. In samenwerking met de H.V.D. IfHuisvrouwen Voorlichtings Dienst) heeft deze Burgse zakenman weer het neusje van de zalm laten proeven. De dames hadden nog nauwelijks een zitplaats gevonden of de koffie stond voor hen gereed. Na een kort openings woord van de heer Van Heerwaarden werd het verdere van de avond het woord gevoerd door de heer Ton de Vries, die met zijn twee collega's Gerrie Dekker en Eddie de Wilde een vlot en aantrekkelijk programma afwerkten. Het gesproken woord werd verduide lijkt door aardige reclamefilmpjes. Wij zagen de Zaanhagel rijkelijk over het witte doek gestrooid en de Friese Vlag koffiemelk is volgens spreker de allerbeste. Het trio zong aardige liedjes en natuurlijk werden diverse lekker nijen aangeboden. Texelse dames zijn ook echte bier- tapsters. Dat is dinsdag duidelijk ge worden, toen een viertal dames een Amstelbiertje moest tappen. Een keurig cadeau was de beloning voor de dames. Eddie de Wilde was een waar kun stenaar met zijn mondharmonica en Gerrie Dekker wist alles te vertellen van soepen en worst. De dames hadden allen een enveloppe ontvangen met keurige reclamefolders en ook een bestellijstje voor de artike len. Vier dames hadden geluk, want een complete lijst met boodschappen zal hen gratis worden thuisbezorgd. De heer en mevrouw Van Heerwaar- den kunnen met voldoening terugzien op een succesvolle avond. INGEKOMEN PERSONEN Wilke Wassenaar, van Bellingwolde, Leidijksweg 12 naar Den Burg, Witte Kruislaan 18; Baukje Visser (ev. Schil ling) van Enkhuizen, Kade 28 naar Diek 17, Den Hoorn; Willy de Feijter van Breskens, W 80 naar Achtertune 10, Oosterend; Margje J. C. Kampman, van Meppel, Prinsenstr. 5a naar Boodt- laan 5, De Koog; Brechtje Dijkstra (ev. Sikma) van Dokkum, Hantumerwee F 99 naar K 35. EXPOSITIE IN DE KLEUTERSCHOOL TE DE COCKS DORP Hedenavond van 7.30 tot 9 uur wordt er in de kleuterschool te De Cocksdorp een tentoonstelling gehouden van de werkstukjes van de jeugd. Deze expo sitie is voor een ieder toegankelijk. Juf frouw De Visser hoopt velen te mogen verwelkomen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 maart tot en met 4 april 1962 Geboren: Walter Sjoerd, zv. Gijsber- tus A. Oskam en Aagje v.d. Sterre. Ondertrouwd: Henri Claude Marie Guy Julien en Cornelia Nancy Kikkert. Overleden: Cornelis Hopman, oud 57 jaar, echtgenoot en Cornelia W. Bakker BOEIENDE LITERAIRE INLEIDING VAN DE CRITICUS H. WIELEK Mede ter gelegenheid van de Boeken week organiseerde Het Nut, in samen werking met boekhandel Langeveld de Rooij, een literaire avond in hotel „Texel". De hiertoe uitgenodigde criticus H. Wielek heeft zijn onderwerp „de na oorlogse Duite literatuur" uiterst des kundig behandeld. De heer Wielek, persoonlijk vriend van de Duitse auteur Heinrich Böll, bleek over een waarlijk verbijsterende feitenkennis te beschik ken, die hij, op boeiende wijze gedo seerd, aan zijn gehoor wist door te geven. Spreker constateerde een buitenge woon groot verschil tussen de Duitse literatuur van na de eerste wereld oorlog, welke literatuur een grote in vloed had op die van de gehele wereld, en de literaire produkten van na 1945, die in tegendeel juist van een duidelijke invloed van o.a. Amerikaanse litera tuur deden blijken. Nog altijd wordt het Duitse heldendom door veel schrij vers enthousiast beschreven. De werke lijk belangrijke schrijvers, helaas slechts gering in getal, hebben het koud, aldus de heer Wielek, zij worden niet begrepen, zij staan „draussen vor der Tür". Wij hebben de indruk dat het pu bliek, merkwaardigerwijs voornamelijk uit dames bestaande, zeer geboeid naar de inleider heeft geluisterd. Het is wel bijzonder jammer, dat voor werkelijk op niveau staande literaire avonden op Texel over het algemeen weinig be langstelling bestaat. Tóch doorgaan, vinden wij. INSTUIF DEN HOORN HOUDT FEEST TEN BATE VAN 10 x 10 Zaterdag 7 april zal de Hoornder drumband een rondgang door het dorp maken in verband met het 's avonds te houden feest van de Instuif ten bate van de anti-honger-actie 10 x 10. Deze avond is ook toegankelijk voor ouderen. Entree: kinderen tot en met 12 jaar halve prijs. Volwassenen ƒ1, ANTI-HONGER-ACTIE Het is met de actie 10 x 10 best ge gaan. Iedere keer stellen we de vraag: wie maakt een bepaald bedrag vol? De ULO-school maakte met het enor me bedrag van 550,— de ƒ7.500,— vol. Burgemeester De Koning sprak in zijn slotwoord van ƒ8.000,zou te ha len zijn. Nu de laatste afrekeningen binnenkomen, kunnen we vaststellen, dat ook die verwachtingen overtroffen worden. Zover overtroffen, dat we zelfs durven zeggen, wie gaat straks de ƒ10.000,vol maken? Tienduizend gulden is voor Texel een prachtig bedrag. Met dit geld dragen we een respectabele steen bij ter ver drijving van de honger. „Ga er met je hele gewicht aan hangen". De Texelse jeugd hangt er met het hele gewicht aan en het resul taat is er naar. De meeste actiekaarten zijn nu ver kocht en de actiecomité's zijn aan de afrekening bezig. Toch zijn er personen, die toegezegde bedragen nog moeten afrekenen. Willen zij dat even in orde maken? De afrekening van „de Meeuwen" kon ook nog niet plaats vinden De toe gezegde bedragen worden nog inge wacht. Zij deden een voorlopige toe zegging van ƒ893,46. Ook Den Burg kwam nog met een bedrag van ƒ139,01. Met trots vermelden we de volgende bedragen: Vorige stand ƒ6879,13 Toon Idema, Den Burg 340,20 ULO-leerlingen kaarten 550] J. Bosma (uit Anti-Honger-pot) 6^ Toon Idema 139 01 J. v.d. Kerkhof, Meeuwen 89346 Totaal ƒ880740 MODERNE RIJWIELZAAK TE DEN HOORN GEOPEND Den Hoorn Woensdagmiddag is onder grote belangstelling de nieuwe winkel van de firma Troost geopend. Deze opening werd verricht door de heer Troost Sr., die na de officiële handeling herinneringen ophaalde uit het verre verleden. Hij dacht aan de tijd dat er van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moest worden gewerkt. Dat de vrije dagen van de Hoornders schaars, en er weinig nieuwe fietsen nodig waren. De heer Troost bezit thans een win kel die er zijn mag. De voormalige ruimte is niet meer terug te vinden. Keurige wandborden, waarop nog mooiere fietsen zijn geplaatst. Ook de bromfiets ontbreekt niet. De aller nieuwste modellen staan klaar om de koper menig genoegelijk bromuurtje te bezorgen. Bij deze opening waren aanwezig de heren C. J. van der Kooi, G. Bakker en M. Goenga, namens de Texelse Middenstand. De inwoners waren nieuwsgierig naar de handelingen van wachtmeester Vlugt. Hij was in de nieuwe winkel druk bezig een sleutel te reinigen. In braak? Nee, dat niet. Alle bewoners van het dorp hadden een uitnodiging ontvangen, waarop een nummer stond vermeld. Correspondeerde dit nummer met het nummer van de sleutel van de zaak, dan had de bezitter van de uit nodiging geluk. Nummer vier was het geluksnummer. Natuurlijk waren er meerdere waardebonnen aan deze actie verbonden. De nieuwe winkelruimte is vlot tot stand gekomen, dank zij de medewer king van de heer J. Kikkert, die een deel van het timmerwerk voor zijn re kening nam (het andere deel heeft de heer Troost Sr. zelf verricht); de heer G. Witvliet was de schilder en de heer Boon zorgde voor de vloerbedekking. De firma Troost, maar ook de Hoorn der gemeenschap, kan trots zijn op de nieuwe rijwielzaak. KUNSTKRING De leden van de Kunstkring worden eraan herinnerd, dat a.s. dinsdagavond in het dorpshuis te Den Burg een ver gadering van aangeslotenen plaats vindt, waar de gelegenheid bestaat ken nis te nemen van de plannen voor de komende serie en hierover nadere sug gesties te doen. Voorts vindt een ver kiezing van bestuursleden plaats in verband met de periodieke aftreding van de heren P. A. Zegers, A. Stiggel- bout en C. Bremer. Op vrijdag 13 april a.s. zal in „De Oranjeboom" voor de aangeslotenen een voorstelling worden verzorgd door „De Nieuwe Komedie" van het Vlaam se blijspel „De gecroonde leerze". Deze voorstelling zal voor aangeslotenen gratis en voor halve abonné's tegen een entree van ƒ1,50 aan de zaal te vol doen toegankelijk zijn. Tijdens de uitvoering en tijdens de komende vergadering van aangeslote nen zal de gelegenheid bestaan in te tekenen op de serie 1962. ERNSTIG BEROEP OP BEVOLKING VAN TEXEL Na-onderzoek T.B.C. 9 en 10 april a.s. Wist U, dat het Massa-onderzoek in januari 1962 meer gevallen van t.b.c. aan het licht heeft gebracht dan het vorige onderzoek in oktober 1959? Dit bewijst, dat een grote waakzaam heid geboden blijft bij de bestrijding van deze gevaarlijke besmettelijke ziekte. Iemand met tuberculose kan velen in zijn omgeving besmetten en zelfs in een volkomen „gezuiverd" gebied ruïnerend werken. Daarom is het zo van belang, dat men zich bij dit onderzoek niet af- zijdig houdt en niet om allerlei onbe langrijke redenen thuis blijft. Tuberculose is thans een ziekte, die, mits tijdig ontdekt, zeer goed bestre den kan worden. Tijdige ontdekking bevordert een spoedige genezing. Bovendien kunnen andere afwijkin gen van de borstorganen, zoals hart ziekten, longtumoren e.d. worden vast gesteld. A..s. maandag en dinsdag, 9 en 10 april, vindt nu nog een na-onderzoek plaats. Wij doen nog eens een dringend beroep op hen, die in januari j.l, niet zijn onderzocht, om vooral niet te ver zuimen. Behoort U tot deze categorie, leest U dan het volgende goed. 1 U behoort met enkele anderen uit uw omgeving tot de weinigen die nu nog niet zijn onderzocht. Met alle middelen wordt getracht t.b.c. op te sporen, omdat deze ziekte gevaarlijk en zeer besmettelijk is en zich in een oogwenk kan uitbreiden zonder onderscheid des persoons. Eventuele ziektegevallen kunnen dadelijk met de modernste middelen worden aangepakt, zodat U, Uw ge zin, Uw medemensen veel leed kan worden bespaard Het onderzoek in de röntgenauto TER OVERDENKING: daarom luistert gij niet, J gij niet uit God zijt (Joh. 8, 471 Aan de jongeren. Interesseert het je of je uit Go1:, 1 of niet? Er zijn belangrijker Maar wanneer ik tegen je zou 2^,. je luistert niet naar m'n preken, c. je niet uit God bent, dan zou jeH ketting springen: wat denkt u'-É, Waarom ik niet en u wel? Heb preken nodig, heeft God ze nodi^.. Eigenwijze dominees menen d£t hier op het eiland geroepen zijn o4, evangelie te verkondigen. De wa?r van Jezus Christus en niet andei zijn er van overtuigd, dat die wast 1 niet alleen bestemd is voor hun gr getrouwen, maar voor heel Texel delen elkaar in aan de hand van st- lang vastgestelde grenzen, ieder 'i z'n eigen merk van kerk of kring bijbel zegt zonder meer; wie uit is, hoort de woorden Gods. Uit Gd' niet uit God, dat is de kwestie. Bedoel ik daarmee: kom hier lu< ren, niet daar? Hier zijn de woo: Gods, daar niet? Of daar minder? i! bedoel: ben je bereid om te luiste! Je weet dat het evangelie van J#( Christus er is, en dat het uitgesprJ., wordt. Je kunt er dus naar zoeken kunt je oor te luisteren leggen. moet te vinden zijn voor wie zo*i Mijn vraag is: ook al begrijp je if schien nog niet goed wat je er aan h< I luister. 1 Tegen de mensen om Hem heen dat niet deden zei Jezus gewoon: ju-, hebben de duivel tot vader. Er is gr niemandsland; wij denken dat God* 1 is in de kerk 's zondags en niet daj lijks in de bakkerij of op school; God er is in het kerkboekje en niet het stemhokje; in de kring van kerkmensen, en daarbuiten ben je v* jezelf. Maar toen Jezus bad, deed I dat niet alleen voor de zijnen maar ot voor hen die door hun woord zoud» gaan geloven. Hij bad niet voor de W' reld, zei Hij, en toch smeekte Hij oj de eenheid der christenen opdat c- wereld zou geloven. Alzo lief heeft Gd de wereld gehad dat Hij Zijn eniggé boren Zoon gegeven heeftJezt is in de kerk te vinden, maar Hij dooi4 breekt de grenzen, die wij tussen elkaa- trekken, en Hij zegt tegen jou: „ook ji hoort er bij; wat je bent? Mij interes* seert alleen maar, of je uit God bent' d.w.z. of je luistert". Er zijn onder je tijdgenoten die Ir deze dagen belijdenis doen van hur geloof. Elke zondag zijn er overal op het eiland kerkdiensten; straks op 2de Paasdag is er weer een gemeenschappe lijke dienst van verschillende kerken. „Ik ben in uw midden als dienaar", heeft Jezus gezegd. Dat geldt voor die diensten, tussen die mensen. Maar nie-- mand zal ooit kunnen beweren dat Hij,1 Jezus, begerigen heeft buitengesloten,1 wie het ook waren. Hij betrekt heel I Texel in Zijn grote liefde. Wij hebben vele redenen om niet te luisteren, redenen buiten onszelf: de kerkmensen, de vele kerken, de domi- nees maar Jezus houdt vol: Mij ge- l looft gij niet, omdat Ik u de waarheid zeg. Geloven vraagt luisteren: wie niet kan luisteren, leeft in z'n privé- leugens. Jezus is in ons midden als dienaar; laat die boodschap niet aan je voorbijgaan. Luister goed. S. d. L. duurt slechts enkele tellen. 5. U behoeft zich niet te ontkleden. In bijzondere gevallen (ziekte, on derwijs vaste wal, vakantie, be roepswerkzaamheden b.v.) mag U op een andere plaats of tijd dan op Uw oproep staat, in de röntgenauto verschijnen (zie het oproepschema). Mocht U eventueel geen oproep hebben ontvangen, meldt U zich dan toch bij de auto. U kunt dan nog worden onderzocht (kinderen gebo ren na 1 januari 1948 niet meege rekend) (zie eventueel het oproep schema). Staat het bij U vast dat U dichter bij een andere onderzoekplaats woont of werkt dan op Uw oproep staat, meldt U zich dan op de dichtst bijzijnde plaats (zie het oproep schema). De kosten bedragen per persoon ƒ1,50. Onderzoekschema Maandag 9 april: 14.30- 18.00 Den Burg, Witte Kruisgeb.; 19.30 - 20.30 Den Hoorn, Dorpshuis; 21.00 - 21.10 P.H. Polder, H. G. Timmer; Dinsdag 10 april: 8.45- 09.15 Oudeschild, Dorpshuis- 9.45 - 09.55 Zd.-Haffel, K.I.-station; 10.30- 10.40 De Westen, D. W. Keijser; 11.15-11.30 Gerritsland, Jac. Verseput; 13.15 - 13.40 De Koog, Dorpshuis; 14.10 - 14.25 Zd.-Eierland, Vliegveld paviljoen; 15.0015.lï De Cocksdorp, De Hoop; 16.00 - 16.10 Md.-Eierland, oude school; 16.40 - 16.55 Oost, oude school; 17.30 - 18.15 Oosterend, Geb. voor Chr. Belangen; 18.45 - 19.00 De Waal, Dorpshuis.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1